Jump to content
Spy

Windsurfing, KiteSurfing & Ιστιοπλοΐα

Recommended Posts

..ξέρει κανείς καμία σχολή που να μπορούμε να κ                   άνουμε κανα μάθημα???
Ο Ειναι επικινδυνο σπορ για εναν 15χρονο :?: .......

Ισως να είναι απο τα πιο επικινδυνα σπορ. Ο λογος ειναι οτι σε αποτομες αυξομειωσεις αερα, κοινως σπηλιάδες, μπορεί να χαθεί πολυ εύκολα ο έλεγχος και να βρεθείς πάνω σε κανένα βράχο.Έχουν χτυπήσει πολλοί φίλοι με κιτε.

Γιατί όχι windsurfing?ότι καλύτερο!!!

Να το αφησω καλυτερα :?: Ετσι και αλλιως αλλαζει γνωμη καθε 5 λεπτα :!: (ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ) Μπορειτε ,παρακαλω, να τσεκαρετε το topic για το wakeboard :?: (τελευταια δημοσιευση μου)

ενταξει πολλα σπορτς εχουν και καποιο κινδυνο αλλα οχι να λεμε για σπηλιαδες και τετοια γιατι οταν κανεισ με 2 μποφορ και ριχνει μια σπηλιαδα και παει 3 δεν εγινε και τιποτα

στη παραλια κιου στο ναυπλιο οπως ειπε και ο τασος που ειναι ολο αμμος και δεν εχει βραχια σιγουρα ειναι απο τις ποιο ασφαλεις

απλα διαλεγεις τη παραλια που προσφερει τη περισοτερη ασφαλεια

Μίας και το καλοκαίρι εδώ δεν έχει τελειώσει ακόμα, και οι συνθήκες είναι πολύ καλές για το συγκεκριμένο άθλημα στέλνω μια ΚΑΛΗΜΕΡΑ :lol: απο την ηλιόλουστη Ρόδο σε όλους τους kiters του forum :!: :!:

Αλήθεια φέτος που κάνατε -κάνετε kite :twisted: :twisted: :twisted: :?: :?: :?: :?:

Φιλικά

Σπύρος :twisted: :twisted:

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

:rolleyes: Ρε παιδία το kite board δεν είναι μόνο για το καλοκαίρι !! Γιατί σταματήσατε την συζήτηση ? Δεν κάνετε kite τον χειμώνα Εμείς εδώ στο north Greece και συγκεκριμένα στην καβάλα (κεραμωτή , ηρακλιτσα νέα περαμο κτλ δεν σταματάμε ποτέ ! Ο λόγος βέβαια είναι ότι δεν φυσάει συχνά. Όποτε…. Εντάξει μέχρι 5-10 βαθμούς είναι καλά , από εκεί και κάτω …. Ε να μην κάνουμε και στο βουνό λίγο snowboard ή και λίγο kite snowboarding !.... αεραςςςςςςς !!!!! φσσσς !!! που είναι ρε παιδια?

Ποιος σταματάει το kite το χειμώνα.... :rolleyes::lol:-_- για ρώτα και τον Porfirio που από ότι μαθαίνω στη Ρόδο ξεσκίζεται.Και εγώ πέρσι περισσότερες φορές πήγαινα για kite παρά για σκι (Δρέπανο,Πάτρα)....Πλάκα είχε να κάνω kite και να βλέπω το Παναχαικό χιονισμένο... :D:D:D

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Φίλε hendrix93 τώρα κάτι είπες... :lol::D:D

Ελα και μιά βόλτα εδώ στην Ρόδο να δείς τι γούστα βγάζουμε, τελευταία φορά που έκανα kite ήταν την τελευταία Κυριακή και έμεινα πάνω απο μία ώρα μέσα στο νερό, με 3άρα στολή.....οι συνθήκες καταπληκτικές, δυστυχώς τώρα αρχίσανε οι Νοτιάδες :rolleyes::rolleyes::lol: πάλι.....

