Jump to content
Nickel

Τιμοκατάλογος χ.κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ

Recommended Posts

Λίγα λόγια στα πολλά που μέχρις στιγμής έχουν λεχθεί.

-Δεν παρεξηγώ τις προθέσεις του Κου Δρίβα όσον αφορά το τελείωμα του επεξηγηματικού του κειμένου, το ελάχιστο που τον έχω γνωρίσει θεωρώ δεδομένη την καλή του διάθεση. Οπότε το αφήνω στην άκρη.

-Ο τιμοκατάλογος ήταν και παραμένει ακριβός. Σε σημεία ακριβότερος από πέρυσι, διότι όλοι συγκρίνουμε με το πριν, όχι με το τώρα και πόσο στοιχίζει η ακριβότερη ημερήσια κάρτα του χιονοδρομικού.

Κάτω από τις ιδιάζουσες οικονομικές συνθήκες που επικρατούν, το χιονοδρομικό θα έπρεπε να δείξει οικονομικά "φιλόξενο", δυστυχώς δεν το κάνει (ομοίως δεν το κάνουν και τα Καλάβρυτα).

-Η σύγκριση με τα χιονοδρομικά του εξωτερικού είναι δεδομένη και επιβεβλημένη. Πλέον είναι πολύ εύκολο το ταξίδι στην Ευρώπη, πολύ εύκολο να αναζητήσεις στο ιντερνετ ξενοδοχεία, χιονοδρομικά, αεροπορικά κλπ Είναι πολύ εύκολο να επιλέξεις το καλύτερο, με το λιγότερο κόστος και δυστυχώς εκεί το ΧΚΠ, όπως και το ΧΚΚ χάνουν κατά κράτος. Θεωρώ πως την σύγχρονη εποχή ο ανταγωνιστής του ΧΚΠ δεν είναι το ΧΚΚ ή αντίστροφα. Είναι όλα τα κοντινά χιονοδρομικά στην Ευρώπη.

-Ο καθένας κάνει συγκρίσεις με τον πορτοφόλι του και την ιδιότητά του. Οι φοιτητές θα μιλήσουν για την φοιτητική κάρτα, οι οικογενειάρχες για την οικογενειακή κ.ο.κ. Μην ζητάτε το αντίθετο.

Φώτης Τσούμος

ΥΓ. Με το μικρό μου το μυαλό αντιλαμβάνομαι ότι τον τιμοκατάλογο δεν θα τον αλλάξετε, αν μη τι άλλο όμως αφουγκραστείτε τους πελάτες σας. Πολλοί δεν θα μιλήσουν, δεν διαμαρτυρηθούν, δεν θα φωνάξουν, δεν θα κουνήσουν απειλητικά το δάκτυλό τους......απλά θα πάψουν να είναι πελάτες σας

Από τα πιο ωραία μηνύματα που έχουν γραφτεί. :P

Νίφει!

...πολλές φορές μας κατακτά η αίσθηση της αυτοκυριαρχίας....

θέλω κάποιος να μου απαντήσει σοβαρά, τι ποσοστό κατέχουν οι χιονοδρόμοι - μέλη του SC π.χ. ένα Σάββατο ως προς τους συνολικούς χιονοδρόμους του ΧΚΠ.

ωραίοι και επικοδομητικοί οι διάλογοι, εύλογες οι ''συλλογικές'' πιέσεις, ώριμες αντιπαραθέσεις,

αλλά

πρέπει να καταννοήσουμε ότι δεν είναι και από τις πρώτες προτεραιότητες της ΕΤΑ, η ικανοποίηση των μελών του SC ....(θέλω να το πώ πιο ωμά, αλλά δεν........)

πωλείται ένα προιόν (product), αυτό της χιονοδρομίας (το οποίο ολιγοπωλείται στην Ελλάδα = αυξημένες τιμές, πιθανό καρτέλ, value for money πολύ χαμηλό), με ένα υπερ-επαρκές promotion (ραδιόφωνα, τηλεοράσεις, αφίσες, διαφημιστικά σε μαγαζιά κτλ), σε ένα κατάλληλο & εκμεταλλέυσιμο χώρο (ολοκληρωμένοι δρόμοι, άμεση, γρήγορη και ασφαλής πρόσβαση, δυνατότητα εναλλακτικών αποδράσεων στις γύρω περιοχές), και σε μία τιμή η οποία μπορεί να δικαιολογηθεί λαμβάνοντας υπόψη τα περισυνά δεδομένα (νέες ασφαλτοστρώσεις, λιθοτριψίες, lift, εναλλακτικές δραστηριότητες, παροχή υπηρεσίων)

Τα περί μονάδων, αυξήσεων, εκπτώσεων κτλ, είναι προφανή marketing tricks, τα οποία δεν δούλεψαν (στο μεμονωμένο πληθυσμό ενός forum), είτε γιατι παραδόθηκαν πιο ωμά και ακάλυπτα απ'ότι έπρεπε, είτε γιατί περνάμε καιρούς έντονης κρίσης είτε, είτε, είτε.............Δεν με ενδιαφέρει να αναλύσω αυτό, αρκεί ότι συμφωνώ και επαυξάνω με τους προλαλλήσαντες....(πωπω, πανάκριβη ετήσια, βλέπω να στήνεται παρτίδα SC Texas Holdem POKER στην αναμονή της Στύγας...)

Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι η επίθεση (ανελέητη απο κάποιους), προς τον διευθυντή του ΧΚΠ..........γιατί αυτό;;

Ο κ. Δρίβας έχει μια θέση στη διοίκηση του ΧΚΠ, απο κει και πέρα όμως είναι ένας υπάλληλος των ΕΤΑ.......

...είναι σα να λέμε στον εισπράκτορα διοδίων της Α.Ο. ''γιατί ακρίβυνε στα 2,70;;.........ΔΕΝ πληρώνω........Θα πάω από αλλου......κτλ κτλ κτλ κτλ''

Θα ρθεί κάποιος και θα μου πεί: '' Μα ο Δρίβας είναι η έμμεση επικοινωνία μας με την ΕΤΑ''.........

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ......Δεν φταίει γι'αυτό όμως ο Δρίβας, και δεν έχει λόγο να υφίσταται τέτοιου είδους άσκοπη και κακή κριτική, και μαλιστα ένας άνθρωπος ο οποίος συντέλεσε σε μέγιστο βαθμό ώστε ο παλμός επικοινωνίας μεταξύ forum και ΧΚΠ να είναι όσο ισχυρός γίνεται......

Εμένα προσωπικά, με απογοητεύει και με στεναχωρεί πάααααρα πολύ το γεγονός, πώς άνθρωποι που κάποτε μίλαγαν με επαινετικά & δοξαστικά λόγια, τώρα χαντακώνουν με πρωτοφανή ευκολία και άνεση........Εύχομαι να μην είστε έτσι και με τους κοντινούς σας ανθρώπους.

Διονύσης Πανουργιάς

3ο ετής φοιτητής στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ

(αυτό τι κόλπο είναι; κερδίζει τίποτα όποιος τα έχει πιο βαριά;;:P

Edited by dipanou

...great things are done when men and mountains meet....

Διονυση, απευθυνομαι σε σενα αλλα και τους προλαλησαντες, ο κ. Δριβας ειναι ο Δ/ΧΚΠ, εκπροσωπος της επιχειρησης, αλλα και των αφεντικων του (ΕΤΑ και Υπ. Τουριστικης Αναπτυξης) οσον αφορα το ΧΚΠ.

Για το θεμα του οτι ειναι αμετοχος (και κατα συνεπεια ανευθυνος) της τιμολογιακης πολιτικης ΧΚΠ:

Ο κ. Δριβας μου εκανε την τιμη να μου ανακοινωσει και να μου δωσει μια εξηγηση για τις καινουριες τιμες στο ΧΚΠ. Την επομενη, ειχαμε τηλεφωνικη συνομιλια, στην οποια μου ανεπτυξε τα ιδια ακριβως επιχειρηματα που ανεπτυξε στο φορουμ στην μακροσκελεστατη επεξηγηση που εδωσε προχθες. Μειον τις ατυχεις εκφρασεις περι καθε πικραμενου, ανωνυμιας και 'καντε περισσοτερα παιδια', Επισης μου ανεφερε οτι ο ιδιος ανελυσε τα στοιχεια απο το SKI DATA και κατεληξε στα συμπερασματα που τον οδηγησαν στον παροντα τιμοκαταλογο.

Δεν ειναι συνεπως ανετοχος και ανευθυνος της παρουσης τιμολογιακης πολιτικης.

Προσωπικα με τον κ. Δριβα δεν εχω. Απεναντιας, ακομη και στο ποστ μου περι επικοινωνιακων ατου, του αναγνωριζω δημοσια οτι ειναι επικοινωνιακος, τολμηρος, προοδευτικος και ικανος. Απλα, σε αυτην την συγκυρια, το επικοινωνιακο χαθηκε και η επιμονη του στο να προστατευσει το πνευματικο 'παιδι' του (τον τιμοκαταλογο) του θαμπωσε καπως την λαμψη των προσοντων του, οσον αφορα εμενα τουλαχιστον.

Σημειωτεον οτι δεν του ζηταμε να αρνηθει το 'παιδι' του. Απλα, να 'υιοθετησει' και ενα 'παραπαιδι', τις περσινες ετησιες για ολα τα γκρουπ, οσο αδικο και ρισκο και αν ειναι για αυτους που θα τις αγορασουν.

Τελικα, για την απορια σου ποιος τα εχει 'πιο βαρια'... :P

Ο κ. Δριβας πεταξε ορισμενους ατυχους υπαινιγμους περι ανωνυμιας, 'καθε πικραμενου'...

Γι' αυτο εγραψα το ονομα μου, την ιδιοτητα μου και τον τιτλο μου (το PhD μετα το ονομα, στις υπολοιπες χωρες του Δυτικου κοσμου ειναι κοινωνικος τιτλος, παυουν να σε προσφωνουν 'κυριε' σε οποιαδηποτε γλωσσα και σε προσφωνουν Doctor αντιστοιχα).

Και ναι, ειναι η απαντηση μου στον χαρακτηρισμο 'καθε πικραμενος', δεν δινει το Berkeley PhD στον καθε πικραμενο, δεν πηρα εξιτηριο απο το ασυλο καθυστερημενων παιδιων.

Φιλικα

ΜακηςΜ

Αγαπητε dipanou ,

ο Συλλογος μας δεν εχει θεσει ως στοχο του την ιδιοτελή ικανοποιηση των ολοενα αυξανομενων μελων του.

Στοχος μας ηταν ,ειναι και θα ειναι η βελτιωση του ελληνικου χιονοδρομικου προιοντος με τα οποια οφελη για ολους.

