Jump to content
GS_Lef

New ski - τι προτεινεται;

Recommended Posts

Καλησπερα, νεο μελος εδω κ θα με χαρακτηριζα ακομη στα σταδια του αρχαριου.

Ξεκινησα σκι πριν 6-7 χρονια περιπου ( στα 27 μου), αν αφαιρεσω οτι 2 χρονιες δεν ακουμπησα πιστα λογο κορονα εχω στην πραγματικοτητα 3-4 χρονια που κανω σκι. Ελλαδα εκανα μονο 1 φορα πριν λιγες μερες στο Ανηλιο. Ημουν στο εξωτερικο (κεντρικη Ευρωπη-οπου κ το ξεκινησα) κ μου κολλησε το μικροβιο, κυριως Αυστρια.

Επιπεδο: Βαση ενος site που βρηκα θα ελεγα οτι ειμαι στο 5-6 (πιο κοντα στο 6 αλλα καμια φορα νομιζουμε ειμαστε καλυτεροι χααχαχ), μπλε πιστες τις κατεβαινω καλα κ με αρκετη σωστη τεχνικη. Κοκκινες, το μεγαλυτερο μερος της κατεβαινω καλα με τεχνικα λαθη (εχω ακομη την ταση να μενω λιγο πισω,  γονατα πιο δεμενα απο οτι θα επρεπε, αυτα τα βλεπω κ εγω, η γυναικα μου που ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο ετρεχε κ σε αγωνες σλαλομ οταν ηταν μικρη ειναι πιο αυστηρη κριτης/προπονητης κ δικαζει πολλα πραγματα χααχαχ ), γενικα σε κοκκινες προσπαθω να κανω σωστο σκι χωρις ιδιαιτερο φοβο/ανασφαλεια, μερικες φορες τις καλυτερες καταβασεις μου κ τεχνικα τις εχω κανει σε κοκκινες πιστες που ειναι μεγαλες σε μηκος. Μαυρες δε πολυμπαινω, δεν αξιζει θα της κατεβω ειτε απο την μια ακρη στην αλλη ακρη  με κοφτη στροφη η αν εχει παγο θα ισιωνω τα σκι ωστε να κατεβω πλαγια κ καθετα προς την πιστα, δεν υπαρχει λογος να χανω χρονο κ ενεργεια σε αυτες. Αλλα επειδη εχουν γινει λαθη σε λαθος στροφες εχω καταληξει σε μερικες.... Πλεον δεν καταριεμαι αλλα παω προσεκτικα κ κατεβαινω.

Δυστυχως στη μετακομιση επιστροφης Ελλαδα λογο ενος χαους που επικρατουσε τα σκι ξεχαστηκαν πισω απο ενα ραφι κ μονο οι μποτες μου ηρθαν ελλαδα.

Βρισκομαι σε αγορα σκι κ θα ηθελα καποιες αποψεις, ειμαι 1.83 καπου στα 80κιλα, φυσικη κατασταση μετρια.

Σκεφτομουν να αγορασω ειτε full camper ειτε Tip & Tail Rocker στυλ, μηκος 166-168 μιας κ μου αρεσουν οι ελγχομενες καταβασεις δεν ειμαι τοσο της ταχυτητας κ θα ηθελα πολυ να μαθω να κατεβαινω με κοφτες στροφες τις πλαγιες, το βλεπω απο μερικους κ με τρελαινει. Radius ισως 14-16?

Μπατζετ δε θα ηθελα να παω πανω απο 350-400ε.

Τι θα προτεινατε τυπο/μηκος/ακτινα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετα απο ψαξιμο σκεφτομαι Rossignol Experience 80 CA  ή τα 78, ερωτημα ειναι κ ποσο πιο χαμηλα σε πλατος να κατεβω, ειδα τα Salomon S/Max 8 πχ ειναι στα 73 πχ, ισως ειναι λιγο too much. Πιστευω πανω απο 80 για το στυλ μου κ την ταχυτητα μου δεν αξιζει, δε βγαινω off piste κ αν βγω ειναι περιμετρικα της πιστας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Τι σκι είχες? Τι μπότες έχεις? Πόσο σκι σκοπεύεις να κάνεις σε κάθε σεζόν? Έχεις κάνει μαθήματα? 

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλη χρόνια, Είχα volkl 163length tip tail rocker αν κ tail ήταν πολύ μικρή , τώρα δε θυμάμαι το μοντέλο δυστυχώς.

