Jump to content
Sign in to follow this  
vaggelis

Slovakia η Slovenia

Recommended Posts

Εάν θέλετε να ξεφύγετε από Αυστρία ...κλπ κλπ για δέστε και να κάνουμε κουβέντα 

https://theculturetrip.com/europe/slovakia/articles/the-top-8-ski-resorts-in-slovakia/
 

https://theculturetrip.com/europe/slovenia/articles/the-best-ski-resorts-in-slovenia/?????

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

στη αναζητη που εχω κανει στα χιονοδρομικα της Ευρωπης (κυριως απο το skiresort info) ειχα δει τα χιονοδρομικα της Σλοβενιας..αλλα να σου πω την αληθεια, θα ξεκινησεις απο Ελλαδα, θα εσαι 50 χιλιομετρα απο το villach της Αυστριας και δεν θα πας στα χιονοδορμικα του Σαλζμπουργκ , για να πας σε αυτα της Σλοβενιας που το μεγαλυτερο εχει 45 χιλ πιστες? Τοσος κοπος, τοσο ταξιδι,για κατι τοσο μικρο? Μου φαινεται σαν να πας Αμερικη διακοπες, και να μεινεις σε μια πολη 2 ωρες απο την Νεα Υορκη και να μην πας ποτε Νεα Υορκη

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ δεν έχεις άδικο ... αλλά με αυτό το σκεφτικό γιατί να πας Αυστρία όταν έχεις τα πιο διάσημα χιονοδρομικά κέντρα  στην Ελβετία ....Η και Γαλλία  το θέμα είναι εάν έχεις την περιέργεια να ανακαλύψεις ..... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά 

ακομη και στην Αυστρία μιλάμε για χιονοδρομικά άνω των 200km τώρα αν είναι να πας σε 45 km πας και στον Παρνασσό η ακόμα καλύτερα στην Βουλγαρία λόγω τιμής 

Αυστρια  Γαλλία Ιταλία Ελβετία  είναι μια άλλη κατηγορία  και για ski αλλά και για apree ski 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gatz said:

Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά 

ακομη και στην Αυστρία μιλάμε για χιονοδρομικά άνω των 200km τώρα αν είναι να πας σε 45 km ......

Πίστα 45 χλμ Στον Παρνασσό δεν γνωρίζω ( συνολικό μήκος πιστών τα 34 χλμ με μήκος 4 χλμ ).....μπορείς να κανείς Σκι και να το απολαύσεις σε πολλά βουνά στην Ελλάδα ,που για πόλους από εμάς θα είναι για του χρόνου η μοναδική επιλογή και θα είναι δόξα για τον σύλλογο να οργανώνει συναντήσεις και νότια για αυτούς που διευκολύνονται νότια η για τα βόρεια για αυτούς που διευκολύνονται προς τα βόρεια .και για ορειβατικές εξορμήσεις που φέτος δεν τα καταφέραμε 

εκτός φυσικά από Άλπεις υπάρχουν και περίεργα χιονοδρομικά  μακρινά και κοντινά μας που ο σύλλογος καλό είναι να τα θέτει υπόψη των μελών και οποίος από εμάς έχει άποψη και γνώση να πληροφορεί  για πιθανές εξορμήσεις από παρέες ,μικρές η μεγάλες
Είχα  την τύχη να εμπιστευτώ για πρώτη φορά ένα χιονοδρομικό στη Σερβία (Καπαονικ) 
με τον σύλλογο και απέκτησα την εντύπωση ότι και αυτές οι εκδρομές  είναι στο πνεύμα του συλλόγου αλλά μάλλον σφάλλω 

καλό καλοκαίρι 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλες οι χιονοδρομικά εκδρομές είναι στο πνεύμα του συλλόγου αρκεί να υπάρχουν άτομα που τις προτιμούν και ατομα του συλλόγου που προσφέρονται να τις οργανώσουν 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι θέλω να πάω παντού. Όμως επειδή η ζωή μου είναι πεπερασμένη, είμαι αναγκασμένος να κάνω επιλογές. Τα χιονοδρομικά που είναι κοντά στην πόρτα μου, είναι μονόδρομος. Για τα χιονοδρομικά που είναι μακρυά μου, βρίσκω τον καταλληλότερο τρόπο πρόσβασης, κλπ, κλπ. Για εμένα που δεν τυχαίνει να μένω κοντά στην Σλοβακία, ούτε έχω κάποιες ιδιαίτερες σχέσεις με τον τόπο, από χιονοδρομικής άποψης δεν έχω κανένα λόγο περισσότερο να πάω σε σχέση με... Ανδόρρα. Για να μην πω τα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά κράτη εκτός Άλπεων.

