Jump to content
iefs

Fischer Progressor F18 Vs F19 Ti

Recommended Posts

Όπως λέει καί ο τίτλος είμαι σε δίλημμα ανάμεσα στα δύο. Το f18 167cm 2018 και το f19ti 163cm 2017 μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση.

Είμαι 58 ετών αρκετά γυμνασμενος μέτριος σκιέρ. Κάνω σκι με τα Dynastar Cham 96 του 2014 178cm.

Πάνε πολύ καλά παντού,πάγο!!!!!! Εκτός και πίστα. Το θέμα είναι ότι θέλουν ταχύτητα καί μεσαίες μεγάλες στροφές. Ψάχνω κάτι για μικρές ταχύτητες καί κοφτές στροφές χωρίς να πιεζομαι τόσο.

Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα Fischer progressor που αναφέρονται ας μου πει μία γνώμη γιατί τα έχω βρει σε λογικές τιμές.

Τα Dynastar που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω, για ναλές ότι θέλουν μεγάλες στροφές και με βάση το ύψος που αναφέρεις (178) υποθέτω ότι GS-ίζουν.

Τούτου δοθέντος, τα Fischer δεν θα σε απογοητεύσουν καθόλου (ειδικά τα F19 - τα οποία και συστήνω). Όμως στα ύψη που τα ανφέρεις, μήπως σου είναι κάπως κοντά;

Δε ξέρω τι ύψος έχεις εσύ αλλά μιας και μας αναφέρεις τα Dynastar στο 178 κάλλιστα θα μπορούσα να υποθέσω ότι ίσως σου είναι οριακά κοντά. Δεδομένου ότι έχουν λίγο rocker μπροστά, άρα το 170 είναι πιο safe επιλογή.

Τα Fischer μπορείς να τα πιέσεις αρκετά (ή και παρα πολύ) χωρίς να σε προβληματίσουν ακόμα και στο όριο (δε ξέρω πόσοι από εμάς μπορούν να κάνουν αρκετή ώρα τέτοιο σκι βέβαια), είναι πολύ γραμμικά στην συμπεριφορά τους και επαρκώς σταθερά γι αυτό που λές ότι θες.

Περισσότερα επί των Fischer σίγουρα από τον @Velissarios που έιχε τα Progressor 800 και πήγε στα 900 (αν θυμάμαι καλά - πρόγονο του F19), με σωματότυπο παρόμοιο με τον δικό σου και παραπλήσια ηλικία.

Σίγουρα σχεδόν ξεκούραστο και απροβλημάτιστο πέδιλο που ενώ συγχωρεί, μπορεί να συναινέσει και να εξασφαλίσει "ταρζανιές". Από δυνατό μέσο σκιερ και πάνω είναι ένα πολύ σοβαρό, αξιόλογο και καλό πέδιλο κατά τη γνώμη μου. Μόνη ένσταση όπως προείπα, το ύψος.

Για το F18 νομίζω δεν αξίζει να το σκεφτείς.

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Είμαι 1,80 και 80kg.

Καταλαβαίνω ότι το 163 θα μου είναι σχετικά κοντά αλλά μίας και ο στόχος μου είναι οι short turns και όχι οι μεγάλες ταχύτητες ρωτάω αυτούς πού έχουν χρησιμοποιήσει κοντά πέδιλα αν τούς προβλημάτισαν, πχ δυσκολεύονταν να πάρουν το rebound??

Τα f18 γιατί τα αποκλείεις τα θεωρείς πολύ μαλακά;

Τα f18 γιατί τα αποκλείεις τα θεωρείς πολύ μαλακά;

Νομίζω ότι μετά τα dynastar θα σου φανούν πολύ μαλακά και ίσως πράγματι να είναι.

Θα συμφωνήσω με τον panchisto στο ότι σου είναι κοντά τα F19 σε 1.63 . Ούτε να το σκεφτείς.

Εγώ είμαι 1.79 89 κιλά μέτριος σκιερ και σε σκι τεστ τα είχα δοκιμάσει εκτεταμένα σε 1.77. Πριν τα φορέσω είχα ενδιασμούς για το μήκος, αλλά τελικά μια χαρά ήταν. Άλλωστε και η Fischer στο ski selector μου πρότεινε το 1.77!

Αν τα πιέσεις αρκετά βγάζουν μια χαρά κοντές στροφές. Παρόλα αυτά όμως θέλουν κάπως λίγο παραπάνω ταχύτητα για να δουλέψουν σωστά. Καμία σχέση με τα "τύπου race" (curv) όμως. Πολύ πιο φιλικά. Βασικά είναι το πιστοπέδιλο που έχω σταμπάρει να πάρω κάποια στιγμή :)

Τα F18 τα έχει φίλος και τα έχω δοκιμάσει μερικές φορές. Μου φάνηκαν πολύ μαλακά γενικά, αλλά και σε σχέση με τα F19 αλλά και με τα Elan amphibio 12 Ti που είχα τότε. Για τον φίλο όμως που είναι 17 κιλά λιγότερα από εμένα (είναι 1.80 72 κιλά) είναι μια χαρά (αντίστοιχα τα amphibio που είχα, του φαινόντουσαν πολύ σκληρά και δύστροπα!) . Προσωπικά δεν θα τα αγόραζα τα F18. Γενικά είναι για αρκετά ελαφρείς σκιερ (όχι ότι εσύ είσαι βαρύς φυσικά).

