Jump to content

Recommended Posts

Αγαπημένοι μου φίλοι,

Σοβαρός λαός δεν είμαστε και δεν προβλέπεται να γίνουμε στο άμεσο μέλλον. Ως γνωστόν κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν γι' αυτό και πάσχει τόσο το νομικό πλαίσιο όσο και η τοπική αυτοδιοίκηση στην Ελλάδα.

Δε μας λείπουν τα βουνά, το χιόνι, οι δυνατότητες κτλ. το μυαλό μας λείπει (χρόνια τώρα). Ο μίζερος Έλληνας που ισχυρίζεται ότι αγαπά τη θάλασσα (χτες είδα στις ειδήσεις τους αθηναίους χ.....ους από τη χαρά τους που έχει 20 βαθμούς χειμωνιάτικα) δεν μπορεί ούτε τις παραλίες να αξιοποιήσει, στα βουνά θα στραφεί; Οι Έλληνες χιονοδρόμοι είμαστε πράγματι πολύ λίγοι. Το βλέπει νομίζω καθένας μας στην καθημερινότητά του, στις αντιδράσεις που λαμβάνει όταν λέει "πότε θα χιονίσει να τσουλίσουμε λίγο;". Μόνο προσπάθειες οργανωμένες, όπως καλή ώρα ο σύλλογος, μπορούν να ελπίζουν σε βελτίωση των χιονοδρομικών συνθηκών.

Όσο για την προσέλκυση ξένων τουριστών ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ χώρα τουριστικά (και όχι μόνο). Γιατί να πληρώσει ο Αγγλος πολύ περισσότερο για να έρθει στην Ελλάδα και να μην πάει ακόμη και στις ΗΠΑ;

Συμπερασματικά (και για να μη συνεχίσω να επαναλαμβάνω όλα τα σωστά που έχουν ήδη γραφτεί παραπάνω) θεωρώ ότι το πρόβλημά μας είναι η νοοτροπία του νεοέλληνα και η γενική έλλειψη ουσιαστικής παιδείας (με την ευρεία έννοια του όρου). Ωστόσο, είναι τουλάχιστο ενθαρρυντικό να διαβάζουμε τέτοιου επιπεδου συζήτηση στο φόρουμ. Άλλωστε κανείς δε θα μας απαγορέψει να ονειρευόμαστε....

Φιλιά

Ράνια

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν λοιπόν θεωρείς ότι κάτι natura 2000 και κάποιες άλλες "οικολογικές ανησυχίες" έχουν βάση, αδιαφορώντας-πετώντας τις όποιες ευκαιρίες μας έδωσε η πλούσια φύση που έτυχε να έχει η χώρα μας, τότε πάω πάσο.

 

sea0156l.jpg


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εμένα πάντως η αδιαφορία-ανυπαρξία θέσης και το να μην κάνουμε τίποτα απλώς φοβούμενοι ότι αυτό που θα κάνουμε θα είναι λάθος, με βρίσκει αντίθετο και είναι συνήθως απόφαση μετριοτήτων και ανθρώπων χωρίς στόχους στην ζωή τους.

 

Μπορεί να έχεις και δίκιο.

Αλλά για εμάς τις μετριότητες το να μην κάνεις απολύτως τίποτα στην φύση είναι 1000% στόχος, στάση και θέση από μόνη της.


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Aλλά για εμάς τις μετριότητες το να μην κάνεις απολύτως τίποτα στην φύση είναι 1000% στόχος, στάση και θέση από μόνη της.

 

:D:D:D Απ' το κρεββατι στο μπαρακι και πισω ε;;!!! ;)

 

Δεν ξερω...εμενα μ'αρεσουν οι εκδρομες στη φυση, κι ας κουβαλαω το θερμος με τον Γαλλικο καφε και τα σαντουιτς :P . Και 10Ε το ποτο, δεν αντεχει το πορτοφολι μου ;):D

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπορεί να έχεις και δίκιο.

Αλλά για εμάς τις μετριότητες το να μην κάνεις απολύτως τίποτα στην φύση είναι 1000% στόχος, στάση και θέση από μόνη της.

 

Το πήρες προσωπικά (τον χαρακτηρισμό) και δεν είχα καμία πρόθεση για κάτι τέτοιο.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις ιδέες σας και τις σκέψεις σας

 

Οι παραμέτροι που ίσως κάποιοι ξεχνάνε είναι οι εξης:

 

1. Εκατομμύρια ευρώ στο Bansko από Έλληνες νέα χκ σκοπίων και Γιουκοσλαβίας ενώ κάτι πήρε το αυτί μου για Αλβανία. Οι Γάλλοι συνεχίζουν να ρίχνουν δις ευρώ στα χκ τους οι Σουηδοί πάνε με το ΑRE πολύ μπροστά και γενικά η παγκόσμια εικόνα της αγοράς του σκι μπορεί να χαρκτηριστεί πολύ καλή. Δεν μπορών να σκεφτώ κανέναν λόγο γιατί ένα ποσοστό αυτής της αγοράς δεν μπορεί να το καρπωθεί ένα Ελληνικό σωστό χιονοδρομικό ski in -ski out με 40-60 χιλιόμετρα πίστες. Παρά όσα λέτε για τιμές-service-χαμογελο επαγγλεματιών-ομορφιά τοπίων, η εικόνα που έχω από τα ταξίδια μου στην Ευρώπη και Ελλάδα, πάνω σε αυτές τις παραμέτρους, είναι ότι αν είχα άπλετο χρόνο στη διάθεσή μου θα διάλεγα να γυρίσω την Ελλάδα για τρεις βδομάδες, παρά να πάω Άλπεις-Βουλγαρία αλλά δεν το κάνω επειδή ξέρω ότι μάλλον δεν θα ευχαριστηθώ σκι στα "ξεχασμένα" χιονοδρομικά μας. Εάν βάλει κανείς και τις παραμέτρους ιστορία-μνημεία και την "πολιτισμένη" εικόνα της Ελλάδας έξω έχουμε πιστεύω ένα τουριστικό προιόν που το μόνο που του λέιπει είναι το σωστό,σύγχρονο και με χιόνι χιονοδρομικό.

