Jump to content
valsam

Λιγη βοηθεια για επισκευη.

Recommended Posts

:angry: ..χαλαρα ορε διποδες τεστοστερονες :unsure: , ερωτηξη εκανε ο αθρωπας!

 

Πειτε ρε να ξεστραβωνομαστε, καποια πραγματα φαινεται να τα γνωριζετε :rolleyes:

 

Αντε πάλι , μην με παρανοείς εσύ ! Χαλαρός είμαι και ευδιάθετος ...

 

loui ανεβασε φωτο με το πιστόλι θερμου άερα ΤΩΡΑ ... αντε γρήγορα γιατι ακουγεται καλό , δεν το εχω δει ποτε αυτο ...δεν ξέρω τι ειναι αυτο ...

 

Α, επισης να μην ξεχασουμε να πουμε οτι δεν υπάρχει μια ρασπα για να δουλευεις την γωνία , βασικά εγώ λέγοντας ρασπα εννοώ την μεγαλη που δεν είναι για γωνίες αλλα για την βάση. Υπάρχουν καμια 10αρια διαφορετικές λίμες , που προσαρμόζονται σε ειδικους οδηγόυς για διαφορετικές δουλειές η κάθε μια ...

 

αλλα αυτο το τοπικ δεν ήταν γενικά για το σερβις , αλλα για την περίπτωση αποκόλησης του πάτου , σε μένα μια χαρα πήγε το πειραμα και το σκι θα στρίψει ..... χεχε

 

:angry:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σεσουάρ βοηθάει στη σωστή αποροφηση του υλικου και την ομοιομορφία του και βοηθάει να μην δημιουργηθούν σπασίματα στο p-tex μετά την επαφή του με το χιόνια, κατι που παρατηρείται αρκετά συχνά. Μετά το λιώσιμο του p-tex και την χρήση του στην περιοχή, πριν τη χρήση του ρειζ, ζεσταίνουμε την περιοχή με το σεσουάρ, έτσι ωστε να αποροφήσει το μεγιστο υλικό. Μετά ακολουθούμε τη γνωστή διαδικασία.

 

Το εκανα και εγώ αυτο αρκετές φορές αλλά το ειδα και φετος στο μαγαζί του Skistall στο Lanersbach που μου έκανε μια δεκάλεπτη παρουσίαση της διαδικασίας μετά απο κουτσομπολιό που είχαμε πιάσει περι του γνωστού και ταλαιπωρου θέματος, ποσες μοιρες πρεπει να ειναι οι ακμές στο αγωνιστικό σκι. :unsure:

 

Επισης σε αυτο το session με τον τυπο αυτον, ειχα και την τύχη να δω και να καταλάβω τι σημαίνει τριβείο τελευταίας τεχνολογίας, το οποίο μεταξύ άλλων κάνει και το αρχικό structure του πεδίλου. Εκεί έκανα ανταλαγή τα παλιά μου Β5 με τα καινουργια Β5ι και ειδα μπροστά στα μάτια μου να μεταμορφώνει τα παλιά μου σε ολοκαίνουργια με το αρχικο structure της βάσης χαραγμενο κανονικά και με τις μοιρες του πεδιλου σε ολο τους το μήκος στις 87. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μισο λεπτο γιατι εγώ καταλαβα λαθος ...

Αμα ο louis εννοεί για πιστόλι θερμου αερα το... πιστολάκι , θα τον βαρέσω !

 

Επισης σε αυτο το session με τον τυπο αυτον, ειχα και την τύχη να δω και να καταλάβω τι σημαίνει τριβείο τελευταίας τεχνολογίας, το οποίο μεταξύ άλλων κάνει και το αρχικό structure του πεδίλου. Εκεί έκανα ανταλαγή τα παλιά μου Β5 με τα καινουργια Β5ι και ειδα μπροστά στα μάτια μου να μεταμορφώνει τα παλιά μου σε ολοκαίνουργια με το αρχικο structure της βάσης χαραγμενο κανονικά και με τις μοιρες του πεδιλου σε ολο τους το μήκος στις 87.

