Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Μια ερώτηση...μια μέρα πριν το χειρουργείο :rolleyes:

Εγώ που έχω πλήρη έκταση και λίγο ακόμη θέλω για να γονατίσω ολοκληρωτικά,μετά την εγχείρηση θα παραμείνει αυτό ή θα "ξανακλειδώσει" και θα μετράω πάλι μέρες μέχρι να το τεντώσω-λυγίσω;

Edited by M9!

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαγνωση "ρηξη προσθιου χιαστου κ μηνισκος",απο μαγνητικη κ σε 3 γιατρους.Για πεστε ρε παιδια η αποκατασταση μετα απο χειρουργειο,κ αναφερομαι απλα στο να μπορω να περπατησω εστω κ με το ναρθηκα ,κ να παω στη δουλεια μου, ποσο κραταει?εννοειται οτι ταυτοχρονα θα γινονται κ φ/θ η ο,τι αλλο...

Edited by flyaway

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια ερώτηση...μια μέρα πριν το χειρουργείο :lol:

Εγώ που έχω πλήρη έκταση και λίγο ακόμη θέλω για να γονατίσω ολοκληρωτικά,μετά την εγχείρηση θα παραμείνει αυτό ή θα "ξανακλειδώσει" και θα μετράω πάλι μέρες μέχρι να το τεντώσω-λυγίσω;

 

 

Θα μετράς μέρες από την αρχή και για την έκταση / κάμψη και για την ενδυνάμωση του τετρακεφάλου σου.

 

Για να γίνει η αρθροσκόπηση σου ανοίγουν ένα σωρό τρυπούλες στο γόνατο για να μπουν τα διάφορα εργαλεία και το γεμίζουν νερό για να φουσκώσει και να μπορούν να διαχωρίσουν τα διάφορα μέσα για να κάνουν το χειρουργείο...Ακούγεται ανατριχιαστικό, αλλά είναι απείρως πιό ανώδυνη διαδικασία από το κανονικό χιερουργείο. Όμως, είναι ένα χειρουργείο και το πόδι σου μετά φυσικά θα έχει οίδημα, θα είναι άκαμπτο, θα μαζέψει ο τετρακέφαλος, κλπ, κλπ....

 

Μή δίνεις σημασία σε αυτά, σε ένα 2-μηνο, αν ακολουθήσεις σωστά ό,τι σου πουν ο γιατρός σου κι ο φυσιοθεραπευτής σου, θα αρχίσεις να ξεχνάς αυτή την περιπέτεια, θα αρχίσεις να ξαναμπαίνεις στους ρυθμούς ζωής σου και θα νιώθεις τρισευτυχισμένος που πήρες την απόφαση να πας για το 100% (σχεδόν) της αποκατάστασής σου! :rolleyes:


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
διαγνωση "ρηξη προσθιου χιαστου κ μηνισκος",απο μαγνητικη κ σε 3 γιατρους.Για πεστε ρε παιδια η αποκατασταση μετα απο χειρουργειο,κ αναφερομαι απλα στο να μπορω να περπατησω εστω κ με το ναρθηκα ,κ να παω στη δουλεια μου, ποσο κραταει?

 

 

Αν διαβάσεις τα παραπάνω ποστς θα βρεις αναλυτικές απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά σου και σε πολλά άλλα!

 

Συνοπτικά: Το ΙΚΑ σου δίνει αμέσως 2 +1 μήνες άδεια για χειρουργική αποκατάσταση της ρήξης πρόσθιου χιαστού (ο μηνίσκος είναι παρεπόμενο - δεν σου αλλάζει το χρόνο αποκατάστασης -στις περισσότερες περιπτώσεις ρήξης πρόσθιου χιαστού, υπάρχει ρήξη και στον έσω μηνίσκο). Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι πάνω στο 2μηνο, αν θέλεις μπορείς να πας στο ΙΚΑ και να ζητήσεις + 1 μήνα. Δεν το κάνει σχεδόν κανείς αυτό εκτός ίσως αν είσαι Δημόσιος Υπάλληλος - ας με συγχωρήσουν οι ΔΥ!! :rolleyes:

 

Στην ουσία: Χρειάζεσαι περίπου 1,5 - 2 μήνες για να μπορείς να περπατάς με ασφάλεια και κυρίως να μπορείς να σταθείς /καθίσεις ώρα με το πόδι σου κάτω (όχι ψηλά) χωρίς να πρήζεται...Κάπου εκεί χρειάζεσαι και για να οδηγήσεις με ασφάλεια. Επίσης, αυτό το διάστημα θα έχεις τόσες φυσιοθεραπίες και ασκήσεις που αν δουλεύεις κανονικά, δεν θα έχεις το χρόνο που σου χρειάζεται για να έχεις μία σωστή αποκατάσταση και θα βλάψεις τον εαυτό σου.

 

Τώρα, αν είναι θέμα ζωής και θανάτου, κι από τη 2η-3η εβδομάδα (να έχεις οπωσδήποτε κόψει τα ράμματα), με το νάρθηκά σου μπορείς και να πείς ότι κουτσοπερπατάς για να πας (να σε πάνε καλύτερα) ένα γραφείο...αλλά θα ταλαιπωρηθείς και όπως είπα παραπάνω θα βλάψεις την αποκατάστασή σου!

