Jump to content
oxydo.dd

enforcer free 104 vs enforcer 100

Recommended Posts

καλησπερα! εχει κανεις αποψη? διαβαζω οτι τα 104 ειναι για περισσοτερη πουδρα, αλλα γενικα δεν καταλαβαινω τι σημαινει αυτο πρακτικα..

ειναι και πιο μαλακο πεδιλο? η απλα αλλαζει το rocker? 

free 104

enforcer 100

Edited by oxydo.dd

Addicted to snow...

1582272881328.png

Δεκτο, αλλα το ενα ειναι 100 το αλλο 104.. αμελητεα διαφορα θα ελεγα.. αυτο που δνε ξερω και προσπαθω να καταλαβω ειναι αν θα ειναι και πιο μαλακο σαν πεδιλο.. με λιγα λογια πως θα τα πηγαινει μεσα στην πιστα σε σχεση με το απλο enforcer παντα.. 

τα 104 λεει powder rocker ενω τα απλα λεει all mountain rocker.. αυτη τη διαφορα προσπαθω να καταλαβω

Addicted to snow...

1582272881328.png

Τα 100 και 104 είναι διαφορετικά πέδιλα. Η διαφορά τους δεν είναι μόνο τα 4mm, αυτό είναι σχετικά ασήμαντο.

Οι σημαντικές διαφορές τους είναι:

1) Το 104 έχει περισσότερο rocker μπροστά αλλά και πίσω.

2) Το 104 έχει περισσότερο early taper.

3) Το 104 είναι πιο ελαφρύ. Στo 104 έχουν αφαιρέσει ένα πλαστικό υλικό κοντά στη μύτη και έχουν βάλει ξύλο.

4) Το 104 έχει αισθητά πιο σηκωμένη ουρά από το 100.

5) Το 104 είναι λίιιγο πιο μαλακό (γενικά) από το 100.

6) Το 104 έχει πιο μαλακή ουρά.

Οπότε: αν συνδιάσεις όλα τα παραπάνω, βλέπεις ότι το 100 πιο directional classic all mountain ορμάω στη fall line δηλαδή σε όλες τις συνθήκες χιονιού και του δίνω να καταλάβει, το 104 είναι πιο παιχνιδιάρικο, με πιο ελαφρύ swing weight, θα κάνεις πιο εύκολα release την ουρά και θα pivot-άρεις σε μαλακά χιόνια, επομένως είναι free ride-all mountain, πιο πολύ για μαλακά χιόνια.

Επομένως: Το 104 είναι περισσότερο για μαλακά χιόνια (πούδρες κλπ), δέντρα, λόγω κατασκευής που είπαμε παραπάνω και όχι λόγω πλάτους. Το 100 είναι καλύτερο σε σκληρά χιόνια κλπ, πιο δύσκολο όμως στη χρήση σε στενά πεδία με δέντρα κλπ λόγω ουράς.

Και τα δύο είναι πεδιλάρες.

Πρέπει να σκεφτείς για ποιά χρήση το θέλεις και διαλέγεις.. Αλήθεια, για τι χρήση ψάχνεις?

Edited by sbird
  • Like 5

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

24 minutes ago, oxydo.dd said:

Δεκτο, αλλα το ενα ειναι 100 το αλλο 104.. αμελητεα διαφορα θα ελεγα.. αυτο που δνε ξερω και προσπαθω να καταλαβω ειναι αν θα ειναι και πιο μαλακο σαν πεδιλο.. με λιγα λογια πως θα τα πηγαινει μεσα στην πιστα σε σχεση με το απλο enforcer παντα.. 

τα 104 λεει powder rocker ενω τα απλα λεει all mountain rocker.. αυτη τη διαφορα προσπαθω να καταλαβω

(τα έγραψα και στο άλλο post, αλλά τώρα το είδα αυτό)

Στη πίστα είναι σίγουρα καλύτερο το 100. Πιο flat ουρά, πιο σκληρή ουρά, λίιιιγο πιο σκληρό γενικά.