 

Πραγματι λοιπον το τριβείο είναι ένα καλό μηχάνημα για ένα μαγαζί ενοικιάσεων ξέρω γω ! Σου ανταλάσει τα παλιά πέδιλα με καινουρια , τα περνάει απο πριονοκορδέλα και τα πουλάει μετά ως ελαφρώς μεταχειρισμένα . jesus !


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματι λοιπον το τριβείο είναι ένα καλό μηχάνημα για ένα μαγαζί ενοικιάσεων ξέρω γω ! Σου ανταλάσει τα παλιά πέδιλα με καινουρια , τα περνάει απο πριονοκορδέλα και τα πουλάει μετά ως ελαφρώς μεταχειρισμένα . jesus !

 

Οτι πεις αρχηγέ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι τη δευτέρα θα έχω φωτό...μπορεί και πιο νωρίς...

 

Φυσικά και δεν εννοώ το πιστολάκι για τα μαλλιά...

Το δικό μου αναπτύσσει μέχρι 600 βαθμούς κελσίου και κάνει ακόμα και το πιο σκληρό πολυαιθυλένιο.... σιροπάκι...

Το πλεονέκτημα είναι ότι δεν καίει το πλαστικό, δεν κάνει κάπνες και δεν αλλάζει τη σύσταση, που κάνει η φλόγα...

 

Υπομονή και....θα μου το δείτε... :);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακαλώ ;)

 

Δεν κάνει τίποτα , πάντα στην διαθεσή σου ! :D

 

Φυσικά και δεν εννοώ το πιστολάκι για τα μαλλιά...

Το δικό μου αναπτύσσει μέχρι 600 βαθμούς κελσίου και κάνει ακόμα και το πιο σκληρό πολυαιθυλένιο.... σιροπάκι...

Το πλεονέκτημα είναι ότι δεν καίει το πλαστικό, δεν κάνει κάπνες και δεν αλλάζει τη σύσταση, που κάνει η φλόγα...

 

Υπομονή και....θα μου το δείτε... :);)

 

ελέησον loui ελέησον !

Αντε ποσταρε , να το τσεκάρουμε .... μπρος !


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα , πάντα στην διαθεσή σου ! :)

 

Να σε καλά, θα σε προτιμήσουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να το πιστόλι μου (έχει και διάφορους αντάπτορες μπροστά ανάλογα με την επιφάνεια που θέλεις να δουλέψεις)...

Η βάση για τις ράσπες, που καμπυλώνει κιόλας και η βάση για γυαλόχαρτα που κάνει επίπεδο φινίρισμα στον πάτο.

Με χοντρό γυαλόχαρτο κάνω και το structure της βάσης χειροποίητα με αρκετά καλά αποτελέσματα...

 

Ο πάγκος μου είναι συλλεκτικός... 45 ετών... B)

 

 

servicefw0.jpg

 

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο το σεσουαρ φαινεται χειρουργικης ποιοτητος εργαλειο...Εγω εχω ενα πιστολι που αφαιρει λαδομπογια απ' το ξυλο (χτυπαει καμμια 300αρα βαθμους). Δεν θα τολμουσα ποτε να το σκοπευσω προς βαση σκι... :D

 

Γενικα, κερωματα εμαθα στη Νορβηγια λογω cross country και πηρα θαρρος. Ακονισματα για λαμες εχω κανει 5-6 φορες και τα σκι εστριβαν μετα. Επισκευη βασης δεν εχω τολμησει ποτε.

 

Παντως, οταν ημουν στην Αμερικη, ενας δασκαλος για cross-country μας συστησε να παμε να παρουμε τα 6 βασικα μαθηματα downhill skiing για cross-training. Οπερ και εγενετο... :D Μετα σκεφτηκα, ρε συ, μπας και παρουμε και ενα σετ απο δαυτα τα μαδερια...

 

Παω λοιπον στο καλο το μαγαζι στην περιοχη. Με παιδεψαν κανα τετραωρο για επιλογη σκι και μποτας, παρ'ολο που τους εξηγησα ειλικρινα την κατασταση (...στο σκεφτομαι ειμαι, XC κανω κλπ).

