Jump to content
ΣΤΧ

Εκδρομή/επίσκεψη στο χ/κ Καλαβρύτων

Recommended Posts

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω το που σκαρφάλωσε το σαραβαλάκι μου. Κρίμα που είχα φωτογραφική μηχανή μαζί μου…
Και γιατί κρίμα;

:)

...

ζητω συγνωμη αν δεν ημουν εγκαιρα στο ραντεβου αλλα οργανωνω μια εκδρομη στο θιβετ για τον νοεμβρη εχω πολυ φορτωμενο προγραμμα

μπραβο στο χιονοδρομικο κεντρο καλαβρυτων

ελπιζουμε σε αναλογη συνεχεια

καλο χειμωνα

Δυστυχώς και εγώ δεν κατάφερα να ανέβω λόγω κάποιας υποχρέωσης που προέκυψε :) αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα για τα όσα διαβάζω.

Πραγματικά συγχαρητήρια στο Χ/ΚΚ για την προσπάθεια που κάνει.

..καλή συνέχεια!!!

Ι.Γ.

The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Από τη μεριά μου βρήκα εξαιρετικά πετυχημένη και ΧΡΗΣΙΜΗ τη συνάντηση στο Χελμό της Διεύθυνσης του χ/κ Καλαβρύτων και του Ε.Σ.ΤΟΥ.Χ και για μένα έκλεισε με τον καλύτερο και πιο επικοδομητικό τρόπο ένας κύκλος, ο οποίος είχε ξεκινήσει όχι και με τις καλύτερες συνθήκες :),όμως τέλοσπάντων ανοίγει ένας νέος.

Η μέρα μας έκατσε, ήταν εξαιρετική από άποψη καιρού, αν έλειπαν και τα λίγα σύννεφα και η μουντάδα θα είχαμε υπέρτατη θέα. Τέλος πάντων μαζευτήκαμε και ξεκινήσαμε με τα αμάξια μας ακολουθώντας τον δασικό χωματόδρομο, ο οποίος φαίρνει βόλτα το Αυγό και συνεχίζει από την πίσω μεριά μέχρι το αστεροσκοπείο Αρίσταρχος.

Εκεί το επιτελείο της Διεύθυνσης του χ/κ με επέβλεπαν τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ έργα των χωματουργικών στην πιο δημοφιλή πίστα του χ/κ τη Στύγα 2. Νομίζω δούλευαν παράλληλα σε διάφορα σημεία της πίστας 3 εκσκαφείς και μια μπολντόζα. Όλα αυτά Κυριακάτικα. Ο κ.Τσεκούρας έκανε μια προφορική παρουσιάση των έργων επί τόπου, εξηγώντας πλήρως και απαντώντας σε κάθε ερώτηση.

Ως προς τα έργα οι φωτογραφίες άνωθεν μιλούν από μόνες τους, ωστόσο εντυπωσιάστηκα από το πλάτος που θα αποκτήσει η "ανανεωμένη" Στύγα 2 σε εκείνη την πρώτη της στροφή που ήταν κάπως στενοκοπιά μέχρι πρότινως. Λογικά θα αναδιαμορφωθεί και η κλίση της πίστα μόλις σε αφήνει το καρεκλάκι, ώστε να μην χρειάζεται σπρώξιμο (κάτι που έχει αιτηθεί και για τον Ηρακλή του Παρνασσού). Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι θα συμμορφωθεί το "ρέμα" κατά μήκος της Στύγας 2, που χρόνο με το χρόνο μεγάλωνε λόγω καιρικών φαινομένων. Από ότι είχαμε δει από φωτογραφίες και τώρα και από κοντά τα χωματουργικά σε αυτή την πίστα ήταν ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

Μόλις πέσει το πρώτο χιόνι τα έργα θα έχουν ολοκληρωθεί και κατά τη γνώμη μου φέτος η Στύγα 2 θα μπορεί να παραδοθεί νωρίτερα και σε πολύ καλύτερη κατάσταση λόγω των χωματουργικών έργων. Παράλληλα αυτά τα έργα αποτελούν και μια επένδυση για το μέλλον, μιας και τα επόμενα έτη θα χρειάζεται μια πιο light, ωστόσο συστηματική συντήρηση.

Να τονίσω την έκταση και το εύρος των χωματουργικών, δεν είναι και μικρό πράγμα να σουλουπώνεις τη μακρύτερη πίστα του Χελμού...και πραγματικά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στη Διεύθυνση του χ/κ και τα συνεργεία.