 

2. Ο Έλληνας (και κυρίως Αθηναίος) σκιερ της κατηγορίας "ναι κάνω σκι πάω μια φορά το χρόνο Άλπεις πάω και κάνα τριήμερο Βασιλίτσα αλλά Παρνασσό πάω μια φορά το χρόνο ξενερώνω και δεν ξαναπάω". Για μένα αυτή η αγορά είναι η μεγαλύτερη και αυτή πρέπει να ξανακερδιθεί. Γνωρίζω πάρα πολλούς ανθρώπους της κατηγορίας που με κοιτάνε σαν ουφο όταν τους λέω ότι κάθε σκ είμαι Παρνασσό βρέξει χιονίσει. Πρακτικά τα τελευταία χρόνια ο Παρνασσός κάνει Σαββατοκύριακο μια στις 5-10 μέρες καλού σκι. Όσοι ανέβηκαν στις κακές εντάχθηκαν αμέσως σε αυτή τη κατηγορία ενώ ακόμα και όσοι πέτυχαν καλή μέρα, ανέβηκαν ξανά και πέτυχαν κακή οπότε ξαναεντάχθηκαν στην κατηγορία. Υποθέτω ότι ο Παρνασσός έχει την δυνατότητα με μια καλή σεζόν αφού έχει επεκταθεί να έχει τουλάχιστον 20.000 σκιερ κάθε σκ με τη λογική ότι τα καλά σκ έχει 5000 και ξέρω προσωπικά ότι τρεις στους τέσσερις γνωστούς μου δεν ανέβηκαν μια μέρα επειδή ήταν σίγουροι ότι θα έχει κόσμο και θα έχει ουρές. Δεν πρέπει να ξεχνάμε τους χιονοδρόμους των λίγων επισκέψεων οι οποίοι εάν είχαν βρει ένα φανταστικό χιονοδρομικό θα είχαν παθιαστοί με το σκι αλλά επειδή βρήκαν ουρές θεώρησαν ότι το σκι γίνεται πάντα σε ουρές και δεν ξαναανέβηκαν.

 

Νομίζω ότι ο σύλλογος θα είχε πολύ ενδιαφερων να κάνει μια τέτοια έρευνα ξεκικώντας από την παλιά των 200.000 χιονοδρόμων και των 500.000 ανθρώπων που έχουν βάλει πέδιλα στα πόδια τους. όποιος μου πει ότι 200.000 χιονοδρόμοι δεν αρκούν να στηρίξουν ένα χιονοδρομικό των 50 χιλιομέτρων και των 10 αποσυμπλεκόμενων στις δύο ώρες απόστασης από την Αθήνα θα αρχίσουμε να πετάμε και νούμερα. Σκεφτείτε απλά οι μισοί από αυτούς 100.000 να πάρουν δύο μέρες άδεια το χρόνο καθημερινές + το Σαββατοκύριακο δηλαδή 400.000 εισητήρια. Αυτό το νούμερο είναι το διπλάσιο από το όσα εισητηρια έκοψε ο Παρνασσός την καλύτερη σεζόν του. Επίσης πόσοι Έλληνες πήγαν Βουλγαρία-Άλπεις φέτος. Οι μισοί δεν θα έμεναν Ελλάδα?Το ένα τέταρτο?

 

3. Περί χιονοδρομικής σεζόν: Η φετινή είναι η χειρότερη σεζόν της πενηνταετίας. Να δεχθώ ότι από εδώ και εμπρός θα είναι έχουμε μια τέτοια κάθε δεκαετία. Και πάλι θα είχαμε περίπου 50 χλμ σκι εάν είχαν γίνει τα χιονοδρομικά που ανεφερα.

 

Βασιλίτσα με τεχνητό σχεδόν όλη ανοιχτή από τα Χριστούγεννα

20χλμ πίστες Παρνασσό απο 10 Δεκεμβρίου χωρις καν τεχνητό. Με τεχνητό και χωματουργικά το μισό χκ ανοιχτό

Κακαρδίτσα Μαρόσα σχεδόν όλο ανοιχτό από 20 Δεκεμβρίου με τεχνητό ή χωρίς

Δίρφη

Πήλιο

 

Νομίζω ότι γίνεται ξεκάθαρο ότι ακόμα και στη χειρότερη σεζόν χιόνι έχουμε. Λίφτ και υποδομή δεν έχουμε εκεί που έχει χιόνι

 

4. Περί περιβάλλοντος. Εγώ πάντα είμαι της άποψης ότι το περιβάλλον το έχουμε διαλύσει τόσο πολύ που και με το δίκιο τους κάποιοι λένε να μην γίνει καθόλου άλλη ζημιά. Δεν μπορώ να δεχθώ όμως να χαρακτηριστεί μια περιοχή Natura και να απαγορευτεί οποιαδήποτε επέμβαση στα ωραιότατα βράχια της. Ναι ένα δάσος πρέπει να προστατευτεί. Ναι τα ελάφια πρέπει να ληφθούν υπόψιν. Αλλά στα κατσάβραχα της Κακαρδίτσας στην αλπική ζώνη δεν μπορώ να δεχθώ κανέναν οικολόγο να απαγορέψει μια επένδυση η οποία θα φέρει εισόδημα-ανάπτυξη σε μια πειοχή με τεράστια ανεργία. Δεν μπορώ να δεχθώ μια επένδυση η οποία θα βάλει την Ελλάδα στον χάρτη του χειμερινού τουρισμού και η οποία δεν θα κόψει κανένα δένδρο ότι δεν μπορεί να γίνει επειδή απλά κάποιοι έχουν ανάγει την οικολογία στο σύνθημα"μην κάνετε τίποτα". Ελάτε να το δούμε το μέρος και να δούμε πως με τις ελάχιστες επιπτώσεις στο περιβάλλον μπορούμε να κάνουμε τα Άνω Κελλάρια κέντρο εισοδήματος για την Ελλάδα δισσεκατομυρίων ευρώ. Επειδή έχω την χαρά να πετάω πάνω από τον Παρνασό πιστέψτε τα ελάφια την περνάνε μια χαρά. Τα βλέπεις μόνο από ψηλά σε μέρη που απέχουν δυο τριαχλμ από την πλησιέστερη επέμβαση του ανθρώπου. Να δεχθώ εκεί να μη γίνει καμία παέμβαση να αφεθούν στην υσηχία τους. Στο κατσάβραχο όμως δεν μπορώ να δεχθώ ότι δεν έχω που να κάνω σκι για να προστατευτεί ο βράχος του Κοτρωνιού. Η σε κάθε περίπτωση εάν δεν κάτσει σε ένα τραπέζι ο οικολόγος με το Υπουργείο Τουρσμού να καταλάβει ο ένας τα ωφέλη μιας επένδυσης και ο άλλος τις ειδικές περιβαλλοντολογικές ανάγκες μιας περιοχής δε πρέπει να απποριφθεί καμία επένδυση.

 

5.Περί θεσμικού πλαισίου: Τα πράγματα είναι απλά.

 

Ένας νόμος που θα λέει το εξής: Ο επενδυτής σε εγκαταστάσεις χιονοδρομικών κέντρων λόγω της ανάπτυξης που προσφέρει στην περιοχή δικαιούται την εγκατάσταση κλινών αντιστοίχων με το ένα δέκατο της δυναμικότητας ανά ώρα των αναβατήρων που εγκατέστησε πλησίων του χαμηλότερου αναβατήρα.