Ελπίζω να έβγαλες κάποιο συμπέρασμα..

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Οπως τα λέει ο panchristo στο #2 και ο sbird παραπάνω.

Πάρε κάτι τουλάχιστον 170+ να το χαίρεσαι σε όλες τις ταχύτητες και ακτίνες στροφών.

Πάντως αν είσαι μόνο με τα 96αρια (freeride σχεδίαση, διπλό rocker και χωρίς μέταλλο αν κατάλαβα καλά),

τα σκι πίστας με μέταλλο (full camber ή με λίγο rocker μπροστά) θα τα βρεις τελείως διαφορετικά.

• Like 1

Practice makes perfect

Είμαι μόνο με τα 96αρια αλλά είναι σκληροπυρηνικά με μέταλλο από ακρη σε άκρη βαριά και φλατ ουρά!! Εξ ού και η επιθυμία για κάτι πιο εύκολο και στριφτερο.

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές καί τί ενδιαφέρον.

Καλημέρα φιλαράκια. Επιτέλους θα ξεκινήσουν οι κουβέντες του χειμώνα. Φίλε iefs με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν βρήκα τα cham σε 96άρια. To cham βγαίνει σε 97 και μάλλον αυτό έχεις.(Το legend είναι 96). Πέρα από αυτό να σταθούμε στο οτι κάνεις σκι με μέση 96 κάτω από τα πόδια σου. Επειδή αυτό θα ήταν και απαιτητικό αλλά και δύσκολο και βάσει της περιγραφής σου θα σε δυσκόλευε αρκετά για να πάρεις το μεγαλύτερο % από αυτά.

Στα πέδιλα που περιγράφεις έχεις θέμα με το ύψος. Μετά από τα cham και με δεδομένο οτι τα πίεζες όσο παίρνει για να ακούσουν τότε το 18άρι θα σου φαίνεται και μαλακό και εύκολο. Είχα τα 800 άρια (πρόγονος του f18) όπως και πολλά παιδιά εδω μέσα και πραγματικά ήταν πολύ φιλικά και ξεκούραστα πέδιλα. Στην περίπτωσή σου δεν θα σε πάνε μακριά και μάλλον θα προβληματιστείς από μια λάθος αγορά αν τα πάρεις. Κάνε μια σύγκριση στο μυαλό σου τα τέρατα cham με τα πιο φιλικά 18άρια. Καμία σχέση μεταξύ τους.

Επίσης και όπως είπαν και τα άλλα παιδιά λόγω rocker το 19άρι θα σου είναι υπερβολικά κοντό στο 163. (Προσωπική άποψη πάντα). Άρα προσανατολίσου σε καινούργιο στο 170 τουλάχιστον. Το 19άρι δεν φτάνει εύκολα στα όριά του και μπορείς να το πας και χαλαρότερα από τα cham με ευκολία. Δεν θα τα νιώσεις ποτέ τόσο απόλυτα ώστε να σε φέρουν σε δύσκολη θέση. Θα σε κρατήσουν όσο σφαίρα και αν τα πας.

Έχω το 900άρι (μετέπειτα f19) σε 175cm. Λόγω rocker δεν φαίνεται και δεν προβληματίζει το ύψος τους.

Η f σειρά της fischer είναι η τελευταία σε τουριστικό επίπεδο. Είναι και αυτή που λογικά σε ενδιαφέρει για τουριστικό σκι. Από εκεί και πάνω πάμε σε αγωνιστικά τύπου rc4 κλπ. Αν δεν κινηθείς προς rc σειρά τότε μείνε στο 19άρι.

Έχε στο μυαλό σου κάτι πολύ σημαντικό.Τα πέδιλα που κοιτάζεις τώρα έχουν μέση περίπου 75 πράγμα που σημαίνει οτι οι διαφορές με το cham σε αίσθηση και συμπεριφορά είναι ΧΑΩΔΕΙΣ. Θα σου φανούν σαν σπιρτόξυλα στην αρχή. Μετά όσο τα μαθαίνεις θα απολαμβάνεις και σκι. Και επίσης σε αυτά τα πλάτη εντός και εκτός δεν συνδυάζεται εύκολα.

• Like 4

Καλημέρα όντως τα cham είναι 97 και όπως τα λες, αλλά θα τα κρατήσω.

