Jump to content
Velissarios

Κατασκευή custom μπότας σκι στο St Anton

Recommended Posts

 

Kυριάκο το σύστημα της Fischer δεν γίνεται σε όλες τις μπότες της αλλά σε ορισμένα μοντέλα της,

Ναι, μόνο στην σειρά Vacuum αλλά πλέον υπάρχει και σε όχι τόσο σκληρές μπότες π.χ. με 80 flex γυναικείες ή με 100 flex αντρικές. Τουριστικές αλλά και αγωνιστικές. Μια RC4 115 flex, η παλιά που έβγαζε γιατί τώρα νομίζω βγαίνει μόνο σε 110, κοστίζει 250€ περίπου.


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από πολλές μπότες μεταξύ των οποίων και ένα custom μποτάκι μετά απο 20 χρόνια σκι έκατσε φέτος για πρώτη φορά μπότα τέλεια στα πόδια μου !!!!!!!!

Το custom δεν είναι σίγουρα πανάκεια και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα βγάλει τα επιπλέον χρήματα που κοστίζει ............. Η λύσει είναι μία.......... φορέστε, φορέστε, φορέστε και φορέστε και εαν είναι δυνατόν μία-δύο όχι παραπάνω την ημέρα και για πολύ πάνω από μίσή ώρα την καθεμία !!!!!!!!!!!!!!!!!!! και τα υλικά πια στο εσωτερικό μποτάκι είναι πολύ εύπλαστα τα κάνεις ότι θέλεις.......

  • Like 6

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακο διαβασε τι εγραψε ο παραπανω και ακολουθησε πιστα.Εσυ εχεις ποδι ατσαλινο τι τα ψαχνεις ολα αυτα?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λογω μονιμων προβληματων με πονους απο μποτες και γενικως απο ολα τα παπουτσια και παροτρυνση απο γιατρο λεω για αρχη να βαλω ορθοπαιδικους πατους.

Ξερετε κανενα καταστημα που μπορει να το κανει η μπορουν και τα ειδη με ορθοπαιδικα που κανουν και τους απλουσ για τα παπουτσια ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα ,πατους,εχεις δυο τρόπους ,1- φισιοτεραπευτης ,σου κανει πελματογραφιμα και σου παραγγέλνει τους πατους ακριβός πανο στο πέλμα σου,κόστος γιρο στα 50 ευρω

2- στο internet ,ψαξε το site της sidas,τα χρησιμοποιούν οι καλητερες μποτες,εκει με το νουμερο του ποδιού σου,καλα ειναι να ξερεις,ομος τι ακριβός προβλημα εχεις!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα ,πατους,εχεις δυο τρόπους ,1- φισιοτεραπευτης ,σου κανει πελματογραφιμα και σου παραγγέλνει τους πατους ακριβός πανο στο πέλμα σου,κόστος γιρο στα 50 ευρω

2- στο internet ,ψαξε το site της sidas,τα χρησιμοποιούν οι καλητερες μποτες,εκει με το νουμερο του ποδιού σου,καλα ειναι να ξερεις,ομος τι ακριβός προβλημα εχεις!!!

 

 

Ευχαριστω Πεπε...Απλα δεν ηξερα αν οι πατοι που σου κανουν για παπουτσια ειναι ιδιοι με αυτων για μποτες..

Edited by giannis3011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λογω μονιμων προβληματων με πονους απο μποτες και γενικως απο ολα τα παπουτσια και παροτρυνση απο γιατρο λεω για αρχη να βαλω ορθοπαιδικους πατους.

Ξερετε κανενα καταστημα που μπορει να το κανει η μπορουν και τα ειδη με ορθοπαιδικα που κανουν και τους απλουσ για τα παπουτσια ??

