Jump to content
ccgr

SCUBA Diving & Ελεύθερη κατάδυση

Recommended Posts

IMG_5304.jpg

άγνωστου ταυτότητος ψαρης...

IMG_5737.jpg

αυτή μάλλον να μην την ακουμπήσουμε...

FOTO073.jpg

και ενας χταποδης...

LESBOS_499.jpg

και απο αυτούς τους σωλήνες έχω φάει τρελό δούλεμα :unsure:

Guest afrodite
αυτην πρεπει να εχω κ εγω...δεν ειναι αδιαβροχη ως τα 3μ ή 10μ?? Πως πηρε νερο;;; εγω την παιρνω στα χιονια , σε θαλασσες, snorkelling....απλα μετα την προσεχω...τνη ξεπλενω λιγο κ την αφηνω να στεγνωσει....

η καλυτερη που εχω...αφηνω την SLR κ κουβαλαω αυτην.....5.000 φωτο περιπου κ συνεχιζει...

κι αν δεν κανει την στροφή ο Sharkάκος τι γίνεται ε??????

αυτο το ειχα κ εγω απορια φιλε μου....λιγο πριν το ταξιδι μας ειχα δει στον ΣΚΑΙ για καρχαριες ντοκυμανταιρ...τυχαια.... k ελεγε οτι οι lemon-sharks εχουν 16 καταγεγραμμενες επιθεσεις σε ανθρωπους.....οταν καναμε την πρωτη βουτια, κ ανεβηκαμε, μας λεει ο οδηγος-συνοδος: τωρα εκει που θα παμε εχει πολλους lemon-sharks...αν δεν δουμε πανω απο 10 θα σας επιστρεψουμε τα λεφτα....εκει για να ειμαι ειλικρινης παγωσα...τον ρωτησα: δεν ειναι επικυνδυνα;; μου λεει 6 χρονια τωρα οτι κανουν βουτιες εκει κ ποτε δεν εγινε κατι....λεω απο μεσα μου: κ ο 16ος, ετσι θα ακουσε απο καποιον πριν γινει μεζεδακι...

τελος παντων....ξερεις στο σκαφος ολοι απαθεστατοι...κατι γιαπωνεζοι χαμπαρι ρε συ....τρωγανε ανανα....κ λευκος καρχαριας να τους ελεγες αυτοι εκει....τον ανανα τους....

εγω παντως μια στιγμη στην καταδυση περασε ενας κατω απο μενα κ την γυναικα μου....1 μ. αποσταση κατω απο εμας....πορεια καθετα προς τα εμας κ εφυγε προς τα αριστερα....κ ξαφνικα οπως τον κοιτουσα αφου πηγα 3-4 μ. πιο μακρια , κανει μεταβολη, κ ερχεται προς τα εμας παλι κ ανοιγει κ το στομα λιγο.....ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ....μην εκφραστω καπως αλλιως...ευτυχως ξαναεκανε μεταβολη κ εφυγε....

να σου πω την αληθεια ομως θα το ξαναεκανα...αλλα δεν σημαινει οτι δεν φοβαμαι...ειναι φοβερη εμπειρια να τους βλεπεις, κ ετσι αυτο το συναισθημα του φοβου μαζι με χαρα, ικανοποιηση, αγωνια...δεν ξερω πως να το περιγραψω...

Σε θαυμαζω...εγω και μονο απο την περιγραφη σου παγωσα. Βρε δεν παν μη γυριζουν εγω δε θα βουταγα...ειμαι extreme αλλα εως ενα σημειο...

Και καλα εσυ...πες εχεις μια λοξα....την κακομοιρα τη γυναικα σου τι την τραβας μαζι σου;;;;;Ακου βουτηξανε με τους καρχαριες...Κι εγω καθε φορα που βρισκομαι στα ανοιχτα με το windsurf κανω αμαν για να κανω γρηγορο waterstart γιατι δεν ξερω τι θηλαστικο μπορει να κυκλοφορει απο κατω μου....Σας πλησιασε και σο μετρο?Και ανοιξε και το στομα του;;;Και δεν παθατε συγκοπη; Εγω 2πλο εγκεφαλικο και 3πλο μπαιπας θα ηθελα μετα...

