Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Πέμπτη 3 Δεκέμβρη

Πήρα την μαγνητική(ΙΚΑ FTW)και είδα την διάγνωση.

Την πήγα στον γιατρό και μου είπε πως λόγω της ηλικίας μου(16χρονών)το χειρουργείο είναι η μόνη λύση για να μην έχω αργότερα προβλήματα.

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Περπατάω όπως και πριν το ατύχημα με πλήρης έκταση του ποδιού μου και δεν μπορώ να το λυγίσω τέρμα για πολύ λίγο σκάλες ανέβα/κατέβα σχεδόν τέλεια και απο αύριο αρχίζουν οι φυσιοθεραπείες.

Ελπίζω να σε προσέξανε,γιατί ο χιαστός σε μικρή ηλικία πριν τελειώσει η ανάπτυξή σου είναι δίκοπο μαχαίρι.

Και έρχομαι στο σημείο που μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω,φυσικά αναφέρομαι στην πλήρης έκταση ποδιού και σχεδόν τέλεια κάμψη στις 20 μέρες(και ούτε καν φυσιοθεραπείες).Ρώτησα δύο γιατρούς και έναν φυσιοθεραπευτή και οι απαντήσεις ήταν:''Λέει ψέματα'',''Αδύνατον'',''Λέει μαλακίες''.

Πλήρης έκταση του ποδιού ότι το καταφέρνεις με βοήθεια(πχ ενός μαξιλαριού) να το δεχτώ ναι.Το ότι το καταφέρνεις με την δύναμη τετρακέφαλου κτλ οχι.Και καλά η πλήρης έκταση,σχεδόν τέλεια κάμψη;

Συγγνώμη κιόλας να γράψουμε τις αληθινές εμπειρίες μας.όχι να πουλήσουμε εφέ...στο internet βρισκόμαστε,απρόσωπα δεν κάνουμε ανταγωνισμό ούτε καν συναγωνισμό,topic βοήθειας και εμπειριών.Ο χιαστός απλός μεν αλλά χρονοβόρος για το λόγο αυτό δεν είναι σωστό να παίζεις με την ψυχολογία ενός ασθενή.

Φιλικά πάντα γιατί είσαι και μικρός.

Edited by M9!

Ελπίζω να σε προσέξανε,γιατί ο χιαστός σε μικρή ηλικία πριν τελειώσει η ανάπτυξή σου είναι δίκοπο μαχαίρι.

Και έρχομαι στο σημείο που μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω,φυσικά αναφέρομαι στην πλήρης έκταση ποδιού και σχεδόν τέλεια κάμψη στις 20 μέρες(και ούτε καν φυσιοθεραπείες).Ρώτησα δύο γιατρούς και έναν φυσιοθεραπευτή και οι απαντήσεις ήταν:''Λέει ψέματα'',''Αδύνατον'',''Λέει μαλακίες''.

Πλήρης έκταση του ποδιού ότι το καταφέρνεις με βοήθεια(πχ ενός μαξιλαριού) να το δεχτώ ναι.Το ότι το καταφέρνεις με την δύναμη τετρακέφαλου κτλ οχι.Και καλά η πλήρης έκταση,σχεδόν τέλεια κάμψη;

Συγγνώμη κιόλας να γράψουμε τις αληθινές εμπειρίες μας.όχι να πουλήσουμε εφέ...στο internet βρισκόμαστε,απρόσωπα δεν κάνουμε ανταγωνισμό ούτε καν συναγωνισμό,topic βοήθειας και εμπειριών.Ο χιαστός απλός μεν αλλά χρονοβόρος για το λόγο αυτό δεν είναι σωστό να παίζεις με την ψυχολογία ενός ασθενή.

Φιλικά πάντα γιατί είσαι και μικρός.

Και όμως το πόδι μου τεντώνει όσο και το άλλο που δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ούτε ο γιατρός μου το πίστευε εχθές που πήγα να με δει.

Το μόνο που έχω κάνει είναι οι ασκήσεις που κάνω στο σπίτι(τέντωμα,λύγισμα,σφήξιμο στο μπούτι και μετά πάγο).

Και σίγουρα δεν έχω πρόθεση να κοροιδέψω κανέναν εδώ πέρα ποιο θα ήταν το κέρδος μου άλλωστε?

Το πόδι όταν κάνεις χιαστό δυστυχώς δεν επανέρχεται στο 100% της προηγούμενης κατάστασης και αυτό γιατί χρησιμοποιούμε υποκατάστατα.

Ο γιατρός επιλέγει αν το μόσχευμα θα είναι πιο τεντωμένο ή πιο χαλαρό.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μειώση της έκτασης ή της κάμψης,γι'αυτό ψάχνει να βρει τη χρυσή τομή έτσι ώστε να μετριάσει τις απώλειες.

Η έκταση δεν είναι τόσο δύσκολη γι'αυτό και κοιτάνε πρώτα να επιτύχουν αυτή(για να περπατήσει πιο γρήγορα ο ασθενής) και μετά περνάνε στην κάμψη.

Τί τεχνική ακολούθησες;Τί μόσχευμα έβαλες;

Το πόδι όταν κάνεις χιαστό δυστυχώς δεν επανέρχεται στο 100% της προηγούμενης κατάστασης και αυτό γιατί χρησιμοποιούμε υποκατάστατα.

Ο γιατρός επιλέγει αν το μόσχευμα θα είναι πιο τεντωμένο ή πιο χαλαρό.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μειώση της έκτασης ή της κάμψης,γι'αυτό ψάχνει να βρει τη χρυσή τομή έτσι ώστε να μετριάσει τις απώλειες.

Η έκταση δεν είναι τόσο δύσκολη γι'αυτό και κοιτάνε πρώτα να επιτύχουν αυτή(για να περπατήσει πιο γρήγορα ο ασθενής) και μετά περνάνε στην κάμψη.

Τί τεχνική ακολούθησες;Τί μόσχευμα έβαλες;

Φυσικό ήτανε το μόσχευμα τώρα απο που μου έβαλε θα σε γελάσω.

Όταν λες δεν επανέρχεται 100% τι εννοείς?Δεν θα να κάνω κάποιες συγκεκριμένες κινήσεις?Και κάτι άλλο επειδή εγώ παίζω μπάλα θα υπάρχει ευαισθησία σε αυτό το γόνατο δηλαδή θα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να τραβήξω πάλι τα ίδια?

Θα επανέρθει 99% :lol: !Θα μπορείς να κάνεις ΟΛΕΣ τις κινήσεις απλά θα χάνονται κάποια χιλιοστά.Κοίτα ο χιαστός είναι ένας πολύ περίεργος σύνδεσμος...αυτό έλεγα και με τον γιατρό μου.Κάθε ασθενής έχει μια διαφορετική ιστορία για το πως έπαθε χιαστό!Για το αν θα ξανατύχει κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει,είναι ποδοσφαιριστές που πάθανε μία φορά,είναι άλλοι που πάθανε 2 και 3.

Οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά με ενδυνάμωση των μυών.Εδώ παίζεται το μεγάλο παιχνίδι όμως...δεν αρκεί να δυναμώσεις τους μύες.Το θέμα είναι να δυναμώσουν αρμονικά και με σωστή αναλογία δύναμης.Τί εννοώ...ας πούμε ότι σε ένα άλμα τα πόδια δέχονται 2000N δύναμη.Αν έχεις δουλέψει τους τετρακέφαλους και λιγότερο τις άλλες ομάδες μυών,ο τετρακέφαλος θα απορροφήσει 1700N και οι υπόλοιποι μύες τα 300N.Αυτό είναι λάθος.Πρέπει να κατανέμονται σωστά οι δυνάμεις,δηλαδή 1000N τετρακέφαλος και 1000N οι υπόλοιποι μύες.

Οι αριθμοί που σου δίνω είναι ενδεικτικοί για να καταλάβεις το παράδειγμα...συμβουλέψου το γιατρό σου.

Υ.Γ. Μπάλα παίζω και εγώ και δεν θέλω να σκέφτομαι μια επανάληψη των γεγονότων.