Στη πούδρα καλύτερο το 104. Περισσότερο rocker, early taper, πιο σηκωμένη και μαλακή ουρά (βασικότατο), πιο ελαφρύ swing weight).

powder rocker = περισσότερο rocker μπρος-πίσω (κατάλληλο για πούδρα)

all mountain rocker = λιγότερο rocker μπροστά και κυρίως πίσω (κατάλληλο για πιο directional χρήση σε μεταβλητές συνθήκες χιονιού)

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

Καταρχην, ευχαριστω για την απαντηση! ησουν αναλυτικοτατος! το θελω και για εντος και για εκτος, γιατι το προηγουμενο μου πεδιλο καταφερα να το σπασω! 😅 οποτε στην παρουσα φαση θα ειναι το μονο μου πεδιλο.. γενικα μιλωντας, λατρευω το εκτος και προς τα εκει παω (οταν εχει πουδρα).. οταν ομως δεν εχει πουδρα αναγκαστηκα μενω στα εντος πιστας.. γενικα μπαινω δεντρα, οποτε προτιμω ενα πιο ευελικτο πεδιλο..

δεν μπορω να το βρω να το κανω και test drive Πουθενα ρε γαμωτο το 104.. το κλασικο enforcer το εχω δοκιμασει αρκετες φορες, και μου αρεσει.. απλα μπηκαν διαολια τωρα για το 104 που ειναι προφανως πιο σηκωμενο στα ακρα, οποτε πατας καλυτερα στο απατητο..

Addicted to snow...

1582272881328.png

Δοκίμασε το 110, είναι σχεδόν ίδιο κατασκευαστικά (με διαφορά κυρίως μόνο στο βάρος και στο swing weight) με το 104. Κατά τα άλλα έχουν ίδια ουρά, rocker profile κλπ. Μπορείς να το βρεις στο ski bill. Πέρυσι τουλάχιστον το είχε, δεν ξέρω φέτος, κάνε μία ερώτηση.

Όλα είναι συμβιβασμός. Αφού όμως ψάχνεις παιχνίδι στη πούδρα, δέντρα, στενά πεδία κλπ, και θέλεις ένα πιο ευέλικτο πέδιλο, κοίτα προς το 104 καλύτερα. Θα θυσιάσεις λίιιιγο επιδόσεις σε σκληρά χιόνια (λόγω της ουράς), αλλά οκ και το 104 διπλό μέταλλο έχει, είναι πολύ στιβαρό πέδιλο, μια χαρά πάει στη πίστα.

Edited by sbird
  • Like 1

θα κοιταξω να δω αν το εχει ναι.

Ειχα δοκιμασει το 100αρι περυσι, κανα 2-3 μερες και μου ειχε αφησει αριστες εντυπωσεις, εντος και εκτος πιστας.. 

Σαν κατασκευη εχουν ιδια μεταλα σωστα, με αυτη τη λογικη αρχισα και εγω αλλωστε να σκεφτομαι το 104, γιατι σκεφτηκα οτι θα εχουν την ιδια σκληροτητα μεσα στην πιστα καθως και σε πιο σκληρο χιονι. 

ερωτηση, γιατι με τους ορισμους δεν τα παω καλα! early taper, σημαινει οτι ας πουμε το σηκωμα αρχιζει απο πιο πισω οποτε πχ εχει περισσοτερα εκατοστα μυτης και ουρας στον αερα? 

Addicted to snow...

1582272881328.png

47 minutes ago, oxydo.dd said:

ερωτηση, γιατι με τους ορισμους δεν τα παω καλα! early taper, σημαινει οτι ας πουμε το σηκωμα αρχιζει απο πιο πισω οποτε πχ εχει περισσοτερα εκατοστα μυτης και ουρας στον αερα? 

Ακριβώς.

• Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Μια διόρθωση,

1 hour ago, oxydo.dd said:

...

Αυτό είναι early rise. Early taper σημαίνει ότι το φαρδύτερο σημείο του πέδιλου είναι πιο κοντά στο κέντρο του.

