Jump to content
Sign in to follow this  
makalu

Προστατεύοντας τον αδύναμο σκιέρ

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά το snowclub (στην ψυχική μου ισορροπία), αποφάσισα να αρχίσω να μεταφράζω (όποτε έχω χρόνο…και περίσσια όρεξη μετά το γραφείο) τις σημειώσεις μου για τις διάφορες μικρολεπτομέρειες του σκι εκτός και εντός πίστας. Από τη χομπίστικη μου εμπειρία (οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν) απλά παραθέτω κάποια σκέψεις και σημειώσεις που έχω συγκεντρώσει στην ταπεινή μου χιονοδρομική καριέρα.

 

Ξεθάβοντας λοιπόν τα ‘μαθητικά’ μου τεφτέρια απο το level II της BASI (British Association of Snowsports Instructors) σχετικά με την ασφάλεια του σκι στο βουνό μεταφέρω…λίγο άκομψα - sorry- τα παρακάτω:

 

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να κάνουμε σκι πάντα στα όρια του λιγότερο ικανού σκιέρ ανάμεσά στην ομάδα. Μία αλυσίδα αντέχει όσο ο πιο αδύναμος κρίκος της, το ίδιο ισχύει και σε μια ομάδα ατόμων που βρίσκεται για σκι εκτός πίστας.

Αν είστε σε μια απότομη πίστα με αφράτο χιόνι και όλη η ομάδα είναι ικανή να την αντιμετωπίσει πλην ενός, αυτός ο ένας σκιέρ αυτομάτως νιώθει μεγάλη ψυχολογική πίεση. Πολύ συχνά ο λιγότερο έμπειρος σκιέρ δεν απολαμβάνει το ίδιο την ομορφιά και τη δυσκολία της διαδρομής (λογω άγχους) όπως οι υπόλοιποι, με χειρότερη κατάληξη τον ίδιο του τον τραυματισμό. Συχνά (το κάνουμε όλοι μας), με τις αγνότερες προθέσεις παίρνουμε στην παρέα λιγότερο ικανούς σκιερ με θλιβερή όμως κατάληξη. Για να αποφευχθεί αυτό πρέπει οι ικανότεροι να έχουν μεγάλα αποθέματα υπομονής και ευθύνης όταν παίρνουν μαζί τους λιγότερο έμπειρους σκιέρ.

Ένας άλλος βασικός παράγοντας είναι το βαθύ απάτητο χιόνι σε συνάρτηση με την σταθερότητα του snowpack. Αυτός που θα κατέβει την πίστα ομαλά και με συνεχείς στροφές στην γραμμή πτώσης (fall line) της πλαγιάς, στρεσάρει πολύ λιγότερο το χιόνι από τον σκιέρ που θα έχει συνεχείς πτώσεις ή που κάνει δυο-τρεις στροφές και μετά μεγάλες τραβέρσες. Η ένταση που δημιουργείται από την πτώση του χιονοδρόμου στο χιόνι είναι ένας πιθανότατος κίνδυνος πρόκλησης χιονοστιβάδας, όπως επίσης και το οριζόντιο ‘κόψιμο’ (τραβέρσα) μιας πλαγιάς. Σε αυτή την περίπτωση ο λιγότερο ικανός χιονοδρόμος δεν διακινδυνεύει μόνο τον εαυτό του αλλά και την υπόλοιπη ομάδα.

Αυτά είναι ακραία βέβαια παραδείγματα, αλλά πιέζοντας κάποιον πέρα από τα όριά του γίνεται επικίνδυνο και μπορεί να έχει μοιραίες επιπτώσεις.

Ο ‘αρχηγός’ της ομάδας πρέπει να διαθέτει πάντα την υπομονή να περιμένει τον πιο αργό της ομάδας, αλλά και την αίσθηση να επιλέγει το καταλληλότερο terrain για όλους (αυτός ο κανόνας ισχύει και για εντός αλλά και για εκτός πίστας σκι.).

Ένας άλλος βασικός κανόνας είναι ότι δεν πρέπει ποτέ να αφήνουμε τον λιγότερο ικανό της παρέας να κατεβαίνει τελευταίος και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό όταν οι διαφορές επιπέδου μέσα στην ομάδα είναι μεγάλες. Για παράδειγμα, εάν απομένει μια μεγάλη πλαγιά με αφράτο χιόνι και ο τελευταίος χιονοδρόμος έχει πτώση και χάσει το σκι του ή τραυματιστεί δεν θα υπάρχει κανείς πιο ψηλά να κατέβει για βοήθεια. Το τελευταίο που θα ήθελε κάποιος είναι να ξανανέβει την πλαγιά για να βοηθήσει κάποιον τραυματισμένο ή κάποιον που ψάχνει το πέδιλό του στο αφράτο χιόνι

 

Αρκετά για απόψε…ομολογώ ότι με εξάντλησε η προσπάθεια να βάλω σε όλες τις λέξεις τόνους! :mrgreen:

 

Καλό βράδυ,

 

Κωστής :D


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΟΤΙ Ο ΕΝ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΓΓΑΤΕΛΛΕΙΨΕ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΦΟΒΕΡΟΥΣ ΣΚΙΕΡ ΣΤΟ ΑΠΑΤΗΤΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΠΡΩΤΟΣ. ΚΑΤΕΒΑΙΝΑΝΕ ΣΑ ΔΙΑΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΛΙΓΟ ΕΜΕΝΑ ΠΙΣΩ. :D:D:lol::lol::lol::lol::evil:

 

ΕΤΡΕΧΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΩ ΚΑΙ ΤΗ GREENPEACE ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ :!:

 

ΜΟΥ ΠΑΤΑΓΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΠΟΥΔΡΑ :evil::evil::evil::evil::evil:

 

ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΞΕΚΙΝΑΓΑ ΧΙΟΝΟΣΤΟΙΒΑΔΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΝ AXEMAN ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΑ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ :D

 

ΑΣΕ ΡΕ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

 

ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟ ΑΠΑΤΗΤΟ ΠΑΤΕΙΣ


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παμπαλαιο thread, αλλα για υπενθυμιστικους λογους, 2-3 ζητηματα που καλο ειναι να τα εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας, ειδικα στα αχανη βουνα του Soelden…

 

(ολο κ καποιοι απο εμας θα βγουν απο την πιστα κ σαφως δε θελουμε να μας γραψουν οι τοπικες εφημεριδες :? )


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο MAKALU , ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΚΙ, ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟ OFF-PISTE :

www.esf.net

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΕΚΤΟΣ ΠΙΣΤΑΣ , ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΤΕ ΕΝΑΝ ΝΤΟΠΙΟ ΔΑΣΚΑΛΟ-ΟΔΗΓΟ ΒΟΥΝΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΓΝΩΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...