Βελτιωση με κινησεις οπως η προσφατη τιμολογιακη πολιτικη του ΧΚΠ που παραπεμπει σαφως σε μονοπωλιακα καθεστωτα ,δεν προκειται να υπαρξει ΠΟΤΕ.

Υπερογκη αυξηση τιμων με ανυπαρξια νεων επενδυσεων οδηγει στον περαιτερω μαρασμο της ελληνικης χιονοδρομιας.

Σε αντιπαραθεση ,δειτε λιγο τις δηλωσεις του κ. Γιοβανοπουλου ,προεδρου επισης κρατικου χιονοδρομικου (Σελι) ,οπου κρατει τις τιμες παγωμενες για 3η συνεχη χρονια,ιδιαιτερα χαμηλες ,σε ενα χ/κ που εχουν αντικατασταθει ολοι οι αναβατηρες με νεους ολοκαινουριους!!,με ανοιγμα νεων πιστων και που λογω ελλειψης χιονιου ειχε σημαντικα μικροτερη περιοδο λειτουργιας απο το ΧΚΠ.

Υπουργε,ΕΤΑ,κ.Δριβα , εχετε κανει το καλυτερο δωρο στην γειτονα χωρα Βουλγαρια. Οταν μαθετε τον αριθμο των Ελληνων χιονοδρομων που θα περασουν εκει τις χειμερινες τους διακοπες αντι στο ξεπεσμενο,απαρχαιωμενο και χωρις καμια ουσιαστικη βελτιωση ΧΚΠ ,μην δακρυσετε.Θα ειναι αργα για δακρυα.

Αντ'αυτου προσπαθηστε εστω και τελευταια στιγμη να σωσετε οτι μπορειτε.

Αποφασιστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να λυσετε το ιδιοκτησιακο προβλημα ολων των ελληνικων χιονοδρομικων κεντρων.Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης αποφασης.Οδηγειτε σε βεβαιο "θανατο" την ελληνικη χιονοδρομια και αντι για "φιλι της ζωης" την σπρωχνετε περαιτερω στον γκρεμο με εντελως λανθασμενες και παραλογες πολιτικες.Ειναι τοσο δυσκολο να εφαρμοσετε 2-3 βασικα πραγματα για να "παρει εμπρος" η ελληνικη χιονοδρομια?

Θελουμε ανθρωπους με ΤΟΛΜΗ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΟΡΑΜΑ.

Τα εχετε?

Ο Προεδρος του ΔΣ

Μαργαριτης Αναστασιος

Ιατρος,πρωην αθλητης καταβασεων ΣΧΟ Βεροιας

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι έχει γίνει μια τεράστια παρεξήγηση αναφορικά με το ύφος του διευθυντή του Χ.Κ.Π. Ας μην κολλάμε σε αυτό παρακαλώ αλλά στον τιμοκατάλογο και το πως μπορεί να γίνει δικαιότερος για τους πιστούς φίλους του κέντρου.

Να υπενθυμίσω σε όλους αυτούς που κριτικάρουν τον κ.Δρίβα, ότι είναι η καλύτερη μεταγραφή του χκπ τα τελευταία χρόνια (νομίζω όλοι συμφωνουν σ'αυτό) και ότι αν γίνει καμία στραβή και αναλάβει κανένας απίθανος απιθανόπουλος τότε να δούμε "τι είχαμε τι χάσαμε".

Κωστής

Να υπενθυμίσω σε όλους αυτούς που κριτικάρουν τον κ.Δρίβα, ότι είναι η καλύτερη μεταγραφή του χκπ τα τελευταία χρόνια (νομίζω όλοι συμφωνουν σ'αυτό) και ότι αν γίνει καμία στραβή και αναλάβει κανένας απίθανος απιθανόπουλος τότε να δούμε "τι είχαμε τι χάσαμε".

Αυτό είναι απόλυτα ΣΩΣΤΟ!

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Βέβαια, το μη χείρων βέλτιστων, έτσι πάμε μπροστά σε αυτή τη χώρα!

Προσοχή, ο ήλιος και τα σκι βαράνε στο κεφάλι!

Για πολλοστη φορα ,το θεμα μας δεν ειναι ο κ.Δριβας σαν ανθρωπος,ουτε ο χαρακτηρας του,ουτε η προσωπικοτητα του.

Εξαλλου μην ξεχνατε, οτι γνωστος στο ευρυ χιονοδρομικο κοινο εγινε απο εδω μεσα με την αριστη συνεργασια που ειχαμε και τους διθυραμβικους επαινους που εισεπραττε σχεδον σε καθε του κινηση. Οπως ομως εισεπραττε τους επαινους,τωρα θα εισπραξει και την κριτικη. Κριτικη που σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι κακοπροαιρετη αλλα με επιχειρηματα τεκμηριωμενη και ΣΥΣΣΩΜΗ απο χιονοδρομους,επαγγελματιες,ξενοδοχους και οσους αντιλαμβανονται τον κινδυνο που επιφερει ο νεος "τιμοκαταλογος" ..

Το θεμα μας ειναι το ουρανοκατεβατο και παγκοσμιου μοναδικοτητος εφευρημα που ακουει στο ονομα "Τιμοκαταλογος ΧΚΠ".

Ο ιδιος παραδεχθηκε οτι ειναι δικο του.Αρα ποιος ειναι ο υπευθυνος?Τωρα αν κρυβει αλλους μπαινοντας μπροστα αυτο ειναι δικο του προβλημα,οχι δικο μας.