Edited by M9!

Θα επανέρθει 99% :lol: !Θα μπορείς να κάνεις ΟΛΕΣ τις κινήσεις απλά θα χάνονται κάποια χιλιοστά.Κοίτα ο χιαστός είναι ένας πολύ περίεργος σύνδεσμος...αυτό έλεγα και με τον γιατρό μου.Κάθε ασθενής έχει μια διαφορετική ιστορία για το πως έπαθε χιαστό!Για το αν θα ξανατύχει κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει,είναι ποδοσφαιριστές που πάθανε μία φορά,είναι άλλοι που πάθανε 2 και 3.

Οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά με ενδυνάμωση των μυών.Εδώ παίζεται το μεγάλο παιχνίδι όμως...δεν αρκεί να δυναμώσεις τους μύες.Το θέμα είναι να δυναμώσουν αρμονικά και με σωστή αναλογία δύναμης.Τί εννοώ...ας πούμε ότι σε ένα άλμα τα πόδια δέχονται 2000N δύναμη.Αν έχεις δουλέψει τους τετρακέφαλους και λιγότερο τις άλλες ομάδες μυών,ο τετρακέφαλος θα απορροφήσει 1700N και οι υπόλοιποι μύες τα 300N.Αυτό είναι λάθος.Πρέπει να κατανέμονται σωστά οι δυνάμεις,δηλαδή 1000N τετρακέφαλος και 1000N οι υπόλοιποι μύες.

Οι αριθμοί που σου δίνω είναι ενδεικτικοί για να καταλάβεις το παράδειγμα...συμβουλέψου το γιατρό σου.

Υ.Γ. Μπάλα παίζω και εγώ και δεν θέλω να σκέφτομαι μια επανάληψη των γεγονότων.

Εδώ στο ερασιτεχνικό οι τραυματισμοί των χιαστών είναι πολλοί περισσότεροι απ'ότι στο επαγγελματικό και αυτό πιστεύω πως οφείλεται στην προπόνηση που κάνουν οι ομάδες.

Άμα εγώ δουλέψω μόνος μου στο γυμναστήριο τα πόδια μου μπορώ να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να μου ξανασυμβεί?

Εδώ στο ερασιτεχνικό οι τραυματισμοί των χιαστών είναι πολλοί περισσότεροι απ'ότι στο επαγγελματικό και αυτό πιστεύω πως οφείλεται στην προπόνηση που κάνουν οι ομάδες.

Άμα εγώ δουλέψω μόνος μου στο γυμναστήριο τα πόδια μου μπορώ να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να μου ξανασυμβεί?

Οι ερασιτέχνες κάνουν πολύ πιο βαριά προετοιμασία/προπόνηση από τους επαγγελματίες :lol: Βέβαια αυτό εξαρτάται και από τον προπονητή,εμάς μας κάνανε 2.30-3 ώρες προπόνηση αυτό είχε ως αποτέλεσμα μέσα στη χρονιά να "καούν" 4-5 παίχτες,ενώ όταν αλλάξαμε προπονητή κάναμε 1.30-2 αλλά σε πολύ δυνατό ρυθμό και προσωπικά υποστηρίζω τη 2η τεχνική!Για την ώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι ασκήσεις,ασκήσεις,ασκήσεις...Τις επόμενες εβδομάδες που θα ξεκινήσεις βάρη συμβουλέψου το γιατρό σου,ο οποίος θα σου πει βέβαια βάρη να γίνουν τα πόδια πιο δυνατά από πριν.

---

Επιτέλους ξύπνησα σήμερα 37η μέρα και περπατάω εντελώς κανονικά!

Έκταση μου λείπουν 2 μοίρες και λύγισμα είμαι στις 124 μοίρες,όταν φύγει και το πρήξιμο θα είμαι ok!

Edited by M9!

χαιρετω ολους οσους περασαν και περνουν αυτη τη δοκιμασια. τους ευχαριστω για την αναλυτικη περιγραφη των οσων τραβηξαν.

πριν 4 χρονια μου γυρισε το γονατο στην μπαλα.

θυμαμαι οτι πρηστηκε και για εξη μηνες δε το εκλεινα καλα. ενω ημουν βεβαιος για ρηξη χιαστου, θεωρησα οτι αφου δε με ενοχλουσε δε θα το ''ενοχλουσα'' και εγω.

αρχισα να παιζω μπαλλα 1 η 2 φορες την εδομαδα με επιγονατιδα. [1]

τους τελευταιους μηνες ξεψαρωσα και εβγαλα και την επιγονατιδα.

μια γονατια πριν μια εβδομαδα με εκανε μετα απο 4 χρονια να παω σε γιατρο και να κανω μαγνητικη.

αποτελεσμα να μου συστησει εγχείριση χιαστού και επεμβαση στον μηνισκο.

σχολιο στο [1] : τωρα συνειδητοποιώ το τεραστιο ρισκο με τον πιθανο τραυματισμο και του δευτερου ποδιου

φοβαμαι πολυ

σας παρακαλω πειτε μου τους χρονους αποθεραπειας ?

ποτε θα μπορω να βασιστω στις δικες μου δυναμεις μιας και και μου εχουν απομεινει λιγοι φιλοι που δεν ξερω ποσο θα μπορεσουν να μου σταθουν ουσιαστικα

Edited by delipas

Τί ηλικία έχεις;

---

Ο χρόνος αποθεραπείας διαφέρει από άτομο σε άτομο.Γενικά είναι από 3-9 μήνες για να επιστρέψεις πλήρως σε αθλητικές δραστηριότητες...ουσιαστικά δένει το μόσχευμα 100% 12 μήνες μετά την εγχείρηση,αλλά όταν παίζονται λεφτά στη μέση(πχ ποδοσφαιριστής) τον πετάνε μέσα στο γήπεδο στους 3 μήνες.

Να βασιστείς στις δικές σου δυνάμεις;Ουσιαστικά δεν χάνεις τίποτα από την ζωή σου,οι πατερίτσες δεν είναι πρόβλημα...Από τις παραπάνω εμπειρίες θα είδες ότι ο χρόνος μέχρι να περπατήσει κάποιος διαφέρει από άτομο σε άτομο...πιστεύω στον 1 μήνα(max) θα περπατάς με αρκετή άνεση.

Edited by M9!

Τί ηλικία έχεις;

---

Ο χρόνος αποθεραπείας διαφέρει από άτομο σε άτομο.Γενικά είναι από 3-9 μήνες για να επιστρέψεις πλήρως σε αθλητικές δραστηριότητες...ουσιαστικά δένει το μόσχευμα 100% 12 μήνες μετά την εγχείρηση,αλλά όταν παίζονται λεφτά στη μέση(πχ ποδοσφαιριστής) τον πετάνε μέσα στο γήπεδο στους 3 μήνες.

Να βασιστείς στις δικές σου δυνάμεις;Ουσιαστικά δεν χάνεις τίποτα από την ζωή σου,οι πατερίτσες δεν είναι πρόβλημα...Από τις παραπάνω εμπειρίες θα είδες ότι ο χρόνος μέχρι να περπατήσει κάποιος διαφέρει από άτομο σε άτομο...πιστεύω στον 1 μήνα(max) θα περπατάς με αρκετή άνεση.

1000 ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. ειμαι 42 χρονων, ειναι η πρωτη μου εγχειριση και φοβαμαι πολυ.

θα ειμαι πολυ ευτυχης αν το ποδι μου επανελθει και δεν μου μεινει κανενα κουσουρι. θελω να παιζω μπαλα 1 με 2 φορες το μηνα [μακαρι να μπορεσω].

τι εννοεις ? η φυσιοθεραπεια θα γινεται χωρις να εχω πατεριτσες ? στο λεω γατι ακουω οτι τον πρωτο μηνα συνιστουν ακινησια

απορια προς ολο το φορουμ : τι γινεται αν ξαναπαθεις την ιδια ζημια ? εχετε ακουσει κατι τετοιο [μακρια απο ολους μας] ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα τοτε ?