• Like 4

Practice makes perfect

2 hours ago, oxydo.dd said:

Early Taper σημαίνει ότι το φαρδύτερο σημείο του sidecut του σκι σου, είναι τραβηγμένο πιο πίσω από την ουρά ή/και τη μύτη προς το κέντρο. Αυτό βοηθάει πολύ στο pivot-άρισμα στη πούδρα, μειώνει το "κλείδωμα" της ουράς στη πούδρα και αποτρέπει τη βύθιση της μύτης.

edit: τώρα είδα το post του Pant. Sorry for the duplicate :)

516219023_earlytaper.thumb.png.1a7f839560670e4318a3d87b73049cd6.png

Edited by sbird
  • Like 2

τελεια, θα χτυπησω το 104 τελικα. ΤΟ ΑΠΟΦΆΣΙΣΑ! 😎 σκεφτομαι το 1,79. ειμαι 84 kg, 177 υψος 

μπορει καποιος να με βοηθησει και στη δεστρα? γιατι παντα τα αγοραζα πακετο, και δεν ξερω τι να επιλεξω. 

κατι φτηνο θα προτιμουσα, δεν ειμαι σιγουρος αν θα παω σε ορειβατικη μιας και δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει περιπτωση να κανω ποτε ορειβατικο.. αναλογως την τιμη θα αποφασισω!

για προτεινεται 1-2-3 δεστρες. επισης, το νουμερο δεστρας παει συμφωνα με τη μποτα? αν θυμαμαι καλα η μποτα μου ειναι 28.5. θα το κοιταξω για πιο σιγουρα και αργοτερα σπιτι.

Addicted to snow...

1582272881328.png

τελεια, θα χτυπησω το 104 τελικα. ΤΟ ΑΠΟΦΆΣΙΣΑ! 😎 σκεφτομαι το 1,79. ειμαι 84 kg, 177 υψος 

μπορει καποιος να με βοηθησει και στη δεστρα? γιατι παντα τα αγοραζα πακετο, και δεν ξερω τι να επιλεξω. 

κατι φτηνο θα προτιμουσα, δεν ειμαι σιγουρος αν θα παω σε ορειβατικη μιας και δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει περιπτωση να κανω ποτε ορειβατικο.. αναλογως την τιμη θα αποφασισω!

για προτεινεται 1-2-3 δεστρες. επισης, το νουμερο δεστρας παει συμφωνα με τη μποτα? αν θυμαμαι καλα η μποτα μου ειναι 28.5. θα το κοιταξω για πιο σιγουρα και αργοτερα σπιτι.

Δεν υπάρχει νούμερο δέτρας. Τα σκι θα στα τρυπήσουν για να μοντάρουν τις δέστρες, ανάλογα με τα χιλιοστά της μπότας σου. Αλλά προσοχή: όχι το mondo νούμερο της δέστρας σου (π.χ. 28.5) αλλά τα χιολιοστά του πάτου. Είναι ο αριθμός που αναγράφεται στο πλάι του τακουνιού συνήθως στην έξω πλευρά (π.χ. 320mm). Αυτό το μέγεθος χρειάζονται για το τρύπημα!

Οικονομική λύση είναι η Marker Squire 11. Λίγο παραπάνω σε τιμή (καμιά 20αρια ευρώ) είναι η Marker Griffon 13 και η Head/Tyrolia Attack 13, Salomon Warden 13.

Αν σκοπέυεις να κάνεις πολύ δυναμικό σκι, τίποτα περιέργα drops, ή σκοπεύεις να πάρεις κιλά στο μέλλον :) πάρε κάποια από τις 13άρες. Αλλιώς με τη Squire 11 μια χαρά θα είσαι για τα κιλά σου, κατά τη γνώμη μου. Στα πόσα DIN έχεις τώρα τις δέστρες σου? Γενικά να κοιτάς το (max Din-min DIN)/2 να είναι περίπου  τα DIN που βάζεις συνήθως. Χοντρικά έτσι, πάνω κάτω. Μην πάρεις π.χ. την Squire 11 αν βάζεις DIN 9-10, ούτε αντίστοιχα καμιά 16άρα αν βάζεις DIN 6-7.