Άμα βαριέσαι την ταλαιπωρία στο χιονοδρομικό και φυσάει αεράκι η αλήθεια είναι ότι μπορείς να βρείς καλή εναλλακτική λύση την θάλασσα :D:D

Φιλικά

Σπύρος ;)

Α ρε τυχερακιδες ! Εμάς μας τον κόβουν τον βοριά τα βουνά μας οπότε στην θάλασσα δεν έχουμε σχεδόν καθόλου αέρα ! Άσε που είναι και με σπιλιάδες ….

Σε λάθος μέρος γεννήθηκα γαμώτο !! (καβάλα ) .Για να καταλαβεις porfirio , εγω εχω έναν αετο 19μ2 και πάλι σπανια βοηθάει ο αερας ! Καλά που είναι το φαλακρό κοντά και κάνουμε snowboard αλλιώς ……..Αλήθεια στη ρόδο πρασονησι δεν λέγετε το μέρος που κάνετε kite ? Τι αετάκια (m2) συνήθως χρησιμοποιείτε το καλοκαίρι ?

;) Ρε παιδία το kite board δεν είναι μόνο για το καλοκαίρι !! Γιατί σταματήσατε την συζήτηση ? Δεν κάνετε kite τον χειμώνα?

ΟΧΙ! ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΚΙ! :D:lol::P:(:D:D

ζητήται πούδρα κατάλληλη για βιασμό

πληροφορίες μόνο με pm

ΟΧΙ! ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΚΙ! :D:):D:D;)B)

:blink: Η διαφορά είναι όμως ότι το καλοκαίρι εσείς δεν μπορείτε να κάνετε σκι ενώ εμείς τον χειμώνα μπορούμε να κάνουμε kite στο βουνό ! Κατάλαβες xrisaki ? Δε μου λες snowboard έχεις δοκιμάσει ? B)

Οχι...Μονο με ζαχαρη και καννελα!! :lol: Οι δεστρες δεν τρωγονται ;) !!

Ασε ησυχη την κοπελλα ρε!! <_<Δωσε θαρρος του χωριατη... :D:D

Εσυ εχεις δοκιμασει με 144 τμ αετο και 6,5 τονους board??

Φιλικα

ΜακηςΜ

Οχι...Μονο με ζαχαρη και καννελα!! :rolleyes: Οι δεστρες δεν τρωγονται :D !!

Ασε ησυχη την κοπελλα ρε!! :rolleyes:Δωσε θαρρος του χωριατη... ;):D

Εσυ εχεις δοκιμασει με 144 τμ αετο και 6,5 τονους board??

Φιλικα

ΜακηςΜ

Φίλε makim σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά έχεις μπλέξει με χωριάτη που έχει αρκετά hobby . Μέσα σ’ αυτά είναι και η ιστιοπλοΐα καπετάνιε μου ! γι αυτό κάνε καμία μποντζα και δίνε του !! (πλάκα κάνω, οκ?) πρόσφατα τον Οκτώβρη πήρα το δίπλωμα μου από τον Ν.Ο.Καβάλας . Έχεις δικό σου σκάφος ? :rolleyes:

Port tack!!! :lol::lol::P:P

Αυτο που βλεπεις στο αβαταρ... :lol: Βαλε και συ καημενε τον αετο σου, να ξερουμε τι χρωμα του λογου εισαι.. :P

Φιλικα

ΜακηςΜ

έχω δοκιμάσει... πολλές τούμπες! μπλιάχ!

άσε που το καλοκαίρι πάμε και διακοπές στο new zeland για σκι!

ζητήται πούδρα κατάλληλη για βιασμό

πληροφορίες μόνο με pm

άσε που το καλοκαίρι πάμε και διακοπές στο new zeland για σκι!

:P

αλλα γυρνατε χωρις τα σκι ... :P

by moonsoda

....τo snowboard είναι σάν το sex.. μόλις δοκιμάσεις μια φορά... θέλεις συνέχεια...