 

Καποια στιγμη ο υπαλληλος αρχισε να μου εξηγει γιατι πρεπει να τα παρω και μαλιστα απ'αυτους...Το ζουμι της υποθεσης ηταν το service. Ειχαν ειδικους μυλους (οχι τριβεια) με πετρα επιπεδη στην εγκαρσια διευθυνση ωστε οταν γινεται η λειανση της βασης να γινεται επιπεδη και με ηλεκτρονικο ελεγχο. Μου εξηγησε τοτε οτι με τον καιρο τα σκι στην εγκαρσια διευθυνση φθειρονται ανομοιομορφα με αποτελεσμα να γινουν ειτε κοιλα, ειτε κυρτα (στην εγκαρσια διευθυνση παντα). Σ' αυτες τις περιπτωσεις το σκι παει οπου θελει αυτο. Θα ηθελα τοτε να ηξερα περισσοτερα, για να μαθω περισσοτερα.

 

Εδω εχω δει τα μεγαλα τριβεια που εχει ο SkiBill τα οποια φανταζομαι οτι στα χερια ενος εμπειρου τεχνιτη θα μπορουν να κανουν εφαμιλλη δουλεια. Ειχα δει και κατι φωτογραφιες περσι απο τα (πιο αυτοματοποιημενα) μηχανηματα στο ΧΚΠ. Κι αυτα θα πρεπει με τον καταλληλο τεχνιτη να εχουν ικανοποιητικα αποτελεσματα.

 

Τωρα αν ο τεχνιτης ειναι καλφας...φερτε τα σε μενα, τουλαχιστον να εχω κατι να πειραματιστω B):(:P

 

Παντως σαν το laser του Φιντελιου δεν εχω ξαναδει :P . Θα ηθελα να το δω σε λειτουργια...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε Μακι , εγώ έκανα πλάκα για το λέιζερ δεν υπάρχει τέτοιο πράμα , νόμιζα ότι το κατάλαβες , έκανα χιούμορ στο άλλο thread προφανώς σε μια ακολουθία του χιουμορ του nickel να μου εμπιστευτεί να του καταστρέψω τα σκι κτλ κτλ. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα , είναι κανονικό αλφάδι από αυτό που έχουν οι αρχιτέκτονες ή οι πολιτικοί μηχανικοί , ή κανα οικόδομος ... :blink:

 

Ένα άλλο , τα τριβεία είναι καλά όταν θέλεις να κάνεις μαζική παραγωγή και γρήγορα και όταν θες να επαναφέρεις ένα κατεστραμμένο πέδιλο για χιονοδρόμους χωρίς πολλές απαιτήσεις , κυρίως όμως εξυπηρετεί από άποψη χρόνου . Το παρόν thread κακώς πάτε να το συσχετίσετε με το τριβείο και ελπίζω να γίνεται προφανές το γιατί . Αυτό που λες με το concave της βάσης και τα συναφή ισχύει αλλά είναι θεωρητικό, πρακτικά δεν μπορείς να πάρεις ένα αγωνιστικό πέδιλο με κανα δυό τρύπες από 10 εκατοστά η κάθε μια για παράδειγμα και να το περάσεις από τριβείο υποτίθεται για να εξασφαλίσεις επίπεδη βάση . Δεν είναι δυνατόν τώρα να συζητάμε για τριβεία για σκι ενός χιονοδρόμου με απαιτήσεις. Το δικό μου know how και μέσα από την πείρα λέει ότι, όταν ένα πέδιλο είναι για το τριβείο , είναι πραγματικά ένα πέδιλο για "πέταμα".

 

Επίσης ένα άλλο που έχω να πω μέσα από πείρα είναι ότι όσα πέδιλα δοκίμασα μετά από αυτό το πατ κιουτ service δεν έστριβαν . Δεν έχω να πω κάτι άλλο για το τριβείο . . . ο κάθε ένας αποφασίζει για τα δικά του πράματα που βάζει στα πόδια του. . .

