Jump to content

Recommended Posts

Αν κάποιος όμως θυμάται τα πάντα, δεν θα ήθελε να ξαναγίνει όπως πριν το 2010.

Και πάλι θα το πω, σεβαστή η γνώμη σου, αλλά για μένα λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πάλι θα το πω, σεβαστή η γνώμη σου, αλλά για μένα λάθος.

Δεν έχεις όμως παρά να βάζεις το χέρι στην τσέπη ΕΣΥ και να μην αφήνεις τους άλλους να πληρώνουν τα πρόστιμα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορούμε να πάρουμε τα καλά στοιχεία πριν το 2010;

πχ τι γινόταν; 1, 2, 3.

σωστές τακτικές για παρακολούθηση σεμιναρίων; Μπορεί να διοργανωθεί και με μεγαλύτερες συμμετοχές λόγω facebook

...

κτλ

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάμε παρακάτω λοιπόν...

 

Μπορείτε να θυσιάσετε μία Κυριακή του Μαΐου, για τη Γενική Συνέλευση του Συλλόγου;

 

Αν "Ναι", προγραμματείστε το, όταν ανακοινωθεί η ημερομηνία (χωρίς μουρμούρα).

 

 

 

Παράκληση: δεν είναι απαραίτητο να απαντήσετε... Ελάτε μόνο...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάμε παρακάτω λοιπόν...

 

Μπορείτε να θυσιάσετε μία Κυριακή του Μαΐου, για τη Γενική Συνέλευση του Συλλόγου;

 

Αν "Ναι", προγραμματείστε το, όταν ανακοινωθεί η ημερομηνία (χωρίς μουρμούρα).

 

 

 

Παράκληση: δεν είναι απαραίτητο να απαντήσετε... Ελάτε μόνο...

 

 

σωστος ο αλεξης - να θυσιασουν ολοι μια κυριακη οπως θυσιασαν και την κυριακη τις πιτας :yes


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχεις όμως παρά να βάζεις το χέρι στην τσέπη ΕΣΥ και να μην αφήνεις τους άλλους να πληρώνουν τα πρόστιμα.

Εδώ μιλούσαμε για συλλογικοτητα, για πράξεις και δράσεις του συλλόγου με βάση πάντα τα μέλη. Μην μπερδεύεις τα νομικά μέρη του συλλόγου και του εκάστοτε ΔΣ.

Τα νομικά μέρη είναι θέματα που γνωρίζει καλύτερα το ΔΣ. Τα μέλη δεν τα ενδιαφέρει αυτό, συνήθως τους ενδιαφέρει τι προνόμια θα έχουν, και τι παροχές.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ μιλούσαμε για συλλογικοτητα, για πράξεις και δράσεις του συλλόγου με βάση πάντα τα μέλη. Μην μπερδεύεις τα νομικά μέρη του συλλόγου και του εκάστοτε ΔΣ.

Τα νομικά μέρη είναι θέματα που γνωρίζει καλύτερα το ΔΣ. Τα μέλη δεν τα ενδιαφέρει αυτό, συνήθως τους ενδιαφέρει τι προνόμια θα έχουν, και τι παροχές.

 

Τα μέλη που ενδιαφέρονται για παροχές και προνόμια, δεν είναι μέλη συλλογικότητας, αλλά μέλη προς εξαγορά. Σε αγοράζουν και σε πουλούν, αναλόγως των συμφερόντων.

 

Για δες κάτι πράγματα........ Δεν κάνεις εσύ έναν σύλλογο να έρχομαι να μου δίνει παροχές και προνόμια;

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ατομα που ενδιαφερονται για παροχες και προνομια δεν κανουν για κανεναν συλλογο !!!

Οι συλλογοι ειναι για να τους υπηρετουμε κι οχι να μας υπηρετουνε ! Μεσα απο αυτη την διαδικασια ,τελικως βγαινει κερδισμενο μεταφορικα φυσικα ,το χομπυ ,το σπορ κλπ κλπ.που υποτιθεται οτι ενδιαφερει καποιον ,αρα βγαινει κερδισμενος μεταφορικα και αυτος ο καποιος.

  • Like 4

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λόγια δικά σας,

 

 

 

"όλα τα μέλη τα χρειάζεται ο σύλλογος"

 

 

Μέχρι και το 2010-2012 έβλεπα μια παρέα, μια ομάδα. Σας καμαρωνα στο βουνό όλους κάθε φορά, που έβλεπα μια πράσινη αρμάδα να κατεβαίνει. Σας έχω πετύχει σε αεροδρόμια και χκ εξωτερικού και έβλεπα 50+ άτομα μια οικογένεια.

