Jump to content
mastoras007

Πρός Αναζήτηση Σπόρ..

Recommended Posts

Χαχαχα

Παιδιά φέτος εχω φάει κόλλημα με το κολύμπι, σε κολυμβητηριο(ανοιχτό ) ετσι;

Είναι και δίπλα στο σπίτι μου, παω σχεδόν καθε μέρα ποδαρατος, μουσικουλα στα αυτιά κτλ

Αλλά μιλάμε για κόλλημα, μελετω τεχνική, ασκήσεις, κατεβάζω βίντεο και πάει λέγοντας. Και να φανταστειτε το ξεκίνησα Οκτώβρη σαν αποθεραπεία για την πλάτη μετα απο μια δύσκολη καλοκαιρινή σαιζόν (εκεί παίζουν άλλα κόλπα οταν προλαβαίνω ).

Η πισίνα και το νερό είναι μικρόβιο ανιατο και αυτο.. :)

• Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Και εγω οσο ημουν στο νησι το ειχα ριξει στο ψαροντουφεκο... Μεχρι αρχες Δεκεμβρη βουταγα με τη κοντη στολη 2χιλ. γιατι ειχα ξεχασει την χειμερινη στην Αθηνα. Μετα το πρωτο τεταρτο μουδιαζα κ δεν καταλαβαινα κρυο...

• Like 1

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Η πισίνα και το νερό είναι μικρόβιο ανιατο και αυτο.. :)

Την πισίνα την βαριέμαι ανελέητα...

Έκανα αρκετά χρόνια ως παιδί, αλλά όταν ανακάλυψα την Ξιφασκία παράτησα το κολύμπι με συνοπτικές διαδικασίες...

Sent from my Elephone P6000 02 using Tapatalk

• Like 1

sinox-0.jpeg

Λένε πως "το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού".

Δεύτερη φορά που ασχολούμαι με σπορ ακατάλληλο για την Ελλάδα, οι ίδιες στεναχώριες...

Practice makes perfect

Λένε πως "το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού".

Δεύτερη φορά που ασχολούμαι με σπορ ακατάλληλο για την Ελλάδα, οι ίδιες στεναχώριες...

Ποιό ήταν το πρώτο;

sinox-0.jpeg

Ορειβασία!!!!!

Μεγάλο κόλλημα...άπειρες διαδρομές στην χώρα μας, μοναδικής ομορφιάς, αδρεναλίνη ειδικά το χειμερινό βουνό, ψυχοθεραπεία άριστη, φιλίες δυνατές ειδικά όταν η εξόρμηση εμπεριέχει και διανυκτέρευση στο βουνό σε καταφύγιο ή ακόμα καλύτερα με σκηνές, νυχτερινές αναβάσεις, καταπληκτικές εκδρομές εξωτερικού, σχολεία με πολύ αξιόλογους επαγγελματίες εκπαιδευτές, και πολλά πολλά άλλα !!!!

Η Ελληνική ορειβατική κοινότητα είναι πολύ μεγάλη!!!

Πραγματικά αξίζει!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 7

Ποιό ήταν το πρώτο;

χμμ... παρεμφερές με αυτό που ανακάλυψες αλλά πιό πρόσφατο και πολύ πιό θορυβώδες ;)

Practice makes perfect

Pant να το πάρει το ποτάμι βρε ! Θα σκάσω !! :D

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Παραπέντε. Πετάς

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Νοέμβρη Δεκέμβρη και όταν δεν κάνει κάποιο από τα κοντινά μέρη για πτήση και βαριέμαι να πηγαίνω μακρυά βρήκα πολύ ωραίο αντικατάστατο windsurf (σε συνδυασμό με καφεδάκι παραλία μπαράκι) και φυσικά εξαιρετικό είναι και το kite ειδικά αν έχεις κάλο σημείο για kite κοντά.

Όρμα και δοκίμασέ τα όλα όσα έχουν ενέργεια είναι ωραία σπορ.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

χμμ... παρεμφερές με αυτό που ανακάλυψες αλλά πιό πρόσφατο και πολύ πιό θορυβώδες ;)

Pant να το πάρει το ποτάμι βρε ! Θα σκάσω !! :D

Έλα ντε! Κι εγώ χάθηκα λίγο!

sinox-0.jpeg

Ααα πτήσεις! Κάτι ξέρουμε και απο αυτές. Εδώ πετώ λόγω επαγγελματικων υποχρεώσεων , να μας δει κανα τουρίστας εκει στα ξένα , να πετάξει μαζί μας!

Βάλτε και ήχο ! :)

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 4

Εγώ θα ήθελα πολύ να κάνω σερφ, το original, χωρίς πανιά και αετούς... Αλλά λάθος χώρα!

