Jump to content
giwrgospap95

Ορειβατικά Μποτάκια

Recommended Posts

Καλημέρα, ξεκινάω να ασχολούμαι με την ορειβασία και χρειάζομαι τα καταλληλά παπούτσια παρακάτω έχω ένα λινκ από κάποια που βρήκα και μου φαίνονται καλά. Θα ήθελα την γνώμη σας

https://sports-fashion.gr/index.php/catalog/product/view/id/12263/s/karrimor-mount-mid-black-182105/?ref=bestprice.gr

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, ξεκινάω να ασχολούμαι με την ορειβασία και χρειάζομαι τα καταλληλά παπούτσια παρακάτω έχω ένα λινκ από κάποια που βρήκα και μου φαίνονται καλά. Θα ήθελα την γνώμη σας

https://sports-fashion.gr/index.php/catalog/product/view/id/12263/s/karrimor-mount-mid-black-182105/?ref=bestprice.gr

 

 

 

Τι ακριβως θελεις να κανεις κ τι ποσο διαθετεις..... Για ορειβασια παντως τα συγκεκριμενα δεν νομιζω οτι κανουν.... για μικρες πεζοπορειες ανοιξη-καλοκαιρι το συζηταμε....... Στον εξοπλισμο ισχυει: Το φθηνο ειναι το πιο ακριβο.......

 

Τουλαχιστον Για παπουτσια και σακιδιο πρεπει να επενδυσεις χρηματα..........


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι 90-100 ευρώ αν γίνεται, τώρα ξεκινάω να ασχολούμαι με την ορειβασία και γράφτηκα σε ορειβατικό σύλλογο, δεν ξέρω και πολλά για εξοπλισμό όσο για το τι θα κάνω απλά πράγματα δεν θα πάω και στο Έβερεστ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι 90-100 ευρώ αν γίνεται, τώρα ξεκινάω να ασχολούμαι με την ορειβασία και γράφτηκα σε ορειβατικό σύλλογο, δεν ξέρω και πολλά για εξοπλισμό όσο για το τι θα κάνω απλά πράγματα δεν θα πάω και στο Έβερεστ

 

Το αν θα πας στο Εβερεστ ή στην Παρνηθα δεν εχει τοσο σημασια..... οι συνθηκες μετρανε...... π.χ. Θα κανεις χειμερινο βουνο? Θελεις να βαζεις κραμπον?......

 

Αν παρεις αυτα που αναφερεις κ πας σε χιονια, ειναι σχεδον σιγουρο οτι σε 1 ωρα τα ποδια σου θα εχουν γινει παγος. Θα κρυωνεις, δεν θα ευχαριστηθεις τη διαδρομη και το βουνο κ στη χειροτερη θα κινδυνευσεις απο υποθερμια.... Για να μην αναφερω το θεμα αξιοπιστια..... Πιστεψε με δεν θελεις στη μεση της διαδρομης ξαφνικα να σου ξεκολησει η σολα...... το εχω δει με αρκετα "φτηνα" παπουτσια..... ;-)

 

Σου προτεινω λοιπον να διαθεσεις 150-170 ευρω να παρεις ενα αξιοπρεπες, αξιοπιστο μποτακι μιας γνωστης εταιρειας ( Salewa, La sportiva, κτλ..) με GORE-TEX και οχι να δωσεις 80-100 ευρω για κατι που μετα απο 2-3 φορες θα βαλεις στην ακρη κ θα χρειαστει να δωσεις αλλα 150 ευρω για να παρεις αυτο που πρεπει.

 

Ολα ειναι σχετικα με την οικονομικη δυναμη του καθενα, αλλα να θυμασαι, επειδη τωρα ξεκινας οτι ο σωστος εξοπλισμος στη δυσκολη κατασταση ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ, και στην καλυτερη σου δινει τη δυνατοτητα να ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ το μεγαλειο των βουνων κ της φυσης.....

 

Στη διαθεση σου για οτι χρειαστεις

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερώτηση:

Πόσο συχνά πρέπει να ψεκάζονται τα μποτάκια για συντήρηση της μεβράνης;


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερώτηση:

Πόσο συχνά πρέπει να ψεκάζονται τα μποτάκια για συντήρηση της μεβράνης;

 

Ολες οι μεμβρανες εχουν ενα οριο ζωης και χρησης..... το μονο που χρειαζονται ειναι καλο καθαρισμο με νερο κ βουρτσακι μολις γυρισεις απο το βουνο.