 

Πλέον δεν βλέπω κάτι ανάλογο.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λόγια δικά σας,

 

 

 

"όλα τα μέλη τα χρειάζεται ο σύλλογος"

 

 

Μέχρι και το 2010-2012 έβλεπα μια παρέα, μια ομάδα. Σας καμαρωνα στο βουνό όλους κάθε φορά, που έβλεπα μια πράσινη αρμάδα να κατεβαίνει. Σας έχω πετύχει σε αεροδρόμια και χκ εξωτερικού και έβλεπα 50+ άτομα μια οικογένεια.

 

Πλέον δεν βλέπω κάτι ανάλογο.

 

1) Θα πρέπει να δεις και άλλα ρούχα, δεν είναι δυνατόν τα ρούχα να είναι μονοφόρι. Εδώ οι ομάδες αλλάζουν εμφάνιση κάθε χρόνο.

2) Ήρθαν πολλές άχιονες χρονιές

3) Εγώ τους είδα αρκετές φορές

4) Αφού τους καμάρωνες, αλλά δεν συμμετείχες, σημαίνει ότι κάτι δεν γινόταν καλά

5) Αφού σταμάτησαν να πηγαίνουν κατά τα λεγόμενα σου, ίσως αυτοί να κάνουν κάτι λάθος, καθώς ο σύλλογος εξακολουθεί να υπάρχει αλλά αυτοί δεν εμφανίζονται πλέον

 

 

Φυσικά ο σύλλογος χρειάζεται τους πάντες. Ο σύλλογος όμως. Όχι άτομα για να παίρνουν δωράκια, όχι για να τους ντύνει ο σύλλογος. Για να συνεισφέρουν στην προσπάθεια του συλλόγου και για να υπάρχει πρωτίστως το φόρουμ που χρησιμοποιείς τώρα και ο,τιδήποτε άλλο. Άρα το κύριο ερώτημα είναι το γιατί εσύ δεν συμμετείχες.

 

Σε ποια χιονοδρομικά του εξωτερικού είδες τον σύλλογο;


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά και μια φόρμα δεν θα κάνει τη διαφορά. Εννοείται ότι μπορεί για 3 χρόνια να φοράς πρασινο(όπως σας είδα εγώ) και μετά να αλλάξεις σε κάποιον άλλο χρώμα. Αλλά όλη η ομάδα έχει ένα χρώμα.

Ερχομαι σπάνια Ελλάδα για να μπορώ να σας βλέπω στα ελληνικά βουνά. Σας πέτυχα όμως και στη Selva αλλά και μια ακόμη φορά στα καλαβριτα.

 

 

Ένας λόγος που δεν συμμετείχα είναι γιατί πάντα μου έμενε ένα συναίσθημα αποτρεπτικό. Δυστυχώς το επιβεβαιώνω πλέον ακόμα περισσότερο.

 

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν είμαι εγώ ο ειδικός που θα κρίνει κανέναν άνθρωπο, πόσο μάλλον μια ομάδα ολόκληρη που όλα αυτά τα χρόνια μου έχει προσφέρει άπειρες γνώσεις και φυσικά παρέα μέσα από το διάβασμα όλων των εμπειριών της.

Όταν αποφασίζουν να αλλάξουν την στάση τους πολλά άτομα, σίγουρα είναι εύκολο να τα ρίχνουμε σε εκείνους. Εγώ πιστεύω πως όταν κάθε χρόνο σταθερά χάνεις κόσμο,δεν φταίει ο κόσμος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου έτσι. Ο σύλλογος δεν είναι μια δεξαμενή ανθρώπων που "χάνει". Είναι μια πάρα πολύ μεγάλη εναλλαγή ανθρώπων. Ο σύλλογος δεν είναι το φόρουμ. Ο σύλλογος είναι ο κόσμος που την εκάστοτε χρονική στιγμή συμμετέχει σε αυτόν. Και ο σύλλογος σήμερα, αν δεν υπήρχαν κάποιοι άλλοι, απλά δεν θα υπήρχε, κάτι που πολλοί θα το ήθελαν, άλλοι δεν θα το ήθελαν, κάποιοι το ανέμεναν. Η διαφορά είναι ότι τώρα έχει πολύ πιο γερά θεμέλια και αυτό είναι κάτι που αρκετοί δεν μπορούν να το χωνέψουν. Το ότι η συνολική πορεία του συλλόγου είναι θετική, φαίνεται εκ του αποτελέσματος και υπήρξαν πολλοί που έβαλαν πλάτη και ξόδεψαν αρκετό προσωπικό χρόνο και χρήμα και οι περισσότεροι από αυτούς, έστω και από μακρυά, δεν είναι τόσο μακρυά όσο πιστεύεις ή όσο φαίνεται. Επειδή η κουβέντα επί αυτού έχει πολύ παρασκήνιο, δεν είναι της παρούσης.

