Jump to content
Sign in to follow this  
nek70

SCHLADMING

Recommended Posts

Eγω προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει.Αλλά για ρίξε μια ματιά στο www.skiclub.co.uk

Ολο και κάτι θα βρεις.

''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Πολύ χαμηλό υψόμετρο. Ανήκει σε ευρύτερη περιοχή με πολλά σχετικά μικρά χιονοδρομικά, που δεν συνδέονται μεταξύ τους χιονοδρομικώς αλλά έχουν κοινή κάρτα. Εκεί γίνεται παραδοσιακά κάθε χρόνο ένα νυχτερινό σλάλομ του παγκοσμίου πρωταθλήματος περί τα μέσα Ιανουαρίου, συνήθως πριν το Kitzbuhel. Τα μέγιστα υψόμετρα της περιοχής αγγίζουν τα 2.000 μέτρα, ενώ τα χωριά στην κοιλάδα βρίσκονται γύρω στα 800 μέτρα ή και χαμηλότερα. Ακόμα και στις καλές χρονιές, χαμηλά μπορεί να συνατήσεις προβλήματα με το χιόνι.

ΟΜΩΣ, είναι αρκετά ανατολικότερα από τα περισσότερα γνωστά χιονοδρομικά και αυτό επιφυλάσσει καμιά φορά μεγάλες εκπλήξεις με πολύ καλύτερα ποσοστά χιονοκάλυψης από αντίστοιχα δυτικότερα ΧΚ αναλόγου υψομέτρου.

Ίσως ασφαλέστερο στην σχετικά κοντινή περιοχή του να είναι το Obertauern, όπου το υψόμετρο του χωριού είναι 1.600 μέτρα και οι πίστες του φτάνουν τα 2.400 και διαθέτει και μερικές πολύ καλές πίστες.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Σωστός ο mil σε όλα όσα λέει plus....

Τo Schladming (εκτώς από το ότι είναι το αγαπημένο μου, μιας και μένει ο θείος μου εκεί) ανήκει στη περιοχή του Dachstein και τα νυχτερινά του είναι επικά.

Γενικά η άποψή μου είναι υποκειμενική και διόλου αντικειμενική γιατί έχω περάσει αρκετά καλά και όχι μόνο εκεί.

Για περισσότερες πληροφορίες Νεκτάριε κοίτα για την περιοχή εδώ και για σκι γενικώς εδώ.

Αν έχεις χρόνο και κάνεις και καμία αναζήτηση στο web θα βρεις άπειρα.

There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

http://www.pelionski.gr/

Εκανα πάντως μια ιντερνετική βόλτα και μου άρεσε!τρελαίνομαι για χ/κ μη μοδάτα και μεγάλα.

Horace Walpole

Λοιπον, Νεκτάριε είσαι τυχερός.Σήμερα το πρωί κατεβαίνοντας για το γραφείο μου σ την Καλαμάτα, είδα παρκαρισμένο εδω σ την κεντρική λεωφόρο της πόλης ενα μεγάλο βαν με διαφημίσεις επάνω Schladming-Rohrmoos και κάτι σ αλε ζωγραφισμένα κλπ.Μέσα ήταν και μια αυστριακιά με ενα πιτσιρίκι.Τους έπιασα την κουβέντα και σ ε λίγο ήρθε και ο άντρας της που ε ίναι έλληνας, καλαματιανός και μάλιστα είμαστε και πολύ φίλοι με τον πρώτο του ξάδερφο.

Αυτός έχει 4 ταξί-βαν εκεί και απ'οτι κατάλαβα είναι η πρώτη ''μούρη'' της περιοχής.Συνεργάζεται δε με αρκετά ξενοδοχεία και εστιατόρια.Μου έδωσε πληροφορίες για το μέρος αρκετές και μου έδωσε και τα τηλέφωνα του.Απ'οτι μου είπε μπορεί να κανονίσει τα πάντα, απο διαμονή μέχρι μαθήματα σκι και σ ε πολύ καλές τιμές γιατί τρελαίνεται μόλις βλέπει έλληνες εκεί.Αν θέλεις στείλε μου pm ή πα΄ρε με τηλ. να σε συνδέσω απευθείας.