Edited by delipas

Οι ερασιτέχνες κάνουν πολύ πιο βαριά προετοιμασία/προπόνηση από τους επαγγελματίες :rolleyes: Βέβαια αυτό εξαρτάται και από τον προπονητή,εμάς μας κάνανε 2.30-3 ώρες προπόνηση αυτό είχε ως αποτέλεσμα μέσα στη χρονιά να "καούν" 4-5 παίχτες,ενώ όταν αλλάξαμε προπονητή κάναμε 1.30-2 αλλά σε πολύ δυνατό ρυθμό και προσωπικά υποστηρίζω τη 2η τεχνική!Για την ώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι ασκήσεις,ασκήσεις,ασκήσεις...Τις επόμενες εβδομάδες που θα ξεκινήσεις βάρη συμβουλέψου το γιατρό σου,ο οποίος θα σου πει βέβαια βάρη να γίνουν τα πόδια πιο δυνατά από πριν.

---

Επιτέλους ξύπνησα σήμερα 37η μέρα και περπατάω εντελώς κανονικά!

Έκταση μου λείπουν 2 μοίρες και λύγισμα είμαι στις 124 μοίρες,όταν φύγει και το πρήξιμο θα είμαι ok!

πολυ χαιρομαι ......

μακαρι και εγω να παω τοσο καλα

Το χαρτί που έχω λέει ισχνό + ημιτενοντώδη + LARS(θα ρωτήσω και στο τέλος του μήνα τον γιατρό μου).Φαντάζομαι δεν μου τα κόψανε και τα δύο για να μου βάλουν το ένα :P Βασικά οι περισσότεροι(αν όχι όλοι) εδώ μέσα,αυτή την τεχνική νομίζω έχουν κάνει,δεν είναι κάτι το καινούργιο.

---

Έκλεισα 1 μήνα από την εγχείρηση σήμερα!Είμαι στην 3η φυσιοθεραπεία,ρεύματα-λέιζερ-υπέρηχους και πάμε πολύ καλά!Άντε να αρχίσουμε και λίγο ενδυνάμωση γιατί έχει μείνει ο μισός τετρακέφαλος :rolleyes:

Πιστεύω από βδομάδα θα περπατάω όπως παλιά...

μπραβο.... λες να τα παω και εγω τοσο καλα ? εβαλες τεχνητο μοσχευμα ? ποτε πετας τις πατεριτσες ?

1000 ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. ειμαι 42 χρονων, ειναι η πρωτη μου εγχειριση και φοβαμαι πολυ.

θα ειμαι πολυ ευτυχης αν το ποδι μου επανελθει και δεν μου μεινει κανενα κουσουρι. θελω να παιζω μπαλα 1 με 2 φορες το μηνα [μακαρι να μπορεσω].

τι εννοεις ? η φυσιοθεραπεια θα γινεται χωρις να εχω πατεριτσες ? στο λεω γατι ακουω οτι τον πρωτο μηνα συνιστουν ακινησια

απορια προς ολο το φορουμ : τι γινεται αν ξαναπαθεις την ιδια ζημια ? εχετε ακουσει κατι τετοιο [μακρια απο ολους μας] ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα τοτε ?

Αφού είσαι αθλητικός τύπος κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να κάνεις εγχείρηση,δεν σε πήραν δα και τα χρόνια...

Να σου πω την αλήθεια και εγώ είχα απορίες πάνω σε αυτό το θέμα(πότε θα πρέπει να το κουνήσω κτλ),γιατί άλλοι γιατροί σε βάζουν από την 1η μέρα και έχω πετύχει και γιατρό να λέει ακινησία 2 εβδομάδες.Αυτά καλύτερα τα ξέρει ο γιατρός που θα επιλέξεις.Εμένα με έβαλε από την 1η μέρα να το πατάω,βέβαια δεν υπήρχε κουράγιο(πεσμένος ψυχολογικά) και έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι κάπιοι συνιστούν ακινησία προσπάθησα να κρατήσω μια ενδιάμεση στάση :rolleyes: Τις πατερίτσες τις άφησα 12η μέρα αν θυμάμαι καλά.

Στο θέμα τώρα φυσιοθεραπεία.Πάλι εξαρτάται από τον γιατρό σου πότε θα αρχίσεις.Άλλοι λένε την αμέσως επόμενη μέρα και άλλοι αφήνουν μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο.Εγώ ξεκίνησα στην 25η μέρα μετά την εγχείρηση.

---

εβαλες τεχνητο μοσχευμα ?

Έχω βάλει συνδυασμό φυσικού και τεχνητού μοσχεύματος.Το χαρτί μου λέει ισχνό + ημετονοντώδη + LARS,με χρήση endobutton.

Edited by M9!

Καλησπέρα σε όλους.

Πληκτρολογώντας στο google "ρήξη πρόσθιου χιαστού" βρήκα αυτό το forum. Για να είμαι ειλικρινής λίγη σχέση έχω με χιονοδρομικά δρώμενα κάθε είδους (έκανα σκι μια η δυο φορές το χρόνο κάποτε), αλλά έχω μια καλή δικαιολογία γι' αυτό. Πριν από 4 χρόνια στην γ Λυκείου έπαθα και γω ρήξη ΠΧΣ και έσω μηνίσκου (αυτά τα δύο πάνε μαζί!). Έπαιζα μπάσκετ. Δύο χρόνια πριν κατάφερα να τραυματισω και πάλι τον ίδιο έσω μηνίσκο παίζοντας μπάσκετ. Μετά την αποκατάσταση του ποδιού μου επιχείρησα και μια φορά να κάνω snowboard (όντας δεμένα τα πόδια στην ίδια σανίδα δεν υπάρχει κίνδυνος τέτοιου τραυματισμού - ή έτσι νομίζω?). Τέλος πάντων, κατάφερα πριν μερικές μέρες να πάθω μάλλον ότι έπαθα και την πρώτη φορά - το πώς είναι αυτονόητο!

Αυτή τη φορά πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή στην κατάσταση μου και γι' αυτό αποφάσισα να ψάξω σχετικά και πραγματικά το forum παρέχει εκτός από πολύτιμες πληροφορίες και βιώματα, κυρίως ψυχολογική υποστήριξη και παρηγοριά.

Μένω Θεσσαλονίκη, έχω επισκεφτεί κάποιους γιατρούς αλλά θα ήθελα όποιος μπορεί να μου προτείνει ονομαστικά και άλλους με τους οποίοιυς είστε ευχαριστημένοι ή απλά έχουν τη φήμη καλού χειρούργου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα σε όλους.

Πληκτρολογώντας στο google "ρήξη πρόσθιου χιαστού" βρήκα αυτό το forum. Για να είμαι ειλικρινής λίγη σχέση έχω με χιονοδρομικά δρώμενα κάθε είδους (έκανα σκι μια η δυο φορές το χρόνο κάποτε), αλλά έχω μια καλή δικαιολογία γι' αυτό. Πριν από 4 χρόνια στην γ Λυκείου έπαθα και γω ρήξη ΠΧΣ και έσω μηνίσκου (αυτά τα δύο πάνε μαζί!). Έπαιζα μπάσκετ. Δύο χρόνια πριν κατάφερα να τραυματισω και πάλι τον ίδιο έσω μηνίσκο παίζοντας μπάσκετ. Μετά την αποκατάσταση του ποδιού μου επιχείρησα και μια φορά να κάνω snowboard (όντας δεμένα τα πόδια στην ίδια σανίδα δεν υπάρχει κίνδυνος τέτοιου τραυματισμού - ή έτσι νομίζω?). Τέλος πάντων, κατάφερα πριν μερικές μέρες να πάθω μάλλον ότι έπαθα και την πρώτη φορά - το πώς είναι αυτονόητο!

Αυτή τη φορά πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή στην κατάσταση μου και γι' αυτό αποφάσισα να ψάξω σχετικά και πραγματικά το forum παρέχει εκτός από πολύτιμες πληροφορίες και βιώματα, κυρίως ψυχολογική υποστήριξη και παρηγοριά.