μποτα έχω μια Nordica 60.

ειχα κάνει στην αρχή ένα μάθημα μετά συνήθως κάνω σκι είτε με την γυναίκα μου κ μιας κ είναι σε πολύ καλό επίπεδο από άποψη τεχνικής προσπαθούμε να δουλέψουμε/βελτιώσουμε πράγματα .
Το πόσες φορές είναι καλή ερώτηση, φέτος κατάφερα να πάω 1 φορά κ δυστυχώς δυο τριήμερα που είχαμε κανονίσει ακυρώθηκαν λόγο κορόνα. Ελπίζουμε να κανονίσουμε ένα 3ήμερο μέσα στο Ιανουάριο κ μετά 5 μέρες σερί κάπου τέλη Φεβ με αρχές Μαρτίου κ μετα καποια μονοήμερα/διήμερα εδώ κ εκεί όποτε θα έλεγα συνήθως το χρόνο από 8-15 που θα ήθελα να είναι πιο κοντά στο 15, για παραπάνω δεν νομίζω να έχω τον χρόνο 

 

Edited by GS_Lef

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί είναι too much το S/Max 8? Προσωπικά το θεωρώ καλύτερη επιλογή από το Experience.

Γενικά θα σου πρότεινα να μη ανέβεις πάνω από 76-78 μέση μέχρι να βελτιώσεις τις "γωνίες" σου. Ένα 80αρι δε θα σε βοηθήσει στο θέμα αυτό..

Και γενικά όποιο Int-Adv με μέση <76 χωρίς μέταλλα βρεις από όποια εταιρία μια χαρά είναι. 

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, με βάση ότι βρήκα θεώρησα ότι πρέπει να πάω κάπου ανάμεσα σε 76-80, όποτε θα κοιτάξω κάτι προς τα κάτω. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, GS_Lef said:

Ευχαριστώ πολύ, με βάση ότι βρήκα θεώρησα ότι πρέπει να πάω κάπου ανάμεσα σε 76-80, όποτε θα κοιτάξω κάτι προς τα κάτω. 

Ναι φίλε δε θα σε βοηθήσει πουθενά αυτή τη στιγμή ένα πέδιλο γύρω στα 80.. Γνώμη μου φυσικά.. Το S/Max που κοιτάς μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. Πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ να ανέβεις level. 

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα κ καλη χρόνια, Είχα volkl 163length tip tail rocker αν κ tail ήταν πολύ μικρή , τώρα δε θυμάμαι το μοντέλο δυστυχώς.
μποτα έχω μια Nordica 60.
ειχα κάνει στην αρχή ένα μάθημα μετά συνήθως κάνω σκι είτε με την γυναίκα μου κ μιας κ είναι σε πολύ καλό επίπεδο από άποψη τεχνικής προσπαθούμε να δουλέψουμε/βελτιώσουμε πράγματα .
Το πόσες φορές είναι καλή ερώτηση, φέτος κατάφερα να πάω 1 φορά κ δυστυχώς δυο τριήμερα που είχαμε κανονίσει ακυρώθηκαν λόγο κορόνα. Ελπίζουμε να κανονίσουμε ένα 3ήμερο μέσα στο Ιανουάριο κ μετά 5 μέρες σερί κάπου τέλη Φεβ με αρχές Μαρτίου κ μετα καποια μονοήμερα/διήμερα εδώ κ εκεί όποτε θα έλεγα συνήθως το χρόνο από 8-15 που θα ήθελα να είναι πιο κοντά στο 15, για παραπάνω δεν νομίζω να έχω τον χρόνο 
 
Καλησπέρα κ καλή χρονιά. Επίτρεψέ μου, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις ειναι οι μπότες και όχι τα σκι. Συγνώμη που σε βγάζω από τον προγραμματισμό σου αλλά οι μπότες αυτές είναι πολύ φαρδιές κ πολύ μαλακες στο flex τους. Δλδ στα κιλά σου δεν προσφέρουν (η για την ακρίβεια προσφέρουνπολύ αναιμική) επαναφορά. Ρίξε μια ματιά στο ανάλογο topic και εδώ είμαστε για ότι απορία έχεις. Ως προς τα ski μια χαρά στα λέει o sbird, δεν έχεις κανέναν λόγο να πας σε φαρδουτσικο πέδιλο, κακό θα κάνει όχι καλό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το εχω σκεφτει κ για μποτες μετα απο οσα διαβαζα τις τελευταιες μερες, θα το κοιταξω κ αυτο ξανα

Σε σκι εχω μαλλον κ μια δευτερη επιλογη μαζι με το salomon smax8 , to Völkl Deacon XTD που το βρισκω κ κανα 50-60αρι λιγοτερα.

