Jump to content
Sign in to follow this  
MakisM

γενικά περι Καλαβρύτων

Recommended Posts

Καλα... :P Εσυ ακομα να πας για υπνο; Γέρος ανθρωπος ...

 

 

ακούω Ry Cooder και σκέφτομαι Μάκη μου .... σκέφτομαι .....

 

2003DecAgionOros104.jpg


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι εντυπωσιασμενος με το πως εχεις οργανωσει τις φωτογραφιες σου και απαντας τοσο γρηγορα στο καθετι με την αναλογη εικονα.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χειμώνας ....

 

HelmosMarch2006055.jpg

 

 

 

Μια ερώτηση, επειδή δεν εχω ιδέα απο Χελμό.....Απο εκει είχε φύγει ενας snowboarder πριν 3 χρόνια....;;;; :P;)


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι εντυπωσιασμενος με το πως εχεις οργανωσει τις φωτογραφιες σου και απαντας τοσο γρηγορα στο καθετι με την αναλογη εικονα.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ο ανθρωπος ειναι δασκαλος και μετρ της φωτογραφιας :P;):D

γεια σου Πανο παντα αψογες οι φωτο σου!


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

παντως οπως βλεπετε το χιονι κραταει καπως.

τωρα φαινονται και τα εργα που εγιναν στις πιστες.κοιταξτε πχ στην θετις ποσο καλα στρωμενο ειναι το χιονι την στιγμη που διπλα ολες οι πετρες ειναι εξω

image_071124_170000.jpg

 

φαινεται πως και ο χελμος εχει σκοπο να κρατησει μεχρι τελους φετος και να μην την πατησει οπως περυσι


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

δείτε εδώ σημερινές φωτό από το ΧΚΚ ....


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις κατέβηκα από μια έκτακτη πρωινή βόλτα στο Χελμό... με τις απίστευτες ομορφίες του και την ηλιοφάνεια που όλοι ελπίζουμε για λίγο ακόμα να κρατήσει, εωσότου ετοιμαστούν όλα τα χ/κ αυτής της χώρας να μας υποδεχτούν ντυμένα στα καλά τους.

 

Ο κάμπος των Λουσών και ο αρχαίος της Αρτέμιδας μας ακολουθεί νοερά καθώς ξεμακραίνουμε για το τηλεσκόπιο...

Χθες στους Λουσούς είχαμε πανέμορφο γεύμα στον Αντρέα κι ακούσαμε πολύ ουσιώδεις ιστορίες βγαλμένες από τη ζωή, όπως γίνεται συνήθως με καλό κόκκινο κρασί, όταν αυτό ρέει άφθονο...

DSC03870.jpg

 

DSC03869.jpg

 

Ο ήλιος μας ακολουθεί παντού και λαμπιρίζει μοναδικά σήμερα...

DSC03875.jpg

 

DSC03868.jpg

 

Το τηλεσκόπιο καθώς πλησιάζουμε.

DSC03893.jpg

 

Και λίγο πιο κάτω νιφαδούλες ενωμένες ποτέ πατημένες... :)

DSC03903.jpg

 

 

Η αρχή της πίστας Νεφέλη και ο σταθμός κορυφής του αναβατήρα Στύγα

DSC03892.jpg

 

Και στο βάθος η Ινώ μας (πρώην Στύγα 1)

DSC03918.jpg

 

Brand New Item - Σταθμός κορυφής του αναβατήρα Άρτεμις φετινά καλωσορίσματα!

DSC03921.jpg

 

 

Η Νεφέλη στην αρχή της

DSC03911.jpgDSC03909.jpg

 

 

DSC03898.jpg

αλλά δυστυχώς σας αφήνω γιατί η μέρα μου στα Καλάβρυτα δεν τελειώνει εδώ!