 

Περαστικά σου!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν διαβάσεις τα παραπάνω ποστς θα βρεις αναλυτικές απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά σου και σε πολλά άλλα!

 

Συνοπτικά: Το ΙΚΑ σου δίνει αμέσως 2 +1 μήνες άδεια για χειρουργική αποκατάσταση της ρήξης πρόσθιου χιαστού (ο μηνίσκος είναι παρεπόμενο - δεν σου αλλάζει το χρόνο αποκατάστασης -στις περισσότερες περιπτώσεις ρήξης πρόσθιου χιαστού, υπάρχει ρήξη και στον έσω μηνίσκο). Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι πάνω στο 2μηνο, αν θέλεις μπορείς να πας στο ΙΚΑ και να ζητήσεις + 1 μήνα. Δεν το κάνει σχεδόν κανείς αυτό εκτός ίσως αν είσαι Δημόσιος Υπάλληλος - ας με συγχωρήσουν οι ΔΥ!! :rolleyes:

 

Στην ουσία: Χρειάζεσαι περίπου 1,5 - 2 μήνες για να μπορείς να περπατάς με ασφάλεια και κυρίως να μπορείς να σταθείς /καθίσεις ώρα με το πόδι σου κάτω (όχι ψηλά) χωρίς να πρήζεται...Κάπου εκεί χρειάζεσαι και για να οδηγήσεις με ασφάλεια. Επίσης, αυτό το διάστημα θα έχεις τόσες φυσιοθεραπίες και ασκήσεις που αν δουλεύεις κανονικά, δεν θα έχεις το χρόνο που σου χρειάζεται για να έχεις μία σωστή αποκατάσταση και θα βλάψεις τον εαυτό σου.

 

Τώρα, αν είναι θέμα ζωής και θανάτου, κι από τη 2η-3η εβδομάδα (να έχεις οπωσδήποτε κόψει τα ράμματα), με το νάρθηκά σου μπορείς και να πείς ότι κουτσοπερπατάς για να πας (να σε πάνε καλύτερα) ένα γραφείο...αλλά θα ταλαιπωρηθείς και όπως είπα παραπάνω θα βλάψεις την αποκατάστασή σου!

 

Περαστικά σου!!

 

 

 