 

Άρα έχουμε στην υποθετική περίπτωση επέκτασης στα Άνω Κελλάρια και σουλούπωσης του υπάρχοντος χ.κ(σκεφτείτε τα ίδια νούμερα για Βασιλίτσα και Περτούλι(Μαρόσα). Επενδύσεις περίπου ;) εκατομμυρίων ευρώ σε λιφτ δυναμικότητας 15000 ανά ώρα. Ιδιοκτησία του επενδυτή σε ξενοδοχεία 1500 κλινών πλησίων του χιονοδρομικού τα οποία πιθανότατα θα είναι και αυτά που θα είναι γεμάτα με πελάτες εβδομάδας Έλληνες και κυρίως ξένους. Οι Αραχωβίτες θα διατηρίσουν σίγουρα τα μεγάλα ποσοστά πληρότητας τα Σαββατοκύριακα καθώς σε κάθε περίπτωση η ζήτηση θα υπεραυξηθεί πολύ περισσότερο από τις 1500 κλίνες. Προς το παρών το μέγάλο πρόβλημα είναι ότι φοβούνται ότι οι 1500 κλίνες στο βουνό θα τους φάνε τους πελάτες του Σαββατοκύριακόυ και όλοι θα μένουν στο βουνό. Για σκεφτείτε όμως πόσο περισσότεροι θα είναι οι πελάτες του βουνού(κατηγορία 2) ενώ με ξένους και Έλληνες πελάτες εβδομάδος θεωρώ βέβεβαιο ότι τα ξενοδοχεία του επενδυτή θα είναι γεμάτα όλη τη σεζόν και αρκετοί θα επιλέγουν να περάσουν διακοπές εβδομάδας στην Αράχωβα. Χρειάζεται numbercrunching και θα έχει πολύ ενδιαφέρων να βάλουμε υποθετικά νούμερα να δούμε αποτελέσματα.

 

Υ.Σ. Υστερα από παραινέσεις των τηλεθεατών μας το χιονοδρομικό της Κακαρδίτσας χρειάζεται καινούργιο όνομα καθώς ο Βέλγος πελάτης του θα παθαίνει λόξιγκα να το λέει. Νεραϊδα λοιπόν το χωρίο από κάτω το οποίο είναι και πανέμορφο.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

KAΛΑΒΡΥΤΑ 2

 

Επέκταση του χκ προς τα κάτω, προς το Αυγό και στις Δυτικές πλαγιές τεχνητό και κλινες στο οροπέδιο για τον επενδυτή

 

Λιφτ: 5 καρέκλες 3 χλμ δέκαπέντε συρόμενα 1 χλμ

Σεζόν: +1 Καλάβρυτα +0,5 (μόνο από το τεχνητό)

Πίστες:40χλμ μάυρες κοκκινες μπλε

Περιγραφή σκι: Εξαιρετικά πεδία με μεγάλες πίστες ειδικά μέσα στα δέντρα προστατευμένα από τον καιρό και απολαυστικό χιονοδρομικό κέντρο με πίστες όλων των κλισεων

Γνώμη μου: Μόλις καταλάβουν οι Καλαβρυτινοί ότι το χιονοδρομικό που τους έκανε πλούσιους έφτασε η στιγμή να τους κάνει ακόμα πιο πλούσιους θα πάει μπροστά. Επίσης μόλις καταλάβουν ότι αποσυμπλεκόμενα στη Στύγα θα είναι παγωμένα όλο το χειμώνα και πάλι θα πάμε και θα τους βρίζουμε που είναι κλειστά πάλι το χιονοδρομικό θα πάει μπροστά. Τα Καλάβρυτα φωνάζουν από χιλιόμετρα για συρόμενα στη Στύγα και καρεκλάκια ή συρόμενα μέσα στα δέντρα που είναι προστατευμένα από τον καιρό. Μόνο εάν γίνουν πρώτα αυτά μετά μπορεί να εγκατασταθεί εναέριος αναβατηρας στη Στύγα που με τον καιρό που πιάνει εκεί μάλλον σε τούνελ πρέπει να είναι το τερματικό.

 

Αλλά εδώ είναι Ελλάδα και ονειρυόμαστε κύριε Δήμαρχε να είμαστε στα εγκαίνια του τετραπλού από το πάρκιγκ στη Στύγα. Τρια συρόμενα θα κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά και θα κοστίσουν το ένα πέμπτο και εμένα σαν σκιερ θα μου δώσουν την απόλαυση να κατεβαίνω μια μέρα μετά την κακοκαιρία τη Στύγα. Αλλά δεν θα έρθουν στα εγκαίνια τα κανάλια βλέπεις για τρια συρόμενα...

 

Ανοίξτε άλλο thread αν θέλετε για τα Καλάβρυτα μην το χαλάσουμε αυτό


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλά ολα αυτά αλλά πέστε μου τα λεφτα που θα βρεθούνε;Πάντως αν πιστέυετε οτι τέτοιες επενδύσεις θα βγουν απο 1000 η 1500 κλίνες είστε πολύ μακριά γελασμένοι.Ρωτήστε και αυτούς που έχουν μεγάλες μονάδες να σας πουν τα τρομερά τους κέρδη.

Πρέπει να αλλάξουν πάρα πολλά στην ελλάδα που πολύ πιστέυω οτι δεν πρόκειτε να γίνουν ποτέ.Και για όσους αναφέρουν Βουλγαρίες,Σκόπια,Αλβανίες κτλ μάλλον ξεχνάτε οτι στο Μπάνσκο η κάρτα έχει 25-30 ευρώ και το μηνιάτικο του βούλγαρου υπάλληλου στο χ.κ είναι απο 120 έως το πολύ 200 ευρώ.Στήν Ελλάδα τα μεροκαμματά που είναι;Και να μην αναφέρω και άλλα παρόμοια παραδείγματα.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδιά....εγώ λέω να γυρίσουμε πλευρό να κουτουλήσουμε στο κομοδίνο και να ξυπνήσουμε, εδώ τα χκ δουλευουν με εξοπλισμό 25ετίας το πιο νέο, και εμείς λέμε για κλίνες και πίστες δεκάδων χιλιομέτρων ;):huh::huh: ... ας εξοπλιστούν τα υπάρχοντα χκ,...ας αλλάξουν τα υπάρχοντα λιφτ με υπερσύγχρονα και αξιόπιστα... και μετά ας γίνουν ξεν/χειακές μονάδες στα μεγαλύτερα, αφού βεβαίως βεβαίως περάσουν από την γραφειοκρατεία του ΥΠΕΧΩΔΕ μετά απο 10 χρονάκια μπορεί να ξεπεταχτεί τίποτα στα Καλάβρυτα ή Παρνασσό, και αφού περπατήσουμε με μαγκούρα μπορεί να δούμε και καμια ξένη επένδυση ή ακόμη καλύτερα ξένους χειμερινούς τουρίστες ;););););)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το πήρες προσωπικά (τον χαρακτηρισμό) και δεν είχα καμία πρόθεση για κάτι τέτοιο.

Δεν υπάρχει πρόβλημα ;)

Απλά το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και δημιουργεί ενδεχομένως "πάθη" των οποίων η εξαφάνιση θα έρθει άμα την εμφάνιση του χιονιού :huh:

Το θέμα με ενδιαφέρει πολύ και οι απόψεις άλλωστε είναι ενδιαφέρουσες και θα χαρώ να τις συζητήσουμε και από κοντά σε κάποιο σαλέ με ζεστό καφεδάκι.