 

Ορθοπαιδικούς πάτους είχα βάλει εγώ στις ολοκαίνουργιες μπότες μου (δεν έκανα ούτε μέρα με τους δικούς τους) στο Escape στην Κηφισίας, αλλά και πάλι οι καμάρες μου με έσκισαν στα πρώτα 10 σκι. Υποψιάζομαι πάντως ότι έχω κάποιο πρόβλημα και ότι δεν έφταιγαν οι πάτοι γιατί το ίδιο ακριβώς μου συμβαίνει με όλες τις καινούργιες μπότες που είναι στο νούμερο μου.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω Πεπε...Απλα δεν ηξερα αν οι πατοι που σου κανουν για παπουτσια ειναι ιδιοι με αυτων για μποτες..

Κανουν,αλλα για καλο αποτέλεσμα ι να φτιαξεις ι παρε απο sidas ,δες το σάιτ τους και θα καθαλαβεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω φτιαξει πατους σε ορθοπαιδικο κατόπιν πελματογραφηματος, εξαιτίας μιας ιδιαιτερότητας στο πάτημα μου (το αριστερό μου πόδι πατάει λιγο περισσοτερο προς τα μεσα).

Το αποτέλεσμα ηταν αρκετά καλο. Χρειάζονται μια συγκεκριμένη φροντίδα (πχ στέγνωμα-σκούπισμα) αλλα αξίζει ο κόπος.

Ο πονος στο πέλμα που εμφανιζόταν καποιες φορές, μειώθηκε αισθητά. Κοστος περί τα 50-60 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Hint: πάρτε μαζι σας και τους πατους της μποτας για να μπορέσουν να το αντιγράψουν οσο το δυνατόν καλύτερα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Custom μπότες με επεξεργασία στο σύνολο της μπότας (custom μποτάκι με γέμισμα εξ αρχής του αφρού, επέμβαση-διαμόρφωση του εξωτερικού κελύφους, custom πάτους κλπ) ξεκίνησε να φτιάχνει και ο Κλαουδάτος στο Καρπενήσι και μάλιστα όχι μόνο για μπότες ορειβατικού σκι αλλά και κατάβασης. Έτσι με ενημέρωσαν οι εκπρόσωποι του Κλαουδάτου στο γκισέ που είχαν στήσει στο ΑFF. Το κόστος ακούστηκε λογικό, σαφώς λιγότερο από αντίστοιχη δουλειά στο εξωτερικό. Έφτιαξα σε αυτούς custom πάτους γιατί οι παλιοί δυστυχώς "κακοποιήθηκαν" από το... σκύλο μας (!!!) και το αποτέλεσμα φαίνεται εξαιρετικό, περιμένω να το δοκιμάσω στο βουνό.

Για όσους το Καρπενήσι τους πέφτει μακριά ή ανάποδα η λύση στην Αθήνα είναι escape -skishop στην Κηφισίας απέναντι από το Υγεία. Μην γράψω πολλά, τα έχουν πει άλλοι. Θα πω την προσωπική μου εμπειρία. Τους επισκέφθηκα πέρυσι αρχές σαιζόν ψάχνοντας λύση για τις μπότες μου (που σημειωτέον ΔΕΝ είχα αγοράσει από αυτούς) που μετά από 2-3 ώρες σκι με χτύπαγαν έντονα σε κάποια σημεία και αναγκαζόμουν να σταματώ, να ανοίγω κλιπς κλπ. Τι να πω? Επαγγελματίες με την πλήρη έννοια. Ο Δημήτρης αφού πρώτα μου έκανε ένα πλήρες σεμινάριο περί μπότας,μου μέτρησε σωστά τα πόδια, έβγαλε τα μποτάκια, τα παίδεψε αρκετά (ζέσταμα, φορμάρισμα στο πόδι με χρήση toe-cup, λίγη αφαίρεση υλικού), μου έβαλε νέους απλούς πάτους, όχι custom (σημειωτέον όχι από τους ακριβότερους του μαγαζιού) κλπ, ρύθμισε τα κλιπς και ....οουαου, οι πόνοι χάθηκαν και χάρηκα πέρυσι το σκι λές και είχα αγοράσει νέες μπότες. Τις φορούσα το πρωι, τις έλυνα το απόγευμα και στο ενδιάμεσο ούτε ασχολούμουν με άνοιξε-κλείσε. Και το κόστος? Η διαδικασία πήρε γύρω στη 1-1:30 ώρα και μου χρέωσε μόνο την αγορά των πάτων! Αφού από ντροπή αγόρασα ένα buff του γιού μου και κάλτσες γιατί πραγματικά αισθάνθηκα άσχημα. Για καινούργια μπότα αναλαμβάνoυν και αυτοί την διαδικασία από την αρχή με χειρουργικές επεμβάσεις σε κέλυφος, μποτάκι κλπ. Μπράβο που στην Ελλάδα της κρίσης υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι και επαγγελματισμό να ξεκινούν τέτοιες προσπάθειες.