η γυναικα μου δεν πηρε χαμπαρι...εγω κοιτουσα δεξια αριστερα τα καρχαρινια κ τσιτωνομουνα, κ αυτη χαζευε τον νεμο σε μια ανεμωνη....

Υ.Γ. μην νομιζεις....κ εγω σε καθε στροφη που κανανα προς τα εμας παθαινα κατι...αν κ εκει δεν το θεωρουν extreme αυτο το πραγμα....

παντως οφειλω να παραδεχτω οτι οταν ειμαι στην επιφανεια φοβαμαι κ εγω τι υπαρχει απο κατω μου στον βυθο...δεν εισαι η μονη....

Snow is on my D.N.A.

Ρε παιδια στην Ελλαδα κανουμε καταδυσεις.

το πολυ πολυ να βγει κανενα καρχαρινη γτ τπτ αλλο σε μεγαλο μεγεθος δεν υπαρχει στις θαλασσες μας εκτος απο τα δελφινια.και αυτα που πιανονται αραια και που σε διχτια ειναι σε βαθη μεγαλα για τον ανθρωπο.οποτε βουτατε χωρις να σκεφτωσαστε αν απο κατω σας βγει ο mobby dick .κανας (free)whiley ειναι πιθανοτερος.

ΥΓπρεπει να μαθω να ανεβαζω φωτο εχω παρα πολλες......

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Guest afrodite

Ακομα και ο (free)whiley να βγει εγω την τρομαρα μου θα την φαω. Την αλλη φορα που έκανε windsurf στην Αναβυσσο πετυχα τη φωκια και αμεσως αναρωτηθηκα αν οι φωκιες τρωνε ανθρωπινο κρεας....φυσικα και δεν τρωνε αλλα εγω εκεινη την ωρα τρομαξα. Αν και ηταν απιθανο θεαμα να βλεπω μια φατσα με μουστακια στο νερο να με κοιταει και οταν την πλησιασα εξαφανηστηκε...

Περι snorkeling ο λόγος : :lol:

Λοιπον Αφροδίτη εδώ είναι μια φωλιά μιας φώκιας :

2-1.jpg

και εδώ είναι μέσα στην φωλιά ...όχι μόνο για φώκιες ..χαχα :

3-1.jpg

Το spot εδώ λέγεται της Πέρκας το Κομπί , δεν λέω περισσότερα γιατί είναι μυστικό spot :lol:

Αλλά εκει το χειμώνα όντως ζει μια φώκια με την οικογενεία της or something

Λίγο πιο κάτω από το ίδιο spot :

9851dec2.jpg

..όπου παίζουν διάφορες σπηλιές και τουνελ, αν είχα καλύτερη μηχανή θα βλέπατε περισσότερο έντονο ΜΠΛΕ !

1-2.jpg

Scuba δυστυχώς δεν έχω προλάβει να κάνω , ή να πάρω το πρώτο αστέρι. Δεν προλαβαίνα τα καλοκαίρια ..

Είναι όμως μαγεία , και ναι ΑΛΛΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ.

Μια επαγγελματική snorkeling

snorkeling2.jpg

ή Scuba :

scuba_diver-2638.jpg

κάτσε καλά ... :lol:

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

το πολυ πολυ να βγει κανενα καρχαρινη γτ τπτ αλλο σε μεγαλο μεγεθος δεν υπαρχει στις θαλασσες μας εκτος απο τα δελφινια.και αυτα που πιανονται αραια και που σε διχτια ειναι σε βαθη μεγαλα για τον ανθρωπο.οποτε βουτατε χωρις να σκεφτωσαστε αν απο κατω σας βγει ο mobby dick .κανας (free)whiley ειναι πιθανοτερος.

δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι..

με την ανοδο της θερμοκρασιας, τα τελευταια χρονια, η Μεσογειος και ειδικα το Αιγαιο εχουν θερμανθει και πλεον υπαρχει ανησυχια οτι θα εχουμε ολο και περισσοτερες εμφανισεις...και το προβλημα ειναι οτι αν ξεκινησει στην Μεσογειο, δεν σταματαει....δεν φευγει ο πληθυσμος γιατι ειναι κλειστη θαλασσα

Snow is on my D.N.A.

Fidelio, οι δυο τελευταιες ειναι απο Ελλαδα; Πολυ τροπικες δειχνουν... :lol:

Ειχα την τυχη να βουτηξω στο great barrier reef που βρισκεται στα βορειοανατολικα της Αυστραλιας,στα ανοιχτα των ακτων του Queensland.Χωρις να εχω προηγουμενη εμπειρια σε καμιας μορφης καταδυση με μπουκαλες η φαση μου φανηκε εξωπραγματικη!

2 ωρες ταξιδι μεσα στον ειρηνικο ωκεανο με το καραβακι,με εντονη θαλασσοταραχη,μαυρα νερα και ξαφνικα.........ηρεμια 2μ βαθος και γαλαζια ΖΕΣΤΑ νερα...Χελωνες σε μεγεθος μικρου τραπεζιου,ψαρια ολων των ειδων,απο Νεμο μεχρι τα τεραστια φεγγαροψαρα(??) και καρχαριες που δυστυχως δεν ειδα με τα ματια μου αλλα περασανε στα 5 μετρα απο διπλα μας.Αψογη η οργανωση απο τους εκπαιδευτες-ξεναγους,ηταν μια εμπειρια ζωης απο τις λιγες.Δυστυχως η υποβρυχια φωτογραφικη που ειχα ηταν σε μη-ψηφιακη μορφη(οι κλασσικες φτηνες αδιαβροχες kodak μιας χρησης) και οι φωτογραφιες μεινανε στη Μελβουρνη :lol:

και η δική μου εμπειρία από το ωραίο ναυάγιο στην Μάνη ....

YouTube Video ->

dropdown.gif

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Την Κυριακη για καμια βουτια με βλεπω με τον χαζοκαιρο που εχει :D

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

και φυσικα στις καταδύσεις παρόν δίνει και ο πρεζιτεντ ένεκα αυτοδύτης

.θα χαρώ να βρεθούμε και να τα πουμε, εκτος απο τις κορυφες ,και στους ελληνικούς βυθούς

• Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Ειχα την τυχη να βουτηξω στο great barrier reef που βρισκεται στα βορειοανατολικα της Αυστραλιας,στα ανοιχτα των ακτων του Queensland.Χωρις να εχω προηγουμενη εμπειρια σε καμιας μορφης καταδυση με μπουκαλες η φαση μου φανηκε εξωπραγματικη!

2 ωρες ταξιδι μεσα στον ειρηνικο ωκεανο με το καραβακι,με εντονη θαλασσοταραχη,μαυρα νερα και ξαφνικα.........ηρεμια 2μ βαθος και γαλαζια ΖΕΣΤΑ νερα...Χελωνες σε μεγεθος μικρου τραπεζιου,ψαρια ολων των ειδων,απο Νεμο μεχρι τα τεραστια φεγγαροψαρα(??) και καρχαριες που δυστυχως δεν ειδα με τα ματια μου αλλα περασανε στα 5 μετρα απο διπλα μας.Αψογη η οργανωση απο τους εκπαιδευτες-ξεναγους,ηταν μια εμπειρια ζωης απο τις λιγες.Δυστυχως η υποβρυχια φωτογραφικη που ειχα ηταν σε μη-ψηφιακη μορφη(οι κλασσικες φτηνες αδιαβροχες kodak μιας χρησης) και οι φωτογραφιες μεινανε στη Μελβουρνη ;)

great barrier reef?

