Jump to content
pepe karaivanov

Προετοιμασία Των Σκι Για Το Καλοκαίρι

Recommended Posts

Τωρα που ηρθε το τελος( για μενα) λεω να μοιραστώ μαζι σας το τροπο για καλοκαιριασμα τα σκι μου!!!

Προτα χαλαρονουμε της δέστρες ,απο 11-12 που τα εχω σε 3-4 και μπροστα και πισο

post-6622-0-53619700-1459190189_thumb.jpeg

• Like 5

Μετα λιμαρουμε της ακμές ,τσεκάρουμε τη βαση ,αν χρειαζεται διορθώνουμε !!post-6622-0-85510400-1459190770_thumb.jpeg

Κολαμαι αυτοκολιτες τενιες για να προστατέψουμε της δέστρες απο το κερι ,και κερονουμε καλα

• Like 3

Αφήνουμε ετσι μεχρι το επομενο χιμονα που θα εχει πολυυυυυυ χιονι!!

Ετσι θα προστατέψουμε βαση και ακμές απο ηγρασια και σκουριά !!!

post-6622-0-49192900-1459191258_thumb.jpeg

post-6622-0-55289200-1459191329_thumb.jpeg

post-6622-0-74179200-1459191392_thumb.jpeg

• Like 4

Καλώ καλοκαιρι ,για φετος σχόλασα και κρέμασα την ποντια μου!!!

post-6622-0-74222100-1459191565_thumb.jpeg

• Like 6

εγω τα κερωνω κιολας αλλα χωρις να τα ξυσω....επισις καθαριζω πολυ καλα τις μποτες απο βρωμιες μεσα εξω...εχουμε ακομα ομως δεν περναει καν απ το μυαλο μου τα τα κρεμασω απο τωρα

• Like 8

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Ερωτηση κρισεως:

Οι δεστρες ανοιχτες (το πισω μερος οριζοντιο) η κλειστες (το πισω μερος καθετο).

Πεπε, γιατι μεχρι το 3-4 και οχι μεχρι το 0?... Εγω τις εχω στο 4 ουτως η αλλως... :blush:

Επισης ερώτηση: ισχύει το "μην τα δένετε με το strap"?

Στάλθηκε από το κινητό μου...

1162895.jpg

Ερωτηση κρισεως:

Οι δεστρες ανοιχτες (το πισω μερος οριζοντιο) η κλειστες (το πισω μερος καθετο).

Πεπε, γιατι μεχρι το 3-4 και οχι μεχρι το 0?... Εγω τις εχω στο 4 ουτως η αλλως... :blush:

Τα δικα μου δεν πανε πιο κατο ι μαλον πανε αλλα φευγει απο μεσα η βίδα που σιγρατη το ελατήριο ,δεν ειναι τιποτα αυτο απλα εγω τα αφηνω ετσι!!

Νομιζω Μάκη το 4 για σενα ειναι πολυ λιγο,εκτος αν εισαι 50 κιλά :)

Κτριακο ,οχι με στραπς,καλιθερα να μην ακουμπάνε οι ακμές μετάξι τους

• Like 1

Καλα κανει ο Μακης και τις εχει στο 4.

Ο σχετικος πινακας (τον εχει ποσταρει παλαιοτερα ο 7ψυχος gtsap)

κανει αναφορα εκτος απο τα κιλα και στην ηλικια, αν θυμαμαι καλα γραφει για τους 55+

2 μοναδες κατω απο τους νεοτερους.

Οι δέστρες ανοιχτές προς τα πανο τοτε ειναι χαλαρόμενεις

Μετά απο συμβουλή - δεν εχει σημασια αν οι δέστρες θα εινα κατο ι πανο,το ελατήριο ειναι χαλαρομενο!!

Οι δικές μου ειναι σε 10,5-11 μπροστα και 0,5 λιγότερο πισο,βλεπω και το πίνακα και μαλον καπου εκει πρεπει να ειμαι,θιμαμε απο μικρος παντα μας τα βάζανε πανο κατο στα κιλά μας και οσο πιο προχωραγαμε τοσο τα ανέβαζαν

• Like 1

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=3785&hl=%F1%FD%E8%EC%E9%F3%E7

Για όσους έχετε smartphone, προτείνω το rentmaxx Z-Value, κάνει την ίδια δουλειά με το πινακάκι, αυτόματα!