σ ευχαριστω πολυ...εχω διαβασει τοσα πολλα που πραγματικα τα χω παιξει

Edited by flyaway

Share this post


Link to post
Share on other sites

γεια σας..θα ηθελα κ εγω να προσθεσω την δικια μ ατυχια σ αυτο το τοπικ γτ το χω παρει πολι στραβα το θεμα..δευτερα 14 του μηνα επαιζα με την ομαδα μου ποδοσφαιρο κ σε ενα σουt πανω ενιvσα μεγαλο πονο δε προσεξα , πατησα στραβα κ ακουγοντας 3 κρακ πεφτω κατω δακριzoντας ααπ τον πονο..ο μεγαλιτερος πονοσ τισ ζωης μ..πηγα στ εκτακτα με ειδαν κ αρχικα ειπαν ρικση εσο μινισκου..ιποπσιν δε μπορουσα ουτε εκταση ουτε καμπση να κανω..μ εδωσαν κτ χαπια κ τιν επομενη μερα εκανα μαγνιητικη (τριτι)..τεταρτη μ πολλεσ προσευχες παω να παρω αποτελεσματα κ βλεπω στι διαγνοση πρωτο πρωτο ΡΠΧ στ μεσοτιτα κ κτ αλλα π τα δωσα λιγη σιμασια (ιποπσιν οτι δεν εγραφε τπτ κακο γ μινισκουσ)..οπωσ καταλαβαινετε επδ παιζω μπαλα κ ειμαι κ φοιτιτης τεφαα(θεσσαλονικη) μ πιασε το παραπονο κ πηρα σβαρνα πολλουσ γιατρουσ οι οποιοι εχουν διαφορετιη γνωμη μεταξυ τουσ δυστυχωσ γ μενα..πεμπτη κ παρασκευη οπως κ σημερα κανω πληρη εκταση ποδιου κ νομιζω πως μερα με τη μερα με κτ αλοιφεσ χαπια κ παγο η καμπψη γινεται ολοενα κ πιο ευκολα..φυσικα οχι ολοκληρη ωσ ενα σημειο..το ερωτημα μ σχετικα με την διαφωνια αποψεων των γιατρων ειναι το εξησ..να κανω τη επεμβαση γρηγορα εννοωντασ πριν το 2010 ι λιγο μετα ι να περιμενω μεχρι μεσα ιανουαριου π μ λενε γ να φυγει το οιδιμα κ να "στρωσει" καλιτερα το ποδι..πριξημο δεν εχω..μονο τισ προτεσ μερεσ..μ εχουν δωσει κτ ασκησεισ μονο γ το 4κεφαλο να μην ατροφησει παγο και χαπια..αυτα κανω προσ το παρον..θελω να ακουσω τη γνωμη σας κ αν ξερετε κανεναν καλο ορθοπεδικο που θα πρεπει να επισκεφθω(θεσ/νικη) κ ενδεχομενοσ να πραγματοποιησω κ την επεμβαση..ευχαριστω εκ των προτερων..(υποψην οτι εχω ακουσει γνωμη 5 γιατρων κ οι 3 λενε αμεση επεμβαση)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα στους παθόντες και μη! Δεν είμαι ιατρός ούτε ξερόλας, καταθέτω απλώς την εμπειρία μ. Τσάκισα κ τα δυο γόνατά μ στο σκι (ποδόσφαιρο, τένις,σκι, τζοκιν= καλή καταπόνηση κ ρίσκο για τραυματισμούς γονάτων) πριν δυο χρόνια, το ένα λόγω ρήξης έχρειζε εγχείρησης. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν επεμβαίνουμε σε μια ήδη "καταπονημένη" περιοχή.Οπότε καλό είναι να ηρεμεί το γονατάκι ,παράλληλα ήπια άσκηση για ξεσκόυριασμα(ΠΡΟΣΟΧΗ με τις οδηγίες ιατρού=manager κ οχι φυσικοθεραπευτή=εκτελεστικό όργανο) κατόπιν το ενδυναμόνουμε πριν την επέμβαση για να έχουμε καλό υπόβαθρο στην εκ νέου μετεγχειρητική αποκατάσταση.Τώρα ένα χρόνο μετά την επέμβασή μ κάνω ο΄τι κ πριν (δραστηριότητες αρκετά επίπονες για τα γόνατα) με περισσότερη σύνεση κ προσοχή. Σίγουρα όσο maitre κ αν είναι ο ιατρός κ όσο καλή αποκατάσταση κ αν κάνεις το αποτέλεσμα του Δημιουργού δεν το κσαναφτάνεις.Γυμνασμένοι 4κέφαλοι=ασφάλεια για το το νέο μόσχευμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
γεια σας..θα ηθελα κ εγω να προσθεσω την δικια μ ατυχια σ αυτο το τοπικ γτ το χω παρει πολι στραβα το θεμα..δευτερα 14 του μηνα επαιζα με την ομαδα μου ποδοσφαιρο κ σε ενα σουt πανω ενιvσα μεγαλο πονο δε προσεξα , πατησα στραβα κ ακουγοντας 3 κρακ πεφτω κατω δακριzoντας ααπ τον πονο..ο μεγαλιτερος πονοσ τισ ζωης μ..πηγα στ εκτακτα με ειδαν κ αρχικα ειπαν ρικση εσο μινισκου..ιποπσιν δε μπορουσα ουτε εκταση ουτε καμπση να κανω..μ εδωσαν κτ χαπια κ τιν επομενη μερα εκανα μαγνιητικη (τριτι)..τεταρτη μ πολλεσ προσευχες παω να παρω αποτελεσματα κ βλεπω στι διαγνοση πρωτο πρωτο ΡΠΧ στ μεσοτιτα κ κτ αλλα π τα δωσα λιγη σιμασια (ιποπσιν οτι δεν εγραφε τπτ κακο γ μινισκουσ)..οπωσ καταλαβαινετε επδ παιζω μπαλα κ ειμαι κ φοιτιτης τεφαα(θεσσαλονικη) μ πιασε το παραπονο κ πηρα σβαρνα πολλουσ γιατρουσ οι οποιοι εχουν διαφορετιη γνωμη μεταξυ τουσ δυστυχωσ γ μενα..πεμπτη κ παρασκευη οπως κ σημερα κανω πληρη εκταση ποδιου κ νομιζω πως μερα με τη μερα με κτ αλοιφεσ χαπια κ παγο η καμπψη γινεται ολοενα κ πιο ευκολα..φυσικα οχι ολοκληρη ωσ ενα σημειο..το ερωτημα μ σχετικα με την διαφωνια αποψεων των γιατρων ειναι το εξησ..να κανω τη επεμβαση γρηγορα εννοωντασ πριν το 2010 ι λιγο μετα ι να περιμενω μεχρι μεσα ιανουαριου π μ λενε γ να φυγει το οιδιμα κ να "στρωσει" καλιτερα το ποδι..πριξημο δεν εχω..μονο τισ προτεσ μερεσ..μ εχουν δωσει κτ ασκησεισ μονο γ το 4κεφαλο να μην ατροφησει παγο και χαπια..αυτα κανω προσ το παρον..θελω να ακουσω τη γνωμη σας κ αν ξερετε κανεναν καλο ορθοπεδικο που θα πρεπει να επισκεφθω(θεσ/νικη) κ ενδεχομενοσ να πραγματοποιησω κ την επεμβαση..ευχαριστω εκ των προτερων..(υποψην οτι εχω ακουσει γνωμη 5 γιατρων κ οι 3 λενε αμεση επεμβαση)

 

Το ιδιο ερωτημα ειχα και εγω πριν κανω την επεμβαση...Πρηξιμο στο ποδι μπορει να εχεις και να μην μπορεις να το δεις με το πατι...το ποδι σου πρεπει πρωτα να 'ηρεμισει΄ κ μετα να μπει νυστερι...θελει περιπου 1-2 μηνες να ηρεμησει το ποδι κ να μην εχεις σχεδον καθολου πονου ακομα κ σε καθισμα..λιγο πονο θα εχεισ κ μερικες φορες θα ΄κολαει΄ το γονατο κατω αλλα δεν θα σε ενοχλει..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υποβλήθηκα σε επέμβαση(ΠΧΣ + μηνίσκο) την Τρίτη(15/12) στο Ιατρικό Αμαρουσίου,από την ομάδα κ.Αποστολόπουλου,Τσίγγανου.