 

Αμα μπείτε σε Portals για ski service και κατεβάσετε και κανα video θα δείτε γιατί το hand made όντως είναι σαν ιεροτελεστία . . .σε αγώνες της fis εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι η τεχνική υποστήριξη έχει άλλα άτομα που ασχολούνται με το edge cutting και άλλα άτομα που ασχολούνται με το κέρωμα και το base structuring.

Ακόμα και για τον πορεμένο χιονοδρόμο σαν εμάς εδώ μέσα ένα ατομικό εργαστήρι στο γκαραζ του σπιτιού μας ξέρω γω είναι ένα ζήτημα, μόνο αν έχεις ασχοληθεί όμως για ώρες και δοκιμάζοντας σε πράξη και σοβαρά, καταλαβαίνεις . . .

Εν τέλει , ναι μεν η δουλειά στο χέρι μπορεί για πολλούς να είναι η ανούσια χαρά της δημιουργίας , η λύση του τριβείου όμως για ένα αυτοαποκλούμενο χιονοδρόμο, είτε είναι για την χαρά της τεμπελιάς του πράγμα που δεν τον κάνει κακό χιονοδρόμο , είτε αυτός σορυ αλλά δεν ξέρει σκι .... :lol:

 

Loui δώσε πληροφορίες για αυτό το πιστόλι , για ποια χρήση είναι αυτό φτιαγμένο κτλ κτλ που το βρίσκεις στην αγορά πόσο κάνει , ξες. . . να το δοκιμάσω , αν είναι καλή η πατέντα αυτή και το κάνει σιροπάκι ..δεν το συζητάω . . . αυτά τα gagets της holmenkol με την λαμα μπροστά μου θυμίζει η φάση πάντως...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τριβείο έχουν όλοι οι κατασκευαστές, είτε γυαλόχαρτο ή πέτρα. Η πέτρα είναι καλύτερη (structure) αλλά για τουριστικό σκι δεν πειράζει.

 

Τα σκι/σανίδια μπορούν να κάνουν 2-3 σέρβις σε τριβείο μέχρι να λεπτύνουν υπερβολικά (φυσικά να έχει μείνει κάμπερ στο πέδιλο, να μην έχει "κάτσει" και είναι ίσιο).

 

Για να έχεις τέτοιο μίσος στα τριβεία πρέπει να είχες τραγική εμπειρία με σκι σου, μάλλον τα έδωσες σε άνθρωπο που δεν είχε ιδέα από τριβείο και τα κατέστρεψε. :blink::lol:


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πιστόλι το αγόρασα από ένα μαγαζί στο Αγρίνιο πριν από 12-13 χρόνια και είναι επαγγελματικό για εφαρμογές και κολλήσεις δαπέδων και επιφανειών με πλακάκια και άλλα υλικά διαφόρων τύπων...

Είναι σπάνιο να το βρεις, τουλάχιστον τότε ήταν, αλλά ο μαγαζάτορας ήταν μερακλής και άρρωστος με τα ποιοτικά πράγματα και γι αυτό το είχε...

Στην συσκευασία του είχε και stix πολυαιθυλενίου, πολύ σκληρά, σχεδόν όσο και η βάση του σκι, αλλά δεν δουλεύονται με το σκι, γιατί θα το κάψεις.

Έχει δύο σκάλες για τη ρύθμιση της ροής του αέρα και συνεχή ρύθμιση της θερμοκρασίας από σχεδόν κρύο μέχρι πολύ καυτό...

Μπορείς να λιώνεις και να δουλεύεις και μίγματα με wax σε ότι αναλογία θέλεις... :P

 

Προφανώς είναι για Γερμανούς μάστορες, γιατί στην Ελλάδα οι εφαρμογές γίνονται με κόλες, τσιμέντο και στόκο.

Είναι πραγματικά πολύ καλό και το είχα πληρώσει τότε 35000δρχ, αρκετά λεφτά δηλαδή, αλλά άξιζε το κόπο... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D:D:D Τωρα μ'εστειλες... :D Practical joke!

