Jump to content
Igor

Δικα Μας Βιντεο Στο Βουνο!

Recommended Posts

Κι εδώ το edit με όλο τον καλό τον κόσμο...

 

http://www.youtube.com/watch?v=u6fcIDLn8OU

 

:shuriken:

  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το κεφάλι φρόντισε κι ανέλαβε το κράνος...

 

Στο χέρι έχει αρχίσει να αναδύεται μια μελανιά (από το βάθος προφανώς...) που λογικά θα πιάσει όλο το μπράτσο... :vava:

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εδώ το edit με όλο τον καλό τον κόσμο...

 

 

 

:shuriken:

 

Ωραίος. Αλλά γιατί να θόλωσε η κάμερα στο κέντρο του φακού; Ποια έχεις; Συνήθως αυτό το κάνει όταν τη φοράς στην κορυφή του κράνους... θολώνει από τους ατμούς που βγάζει το κεφάλι σου. Εκεί εύκολα δίνεις λύση φορώντας μια full face (όπως προσωπικά κάνω) για να μην γίνεται χαμάμ πάνω στην κάμερα... ή κλείνοντας τους αεραγωγούς!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίος. Αλλά γιατί να θόλωσε η κάμερα στο κέντρο του φακού; Ποια έχεις; Συνήθως αυτό το κάνει όταν τη φοράς στην κορυφή του κράνους... θολώνει από τους ατμούς που βγάζει το κεφάλι σου. Εκεί εύκολα δίνεις λύση φορώντας μια full face (όπως προσωπικά κάνω) για να μην γίνεται χαμάμ πάνω στην κάμερα... ή κλείνοντας τους αεραγωγούς!

 

Αυτό είναι την πρώτη μέρα, δεν ξέρω για ποιό λόγο έγινε, δεν έχει ξανασυμβεί κιόλας. Το θόλωμα δεν ήταν απ'έξω. Μάλιστα, την ίδια ώρα ήταν θολωμένη και η μάσκα, στο ενδιάμεσο μεταξύ των δύο μεμβρανών. :dizzy:

Έχω τη DriftHD1080p.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ ο Hellbent τραβάει τις γραμμές κι εγώ μαθαίνω το βουνό.

 

http://www.youtube.com/watch?v=sQdjZlXsa74

 

:shuriken:

  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ βασικά δεν αφήνεις τίποτα όρθιο από πίσω σου! :P

 

Στο 0:54 και μετά υποψία χιονοστιβάδας;

 

Πολύ ωραίο βιντεάκι! :D

Edited by wraith

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ βασικά δεν αφήνεις τίποτα όρθιο από πίσω σου! :P

 

Στο 0:54 και μετά υποψία χιονοστιβάδας;

 

Πολύ ωραίο βιντεάκι! :D

 

Ό,τι έφευγε ξανακολλούσε, δεν υπήρχε θέμα χιονοστιβάδας. Κατά τ'άλλα, προσπαθούσα να μην χαλάσω πολλά φρέσκα γύρω από τις άλλες γραμμές, με την ελπίδα να ξαναπεράσω από κει, αλλά τελικά δεν έτυχε... Από κάτω η τριαδούλα με τις γραμμές φαινόταν κούκλα πάντως... :heart:

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιας και ο τιτλος ειναι για τα δικα μας βιντεο στο βουνο

ειπα να βαλω ενα βιντεο απο Το Βουνο..!!

 

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία βιντεάκια παίδες! ;)

 

Φίλε Phaethon κι εγώ μια Drift HD1080p έχω. Στην αρχή που τη φορούσα πάνω στο κράνος θόλωνε στο κέντρο του φακού. Τώρα, από το να κλείσω τους αεραγωγούς προτιμώ να φορώ από μέσα full face για να μην θολώνει από τους ατμούς. Πλέον δεν το κάνει ποτέ, εκτός κι αν είναι καμιά super warm mountain day... μήπως είχες πέσει κι εσύ σε κάτι τέτοιο;

 

Ωραία ανάμεσα από τα δέντρα έτσι; Την Πέμπτη ως τις 12:00 σε αρκετά σημεία ήταν τελείως τσιμέντο, εσείς σταθήκατε περισσότερο τυχεροί, μιας και το χιονάκι που έπεσε και οι λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες σας είχαν το πεδίο έτοιμο από την αρχή!

 

Για να δούμε, θα έχουμε τέτοιες εικόνες πάλι φέτος;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατάλαβα, παίζει κι αυτό που λες, απλά μου έκανε εντύπωση ότι είχε θολώσει και η μάσκα μέσα (στο ενδιάμεσο των δύο επιφανειών-ζελατινών, αυτό είναι το περίεργο).

 

Όσο για τα δέντρα, ναι, πάντα είναι ιδιαίτερα τα freeride τους και στη συγκεκριμένη περίπτωση άφησα να με οδηγήσουν τα παιδιά που έχουν λιώσει στον Χελμό και ξέρουν τα λουκούμια του. Απλά σίγουρα για snowboard η τραβέρσα η συγκεκριμένη είναι απαιτητική. Βέβαια, μου την είχαν περιγράψει για πολύ χειρότερη, οκ. Την επόμενη φορά που θα ξέρω που θέλουμε να καταλήξουμε, θα φροντίζω από νωρίτερα το πως θα χαράξω. Παίζει πάντως εκεί να ήταν το καλύτερο χιόνι όλου του βουνού.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι ένα δείγμα από τις πρώτες σοβαρές δοκιμές με σκληρό setup. Άλλος κόσμος.

 

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εδώ ένα συνολικό edit, με δυο τρια παραπάνω και λίγο από την παρέα.

