Jump to content
Sign in to follow this  
AngelPapako

Αγορα Πεδιλων Σκι

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ για την αποδοχή στο club. Θα ήθελα τη συμβουλή σας οσον αφορα την αγορά πέδιλων σκι.

Ξεκίνησα το Σκι πέρσυ αλλά πήγα αρκετές φορές και εχω φτάσει σε ένα καλό επίπεδο για αρχάριο. Αυτο μεταφράζεται στο οτι μπορώ να κατεβαίνω πλεον με σχετική ευκολία κοκκινες/μαύρες πίστες (οτι εχει βασικα σε Παρνασσο,Καλαβρυτα,Πηλιο,Μαιναλο) και καλή τεχνική (τουλάχιστον ετσι λέει ο αδερφός μου που κάνει παρα πολλά χρονια Σκι).

Με ενδιαφέρει φέτος να το πάω λίγο παραπέρα και να παρακολούθησω κάποια σεμινάρια και camp που διοργανώνονται εντός Ελλάδας ωστε να κανω μια αρχή οσον αφορά το ορειβατικό σκι.Εχω ψιλοκατανοήσει τη διαφορά μεταξυ Free ride kai Big Mountain σκι αλλα αυτο που δεν εχω καταλάβει τόσο ειναι πως διαχωρίζονται τα πέδιλα.Νομίζω οτι καπου το ενα ειδος μπαινει μέσα στο άλλο.

Για να μη το κουράζω να σας πω οτι εχω στη κατοχη μου ενα πεδιλο αγωνιστικο πιστας Elan 10 το οποιο μου το δωσε ο αδερφος μου και ο αδερφος μου αγορασε ενα Freestyle Εlan.

Επειδη το Freestyle ειναι για περιορισμενη χρηση σκεφτομαι να αγορασω ενα πεδιλο αυτες τις μερες ωστε να επιστρεψω τα πεδιλα στον αδερφο μου για να μπορουμε να χιονοδρομουμε αξιοπρεπως τουλαχιστων εντός πιστων και οι δυο.

Η ερωτηση ειναι αν θα μπορουσα να στραφω σε κάποιο πεδιλο που θα μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες για Freeride / Ορειβατικο και παραλληλά να μπορει να ανταποκριθει σε καποιο βαθμο σε συνθηκες πιστών αφου κατα κυριο λογο εκει θα χρησιμοποιηθει για κανα δυο χρονια μεχρι να αποκτησω περισσοτερη εμπειρια και να ασχοληθω πιο σοβαρα με τα παραπανω.Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι να μην αγορασω κατι φετος και του χρονου να ψαχνω να αγορασω κατι άλλο.

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας και συγνωμη αν σας μπερδεψα.

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο, θα σε κρατήσει πίσω σε εξέλιξη.

Πρώτα πρέπει να έχεις ένα πιστοπεδιλο και μετά όλα τα αλλά.

Καλός ήρθες στη παρέα μας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Εφόσον θέλεις και ορειβατικό η δίκη μου συμβουλή είναι να πας σε ένα ορειβατικό σύλλογο , ο Αχαρνων και ο Θεσσαλονίκης έχουν πολύ καλές σχολές

Έτσι όπως καταλαβαίνω εγώ τους ορισμούς:

Freeride: Ελεύθερης τεχνικής, είτε εντός πίστας, είτε εκτός πίστας. Το έχουμε συνδέσει περισσότερο με εκτός πίστας. Συνδέεται και με το all mountain.

Big Mountain: Πούδρα και βαθιά πούδρα και συνδέεται με εκτός πίστας

Freestyle: Park, εκτός πίστας για κόλπα - τρικς κτλ

Απ' ότι καταλαβαίνω από αυτό που ζητάς, χρειάζεσαι ένα all mountain - freeride με μέση περίπου στο 80mm (waist) camber και με δέστρα όχι καθαρή ορειβατική, ώστε να μπορείς να κάνεις και τα 2. Η κατάβαση στο ορειβατικό δεν θα σε ενθουσιάσει και θα γράψεις λιγότερα χιλιόμετρα απ' ότι στην πίστα. Για την ανάβαση, το ορειβατικό είναι απόλαυση για μερικούς και για άλλους ταλαιπωρία.

Κατά τη γνώμη μου, αγόρασε πέδιλο πίστας ώστε να βελτιώσεις την τεχνική σου (Groomers are the new Powders :D ). Πόσα χρήματα διαθέτεις? Μπορείς να δοκιμάσεις και αγορά μεταχειρισμένου.