Φιλικά,

Πάνος


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
sea0156l.jpg

Λέγοντας την μισή αλήθεια μπορείς να πεις το μεγαλύτερο ψέμα. Καλύτερα διάβασε ολόκληρο το κείμενο χωρίς να απομονώνεις φράσεις. Το να φτιάχνεις natura 2000 για να προστατέψεις τα φίδια, δεν μου φαίνεται και το πιο αναγκαίο πράγμα, ούτε το μεγαλύτερο οικολογικό πρόβλημα που υπάρχει στην Ελλάδα. Αλλά και γενικότερα, η δραστηριότητα ενός ΧΚ, που αναγκαστικά είναι σε μεγάλο υψόμετρο, εκεί που σχεδόν δεν υπάρχουν ή δεν υπάρχουν καθόλου δέντρα, επίσης δημιουργεί πολύ λιγότερα οικολογικά προβλήματα από πολλές άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες που δεν μας έχουν απασχολήσει ενώ θα έπρεπε.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote name='ΜΙΚ' date='Jan 21 2007, 10:10 PM' post='69643']

Ευχαριστώ παιδιά για τις ιδέες σας και τις σκέψεις σας

 

Οι παραμέτροι που ίσως κάποιοι ξεχνάνε είναι οι εξης:

 

Παρά όσα λέτε για τιμές-service-χαμογελο επαγγλεματιών-ομορφιά τοπίων, η εικόνα που έχω από τα ταξίδια μου στην Ευρώπη και Ελλάδα, πάνω σε αυτές τις παραμέτρους, είναι ότι αν είχα άπλετο χρόνο στη διάθεσή μου θα διάλεγα να γυρίσω την Ελλάδα για τρεις βδομάδες, παρά να πάω Άλπεις-Βουλγαρία αλλά δεν το κάνω επειδή ξέρω ότι μάλλον δεν θα ευχαριστηθώ σκι στα "ξεχασμένα" χιονοδρομικά μας. Εάν βάλει κανείς και τις παραμέτρους ιστορία-μνημεία και την "πολιτισμένη" εικόνα της Ελλάδας έξω έχουμε πιστεύω ένα τουριστικό προιόν που το μόνο που του λέιπει είναι το σωστό,σύγχρονο και με χιόνι χιονοδρομικό.

 

 

 

Το γαλα αυτην την στιγμη ειναι το πιο ακριβο της ευρωπαικης ενωσης (οπως λενε οι εφημεριδες μας), ο καφες παει να ανεβει στο βαθρο για παγκοσμιο μεταλλιο.......εχουμε καποιους παραδοσιακους ξενωνες με 140 ευρω την βραδυα(ακομα και στον νομο δραμας...) ενω στην αυστρια βρισκεις με 40 ευρω soyper καταλυμα στην δε βουλγαρια με 140 κοιμασαι στο Κεμπινσκι........

 

Η καρτα αυτην την στιγμη ειναι στα 27 ευρω με υπογραφες και χιλιες δυο διαμαρτυριες περισυ αμα γινει δηλ 60 70 χλμ ο παρνασσος ποσο θα ειναι???????

 

Με ποιον τροπο σκεφτομαστε να διαλεξουμε προορισμο για την δευτερη εκδρομη???Μα με βαση μια καλη προσφορα απο την κοιλαδα των Ισαυρων.....δηλ με γνωμονα την τιμη..

 

Τρεχα να τα κανεις σεμιναριο στον κουτοπονηρο ξενοδοχο που νομιζει πως θα ερθει ο πριγκηπας Ουιλιαμ στο παταροχωρι του να κανει σκι για να ριξει τις τιμες.........Ασκολσουν ;):huh:

 

Πηγε κανενας απο "εμας" στην Γαλλια για να δει μνημεια εξω απο στην Briancon????Πηγε κανενας στην αυστρια να δει το αγαλμα του Γουλιελμου Τελου η του Μοτσαρτ.......klein mein..........Ισως ειναι πολυ προσωπικη η γνωμη μου αλλα αμα παω για σκι θα κοιταξω να βρω καμια σαουνα να χαλαρωσω, θα την κοψω στον υπνο η θα προσπαθησω να βρω καμια γκομενα παρα να τρεχω στα σοκακια να δω τον πολιτισμο των αυστριακων........

 

Βεβαια οι ξενοι παντα γοητευονται απο τους δελφους ξερουν πιο καλα απο εμας τις ιστοριες με την πυθια βαλε και τον οιδιποδα(στην θηβα δεν ηταν????) οι θερμοπυλες πιο διπλα ποιος ξερει.............ισως εχει καποια βαση........αλλα και παλι μιλαμε για χιονοδρομικο τουρισμο επιμενω σε αυτο..........

 

Οσο για την πολιτισμενη εικονα της ελλαδος προς τα εξω αν εννοουμε τον συχρονο πολιτισμο μας φυσικα δεν μπορουμε να συγκριθουμε στην καθημερινοτητα μας παρα μονο με τους βουλγαρους Τουρκους που ειναι το ιδιο βρωμιαρηδες με μας οσον αφορα μπαζα σκουπιδια στους δρομους κτλπ......

Δεν θα ξεχασω τον δασκαλο μου που γυρισε ολες τις χιονοδρομικα ανεπτυγμενες χωρες και μετα απο κατολισθηση στην αυστρια ειδε ανθρωπο με σκουπα και φαρασι να σκουπιζει και τις σκονες που εμειναν οταν εβγαλαν τις πετρες.....

 

Υποθέτω ότι ο Παρνασσός έχει την δυνατότητα με μια καλή σεζόν αφού έχει επεκταθεί να έχει τουλάχιστον 20.000 σκιερ κάθε σκ με τη λογική ότι τα καλά σκ έχει 5000

 

 

Ο αριθμος θεωρω οτι ειναι υπερβολικος προσωπικη αποψη ειναι πως σε ολη την ελλαδα ειναι δεν ειναι τοσοι......(μιλαω για τους συστηματικους χιονοδρομους snowcluβ snowreport snowboard αν αθροισουμε τα μελη και βαλουμε και καποιους που δεν εχουν σχεση με το διαδικτυο τοσοι θα βγουνε σε ολη την ελλαδα ;)

 

Νομίζω ότι ο σύλλογος θα είχε πολύ ενδιαφερων να κάνει μια τέτοια έρευνα ξεκικώντας από την παλιά των 200.000 χιονοδρόμων και των 500.000 ανθρώπων που έχουν βάλει πέδιλα στα πόδια τους.

 

 

Ποιος τους μετρησε????Οι ποδοσφαιριστες που παιζουν σε ολες τι κατηγοριες πρεπει να ειναι πανω απο 3 εκατομμυρια με βαση αυτην την λογικη :huh: αμα βαλεις και μπασκετ βολλευ και χιλια 2 αλλα μαλλον θα βγουμε και οι πιο αθλητικοι τυποι στον πλανητη(αμα βαλεις ταβλι φραπα κατσικι στην γαστρα.........τοτε ναι...)