Επίσης είδαμε έτοιμη πλέον την "ανανεωμένη" και επεκταμένη πίστα της Άρτεμις 3, η οποία πλέον θα έχει πρόσβαση φαρδιά και άνετη από την ράχη της κορυφογραμμής και όχι από εκείνο το στενό δρομάκι. Επίσης έχει κερδίσει και μερικά μέτρα σε μήκος, ενώ είναι και φρασκαρισμένη ως προς τα χωματουργικά.

Απομένει να γίνουν και οι απαραίτητες αλλαγές στο τερματικό του αναβατήρα Άρτεμις και οι χιονοδρόμοι πέρα από την πίστα θα απολαμβάνουν μια νέα θέα από την πίσω μεριά του χιονοδρομικού προς τα Καλάβρυτα.

Κάναμε και μια mini βόλτα στη Νεραϊδοράχη, της οποίας η κόψη απλά είναι uber και γενικά η θέα προς τα γκρεμίδια προς τα ύδατα της Στυγός πραγματικά σου παίρνει την ανάσα. Κατεβαίνοντας πίσω στο σαλέ του χ/κ βρήκαμε την συζήτηση εν εξελίξει και από τη δική μου πλευρά το να βλέπω τον κ.Τσεκούρα, διευθυντή του χ/κ Καλαβρύτων στο ίδιο τραπέζι με τον Αλέξη, πρόεδρο του Ε.Σ.ΤΟΥ.Χ να συντονίζουν τη συζήτηση με τα μέλη του συλλόγου και λοιπούς χιονοδρόμους-πελάτες ήταν κάτι που μου έδωσε μεγάλη χαρά και ικανοποίηση. Νομίζω ότι η εποχή της "προβληματικής" σχέσης ανήκει στο παρελθόν, αφήνουμε τις όποιες άσχημες και ατυχείς στιγμές, παρεξηγήσεις πίσω και ας κοιτάξουμε μπροστά με καλή θέληση και ένα πνεύμα συνεργασίας και όχι μόνο πελάτη-μαγαζάτορα.

Στα ενδότερα τώρα της συζήτησης, νομίζω ότι όλα τα θέματα τέθηκαν στο τραπέζι. Σε ιδιαίτερα πολιτισμένο κλίμα, οι χιονοδρόμοι απεύθυναν τα ερωτήματά τους και ο κ.Τσεκούρας απαντούσε. Παράλληλα μας παρουσίασε πολλές πληροφορίες για την ελληνική πραγματικότητα που διέπει τα των χιονοδορμικών, από το νομοθετικό καθεστώς που χρίζει άμεσης βελτίωσης μέχρι πιο απλά, καθημερινά θέματα. Πραγματικά συζητήθηκαν τα πάντα, ακόμα και τα λεγόμενα επίμαχα θέματα, όπως του τιμοκαταλόγου και της ενημέρωσης. Ο κ.Τσεκούρας ζήτησε τη γνώμη των χιονοδρόμων και εμείς ακούσαμε τις απόψεις του, οι οποίες ομολογουμένως στηρίζονται σε μια λογική βάση.

Τέλος να πω ότι ο κ.Τσεκούρας τόνισε ότι για κάθε είδους πρόβλημα, ερώτηση, επεξήγηση το γραφείο του είναι ανοιχτό, ενώ και μέσω του Συλλόγου μπορούν να διατυπώνονται οι όποιες απορίες πάνω σε θέματα του χ/κ.

Δεν ξέρω αν όλοι συμφωνήσαμε στο κάθετι, όμως εκείνο που έχει σημασία είναι ότι έγινε ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟΣ και πλέον πολλά θέματα έχουν ξεκαθαριστεί και εξηγηθεί. Κι αυτό είναι που μετράει στην τελική. Ένας δίαυλος επικοινωνίας και ενημέρωσης έχει ανοίξει με πολύ κόπο και καλή θέληση ανάμεσα στη Διεύθυνση του χ/κ Καλαβρύτων και του Δ.Σ του Ε.Σ.ΤΟΥ.Χ, τα μέλη ας δώσουμε μια ευκαιρία σε αυτή τη συνεργασία και ας τιμήσουμε αυτή την προσπάθεια.

Στο Χελμό χθες μίλησαν τα απτά έργα, δόθηκαν εξηγήσεις, έγινε πολιτισμένος και επικοδομητικός διάλογος, έγινε ορεινός περίπατος και νομίζω ότι όλοι αποχώρησαν κερδισμένοι.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΟΙ

υ.γ: Μετά το πέρας της συζήτησης έπεσε και ΜΑΣΑ με θέα Αυγό και Νεραιδοράχη...pas mal, pas mal.