Άντε καλοτσούλητα! :)

Edited by sbird
  • Like 2

Απο μποτες εχω αυτες και μολις ειδα τα mm ειναι 330. din Παιζω στο 6-7 

οποτε αν καταλαβα καλα, με την griffon 13 ειμαι οριακα κομπλε? 

οι δεστρες που ειναι 1 κομματι τι διαφορα εχουν? πχ αυτη

καποια οικονομικη σε ορειβατικη παιζει? 

ε να παρω κιλα θελω να πιστευω πψς οχι! 😂 😂 drops κανω πολυ απλα , τυπου 50-60 ποντους προς το παρον.. δεν νομιζω να ανεβω πολυ πιο πανω.. βασικα ας ανεβω και περνω καινουριες! 😂

παρε και μια εικονα απο το προηγουμενο πεδιλο 😭😭😭

IMG_20200212_160353.jpg

• Like 1

Addicted to snow...

1582272881328.png

99% οι δέστρες σου -αν σε καλύπτουν- κάνουν και για τα νέα σου ski.

Ποιο μοντέλο είναι και τσέκαρε αν έχουν το καπαρί όπου θα πας για να στις μοντάρουν.

Υ.Γ.: Πως τα κατάφερες και τα έκανες έτσι δε μας είπες...

Edited by ALCATRAZ
  • Like 1

28 minutes ago, oxydo.dd said:

...

...

Το οικονομικό είναι σχετικό. Τί budget έχεις;

Λογικά, αν δεν θες να αλλάξεις και μπότες κοιτάς Frame A/T

με τα + και - που έχουν.

Θα βρεις, πιστεύω, Baron - Duke κάτω από 200€.

Δες και σε αγγελίες. Τις έχουν σκωτώσει και κάτω από τα 100€.

Κατα καιρούς παίζουν τρελές προσφορές σε frame στα γνωστά internetομάγαζα.

Βλέπεις το γυρνάνε σιγά σιγά σε pin και υβρίδια.

• Like 1

Οι δεστρες που εχω τωρα, εσπασαν.. Βασικα η μια εχει σπασει.. Ειναι οι market squire παλιο μοντελο του 11-12..
Budget δεν θα θελα να ξεπερασω τα 150.. Τωρα αν μου πεις κοιτα αυτες ειναι γ@ματες, με 180 το συζηταμε..
Θα ριξω μια ματια σε αγγελειες, αν και ειναι περιοδος που δεν εχω το χρόνο να περιμενω και πολυ μεχρι να πετυχω κατι..

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Addicted to snow...

1582272881328.png

Τισταδιάλα... φορτήγο πέρασε πάνω από τα πέδιλά σου και στα έσπασε όλα;

Στο κατάστημα που θα πάρεις τα ski τί σου προτείνουν για δέστρα;

• Like 1

οποτε αν καταλαβα καλα, με την griffon 13 ειμαι οριακα κομπλε? 

Καλά είσαι και με griffon και με squire/

οι δεστρες που ειναι 1 κομματι τι διαφορα εχουν? πχ αυτη

Δεν μου ανήγει το link..

Ότι σου πει ο Alcatraz!

ε να παρω κιλα θελω να πιστευω πψς οχι! 😂 😂 drops κανω πολυ απλα , τυπου 50-60 ποντους προς το παρον.. δεν νομιζω να ανεβω πολυ πιο πανω.. βασικα ας ανεβω και περνω καινουριες! 😂

παρε και μια εικονα απο το προηγουμενο πεδιλο 😭😭😭

Ωρε φίλε...! Πως έγινε αυτό ρε συ???

20 minutes ago, ALCATRAZ said:

Τισταδιάλα... φορτήγο πέρασε πάνω από τα πέδιλά σου και στα έσπασε όλα;

Οδοστρωτήρας μάλλον !! χαχα

Πλάκα πλάκα, άμα κάνεις πολλά καφριλίκια πάρε καλύτερα τις Tyrollia Attack, έχω ακούσει πως είναι πιο ανθεκτικές..

• Haha 1

1 hour ago, ALCATRAZ said:

Απο internet θα γινει η αγορα οποτε απλα μου βγαζει μια λιστα με δεστρες! 