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπραβο Αννα πολυ ωραιες οι φωτο σου

βλεπω οτι εδω εχουμε και μια μαχη φωτοενημερωσης

panpanou vs boozer

θα χιονισει δεν θα χιονισει; θα μπω και γω στον αγωνα και τοτε θα δειτε την λεπτομερη φωτοενημερωση του skimad :):lol::lol:;) περυσι εγραφα ακριβως που βρισκεται και η παραμικρη πετρουλα μεσα στις πιστες :D:D:P:lol::D


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
βλεπω οτι εδω εχουμε και μια μαχη φωτοενημερωσης

panpanou vs boozer

Ε,εεεε... :unsure: με τον Πάνο δεν μπορούμε να αναμετρηθούμε ... B)B)

Με περνάει κατά κάτι δεκαετίες παραμονής στα Καλάβρυτα και μου ρίχνει το άλλο μου μισό μπόϊ και βάρος ταυτόχρονα! ;):D

 

Άλλωστε κινδυνεύουμε να μας περάσει και τους δυο στην αναμέτρηση η ανανέωση του ίδιου του site του χ/κ... ;) ;) ;)


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oντως φοβερα χωματουργικά!! :lol:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός μόνο καλό λοιπόν μας κάνει. Μπράβο.

 

ΥΓ. Εκείνη το θανατηφόρο κομμάτι στην αρχή του Αχιλλέα (Δανάη πλέον:lol:γιατί δεν το πλαταίνουν επιτέλους λίγο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ΥΓ. Εκείνη το θανατηφόρο κομμάτι στην αρχή του Αχιλλέα (Δανάη πλέον:Dγιατί δεν το πλαταίνουν επιτέλους λίγο;

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να παραμήνει αυτό το κομμάτι και να διαμορφώσουν τον δρόμο που βρίσκεται ανάμεσα στο σαλέ και τον Αχιλλέα (όχι στην αρχή του αλλά από το γύρισμά του και μετά) ώστε να μικρήνει η κλίση και να

υπάρχει μία πίστα 1000 μέτρων τουλάχιστον με μικρή κλίση για αυτούς που θέλουν να προχωρήσουν μετά τις πίστες των αρχαρίων.

 

Πιστεύω θα είχε μεγάλη επιτυχία κάτι τέτοιο σύν του ότι ο Αχιλλέας θα γινόταν λιγότερο επικίνδυνος μέρες με πολύ κόσμο που στο σημείο αυτό έχει πολλά ¨θύματα¨. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή φάση ότι δεν μπορούμε να κατεβούμε το ισοπεδώνουμε

Και μετά γινόμαστε σουπερ ντουπερ σκιερς

 

Σκάψε σκάψε θα φτάσουνε στον ΆΔΗ


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον δεν έχει καταλάβει κανένας ό το πρόβλημα σε αυτό το χιονοδρομικό (όπως και σε άλλα ελληνικά χιονοδρομικά ) είναι το να ανέβεις και όχι το να κατέβεις

 

ΑΛΛΑ εδώ είναι MIG


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 'Σεραγεβο' (η κατα τους παλιοτερους 'Βιετναμ') :D:rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερα να παραμήνει αυτό το κομμάτι και να διαμορφώσουν τον δρόμο που βρίσκεται ανάμεσα στο σαλέ και τον Αχιλλέα (όχι στην αρχή του αλλά από το γύρισμά του και μετά) ώστε να μικρήνει η κλίση και να

υπάρχει μία πίστα 1000 μέτρων τουλάχιστον με μικρή κλίση για αυτούς που θέλουν να προχωρήσουν μετά τις πίστες των αρχαρίων.

 

Πιστεύω θα είχε μεγάλη επιτυχία κάτι τέτοιο σύν του ότι ο Αχιλλέας θα γινόταν λιγότερο επικίνδυνος μέρες με πολύ κόσμο που στο σημείο αυτό έχει πολλά ¨θύματα¨. :D

γι'αυτο το λενε βιετναμ :D:D


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλή φάση ότι δεν μπορούμε να κατεβούμε το ισοπεδώνουμε

Και μετά γινόμαστε σουπερ ντουπερ σκιερς

 

Σκάψε σκάψε θα φτάσουνε στον ΆΔΗ

 

Όταν θα μαζέψεις κάποιον γνωστό σου και θα τον τρέχεις στα νοσοκομεία από το συγκεκριμένο σημείο δεν θα σε απασχολούν πόσο αργά πάνε (ή δεν πάνε) οι αναβατήρες, ούτες πόσο σουπερ ντουπερ σκιερ είσαι εσύ και σίγουρα μετά θα ψάχνεσαι να γίνεις κολλητός με τον θεό του κάτω κόσμου κάτι για το οποίο θα σε έχει διευκολύνει το χιονοδρομικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όταν θα μαζέψεις κάποιον γνωστό σου και θα τον τρέχεις στα νοσοκομεία από το συγκεκριμένο σημείο.