Μπήκα Τρίτη κατά τις 11,έκανα τις σχετικές εξετάσεις(15 λεπτά υπόθεση) και με στείλανε στο δωμάτιο.Γύρω στις 4 ήρθε η jaguar(φορείο :P ) και με μεταφέρανε στο χειρουργείο.Το μόσχευμα(hamstring) ήταν 6.5mm για το λόγο αυτό χρησιμοποίησαν υβρίδιο και φτάσαμε στα 9mm.Ακόμη αφαιρέσανε το νεκρό τμήμα μηνίσκου.5:30 ήμουν στο κρεβάτι του δωματίου.Αρκετό μούδιασμα(λίγο στο γόνατο και περισσότερο στη γάμπα) χωρίς ίχνος πόνου.

Πρωί Τετάρτης όλα μια χαρά...μου αλλάξανε γάζες,πήρα το εργαλείο για το πόδι,τις πατερίτσες μου και έφυγα.

Πέμπτη επίσκεψη στο γιατρό,όλα μια χαρά,αλλαγή γάζες,μου έδωσε κάποιες απλές ασκήσεις και ένα πρόγραμμα φυσιοθεραπείας που θα αρχίσει μετά τις 10 Ιανουαρίου.

Παρασκευή λίγοτερο μούδιασμα στο γόνατο και στη γάμπα.

Σάββατο-Κυριακή εξαφανίζεται το μούδιασμα στο γόνατο,παρ'όλα αυτά παραμένει στη γάμπα(ρώτησα το γιατρό και είπε ότι είναι λόγο της ένεσης προκειμένου να πάρουν το μόσχευμα)

Δευτέρα καθόλου μούδιασμα.

Τρίτη(σήμερα) αλλαγή γάζες και πλέον φτάσαμε σχεδόν στις 90 μοίρες κάμψη :lol: .Πλέον το εργαλείο μπήκε σε πλήρη κάμψη.

 

 

Προσωπικά πλήρως ευχαριστημένος.Αν και είχα κάποιους φόβους στην αρχή για τους πόνους τελικά δεν χρειάστηκε ούτε ένα παυσίπονο.

Τα λέμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικα κ απο μενα..

Εγω εχω ενα μηνα κ μια βδομδα απο το χειρουργειο κ εχω αρχισει εδω κ μια βδομαδα πληρη φορτιση και περπαταω κουτσαινοντας βεβαια αλλα χωρις να εχω πονο...εχω σχεδον πληρη εκταση και καμψη πανω απο 90 μοιρες πλεον κ απο πονο ελαχιστο...

Θελω να ρωτησω για τις φυσικοθεραπειες...εχω κανει 12 φυσιοθεραπειες σε φυσιατρο στο κολωνακι...στην αρχη μου εκανε παντα πρωτα leiser για να φυγει το πρηξιμο κτλ και στην συνεχεια μου κανει 40 λεπτα μονο κινησιοθεραπεια για να εχω πληρη εκταση κ καμψη..Αυτο μου κανει συνεχεια...Τις ιδιες ασκησεις καθε φορα κινησιοθεραπειας..Μηπως πρεπει να κανω και κτ αλλο?αυτες τις ασκησεις μπορω να τις κανω κ μονος μου σπιτι με την βοιηθεια του αδερφου μου..Κανω κτ λαθος?Μηπως το προγραμμα φυσιοθεραπειες ειναι ελλειπες?Και ρευματα μου εκανε αλλα το γυμναζω πλεον με βαρακια το ποδι μονος μου και τα σταματησα!

 

Σας ευχαριστω πολυ again

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Laser και πιθανόν ρεύματα που σου κάνει δεν είναι μόνο για το πρήξιμο,αλλά για να ζεσταθούν μύες και χόνδροι ώστε να μπορέσει να γίνει η κινησιοθεραπεία.Καλύτερα μην κάνεις μόνος σου τίποτα,μπορεί να κάνεις ζημιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το Laser και πιθανόν ρεύματα που σου κάνει δεν είναι μόνο για το πρήξιμο,αλλά για να ζεσταθούν μύες και χόνδροι ώστε να μπορέσει να γίνει η κινησιοθεραπεία.Καλύτερα μην κάνεις μόνος σου τίποτα,μπορεί να κάνεις ζημιά.

 

Ναι εννοειται....μου εξηγουσε καθε φορα τι κανουν τα leiser που μου εκανε...

