Jump to content
vro

Χ.κ. Πηλίου 2015-2016

Recommended Posts

Αμα ακους οτι αφηνουν κενο αναμεσα σε δυο ανθρωπους,ενα πραμα σημαινει για μενα.

ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΦΤ

Δυστυχως η νοοτροπια του ελληνα δεν αφηνει τη χωρα να παει μπροστα.κανονικα θα επρεπε να κλεινεο καθε χιονοδρομικο που μπαινει μεσα καθε χρονο στο ταμειο και δεν μπορει να ανανεωνει τον εξοπλισμο του ουτε να κραταει το πολυποθητο χιονι στις πιστες του.και δεν ειναι μονο το πηλιο.

• Like 4

Τεσπα εστω και αυτες οι λιγες κατεβασιες που καναμε με τον EL ηταν ομορφες και περασαμε ωραια :) !!!

Ετσι ! :)

Practice makes perfect

Δεν ξέρω πως δουλεύει το χκ δεν έχω πάει χειμώνα αλλά έχω πάει όλες τις άλλες εποχές και το λεω πως δεν ξαναπατάω το πόδι μου εκεί γιατί είχαμε πάει γαι περπάτημα απο άγρια μέχρι πάνω και χτύπησα το γόνατο μου και ο ιδιοκτητης του σαλέ ούτε νερό δεν μας έδωσε μας είπε να περιμένουμε έξω ενώ έβρεχε...

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Αμα ακους οτι αφηνουν κενο αναμεσα σε δυο ανθρωπους,ενα πραμα σημαινει για μενα.

ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΦΤ

Δυστυχως η νοοτροπια του ελληνα δεν αφηνει τη χωρα να παει μπροστα.κανονικα θα επρεπε να κλεινεο καθε χιονοδρομικο που μπαινει μεσα καθε χρονο στο ταμειο και δεν μπορει να ανανεωνει τον εξοπλισμο του ουτε να κραταει το πολυποθητο χιονι στις πιστες του.και δεν ειναι μονο το πηλιο.

Τότε να τα κλείσουμε όλα (δεν ξέρω αν το Πισοδέρι έχει κέρδος) και να γίνουμε αποκλειστικά εκδρομικός σύλλογος για σκι στο εξωτερικό, για όσους αντέχει η τσέπη τους ακόμα.

Τα χιονοδρομικά εκ φύσεως έχουν πολύ στενά περιθώρια κέρδους, όχι μόνο στην Ελλάδα, σε όλη την Ευρώπη. Δημιουργούν όμως σημαντικά κέρδη και επιχειρηματικές ευκαιρίες στις γύρω περιοχές. Το ότι στην χώρα μας το στρεβλό μοντέλο ανάπτυξης προβλέπει μηδενική ανταποδοτικότητα στην αγελάδα που σου φέρνει το γάλα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να την σφάξουμε και να ψάχνουμε γάλα από τους γείτονες.

• Like 9

Νίφει!

Σε μια καλολαιρινη χωρα δλδ επιμενεις μα θες 20 χκ ανοιχτα και να παραπεουν παρα 3 και να υπαρχει αναπτυξη,κερδος και ασφαλεια.ποσες μερες δουλεψε τα τελευταια 3 χρονια το πηλιο?

Μια βροχη να πεσει δεν θα μεινει χιονι ουτε στις φωτογραφιες του fb.

Χκ με υψος κορυφης τα 1480 μετρα δεν μπορει να νοειται μονο και μονο για να συντηρει μια τοπικη κοινωνια σε βαρος ολης της υπολοιπης χωρας.

Οσο εθελοτυφλουμε τοσο θα παραπονιομαστε σε αλλο νημα για φορους,ενφια,σηματα κτλ.

Τα παραπανω εκπροσωπουν προσωπικη αποψη και καμια σχεση δεν φερουν με τους σκοπους του συλλογου.

• Like 1

Το Πήλιο έχει αξιόλογη χιονοδρομική περίοδο, δεν είναι τυχαίο ότι είναι από τα πιο παλιά χιονοδρομικά της χώρας.

Αν εννοείς να σταματήσουμε να ζητάμε από ένα λιφτάκι σε κάθε ραχούλα, μαζί σου!

• Like 2

Νίφει!

Ακριβως χρηστο αυτο.ενα λιφτακι σε καθε ραχουλα.

Πιο σωστα δεν γραφεται.

Παντως η κλιματικη αλλαγη εχει πληξει το πηλιο.δεν εχει την ιδια περιοδο με περασμενες δεκαετιες.σ αυτο βεβαια θα ξερουν καλυτερα τα λοκαλια(σταθης,χρηστος) αλλα ειναι ενα βουνο που το παρακολουθω χρονια μια και εχω κανει το καλυτερο μου σκι εκει παρεα μ ενα παλιοφιλο.