 

4. Ναι τα ελάφια πρέπει να ληφθούν υπόψιν. Αλλά στα κατσάβραχα της Κακαρδίτσας στην αλπική ζώνη δεν μπορώ να δεχθώ κανέναν οικολόγο να απαγορέψει μια επένδυση η οποία θα φέρει εισόδημα-ανάπτυξη σε μια πειοχή με τεράστια ανεργία.

 

Θα το διανοηθει και θα το παραδιανοηθει αυτος δεν σκεφτονται ολοι οπως οι ¨"διψασμενοι χιονοδρομοι"

 

Επειδή έχω την χαρά να πετάω πάνω από τον Παρνασό πιστέψτε τα ελάφια την περνάνε μια χαρά

 

Εχει ο Παρνασσος ελαφια?Νομιζα πως ειχε εξαφανιστει το ειδος....Στην παρνηθα και στην Ροδο εχει απο οσο ξερω λιγα........

 

 

Τα βλέπεις μόνο από ψηλά σε μέρη που απέχουν δυο τριαχλμ από την πλησιέστερη επέμβαση του ανθρώπου. Να δεχθώ εκεί να μη γίνει καμία παέμβαση να αφεθούν στην υσηχία τους. Στο κατσάβραχο όμως δεν μπορώ να δεχθώ ότι δεν έχω που να κάνω σκι για να προστατευτεί ο βράχος του Κοτρωνιού

 

Γιαυτο ειναι το συμβουλιο της επικρατειας για να δικαιωνονται οι οικολογοι........... ;);) (σοβαρα το λεω εδω στην σερρες χαλασε ο ΧΥΤΑ ετσι....)

 

Με προθεση γονιμου και δημιουργικου διαλογου παρα τις διαφωνιες............

 

ΦΙΛΙΚΑ

 

ΘΑΝΑΣΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

 


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σάκη λυπάμαι απλά θα σε ενημερώσω ότι μπορώ να σου κλείσω για μια εβδομάδα σκι σε όποιο Ελλνικό χιονοδρομικό θες πολύς καλής ποιότητας κλίνες για 6 βράδυα με 100-130 ευρώ. Επίσης η εβδομαδιαία του Παρνασσού έχει 75 ευρώ. Βρες μου χκ στις Άλπεις με αυτά τα λεφτά.

 

Έχετε όλοι πολύ μεγάλο άδικο εδώ γιατί πάτε μόνο Σαββατοκύριακο

 

Επειδή πας μόνο Σαββατοκύριακο βρίσκεις κακές τιμές-κοροιδία-κάκιστες υπηρεσίες ότι άλλο θες. Όσες φορές έχω πάει εβδομάδα την έχω βγάλει με μισές τιμές από Άλπεις

 

Για όλα τα άλλα έχεις δίκιο εκτός από το ότι δεν μετράει το apre ski για τους πελάτες. Στο Kaprun τουλάχιστον οι μισοί δεν κάνανε σκι μια δυο μέρες για sightseeing.

 

Δελφοί

Ακρόπολη

Βεργίνα

 

Δεν χρειάζεται να επεκταθώ όποιος έχει σπουδάσει τον τουρισμό μπορεί να το αναλύσει παραπάνω

 

Ποιός έχει τη μελέτη για τον αριθμό των Ελληνων χιονοδρόμων ρε παιδιά

 

Υ.Σ. Έλα να πετάξεις να δεις 20 ελάφια από ψηλά να πειστείς


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σάκη λυπάμαι απλά θα σε ενημερώσω ότι μπορώ να σου κλείσω για μια εβδομάδα σκι σε όποιο Ελλνικό χιονοδρομικό θες πολύς καλής ποιότητας κλίνες για 6 βράδυα με 100-130 ευρώ. Επίσης η εβδομαδιαία του Παρνασσού έχει 75 ευρώ. Βρες μου χκ στις Άλπεις με αυτά τα λεφτά.

 

Διατηρω τις επιφυλαξεις μου οσον αφορα τις τιμες καταλυματων θα μπορουσες να υποδειξεις ενα καταλογο καταλυματων με αυτες τις τιμες τι ακριβως περιλαμβανουν και την εποχη που ισχυουν αυτες οι τιμες.......αλλα θεωρω εν πασει περιπτωση πως ισως ξερεις κατι παραπανω

 

Οσον αφορα την εβδομαδιαια ειναι αστεια καθε συγκριση

του Παρνασσου με ευρωπαικο χιονοδρομικο κεντρο.....ο δασκαλος μου που εχει παει σε καμια ;) χιονοδρομικα ανα την Ευρωπη λεει πως ειναι σαν να συγκρινεις την Βαλτικη με το Αιγαιο πελαγος

 

Έχετε όλοι πολύ μεγάλο άδικο εδώ γιατί πάτε μόνο Σαββατοκύριακο

 

Ποσα ελληνικα χιονοδρομικα δουλευουν σε εβδομαδιαια βαση???2 3 παραπανω δεν ειναι αν δεν κανω λαθος και οσα δουλευουν φυτοζωουν αν και ομολογουμενως οι συνθηκες ειναι ιδανικες για να κανει κανενας καλο σκι.Αν υπαρχει καποιος που μπορει να μας πει οτι δεν ειναι παθητικο η αντιστοιχεια εσοδα απο καρτες-ρευμα μεροκαματα πετρελαιο ρατρακ κτλ ας μα το πει να μας ανοιξει τα ματια

Για όλα τα άλλα έχεις δίκιο εκτός από το ότι δεν μετράει το apre ski για τους πελάτες. Στο Kaprun τουλάχιστον οι μισοί δεν κάνανε σκι μια δυο μέρες για sightseeing.

 

Εξεφρασα προσωπικη αποψη και θα ξαναπω πως αν παω για σκι δεν με νοιαζει να βρω το σπιτι του Μοτσαρτ η να δω μπαροκ οικοδομηματα.Για τους ξενους ισως πρωτο κινητρο να ειναι η Ακροπολη και οι Δελφοι και καθαρα συγκυριακα να μπει και το σκι.Το να στελνουν toyr operators κοσμο για σκι στην ελλαδα προς το παρον ουτε σαν ανεκδοτο δεν μπορει να σταθει........αλλα και στο εγγυς μελλον αν δεν αλλαξει κατι(που δεν θα αλλαξει βλεπω το ποτηρι οχι απλα μισοαδειο αλλα με 3 4 σταγονες)

 

 

Ποιός έχει τη μελέτη για τον αριθμό των Ελληνων χιονοδρόμων ρε παιδιά

 

200 και 500 χιλιαδες δεν ειναι εκτος αν εννοεις απο το 1950 μεχρι σημερα...οσουν εβαλαν πεδιλα και σανιδια στα ποδια τους.......