 

Το ψεκασμα με ολα αυτα τα προιοντα που κυκλοφορουν δεν ειναι για συντηρηση της μεμβρανης αλλα για προσπαθεια επαναφορας των ιδιοτητων μιας ηδη κατεστραμενης ή καταπονημενης μεμβρανης..... αν φτασεις σε αυτο το σημειο καλυτερα να αγορασεις αλλα παπουτσια.

 

Δεν θα πετυχεις λοιπον κατι με το ψεκασμα.....


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
πάνε σε ένα κατάστημα που ασχολείται με το θέμα k psaxe k rota...όχι σε μαγαζί με αθλητικά γενικά

k ψάξε για τις διπλες κάλτσες. δεν ξέρω ποσα χλμ θα κανεις αλλα είναι μεγάλη υπόθεση τελικά

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, ο ψεκασμός προσφέρει αδιαβροχοποίηση και συντήριση του δέρματος, όπου υπάρχει.

Οι μεμβράνες υποθέτω πως πρέπει να διατηρούν την ελαστικότητά τους με κάποιο τρόπο. Ισως να αρκεί και το νερό.

Μέχρι το όριο ζωής (το οποίο είναι;...)


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το όριο ζωής που δίνουν οι εταιρίες για τις μεμβράνες είναι 5 έτη σε ένδυση και συνήθως 2 έτη σε άκαμπτη μπότα.

Σε εύκαμπτα μποτάκια, trail running κλπ δεν δίναμε εγγύηση.

Οι μεμβράνες στην άκαμπτη μπότα έχουν πολύ μεγαλύτερο χρόνο ζωής. (Λογικό γιατί είναι άκαμπτες και δεν τσακίζουν.)

Στα άλλα παπούτσια η φθορά / τσάκιση -ανάλογα την χρήση -

θα ξεκινήσει ανάμεσα στα δάκτυλα και το κουντεπιέ στην κίνηση του βήματος.

 

Όταν οι μεβράνες φτάσουν στο όριο ζωής τους, χάνουν την ελαστικότητα τους ,''σκληραίνουν'' και ''σπάνε''.

Η ελαστικότητα ότι και να κάνουμε θα χαθεί ..δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στον χρόνο.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να την φροντίζουμε ώστε το τέλος της να μην έρθει νωρίτερα , αλλά και για να δουλευει σωστά.

Μια βρώμικη μεμβράνη πχ με κλειστούς πόρους δεν έχει διαπνοή.

Δεν αφήνουμε λάσπη / χώμα επάνω στις μεμβράνες λοιπόν είτε είναι παπούτσι είτε ρούχο. .

 

Στην ένδυση το ρούχο με μεμβράνη πρέπει πάντα να το κρεμάμε στην ντουλάπα και να μην το έχουμε διπλωμένο.

Εγώ αποφεύγω το δίπλωμα και κατά την εξόρμηση αν το έχω στο σακίδιο. Την τοποθετώ μέσα όπως βάζουμε τον πουπουλένιο υπνόσακο..λίγο χύμα δηλαδή και όχι διπλωμένη-τακτοποιημένη. Μετά την εξόρμηση κρέμασμα στην ντουλάπα μας.. όχι μέσα στο σακίδιο 1-2-3 μέρες ή για την επόμενη εξόρμηση πχ

 

Και τέλος σημαντικό.. στο πλύσιμο απαγορεύεται το μαλακτικο!

Αν το πλύνετε με απορρυπαντικό πλυντηρίου να μην έχει μαλακτικό μέσα.

Συνιστάται πάντως πλύσιμο με το ειδικό σαμπουάν για μεμβράνες παπουτσιών και ένδυσης .

 

* Μιλάμε πάντα για σοβαρές εταιρίες.. όχι supermarket.

Edited by Κώστας Πολίτης
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παπουτσι ημιακαμπτο που χαλασε πρωτα η μεμβρανη (απο την πολυκαιρια) πρωτου ξεχαρβαλωθει απο ολα τα αλλα μην ξαναπαρετε.

Σας ειναι αχρηστο.

Θελετε να δειτε πως χαλαει η μεμβρανη;

Οσοι εχετε γαντια σκι με μεμβρανη ξερετε.

Πρωτα τρυπαει το γαντι, μετα η μεμβρανη.

Γενικα οι μεμβρανες εχουν μεγαλη αντοχη σε σχεση με το υπολοιπο υλικο, κυριως γιατι δεν εχουν κανα ιδιαιτερο ζορι εκει που ειναι προστατευμενες αναμεσα σε εξωτερικη επενδυση και φοδρα.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...