Εμεις ευελπιστουμε πως εστω και τελευταια στιγμη θα γινουν οι απαραιτητες διορθωτικες κινησεις.

Μεχρι τοτε,αναμενουμε.....

Τις ικανότητες του κ.Δρίβα, την απλότητά του, το χαμόγελό του, την καλή κουβέντα του, τους αγώνες του κλπ κλπ δεν νομίζω ότι τις αμφισβητεί κανείς.

Σε αυτό το topic συζητάμε (απ ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον) τις συνθήκες «καρτέλ» που έχουν δημιουργηθεί εδώ στα Νότια και το «ξεβράκωμα» που έχει υποστεί ο κοσμάκης γενικώς.

Σε αυτό το topic συζητάμε τους τρόπους με τους οποίους πρέπει να υψωθεί το ανάστημα του απλού Ελληνα καταναλωτή.

Βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με το post του Fotski , το οποίο περιγράφει με μεγάλη ακρίβεια το τι θα γίνει τελικά.

Λίγα λόγια στα πολλά που μέχρις στιγμής έχουν λεχθεί.

-Δεν παρεξηγώ τις προθέσεις του Κου Δρίβα όσον αφορά το τελείωμα του επεξηγηματικού του κειμένου, το ελάχιστο που τον έχω γνωρίσει θεωρώ δεδομένη την καλή του διάθεση. Οπότε το αφήνω στην άκρη.

-Ο τιμοκατάλογος ήταν και παραμένει ακριβός. Σε σημεία ακριβότερος από πέρυσι, διότι όλοι συγκρίνουμε με το πριν, όχι με το τώρα και πόσο στοιχίζει η ακριβότερη ημερήσια κάρτα του χιονοδρομικού.

Κάτω από τις ιδιάζουσες οικονομικές συνθήκες που επικρατούν, το χιονοδρομικό θα έπρεπε να δείξει οικονομικά "φιλόξενο", δυστυχώς δεν το κάνει (ομοίως δεν το κάνουν και τα Καλάβρυτα).

-Η σύγκριση με τα χιονοδρομικά του εξωτερικού είναι δεδομένη και επιβεβλημένη. Πλέον είναι πολύ εύκολο το ταξίδι στην Ευρώπη, πολύ εύκολο να αναζητήσεις στο ιντερνετ ξενοδοχεία, χιονοδρομικά, αεροπορικά κλπ Είναι πολύ εύκολο να επιλέξεις το καλύτερο, με το λιγότερο κόστος και δυστυχώς εκεί το ΧΚΠ, όπως και το ΧΚΚ χάνουν κατά κράτος. Θεωρώ πως την σύγχρονη εποχή ο ανταγωνιστής του ΧΚΠ δεν είναι το ΧΚΚ ή αντίστροφα. Είναι όλα τα κοντινά χιονοδρομικά στην Ευρώπη.

-Ο καθένας κάνει συγκρίσεις με τον πορτοφόλι του και την ιδιότητά του. Οι φοιτητές θα μιλήσουν για την φοιτητική κάρτα, οι οικογενειάρχες για την οικογενειακή κ.ο.κ. Μην ζητάτε το αντίθετο.

Φώτης Τσούμος

ΥΓ. Με το μικρό μου το μυαλό αντιλαμβάνομαι ότι τον τιμοκατάλογο δεν θα τον αλλάξετε, αν μη τι άλλο όμως αφουγκραστείτε τους πελάτες σας. Πολλοί δεν θα μιλήσουν, δεν διαμαρτυρηθούν, δεν θα φωνάξουν, δεν θα κουνήσουν απειλητικά το δάκτυλό τους......απλά θα πάψουν να είναι πελάτες σας[/

ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔOΠΟΥΛΟΣ fire3zc6.jpg

http://www.e-achaia.gr/

Προς ιθυνοντες χ/κ Παρνασσού.

Διαβαστε τον τροπο σκεψης παρακαλω ενος κρατικου χιονοδρομικου κεντρου

"Εν τω μεταξύ την Πέμπτη 11.12.2008 πραγματοποιήθηκε η πρώτη πανηγυρική συνεδρίαση της νέας Επιτροπής Διοικήσεως μέσα σε κλίμα εγκάρδιο και ζωογόνο. Από τις αποφάσεις που άμεσα ενδιαφέρουν το κοινό είναι η Τιμολογιακή πολιτική. Το Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου ανακοινώνει ότι δεν επιβάλλει ΚΑΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ στις τιμές του σε σχέση με πέρυσι και πρόπερσυ, διατηρώντας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον ίδιο τιμοκατάλογο. Κατανοούμε τις κρίσιμες συγκυρίες των εποχών για όλους μας και συνεισφέροντας έτσι στις προσπάθειες όλων των Ελλήνων. Με εξαίρεση το εισιτήριο του ενήλικα πεζού που για λόγους κερμάτων τροποποιήθηκε από 4 σε 5 �, όλες οι άλλες αξίες των εισιτηρίων παραμένουν οι ίδιες όπως λεπτομερώς μπορεί καθένας να ενημερωθεί σχετικά από τον οικείο πίνακα της ιστοσελίδας μας www.seli-ski.gr . Επί παραδείγματι η ετήσια κάρτα χρήσεως των εγκαταστάσεων τιμολογείται σε 100 �, η ημερήσια χιονοδρόμου σε 15 �, και η παιδική πεζού για βόλτα με τον εναέριο αναβατήρα σε μόλις 2 �. Οι κάτοικοι Σελίου/Κουμαριάς/Ξηρολειβάδου θα λάβουν την ετήσια κάρτα με συμβολικό αντίτιμο 50 � ενώ όλοι οι ανήλικοι των ίδιων περιοχών θα τους επιτραπεί και φέτος δωρεάν χρήση όλων των εγκαταστάσεων. Πρόκειται για τις χαμηλότερες τιμές -με μεγάλη διαφορά- πανελλληνίως, ειδικά αν σκεφθεί κανείς πως προσφέρουμε τις πλέον σύγχρονες εγκαταστάσεις πιστοποιημένες για την ασφάλειά τους με την τελευταία λέξη των αυστηρότερων standards ελέγχων."