αλλα πλεον μου κανει μονο κινησιοθεραπεια...ασκησεις για εκταση-καμψη τις οποιες μου εχει δωσει οδηγιες να τις επαναλαμβανω μονος μου σπιτι..τις κανω 2 φορες σπιτι κ παω κ μια στο κολωνακι να κανω παλι τις ιδιες ασκησεις καθε μερα...που μπορω να το κανω παλι σπιτι απο το να πηγαινω κολωνακι!

Γιαυτο θα ηθελα να δω τι περιλαμβανουν των αλλονων προγραμματα αποθεραπειας για να δω αν ειναι ελλειπες το δικο μου...εχω ξεκινησει κ πληρη φορτιση χωρις τις πατεριτσες κ απο βδομαδα θα ξεκινησω κολυμβητηριο για να ξαναδυναμωσει το ποδι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο κάθε ασθενής είναι ιδιαίτερη περίπτωση,και δεν πρέπει να ακολουθήσεις το πρόγραμμα που κάνει κάποιος άλλος χωρίς έγκριση του φυσιάτρου ή/και φυσικοθεραπευτή για να μην αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

λοιπον επειδη φανταζομαι οτι πολλοι θα το σκεφτεσται αυτο,το γραφω για να σας φυγει ο οποιος ενδοιασμος....

λοιπον ολες οι φυσιοθεραπειες αξιζουν....οσο και να μας φαινονται οτι τα εχουμε κανει και πλεον ειμαστε παλιοι στο θεμα της φυσιοθεραπειας...οχι μην παρασυρεστε στο τριπακι που ειναι επειδη κανουμε πολλες συνεδριες το ιδιο πραγμα οτι αυτο ειναι και οτι μπορουμε να τα κανουμε και σπιτι...θα το εχουν νιωσει ολοι μετα και απο 10-13 συνεδρειες οπου πλεον παμε πχ για ενισχυση τετρακεφαλου κατα πολυγια να προσωρησουμε αργοτερα σε ποιο δυσκολες συνδιαστικες ασκησεις....με πλαγιους μυς και ταυτοχρονα πχ και κοιλιακους... ;) λοιπον σας το λεω απο εμπειρια οτι ναι ειναι πολλα μερικες τα χρηματα αλλα τπουλαχιστον ρωτηστε μηπως υπαρχουν πακετα...εγω πχ πληρωνω 15 ευρο πλεον την συνεδρια..450ευρο -30 συνεδριες με ολα τα μηχανηματα(powerplate/ολα τα Cybex που υπαρχουν)κα πολλα 3 φορες την βδομαδα σαν αποκατασταση μετα το χειρουργειο του μυνησκου και ενδυναμωση για την μερικη ριξη (μρπχ)..απο την 7 συνεδρια μετα ημουν αλλος ανθρωπος αλλα συνεχισα και προσπαθω να μεινω στο προγραμμα οσο βαρετο και αν ειναι μερικες φορες... :rolleyes: και ειχα και αλλες πχ 14 συνεδριες πριν το χειρουργειο...για πιο γρηγορη αποκατασταση για μετα.τουλαχιστον στο νησι ξεκινανε απο 40 και πανε για χωρις αποδειξη 30 και για πακετα 15

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα!

Υποβλήθηκα σε επέμβαση(ΠΧΣ + μηνίσκο) την Τρίτη(15/12) στο Ιατρικό Αμαρουσίου,από την ομάδα κ.Αποστολόπουλου,Τσίγγανου.

Μπήκα Τρίτη κατά τις 11,έκανα τις σχετικές εξετάσεις(15 λεπτά υπόθεση) και με στείλανε στο δωμάτιο.Γύρω στις 4 ήρθε η jaguar(φορείο ;) ) και με μεταφέρανε στο χειρουργείο.Το μόσχευμα(hamstring) ήταν 6.5mm για το λόγο αυτό χρησιμοποίησαν υβρίδιο και φτάσαμε στα 9mm.Ακόμη αφαιρέσανε το νεκρό τμήμα μηνίσκου.5:30 ήμουν στο κρεβάτι του δωματίου.Αρκετό μούδιασμα(λίγο στο γόνατο και περισσότερο στη γάμπα) χωρίς ίχνος πόνου.

Πρωί Τετάρτης όλα μια χαρά...μου αλλάξανε γάζες,πήρα το εργαλείο για το πόδι,τις πατερίτσες μου και έφυγα.

Πέμπτη επίσκεψη στο γιατρό,όλα μια χαρά,αλλαγή γάζες,μου έδωσε κάποιες απλές ασκήσεις και ένα πρόγραμμα φυσιοθεραπείας που θα αρχίσει μετά τις 10 Ιανουαρίου.

Παρασκευή λίγοτερο μούδιασμα στο γόνατο και στη γάμπα.

Σάββατο-Κυριακή εξαφανίζεται το μούδιασμα στο γόνατο,παρ'όλα αυτά παραμένει στη γάμπα(ρώτησα το γιατρό και είπε ότι είναι λόγο της ένεσης προκειμένου να πάρουν το μόσχευμα)

Δευτέρα καθόλου μούδιασμα.