Δεν ξέρω σε ποια περίπτωση αναφέρεσαι Φώτη, αλλά εγώ που είμαι η χειρότερη σκιέρ του πλανήτη μακράν... όσες φορές σαβουρώθηκα, δε μου έφταιγε η πίστα... η βλακεία μου κι η ασχετοσύνη μου με έριξαν.

Κι επιτέλους σκι πας να κάνεις...

 

Μπορεί να σου ακουστεί ειρωνικό το πιο πάνω, αλλά εσύ τουλάχιστον, μπορείς να καταλάβεις επειδή ασχολείσαι με την ορθότητα εφαρμογής ασκήσεων σώματος, πόσο εύκολα κατηγορεί ο άσχετος αθλούμενος το βαράκι που ήταν ροζ αντί για πράσινο και του τράβηξε την προσοχή κι έπεσε στο πόδι του κι έσπασε το δάχτυλό του... :D

 

Κι επαναλαμβάνω ότι το περιστατικό δεν το ξέρω... μπορεί να έχεις και χίλια δίκια... :D


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταγεγραμμένο γεγονός και από τα ιστορικά του Ιατρείου του χιονοδρομικού. Δεν είχε να κάνει με την χιονοδρομική ικανότητα της φίλης μου. Είχε να κάνει με την στενότητα του συγκεκριμένου σημείου, την δυσκολία του για αρχάριους και την κακή συμπεριφορά του σκιερ που την χτύπησε.

 

Στο συγκεκριμένο σημείο είναι αποδεκτό από όλους μας ότι γίνεται ο χαμός. Μπορούμε να ρίξουμε όλα τα φταιξίματα στους χιονοδρόμους, μπορούμε αν θέλετε να τα ρίξουμε και στα ψάρια του Κορινθιακού και στις αγελάδες του Χελμού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC09433.JPG

καλημέρα παιδιά.

αυτόν τον οικίσκο τον προσέξατε; Απ' ότι καταλαβαίνω είναι πριν το τελείωμα της άρτεμις 3 (ΕΙΡΗΝΗ;) δηλαδή ψηλότερα από την αφετηρία της δάφνης. Τι να σημαίνει άραγε; πάει πουθενά και το δικό σας μυαλό ή τρέχει πολύ η φαντασία μου ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
πάει πουθενά και το δικό σας μυαλό ή τρέχει πολύ η φαντασία μου ;
..εμ ναι, είναι μερος του υπο-κατασκευη παρκου B) ---όταν θαβεται απ’ το χιονι το καλυβι (που όπως φαινεται εχει ηδη ψιλοξηλωθει απο τον αερα! :P ) γινεται ιδανικο αλμα για freestyle! :lol:

(παντως για λιφτ Αυγού, δεν παει το μυαλο μου..:D)

 

Πρεπει να ειναι ο τερματισμος ομολογκαρισμένης πιστας. ;)


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρεπει να ειναι ο τερματισμος ομολογκαρισμένης πιστας. ;)

 

Κωστή συγχώρεσε την άγνοιά μου, αλλά τι είναι η "ομολογκαρισμένη πίστα".

 

... βλέποντας τα έργα που έγιναν τα δύο χρόνια στο ΧΚΚ χαίρομαι γιατί πάλι κάτι κινείται μετά από πολύ καιρό. Ελπίζω το σπιτάκι της φωτογραφίας να φέρει σύντομα και άλλα πιο σημαντικά έργα. Όχι βέβαια σαλέ και μεγαλύτερα μεγάφωνα αλλά γρήγορα καρεκλάκια που θα μας μεταφέρουν στις κορυφές.

 

Μπορεί τα χωματουργικά να άλλαξαν λίγο τη φυσιογνωμία των πιστών και να νιώθεις πλέον ότι κατεβαίνεις την Κηφισίας και όχι τις όμορφες πίστες του παρελθόντος (με τις όποιες δυσκολίες τους) αλλά με τον κόσμο που μαζεύεται στο ΧΚ είναι νομίζω μονόδρομος τέτοιες παρεμβάσεις μέχρι να ανοίξουν νέες πίστες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...