Για οσους φυσικα εχουν το σωστο λειτουργικο συστημα .....στο τηλ τους υπαρχει αυτη η εφαρμογη που δουλευει σωστα .

https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/ski-din-bindings/9nblggh0kbxb

Edited by leonidastria
  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Αν και δεν χαλαρωνω τα ελατηρια ποτε. Το ελατηριο για να διατηρει το σχημα του σωστα πρεπει να χαλαρωνει μεχρι το ελαχιστο δυνατο σημειο. Ποτε ομως να ειναι χαλαρο-εκτος κλιμακας γιατι "ξεχειλωνει".

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Ρε γατακια! Ποιος νομιζετε οτι εγραψε τα αρθρα για τη ρυθμιση της δεστρας το 2006?

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=4954

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=4955

...και απο που βγαινει το Μακης? Απο το Γερασιμος... (πωπω τοτε ημουν μονο 100 κιλα...) διαβαστε για το Γερασιμο στο δευτερο λινκ :)

Edited by MakisM
  • Like 7

o Γερασιμος ειχε παντα χιουμορ στα κειμενα του. Το πρωτο θρεντ που διαβασα πριν Χ χρονια ειχαμε μια συζητηση περι παστιτσιου, ασχετα αν το θρεντ ειχε τοπικ μαθηματα σνοουμπορντ :animier:

• Like 1

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Ρε παιδια ,μιπος καπιος μπορει να μου πει αν τοσα χρωνια τα δικα μου din ειναι σοστα (10,5-11)

182 ειμαι

110 κιλά ουπσσς

Τωρα για επίπεδο σκι , μαλον καλο !!!

Ευχαριστω έκτο προτέρων !!!!

Το ελάχιστο έχεις pepe, δεδομένου του βάρους σου ΑΛΛΑ και των δυνάμεων που εφαρμόζεις στο σκι σου.

Μπορώ να υποψιαστώ οτι το τερματίζεις το γκάζι....γενικώς ! :)

...καλύτερα ωστόσο να βγεί εύκολα , αν χρειαστεί !!

Επισης το επιπεδο , το level, είναι συμαντικός παράγοντας. Γενικα, μπορει για το ίδια άτομα σε βάρος , να παίξει καθοριστικό ρόλο πολύ μεγαλύτερο !! Αυτό γιατι σε ακραία γωνιάσματα και σε μεγάλες ταχύτητες προστίθονται δυνάμεις τεράστιες....

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

...προγραμματάκι για level υπάρχει ? ... Στο playstation μόνο ! :laughing:

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Αν διαβασετε τα ερμα τα λινκσ, θα καταλαβετε οτι η σημαντικοτερη μεταβλητη ειναι το μηκος της μποτας, το οποιο δεν μας εδωσες Πεπε.

Λογικο αν το σκεφτειτε. Η ρυθμιση ειναι η δυναμη που χρειαζεται για να ανοιξει η δεστρα. Αυτο που κανει ομως η δεστρα ειναι οτι προστατευει απο στρεπτικο καταγμα αρα απο μια ροπη που θα σου σπασει το κοκαλο σε στροφη. Η ροπη ισουται με τον μοχλο (το μηκος της μποτας) επι την δυναμη (ανοιγματος, το DIN setting).

@Χρηστος Λαππας. Το εικονιδιο με τον πινακα εχει αποκοπει σε καποια αλλαγη server. Αν θελεις να το ξαναβαλεις, γιατι εγω ουτε το password του ΣΤΧSafety θυμαμαι, ουτε Moderator privileges εχω:

post-614-0-75502200-1459362922_thumb.jpg

Φιλικα

ΜακηςΜ

• Like 3

Ο πινακάς και ο οδηγός της Marker (Din setting) είναι δεδομένος , και εγώ αυτον ακολουθώ.

Ο pepe όμως είναι διαφορετική περίπτωση , δεν είναι 110 κιλά απλά , υπάρχει αθλητικό υποβαθρο.

Αν μας πει για παράδειγμα ποσα κιλά έχει στο βαθύ κάθισμα , ..οκ .... είναι πολύ πάνω απο 100 κιλά το βαθύ του ΕΝΩ για εμάς ειναι μετα βίας ....50.... . Αυτό ξέρετε τι σημαίνει αν με μπακάλικά το μεταφέρουμε σε ένα καλό και ταχύ transtition ?.... είναι σαν να μιλάμε για ένα άτομο mainstream στην χιονοδρομία τουλάχιστον 200 κιλών... :)

Edited by Χρήστος Μ.