 

Τετοιο αλφαδι εχουμε και μεις στο γραφειο :D . Και γω φανταζομουν ιεροτελεστιες με laser να ανεβοκατεβαινουν τη βαση του σκι, παρθενες ντυμενες με leather... :)

 

Βασικα στα τρια χρονακια που εχω τα σκι μου, να χτυπησω ξυλο, καμμια χαραδρα δεν εχω εισπραξει ακομα... :P Οποτε, μαλλον καλα παμε, αν μ'αυτη τη σαιζον συμπληρωσω 100 μερουλες απανω τους, δεν θα μου χρωστανε και τιποτα :D . Βεβαια, μαθε τεχνη κι αστηνε...θα ηθελα να δω αυτη τη διαδικασια εκτελεσμενη σωστα.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Και γω φανταζομουν ιεροτελεστιες με ... παρθενες ντυμενες με leather... :)

 

 

 

 

...θα ηθελα να δω αυτη τη διαδικασια εκτελεσμενη σωστα.

 

Πολύ ενδιαφέρων ακούγεται. :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και γω φανταζομουν ιεροτελεστιες με laser να ανεβοκατεβαινουν τη βαση του σκι, παρθενες ντυμενες με leather

σουρεαλ , τρελό λολ...

Για να έχεις τέτοιο μίσος στα τριβεία πρέπει να είχες τραγική εμπειρία με σκι σου...

leonp το μισος μου για τα τριβεία κρατά απο πολύ πίσω στην ιστορία και κληρονομηθηκε απο γενιά σε γενιά μέχρι που έφτασε στις μέρες μας . Ηταν απο την εποχή της αναγένησης που η πέτρα ακονίσματος για το γιαταγάνι αντικαταστάθηκε απο τον τροχό... :)

 

Οπως είπες και συ , για τουριστική χρήση είναι μια χαρά και βολευει πολύ τον επαγγελματία , αλλά αυτο είναι off topic. On topic τώρα, η ιδια εταιρία και η οποία παρέθεσα στην αρχή , KT Technic βγάζει για ευνοητους λόγους Repair machines για τους επαγγελματίες , μπορείτε να δείτε απο το pdf που έχει το link το οποίο παρέθεσα και για όποιον ενδιαφέρεται. Εχει όμως και αυτο το kit στο οποίο εγώ αναφέρομαι :

Untitled-1-3.jpg

 

..αυτά!


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

[off topic]

Για την εν λόγω επισκευή, φυσικά δεν γίνεται λόγος για τριβείο. Επίσης, όταν αναφέρω τριβείο εννοώ ΣΤΑΘΕΡΟ, όχι χειρός (γιατί ξέρω ότι μπορεί να ΕΠΙΤΕΘΕΙ κάποιος σε σκι/σανίδα με οτιδήποτε εργαλείο υπάρχει) :)

 

Για όσους πηγαίνουν στην εκδρομή στη Γαλλία και έχουν γεμίσει γρατζουνιές τα σκι τους από το περσινό πετροσκι, να δώσετε μόλις πάτε τα σκι σας για σέρβις (προφανώς όχι καινούρια σκι που έχουν 3 χαραγματιές).

Έχουν μαγαζιά με ωραία μηχανήματα (κόστος 30-40 ευρώ) και υπήρχε ένα μαγαζί με μεγάλη βιτρίνα (δεν θυμάμαι σε ποιο χιονοδρομικό) όπου άφηνε το σκι σου μετά το σέρβις όλη νύχτα στη βιτρίνα πάνω σε ένα σιδερένιο ημικύκλιο για να πάρει λίγο (από το χαμένο) κάμπερ. Περνούσες το βράδυ και το έβλεπες. Μου είπαν για ένα μηχάνημα στη Γαλλία όπου έπαιρνε το σκι μέσα και το έβγαζε γυαλισμένο και κερωμένο. :P:D

 

Τριβείο (αν είναι πέτρα - stone - είναι καλύτερο). Για τα σανίδια πρέπει να ρωτήσετε αν είναι ΦΑΡΔΥ το τριβείο γιατί μπορεί να είναι για σκι (στενό) και να το περνάνε 2 φορές. Αν το σκι/σανίδι βγει από το μηχάνημα και έχει μέρη όπου δεν το ακούμπησε η πέτρα, τότε χρειάζεται ειδική επισκευή με το χέρι και μετά ξανά στο μηχάνημα.