:shuriken:

Υπάρχει σχολή στην Τήνο καθώς και στην Ικαρία. Έχω πάει στην Ικαρία, πολύ ωραίο μέρος, ωραία κύματα αλλά το άθλημα είναι πολύ κουραστικό (για μένα τουλάχιστον). Θέλει μεγάλη αντοχή όχι όταν ανεβαίνεις στη σανίδα αλλά όταν πας κόντρα στο κύμα κατά μέσα.

Καλησπέρα.

Σκευτομαι πολύ σοβαρά να ξενικινήσω kitesurf.

Κάνω snowboard δέν ειμαι pro αλλά τσουλάω κανονικά, φέτος περίμενα πός και πός το χειμώνα αλλα μάς τα χάλασε λίγο η δουλεια λίγο η έληψη παρέας πολύ ο καιρός δέν έκανα τίποτα..τσουλησα 3 φορές και οι 3 ψιλοχάλια παγωμένο χιόνι ομήχλή και πέτρες η τελευταια φορά.

Μου αρεσει το snowboard αλλα προκοπή δέν θα κάνω εδώ Ελλάδα..

Μένω Λάρισα και ξέρω οτι στο στόμιο που είναι 40 λεπτά απο εδώ κάνουν kitesurf οπότε βολεύει.

Αρχικά θα πάω για μαθήματα να δώ τι παίζει αν μου αρέσει και μετά θα δώ για εξοπλησμό, μεταχειρισμένο ενοείτε.

υπάρχει κάποιος που να κάνει και τα 2?snowboard και kitesurf?

Με τη θάλασσα εχω σχέσεις αλλα πάντα προτημούσα το βουνό. αν πχ κολημπήσω μέχρι αρκετα μέσα και είμαι μόνος με πιάνουν κάτι φοφίες οχι τιποτα τρελό μπορώ τελος πάντον να το ξεπεράσω.

καμια συμβουλή?οπος να μην το επηχειρίσω κάν πχ..

αλλά δέν εχω κάτι να χάσω εκτός απο χρήματα αν κάνω 3-4 μαθήματα και μπώ στο νερό με το δάσκαλο σάν 1η επαφή..

τι λέτε?

Η πρώτη συμβουλή είναι ξεκίνα όποτε βρεις χρόνο δεν έχεις τίποτα να χάσεις και το πιο πιθανό είναι ότι θα σ'αρέσει. Η δεύτερη και ίσως πιο βασική είναι να μη δοκιμάσεις μόνος σου αλλά με σχολή ή δάσκαλο, πίστεψε με δε θέλεις ούτε εσύ να κιδυνέψεις αλλά ούτε να θέσεις σε κίνδυνο τους διπλανούς σου.

Σκοποβολή IPSC.

Για παράδειγμα :

Όταν έκανα Μοντέρνο Πένταθλο είχα κάνει και σκοποβολή. Καλή φάση ήταν... :)

Δυστυχώς η ξιφασκία είναι καθαρά άθλημα κλειστού χώρου και χάνω την επαφή με το έξω που μου αρέσει...κατά τα άλλα είναι το μοναδικό μειονέκτημα...άντε και ο κωλοπαιδισμός που επικρατούσε... :P

• Like 1

sinox-0.jpeg

...άντε και ο κωλοπαιδισμός που επικρατούσε... :P

καλά... αυτός ενδημεί παντού, είναι και αήττητος.

• Like 1

Practice makes perfect

άντε και ο κωλοπαιδισμός που επικρατούσε... :P

Πιστεύω ότι ο Panchristo θα ταίριαζε γάντι στο άθλημα. Θα ήτο ένας Sir...

:shuriken:

• Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

α εσείς εδώ είστε πολύ δραστήριοι!

εγω γενικά πιανουν τα χέρια μου και κάνω κατασκευες οποτε μου δωθει η ευκαιρία, ημουν μηχανικός παλιά και τώρα το έχω σάν χόμπι φτιάχνω σκαλίζω μηχανές,

γραφτηκα σε ενα φορουμ με οργανοποιους πέρυσι οι οποιοι με βοηθησαν πολυ και ευτιαξα ενα μπουζούκι μονος μου! το οποιο μάλιστα βγάζει φοφερό ηχο!

θα κάνω στάνταρ kite για αρχή και μετα βλέπουμε αν θελήσω να πάω σε κάτι άλο με κόβω για κανα παρα 5 εκει εχω ενα φιλο φιλου που κάνει!

και ορειβασία καλή φάση αλλα δέν εχω την πολυτέλεια του χρόνου και την παρέα για αυτο.

γενικά θεωρώ τον εαυτό μου λιγάκι ακοινώνητο δύσκολα πχ θα γνωρίσω κάποιον πχ στο βουνό με το snowboard και θα κρατήσω επαφές μαζί του..

ισος επιδή δεν το κάνει κ ποτέ να κολλάω λίγο..

οποτε θα προετοιμάσω έδαφος και τα οικονομικά μου για kite..

