Jump to content
Turms

μποτες με ΒΟΑ???

Recommended Posts

απο οτι καταλαβα πρεπει να αλλαξω μποτες..

κ ρωταω:

να παρω με ΒΟΑ?

διαβασα καπου σε ξενο φορουμ οτι οσοι πηραν με ΒΟΑ απο DC δεν ηταν ευχ/νοι...

 

καποιος με ΒΟΑ να μου πει αποψη;

σφιγγουν καλα;

χαλαρωνουν μετα απο χρηση;

 

i am waiting...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και γω που νομισα οτι θα ηταν με επιστρωση απο δερμα βοα. Μονο για πυθωνα ξερω


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

φετος πηρα τις Ride Jackson και ειμαι ευχαριστημενος. ειναι με μονο boa που σημαινει οτι χρειαζεται καποιο fine-tuning ειδικα στην αρχη γιατι παντα σφιγγεις παραπανω απο οτι χρειαζεται και στις πρωτες κατεβασιες ποναει το κουτουπιε. το fine-tuning ειναι βεβαια πολυ ευκολη υποθεση.

 

παντως οι δικες μου οπως τις σφιγγεις ετσι μενουν. οποτε οταν μαθεις να τις σφιγγεις οσο πρεπει, τις ξεχνας. βεβαια φετος τις εχω φορεσει 7-8 φορες. δεν ξερω του χρονου σε τι κατασταση θα ειναι αλλα απο την ερευνα αγορας που ειχα κανει γενικα το boa δεν χαλαρωνει.

 

φυσικα υπαρχουν και αυτες με διπλο boa οπου το δεσιμο τους ειναι κορυφαιο (σφιγγουν ξεχωριστα το κουτουπιε και το καλαμι) αλλα απο τιμη πανε πολυ πανω και απο οτι ειχα δει ειναι κυριως σκληρες μποτες, αρα περισσοτερο για freeride.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δηλαδη εισαι ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο μοντελο αλλα κ το ΒΟΑ γενικα ε;

ποσο κοστιζουν περιπου;


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι και e-shop το www.parnass.gr οπότε τα στέλνουνε και σπίτι σου.

Έχουνε Βάλει 50% σε όλα τα Snowboard και στης μπότες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Είναι και e-shop το www.parnass.gr οπότε τα στέλνουνε και σπίτι σου.

Έχουνε Βάλει 50% σε όλα τα Snowboard και στης μπότες.

Nαι αλλα οι μποτες καλο ειναι να προβάρονται πρωτου αγοραστουνε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oλες οι μποτες...αλλιως θα ειχα παρει προ πολλου μεσω ιντερνετ


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας!

Ξέρει κανείς να μου πει αν οι Thirty Two (32) μπότες είναι καλές? Είναι οικονομικές, όχι τίποτα άλλο <_<

 

Αυτές ας πούμε:

ebay.com

 

thx!


Είμαι goofy τι να κάνουμε?

 

Αϊ σοτδεσέριφ ! Μεγάλη η χάρη του !

 

 

/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α! Κάντε το κόπο να μου διαλευκάνετε κάτι: Ποιες οι διαφορές rocker και camber? Έχω χιλιομπερδευτεί γμτ ... η Burton έβγαλε νέες σανίδες με καινούρια τεχνολογία (αυτή του Rocker) και (λέει) ότι είναι και για αρχάριους <_<.

Feather λέγεται και έχω ψηθεί άγρια(στο 1.53) ... χο χο χο !

 

Thx again!


Είμαι goofy τι να κάνουμε?

 

Αϊ σοτδεσέριφ ! Μεγάλη η χάρη του !

 

 

/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Α! Κάντε το κόπο να μου διαλευκάνετε κάτι: Ποιες οι διαφορές rocker και camber? Έχω χιλιομπερδευτεί γμτ ... η Burton έβγαλε νέες σανίδες με καινούρια τεχνολογία (αυτή του Rocker) και (λέει) ότι είναι και για αρχάριους <_<.

Feather λέγεται και έχω ψηθεί άγρια(στο 1.53) ... χο χο χο !

 

Thx again!

δε ξερω να σου απαντησω τ ειναι το ροκερ...Αυτο που ξερω ομως οτι εγω μια feather εχω (2008) και με αυτη ξεκινησα και μια χαρα σανιδι ειναι. Οποτε αν σου αρεσει τοσο παρτην και μη ψαχνεις :unsure::angry: Προσεξε μονο να ειναι σε σωστο ηκος για το υψος σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

32 απο οσα εχω ακουσει απο γνωστους που εχουν(προσωπικη πειρα δεν εχω) οτι ειναι κορυφαια μποτα gia freestyle. Ειναι αρκετα ελαφρια. Εμενα παντως που εχουν αρχισει να μου χαλανε οι μποτες σιγουρα θα τις εχω υποψιν μου για επομενη αγορα.