Σε μηκος πιστευετε 166-170 ειναι το ιδανικο?

Edited by GS_Lef

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το εχω σκεφτει κ για μποτες μετα απο οσα διαβαζα τις τελευταιες μερες, θα το κοιταξω κ αυτο ξανα

Σε σκι εχω μαλλον κ μια δευτερη επιλογη μαζι με το salomon smax8 , to Völkl Deacon XTD που το βρισκω κ κανα 50-60αρι λιγοτερα.

Σε μηκος πιστευετε 166-170 ειναι το ιδανικο?

Εάν είσαι 5, θα σου πρότεινα κάτι πιο πάνω σε κατηγορία. Χωρίς να τα ξέρω (ούτε εσένα), φαίνεται να ειναι για αρκετά entry level. Γενικα μην φοβάσαι τον "καλό" εξοπλισμό. Μικρή μερίδα των σκι που πωλούνται μαζικά ειναι "ακατάλληλα" για έναν μέσου επιπέδου σκιέρ. Απλά κοστίζουν παραπάνω και αυτό από μόνο του είναι πιο αποθαρρυντικο για κάποιον που δεν έχει εντρυφήσει πολύ, να τα αγοράσει.

Μήκος σε καμία περίπτωση κατω από 168-170.

Μπότες πρώτα. Τις πιο σφιχτες που αντέχει το πόδι σου χωρίς πόνο σε κόκκαλο.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως τα είπαν οι φίλτατοι προηγουμένως.
Πάρε κάτι χωρίς μέταλλο (ή ένα φύλλο το πολύ) για να είναι πιο φιλικό στο επίπεδο που είσαι
και χωρίς ρόκερ για να μάθεις σωστό σκι. Μέση 72-76 και ύψος 1,72 το λιγότερο.
Μπότες 80-100 flex. Διάβασμα, μαθήματα και εξάσκηση.
Στο επίπεδο που είσαι, με μερικά σωστά μαθήματα θα βελτιωθείς θεαματικά.
 


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

μιας κ στη δουλεια σημερα δεν κινουταν μυγα διαβασα το μισο φορουμ για μποτες κ κανω ενα summary για να ειμαι σιγουρος, Σιγουρα εχω λαθος μποτα, παντα ειδικα οταν εστριβα δεξια αργουσε λιγο το σκι να ανταποκριθει κ ηταν επειδη το ποδι ειχε χωρο μεσα αρκετο αν κ να πω την αληθεια ηταν πολυ ανετη μποτα.

Μετρησα το length ειναι καπου στα 279-282 (η μια πατουσα ελαφρως πιο μακρια) οποτε θα δοκιμασω για 28.5 size ισως δοκιμασω κ το 27.5...

last εχω 99-100 κατι τετοιο οποτε μαλλον ειμαι στο average προς τα κατω ελαφρος.

Αν καταλαβα καλα η μποτα πχ λεει 100last στο 26.5, στο 28.5 θα εχει 104?

Flex ειναι το ερωτημα, το 80 σιγουρα θα ειναι σωστο βημα αλλα ελεγα να παω προς το 90 η 100 ωστε να ειναι πιο πολυ future proof, τι λετε? Μηπως απο 60 σε 100 ειναι too much>?

Θα περασω απο καποιο μαγαζι στα γιαννενα απο βδομαδα να δοκιμασω κ να δω τι βρω...

Edited by GS_Lef

Share this post


Link to post
Share on other sites



Καλησπερα παιδια,
μιας κ στη δουλεια σημερα δεν κινουταν μυγα διαβασα το μισο φορουμ για μποτες κ κανω ενα summary για να ειμαι σιγουρος, Σιγουρα εχω λαθος μποτα, παντα ειδικα οταν εστριβα δεξια αργουσε λιγο το σκι να ανταποκριθει κ ηταν επειδη το ποδι ειχε χωρο μεσα αρκετο αν κ να πω την αληθεια ηταν πολυ ανετη μποτα.
Μετρησα το length ειναι καπου στα 279-282 (η μια πατουσα ελαφρως πιο μακρια) οποτε θα δοκιμασω για 28.5 size ισως δοκιμασω κ το 27.5...
last εχω 99-100 κατι τετοιο οποτε μαλλον ειμαι στο average προς τα κατω ελαφρος.
Αν καταλαβα καλα η μποτα πχ λεει 100last στο 26.5, στο 28.5 θα εχει 104?
Flex ειναι το ερωτημα, το 80 σιγουρα θα ειναι σωστο βημα αλλα ελεγα να παω προς το 90 η 100 ωστε να ειναι πιο πολυ future proof, τι λετε? Μηπως απο 60 σε 100 ειναι too much>?
Θα περασω απο καποιο μαγαζι στα γιαννενα απο βδομαδα να δοκιμασω κ να δω τι βρω...