Μένω Θεσσαλονίκη, έχω επισκεφτεί κάποιους γιατρούς αλλά θα ήθελα όποιος μπορεί να μου προτείνει ονομαστικά και άλλους με τους οποίοιυς είστε ευχαριστημένοι ή απλά έχουν τη φήμη καλού χειρούργου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλησπερα. αν καταλαβα καλα δεν εκανες εγχειρηση και επαιζες μπασκετ ? το ειχα απορια αν κανοντας εγχειρηση το ξαναπαθαινεις. γραψε αν θες με λεπτομερειες την ιστορια σου

καλησπερα. αν καταλαβα καλα δεν εκανες εγχειρηση και επαιζες μπασκετ ? το ειχα απορια αν κανοντας εγχειρηση το ξαναπαθαινεις. γραψε αν θες με λεπτομερειες την ιστορια σου

Έκανα εγχείρηση. Δε νομίζω να μπορεί κανείς να παίξει χωρίς χιαστό. Και έπειτα για τη ρήξη του μηνίσκου μόνο έκανα και πάλι αρθροσκόπηση (βέβαια τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά σ' αυτήν την περίπτωση). Όσον αφορα στην πιθανότητα να το ξαναπάθεις, νομίζω ότι ποικίλει. Εξαρτάται τόσο από την εγχείρηση καθ' αυτήν όσο και από την αποθεραπεία. Πάντως η εγχείρηση δεν αποτρέπει μελλοντικό ίδιο τραυματισμό.

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό ως προς την αποθεραπεία. Ίσως λιγότερα πράγματα από αυτά που περιγράφουν άλλοι (leiser κτλ). Αν θες να μάθεις κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου.

Παρακαλώ ξανά όποιον ξέρει, να μου προτείνει κάποιον καλό ορθοπαιδικό στη Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να έχω γνώμες από πολλούς γιατρούς.

Καλησπέρα σε όλους.

φιλε μ 5/2/2010 δηλαδη 4 μερες πριν εκανα εγχειρηση ΠΧΣ καθαρισμα μηνισκο και κατι αλλο σχετικα με εναν κονδυλο..ειχα παθει κ εγω πληρη ρηξη αλλα τον μηνισκο κ το προβλημα του το ειδαν κατα την αρθροσκοπηση γτ στην μαγνητικη δε φαινοταν..ειχα ακουσει πολυ καλα λογια γ το ορθοπεδικο του αγιου παυλου..βεβαια αλλο να τ ακουσ κ αλλο να τα ζεις..εγω εμεινα ευχαριστημενοσ αν κ ειναι νωρισ γ να πω κτ τετοιο.. καθως υπαρχουν αρκετοι πανω απ το κεφαλι σ που θα σ βοηθησουν τις μερεσ ακριβως μετα τιν εγχειρηση κ μακροπροθεσμα απ αυτην δινοντασ σ προγραμμα αποθεραπειας κ αποκαταστασης ΠΧΣ κ ποιες κινησης θα πρεπει να αποφευγεις..χθες βγηκα αλλα συνεχιζω να πηγαινω εκει λογω φυσ/θεραπειας κ αν εχω καμια απορια σχετικα μ τ γονατο μ..ονοματα π ακουγονται να ναι καλα (εκτοσ του κουκουλια στον αγ.παυλο) ειναι ενας παππης κ ενας π εγχειριζει στ διαβαλκανικο του οποιου το ονομα μ διαφευγει..θα ηθελα να ρωτησω κ εγω τουσ παλαιουσ παθοντες σ ποσο καιρο σ φευγει το πρηξημο φυσιολογικα κ σε ποσο καιρο θα περπαταω χωρις προβλημα..ευχαριστω εκ τον προτερων..

καλησπερα κ απο μενα.

ηθελα να ρωτησω κατι ,προχτες παιζοντας μπασκετ ενιωσα ενα κρακ πισω στο γονατο εκει που ειναι οι τενοντες. πονεσα στιγμιαια και εβαλα παγο.μπορουσα να περπατησω,τρεξω κανονικα αλλα με ποναγε στο πισω μερος το γονατο

την επομενη ενιωθα καποια εντονοτερη ενοχληση οταν το εκλεινα ενω σημερα δευτερη μερα δεν νιωθω σχεδον καμια ενοχληση και οσο για το πρηξιμο αν το παρατηρησεις σχετικα με το αλλο ποδι υπαρχει ελαχιστο αλλα δεν πολυφαινεται(οσους ρωτησα δε βλεπουν πριξημο)

ραντεβου εκλεισα με το γιατρο την αλλη βδομαδα αλλα επειδη εχω μεγαλη αγωνια

αν ειχα ριξη χιαστου ,μινισκου θα ειχαν περασει τοσο γρηγορα οι ενοχλησεις?

απο την εμπειρια σας οσοι το εχετε παθει τι νομιζετε??

αυτό ακριβώς φίλε slokie το είχα πάθει και εγώ πριν μερικα χρόνια στο γυμναστήριο μετά από απροσεξία μου καθώς ξεφόρτωνα το μηχάνημα που έκανα σκουοτ.

είχα ακριβως την ενόχληση που εχεις και εσυ. για κανα μηνα οταν το εκλεινα το πόδι και έμενε έτσι για περισσότερο από λεπτό με ενοχλούσε λίγο στο άνοιγμα. την ενόχληση αυτή δεν θα την έλεγα πόνο όμως. δεν πήγα γιατρό γιατί μπορούσα να κάνω κανονικά ότι έκανα και πριν, σκι, τρέξιμο, βάρη κλπ. η μόνη ενόχληση ήταν αυτη που είπα πριν, η οποία με τον καιρό πέρασε. βέβαια δεν ξέρω αν έκανα καλά που δεν πήγα γιατρό να δω τι ήταν

καλησπερα κ απο μενα.

ηθελα να ρωτησω κατι ,προχτες παιζοντας μπασκετ ενιωσα ενα κρακ πισω στο γονατο εκει που ειναι οι τενοντες. πονεσα στιγμιαια και εβαλα παγο.μπορουσα να περπατησω,τρεξω κανονικα αλλα με ποναγε στο πισω μερος το γονατο

την επομενη ενιωθα καποια εντονοτερη ενοχληση οταν το εκλεινα ενω σημερα δευτερη μερα δεν νιωθω σχεδον καμια ενοχληση και οσο για το πρηξιμο αν το παρατηρησεις σχετικα με το αλλο ποδι υπαρχει ελαχιστο αλλα δεν πολυφαινεται(οσους ρωτησα δε βλεπουν πριξημο)

ραντεβου εκλεισα με το γιατρο την αλλη βδομαδα αλλα επειδη εχω μεγαλη αγωνια

αν ειχα ριξη χιαστου ,μινισκου θα ειχαν περασει τοσο γρηγορα οι ενοχλησεις?

απο την εμπειρια σας οσοι το εχετε παθει τι νομιζετε??

Δεν νομίζω να έχεις τίποτα,για το λόγο ότι δεν έχεις πρήξιμο,ενώ στον χιαστό-μηνίσκο το πόδι γίνεται διπλάσιο :P Κανένα τράβηγμα θα είναι σε 3-4 μέρες θα πετάς.

Πάντως ρώτα και έναν γιατρό για σιγουριά.

καταρχήν καλώς σας βρήκα και ελπίζω να είμαι ο τελευταίος άτυχος που γράφω σε αυτό το τόπικ!!

Πριν 2,5 χρόνια χτύπησα στην μπάλα με αποτέλεσμα την ρήξη του ΠΧΣ. Έκανα εντατικές φυσιοθεραπείες και ξεκίνησα να ψιλοξαναπαίζω με αποτέλεσμα να ακούσω το τελειωτικό κρακ και την ολική ρήξη. Με εκ νέου φυσιοθεραπείες και αρκετή συντήρηση επανήλθα στις καθημερινές ασχολίες, και άφησα στην άκρη τις όποιες αθλητικές δραστηριότητες. Πριν λίγο καιρό πήρα την αποφαση να μπω στο χειρουργείο καθότι και στην δουλειά τα πράγματα ψόφια αλλά και επειδή είχα μάθει να ζω, αλλά και βαρέθει, με καθημερινές ενοχλήσεις...