Επίσης, θα πρέπει να έχεις και μια υβριδική μπότα με walk mode και φώκιες.

1162895.jpg

Γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Καταρχην το χα σκεφτει για ορειβατικο συλλογο αλλα ηταν πρωτη χρονια περσυ και σκεφτηκα οτι θα ταν πολυ βιαστικο..Ειπα να αφησω να περασει μια σεζον , να παρακολουθησω ενα backcountry seminar φετος που οπως προανεφερα εχω δει οτι διοργανονωνται και αφου δω οτι μου αρεσει να το παω πιο σοβαρα.

Νομιζω η απαντηση του Κυριακου με καλυπτει σε πρωτη φαση.Παντως την ιδια αποψη και με τους τρεις σας εχει και ο αδερφος μου που μου λεει να παρω το elan amphibio fusion το 12αρι ωστε να βελτιωθω και αλλο και μετα βλεπουμε.θεωρει οτι θα ναι ιδανικο σε αυτη τη φαση για μενα.

Κυριακο εχεις κανενα πεδιλο να προτεινεις με τη περιγραφη που εδωσες? Ειμαι ψιλοκαλα οικονομικα φετος και μεχρι 500 λεω να τα δωσω.

Μποτες αγορασα περσυ στη τριτη φορα που πηγα ειναι οι παρακατω head με 100FLEX οι οποιες πραγματικα με "απογειωσαν" στη συνεχεια..Μου βγηκαν πολυ καλη επιλογη αλλα αποτι καταλαβαινω θα πρεπει να κοιταξω και για αλλη η οποια θα ειναι για τετοιου τυπου σκι. Ναι για τις φωκιες το γνωριζω και που σαι ακομα δυστυχως...

%CE%BC%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE

Η γνώμη μου είναι πως σε πρώτη φάση καλό είναι να αγοράσεις ένα πιστοπέδιλο προκειμένου να βελτιωθείς ακόμα περισσότερο.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις ότι θές ένα all-mountain τότε θες κάτι με μέση 80-90mm. Έχε όμως κατά νου πως αυτά τα πέδιλα κάνουν λίγο απ' όλα οπότε δεν προσφέρουν την ίδια απόλαυση με ένα καθαρά dedicated πέδιλο. Προσωπικά το all-mountain πλέον το χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο σε σχέση με το καθαρό πιστοπέδιλο και το καθαρό πουδροπέδιλο που έχω.

Σχετικά με το ορειβατικό που λες, εξαρτάται τι είδους ορειβατικό θες να κάνεις... Πχ αν θες κάτι τύπου light sidecountry τότε με τις μπότες και με μία frame δέστρα είσαι μια χαρά. Αν θες κάτι πιο dedicated τότε μιλαμε για μπότες με pins, αντίστοιχες δέστρες κλπ... Επιλογές υπάρχουν πολλές σε αυτό το θέμα ανάλογα με το τι προτιμάς.

• Like 1

Όλα συμβιβασμός είναι στο σκι εκτός αν πάρεις 100% πίστας ή 100% ορειβατικό ελαφρύ ή 100% πουδροπέδιλο με βαριά ορειβατική δέστρα. Σκέψου ειλικρινά τι πρόκειται να κάνεις πολύ και πόσο να συμβιβαστείς.

Σε όλους πάντως στο ορειβατικό συμβουλεύω ψάξου για μεταχειρισμένο μιας και υπάρχουν και ίσως σε 1-2 χρόνια δεις ότι θες να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που φαντάζεσαι σήμερα.

Συμφωνώ πάρε και μια πεδιλάρα πίστας που θα σε βελτιώσει

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Φίλε ANGELPAPAKO, αν σε ενδιαφέρει αγορά μεταχειρισμένου σετ ορειβατικού σκι μπορείς να δείς στην κατηγορία αγγελίες του Forum όπου υπάρχουν αρκετά και καλά σετ στην τιμή που ψάχνεις.

Εαν σε καλύπτουν πουλάω ένα σετ K2 Backside Series, The Hardside του 2011

Μήκος 1,67m με διαστάσεις 131/98/119mm κατηγορία Midfat

Τιμή 450€ μαζί με τις δέστρες και τις φώκιες.

Οι δέστρες είναι τύπου frame και δέχονται και μπότες του σκί κατάβασης, όποτε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με τις μπότες που ήδη έχεις

Αν θέλεις να δεις φωτογραφίες έχω κάνει ανάρτηση απο 27/01/2016 στην κατηγορία Αγγελίες

Τηλέφωνο επικοινωνίας 6941587905