Από εκεί και πέρα, ο σύλλογος πάει εκεί που θέλουν να πάνε τα μέλη του. Τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία, δεν υπήρξε ένα μέλος που να είπε "αναλαμβάνω την οργάνωση μιας εκδρομής 10-17 Φεβρουαρίου Σλοβακία", ή οπουδήποτε αλλού και να του είπαν όχι. Όποιος θέλει να προτείνει κάτι διαφορετικό, ας το τρέξει και έγινε. Απλά και νοικοκυρεμένα. Μακάρι να πέφτουν ανάλογες προτάσεις από τον καθένα μας.

  • Like 5
  • Love 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το να λες παίδες των Ελλήνων τη θα λέγατε για μια εξόρμηση στην Σλοβακία η στη Νορβηγία και έχεις  ανταπόκριση  το συζητάς εάν όχι πας μόνος η με την παρέα σου 

αυτό το οργάνωσε το ,εκτός και εάν είσαι επαγγελματίας πως το πραγματοποιείς και να μην λέμε ότι η οε εκδρομών του συλλόγου δεν κάνει χρίσει επαγγελματία και ότι ο σύλλογος είναι υπεύθυνος για λάθη και παραλήψεις,
σαν σύλλογος καλά κάνει και επιλέγει ότι επιλέγει αυτό όμως δεν θα πρέπει να μας σταματά να συζητάμε για μικρότερα και λιγότερο συνηθισμένα μέρη . Πολύ στενόχωρο να λες ότι η ζωή σου είναι πεπερασμένη ... κανένα πράγμα και καμία ζωή δεν μπορεί να θεωρηθεί πεπερασμένη ούτε καν εγώ που κατατάσσομε στους αιωνόβιους ούτε καν οι Άλπεις

νομίζω οι αμερικανοί είναι που λένε   Think out of the box ..... καλό καλοκαίρι και πάλι 

 

 

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον παρεξηγήθηκε η λέξη οργάνωσε το 

Η σωστή φράση είναι βρες 10-12 άτομα που να θέλουν να πάνε σε συγκεκριμένο χιονοδρομικο και ξενοδοχείο και μετά το αναλαμβάνει η ΟΕ σε συνεργασία με κάποιο πρακτορείο 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και γενικότερα αυτή είναι η τακτική που ακολουθείτε την τελευταία δεκαετία για επιλογή χιονοδρομικού της ετήσιας εκδρομης . 
στις συναντήσεις γίνονται συζητήσεις και όταν βρεθεί ένας ικανός πυρήνας 10-15 ατόμων  το προτείνουμε στο ΔΣ για επίσημη εκδρομή 

Share this post


Link to post
Share on other sites

προσωπικα δεν θα πηγαινα Σλοβενια....εκτος αν εμενα εκει

τα πιο πολλα ΧΚ ειναι χαμηλα σχετικα...εδω το σκεφτομαι στο Saalbach ... καπου χαμηλοτερα?

Σλοβακια ισως, αλλα οκ...

αν παντως ξεκινουσα να παω εκτος Αλπεων, κ με την προυποθεση οτι απορριπτω Σκανδιναβια λογω κοστους, τοτε θα πηγαινα σιγουρα καπου στα Πυρηναια...

δυστυχως ομως συμφωνω με τον Mil...επειδή η ζωή μου είναι πεπερασμένη, είμαι αναγκασμένος να κάνω επιλογές...κ λεω δυστυχως γιατι θα ηθελα να παω κ Φινλανδια, Νορβηγια, Σουηδια, να παω κ Σλοβακια και Πυρηναια, κ Γεωργια κλπ...κ εμτα μην πιασουμε απο την αλλη πλευρα της θαλασσας, το Ν.Ημισφαιριο κλπ.....αλλα δεν μας φτανει μια ζωη...οποτε....

εκτος αν κερδισω το Eurojackpot την αλλη παρασκευη οποτε αρχιζω τα ταξιδια....θα σας κραταω ενημερους

  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ορίστε ..... και άλλος πεπερασμένος ...(ζωή σας όμως είναι απολύτως πεπερασμένη και δεν πρέπει να επιτρέψετε σε τίποτα και σε κανέναν να σας στερήσει ούτε λεπτό, από το να ζήσετε, όπως σας αξίζει, δηλαδή στο έπακρο!ο)φέτος από καλοκαίρι σκέπτομαι να ξεκινήσω από το we (Χιονοδρομικό κέντρο Θεσσαλονίκης )  μόλις άνοιξη, είναι κοντά και δεν είναι ακριβό και θα σχεδιάσω τον χειμώνα ,εάν όλα πάνε καλά ,αλλά δυστυχώς το πρόβλημα είναι το αεροπορικό .... ! Λύσει το αυτοκίνητο ; Εάν ναι τότε παίζει  και Σλοβενία αλλά σε αυτά μόνο ο Βασίλης (val Claret )με τον Νίκο (president) τα καταφέρνει 

Καλό καλοκαίρι 

 

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λυση με το αυτοκινητο μπορουν να δωσουν πολλοι.   Εαν για του χρονου το Αεροπλανο θα ειναι απαγορευτικο       ( πιστευω οι πτησεις θα ειναι ΟΚ ) τοτε θα παμε με το αυτοκινητο.