Τρίτη(σήμερα) αλλαγή γάζες και πλέον φτάσαμε σχεδόν στις 90 μοίρες κάμψη ;) .Πλέον το εργαλείο μπήκε σε πλήρη κάμψη.

 

 

Προσωπικά πλήρως ευχαριστημένος.Αν και είχα κάποιους φόβους στην αρχή για τους πόνους τελικά δεν χρειάστηκε ούτε ένα παυσίπονο.

Τα λέμε!

φιλε μου καλησπερα.μπορεις να μου πεις πως εισαι τωρα κ τι γινεται με την αποκατασταση σου οσον αφορα περπατημα κλπ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

kala μας κουφανες...το πρωτοκολο που ακολουθει ο γιατρος σου ειναι τι της σφεντονας????τοσο πολυ speedy και το αφησες???δεν του αντεβαλες καμια ερωτηση γιατι και τετοια....πολυ γρηγορα βρε φιλε μακαρι να σου βγει μακροχρονια σε καλο...τι ναπω...ποιο πανω τα λεμε αυτα τα συν και τα κατα που εχει αυτη η επιθετικη σταση που εχουν μερικοι αλλα και αν ειναι και διαγωνισμος μεταξυ των ιατρων και των νοσοκομειων.....για ποιο γρηγορη αναρωση εις βαρος πολλες φορες των ασθενων...

 

 

ασχετο φιλος γιατρος επαθε τα ιδια με σενα και πηγε στα γιαννενα στον γεωργουλη ακολουθει πλεον συντηρητικη αγωγη πεταξε πατεριτσες στις 6 βδομαδες και πλεον εχει τον κηδεμονα μου!!το παταει κανονικα πλεον με επιγονατιδιο μοσχευμα ομως παρολο που του ειπα να κανει χαστρινκ..αλλα εκει ισως εφταιγε οτι δεν επεμεινε...

αποτελεσμα τωρα ειναι στην εβδομη βδομαδα και κανει φυσιοθεραπεια,φανατικος του σκι και το σκεφτεται σε κανα χρονο...εχει διαβασει εδω μεσα τα παντα και συνεχιζει..

οσο αφορα το επιγονατιδιο δεν εχει καταργηθει αυτη η μεθοδος εδω γιατι την χρησιμοποιουν ακομη????ειχα διαβασει οτι μπορει να ειναι λιγο πιο δυνατη λογω καποιοων οστεο κατι που περιεχει το συγκεκριμενο μοσχευμα σε συγκριση με του χαμστρινκ αλλα αδυνατιζει περισσοτερο την περιοχη του χιαστου αφου αφαιρειται απο εκει και οχι απο μια γαμπα πχ...τα θυμαμαι σωστα Γιοτα???

Share this post


Link to post
Share on other sites
φιλε μου καλησπερα.μπορεις να μου πεις πως εισαι τωρα κ τι γινεται με την αποκατασταση σου οσον αφορα περπατημα κλπ?

 

 

kala μας κουφανες...το πρωτοκολο που ακολουθει ο γιατρος σου ειναι τι της σφεντονας????τοσο πολυ speedy και το αφησες???δεν του αντεβαλες καμια ερωτηση γιατι και τετοια....πολυ γρηγορα βρε φιλε μακαρι να σου βγει μακροχρονια σε καλο...τι ναπω...ποιο πανω τα λεμε αυτα τα συν και τα κατα που εχει αυτη η επιθετικη σταση που εχουν μερικοι αλλα και αν ειναι και διαγωνισμος μεταξυ των ιατρων και των νοσοκομειων.....για ποιο γρηγορη αναρωση εις βαρος πολλες φορες των ασθενων...

 

@flyaway --> 27η μέρα σήμερα | Έχει μειωθεί το πρήξιμο(πλην τη μέρα στο νοσοκομείο,που με ανάγκασαν,δεν έχω βάλει ξανά πάγο καλώς/κακώς πάντα ήμουν ενάντια στα ψυκτικά/πάγος κτλ) στην περιοχή,σφίγγω συνεχώς τον τετρακέφαλο να κυκλοφορίσει λίγο αίμα μέχρι να εξαφανιστεί.Κάμψη έχω ξεπεράσει τις 90 μοίρες,λόγο του πρηξίματος η έκταση θέλει λίγο ακόμη για το λόγο αυτό κουτσαίνω.Έχω αφήσει τον κηδεμόνα(προσωπικά δεν νομίζω ότι μου προσφέρει κάτι,ίσα ίσα με περιορίζει ψυχολογικά),μάλιστα προχτές είχα βγει και για ψώνια 2.30 ώρες κανένα πρόβλημα δεν ένιωσα κούραση...αργό περπάτημα αλλά σταθερό ;) Αύριο ξεκινάω φυσικοθεραπεία.