 

Αφού είσαι εξωτερικό, θα μπορούσες κάλλιστα να συμμετείχες σε κάποια από τις εκδρομές εξωτερικού, όχι αναγκαστικά σε όλη την εβδομάδα, ίσως κάποιες ημέρες.

 

Πολύ καλή ευκαιρία είναι το Soelden, αυτή την εβδομάδα, όπου συζητώντας με μέλη, ίσως να διαπιστώσεις αρκετά διαφορετικά πράγματα. Σε περιμένω εκεί λοιπόν.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας αφεθούν ελεύθεροι να μα πουν το πιστεύω τους για το σύλλογο , ας μη τους λέμε λέμε λέμε ίσος και για αυτό να έχουν βαρεθεί ......

Τα μέλοι του συλλόγου που έχουν επωμισθεί οικονομικό βάρος προσωπικά να το κοινοποιήσουν στον σύλλογο , είναι απαράδεκτο να αναφέρεται ότι μέλος του συλλόγου έχει # από την τσέπη του επωμισθεί έξοδα #

Edited by vaggelis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι απαράδεκτο να αναφέρεται ότι μέλος του συλλόγου έχει # από την τσέπη του επωμισθεί έξοδα #

 

Κάθε άλλο. Είναι πραγματικότητα. Απαράδεκτο θα ήταν να το φώναζαν ή να απαιτούσαν τα χρήματά τους, όταν ο σύλλογος δεν είχε ούτε μισό ευρώ απόθεμα.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι δεν πρεπει να υπονοειται ή να υπονοουν οι ιδιοι οτι βαλανε χρηματα για τον συλλογο (ακομη κι αν δεν τα ζητανε) .Δεν χρειαζεται να σχολιασω το ψυχολογικο υποβαθρο ή το αποτελεσμα αυτης της διεργασιας.Ισα ισα η ηθικη ταξη των πραγματων υπαγορευει να το αρνουνται κι ολας!


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Κάθε άλλο. Είναι πραγματικότητα. Απαράδεκτο θα ήταν να το φώναζαν ή να απαιτούσαν τα χρήματά τους, όταν ο σύλλογος δεν είχε ούτε μισό ευρώ απόθεμα.

 

Μεγάλη πραγματικότητα και απόλυτα σωστή η διατύπωση του Αλέξη. Στα χαζά ξέρω ότι φέτος το Προεδρείο χιλιάδες χιλιόμετρα, προφανώς με δικά τους έξοδα, για κάποιες συνατήσεις και εύγε τους. Παλαιότερα Προεδρείο έκανε μπορεί και δεκάδες χιλιάδες χιλιόμερα και εύγε του. Αν κάποιος απαιτήσει είναι ακριβώς όπως το λέει ο Αλέξης και προς τιμήν τους εδώ και πολλά χρόνια δεν έχει συμβεί (μάλλον δεν έχει συμβεί ποτέ)

 

Να ξαναγράψω την χαζομάρα μου και εγώ ότι, αν λέω αν, έβγαινε ο Σύλλογος με μια δυνατή ανακοίνωση, ένα Δελτίο Τύπου και να εμφανιστεί ισχυρά στην πρώτη σελίδα του snowclub για τα εγκλήματα του Παρνασσού, των Καλαβρύτων και του Πηλίου αρχικά που είναι τεκμηριωμένα δεν θα αρχίσει αρκετός κόσμος να σκέφτεται "ωχ αυτοί κάτι κάνουν, παλεύουν για το σκι μου"?