Υ.Γ εχω αγορασει και μια πλαγια.

• Like 2

Κι εδώ είναι που φαίνεται πόσο αξίζουν οι φώκιες..... :thumbup:

Ούτε ουρές ούτε τίποτα....

• Like 1

Κι εδώ είναι που φαίνεται πόσο αξίζουν οι φώκιες..... :thumbup:

Ούτε ουρές ούτε τίποτα....

Χωρις να υπογραφω κι ολας,νομιζω οτι το πηλιο δεν ειναι και το βουνο που λες παιρνω φωκιες και παω.θεωρω οτι την καλυτερη πιστα του(πανοραμα)την περνας στο λεπτο.ποσες φορες να κανεις την αναβαση?

Ναι έχεις δίκιο σ'αυτό...αλλά αν έχεις φώκιες δεν χρειάζεται να πας Πήλιο....έχεις Δίρφη....

• Like 3

Για αύριο πάντως το θέμα είναι πόσο χάλια θα είναι το χιόνι. Για τον αέρα οι προβλέψεις βελτιώθηκαν.

Λέω να το ρισκάρω...

Practice makes perfect

Τελικά δε βόλεψε να πάω και μάλλον καλά έκανα.

Εμαθα ότι στο Βόλο έριξε για λίγο, προφανώς και επάνω το ίδιο.

Μακάρι να μη ρίξει νερό, φτάνει ο αέρας για τη ζημιά.

Practice makes perfect

Πολυ θα ηθελα να ξερω γιατι προχθες με το απιστευτα πολυ κοσμο αποφασισε το κεντρο να ανοιξει το ενα και μοναδικο εκδοτηριο στις 09:40?

Θέλεις να ξέρεις για ιστορικούς λόγους, υποθέτω.

Αφού ξέρεις, ότι κάλλιστα μπορεί να επαναληφθεί το ίδιο (η κάποια παρόμοια ....) :)

Γιατί, υπάρχει λογική εξήγηση για το ότι ενώ δούλευε το 2θέσιο, στο site ήταν σε αναμονή μέχρι το βράδυ;

Η ότι η κάμερα έχει μείνει στην ηλιόλουστη 2α Ιανουαρίου;

Practice makes perfect

Ε καλα και το διθεσιο το δωσανε αργοτερα.

Εγω πιθανολογω οτι δεν περιμενε τετοια πρεσελκυση κοσμου το κεντρο και απλα τα φορτωσε στον κοκκορα.αλλιως θα ειχε ξεκινησει να κανει αποπαγοποιηση απο τις 6 το πρωι και οχι να δινει το διθεσιο στις 11:07(τα λεω σωστα φιλε?).θα πηγαινε ο ταμιας στις 8 στο εκδοτηριο κι οχι στις 09:40.ουτε στο ικα δεν πιανουν τοσο αργα δουλεια.

• Like 4

Ολος ο κοσμος εχει λυσαξει να βαλει πεδιλο στα ποδια του..χαμπαρι δεν πηρανε αυτοι του Πηλιου ?

• Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

λεωνιδα,οι πληροφοριες μου λενε πως το πηλιο,δεν εχει δει τοσο κοσμο στη ζωη του ποτε.φημες λενε ως απο την πολυκοσμια και το βαρος εχασε και ενα μετρο υψομετρικη. :innocent:

τοσα ατομα δεν μπορει να διαχειριστει ουτε καν ο 30εκατομμυριωνδημοσιοχρημαελληνωνφορολογουμενων παρνασσος,ποσο μαλλον το πηλιο που μπροστα του ειναι οσο ειναι τα παρκινγ του παρνασσου.

• Like 4

Ολος ο κοσμος εχει λυσαξει να βαλει πεδιλο στα ποδια του..χαμπαρι δεν πηρανε αυτοι του Πηλιου ?

Αν πράγματι δεν περιμενε τετοια πρεσελκυση κοσμου το κεντρο, είναι το χειρότερο από τα υπόλοιπα.

Δε θέλει πολύ σκέψη. Ολοι πάνε στα κοντινά χιόνια 2η του χρόνου και οι χιονοστεριμένοι όπου έχει.