 

 

Edited by Val Claret
  • Like 1

ski_head-supershape-i-rally-2018_n11178-

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, Val Claret said:

Λυση με το αυτοκινητο μπορουν να δωσουν πολλοι.   Εαν για του χρονου το Αεροπλανο θα ειναι απαγορευτικο       ( πιστευω οι πτησεις θα ειναι ΟΚ ) τοτε θα παμε με το αυτοκινητο.

 

 

ναι,αρκει να μην εχει την γκαντεμια να εχες κανενα κρουσμα στο πλοιο και να μεινεις σε καραντινα 15 μερες σε κανενα minoan ,εξω απο την Αγκωνα,,,,,εκει να δες τι σημαινει καραθλιψη, 15 μ ερες κλεισμενος μεσα

  • Like 1
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, amiklon said:

ναι,αρκει να μην εχει την γκαντεμια να εχες κανενα κρουσμα στο πλοιο και να μεινεις σε καραντινα 15 μερες σε κανενα minoan ,εξω απο την Αγκωνα,,,,,εκει να δες τι σημαινει καραθλιψη, 15 μ ερες κλεισμενος μεσα

Λες;;;;;

Παντως επειδή έχουμε πολύ δρόμο μέχρι εκείνη την στιγμή, πάρα πολλά πραγματα θα αλλάξουν μέχρι τότε. Τότε και για τα καράβια θα ισχύει ότι για τα ξενοδοχεία. Δηλαδή αν βρεθεί ένα κρούσμα σε ξενοδοχείο θα σφραγίζεται το ξενοδοχείο και θα μπαίνουν σε καραντίνα 14 ημερών οι θαμώνες;

Τότε θα δούμε τι διασπορά θα έχει στην κοινότητα, αν υπάρχουν φάρμακα και εμβόλιο έστω δοκιμαστικό, αν υπάρχει μετάλλαξη, αν, αν....... υπάρχουν πολλα αν. Πάντως θα ισχύει το ίδιο πραγμα με αυτό που θα ισχύει και σε ξενοδοχείο.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι οι moderators καλό θα είναι να αλλάξουν τον τίτλο σε πλάνα για την επόμενη χρόνια η κάτι τέτοιο ....
οι περισσότεροι που έχω μιλήσει δεν σκέφτονται τίποτα για του χρόνου υπάρχει προς το παρόν φόβος όχι τόσο για τα χιονοδρομικά ,και μιλάμε για τα μικρά σε μέγεθος γιατί πιστεύεις είναι περισσότερο ελεγχόμενα (έτσι πιστεύεις....) οτιδήποτε  ο κάθε ένας αποφασίσει, τώρα μπορείς να έχει ανταγωνιστικές τιμές .....αλλά δεν πέρνει το ρίσκο παντός σε ξενοδοχεία βρίσκεις με δικαίωμα ακυρώσεις 14 ημέρες πριν  ημερομηνία άφιξης ,που δεν είναι κακό ,αλλά παραμένει το πρόβλημα του αεροπλάνου (του αεροδρομίου στην ουσία )

ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε ένα πολύ καλό χειμώνα στη Ελλάδα και θα αρκεστούμε σε ότι έχουμε που δεν είναι και άσχημα  

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, amiklon said:

ναι,αρκει να μην εχει την γκαντεμια να εχες κανενα κρουσμα στο πλοιο και να μεινεις σε καραντινα 15 μερες σε κανενα minoan ,εξω απο την Αγκωνα,,,,,εκει να δες τι σημαινει καραθλιψη, 15 μ ερες κλεισμενος μεσα

'Παππου, πες ενα καλο λογο και θα σου δωκω ενα τσουβαλι σταρι...'

'Κι αν καει η θημωνια?... ' ?

  • Confused 1
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, MakisM said:

'Παππου, πες ενα καλο λογο και θα σου δωκω ενα τσουβαλι σταρι...'

'Κι αν καει η θημωνια?... ' ?

Κι αν δεν χιονίσει ? 

?

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, giannis-ski said:

Κι αν δεν χιονίσει ? 

?

Κι αν χιονίσει και τα κλείσουν  λόγω co 20 +40 @ #α  άντε.... από δω .. μυρμηγκάκι ....

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. 300 post ότι δεν γίνεται. Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,305
    • Total Posts
      460,683
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,475
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...