 

@quicksilver --> Εάν και είσαι εν μέρη προσβλητικός και εσύ ο ίδιος κάνεις με αυτά που λες διαγωνισμό για τον καλύτερο γιατρό(σφεντόνα,επιθετική στάση;;;:D,εγώ θα σου απαντήσω.Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου,γι αυτό και τον επέλεξα(πέρασα από αρκετούς).Ακόμη ο κάθε γιατρός γνωρίζει καλύτερα τον ασθενή του από κάθε άλλον γιατρό ή μη,ούτε εγώ είμαι γιατρός ούτε εσύ.Το ότι είχα μια αρκετά καλή πρόοδο στην αρχή δεν σημαίνει ότι θα συνεχίστει κατά τον ίδιο ρυθμό.Τέλος το πρωτόκολο προσαρμόζεται στον κάθε ασθενή και όχι το αντίστροφο,αλλιώς "δουλεύει" το δικό σου σώμα αλλιώς το δικό μου,λάθος ο χαρακτηρισμός σου περί επιθετικού/αμυντικού...

 

Υ.Γ.

΄ασχετο φιλος γιατρος επαθε τα ιδια με σενα
τί ακριβώς εννοείς;

 

Υ.Γ.2 Δεν κάνω σκι.Ποδόσφαιρο παίζω τα τελευταία 14 χρόνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα, επαθα κι εγω ολικη ρηξη προσθιου χιαστου χωρις βλαβη στο μηνισκο. Ηθελα να ρωτησω ποιο μοσχευμα ειναι καλυτερο το επιγονατιδικο ή το harmstrings ( μιλαω ομως για τη νεα τεχνικη που υπαρχει και σου παιρνουν απο πισω αλλα απο 2 σημεια και το ισχνο και τον ημιτενοντωδη και σου φτιαχνουν μοσχευμα που αποτελειται απο 2 δεσμες). Γιατι λενε οτι πολλοι με επιγονατιδικο εχουν αλγος στην επιγονατιδα ακομα και μετα απο 1 χρονο απο την επεμβαση και αρκετοι εμφανιζουν στροφικη ασταθεια. Εχουν ανακαλυψει λενε οτι ο χιαστος δεν ειναι μια δεσμη αλλα 2 που η μια εξασφαλιζει το γονατο να μην μετατοπιζεται προς τα εμπρος και η αλλη για τη στροφικη κινηση. Οποιος γνωριζει ας μου πει σας παρακαλω. Αλλοι γιατροι λενε μονο για επιγονατιδικο και αλλοι εφαρμοζουν τη νεα τεχνικη που λενε οτι υπερεχει .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ έκανα τη δεύτερη τεχνική (ισχνό + ημετονοντώδη + LARS).Απ'όσα άρθρα έχω διαβάσει ούτε οι ίδιοι δεν έχουν αποφασίσει για το ποια είναι καλύτερη τεχνική.

Προσωπικά προτίμησα τη δεύτερη τεχνική για τους εξής λόγους:1)Λιγότερο επίπονη,2)Καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα,3)Hamstring 250% δυνατότερος από τον φυσικό χιαστό(και αν δεν κάνω λάθος πάει hamstring 4500N > επιγονατιδικός 2500N > χιαστός 1500N).

 

---

 

edit: Μερικά links http://www.coa-aco.org/coa-bulletin/issue-...d-standard.html

http://www.orthorogerson.com/acl2.htm

http://orthopedics.about.com/cs/aclrepain/a/aclgrafts.htm

Edited by M9!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατσε σιγουρα εχεις κανει την τεχνικη με τις 2 δεσμες γιατι δεν εχω βρει καποιον ορθοπεδικο να την κανει, λεγεται double-bundle η τεχνικη. Ο επιγονατιδικος παντως ειναι ο πιο ισχυρος απο ολους. Οντως οι hamstrings ειναι 250% πιο δυνατοι απο τον Π.Χ.Σ μονο αν τους εχει δεσει μαζι και τον ισχνο και τον ημιτενοντωδη και εχει κανει αυτη την νεα τεχνικη που σου λεω γιατι αλλιως αν εχει βαλει εναν απο τους δυο τοτε αυτο αντιστοιχει σε δυναμη μονο το 70% του π.χ.σ. για αυτο σε ατομα που ασχολουνται με αθλητισμο οπως ποδοσφαιρο,μπασκετ λενε οτι ειναι καλυτερα για επιγονατιδικο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επισης οταν παιρνουν μοσχευμα απο πισω αυτο επειδη δεν εχει οστικα τεμαχια θελει κανα 3μηνο για να στερεωθει καλα( να ενσωματωθει) για αυτο μου ειπαν οτι απαιτειται και 3 μηνες περισσοτερος χρονος αποθεραπειας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατσε σιγουρα εχεις κανει την τεχνικη με τις 2 δεσμες γιατι δεν εχω βρει καποιον ορθοπεδικο να την κανει, λεγεται double-bundle η τεχνικη.

 

Το χαρτί που έχω λέει ισχνό + ημιτενοντώδη + LARS(θα ρωτήσω και στο τέλος του μήνα τον γιατρό μου).Φαντάζομαι δεν μου τα κόψανε και τα δύο για να μου βάλουν το ένα :lol: Βασικά οι περισσότεροι(αν όχι όλοι) εδώ μέσα,αυτή την τεχνική νομίζω έχουν κάνει,δεν είναι κάτι το καινούργιο.