 

Κάποιος έγραψε για τα 50 άτομα παρέα που κατέβαιναν και ήταν πράγματι ισχυρός πυρήνας του Συλλόγου κάποιες εποχές. Ήταν πράγματι οι χρυσές εποχές που ήταν μια γερή παρέα στον Παρνασσό που την ζούσα αλλά και στα Καλάβρυτα που την έζησα λίγο. Έβαλα με το μυαλό μου έναν έναν από τους 50 πχ του 2007 και το 2012. Για διάφορους λόγους (κυρίως έκαναν οικογένεια, λίγο ξενιτιά, λίγο οικονομικοί, λίγο ξενέρωμα, λίγο ήμουν 25 χρονό και άντεχα κάθε σκ να κάνω σκι) για παράδειγμα το Σάββατο στον Παρνασσό οι 46 έλλειπαν. Οι 50 του 2012 ήταν οι μισοί διαφορετικοί από το 2007.

 

Ο Σύλλογος πάντα έχει ανανέωση και ίσως απλά αυτή τη περίοδο δεν έχει φτιαχτεί μια αντίστοιχη παρέα. Βεβαίως τότε ξεκινάγαμε 20 Δεκέμβρη 20 άτομα και κάθε σκ έβλεπες τους ίδιους πάντα πάνω και τους πλησίαζαν κάποιοι με τη φράση "α γράφεις στο snowclub, είμαι ο τάδε" και συνεχόμενα σκ με σκι γέμιζε η παρέα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο μια αποψη (ισως και κυριαρχη στον ΕΣΤΟΥΧ) ο αγωνας δικαιωθηκε στον παρνασσο.

Επομενως φυσιολογικα.... επεσε....το κινημα.....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Κάθε άλλο. Είναι πραγματικότητα. Απαράδεκτο θα ήταν να το φώναζαν ή να απαιτούσαν τα χρήματά τους, όταν ο σύλλογος δεν είχε ούτε μισό ευρώ απόθεμα.

Μα το έμαθα γιατί το φωνάζουν ....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

εγκλήματα του Παρνασσού, των Καλαβρύτων και του Πηλίου

Ο Σύλλογος πάντα έχει ανανέωση και ίσως απλά αυτή τη περίοδο δεν έχει φτιαχτεί μια αντίστοιχη παρέα. Βεβαίως τότε ξεκινάγαμε 20 Δεκέμβρη 20 άτομα και κάθε σκ έβλεπες τους ίδιους πάντα πάνω και τους πλησίαζαν κάποιοι με τη φράση "α γράφεις στο snowclub, είμαι ο τάδε" και συνεχόμενα σκ με σκι γέμιζε η παρέα.

Πρέπει να φτιαχτεί Παρεα μέσα στο σύλλογο , παράξενη ιδέα !

Αναγνωρισημότητα ... είχαν τα μέλοι του Snowclub . τώρα ;

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα το έμαθα γιατί το φωνάζουν ....

 

Όχι όλοι. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το έχουν αναφέρει ποτέ.

 

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα τώρα. Τώρα προέχει μία καλή Γενική Συνέλευση.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Όχι όλοι. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το έχουν αναφέρει ποτέ.

 

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα τώρα. Τώρα προέχει μία καλή Γενική Συνέλευση.

Φυσικά θα υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το έχουν αναφέρει ποτέ και ειναι προς τιμήν τους,υπάρχουν ομως κι άλλοι που το διατυμπανιζουν και πιστεύουν οτι κατι αγόρασαν ,αυτο ειναι το άσχημο.

Όντως μακαρι να μπορεσουν να ερθουν οσα περισσοτερα μελη ωστε να γινει μια πολυ καλή ΓΣ

Edited by leonidastria
  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακόμη κι αυτό, όπως και πολλά άλλα, δεν μπορούν και δεν πρέπει να είναι πάνω από τον σύλλογο.

 

Ετοιμαστείτε για τη Γενική Συνέλευση.

 

Ελάτε να πείτε τη γνώμη σας.

 

Ελάτε να μας γνωρίσετε από κοντά.

 

Ελάτε να παραπονεθείτε για ότι σας έχει ενοχλήσει.

 

Ελάτε να καταθέσετε τις προτάσεις σας.

 

Ελάτε να περάσουμε καλά (στο τέλος πάντα περνάμε καλά).

Edited by ΑΛΕΞΗΣ
  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι αλλα παράποναααααααααααααααααααααααααααααααααα

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και έξαφνα από ενδιαφέρον για το σύλλογο μας μιλάτε για γενική συνέλευση ,κατάλαβα στάση Κολιάτσου .....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς Γενική Συνέλευση δεν υπάρχει σύλλογος. Και συνήθως εκεί, τα λέμε όλα πρόσωπο με πρόσωπο.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...