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Να ευχαριστήσω κι εγώ τον κ. Τσεκούρα και τους συνεργάτες του για την καλά οργανωμένη συνάντηση που είχαμε χθες και τη φιλοξενία. Η φθινοπωρινή όψη της Στύγας 2 και η κατατοπιστική παρουσίαση που ακολούθησε, μας έκαναν να δούμε τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία. Σαν αποτέλεσμα, πιστεύω να επιστρέψουμε με το καλό στις χιονισμένες πίστες πιο συνειδητοποιημένοι σκιέρ: 1. ως προς τη λειτουργία του χιονοδρομικού και 2. ως προς τη συμπεριφορά μας μέσα σ’αυτό (βλ. σεβασμός στους υπόλοιπους σκιέρ και ...στα πέδιλά τους- ένας ένας στο πιατάκι βρε παιδιά, μη μας πιάνει πανικός :) )

Κατά τ’ άλλα, η παρέα του snowclub εξαιρετική!.... αν δεν παινέσουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει :lol::lol: Jey έπρεπε να κάνεις το demonstration με τις «τεχνικές οδήγησης» στη διαδρομή προς τη Στύγα, έτσι θα συνδιάζαμε κι ένα παραπέντε-πώς δεν το σκεφτήκαμε άραγε??? Γιώτα περιμένω τις λεπτομέρειες όταν βρεις χρόνο, αν θες φτιάξε new topic μήπως και θελήσει και κανένας άλλος- λέμε τώρα :lol::lol::lol:

Φιλικά,

snowcat

"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Ακούγοντας τα τόσα καλά σας λόγια πραγματικά λυπάμαι ακόμη περισσότερο που δεν κατάφερα τελικά να παρευρεθώ στην τόσο εποικοδομητική συνάντηση λόγο αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων (τα παιδιά που πέρασαν από το μαγαζί καταλαβαίνουν τι εννοώ).

Ωστόσο δεν έχω παρά να εκφράσω την χαρά και τον έπαινό μου στον διευθυντή του κέντρου και στο προεδρείο του ΣΤΟΥΧ για την πρωτοβουλία αυτή που επισφραγίζει με τον καλύτερο τρόπο την ήδη καλή συνεργασία των δυο πλευρών , ρίχνοντας δίκαια στην λήθη το άσχημο παρελθόν στα πρώτα νηπιακά βήματα του συλλόγου μας, κοιτάζοντας με αισιοδοξία και ωριμότητα πια το μέλλον της ελληνικής χιονοδρομίας.

Έχουν ακόμα πολλά να γίνουν και ο αγώνας δεν θα είναι εύκολος μιας και τα προβλήματα όπως και εσείς αντιληφθήκατε περιλαμβάνουν βραδυκίνητες κρατικές υπηρεσίες , κενά στη νομοθεσία και πολιτικές διοικήσεις που δεν ανταποκρίνονται στις πραγματικές ανάγκες της χιονοδρομίας.

Η ένωση των δυνάμεων από όσους αγαπούν την χιονοδρομία είναι πλέον μονόδρομος για να πάμε μπροστά και αυτό που συνέβη την Κυριακή ήταν ένα τέτοιο βήμα προς τα μπρος. Χρειάζονται και άλλα ….ας συνεχίσουμε

Maximus

"Να δεις τι σού χω για μετά..."

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω το Δ.Σ. του συλλόγου μας, αυτούς που εργάστηκαν για αυτή τη συνάντηση αλλά κυρίως τη διεύθυνση του ΧΚΚ για αυτή την πρόσκληση ,ξενάγηση και ενημέρωση .Δυστυχώς δεν μπόρεσα να μείνω μέχρι το τέλος αλλά η διάθεση και οι προθέσεις της κουβέντας ήταν εμφανείς και ευχάριστες ακόμα και στο πρώτο μέρος που παρακολούθησα.

Πάντα τέτοια και καλή χιονοδρομική χρονιά για όλους .

Θέλουμε να εξάρουμε το ύφος και των σημερινών μηνυμάτων και να τονίσουμε οτι επικοινωνώντας μεταξύ μας αλλά και με όλα τα χ/κ σε αυτό το επίπεδο κοσμιότητας μόνο καλή εικόνα μπορούμε να βγάλουμε προς τα έξω. Και το λέμε αυτό όχι μόνο για τα καλά σχόλια που γράφονται τις τελευταίες ημέρες με αφορμή τις επισκέψεις μας στα χ/κ, αλλά και για τα παράπονα που θα υπάρχουν με την έναρξη της χιονοδρομικής περιόδου.

Πρέπει να γνωρίζετε οτι η ιστοσελίδα μας πλέον διαβάζεται και από πολιτικά πρόσωπα που παρακολουθούν, μετά τις παρεμβάσεις μας, τα τεκταινόμενα και οφείλουμε ακόμη περισσότερο να τεκμηριώνουμε τις καταγγελίες μας ή να τονίζουμε τις θετικές εξελίξεις.