Horace Walpole

Έλληνας επιχειρηματίας στην κομόπολη Schladming. Χα...χα πολύ μου αρέσει που εξαπλονώμαστε παντού. Όταν "αποφασίσω" να ξαναπάω Κώστα θα σου τα ζητήσω και εγώ έτσι απλά και μόνο για να δω Έλληνα σε αυτό το μέρος!!! :)

.........και επειδή ψάχνοντας βρήκα και έναν αρκετά καλό χάρτη σας παραθέτω το χιονοδρομικό των τεσσάρων ενωμένων βουνών Planai, Hauser Kaipling, Reitteralm, Hochwurtzen και των συνολικά 9 κορυφών στην Στυρία...και απ'ότι λένε ένα απότα μεγαλύτερα χιονοδρομικά της Αυστρίας πλέων........................ :unsure:

piste-map.jpg

............καμιά ιδέα για την επόμενη εκδρομή στο εξωτερικό? :rolleyes:

Edited by elgreco

Τι ξέρουμε για το Schladming κυρίως για τα χριστούγεννα
Συγγνώμη για την αργοπορία, μόλις τώρα είδα το post. Είχα πάει πριν από 2-3 χρόνια (Πρωτοχρονιά). Βασικά, το Schladming ανήκει στην ευρύτερη περιοχή του Ski Amade, το οποίο ουσιαστικά οριοθετεί όλα τα χιονοδρομικά γύρω από το Salzburg. Το Schladming έχει αν δεν κάνω λάθος το μοναδικό παγετώνα της περιοχής, και το πρόβλημά του είναι ότι όταν δεν έχει αρκετό χιόνι, η περιοχή πήζει πολύ άσχημα. Σε αντίθετη περίπτωση, είναι τόσο μεγάλος ο αριθμός των γύρω χιονοδρομικών που είναι λες και κάνεις σκι μόνος σου. Στο site skiclub.co.uk έχει και ένα εκτενές άρθρο. Αν έχει αρκετό χιόνι (κάτι που είναι πολύ πιθανό γιατί έχει βόρειο προσανατολισμό, θεωρώ ότι θα κάνεις πολύ καλό σκι. Το μοναδικό αρνητικό είναι ότι τα χιονοδρομικά μεταξύ τους δεν συνδέονται και έτσι μπορεί να φας αρκετή ώρα σε οδήγηση για να τα γυρίσεις όλα.

amade104.pdf

amade105.pdf

Για το ΣΚ της 28ης / 10 ποιο θα προτείνατε ?

C?

Για το ΣΚ της 28ης / 10 ποιο θα προτείνατε ?

C?

Κανενα απ'τα παραπανω Κώστα--πηγαινε ΜΟΝΟ σε παγετωνα (καλυτερα Ελβετια [saas Fe, Zermatt], οπως εχουν φετος τα πραγματα). Ειναι νωρις ακομα - εκτος αν περιμενεις για Thanksgiving το Νοεμβρη που θα εχουν σιγουρα (?) οι παγετωνες!

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

γεια χαρά και απο μένα!

sto SCHLADMING πήγα το 2006 όταν σε μια εκδρομή μου είχα σαν έδρα το Salzburg,

πολύ καλά οργανωμένο ΧΚ, και πολύ καλό στρώσιμο στις πίστες,

δεν είναι και απο τα τεράστια της Αυστρίας. Και δεν συνάντησα και πολύ κόσμο.

Ένα άλλο θετικο ειναι οτι απο το SCHLADMING το Salzburg απέχει μόλις 40' εύκολου δρόμου

και σίγουρα αξίζει τον κόπο να επισκεφθεις αυτην την πανέμορφη πόλη!

Και μια άχρηστη πληροφορία: απο το Schladming κατάγεται και ο ARNOLD!!

Και μια άχρηστη πληροφορία: απο το Schladming κατάγεται και ο ARNOLD!!

O ARNOLD φίλε μου κατάγεται από ένα μικρό προάστιο έξω από την πόλη Gratz ονόματι Tahl.

(εντελώς άχρηστο :P )

Schladming Planai / εχθες 28.10.2007

Planai1.JPG

Planai3.JPG

Planai4.JPG

Planai6.JPG

Planai5.JPG

Planai7.JPG

Planai9.JPG

Planai10.JPG

Planai11.JPG

Planai12.JPG

Planai13.JPG

Planai14.JPG

Planai15.JPG

Planai16.JPG

Planai17.JPG

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!