Καλά ναι, ανατρίχιασαν τώρα!

Καλά ρε σεις, θέλετε να προστατέψετε ανθρώπους οι οποίοι σας άφησαν την καλύτερη εντύπωση κάποια χρόνια πριν, εσάς ποιός θα σας προστατέψει(που τόσο το αξίζετε) που τόσα χρόνια στηρίζατε το χκ όποια και να ήταν η πολιτική του και σε όποιες συνθήκες; Στο κάτω κάτω ο κάθε Δρίβας έκανε τα αναμενόμενα για την θέση του, αυτά τα οποία ήταν καθήκον του να κάνει, τώρα αν εμείς πλέον θεωρούμε τον οποιονδήποτε που δουλέυει πραγματικά ως κάτι εξωπραγματικό, οπότε τον κάνουμε και θεό, φταίμε εμείς, ας δούμε όμως πια τα πράγματα πια ως πολίτες α κατηγορίας κι ας έχουμε δεδομένα αυτά τα οποία έκανε ο κάθε Δρίβας και να απαιτούμε περισσότερα.

Τελικα θα...αποπροσαντολισω τη συζητηση εγω... ;) Sorry αλλα αφορα το πορτοφολι μου... B)

Κε Δριβα, στον τιμοκαταλογο του ΧΚΠ εχει πακετο των 80 μοναδων για γονεα χιονοδρομου.

Ισχυει και για τους δυο γονεις; Πχ. για τριμελη οικογενεια 300 ο πατερας 300 η μανα 300 το παιδι;

Η μηπως 300 ο πατερας 300 το παιδι και 400 η μανα;

Ελπιζω να εχω απαντηση συντομα.

Φιλικα

ΜακηςΜ

Προς ιθυνοντες χ/κ Παρνασσού.

Διαβαστε τον τροπο σκεψης παρακαλω ενος κρατικου χιονοδρομικου κεντρου

"Εν τω μεταξύ την Πέμπτη 11.12.2008 πραγματοποιήθηκε η πρώτη πανηγυρική συνεδρίαση της νέας Επιτροπής Διοικήσεως μέσα σε κλίμα εγκάρδιο και ζωογόνο. Από τις αποφάσεις που άμεσα ενδιαφέρουν το κοινό είναι η Τιμολογιακή πολιτική. Το Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου ανακοινώνει ότι δεν επιβάλλει ΚΑΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ στις τιμές του σε σχέση με πέρυσι και πρόπερσυ, διατηρώντας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον ίδιο τιμοκατάλογο. Κατανοούμε τις κρίσιμες συγκυρίες των εποχών για όλους μας και συνεισφέροντας έτσι στις προσπάθειες όλων των Ελλήνων. Με εξαίρεση το εισιτήριο του ενήλικα πεζού που για λόγους κερμάτων τροποποιήθηκε από 4 σε 5 �, όλες οι άλλες αξίες των εισιτηρίων παραμένουν οι ίδιες όπως λεπτομερώς μπορεί καθένας να ενημερωθεί σχετικά από τον οικείο πίνακα της ιστοσελίδας μας www.seli-ski.gr . Επί παραδείγματι η ετήσια κάρτα χρήσεως των εγκαταστάσεων τιμολογείται σε 100 �, η ημερήσια χιονοδρόμου σε 15 �, και η παιδική πεζού για βόλτα με τον εναέριο αναβατήρα σε μόλις 2 �. Οι κάτοικοι Σελίου/Κουμαριάς/Ξηρολειβάδου θα λάβουν την ετήσια κάρτα με συμβολικό αντίτιμο 50 � ενώ όλοι οι ανήλικοι των ίδιων περιοχών θα τους επιτραπεί και φέτος δωρεάν χρήση όλων των εγκαταστάσεων. Πρόκειται για τις χαμηλότερες τιμές -με μεγάλη διαφορά- πανελλληνίως, ειδικά αν σκεφθεί κανείς πως προσφέρουμε τις πλέον σύγχρονες εγκαταστάσεις πιστοποιημένες για την ασφάλειά τους με την τελευταία λέξη των αυστηρότερων standards ελέγχων."

Αχ γιατί μας το κάνεις αυτό ?

Πονάει που πονάει η όλη κατάσταση...

Άλλωστε εάν διαβάσουμε και την "άποψη" του ΧΚΠ όλο εκπτώσεις έχουν B);) 80

...κι άλλωστε σιγά το πράγμα, 50 ευρώ πληρώνουν εκεί οι όμοροι δήμοι 320 εδώ (οι άμοιροι), σιγά τη διαφορά :lol: :LOL: :lol:

Μήπως τελικά μόνο ο Παρνασσός "ανήκει στην Ελλάδα" ή μήπως τον αγόρασε η Μ. Βατοπαιδίου ???