λεωνιδα,οι πληροφοριες μου λενε πως το πηλιο,δεν εχει δει τοσο κοσμο στη ζωη του ποτε.φημες λενε ως απο την πολυκοσμια και το βαρος εχασε και ενα μετρο υψομετρικη. :innocent:

:D :D

• Like 1

Practice makes perfect

......τοσα ατομα δεν μπορει να διαχειριστει ουτε καν ο 30εκατομμυριωνδημοσιοχρημαελληνωνφορολογουμενων παρνασσος,ποσο μαλλον το πηλιο που μπροστα του ειναι οσο ειναι τα παρκινγ του παρνασσου.

Πες πως έιναι το απότομο του Ηρακλη μέχρι το λιφτ συν τον Περικλή από τέρμα Ηρακλή.

5-6 χιονοδρομικά έχω σε λογική περίμετρο, για καθημερινή ο Παρνασσος είναι πρώτη επιλογή (για την κουβέντα στο νήμα του Παρνασσού).

Practice makes perfect

Πεμπτη - Παρασκευη ημουν Χανια! Κοσμος λιγος. Ομιχλη με ανοιγματα την Πεμπτη και την Παρασκευη περισσοτερο κρυο κ ποιο κλειστος ο καιρος.

Πατημα πιστων οκ απλα. Πετρες υπηρχαν σε διαφορα σημεια, κυριως στα συνδετικα η στην ουρα για τα λιφτ. Θα μπορουσαν να εχουν ασχοληθει και να ριξουν χιονι αφου υπηρχε.

Την Παρασκευη ειχαν κλειστη την πιστα Πυλωνες γιατι το Σαββατο ειχαν νυχτερινο και την κρατουσαν ετσι. Απαραδεκτο το λιγοτερο που μπορω ν πω. Εχω ακουσει να μην εχει χιονι και να ναι κλειστη μια πιστα,να εχει αγωνες, να κανουν προπονηση αλλα να την εχουν κλειστη μια μερα πριν γιατι..για να μην χρειστει να την ξαναπατησουν? Ασε που στο πλαι ειχε ωραια πουδρα!

Ο λιφτιερης του πανω μονου λιφτ δεν κοιτουσε που στην ουρα ειχε βγαλει πετρες και στο τελος της πιστας, το μονο που τον ενοιαξε ηταν να μου κανει παρατηρηση οταν μια φορα κατεβηκα απο την "κλειστη" πιστα κ πηγα και απο την πουδρα..Οταν μου εκανε παρατηρηση και του ειπα δεν σας τη χαλαω πηγα απο την πουδρα μου ειπε απαγορευεται να πηγαινεις εκτος. ΧΑΧΑΧΑΧ

Εκτος πιστας δεν πας με δικη σου ευθυνη σε ολα τα χιονοδρομικα?! Μπορει να στο απαγορεψουν?Τι αλλο θα ακουσουμε!

post-5519-0-62429200-1453893461_thumb.jpg

post-5519-0-65004100-1453893477_thumb.jpg

post-5519-0-16624700-1453893572_thumb.jpg

post-5519-0-92041300-1453893557_thumb.jpg

post-5519-0-68439000-1453893493_thumb.jpg

post-5519-0-34186500-1453893508_thumb.jpg

post-5519-0-86358400-1453893589_thumb.jpg

post-5519-0-34090700-1453893540_thumb.jpg

post-5519-0-46293200-1453893526_thumb.jpg

post-5519-0-00864600-1453893611_thumb.jpg

post-5519-0-84677700-1453894301_thumb.jpg

• Like 8

Ο λιφτιερης του πανω μονου λιφτ δεν κοιτουσε που στην ουρα ειχε βγαλει πετρες και στο τελος της πιστας, το μονο που τον ενοιαξε ηταν να μου κανει παρατηρηση οταν μια φορα κατεβηκα απο την "κλειστη" πιστα κ πηγα και απο την πουδρα..Οταν μου εκανε παρατηρηση και του ειπα δεν σας τη χαλαω πηγα απο την πουδρα μου ειπε απαγορευεται να πηγαινεις εκτος. ΧΑΧΑΧΑΧ

Εκτος πιστας δεν πας με δικη σου ευθυνη σε ολα τα χιονοδρομικα?! Μπορει να στο απαγορεψουν?Τι αλλο θα ακουσουμε!

Στο Πήλιο μπορεί να ακούσεις τα πάντα.

Practice makes perfect

Από το snowreport

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ: 16/10/2016 10:00

Εγιναν σημαντικές χωματουργικές εργασίες ομαλοποίησης και διαπλάτυνσης στο Χ.Κ Πηλίου που είχαν να γίνουν εδώ και 45 χρόνια.

Είμαι περίεργος να δω το αποτέλεσμα... (ελπίζω σύντομα :))

• Like 1

Practice makes perfect

Ε ρε δεντρο που θα κοπηκε....