Η βοήθεια όλων των συμμετεχόντων στο forum του Snowclub.gr είναι μεγάλη και χρήσιμη. Η μιζέρια του παρελθόντος και μερικών ελαχίστων τωρινών περιστατικών μας αφήνει αδιάφορους ως προς την πορεία που έχουμε χαράξει.

Δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στην συνάντηση λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων (δεν είχα δηλώσει συμμετοχή ) και λυπούμαι ιδιαίτερα για αυτό, διαβάζοντας όμως τις εντυπώσεις χαίρομαι για την προσπάθεια που γίνεται στα Καλάβρυτα και θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου στον Κύριο Τσεκούρα για την πρωτοβουλία της συνάντησης αλλά και την προσπάθεια που καταβάλει για την αναμόρφωση του ΧΚΚ. Σίγουρα τέτοιες προσπάθειες δεν περνούν απαρατήρητες.

Νεκτάριος Μπαμπούρης

μπράβο σε ολους

οι σχεσεις ετσι πρεπει να ειναι, ενα βημα μπροστα, και οχι ο,τι γινοταν πριν καιρο,ενα βημα πισω,κοντρες κ.λπ που μονο κακο μας εκαναν τοσο καιρο...

Ο αγώνας μόλις δικαιώθηκε...Ο αναβατήρας Στύγα μετονομάστηκε τελικά σε «Σκάφη»

Ειναι η πρωτη φορα που ηρθα σε συναντηση με τα μελη του συλλογου και θα συνεχισω να ερχομαι απο εδω και περα... Ειλικρινα εντυπωσιαστηκα και ειμαι πολυ χαρουμενος που ειχα την ευκαιρια να ακουσω τον Κ. Τσεκουρα κ τον Αλεξη. Συγχαρητηρια στη διεύθυνση του ΧΚΚ και στο Δ.Σ. του συλλόγου. Παντα τετοια κ καλο χειμωνα να εχουμε.

Κωνσταντινος.

Ειναι η πρωτη φορα που ηρθα σε συναντηση με τα μελη του συλλογου και θα συνεχισω να ερχομαι απο εδω και περα... Ειλικρινα εντυπωσιαστηκα και ειμαι πολυ χαρουμενος που ειχα την ευκαιρια να ακουσω τον Κ. Τσεκουρα κ τον Αλεξη. Συγχαρητηρια στη διεύθυνση του ΧΚΚ και στο Δ.Σ. του συλλόγου. Παντα τετοια κ καλο χειμωνα να εχουμε.

Κωνσταντινος.

μια από τα ίδια, να επισημάνω την επιμονή του κ. Τσεκουρά να λύσει τις όποιες απορίες των παρευρισκομένων όποιες και αν ήταν αυτές. Ευχαριστουμε που μας δεχτήκατε και μας ξεναγήσατε στο ΧκΚ.

Αντε καλές πούδρες..... :D:D

αυτούς τους δύο τους τελευταίους να τους προσέχετε...παλιοχαρακτήρες...

αυτούς τους τρεις τους τελευταίους να τους προσέχετε...παλιοχαρακτήρες...

Εγω παντως σας στελνω το βιογραφικο και το ποινικο μητρωο μου, ετσι για να μη λετε :):):)

τώρα φταίω εγώ να αρχίσω τίποτα καντήλια ?

Αυτός εδώ γιατί ανακατεύεται ?

Ρε συ με το καπέλο...κάνε μας τη χάρη...κάτσε στην άκρη να περάσουν οι σοβαροί άνθρωποι του forum

επ επ επ....τι έχουμε...Κωσταντίνε-Αλέξη μας λένε παλιοχαρακτήρες.......λοιπόν για κανονίστε γιατί θα πω του Αλέξη να σας ..... 8):D περάσει από πάνω με το τουτου του............και ξέρετε πως θα σας κάνει ε?

lol

Σιγά! Πήρε ένα μικρομεσαίο και νομίζει ότι θα μας τρομάξει;
Τον απεριόριστο θαυμασμό μου και τον ταπεινό σεβασμό μου στον ΚΥΡΙΟ Λάππα...τίποτε περσσότερο για να μήν αρχίσω τίποτα καντήλια...

Στην συνάντηση συζητήθηκε καθόλου εάν θα γίνουν χωματουργικά έργα ομαλοποίησης στην αρχή της πίστας Αχιλλέας ή Δανάη ή Σεράγεβο που γεμίζει από πτώματα αρχαρίων στο ξεκίνημα της? 8)