απο τους ΤΟΡ προορισμους για καταδυσεις...

αν και φοβαμαι εκει λιγο...παιζει πολυ καρχαρινι

Snow is on my D.N.A.

Εγω παντως την εριξα την βουτια μου και περασα και πολυ καλα

κι εγώ την έριξα (πήγα για ιστιοπλοία), αλλά το δάγκωσα ρε γμτ μου και ας είχα 3άρα στολή ...

πολύ κρύο ...

η πλάκα ήτανε ότι παραδίπλα μου ήτανε 2 γιαγιάδες που κάνανε μπάνιο,

άνετες, ΜΕ ΤΑ ΜΑΓΙΩ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ !!!! :angry:

μια χαρά, πήγαινε η κουβεντούλα τους σύννεφο ...

τους λέω : -"κορίτσια δεν κρυώνετε;"

και μου απαντάει η μία : -"... σώπα καλέ, σήμερα είναι ζεστή η θάλασσα ... την προηγούμενη εβδομάδα ήταν κρύα ..." :lol:

• Like 1

dropdown.gif

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

τους λέω : -"κορίτσια δεν κρυώνετε;"

και μου απαντάει η μία : -"... σώπα καλέ, σήμερα είναι ζεστή η θάλασσα ... την προηγούμενη εβδομάδα ήταν κρύα ..." :lol:

Είπες τη μαγική κουβέντα doc! :angry:

• Like 1

τα τελευταια λεπτα που φαινεται η φαλακρα μου παρακαλω να παραβλεφθουν

Snow is on my D.N.A.

or you could dive/swim with sperm whales in the Ionian Sea!!! It's one in a lifetime experience !!!

• Like 1

Πρώτη πανελλαδική παρουσίαση βιβλίου για την ελεύθερη κατάδυση

Τρί, 29 Μάιος 2012(οκ έγινε αλλά το θέμα είναι ενδιαφέρον)

IMG_0227.jpg

Στα Τρίκαλα από τον συγγραφέα της ελληνικής έκδοσης Δρ. Γιώργο Σακκά διδάσκων του ΤΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Του Αποστόλη Ζώη

Φέτος κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στα Ελληνικά το γνωστό σε όλους τους αθλητές ελεύθερης κατάδυσης και υποβρύχιους κυνηγούς «Manual of Free Diving» γραμμένο από τον Umberto Pelizzari. Πρόκειται για τον Ιταλό παγκόσμιο πρωταθλητή και ιδρυτή της Apnea Academy με 17 παγκόσμια ρεκόρ και μαθητή του Jacque Mayol (έναν από τους δύο ήρωες της ταινίας «Απέραντο Γαλάζιο»), και τον Stefano Tovaglieri έμπειρο προπονητή και εκπαιδευτή Ελεύθερης και Αυτόνομης κατάδυσης.

Το «Εγχειρίδιο Ελεύθερης Κατάδυσης» όπως ονομάστηκε στην ελληνική έκδοση, εκδίδεται από τις εκδόσεις APNEA. Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο, επιστημονικά τεκμηριωμένο και πλήρως εικονογραφημένο βιβλίο 400 σελίδων που περιέχει ολόκληρη την θεωρία και την πρακτική της ελεύθερης κατάδυσης και των αγωνισμάτων της άπνοιας.

Ο κ. Σακκάς

Το βιβλίο επιμελήθηκε για την Ελληνική γλώσσα ο Δρ. Γιώργος Σακκάς, διδάσκων του ΤΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και μέλος της εθνικής ομάδας ελεύθερης κατάδυσης από το 2010. Ο Γιώργος Σακκάς είναι πρωταθλητής Ελλάδος σε αγωνίσματα θάλασσας και πισίνας, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης Apnea Academy και μαθητής του συγγραφέα του βιβλίου Umberto Pelizzari. Η παρουσίαση του βιβλίου είναι η πρώτη πανελλαδικά και θα γίνει στο κατάστημα «Θηρευτικός» του κ. Πέτρου Πέτρου την Πέμπτη 31/05/2012 στης 8:00ΜΜ. Την παρουσίαση θα κάνει ο συγγραφέας της Ελληνικής έκδοσης Γιώργος Σακκάς.