Το δεύτερο πέδιλο το θέλω καθαρά για πίστα.

Τα Fischer rc4 τα χρησιμοποιούσα δύο χρόνια στον προσομοιωτή και τα θεωρώ νευρικά στο λάθος.

Αν βρω 900 να το πάρω;;

Εκτός θέματος,τώρα στο WE σκιαρω με τα Nordica GT 74 και με εντυπωσίασαν θετικά. Στο site του ski Bill τα έχει προσφορά αλλά τα δίνει σαν εισαγωγικά πέδιλα;;;;;

Τέλος εάν πρόκειται να δώσω λεφτά για καινούργια θα πάρω elan amhpibio ti!!!!

Καλημέρα όντως τα cham είναι 97 και όπως τα λες, αλλά θα τα κρατήσω.

Το δεύτερο πέδιλο το θέλω καθαρά για πίστα.

Τα Fischer rc4 τα χρησιμοποιούσα δύο χρόνια στον προσομοιωτή και τα θεωρώ νευρικά στο λάθος.

Αν βρω 900 να το πάρω;;

Εκτός θέματος,τώρα στο WE σκιαρω με τα Nordica GT 74 και με εντυπωσίασαν θετικά. Στο site του ski Bill τα έχει προσφορά αλλά τα δίνει σαν εισαγωγικά πέδιλα;;;;;

Τέλος εάν πρόκειται να δώσω λεφτά για καινούργια θα πάρω elan amhpibio ti!!!!

Κάπου εδώ μπαίνουμε βαθιά στα νερά του υποκειμενισμού, οπότε καταθέτω κι εγώ την υποκειμενική μου γνώμη:

Αν πας για Amphibio πάρε οπωσδήποτε το 2Ti κι όχι το απλό. Αν και εμένα μου έχει φανεί πιο χαλαρό από το F19...

Για το GT 74 δεν έχω γνώμη, νομίζω όμως ότι είναι πιο κάτω σε κατηγορία.

Και μια υβριδική πρόταση: πάρε το RC4 σε 1.65 ως καθαρό σλάλομ πέδιλο να ευχαριστηθείς κοντές ανεχόμενος τον χαρακτήρα του.

• Like 1

Ας αλλάξουμε λίγο τα δεδομένα , είμαι 172cm 76 kila , 47 χρόνων αγύμναστος .

Για 5 χρόνια φορούσα τα head magnum ‘12 σε 1.63 .

Σκι μέτριο . Κάνω 10 χρόνια 12-15 φορές την σεζόν .Carving μικρές κ μεσαίες στροφές .

Τώρα ψάχνω κάτι σε πιο μαλακό από το magnum και από το Völkl ac 40 που έχω σε 164 .

Κοιτούσα κ εγώ για τα 2 Fischer αλλά κ για τα amphibio μάλλον τα 12 με μόνο τιτάνιο .

Είχα παλιότερα τα Fischer 8+ Αλλά τα αγόρασα στο 160cm κ μου φαινόταν αρκετά ασταθει στις μεσαίες στροφές . Ίσως. Αν τα αγόραζα στο 165 να μου ήταν μια χαρά .

Η ερώτηση μου είναι η εξησ :

Είναι κανένα από τα παραπάνω πέδιλα πιο μαλακα από τα magnum ???

Και ποιο προτείνετε για εμένα κ σε τι ύψος ;;

Ας αλλάξουμε λίγο τα δεδομένα , είμαι 172cm 76 kila , 47 χρόνων αγύμναστος .

Για 5 χρόνια φορούσα τα head magnum ‘12 σε 1.63 .

Σκι μέτριο . Κάνω 10 χρόνια 12-15 φορές την σεζόν .Carving μικρές κ μεσαίες στροφές .

Τώρα ψάχνω κάτι σε πιο μαλακό από το magnum και από το Völkl ac 40 που έχω σε 164 .

Κοιτούσα κ εγώ για τα 2 Fischer αλλά κ για τα amphibio μάλλον τα 12 με μόνο τιτάνιο .

Είχα παλιότερα τα Fischer 8+ Αλλά τα αγόρασα στο 160cm κ μου φαινόταν αρκετά ασταθει στις μεσαίες στροφές . Ίσως. Αν τα αγόραζα στο 165 να μου ήταν μια χαρά .

Η ερώτηση μου είναι η εξησ :

Είναι κανένα από τα παραπάνω πέδιλα πιο μαλακα από τα magnum ???

Και ποιο προτείνετε για εμένα κ σε τι ύψος ;;

Ελπιζω καταφερες να διαβασεις τις απαντησεις

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Ναι παιδιά σας ευχαριστώ !

Απ ότι κατάλαβα τα f19 είναι σχεδόν το ίδιο σκληρά με τα magnum .

Μάλλον για το f18 με βλέπω ..

• Like 1