Edited by arvii

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

Συμφωνώ με το Φώτη γενικά και να προσθέσω μερικά πράγματα...

Ήμουνα από τους πρώτους που χαρακτήρισα αρνητικά τον τιμοκατάλογο, αλλά έχω και διαφωνίες με την προσέγγιση που κάνουν πολλοί στο θέμα.

Ο Πάνος ο Δρίβας είναι υπάλληλος και σαν υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να προασπίσει το συμφέρον της εταιρίας που εργάζεται.

Ο τιμοκατάλογος βγαίνει μετά από σύσκεψη και όχι μονομερώς.

Η ενημέρωση και η επικοινωνία είναι και θέμα διαχειριστή και όχι μόνο διευθυντή.

Αυτά που είπε, χοντροποιήθηκαν και μάλιστα μερικοί είπαν και για παραίτηση αν δεν ανταποκρίνεται η δουλειά του στο όνειρο του.

Ποιος έχει τη πολυτέλεια να αφήνει έτσι εύκολα τη δουλειά του; Και μη μου πείτε ότι είστε όλοι ανεξάρτητοι στη δουλειά σας και δεν δίνετε λογαριασμό σε κανέναν.

Το ότι είναι ακριβό το αντίτιμο των υπηρεσιών στον Παρνασσό είναι γεγονός και συμφωνώ ότι οι αυξήσεις είναι μεγάλες ειδικά σε ντόπιους, οικογένειες και δασκάλους. Γενικά αυτοί που κάνουν πολύ σκι θα πληρώσουν παραπάνω, αλλά βρε αδερφέ θα κάνουν πολύ σκι, δεν θα πρέπει να κοστίζει αυτό;

Οι δάσκαλοι πάλι έχουν ένα σωρό οφέλη και ωμό χρήμα από το κέντρο, δεν πρέπει να αποδίδουν κάτι και σε αυτό;

Οι οικογένειες συμφωνώ θα έπρεπε να πληρώνουν λιγότερα.

Αλλά γιατί οι ντόπιοι να πληρώνουν τόσα λίγα για τόσο πολύ σκι δεν το κατάλαβα ποτέ. Μήπως βλάπτονται από το χιονοδρομικό;

Εγώ ζω γύρω από λίμνες και υδροηλεκτρικά φράγματα και με τον Αχελώο να ρέει συνέχεια και το νερό και το ρεύμα το πληρώνω όπως όλοι.

Πέρσι έβγαλα ετήσια με 350€ και με το ζόρι τα κατάφερα να την αποσβέσω και φέτος θα μου κοστίσει το ίδιο σκι λιγότερο.

Γιατί να χρηματοδοτώ εγώ το σκι των άλλων, πληρώνοντας και ένα σωρό καύσιμα για να πάω στο κέντρο και χρήματα σε δωμάτια για τη διαμονή μου και για φαγητό και οι ντόπιοι να την βγάζουν ανέξοδα και να γκρινιάζουν κι από πάνω;

Μπορεί να θίγονται κάποιοι, αλλά από τη στιγμή που πέρσι κανένας από αυτούς δεν είπε τίποτα για την ημερήσια των 30€ πέρσι, για μένα είναι εκπρόθεσμος φέτος.

Εγώ είμαι υπέρ της μείωσης της τιμής της ημερήσιας αργιών, που την θεωρώ πολύ υψηλή για Ελλάδα και αδιαφορώ για τις καθημερινές, γιατί δουλεύω.

Αν υπήρχε ένας μέσος όρος αργιών και καθημερινών (στα 23€ ας πούμε), θα ήταν πιο σωστό, γιατί τις καθημερινές κάνεις και πιο πολύ σκι, άρα θα έπρεπε να το πληρώνεις θεωρητικά παραπάνω, δεδομένου ότι το κέντρο είναι όλο ανοιχτό και τις καθημερινές...

Κάθε αλλαγή τιμών προς τα πάνω φέρνει διαμαρτυρίες (και δίκαια), αλλά βλέπω ότι ο καθένας κοιτάει τη πάρτη του. Όσοι πέρσι βολεύονταν με την ετήσια έκαναν "τουμπεκί" για τα 30€ της ημερήσιας και φέτος φωνάζουν πάλι για την ετήσια και όχι για την ημερήσια, που είναι η βάση όλου του συστήματος...

Α και κάτι άλλο...

Όλοι στο φόρουμ μιλάμε με τα "ηλεκτρονικά" μας ονόματα η με τα μικρά μας πραγματικά ονόματα και μου τη δίνει να βλέπω συνέχεια το "Κ. Δρίβας".

Είναι υποκριτικό, δεν έχει να κάνει με σεβασμό και κανείς δεν αναφέρεται σε άλλο μέλος του φόρουμ με το "Κύριος η Κυρία".

Τον Δρίβα τον λένε Πάνο και είναι ισότιμο νομίζω μέλος του φόρουμ...

Ο Πάνος ο Δρίβας είναι υπάλληλος και σαν υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να προασπίσει το συμφέρον της εταιρίας που εργάζεται.

Θα μπορούσαν να έχουν ειδικό τμήμα παραπόνων τότε!