 

τι γινεται με αυτο το qoyte ρε γμτ......

 

Το quote μια χαρα ειναι, αν ρωτας για Coyote... :huh: δεν ξερω ;)

 

Το παραπανω κειμενο χρωματιστηκε απο το Moderating Team για να ξεχωρισει το κειμενο του ΜΙΚ απο το κειμενο του Σακη, καθως δεν ειχε τιποτε καλυτερο να κανει πρωϊνιατικα, μεχρι τις μιαμιση που εχει ραντεβου :huh:


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σάκη λυπάμαι απλά θα σε ενημερώσω ότι μπορώ να σου κλείσω για μια εβδομάδα σκι σε όποιο Ελλνικό χιονοδρομικό θες πολύς καλής ποιότητας κλίνες για 6 βράδυα με 100-130 ευρώ.

 

Το κεφαλι; Γιατι λιγοτερο απο 45Ε το δωματιο δεν εχω βρει ουτε στο Χρυσο, κατω απο τους Δελφους... ;)

 

Επίσης η εβδομαδιαία του Παρνασσού έχει 75 ευρώ. Βρες μου χκ στις Άλπεις με αυτά τα λεφτά.

Βρες μου εσυ ΧΚ στις Αλπεις με αυτα τα χαλια... :huh:

 

Έχετε όλοι πολύ μεγάλο άδικο εδώ γιατί πάτε μόνο Σαββατοκύριακο

 

Ναι, γεγονος οτι τις καθημερινες ειναι καλα...οχι οπως στις Αλπεις... ;)

 

Επειδή πας μόνο Σαββατοκύριακο βρίσκεις κακές τιμές-κοροιδία-κάκιστες υπηρεσίες ότι άλλο θες. Όσες φορές έχω πάει εβδομάδα την έχω βγάλει με μισές τιμές από Άλπεις

 

Ενταξει...για τις μισες τιμες το συζηταμε! Κακιστες υπηρεσιες προσφερουμε και τις καθημερινες, κοροιδια ειναι το εθνικο μας σπορ!

 

Για όλα τα άλλα έχεις δίκιο εκτός από το ότι δεν μετράει το apre ski για τους πελάτες. Στο Kaprun τουλάχιστον οι μισοί δεν κάνανε σκι μια δυο μέρες για sightseeing.

 

Σιγουρα δεν ηταν για ψωνια/εκπτωσεις; Οταν πηγαμε Σαλτσμπουργκ (απογευματινη εκδρομη), ηταν καμμια 10αρια πουλμαν με Ελληνες (μη χιονοδρομους εκτος απο το δικο μας...παντου Ελληνικα ακουγες ;) ) ολοι ψαχναν τα καταστηματα...μολις κλεισανε, ορμησαν στα φαγαδικα! Τον Mozart μονο στα σοκολατακια τον ειδαμε...

 

Δελφοί

Ακρόπολη

Βεργίνα

 

Δεν χρειάζεται να επεκταθώ όποιος έχει σπουδάσει τον τουρισμό μπορεί να το αναλύσει παραπάνω

 

Ποιός έχει τη μελέτη για τον αριθμό των Ελληνων χιονοδρόμων ρε παιδιά

 

Υ.Σ. Έλα να πετάξεις να δεις 20 ελάφια από ψηλά να πειστείς

 

Σακη, αυτο το ελα να πεταξεις μου το'χει πει και μενα ;) Αν τραβηξει το quick release θα κανεις μεγαλη γουβα στο βουνο...

 

Θα κλεισω με ενα ρητο που διαβασα σε μια εκδοση της Αττικης Οδου σε συνεργασια με τον Ιαβερη. Ο Ιαβερης παραθετει το εξης:

 

"Οι Γερμανοι λενε 'Οι Ελληνες ειναι Τουρκοι που νομιζουν οτι ειναι Ιταλοι...' :huh: "

 

Στην αρχη νομιζα οτι το λεγαν για τους οδηγους...Εκατσα και το σκεφτηκα, λαμβανοντας υπ'οψιν ποιοι το λενε κλπ...Πικρααα!!

 

Δυστυχως

 

ΜακηςΜ

 

ΥΓ: Ρε Σακη, γραφεις...γραφεις...Το Ευαγγελιο κατα Σακη γραφεις;; ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως για τον αποχαρακτηρισμό περιοχών ως natura..., (όπως νομίζω ότι ισχύει για άνω Κελάρια και όχι μόνο) ανεξάρτητα από το αν πρέπει να γίνει ή όχι για οικολογικούς λόγους, από αυτά που με έχουν πληροφορίσει θα πρέπει να γίνει με αναθεώρηση του Συντάγματος. Επειδή κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται στην επόμενη αναθεώρηση, τότε θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον 12 χρόνια.

Εμένα επειδή με πιάνει το όριο ηλικίας, δεν έχω αυτή την υπομονή, άρα με βλέπω να λιώνω Αυστρία από το πολύ σκι, επενδύοντας εκεί τα όποια"περισσεύματα πλούτου μου".


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοπροαιρετα παντως ο ΜΙΚ πρεπει να εκανε λαθος και να εβαλε κανα 2 μηδενικα παραπανω και γιναμε 200 και 500 χιλιαδες .....οι χιονοδρομοι. Αν δεν χιονισει συντομα .....θα γινουν και εκατομυρριο

Σαν τον ρεπορτερ της ΕΡΤ 3 τον συμπαθη Γιωργο Μινο που εχει πει πολλακις για τα πολλα εκατομυρια των φιλων του ΠΑΟΚ........ :D:D:D

Μακαρι δηλ και οι παοκτσηδες και οι χιονοδρομοι να ηταν τοσοι............. :):blink:


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

500,000 χιονοδρομοι δε παιζει το σεναριο.

 

εαν το 1/5 αγοραζε σκι καθε χρονο θα ημασταν σουπερ δυναμη στην αγορα.

 

Δε θα δουμε ομως και παραπανω χιονοδρομους εαν μεινουν τα χκ σε αυτες της συνθηκες.

Εαν ειχαμε 3 χιονοδρομικα σε μεγεθος Μπανσκο δε θα ανεβαινε το αθλημα κατακορυφα?

Σε 5 χρονια θα ειχαμε και αθλητες στο παγκοσμιο πρωταθλημα λεω εγω.

-----------------------------------

Δωματια υπαρχουν σε πολυ καλες τιμες καθημερινες. Οχι με παραπανω απο 50 το δικλινο σε πολυ καλο ξενοδοχειο.

-----------------------------------

 

Οχι μονο ο Mil αλλα ουτε και εγω βλεπω να προλαβαινω καποια δραμματικη αλλαγη. Πιο πιθανο ειναι το φαινομενο του θερμοκηπιου να μας λυσει τα χιονοδρομικα μας προβληματα παρα το κρατος :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάμε στοίχημα ότι υπάρχει μελέτη με 200.000 και δεν βάζω κανένα μηδενικό παραπάνω?