Η αρθροσκόπηση έδειξε πράγματι την πλήρη ρήξη του χιαστού και μια μικρή ζημιά 2ου βαθμού στον χόνδρο. Η επέμβαση ήταν αρκετά ανώδυνη πράγμα που με άγχωνε πρότερα και πήρα εξιτήριο την επόμενη. Το μόνο που είχα και με ενοχλούσε ήταν ένα πολύ έντονο μούδιασμα σε όλο το πόδι μέχρι και το πέλμα. Όμως το ότι το πόδι μου ήταν σε καλή κατάσταση καθότι είχα πλήρη κίνηση του αλλά μπορούσα μέχρι και να το σηκώσω.

Ξεκίνησα τις φυσιοθεραπείες 5 μέρες μετά το χειρουργείο με αποτέλεσμα πλέον να συμπληρώνω 3 εβδομάδες από την επέμβαση, να έχω λυγισμό πάνω από 100 μοίρες μόνος μου και τον τετρακέφαλο σε αρκετά καλή κατάσταση, και ετοιμάζομαι αυτήν την εβδομάδα να αφήσω σιγα σιγά τις πατερίτσες.

Το πρήξιμο έχει αρχίσει να αποχωρεί, (42εκ είναι νορμάλ-47 μετά την επέμβαση στα 44,5 τώρα)και το μονο που με ρίχνει είναι ο βραδυνός ύπνος που με πιάνει το ισχιακό νεύρο και ενίοτε η μέση μου λόγω της ακινησίας του και ξυπνάω ανα 2ώρο-3ώρο...

Αυτό που έχω να συμβουλεύω είναι να βρείτε εναν πολύ καλό φυσιοθεραπευτή, να σας τεντώνει στις ασκήσεις ενδυνάμωσης και όχι να σας βάζει 2-3 μηχανήματα και περάστε-σκουπίστε - τελειώστε...

Στο θέμα του λυγισμού δούλευω πάρα πολύ σε πρώτη φάση με το βάρος του ποδιού και εν συνεχεία μπρούμυτα πιέζοντας με το άλλο πόδι...

Ξαναμπαίνω στο internet μετά από περίπου 1 εβδομάδα που είμαι ήδη εκτός γραφείου. Χειρουργήθηκα την Πέμπτη που μας πέρασε, 30 Μαρτίου, για αποκατάσταση πρόσθιου χιαστού του αριστερού γονάτου, μετά από ολική ρήξη που προήλθε από πτώση μου, όταν δεν άνοιξε η δέστρα, στο catski την Κυριακή 12 Μαρτίου.

Το ατύχημά μου είναι λίγο ή πολύ γνωστό, σε άλλη ενότητα έχω ήδη αναφερθεί σε αυτό, το έχω περιγράψει, με πολλά παιδιά έχουμε συζητήσει ήδη, μου έχουν ευχηθεί περαστικά και τους ευχαριστώ πολύ. Για τους λόγους που αναπτύσσεται αυτή η ενότητα, που τους περιγράφει ο ΜάκηςΜ παραπάνω, ξεκίνησα κι εγώ να γράφω κάτι σαν ημερολόγιο του ατύχηματός μου....κάτι που θέλω ούτως ή άλλως να κρατήσω για μένα, που να περιέχει όλες τις σκέψεις και τους φόβους που πέρασαν και περνούν από το μυαλό μου όλες αυτές τις μέρες. Όμως, αντί να γράψω από την αρχή τη δική μου εμπειρία, διαβάζοντας την πολύ καλή περιγραφή του Γιώργου (zeto), νομίζω ότι είναι καλύτερη ιδέα και εξυπηρετεί καλύτερα την ανάγκη για την ενημέρωση των φίλων μας, να γράψω τις διαφορές του δικού μου ατυχήματος και γενικά της δικής μου περίπτωσης και αντιμετώπισης σε σχέση με του Γιώργου. Αυτό λοιπόν θα κάνω και ξεκινώ αμέσως. Έχει περάσει 1 εβδομάδα από το χειρουργείο μου και έχω ήδη ξεκινήσει φυσιοθεραπεία. Καθώς θα προχωρώ σε αυτή τη φάση και σε συνεννόηση με το Γιώργο, θα εξελίσσω την "ιστορία" μου. Παράλληλα, κάποια στιγμή μπορεί να ανεβάσω κι ένα συνολικό ημερολόγιο ατυχήματος - χειρουργείου - αποκατάστασης, αν καταφέρω να μην το κάνω πολύ φλύαρο.

Αυτό που θα ήθελα να τονίσω, είναι πόσο σημαντική είναι η επαφή και η συμπαράσταση των φίλων μας για όποιον βρίσκεται στη θέση τη δική μου και του Γιώργου και τόσων άλλων παιδιών πριν από εμάς...Πόσο σημαντική επίσης είναι η επικοινωνία μεταξύ μας...κάτι σαν support group.. το γεγονός ότι ξέρουμε πώς και κάποιος άλλος την ίδια στιγμή βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση, ή ότι έχει περάσει τα ίδια και μπορούμε να συζητήσουμε πώς νιώθουμε, τί κάνουμε, πώς αντιμετωπίζουμε παρόμοια προβλήματα, τί μας συστήνουν και γιατί...

Φιλοδοξία μας είναι να λειτουργήσουμε μελλοντικά ως τέτοια ομάδα υποστήριξης για οποιονδήποτε το έχει ανάγκη, κάτι που ολόψυχα απευχόμαστε...Μακάρι να μην συμβεί στο μέλλον σε κανέναν άλλο σοβαρό ατύχημα, μακάρι να μην βρεθεί άλλος στη θέση μας...δεν είναι τρομερό, υπάρχουν πολύ χειρότερα, πράγματα που δεν διορθώνονται.

Αλλά και ατυχήματα σαν τη ρήξη χιαστού που δυστυχώς είναι πανεύκολο να συμβούν, φαντάζουν βουνό στον παθόντα, ιδίως όταν αρχίσει να συνειδητοποιεί τί σημαίνει για τη ζωή του τους επόμενους μήνες. Ποιές είναι οι συνέπειες για τη δουλειά του, την οικογένειά του, την τσέπη του, την προσωπική του ζωή. Καταρχήν έχει να αντιμετωπίσει ένα σοβαρό χειρουργείο με ολική νάρκωση και τους κινδύνους που αυτό εγκυμονεί.

Στη συνέχεια, εβδομάδες κατά τη διάρκεια των οποίων υπάρχει απόλυτη ανάγκη κάποια οικεία πρόσωπα να βρίσκονται δίπλα στον ασθενή και να τον εξυπηρετούν ακόμη και για τις πιό βασικές προσωπικές ανάγκες, όπως το να ντυθεί να πλυθεί, να μετακινηθεί για τις φυσιοθεραπείες, κλπ.

Το θέμα της δουλειάς...Το εξιτήριο από το νοσοκομείο αναφέρει ότι συνιστώνται 3 μήνες αναρρωτικής άδειας..Δεν δουλεύουμε όλοι ως μισθωτοί..κάποιοι άνθρωποι αν δεν δουλέψουν τρεις μήνες μπορεί να αντιμετωπίσουν σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, χώρια τα έξοδα επέμβασης, αποθεραπείας. Ακόμη κι εγώ που εργάζομαι ως ιδιωτική υπάλληλος, είμαι πολλά χρόνια στην ίδια δουλειά και αντιμετωπίζομαι με κατανόηση, δεν έχω την πολυτέλεια να λείψω τρεις μήνες..."Να περάσεις μετά από το λογιστήριο..." μου είπαν μισοαστεία βέβαια, αλλά η σκληρή αλήθεια είναι ότι σε καμμία δουλειά όταν πασχίζεις για μία καλή εξέλιξη, δεν καταγράφεται θετικά τόσο μακροχρόνια απουσία...Το συντομότερο, μόλις ξαναπερπατήσω σταθερά, έστω με πατερίτσες, (σε 4 - 5 περίπου εβδομάδες είναι η αισιόδοξη πρόβλεψη), θα επιστρέψω σίγουρα στο γραφείο, ελπίζω όχι εις βάρος του προγράμματος αποκατάστασης που θα πρέπει να ακολουθώ τότε.