Το ότι είναι ακριβό το αντίτιμο των υπηρεσιών στον Παρνασσό είναι γεγονός και συμφωνώ ότι οι αυξήσεις είναι μεγάλες ειδικά σε ντόπιους, οικογένειες και δασκάλους. Γενικά αυτοί που κάνουν πολύ σκι θα πληρώσουν παραπάνω, αλλά βρε αδερφέ θα κάνουν πολύ σκι, δεν θα πρέπει να κοστίζει αυτό;

Το χιονοδρομικό ΔΕΝ ανοίγει φέτος για πρώτη φορά! Όσο σκί κάναμε πέρσυ θα κάνουμε και φέτος ΧΩΡΙΣ να έχουν γίνει επιπλέον έργα εκτός της λιθοτριψίας. Είναι λοιπον λογικό να υπάρχουν αυτές οι αυξήσεις ?

Σε ΟΛΑ τα προϊόντα όταν παίρνεις μεγάλη συσκευασία έχεις έκπτωση!

Πέρσι έβγαλα ετήσια με 350€ και με το ζόρι τα κατάφερα να την αποσβέσω και φέτος θα μου κοστίσει το ίδιο σκι λιγότερο.

Γιατί να χρηματοδοτώ εγώ το σκι των άλλων, πληρώνοντας και ένα σωρό καύσιμα για να πάω στο κέντρο και χρήματα σε

δωμάτια για τη διαμονή μου και για φαγητό και οι ντόπιοι να την βγάζουν ανέξοδα και να γκρινιάζουν κι από πάνω;

Αυτό είναι τουλάχιστον αστείο ως επιχείρημα, διότι "ντόπιοι" δεν είναι μόνο οι μεγαλοεπιχειρηματίες !

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

Louis,

Τον κ. Δριβα οπως και τους αλλους Διευθυντες ΧΚ τον αποκαλουμε με τον κοινωνικο του τιτλο. Μας κανει την τιμη να μας αποκαλει με τα μικρα μας ονοματα και να μας ζητα να τον αποκαλουμε Πανο.

Μπροστα στους υπαλληλους του (μππορει να το επιβεβαιωσει και ο ιδιος) παντα τον αποκαλω κ. Δριβα. Αυτη τη στιγμη παραθετουμε αντιθετα επιχειρηματα οσον αφορα την τιμολογιακη πολιτκη του ΧΚΠ. Νομιζω οτι ειναι πρεπον να τον αποκαλω κ. Δριβα οταν απευθυνομαι προς τριτους και αναφερομαι σ'αυτον.

Για το θεμα της πατροτητος του τιμοκαταλογου, ειναι προς τιμην του οτι δεν κρυφτηκε πισω απο ενα 'οι απο πανω μου τον δωσανε...'. Γι' αυτο και μονο του αξιζει ο τιτλος 'Κυριος' με την σημασια της λεξεως.

Εμεις δεν ζηταμε το ΧΚΠ να βλαψει καποια κατηγορια χιονοδρομων και να βοηθησει μια αλλη. Ζηταμε να ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ τις ετησιες καρτες για ολα τα γκρουπ που ειχε περσι!

Ειναι απλο, δεν ειναι τοσο δυσκολο να το κατανοησει κανεις. Εαν δεν σε συμφερει και υπαρχει αλλο πακετο που σε συμφερει καλυτερα μην παρεις ετησια. Αν η ετησια ειναι αδικη, το κριμα στο λαιμο μας :D εμας που την θελουμε.

Φιλικα

ΜακηςΜ

Μάκη σχετικά με το τι θα πληρώσεις, με βάση την απάντηση που πήρα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το χιονοδρομικό για την δική μου περίπτωση σου βγαίνει να πληρώσεις 900 ευρώ

Επίσης με την Ευκαιρία της συζήτησης του Τιμοκαταλόγου θα πρέπει να επισημάνω και ένα ακόμη αίτημα.

Ο τιμοκατάλογος θα πρέπει να ανακοινώνεται μέσα στο καλοκαίρι ή το αργότερο τον Σεπτέμβριο και όχι μέσα στον Δεκέμβριο, (Ποια είναι τα κόστη που τα μαθαίνεις τελευταία στιγμή και δεν τα ξέρεις το καλοκαίρι ή στις αρχές Σεπτεμβρίου). 'Ετσι ώστε να μπορούμε να έχουμε την δυνατότητα της επιλογής

Γιατί ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί σήμερα ότι του χρόνου τέτοια εποχή δεν θα συζητάμε για ανάλογες αυξήσεις με τις φετινές ανεξάρτητα του αποτελέσματος των ενεργειών του συλλόγου

Πω πω πω... Δεν ηξερα οτι υπαρχουν ανθρωποι που κανουν σκι σαραντα μερες το χρονο (και δεν τους φτανει... και πανε ΚΑΙ εξωτερικο... και διαμαρυρονται κιολας)!

Διαβασα επισης οτι τα χιονοδρομικα κεντρα ειναι που μας εχουν αναγκη και οχι το αντιθετο. Αυτο θα μπορουσαν να το πουν οσοι ασχολουνται με το ορειβατικο σκι. Οι αλλοι - που μετρανε τις μερες απο το τελος του περσινου χειμωνα (ειμαι κι εγω μεσα σ αυτους) - μου μοιαζουν περισσοτερο με ναρκομανεις που περιμενουν πως και πως νε τους φερει ο εμπορας τη δοση τους και οι οποιοι θα πληρωσουν οσο οσο για να την παρουν.

Οσο για τις απειλες οτι υπαρχουν αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια... κατι μου λεει οτι παλι το ρευμα θα πηγαινει προς τον Παρνασσο... Σαν να το εχω ξαναδει το εργο.

Τελος παντων... για σκι μιλαμε, ετσι... Εξω γινεται χαμος... Να μη χασουμε την ουσια.