Εμενα και χωρις τη διαπλατυνση μου αρεσε μια φορα

• Like 1

Εχει πολλά στραβά αλλά όταν έχει χιόνι είναι μοναδικό χιονοδρομικό.

• Like 2

Practice makes perfect

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Γεια στην παρεα. Ηρθε ο καιρος μετα απο 60.000 χλμ να αλλαξω λαστιχα. Το αμαξι φοραει απο το εργοστασιο τα Continental Crosscontact LX 2. Ικανοποιητικο θερινο λαστιχο αλλα οχι και το καλυτερο σε βρεγμενο οδοστρωμα αλλα ουτε και σε χιονι αφου παρολο την σημανση M+S δεν ανταποκρινοταν στις προδιαγραφες αυτες. Για ελαφρυ off-road κατασταση ικανοποιητικο. Ειναι ενα SUV Peugeot 5008 2018 μοντελο βαρυ και μεγαλο σε ογκο με αποτελεσμα να θελει λαστιχα με ενισχυμενα πλευρικα τοιχωματα ειδικα για SUV. Η διασταση ελαστικου ειναι 225/55 r18 αλλα σκεφτομουν να βαλω λιγο φαρδυτερο δλδ 235/55/18 αφου ειμαι εντος οριου ασφαλειας. Θελω ενα λαστιχο με ετικετα τουλαχιστον Α η Β στον βρεγμενο δρομο γιατι με τα συγκεκριμενα λαστιχα που φοραει παρολο το ESP μπαινοντας σε στροφη με λιγη περισσοτερη ταχυτητα ειχε την ταση να φευγει το πισω μερος οχι υπερβολικα λογω μηκους του αυτοκινητου. Ειμαι σε διλημμα αν θα επιλεξω all weather ελαστικα η all season.  Καπου διαβασα οτι τα πρωτα εχουν πιο μαλακη γομα απο τα δευτερα κι οτι ειναι καλυτερα σε κρατημα σε βρεγμενο και χιονισμενο οδοστρωμα. Βασικα ο ορος all weather εχει βγει απο τις εταιριες για ελαστικα που προοριζονται για την αγορα της Β. Αμερικης κι οχι τοσο για την Ευρωπη. Πανωτς υπαρχουν και στην Ελλαδα 2-3 μοντελα απο οσο ειδα και εψαξα. Δεν θελω χειμερινα για τον λογο οτι δεν κανω πολλα χλμ σε χιονισμενους δρομους συν οτι για τις διαστασεις μου ειναι ακριβα σε σχεση με τα υπολοιπα. Υπαρχουν και φτηνες μαρκες αλλα επειδη η ζωη μας στηριζεται απο 4 ροδες δεν τα επιλεγω. Θελω την γνωμη σας στις επιλογες που εχω κανει συμφωνα με το καλυτερο κρατημα σε βρεγμενο και χιονι. Δεν ξερω βεβαια αν καποια απο αυτα εχουν κι εναν light off-road χαρακτηρα σε σχεση με αυτα που φοραω τωρα αλλα δεν με πειραζει τοσο αφου δεν θα παω και σε δρομους με κοτρωνες εναν χωματινο δρομο βατο πιστευω ολα τα παρακατω μπορουν να πανε. 1) Nokian Weatherproof SUV με δεικτη Α σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. 2) Nokian Seasonproof SUV με δεικτη Β σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. 3) Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 SUV με δεικτη Β σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. 4) Continental AllSeasonContact  με δεικτη Β σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. Αυτα εχω επιλεξει και θα ηθελα γνωμες.
    • Άμα δεν βάλουν μεγαλύτερο αισθητήρα δεν.... Από την 9 μικρό Upgrade . Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
    • GoPro Hero 10 Black Revealed: 240fps video recording and 23MP stills camera https://www.trustedreviews.com/news/gopro-hero-10-black-release-date-specs-features-leaks-4161612
    • Καλησπερα, εχω κλείσει χριστούγεννα ενα διαμερισμα που ειναι 6 χιλιομετρα απο το Κοπαονικ. Ξερει καποιος αν ειναι ευκολο να βρεις το πρωί parking κοντα στις βασεις των λιφτ; Αν ναι πιο parking προτεινετε;
    • Κι εγω νομιζα οτι οι χιονοδρομοι υποφερουν απο anxiety για το αν θα χιονισει... https://edition.cnn.com/2021/09/15/health/skiing-benefits-anxiety-study-wellness/index.html
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. frapedia
      frapedia
      (49 years old)
    2. resistance
      resistance
      (48 years old)
    3. sibilini
      sibilini
      (46 years old)