Διαφορές - Πρόσθετες πληροφορίες σε σχέση με τον Γιώργο

ΑΤΥΧΗΜΑ - ΛΑΘΗ

Το ατύχημά μου, αντίθετα με του Γιώργου, οφείλεται τελικά μάλλον στις πολύ κακές συνθήκες που επικρατούσαν (τρελή ομίχλη, μειωμένη ορατότητα, έλλειψη σαφούς κατεύθυνσης), σε συνδυασμό με την έλλειψη δικής μου εμπειρίας σχετικά με τις τεχνικές χιονοδρόμησης σε απάτητο off-piste βαθύ χιόνι. (Έλλειψη αρκετής ταχύτητας που οδήγησε σε βούλιαγμα του ποδιού μου που τραυματίστηκε, πιθανότατα λάθος βάρος του σώματος μπροστά αντί για το κέντρο όπως εκ των υστέρων έμαθα ότι πρέπει στο απάτητο, πολύ σφικτή δέστρα, στο 5 - είμαι 52 κιλά, στο μαλακό χιόνι και χαμηλές ταχύτητες, αυτό δεν ανοίγει με τίποτα...)..

Συμπέρασμα: Για μένα ποτέ πιά απάτητο off-piste...τουλάχιστον, όχι πριν να εξασκηθώ πολλές ώρες σε απάτητο εντός πίστας υπό πολύ καλές καιρικές συνθήκες - ορατότητα. Γενικά, σκι εκτός πίστας + ομίχλη = τεράστιος κίνδυνος ακόμη και για πολύ έμπειρους σκιέρ. Διαβάζοντας διάφορα άρθρα, οι περισσότεροι δάσκαλοι, αθλητές, πρωταθλητές του σκι, έχουν τραυματιστεί είτε σε αγώνες, είτε σε απάτητο εκτός πίστας...

ΑΠΟΦΑΣΗ 1 - ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Ή ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

Ο γιατρός που με χειρούργησε τελικά, που είναι παράλληλα και φίλος και με ξέρει χρόνια, από την αρχή, δεν μου άφησε καμμία αμφιβολία ότι η επέμβαση στην περίπτωσή μου επιβαλλόταν.

Να σημειώσω, ότι παρότι φίλος, πριν αποδεχτώ ό,τι μου είπε από την αρχή και μέχρι και σήμερα, το έψαξα πολύ, ρώτησα πολλούς αρμόδιους και διασταύρωσα τα λεγόμενά του. Διαπίστωσα την αλήθεια και την ακρίβεια των όσων μου έχει πεί και πλέον, πραγματικά, τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Είναι πολύ σημαντικό αυτό γιατί έρχεται κάποια στιγμή που φτάνεις να αμφιβάλεις για ό,τι ακούς και δεν ξέρεις τί να πιστέψεις..Πολλοί οι ειδικοί κι έχουν όλοι γνώμη διαφορετική..Ποιός σου λέει την αλήθεια και ποιός νοιάζεται να σου πάρει τα λεφτά σου, ή να σε χειρουργήσει απλά για να έχει άλλο ένα περιστατικό στο βιογραφικό του. Αν ό,τι σου λέει είναι για το δικό σου καλό, ή για να σε παρουσιάσει ως μία περίπτωση που περπάτησε στις 2 εβδομάδες, έτρεχε στους 2 μήνες και τί καλός χειρουργός που είναι, άσχετα αν σε κάποια χρόνια το γόνατο ξαναγίνεται χάρχαλο και θέλεις νέο χειρουργείο.... Επίσης, αν ο γιατρός που θα δεις ειδικεύεται π.χ. στο τεχνητό μόσχευμα, είναι φυσικό να σου προτείνει το τεχνητό ή ένα συνδυασμό τεχνητού με φυσικό που σου λέει ότι αν δεν αρκεί το δικό σου μόσχευμα, θα σου βάλει και τεχνητό, ή μόνον τεχνητό και βέβαια καταλήγεις με το τεχνητό σε κάθε περίπτωση γαιί αυτό κοστίζει τρεις χιλιάδες ευρώ επιπλέον...Παρένθεση ήταν αυτή για να καλύψω γενικότερα το θέμα της εμπιστοσύνης στο γιατρό..Παρακάτω θα αναφερθώ στην απόφαση για το μόσχευμα...

Λοιπόν, υπάρχουν γόνατα περισσότερο ή λιγότερο σταθερά. Αντίστοιχα, σε περίπτωση ολικής ρήξης του πρόσθιου χιαστού (που λειτουργεί ως ένα παθητικό stop στην ολίσθηση του οστού του μηρού σε σχέση με το οστό της κνήμης) κάποια γόνατα μπορεί να μην φεύγουν από τη θέση τους, ενώ άλλα μπορεί να φεύγουν τελείως, σε βαθμό που να μην μπορεί να περπατήσει ο πάσχον...Αυτό θα φανεί περίπου 4 εβδομάδες μετά το ατύχημα, όταν όλη η φλεγμονή θα έχει υποχωρήσει και ο ασθενής θα επιστρέψει στις κανονικές συνθήκες της ζωής του. Γενικά γεροί τετρακέφαλοι καθώς και η συνεχής εκγύμνασή τους βοηθάει το γόνατο να είναι πιό σταθερό. Σε αυτό κυρίως, δηλ την ενδυνάμωσή τους, συνίσταται και η συντηρητική θεραπεία ώστε να επιστρέψει κανείς στις δραστηριότητές του χωρίς χειρουργείο. Το θέμα είναι ότι κάποια sports, βλέπε σκι, ποδόσφαιρο, μπάσκετμπωλ, χορός, κλπ είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικά, με αποτέλεσμα, ακόμη κι αν δεν φύγει ποτέ το γόνατο λόγω ιδιαίτερα καλής φυσικής κατάστασης, μορφολογίας γονάτου και μυϊκού συτήματος, να ταλαιρωρείται ο χόνδρος του και ο μηνίσκος απίστευτα. Τί σημαίνει αυτό; Σε κάποια χρόνια που εξαρτώνται βασικά από την καταπόνιση, να καταστρέφεται ο μηνίσκος (απλό χειρουργείο σχετικά, σύμφωνα με το γιατρό μου μικρό το κακό, το φτιάχνουμε τότε) αλλά κυρίως καταστρέφεται ο χόνδρος, κάτι που δεν φτιάχνεται (θα θέλεις τεχνητό γόνατο κατά το γιατρό μου, κάτι που δεν είναι διόλου απλό και βέβαια δεν έχει μισογύρισμα). Ακόμη και χωρίς καθόλου extreme δραστηριότητες, είναι πιθανό χωρίς χιαστό να καταστραφεί μετά από χρόνια ο χόνδρος και ιδίως σε περίπτωση νεαρού ατόμου, να πάσχει από σοβαρή οστεοαρθρίτιδα σε βαθμό να το σκάφτεται να σηκωθεί από την καρέκλα..

Τελικά: Εάν κάποιος επιθυμεί να συνεχίσει με ασφάλεια και χωρίς να υποσκάπτει το μέλλον του τις ίδιες δραστηριότητες με πριν (σκι, τέννις, ποδόσφαιρο, χορό, μπάσκετμπωλ, κλπ) θα πρέπει να χειρουργηθεί χωρίς πολλή σκέψη. Εάν θέλει να αποφύγει το χειρουργείο, θα πρέπει είτε να αλλάξει τον τρόπο ζωής του, είτε να φορά knee brace, έναν ειδικό νάρθηκα που φοράμε κι εμείς τώρα, μετά το χειρουργείο για περίπου 6 εβδομάδες, όποτε κάνει επίφοβες δραστηριότητες..Κάτι που και πάλι δεν εξασφαλίζει με βεβαιότητα ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Θα πρέπει επίσης να παρακολουθείται σε τακτά χρονικά διαστήματα και να ελέγχει τη φθορά του χόνδρου. Εάν επιβαρυνθεί θα πρέπει τότε να πάει για επέμβαση οπωσδήποτε..