Το βιβλίο

Το «Εγχειρίδιο Ελεύθερης Κατάδυσης» είναι ένα βιβλίο που δεν πρέπει να λείπει από καμία βιβλιοθήκη ελεύθερου δύτη ή υποβρύχιου κυνηγού που αναζητά τρόπους να βελτιώσει την τεχνική του για σωστή αναπνοή και χαλάρωση, να βελτιώσει τις επιδόσεις και το κολυμβητικό του στιλ στην επιφάνεια και κάτω από το νερό, πάντα με γνώμονα την ασφάλεια και να κατανοήσει την θεωρία πίσω από κάθε αλλαγή που συμβαίνει στο σώμα του κατά την κατάδυση. Το «Εγχειρίδιο Ελεύθερης Κατάδυσης» είναι πραγματικά, ένας μοναδικός και πλήρης οδηγός από τη θεωρία έως την πράξη, που θα συντροφεύσει τον αναγνώστη σε ένα μοναδικό ταξίδι απόλαυσης του υγρού στοιχείου μέσα από την ελεύθερη κατάδυση.

Η ελεύθερη κατάδυση είναι πανάρχαια δραστηριότητα σύμφωνα με αρχαιολογικά ευρήματα στον Ελλαδικό χώρο από την μινωική εποχή. Στην μοντέρνα εποχή η πρώτη συγκλονιστική επίδοση καταγράφηκε το 1913 με την εξωπραγματική ιστορία του Γεωργίου Χατζή του Στάθη, τον γνωστό και ως Χατζηστάθη. Ο σφουγγαράς από την Σύμη καταδύθηκε χωρίς εξοπλισμό στα 76 μέτρα, με χρόνο βουτιάς περίπου στα 3 λεπτά, για να βρει την άγκυρα του ιταλικού πλοίου Regina Margherita, και αναδύθηκε τραβώντας το σχοινί με τα χέρια του. Δεν είναι απίστευτο το γεγονός ότι ο πρώτος ελεύθερος δύτης της σύγχρονης ιστορίας ήταν Έλληνας και ότι το ρεκόρ του κράτησε για 76 ολόκληρα χρόνια, όσα και τα μέτρα που καταδύθηκε;

Έχουμε μια φοβερή κληρονομιά η οποία μάλιστα δεν συνεχίζεται μόνο με τους σημερινούς Έλληνες ελεύθερους δύτες που βουτούν σε «τριψήφια» βάθη αλλά και με τους υποβρύχιους κυνηγούς που καταδύονται κάτω από τα 30 μέτρα για το χόμπι και τον μεζέ, αναφέρει χαρακτηριστικά ο κ. Σακκάς.

πηγη sportsmag

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Είναι ενδιαφέρον και η πρώτη ουσιαστικά έκδοση, μετά τον "υποβρήχιο άνθρωπό" που είχε κυκλοφορήσει στις αρχές του '80. Είναι σημαντικό, ότι αφιερώνει μεγάλο μέρος του βιβλίου,σε κάτι που θα έπρεπε να είνα αυτονόητο, αλλά σπάνια δίδεται όσο προσοχή χρειάζεται, στην ασφάλεια και τη φυσιολογία της ελεύυθερης κατάδυσης. Αξίζει να το αγοράσει κανείς, καθώς θα βρει απαντήσεις σε διάφορες απορίες και ώς ενα σωστό εγχειρίδιο απαντά στις προκλήσεις της δράσης.

Υ. Γ.

ούτε ο εκδότης να ήμουν, αλλά όντως είναι σημαντικό πόνημα.

• Like 1

carpe diem