Πολυ φιλικα βεβαια.

Ειμαι κι εγω ενας απ αυτους που καυτηριαζω.

ΥΓ. Οσο για τον τιμοκαταλογο, βλεπω κι εγω οτι οι τιμες αυξηθηκαν.

Μαλλον έχουμε ξεφύγει τελείως... :D

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

Αν υπήρχε ένας μέσος όρος αργιών και καθημερινών (στα 23€ ας πούμε), θα ήταν πιο σωστό, γιατί τις καθημερινές κάνεις και πιο πολύ σκι, άρα θα έπρεπε να το πληρώνεις θεωρητικά παραπάνω, δεδομένου ότι το κέντρο είναι όλο ανοιχτό και τις καθημερινές...

Να μια πάρα πολύ καλή πρόταση!

Κρατιεμαι να μην σας την πω τωρα αλλα δεν μπορω αλλο :)

Καταιγισμος μηνυματων για να κανονισετε να πατε Παρνασσο (και καλα να περασετε! ) με υπογραφες

Ολοι στα Καλαβρυτα-Ο Παρνασσος μας σκιζει-Ενας στο χωμα χιλιαδες στον αγωνα, εεε

ΔΕΝ ΠΑΕΙ !!!!

Καλη σεζον (οπυ και αν πατε, οπου και αν αγορασετε ετησιες)

temporary info: Σπύρος Καββαδίας

Spy, εσυ που θα πας για σκι στο Καιμακ? ή δεν θα πας καθόλου αφου μονο αυτα θα είναι ανοιχτα?

αν δεν μας ενδιέφερε το χκπ θα υπηρχε καμια διαφωνια? είδες κανα παιδι απο τη Β.Ελλάδα να ασχοληθεί? είδες κανα πελάτη του χκΚαλ. να ασχολείται ,είδες κανεναν που ανεβαινει 3-4 φορες να ενδιαφερεται?

οποιος καιγεται ασχολείται...

τεσπα επειδη τα εχεις ξανακουσει και δεν γραφουμε κατι καινουριο μην δινεις σημασια το υπερεκτιμημένο εγω μου προσπαθω να τονίσω LoL :)

Δεν θυμαμαι να ειχα υπογραφη "ολοι στον αγωνα" !

Εκτιθεσαι μονος σου φιλε μου, εκτιθεσαι ....

Καλα να περασεις αυριο και δωσε τα χαιρετισματα μου σε ολους τους αγωνιστες.

temporary info: Σπύρος Καββαδίας

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Δυστυχώς δεν φαίνεται ότι θα γίνει αγώνας. Όμως θα δούμε ωραια τοπία:  
    • Ένας επίσης πολύ ωραίος τρόπος να δείξεις σε κάποιον πόσο σημαντική είναι η σωστή κεντραρισμένη τοποθέτηση πάνω στα σκι, που μου αρέσει πολύ, είναι και ο ακολουθος: Περιλαμβάνει το λεγόμενο side-slipping για ελεγχόμενη ολίσθηση προς τα κάτω με τα πέδιλα να κοιτούν στη τραβέρσα, κι ενώ προσπαθείς να διατηρείς τον ευθύ διάδρομο που προβλέπει η κανονική άσκηση, με μικρές μετατοπίσεις του βάρους μπρος-πίσω μπορείς να κάνεις τον διάδρομο σε σχήμα ζιγκ-ζάγκ ή falling leaves επί το βρετανικότερο... Η άσκηση αυτή δεν είναι τόσο για να μάθεις την σωστή τοποθέτηση  μέσα στη στροφή όπως αυτή στο βίντεο, όμως είναι μια πολύ ωραία ευκαιρία για confident intermediates να συνειδητοποιήσουν πόσο γλυκά πρέπει να μάθουν να επηρεάζουν την στάση του σώματός τους, το οποίο είναι δυσκολότερο απ' όσο ακούγεται αλλά συντελεί και στην ομαλή ρευστή ολίσθηση (ski with flow).   Δυστυχώς, όπως και στις περισσότερες ασκήσεις, έτσι και σε αυτή, σημασία έχει να σε παρατηρεί και να σε διορθώνει κάποιος που γνωρίζει τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά της κίνησης ώστε να την κάνεις σωστά και να αποδώσει τα προσδοκόμενα.
    • Μια μικρή ερώτηση/παράκληση (συγγνώμη για το οφ-τόπικ αλλά στη σδχετική ανακίωνση δεν μπορώ να γράψω): Θα μπορούσε ο διοργανωτής της γευσιγνωσίας να δώσει λίγα περισσότερα στοιχεία; Λίγο για τη διαδικασία, λίγο για το πλήθος των διαφορετικών ποτών...
    • Αν διεξαχθούν οι αγώνες τότε θα είναι σε ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες. Η πρόβλεψη είναι μισό μέτρο χιόνι Σάββατο και άλλο τόσο Κυριακή με αρκετό αέρα. 
    • Στο τέλος λέει ότι φέτος το ορειβατικό θα έχει την τιμητική του. Εξοπλισμός ασφαλείας και γνώση χειρισμού του!!! Γνώση του συγκεκριμένου βουνού από κάποιον της παρέας επίσης πολύ σημαντικό.  Τα λέω να τα ακούω εγώ γιατί με την πρώτη πασπαλα μας βλέπω Βούρ....
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. d45
      d45
      (35 years old)
    2. pierre7
      pierre7
      (37 years old)
    3. VAGS
      VAGS
      (30 years old)