0509152005_0818stonegrinding0036.JPG


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε τιλτ τώρα σοβαρά , συγκρίνεις την δουλειά που μπορεί να γίνει στο χέρι με την δουλειά που γίνεται στο τριβείο ; Εν πάση περιπτώσει πετάχτηκες να μου πεις ότι είναι θέμα τύχης άμα στρίψει το πέδιλο μετά απο service; Και μου λες μετά οτι το σκι θέλει τριβείο ; επειγόντως και όλας ; Κάτι ξέρω ,ειμαι απόλυτος ; Το παίζω νομίζεις ; Τι είναι αυτό σωκρατική διαλεκτική, προσποιούμενη άγνοια και τα συναφή;

 

θα βάλεις εσύ το σκι , στο τριβείο επειδή έχει μια τρύπα 5 ή 10 εκατοστά και όταν οι γωνίες του δεν έχουν συντηρηθεί ποτέ; Ο χριστός και η παναγία .... τι να σου εξηγήσω , τις φωτογραφίες ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ?

 

Άμα θες να μιλήσουμε για το τριβείο ή να πεις εσύ κάτι για το τριβείο άνοιξε ένα άλλο τοπικ .... δεν λέω μπορεί να υπάρχει το νέο υπερκβαντικό -τριβείο, που λιμάρει σε υποατομικό επιπεδο ...80 Ε! Ανοιξε ένα ρημάδι thread και φωτισέ τον θολό δρόμο που έχουμε παρει και τα φτιάχνουμε με το χέρι , εμείς οι δυσμοιροι χειροπρακτικοί !

 

:P:P:P

 

πολυ χαλαρο και φιλικο δεν σε βρισκω παντος

εγω μιλουσα για τις προσωπικες μου εμπειριες με το θεμα ski service, οποτε οπως καταλαβαινεις, δεν θελω να φωτισω κανενα δρομο

τεσπα δεν εκφραζω αλλες αποριες


μπορώ και χωρίς ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ιντερνετ παντα διαστρεβλώνει το υφος , δεν έχω καμία διάθεση εχθρικότητας , κακεντρέχειας και δεν διεκδικώ δάφνες ... συζητήση κάνουμε και ο καθένας καταθετει τις απόψεις του , εν προκειμένω η παρεμβασή σου ήταν ψηλο-σμπαμινγκ (δεν ειναι κακό, όλοι σπαμάρουμε κατα καιρούς και εγώ το έχω κάνει , αλλα φροντίζω οσο μπορώ επιμελημένα ). Δεν εχω τίποτα μαζί σου τιλτ για να μην είμαι και πολύ φιλικός ή χαλαρός ... διασκεδάζουμε συζητώντας για το ψώνιο μας και κάνουμε και λίγο πλάκα/πήραγμα , ακα καλώς ενοούμενη ειρωνία, δεν σε προσβαλα και δεν σε χαρακτήρησα ,απλώς διαφώνησα κάθετα , καρακάθετα μη σου πω.

 

Αν έχεις απορίες να τις λές καθαρά , αν έχεις υποδείξεις κάνε το ίδιο και ανέλυσε , γιατί όπως καταλαβαίνεις οι μονολεκτικές παρεμβάσεις που συνιστούν διαφωνία χωρις ανάπτυξη δεν έχουν κάνενα νοημα. Πιστεύεις οτι έχω κάποιο λόγο να μην είμαι φιλικός ; Λογικά σκέψου το ..αφου ουτε καν γνωριζόμαστε.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ιντερνετ παντα διαστρεβλώνει το υφος ...

 

Δεν πειράζει, γράφε εσύ να μαθαίνουμε. Διαφωνίες πάντα υπάρχουν και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν.


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. CarrizalB
      CarrizalB
      (42 years old)
    2. Kristallis
      Kristallis
      (28 years old)
    3. thiosjohn
      thiosjohn
      (55 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,669
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    yrkz5t2y
    Joined
×
×
  • Create New...