απ όσο μ είπε ο φίλος-γνωστός το μάθημα πάει κάνα 50άρι μπορεί και λιγότερο με πόσα μαθήματα θα μπορέσω να κάνω μόνος μου περίπου? δεδομένου οτι ξερω snowboard και οτι γενικά πιστεύω οτι τα πιάνω εύκολα. (δεν είμαι ψώνιο)

• Like 1

[με τα μαστορικά και κυρίως με την φροντίδα κήπου ,κατασκευες και άλλα έχω απωθημένο. Είχα στα πλάνα μου να φτιάξω ειδικό χώρο όταν έμενα εξοχή με πασης φύσεως εργαλεία, παγκους , τα πάντα , μαζί βεβαια με χώρο για να συντηρώ τον αθλητικό εξοπλισμο που διαθέτω. Σκι, σερφ, ποδήλατα χαμός...]

Μπορείς να πάρεις μια ιδεά στο παρακάτω βίντεο. Αν κάποια απο τα αθλήματα ειναι απαγορευτικό να ξεκινησει κανεις μόνος του , αυτό θα ειναι kitesurf. ΟΧΙ γιατι ειναι δύσκολο (δεν ειναι ), αλλα γιατί ένα λαθος χειρισμου και μπορει ο αερας να σε εκτοξεύσει επικύνδινα , για σένα και για τους άλλους. Με εκπαιδευτή λοιπον και το συμαντικό που θα μάθεις πρώτα από όλα ειναι να χειρίζεσαι τον αετό. Μαλιστα στην αρχή θα μάθεις με τον εκπαιδευτικό , κάτι σαν το χαρταετό της καθαρας δευτέρας χαχα.. Αν το κάνεις σωστά το βήμα θα κολήσεις πολύ ασχημα. :)

https://youtu.be/Fn5xcBtgqRA

• Like 2

παντως στο kite δεν εισαι ποτε ανεξάρτητος. δηλαδη στο να σηκωσεις τον αετο και να τον κατεβασεις χρειαζεται αλλο ενα ατομο επιτοπου. υποθετω γινεται και χωρις απλα πρεπει να εισαι hyper pro από οτι καταλαβαινω...

Γίνεται και μόνος σου , αλλα συνήθως ποτε δεν είσαι μόνος σου σε ένα σποτ! Βασικά ΠΟΤΕ δεν τυχαίνει σε ένα γνωστό μέρος με τον κατάλληλο αερα να εισαι μόνος σου, γιατι οι τρελοί εκει έξω ειναι πολλοί.

Αλλά αυτο ειναι το λιγότερο τωρα.

Με το που θα πλανάρεις στο σανίδι σου αντε γειά.... θα σας ψάχνουνε φίλοι , οικογένεια, απο την δουλειά κτλ γιατι ο νους σας θα είναι πάντα που και ποτε θα εχει αερα. :)

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

και ορειβασία καλή φάση αλλα δέν εχω την πολυτέλεια του χρόνου

απ όσο μ είπε ο φίλος-γνωστός το μάθημα πάει κάνα 50άρι μπορεί και λιγότερο με πόσα μαθήματα θα μπορέσω να κάνω μόνος μου περίπου? δεδομένου οτι ξερω snowboard και οτι γενικά πιστεύω οτι τα πιάνω εύκολα. (δεν είμαι ψώνιο)

1. Δεν κανεις ορειβασια αλλα θα προτιμησεις κιτε γιατι δεν εχεις χρονο

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ωραιο

Καλο!!!!

Ελα ξεκινα και οταν χωρισεις , σε απολυσουν απο την δουλεια , σε ξεγραψουν ολοι οι φιλοι σου μπες και ξαναγραψτο.

Πλακα κανω αλλα και παλι δεν ισχυει αυτο που ειπες και θα καταλαβεις οταν ξεκινησεις γιατι με απλα λογια το Kite ειναι σαν το βουνο δεν πας οποτε σου ερθει αλλα οταν εχει καλες συνθηκες και στο συγκεκριμενο αερα. Δεν ειναι σαν την ορειβασια που θα ξυπνησεις την Κυριακη και θα πας καπου με την παρεα σου

2. Οπωσδηποτε μαθηματα (μπορει να ειναι και ενας καλος φιλος ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΟΜΩΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ)

3. Δεν εχει και τοσο σχεση με το snowboard...

• Like 1

ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

:) ... είναι άθλημα του ανέμου, κατα βάση όλοι όσοι τον χρειάζοντε για να γλυστρήσουν δεμένοι με κάτι πάνω στο νερό έχουν βασικές γνωσεις αεροδυναμικής και αν δεν έχουν καμια πείρα με κάποια ναυτική τέχνη , πέρνουν την πρώτη τους μυρωδιά.

Ιστιοπλοία είναι στην ουσία , αλλα οκ ...δεν υπάρχει ιστιο! Μοντέρνες εποχες! :)