 

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι ένα δείγμα από τις πρώτες σοβαρές δοκιμές με σκληρό setup. Άλλος κόσμος.

 

Μπράβο ρε συ!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Μπορεί και να είμαι εντελώς λάθος, αλλά όταν πας με πλάτη "ξαπλώνεις" λιγότερο;

Έχει να κάνει με εκείνο που λέγαμε στο μαλακό setup με τις μπότες που βρίσκουν;


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε συ!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Μπορεί και να είμαι εντελώς λάθος, αλλά όταν πας με πλάτη "ξαπλώνεις" λιγότερο;

Έχει να κάνει με εκείνο που λέγαμε στο μαλακό setup με τις μπότες που βρίσκουν;

 

Ναι, στην πλάτη δεν χαμηλώνω τόσο. Δηλαδή, μπορώ, αλλά δεν είναι πάντα πετυχημένο και εδώ το πάω safe. Ο κώλος κατεβαίνει πολύ κάτω, ξύνει χιόνι, αλλά όχι και ο κορμός. Δεν έχει να κάνει με τη μπότα που βρίσκει, ούτε με το flex. Μετά από αρκετή ανάλυση στο βίντεο έχω βρει τα σημεία που θέλουν διόρθωση, σχετίζονται με τον συγχρονισμό του rotation και της αλλαγής στην κατανομή της πίεσης κατά τη διάρκεια της στροφής. Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να αποβάλεις από την τυπική (ή μάλλον την πιο "διαδεομένη") τεχνική του μαλακού σανιδιού. Θα τα δω ειδικά το ΣΚ. Απλά το όλο θέμα του σκληρού setup είναι μια άλλη ιστορία από μόνο του. Μη σου πω κακώς προσπαθώ από τώρα να κάνω αυτά, πρέπει να συνηθίσεις αρκετά στην αρχή πριν αρχίσεις τις ταρζανιές.

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό εννοώ κι εγώ...τα "κουσούρια" του μαλακού!

 

Keep going! :thumbup:

 

Υ.Γ. Αύριο να κανονίσουμε πλήρες debriefing! :)


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφού το πάτε λιγάκι επιστημονικά το θέμα με μαλακό σανίδι μπορώ να έχω την ταχύτητα που έχω μ' ένα πιο σκληρό; Δηλαδή μπορώ να κάνω τα κολπάκια μου και ταυτόχρονα να κατέβω γρήγορα αν κάποια στιγμή το θελήσω ή θα δυσκολεύομαι στις στροφές;

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

 

 

 

Edited by fANis

Share this post


Link to post
Share on other sites

fANis, η ταχύτητα η ίδια δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει τόσο με το σανίδι, όσο με τις συνθήκες που βρίσκεις. Δηλαδή, πιο συχνά νιώθω ότι με περιορίζει το χιόνι, παρά ο εξοπλισμός. Προσωπικά μέχρι... 2-3 Σαββατοκύριακα πριν έκανα κανονικά με το μαλακό μου (σκληρό βέβαια για τα κοινά δεδομένα) σανίδι. Ναι, σίγουρα οι "δυνατότητες" των δύο ειδών διαφέρουν. Το βασικό στην ταχύτητα είναι όμως να νιώθεις ότι έχεις τον έλεγχο. Εκεί χρειάζεται να δουλεύεις σωστά τις ακμές. Αλλά ας μη χαλάμε εδώ το topic των βίντεο, υπάρχει αντίστοιχη συζήτηση στα topics του snowboard :-)

 

:shuriken:

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφού το πάτε λιγάκι επιστημονικά το θέμα με μαλακό σανίδι μπορώ να έχω την ταχύτητα που έχω μ' ένα πιο σκληρό; Δηλαδή μπορώ να κάνω τα κολπάκια μου και ταυτόχρονα να κατέβω γρήγορα αν κάποια στιγμή το θελήσω ή θα δυσκολεύομαι στις στροφές;

 

Σκέψου ότι εγώ κάνω σκι! :P

 

Η λογική ισχύει παντού, σκι, snowboard, αυτοκίνητο κτλ...ο συνδιασμός ταχύτητας και ελέγχου πορείας θέλει όσο το δυνατόν λιγότερες ταλαντώσεις. Δηλαδή όσο δυνατόν πιο σκληρό και "απόλυτο" γίνεται. Οπότε σίγουρα με ένα καρβοσάνιδο ή πιο σκληρό σανίδι έχεις καλύτερο έλεγχο σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Πάντως ότι σανίδι και να έχεις, από τη στιγμή που είσαι αρχάριος, σίγουρα δεν το έχεις φτάσει στα όριά του. Οπότε για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, προς το παρόν με τη σανίδα σου μπορείς να κάνεις όσα κόλπα και όση ταχύτητα είναι στα δικά σου όρια.

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ ο Skister έχει βγάλει τον διαβήτη και χαράζει... (Κι εγώ έχω αφήσει τα φρένα και προσπαθώ να ακολουθήσω χωρίς να θερίσουμε μαζί κανέναν άτυχο χιονοδρόμο...)

 

http://youtube.com/watch?v=NSgNUmnjQaw

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ ο Skister έχει βγάλει τον διαβήτη και χαράζει... (Κι εγώ έχω αφήσει τα φρένα και προσπαθώ να ακολουθήσω χωρίς να θερίσουμε μαζί κανέναν άτυχο χιονοδρόμο...)

 

:shuriken:

 

 

Στο πρώτο ήμισυ εμφανίζετε και η αφεντομουτσουνάρα μου.....

  • Like 2

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο πρώτο ήμισυ εμφανίζετε και η αφεντομουτσουνάρα μου.....

 

"Λειπει ο Μαρτης απο την Σαρακοστη" :D

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...