ΥΓ: Ε ρε μούρλα που μοιραζόμαστε, πρωινιάτικα με τον πρώτο καφέ και όσο ετοιμαζόμαστε για γραφείο, να γράφουμε για μπότες!!

Edited by idas
  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Custom μπότες με επεξεργασία στο σύνολο της μπότας (custom μποτάκι με γέμισμα εξ αρχής του αφρού, επέμβαση-διαμόρφωση του εξωτερικού κελύφους, custom πάτους κλπ) ξεκίνησε να φτιάχνει και ο Κλαουδάτος στο Καρπενήσι και μάλιστα όχι μόνο για μπότες ορειβατικού σκι αλλά και κατάβασης. Έτσι με ενημέρωσαν οι εκπρόσωποι του Κλαουδάτου στο γκισέ που είχαν στήσει στο ΑFF. Το κόστος ακούστηκε λογικό, σαφώς λιγότερο από αντίστοιχη δουλειά στο εξωτερικό. Έφτιαξα σε αυτούς custom πάτους γιατί οι παλιοί δυστυχώς "κακοποιήθηκαν" από το... σκύλο μας (!!!) και το αποτέλεσμα φαίνεται εξαιρετικό, περιμένω να το δοκιμάσω στο βουνό.

Για όσους το Καρπενήσι τους πέφτει μακριά ή ανάποδα η λύση στην Αθήνα είναι escape -skishop στην Κηφισίας απέναντι από το Υγεία. Μην γράψω πολλά, τα έχουν πει άλλοι. Θα πω την προσωπική μου εμπειρία. Τους επισκέφθηκα πέρυσι αρχές σαιζόν ψάχνοντας λύση για τις μπότες μου (που σημειωτέον ΔΕΝ είχα αγοράσει από αυτούς) που μετά από 2-3 ώρες σκι με χτύπαγαν έντονα σε κάποια σημεία και αναγκαζόμουν να σταματώ, να ανοίγω κλιπς κλπ. Τι να πω? Επαγγελματίες με την πλήρη έννοια. Ο Δημήτρης αφού πρώτα μου έκανε ένα πλήρες σεμινάριο περί μπότας,μου μέτρησε σωστά τα πόδια, έβγαλε τα μποτάκια, τα παίδεψε αρκετά (ζέσταμα, φορμάρισμα στο πόδι με χρήση toe-cup, λίγη αφαίρεση υλικού), μου έβαλε νέους απλούς πάτους, όχι custom (σημειωτέον όχι από τους ακριβότερους του μαγαζιού) κλπ, ρύθμισε τα κλιπς και ....οουαου, οι πόνοι χάθηκαν και χάρηκα πέρυσι το σκι λές και είχα αγοράσει νέες μπότες. Τις φορούσα το πρωι, τις έλυνα το απόγευμα και στο ενδιάμεσο ούτε ασχολούμουν με άνοιξε-κλείσε. Και το κόστος? Η διαδικασία πήρε γύρω στη 1-1:30 ώρα και μου χρέωσε μόνο την αγορά των πάτων! Αφού από ντροπή αγόρασα ένα buff του γιού μου και κάλτσες γιατί πραγματικά αισθάνθηκα άσχημα. Για καινούργια μπότα αναλαμβάνoυν και αυτοί την διαδικασία από την αρχή με χειρουργικές επεμβάσεις σε κέλυφος, μποτάκι κλπ. Μπράβο που στην Ελλάδα της κρίσης υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι και επαγγελματισμό να ξεκινούν τέτοιες προσπάθειες.