 

Τωρα για τα αλλα που ρωτας ειναι ολα θεμα marketing αν καταλαβα καλα ειναι το πρωτο σου σανιδι οποτε μη σε απασχολουν τετοια πραγματα. Οπως εχω ξαναπει σε καποιον αλλον παρε ενα allmountain σανιδι(και φθηνο και οχι burton) και κανε ΟΣΟ περισσοτερο μπορεις, μονο αυτο πρεπει να σε ενδιαφερει αυτη την στιγμη. Τα αλλα θα ερθουν μονα τους.


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Α! Κάντε το κόπο να μου διαλευκάνετε κάτι: Ποιες οι διαφορές rocker και camber? Έχω χιλιομπερδευτεί γμτ ... η Burton έβγαλε νέες σανίδες με καινούρια τεχνολογία (αυτή του Rocker) και (λέει) ότι είναι και για αρχάριους :rolleyes:.

Feather λέγεται και έχω ψηθεί άγρια(στο 1.53) ... χο χο χο !

 

Thx again!

 

δες ένα καλό βιντεάκι που εξηγεί αυτό που θες (κ εξηγεί κ άλλες διαφορές)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το αστείο είναι οτι κάνω 3 χρόνια και εχω καταφερει να κανω slalom, τιποτα παραπανω :P (εμαθα μονη μου και φοβάμαι να κάνω κάτι παραπάνω απο αυτο.ελπίζω με καινουριο σανιδι+μποτες να λυθώ. κ παρεα φυσικα γιατι κανω μονη μου συνηθως).

Τώρα για το θέμα της Burton νταξ, δεν ειμαι απολυτη!Αλλά με την προοπτική πως θα γίνω αστέρι :rolleyes: πρέπει να πάρω κάτι καλύτερο απο αρχάριους (παρακαλω μη σχολιασετε :angry: ). Και η Αφροδίτη άλλωστε λέει πως ξεκίνησε με burton! (Αφροδιτη ποτε θα ανεβεις οεο?)

 

Όσο για τις μπότες (32) θα σε ακουσω. Το super ειναι οτι εχουν BOA και το θελω πολυ...Έχω σιχαθει πια αυτα τα κορδονια στις μποτες (αφου τις νοικιαζα μεχρι τωρα και παντα μα παντα μου λυνονται. μπλιαξ!)

Να ρωτησω: τις DC τις ξεχνάω έτσι? Αφου ειπατε λιγο πιο πανω πως δεν ειναι κανεις ευχαριστημενος απο αυτες!

 

 

Ευχαριστω παιδακια!!!!!!!


Είμαι goofy τι να κάνουμε?

 

Αϊ σοτδεσέριφ ! Μεγάλη η χάρη του !

 

 

/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apostoli απο το βιντεακι καταλαβα οτι θελω ενα all mountain σανιδι μιας και θεωρουμαι αρχαρια! ευχαριστω πολυ. ηταν πολυ κατατοπιστικο! Νασαι καλα!


Είμαι goofy τι να κάνουμε?

 

Αϊ σοτδεσέριφ ! Μεγάλη η χάρη του !

 

 

/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Το αστείο είναι οτι κάνω 3 χρόνια και εχω καταφερει να κανω slalom, τιποτα παραπανω :P (εμαθα μονη μου και φοβάμαι να κάνω κάτι παραπάνω απο αυτο.ελπίζω με καινουριο σανιδι+μποτες να λυθώ. κ παρεα φυσικα γιατι κανω μονη μου συνηθως).

Τώρα για το θέμα της Burton νταξ, δεν ειμαι απολυτη!Αλλά με την προοπτική πως θα γίνω αστέρι :rolleyes: πρέπει να πάρω κάτι καλύτερο απο αρχάριους (παρακαλω μη σχολιασετε :angry: ). Και η Αφροδίτη άλλωστε λέει πως ξεκίνησε με burton! (Αφροδιτη ποτε θα ανεβεις οεο?)

 

Όσο για τις μπότες (32) θα σε ακουσω. Το super ειναι οτι εχουν BOA και το θελω πολυ...Έχω σιχαθει πια αυτα τα κορδονια στις μποτες (αφου τις νοικιαζα μεχρι τωρα και παντα μα παντα μου λυνονται. μπλιαξ!)