 

Επίσης λυπάμαι που σε στεναχωρεί αλλά το καλύτερο σκι της ζωής μου το έκανα πέρσι στον Παρνασσό που έκατσα όλη την εβδομάδα του Φεβρουαρίου.

Και το δεύτερο καλύτερο την εβδομάδα του Μαρτίου.

 

Ζήτημα να ξόδεψα 300 ευρώ τη βδομάδα

 

Και πίστεψέ με έχω κάνει σε 6 χώρες σκι

 

Αυτή η χώρα μας έχει πληγώσει τόσο που δεν τη πιστεύουμε πια σε τίποτα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς, αν πετύχαινες ανάλογα καλές συνθήκες στο εξωτερικό, τις αντίστοιχες εβδομάδες θα τις θυμόσουν και μετά θάνατο.

Δεν ξέρω τι τιμές παίζουν καθημερινές, όμως δεν παίζουν για εμένα, γιατί αν κάτσω 1 εβδομάδα στον Παρνασσό με τις υπάρχουσες συνθήκες θα σκυλοβαρεθώ.

Η μόνη θετική εξέλιξη φέτος είναι ο νυν Δ/ντης.

 

Οχι μονο ο Mil αλλα ουτε και εγω βλεπω να προλαβαινω καποια δραμματικη αλλαγη. Πιο πιθανο ειναι το φαινομενο του θερμοκηπιου να μας λυσει τα χιονοδρομικα μας προβληματα παρα το κρατος <_<

 

Μήπως υπονοείς κάτι για την ηλικία μου;;;;

 

Πάντως για το φαινόμενο του θερμοκηπίου εγώ δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος. Όχι γιατί δεν υφίσταται, αλλά γιατί οι συνέπειες του δεν μας είναι γνωστές. Επίσης, ειδικά στην γωνιά του πλανήτη που βρισκόμαστε εμείς, μπορεί και να ρίξει την θερμοκρασία, ή να αυξήσει τα φαινόμενα. Επίσης αν με τα τελευταία κολπάκια του καιρού (που μάλλον θα ενταθούν τα επόμενα χρόνια-το οποίο δεν σημαίνει αναγκαστικά έλλειψη χιονιού-τα τελευταία χρόνια είδαμε στην Ελλάδα ύψη χιονιού ρεκόρ) παρθούν κάποια μέτρα μεγαλύτερης κλίμακας, μάλλον θα μπορούμε να είμαστε πιο αποτελεσματικοί και πιο αισιόδοξοι.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς, αν πετύχαινες ανάλογα καλές συνθήκες στο εξωτερικό, τις αντίστοιχες εβδομάδες θα τις θυμόσουν και μετά θάνατο.

Και εσύ τέκνο Βρούτε?

 

Έχω πετύχει συνθήκες εξωπου πολλοί τις ονειρεύονται ψάξε στο forum να τις δεις....

Έλα μου ντε που τις βρήκα και εδώ με τα μισά λεφτά

 

Και σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα thread το οποίο λέει απλά ότι ΚΑΙ βουνά έχουμε ΚΑΙ δυνατότητες υπαρχουν ΚΑι το μονο που λείπει είναι η πολιτεία να κοιτάξει σοβαρά το θέμα χθες και σήμερα κάποιοι φίλοι πεποισμένοι ότι καλό σκι στην Ελλάδα δεν θα κάνουν ποτέ πετάνε ατάκες χωρίς επιχειρήματα με γενική αμφισβήτηση για το ότι υπάρχει και η παραμικρή ελπίδα να γίνει σωστό χιονοδρομικό στην Ελλάδα.

 

 

Σάκη και Μάκη την εβδομάδα 11-18 Φεβρουαρίου(Κυριακή με Παρασκευή βράδυ) σε περιμένει δίκλινο δωμάτιο με πρωινό και κάρτα λιφτ στον Παρνασσό όπου θα δουλεύουν 13 λιφτ τα οποία επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις πάρει θα μου πεις μετα τη γνώμη σου αν βαρέθηκες. Και σε κάθε περίπτωση τα επιχειρήματα μου είχαν να κάνουν με το κατά πόσον θα πας εβδομάδα διακοπές στον Παρνασσό των 60χιλιομέτρων και των σύγχρονων λιφτ.

 

Κερνάω εγώ και δεν θα μου κοστίσει πάνω από 400 ευρώ και για τους δυό σας. Αν δεν σου αρέσει το δωμάτιο και θες lux με 50 ευρώ παραπάνω κάτι βρήκα.

 

Στείλτα σε PM ανρητικά να ξεδώσεις η βρες τη μελέτη και βάλτη εδώ να με κάνεις ρόμπα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δωματιο και καρτα εχω! Καλο παιδι ο Σακης αλλα δεν κοιμαμαι μαζι του... <_<

 

Δεν εχω παρει μονο τον Οδυσσεα (βεβαια δεν εχω κατεβει και την 6/Σαχαρα) αλλα εχει ο Θεος! Τι τους εχουμε τους φιλους :( Καποιος θα μας δειξει!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως πηγα Bansko μια εβδομα σχεδον, σιγουρα θα καθομουν και στην Ελλαδα σε ενα αναλογο χιονοδρομικο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα thread το οποίο λέει απλά ότι ΚΑΙ βουνά έχουμε ΚΑΙ δυνατότητες υπαρχουν ΚΑι το μονο που λείπει είναι η πολιτεία να κοιτάξει σοβαρά το θέμα χθες και σήμερα κάποιοι φίλοι πεποισμένοι ότι καλό σκι στην Ελλάδα δεν θα κάνουν ποτέ πετάνε ατάκες χωρίς επιχειρήματα με γενική αμφισβήτηση για το ότι υπάρχει και η παραμικρή ελπίδα να γίνει σωστό χιονοδρομικό στην Ελλάδα
Κανενας δεν αμφισβητει το αν εχουμε η οχι καλα βουνα στην ελλαδα αυτο ειναι δεδομενο. Λιγο στο υψομετρο ισως δεν τα καταφερνουμε αν αναλογιστει κανεις πως ολες οι χωρες με παραδοση στην χιονοδρομια διαθετουν εναν η περισσοτερους παγετωνες.Εμεις εχουμε το παγωμενο στομιο της χιονοτρυπας(σο φαλακρο εχει κλεισει απο το 1994) το οποιο ουτε καν τουριστικο αξιοθεατο δεν ειναι.

Απλα δεν μπορω να βρω καμια χωρα(αυστρια ελβετια γαλλια ελβετια) που δεν εχει ενα τοπο στον οποιον μπορεις να κανεις σκι και εκτος εποχης.

 

Περα απο αυτο δεν ειμαστε ο λαος που ανεβαινει 12 μηνες στα βουνα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων οποτε ενα χιονοδρομικο που για να επιβιωσει θα ηθελε 12 μηνες αναπτυξη που θα εβρισκε κοσμο να παει για τοξοβολια ιππασια ραπελ κατασκηνωση πεζοπορια mountain bike???Ακομα και πλαστικη πιστα να εμπαινε προσωπικη γνωμη ειναι πως ελαχιστοι θα κανανε σκι τον αυγουστο ......Ποσοι ειναι οι ελληνες που ασχολουνται μεαυτα τα ειδη εναλλακτικου τουρισμου???Ρομαντικη μειοψηφια μετρημενοι................