Flex: Μην ασχολείσαι. Βρες μια σωστή μπότα (=σφιχτή αρκετά έως πολύ στο πόδι σου, χωρίς να χρειαζεται να σφιξεις καθόλου τα 2 κάτω κάτω κλιπς κ τα 2 πάνω από λίγο) και αυτή σίγουρα δεν θα έχει φλεξ 80, αλλά τουλάχιστον 100. Το flex δεν ειναι κανένας απόλυτος αριθμός, είναι ένας σχετικός μπούσουλας μεταξύ μοντέλων της ίδιας σειράς, της ίδιας εταιρείας. Μην αποκλεισεις μπότα επειδή έχει μεγάλο φλεξ.
Νούμερο: Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές, είσαι 27,5 εκτός απροόπτου. Ίσως να δοκιμάσεις 28,5 αν σε χτυπάει πολύ στα δάχτυλα το 27,5. Η αφετηρία είναι το 27,5. Δεν πρέπει να σε χτυπάει στο μπροστά μερίς των δαχτύλων όταν είσαι σε θέση σκι (τα καλάμια να πιέζουν τη γλώσσα)
Last: Σωστά τα έχεις καταλάβει με τα νούμερα κ τα last. Αν η μέτρηση είναι σωστή, κοιτάς τις στενές μπότες, δλδ last 96-98, ουτως ώστε στο 27,5 να είναι σωστό.
Αν φορέσεις μια στενή μπότα κ σε χτυπήσει σε ένα σημειο, δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να κοιτάς στενές μπότες η να ανέβεις σε νούμερο. Πρέπει να δοκιμάσεις άλλη στενή, αλλού κατασκευαστη. Δυστυχώς στην επαρχία είναι λίγες οι επιλογές και πρέπει να γίνεις καταναλωτικός μετανάστης για να βρεις ποικιλία.
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Αν μπορούσα να προσθέσω κάτι στα πολύ σωστά λεγόμενα του Γιώργου (GiGi) είναι πως θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα και τι γίνεται με το instep (κουντεπιέ) του ποδιού σου. Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τιμή σαν μπούσουλας αλλά ανάλογα αν είναι ψηλό ή χαμηλό, θα χρειαστείς διαφορετική μπότα για καλύτερη εφαρμογή.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ένα ευχαριστώ είναι λίγο , αυτές τις μέρες στα καλαβρυτα έκανα το καλύτερο μου σκι κ μάλιστα είδα μεγάλη βελτίωση. Όλες οι κόκκινες κατέβαιναν πολύ καλά κ με αρκετά σωστή τεχνική για τα δεδομένα μου, πολυ πιο άνετα. κατέβηκα κ την Αντιγόνη, όχι άνετα ούτε σωστά από άποψη τεχνικής , την φοβήθηκα λίγο αλλά κατέβηκα προσεκτικά κ μετά την μέση λίγο πιο επιθετικά κ με προσπάθεια να κάνω πιο σωστή κατεβασιά. 
Έκανα κ ένα μικρό κομμάτι εκτός πίστας Δεξιά της δάφνης, τίμια θα έλεγα. 

μετα από έρευνα κατέληξα σε μπότα rossignol all track 110 , 27.5 κ με το rossignol react 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα !

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου!

Το ότι έκανες καλό σκι ,δεν έπαιζε ρόλο τα 110 flex αλλά το 27,5 ,το flex σε μια μπότα είναι η αντοχή της στην πίεσης που θα ασκήσει πανο της ο σκιέρ και εσυ λες ότι τα πας με προσοχή, χωρίς επίθετικη τεχνική !

μην τρελένεστε για σκληρές μπότες,αν δεν είσαστε μυώδης σωματικά σκιέρ με αρκετά επιθετικό στιλ !

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...