Να ρωτησω: τις DC τις ξεχνάω έτσι? Αφου ειπατε λιγο πιο πανω πως δεν ειναι κανεις ευχαριστημενος απο αυτες!

 

 

Ευχαριστω παιδακια!!!!!!!

 

Mια απο τις μερες του τριημερου θα ειμαι Παρνασσο...τωρα ποια θα ειναι αυτη ακομα δεν ξερω. Δεν μας τα λεει καλα ο καιρος. Περα απο το συστημα ΒΟΑ υπαρχει κι αλλο συστημα που το εχει η Burton (και δεν ξερω ποια αλλη εταιρια) το speed zone

http://global.burton.com/boys-emrald-small...gid=girls-boots

Eχει ενα κορδονι το οποιο το τραβας και αυτο ειναι. Εγω εχω το μοντελο με τα δυο κορδονια (ενα δεξια και ενα αριστερα). Πιστευω οτι το δικο μου ειναι καλυτερο γιατι δενει ξεχωριστα το πελμα και ξεχωριστα το καλαμι οποτε το ελεγχεις καλυτερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα rocker σανιδια υποτιθεται οτι δινουν μεγαλυτερο pop, ειναι πιο ευλυγιστα, ειναι πιο παιχνιδιαρικα και σε πουδρες εχουν καλυτερο floating. Ακομα δεν εχω δοκιμασει παρομοιο σανιδι αλλα πολυ το θελω, να διαπιστωσω και κατα ποσο "λυγιζει" στα press και αλλα jib tricks αλλα και να δω διαφορες rocker-camper

Εχω δει φανατικους αλλα και ορκισμενους εχθρους του rocker. Βασικα αυτο που νομιζω ειναι οτι εχει να κανει με το στυλ του καθενος. Π.χ. υπαρχει ενας old school snowboarder που ξερω, που επιμενει σε σανιδια παλιας τεχνολογιας!

Καταληγοντας, παρε αυτο που νομιζεις οτι ειναι καλυτερο για σενα. Αν προτιμας ταχυτητα και στροφες [ενιοτε και carving] θα προτεινα να πας καρφι σε camper.


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

boa κ2 εχω τα τελευταια 4 χρονια δεν καταλαβαινει τιποτα

 

προσεχε μην ξεβιδωθεις απο το πολυ λυσιμο acabjoan lol

 

παρε κατι σε all mountain για αρχη

Share this post


Link to post
Share on other sites

μεγαλη ηττα...θεσσαλονικη δεν βρηκα πουθενα....

μονο γυναικειες...ασε...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
μεγαλη ηττα...θεσσαλονικη δεν βρηκα πουθενα....

μονο γυναικειες...ασε...

 

πηγες στο source?(τσιμισκη)microextreme?(ναυαρινου)

 

ενα πραγμα να πω εδω,οι ΒΟΑ δεν εχουν την στηριξη που σου δινει η μποτα με κορδονια,ουτε τη στηριξη ουτε το δεσιμο,απλα με μια κινηση εισαι ετοιμος


rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

το source Ποιο ειανι;;; το zero gravity εννοεις;;

 

πηγα σε αυτα...τζιφος...

 

δεν σου δινουν την στηριξη;;;; δεν ξερω...εγω παντως κουραστηκα με τα κορδονια....καθε τρεις κ λιγο σφιξε-σφιξε....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι ΒΟΑ σε σχεση με τις κορδονατες θα τις αισθανεσαι παντα οτι ειναι λυτες,πιο χαλαρες δλδ,σε σχεση με τις κορδονατες ειπα προσεξε!!!!!

δες σε ποσα σημεια πιανει το συρματοχοινο ΒΟΑ την μποτα και συγκρινε σε ποσα σημεια σε μια κοινη μποτα πιανουν τα κορδονια.

 

a7f18fa4.jpg

 

3e85d4d3.jpg

 

εμενα οι πρωτες μου μποτες ειναι BOA και μου τα λεγανε αλλα δε τους πιστευα μεχρι που εκανα μια προβα με κορδονια και καταλαβα οτι οντως αλλη υποστηριξη το ενα αλλη το αλλο.γνωμη μου?παρε τις και θα εχεις και τα 2.με 150-180 παιρνεις καλες ΒΟΑ

 

τσιμισκη 41: thesource

2310280271

Edited by blades

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...