ΑΠΟΦΑΣΗ 2 - ΠΟΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ;

Όλοι οι γιατροί θα σου πούν να χειρουργηθείς το συντομότερο...Λάθος...Στους ασθενείς λένε έτσι, αλλά σε όλα τα συνέδρια και η βιβλιογραφία τονίζουν ότι το γόνατο πρέπει πρώτα να ηρεμίσει και μετά να χειρουργηθεί. Αυτό είναι καλύτερο και για να είναι το χειρουργείο πιό εύκολο, πιό καθαρό και πιό επιτυχημένο, αλλά και για να είναι το γόνατο μεταχιερουργικά πιό ήρεμο, όχι πρησμένο και να είναι η αποθεραπεία πιό γρήγορη.

Πρακτικά: Χειρουργείο 2 -3 εβδομάδες μετά το ατύχημα.

ΑΠΟΦΑΣΗ 3 - ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ / ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Σωστό αυτό που λέει ο Γιώργος...ιδανικά, καλύτερος είναι ο νεότερος με την περισσότερη πείρα σε παρόμοια περιστατικά..Προσοχή σε 2 πράγματα...Όταν πας σε γιατρό φίρμα, έχεις πολλές πιθανότητες να μη σε χειρουργήσει ο ίδιος, αλλά κάποιος από την ομάδα του, κάτι όχι απαραίτητα κακό, αλλά που σίγουρα δεν δικαιολογεί το να πληρώσεις μία περιουσία για τη φίρμα..

Επίσης, οι φίρμες συνήθως χειρουργούν αθλητές, διασήμους, κλπ, ανθρώπους γενικά που οι ανάγκες τους είναι διαφορετικές από τις δικές μας...Π.χ. για έναν ποδοσφαιριστή, το να γυρίσει στο γήπεδο σε 3 μήνες είναι απαραίτητο γιατί έχει συμβόλαιο και τρέχουν εκατομμύρια, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει όχι τόσο καλό αποτέλεσμα μακροχρόνια. Για εμένα, παρότι με καίει να χορέψω σύντομα και έχω φιλοδοξίες πάνω στοχορό όντας ημιεπαγγελματίας, καλύτερα είναι να μου πάρει άλλους 2 μήνες, αλλά να είναι για μία ζωή.

Συμπέρασμα: Να πάτε στο γιατρό που έχετε λόγους να του έχετε εμπιστοσύνη..Όσο για το νοσοκομείο, θα πάτε εκεί που χειρουργεί ο γιατρός σας..Κυρίως σε ιδιωτικό για να μην περιμένετε μήνες. Αν σας πάρουν στο δημόσιο αμέσως, πάλι θα πληρώσετε τα ίδια αλλά με φακελλάκι, οπότε...Βασικά, δείτε το θέμα ασφάλειες και επιλέξετε εκεί που σας καλύπτει η ασφάλειά σας και χειρουργεί κι ο γιατρός σας (συνήθως συνεργάζονται με 2-3 κλινικές).

ΑΠΟΦΑΣΗ 4 - ΤΙ ΜΟΣΧΕΥΜΑ (ΦΥΣΙΚΟ / ΤΕΧΝΗΤΟ)

Εφόσον δεν είστε επαγγελματίες αθλητές με συμβόλαιο που σας ζορίζει να παίξετε σε 3 μήνες, ασυζητητί πάτε για φυσικό μόσχευμα από τη επιγονατίδα ή το μηριαίο μυ (hamstrings). Θεωρητικά τουλάχιστον το φυσικό μόσχευμα είναι για πάντα..Έχει τέλεια συμβατότητα αφού είναι δικό σας. Έχει μακρύτερη αποκατάσταση αλλά τέλεια (περίπου 95% αποκατάσταση). Το πόδι κινητικά δεν μπορεί ποτέ να είναι ακριβώς όπως πριν..Το φυσικό μόσχευμα είναι τένοντας, ως ιστός είναι πιό ανθεκτικό από τον αρχικό χιαστό σύνδεσμο..Όλο το θέμα είναι το σημείο που εμφυτεύεται (δηλ καρφώνεται κανονικά με βίδες απορροφήσιμες και ούπα)...Όσο πιό κοντά στο σημείο όπου υπήρχε ο αρχικός σύνδεσμος είναι η προσπάθεια, αλλά όσο τέλειο κι αν είναι ένα χειρουργείο, δεν μπορεί ποτέ να βρεί το ακριβές σημείο. Εδώ είναι και το θέμα που έλεγα παραπάνω ότι είναι καλύτερα το γόνατο να έχει ηρεμίσει όταν μπαίνει στο χειρουργείο. Σε πρησμένο γόνατο είναι ακόμη πιό δύσκολο να εντοπιστεί το σωστό σημείο να καρφώσουν το μόσχευμα. Ένα θέμα είναι εάν ο τένοντας από το μηρό είναι αρκετά γερός και μακρύς για να αντικαταστήσει το χιαστό. Εάν είναι, τότε αυτή είναι και η πρώτη πιό σύγχρονη επιλογή. Μόνο εάν δεν αρκεί, παίρνουν επιγονατιδικό τένοντα που όμως δημιουργεί σε κάποιες περιπτώσεις αρθρίτιδες και το γόνατο έχει πάντα ευαισθησία όταν δέχεται πίεση π.χ. γονατίζει ο ασθενής. Επίσης έχει περισσότερο πόνο εγχειρητικά..Ο γιατρός μου δεν μου συνέδεσε καθόλου το από πού παίρνει το μόσχευμα σε σχέση με το άθλημα που κάνει ο ασθενής..Ο Γιώργος γράφει κάτι τέτοιο. Θα τον ξαναρωτήσω (το γιατρό μου).

Το τεχνητό μόσχευμα, έχει σίγουρα χρόνο ζωής και καθώς εκφυλίζεται χάνει ίνες που καθώς μένουν μέσα στο γόνατο και είναι ξένο σώμα, δημιουργούν ινώσεις που με τη σειρά τους κάνουν φλεγμονές, πόνπους, κλπ. Κάποια στιγμή σπάει και θέλει αντικατάσταση..

ΚΟΣΤΟΣ

Στη δική μου περίπτωση το κόστος ήταν περίπου 1.700 ευρώ το νοσοκομείο (ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ) και ακόμη περίπου 2.000 ευρώ η αμοιβή του γιατρού και αναισθησιολόγου (όλα με απόδειξη). Επίσης 450 ευρώ κοστίζει ο νάρθηκας που επιβάλλεται να φοράμε μετεγχειρητικά για περίπου 6-8 εβδομάδες. Κάνει ζεύγος δυνάμεων και προστατεύει το μόσχευμα. Είναι το ίδιο knee brace που γράφω παραπάνω ότι πρέπει να φορά όποιος αποφασίζει να μην χειρουργηθεί αλλά θέλει να κάνει επίφοβες δραστηριότητες. Το κόστος αυτό επίσης είναι με απόδειξη και καλύπτεται σε κάποιο ποσοστό από τις ασφάλειες. Δηλαδή συνολικά περίπου 4.150 ευρώ, χωρίς βέβαια να υπολογίσω καθόλου το κόστος της φυσιοθεραπείας προ και κυρίως μετα εγχειρητικά. Το υπολογίζω σε πάνω από 1.000 ευρώ (υπολογίστε περίπου 45 - 60 ευρώ τη φορά) αφού κανείς χρειάζεται αρχικά καθημερινά φυσιοθεραπεία που θα συνεχίζεται πιό αραιά για τουλάχιστον 3 μήνες.

ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ - ΠΡΙΝ - ΜΕΤΑ

Το χειρουργείο γίνεται αρθροσκοπικά και μπορεί να γίνει με επισκληρίδειο ή ολική νάρκωση ανάλογα με τι προτιμά ο γιατρός. Στη δική μου περίπτωση έγινε με ολική νάρκωση. Όταν ο ασθενής έχει καλή υγεία, ώστε να μην υπάρχουν επιπλοκές με την ολική νάρκωση, η διαφορά των 2 ναρκώσεων είναι μηδαμινή και μάλλον άνευ σημασίας. Στην επισκληρίδειο, όπως μου είπαν, πάλι κοιμάσαι και δεν καταλαβαίνεις τίποτα γιατί σου βάζουν μάσκα με κάτι αέρια. Όταν η νάρκωση περνάει, ό,τι κι αν είναι πονάει απίστευτα (δεν ισχύει ότι στην επισκληρίδειο δεν πονάς τόσο). Ευτυχώς υπάρχουν τα διάφορα ενδοφλέβια, μορφίνες και το σωτήριο κάποια αρχικά, PCA, κάπως έτσι αν δεν κάνω λάθος, κάποιο πανάκριβο σύστημα που σου χορηγούν ενδοφλέβια ελεγχόμενη δόση παυσίπονου όταν πατάς ένα κουμπάκι. Πραγματικά ο καλύτερος φίλος για εκείνες τις ώρες γιατί έχει άμεση δράση και αξίζει όλα τα λεφτά του. Το τεράστιο πρόβλημα είναι όταν την άλλη μέρα σε αποσωληνώνουν και χάνεις όλη αυτή την υποστήριξη. Τα παυσίπονα από το στόμα προσφέρουν ελάχιστη παρηγοριά...πραγματικά τις πρώτες 24 ώρες μετά το εξιτήριο από το νοσοκομείο έχει τρελό πόνο...αλλά περνάει κάποτε. Μετά έχεις ένα σωρό ανησυχίες, γιατί ο πυρετός, γιατί οι μελανιές, μήπως τα πρηξίματα είναι κάτι κακό, γιατί εμφανίστηκαν αφού δεν υπήρχαν χθες, γιατί καίει, γιατί πηδάει ο μύς μου, γιατί κοκκινίζει η γάμπα μου, κλπ..Γενικά υπάρχει πυρετός μέχρι περίπου 38 1-2 μέρες αφού βγεί κανείς από το χειρουργείο και γύρω στο 37 για περίπου μία εβδομάδα μετά. Τα ράματα κόβονται σε περίπου 10 μέρες, μέχρι τότε το μπάνιο απαγορεύεται, μπορεί να πλένεται κανείς ανά περιοχές....χαζό, αλλά ενοχλητικό...

ΠΟΡΕΙΑ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

Αρχικά, στη δική μου περίπτωση, ο γιατρός μου επιμένει να μην πατήσω καθόλου το πόδι μου για περίπου 4 εβδομάδες, ενώ σταδιακά το πόδι πρέπει να δουλεύεται παθητικά για να δυναμώσει ο τετρακέφαλος που μετά από κάθε χειρουργείο στο πόδι υποχωρεί αμυντικά αυτόματα και να μπορέσει να κάνει γωνία σε πλήρες εύρος. Υποστηρίζει ότι αυτό είναι σημαντικό για να μη χαλαρώσει το μόσχευμα μέχρι να αιματωθεί και να λειτουργήσει. Οι πρώτες εβδομάδες και οι πρώτοι μήνες είναι σημαντικοί. Η πορεία όμως αυτή εξαρτάται από το ιατρικό πρωτόκολλο που τηρεί κάθε γιατρός. Εγώ ακόμη είμαι στην αρχή...Θα τα δώ στην πορεία και θα γράψω αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον.

Ιδανικά, κανείς περπατάει χωρίς πατερίτσες σε 5-6 εβδομάδες. Σε 6 εβδομάδες το λιγότερο μπορεί να αποχωριστεί και το νάρθηκα. Σταδιακά προστίθενται δραστηριότητες. Γενικά επιβάλλεται πολλή γυμανστική για ενδυνάμωση τετρακεφάλων και δικεφάλων. Σε 3 μήνες τρέχεις ευθεία jogging χαλαρό..Τότε μπορείς και να κολυμπάς κανονικά, κάτι που επιβάλλεται για ενδυνάμωση. Σε 6-8 μήνες κάνεις σκι. Το λιγότερο σε 8 μήνες χορεύεις. Ο χορός είναι δυστυχώς το δυσκολότερο καθώς έχει στροφικές κινήσεις, επιταχύνσεις, επιβραδύνσεις, κλπ...Το μόσχευμα θεωρείται ότι έχει αφομιωθεί πλήρως σε περίπου 1 χρόνο και τότε θεωρείται πλήρης η αποκατάσταση...Θα δείξει....Υπομονή

καλημέρα γιώτα!βλέπω ξέρεις πολλά για το πρόσθιο χιαστό...αλλά λες πολλές ανακρίβειες!!!

καλημέρα γιώτα!βλέπω ξέρεις πολλά για το πρόσθιο χιαστό...αλλά λες πολλές ανακρίβειες!!!

;;;;;; Καλή σου μέρα niki1 και καλώς ήρθες στο φόρουμ του snowclub!

Μπορείς εσύ να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένη;

Στα εν λόγω ποστς μου περιγράφω όσο μπορώ καλύτερα τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ εμπειρία από το περιστατικό μου. Δεν είμαι γιατρός, ούτε έχω κάποια σχετική ειδικότητα. Αν μπορείς να διευκρινήσεις εσύ κάποια πράγματα βάσει της εξειδικευσής σου ή/και της δικής σου εμπειρίας, τα γραφόμενά σου είναι ευπρόσδεκτα!

Ένα ποστ που αναφέρεται σε ποστς άλλου, αναφέροντας μόνον ότι λέει ανακρίβειες, δεν νομίζω ότι βοηθάει σε κάτι....

Αναμένουμε λοιπόν τη συμβολή σου στο θέμα,

φιλικά

Γιώτα

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Καλημερα σε ολους σας!Ειμαι κι εγω ακομη μια ''ατυχη''...Ρηξη προσθιου χιαστου και εξω πλαγιου συνδεσμου στο αριστερο γονατο.Συνεβη 10 μερες πριν στα Καλαβρυτα,5 λεπτα πριν κλεισει το χιονοδρομικο...Οδηγησα μονη μεχρι την Αθηνα με δεμενο το ποδι και τωρα μονο που το σκεφτομαι με πιανει πανικος...Δεν φανταζομουν οτι ειχε συμβει κατι τοσο σοβαρο,παρολο που ειδα το γονατο μου να γυριζει ολοκληρο προς τα εξω και ειχα δυνατους πονους.Τις πρωτες μερες εκλαιγα συνεχως..δεν μπορουσα να το αποδεχτω και να ξεπερασω το σοκ.Ξαφνικα ,ενω ολα ειναι μια χαρα στη ζωη σου,ακινητοποιεισαι,πονας,ετοιμαζεσαι για χειρουργειο και ολα σου τα σχεδια ματαιονονται ή αναβαλλονται.Και το πιο στεναχωρο?Δεν προλαβα να χαρω το σκι...Ηταν η δευτερη φορα μου...Συνολικα μολις 8 ωρες το χαρηκα...Ημουν ικανοποιημενη απο την προοδο μου,τα πηγαινα πολυ καλα,ειχα αρχισει να το ελεγχω και ημουν πολυ πολυ ευτυχισμενη..ΠΟΛΥ ομως!Ειχε κολλησει το μυαλο μου στο νεο μου χομπυ,ειχα ξετρελλαθει...Προσγειωθηκα αποτομα...Νιωθω οτι ειχα ραντεβου ακριβειας με την γκαντεμια μου εκεινη τη μερα...και οπως παντα συνεπης...Ειπα:''αντε μια τελευταια και φευγω''........Σορυ αν κουρασα.