 

---

 

Έκλεισα 1 μήνα από την εγχείρηση σήμερα!Είμαι στην 3η φυσιοθεραπεία,ρεύματα-λέιζερ-υπέρηχους και πάμε πολύ καλά!Άντε να αρχίσουμε και λίγο ενδυνάμωση γιατί έχει μείνει ο μισός τετρακέφαλος :P

Πιστεύω από βδομάδα θα περπατάω όπως παλιά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. Δυστυχως ειμαι και εγω παθων.. Παιζω ποδοσφαιρο και επαθα ολικη ριξη προσθιου χιαστου.. Εχει απο τον Νοεμβριο που το επαθα αλλα δεν εχω κανει ακομα εγχειριση λογω φοιτητικων υποχρεωσεων.. Θα την κανω μολις τελειωσω την εξεταστικη μου το Φεβρουαριο.. Βεβαια εχω ρωτησει αρκετα ατομα για γαιτρους και σε καποια φαση ειχα πανω απο 10 ονοματα απο γιατρους.. Ολοι τους συστημενοι.. Εχω καταληξει σε 3 γιατρους και θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει αν εχει παει/ακουσει κατι για τους συγκεκριμενους.. Αν εμεινε ευχαριστημενος..κτλ..

 

Οι γιατροι ειναι:

 

1) Τσουκας (Ειναι στην ευρωκλινικη)

 

2) Πισκοπακης (Ιατρικο Κεντρο)

 

3) Αποστολοπουλος (Ιατρικο Κεντρο)

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by Vrilissiotis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστηχώς και εγώ την πάτησα κάπως έτσι με ρήξη πρόσθιου χιαστού και ρήξη έσω και έξω μηνίσκου.

 

Δευτέρα 15 Νοεμβρίου

Είχα αγώνα(ποδόσφαιρο παίζω)και μου έριξαν σκαριά και έπεσα άτσαλα και άκουσα 2 κρακ στο γόνατο.

Πολύς πόνος και αδυναμία να συνεχίσω.

Πήγα στα έκτακτα και η διάγνωση ήταν ρήξη μηνίσκου φρίκαρα όταν το άκουσα αλλά που να φανταστώ τι θα ακολουθούσε.

 

Πέμπτη 3 Δεκέμβρη

Πήρα την μαγνητική(ΙΚΑ FTW)και είδα την διάγνωση.

Την πήγα στον γιατρό και μου είπε πως λόγω της ηλικίας μου(16χρονών)το χειρουργείο είναι η μόνη λύση για να μην έχω αργότερα προβλήματα.

 

 

Κυριακή 27 Δεκέμβρη

Μπαίνω στο νοσοκομείο για τις εξαιτάσεις κτλπ.

 

 

Δευτέρα 28 Δεκέμβρη

Όπως καταλαβαίνετε βρισκόμαστε στην μέρα της κρίσης!

Μπαίνει μέσα ο μανικιούρ πεντικούρ με ξυρίζει μου δίνουν το χειρουργικό μου φόρεμα με το βαθύ ντεκολτέ και άρον άρον στο χειρουργείο.

Εκεί μου κάρφωσαν μια ένεση και κοιμήθηκα σε ανύποπτο χρόνο,η επόμενη σκηνή που θυμάμαι είναι κάτι τύπισες στο χειρουργείο να μου τραβάν τα μάγουλα και να μου λένε γούτσου γούτσου.

Με πήγαν στο δωμάτιο και είδα την μάνα μου τότε κατάλαβα πως είμαι ζωντανός δεν γίνετε να πεθάναμε και οι 2 την ίδια μέρα σκέφτηκα.

Επίσης να πω πως δεν κατάλαβα πόνο μετά το χειρουργείο αφού 2 ώρες μετά πήγα και τουαλέτα μόνος μου χωρίς πατερίτσες.

 

 

Τετάρτη 30 Δεκέμβρη

Επιτέλους σπίτι!

Πατερίτσες στο περπάτημα και πόνος απο τα ράμματα όταν πατάω κάτω το πόδι μου.

 

 

Τρίτη 12 Ιανουαρίου

Έκοψα τα ράμματα και περπάταω χωρίς πατερίτσες κουτσαίνω λίγο βέβαια αλλά οι πατερίτσες πλέον είναι περισσότερο βάρος παρά βοήθεια.

 

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Περπατάω όπως και πριν το ατύχημα με πλήρης έκταση του ποδιού μου και δεν μπορώ να το λυγίσω τέρμα για πολύ λίγο σκάλες ανέβα/κατέβα σχεδόν τέλεια και απο αύριο αρχίζουν οι φυσιοθεραπείες.

 

 

Όπως καταλάβατε η όλη διαδικασία για εμένα ήτανε πολύ ανωδύνη μέχρι τώρα και για να πω την αλήθεια είχα τρομάξει όταν είχα διαβάσει αυτά που λέτε 1 μέρα πριν την εγχείρηση.

 

 

Να ευχηθώ καλή ανάρωση σε όσους το είχαν την ίδια ατυχία με εμένα :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...