 

Τον σεπτεμβριο στον Αγγιτη ενας φιλος επαγγελματιας που ασχολειται με το ραφτινγκ δεν κατεβασε ουτε μια βαρκα...που υποτιθεται το ραφτινγκ ειναι και πιο πιασαρικο...........

 

O Κωστας απο την Καλαματα(κοστακιςκαλ) μου ειπε προχτες πως στην καλαματα εκανε μπανιο στην θαλλασα..........

 

Καθε τελη μαρτιου και λιγο πιο αργα διαμαρτυρομαστε λεει επειδη κλεινουν τα χιονοδρομικα νωρις ενω εχει χιονι ενω εχει θερμοκρασιες........

 

Περυσι στο φαλακρο 26 Μαρτιου καναμε serj ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ και ο υποφαινομενος τα καλυτερα απατητα...στην ζωη μας αλλα ειμασταν απελπιστικα μονοι......Λοιπον με τις τρελλες λιακαδες που ειχε βγαλει ολος ο κοσμος την ειχε κανει για παραλια..........Το βουνο εκοψε 50 καρτες με το ζορι........Νομιζω ηταν το προτελευταιο σαββατοκυριακο μιας και το επομενο ανοιξε μονο το τετραθεσιο καθως ειχε πολυ λιγοτερο κοσμο....Μετα αν δεν απατωμαι(δεν θυμαμαι καλα) αρχισε η γκρινια γιατι εκλεισε ....εχει χιονι .......θελουμε να κανουμε σκι και τα λοιπα γνωστα και ευτραπελα

 

Επιχειρημα ειναι για μενα πως ο Λαιλιας που εγινε το 1975 αν δεν κανω λαθος ειναι σε χειροτερη κατασταση απο οτι οταν ειχε φτιαχτει.......

 

Επιχειρημα ειναι για μενα η ακριβεια. Οταν ενα φραπεδακι το πληρωνεις 4-5 ευρω σε πλαστικο σε ελληνικα βουνα τι να λεμε αλλο......

 

Επιχειρημα ειναι για μενα οτι δεν υπαρχει νομικο πλαισιο και δεν βλεπω να υπαρχει..........

 

Ειναι δυνατον να εχουμε 20 χιονοδρομικα οπως αυτα τα εχουμε??????Μακαρι δηλ να γινοταν ολα αυτα που θα θελαμε με τον τροπο που θελουμε μετα θα γινοταν 25 η 30 ......τι θα τα καναμε τοσα πολλλα??????

 

Να μην πω κιολας σαν γνησιοι νεοελληνες πως θα μας κακοφαινοτανε πχ τους βεροιωτες (και με το δικιο τους με ρεκορ ανεργιας)και τους Ναουσαιους ενα χιονοδρομικο με 70 χλμ στο Βελβεντο......

Τα συμφεροντα πολλες φορες μπλοκαρουν αποφασεις στο ελλαδισταν....για το σπηλαιο της αλιστρατης μαλωναν δυο ομοροι δημοι για να γινει η οχι ενας δρομος που θα μαραζωνε 4-5 ταβερνες.....και εγιναν 2 εγκαινια στο τελος.......... :D:blink: Ειχε πεσει και ξυλο και απειλες για αποσκιρτηση με ανταρσια και υπαγωγη στον νομο δραμας........Μα τι λεμε τωρα!!!!!!!

 

Ειμαστε η δεν ειματσε τσαπατσουληδες βρωμιαρηδες τοπικιστες προχειροι ανοργανωτοι???????Με τις κιτρινες καρτες και τις προθεσμιες αρχισε να γινεται αγωνας δρομου για να πετυχει η ολυμπιαδα που τοσο μας χρεωσε και με τοσα αθλητικα κεντρα να ρημαζουν πλεον απο αδιαφορια πλιατσικο και κακη μελετη για το after..........

 

To ποτηρι εξακολοθουθω να το βλεπω σχεδον αδειο ουτε καν μισογεματο........


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σάκη και Μάκη την εβδομάδα 11-18 Φεβρουαρίου(Κυριακή με Παρασκευή βράδυ) σε περιμένει δίκλινο δωμάτιο με πρωινό και κάρτα λιφτ στον Παρνασσό όπου θα δουλεύουν 13 λιφτ τα οποία επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις πάρει θα μου πεις μετα τη γνώμη σου αν βαρέθηκες. Και σε κάθε περίπτωση τα επιχειρήματα μου είχαν να κάνουν με το κατά πόσον θα πας εβδομάδα διακοπές στον Παρνασσό των 60χιλιομέτρων και των σύγχρονων λιφτ.

 

Κερνάω εγώ και δεν θα μου κοστίσει πάνω από 400 ευρώ και για τους δυό σας. Αν δεν σου αρέσει το δωμάτιο και θες lux με 50 ευρώ παραπάνω κάτι βρήκα.

 

Στείλτα σε PM ανρητικά να ξεδώσεις η βρες τη μελέτη και βάλτη εδώ να με κάνεις ρόμπα

Αν εχει περασει κατι τετοιο( οσον αφορα την ρομπα )ζητω συγνωμη δεν εχω καμια προθεση αλλωστε δεν νωριζω τον ΜΙΚ παρα μονο διαδικτυακα και το λεω αλλιως πως θεωρω υπερβολικο τον αριθμο των 200 και 500 χιλιαδων χιονοδρομων.........Μακαρι και να ειναι αλλιως

 

Οσον αφορα την προσκληση οπως και να χει φετος με τον "δασκαλο" θα ερθουμε καθημερινη για κανα τριημερο στον Παρνασσο αλλα απο οσο ξερω θα φιλοξενηθουμε καπου σε ενα φιλικο σπιτι ωστοσο ευχαριστω πολυ για την προσκληση.Πιστευω στις καλες προθεσεις αλλα διακρινω μια υπερβολικη αισιοδοξια ....τεσπα

 

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να δεχτω να ειναι ο καφες μου κερασμενος .....αλλα ειμαι και παραξενος αμα δω στον καταλογο πως κοστιζει πιο πολυ απο 3,5 ευρω ειμαι ικανος να παω να στο πρωτο κατοικημενο χωριο να παρω σπαστο φραπεδακι απο εγωισμο............ :D:D

 

Τοσα κοριτσια εχει με τον μπαρμπαΜακι θα κοιμηθω εγω???????? :D:blink:


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. 7ψυχος_gtsap
      7ψυχος_gtsap
      (61 years old)
    2. Mitsaras
      Mitsaras
      (68 years old)
    3. notis_tripoli
      notis_tripoli
      (41 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,667
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marissased
    Joined
×
×
  • Create New...