1 hour ago, sbird said:

Πλάκα πλάκα, άμα κάνεις πολλά καφριλίκια πάρε καλύτερα τις Tyrollia Attack, έχω ακούσει πως είναι πιο ανθεκτικές..

δεν κανω καφριλικια μωρε.. η κακια στιγμη εφταιγε! 😂😭 

οσο για το πως εγιναν ετσι.. εκει που κανω το 2ο σλαλομ για να μπω στο 3ο και ενω πηγαινω με καμια 70αρια+ χιλιομετρα , συνηδειτοποιω οτι εχει παγο κατω... τη συνεχεια τη φανταζεστε? λαθος φανταστηκατε!.. 

φευγω απο την πιστα  σε ενα γκρεμο εκτος! 😂  αφου πρωτα κανω πλαγιο αλμα που ενας θεος ξερει πως.. σε αυτο το πλαινο της πιστας, ξερετε.. αυτο που εχουν δεξια αριστερα σαν τουμπακι... ε μετα βρεθηκα να κανω κωλοτουμπες για καμια 25αρια μετρα.. μπορει και λιγο περισσοτερο χαχαχα

Edited by oxydo.dd
  • Like 2

Addicted to snow...

1582272881328.png

7 hours ago, oxydo.dd said:

Το 1.79 πως το βλεπετε? σκεφτηκα και το 1.86 αλλα νομιζω το 1.79 θα ειναι πιο ευελικτο

Addicted to snow...

1582272881328.png

Ανάλογα το επίπεδό σου..

Αν είσαι πραγματικά πολύ καλός σε επίπεδο, πας πολύ δυναμικά κλπ, σε παίρνει και για 1.86. Θα είναι και πιο σταθερό σε μεγάλες ταχύτητες.

Αλλά όπως λες και εσύ, το 1.79 θα είναι πιο ευέλικτο σε στενά πεδία κλπ. Αλλά ξαναλέω, αν είσαι πολύ καλός σε επίπεδο δε θα έχεις πρόβλημα να κουμαντάρεις και το 1.86 σε στενά πεδία.

Προσωπικά θεωρώ, χωρίς να ξέρω βέβαια τι σκι κάνεις και με βάση μόνο τα κιλά και το ύψος σου, πως το 1.79 είναι μια χαρά.

Edited by sbird
  • Like 1

3 hours ago, sbird said:

Ανάλογα το επίπεδό σου..

Αν είσαι πραγματικά πολύ καλός σε επίπεδο, πας πολύ δυναμικά κλπ, σε παίρνει και για 1.86. Θα είναι και πιο σταθερό σε μεγάλες ταχύτητες.

Αλλά όπως λες και εσύ, το 1.79 θα είναι πιο ευέλικτο σε στενά πεδία κλπ. Αλλά ξαναλέω, αν είσαι πολύ καλός σε επίπεδο δε θα έχεις πρόβλημα να κουμαντάρεις και το 1.86 σε στενά πεδία.

Προσωπικά θεωρώ, χωρίς να ξέρω βέβαια τι σκι κάνεις και με βάση μόνο τα κιλά και το ύψος σου, πως το 1.79 είναι μια χαρά.

Εφυγε η παραγγελεια στο 1.79. 

θα ενημερωσω οταν παραλαβω και τεσταρω στο βουνο παιδια! ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες!

• Like 1

Addicted to snow...

1582272881328.png

20 minutes ago, oxydo.dd said:

Εφυγε η παραγγελεια στο 1.79. 

θα ενημερωσω οταν παραλαβω και τεσταρω στο βουνο παιδια! ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες!

Καλορίζικο και καλές καταβασιές! :)

Edited by sbird
  • Thanks 1

6 minutes ago, sbird said:

Καλορίζικο και καλές καταβασιές! :)

και μιας και βλεπω εισαι απο πυργο λογικα πας και καλαβρυτα! αν με δεις βουνο ριξε μια φωνη να τα δεις και απο κοντα.. αν και φετος με τον καιρο δεν ξερω τι θα γινει.. 

• Like 2

Addicted to snow...

1582272881328.png