ΥΓ: Ε ρε μούρλα που μοιραζόμαστε, πρωινιάτικα με τον πρώτο καφέ και όσο ετοιμαζόμαστε για γραφείο, να γράφουμε για μπότες!!

Δυστυχως η αθηνα μου πεφτει μακρια..Το προβλημα μου εμενα ειναι η πελματιαία απονευρωσίτιδα.Πονοι στο πελμα δλδ...Α και καποια μικρου βαθμου χονδροπαθεια,,Παει γερασα...

Σε πρωτη φαση λεω να βγω στη γυρα για νεες μποτες(οι παλιες salomon x wave 8 εχουν ξεχαρβαλωσει αρκετα ), και μετα λεω να φτιαξω πατους σε καποιον ορθοπαιδικο (η σε καταστημα με ορθοπαιδικα ειδη)..

Αν και μου περασε απο το μυαλο να κανω εξ ολοκληρου custom στο st anton που θα παω αλλα το κοστος,κανα 800 υπολογιζω, φανταζει μεγαλο...Μη συζητας πλησιαζει ο χειμωνας και δε γινεται να χασω μερες σκι λογω πονου...

Edited by giannis3011
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

και επανερχομαι στο θεμα...Δε μπορεσα να αντισταθω στο πειρασμο και οι καινουργιες μου Atomic haxw r100 ειναι γεγονος...Τις πηρα απο το jenewein διπλα στο nasserein bahn.Ο τυπος εκει ειδε τα ποδια μου και προτεινε καποια μοντελα.Φαινοταν οτι την ηξερε τη δουλεια του..Μετα απο ζεσταμα για το memoryfit και 2 τροποποιησεις απο το τυπο εκει σε καποια σημεια (δωρεαν,αν κ εκει οι μποτες ηταν ακριβοτερες απο καταστηματα γερμανιας) εχω να πω οτι κανουν καταπληκτικη δουλεια.Μετα απο 2 μερες σκι με χτυπουσε η μια στο μικρο το δαχτυλο η αλλη λιγο πιο πανω πολυ λιγοτερο ομως...Τις ανοιξε οσο ακριβως χρειαζοταν..Πονος πουθενα μετα απο ωρες σκι για πρωτη φορα στα τοσα χρονια.Χωρια που εχω να πω οτι επεσα 1.5 νουμερο στη μποτα..Το φιτ πλεον τελοιο..

Και τωρα η μονη ερωτηση που εχω στο στεγνωμα το εσωτερικο μποτακι να το βγαζω η οχι??

Edited by giannis3011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιβάλλεται να βγάζεις το εσωτερικό μποτάκι για να στεγνώνει.Δεν αλλοιώνεται με αυτή τη διαδικασία.

Edited by Velissarios
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, αγοράζεις αυτό http://www.sport-conrad.com/ski-alpin/skischuhe/zubehoer/hotdryer-auto-steckdose.html ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων και ησηχάζεις, προσοχή όχι σκέτη αντίσταση αλλά με αέρα........ και κάθε πρωί έχεις στεγνή και ζεστή μπότα!!

Edited by vangelis_k
  • Like 3

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τωρα η μονη ερωτηση που εχω στο στεγνωμα το εσωτερικο μποτακι να το βγαζω η οχι??

 

Αυτό που κάνω εγώ, βρίσκεται κάπου στη μέση. Τι εννοώ..

Καλό είναι να βγαίνει το μποτάκι που και που και να σκουπίζεις το εσωτερικό μέρος του κέλυφους για να μην μένει υγρασία εκεί, όμως για ευκολία (και ίσως για να μην τα ξεκατινιάσουμε με το βάλε-βγάλε) θα μπορούσες να πάρεις κάτι σαν και αυτό που έβαλε ο Vangelis_k

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω....Γιατι το βαλε βγαλε καθε φορα το βαριεμαι λιγο...Ευτυχως που φετος δε εχει καθολου χιονι και το γλιτωνουμε το στεγνωμα....???????

Edited by giannis3011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. bobos...
      bobos...
      (37 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,770
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Thomashiemo
    Joined
×
×
  • Create New...