Χιονοδρομικό κέντρο Σέιχ Σου Θεσσαλονίκης

Http://www.dimanast.gr

http://www.hi5.com

Α ρε τυχερακιδες ! Εμάς μας τον κόβουν τον βοριά τα βουνά μας οπότε στην θάλασσα δεν έχουμε σχεδόν καθόλου αέρα ! Άσε που είναι και με σπιλιάδες ….

Σε λάθος μέρος γεννήθηκα γαμώτο !! (καβάλα ) .Για να καταλαβεις porfirio , εγω εχω έναν αετο 19μ2 και πάλι σπανια βοηθάει ο αερας ! Καλά που είναι το φαλακρό κοντά και κάνουμε snowboard αλλιώς ……..Αλήθεια στη ρόδο πρασονησι δεν λέγετε το μέρος που κάνετε kite ? Τι αετάκια (m2) συνήθως χρησιμοποιείτε το καλοκαίρι ?

Φίλε hendrix93, το Πρασονήσι είναι ένα απο τα σποτάκια της Ρόδου. Είναι πάρα πολύ ωραίο σαν μέρος με υπέροχη αμουδιά αλλά παρουσιάζει ορισμένα μειονεκτήματα. Αν μένεις στην πόλη της Ρόδου τότε θέλεις ολόκληρο ταξίδι για να φτάσεις, έτσι σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις κάθε μέρα. Επίσης δεν είναι και το ιδανικότερο μέρος για αρχάριους μιάς και απο την μία μεριά φυσάει οff, ενω απο την άλλη το φέρνει εντελώς οn.

Εγώ πηγαίνω σε ένα σποτάκι κοντά στην πόλη ακριβώς πριν απο το χωριό Κρεμαστή. Είναι καμιά 10αριά λεπτά απο την πόλη, και το καλοκαίρι φυσλαει πάντα side.

Απο αετούς το καλοκαίρι παίζουν πολύ 12άρηδες (σχεδόν σε καθημερινή βάση), και 10άρηδες.

Το χειμώνα τα πράγματα αγριεύουν ( ποιοί νομίζεις ότι χαίρονται με το απαγορευτικό??) και παίζουν 10άρηδες και 8άρηδες.

19άρηδες ούτε για πλάκα, εκτός και εάν θέλεις να συνδυάσεις το Kite με το παραπέντε ;):lol::D !!!!!!!

Φιλικά

Σπύρος ;)

Α ΟΚ! Έχει μήπως και καμία σχολή να νοικιάζουν kite στο νησί ? Αν και έχω βέβαια ένα rrd 12m αλλά ποιος τα κουβαλάει, αλλά από την άλλη καλά είναι να κανείς με το σανιδάκι σου που το γουστάρεις και το ξέρεις ! Ποιος είναι ο καλύτερος μήνας του καλοκαιριού για kite στην Ρόδο ? Λέω να πεταχτώ φέτος . Αεροπλανάκι από Θεσσαλονίκη και έφτασα στο άψε σβήσε ! Που να τρέχεις στο cabbarete !! :blink::mellow:

Α ΟΚ! Έχει μήπως και καμία σχολή να νοικιάζουν kite στο νησί ? Αν και έχω βέβαια ένα rrd 12m αλλά ποιος τα κουβαλάει, αλλά από την άλλη καλά είναι να κανείς με το σανιδάκι σου που το γουστάρεις και το ξέρεις ! Ποιος είναι ο καλύτερος μήνας του καλοκαιριού για kite στην Ρόδο ? Λέω να πεταχτώ φέτος . Αεροπλανάκι από Θεσσαλονίκη και έφτασα στο άψε σβήσε ! Που να τρέχεις στο cabbarete !! :D:lol:

Φίλε Hendrix, στο νησί νοικιάζουνε εξοπλισμό, υπάρχουνε προς το παρόν 3 οργανωμένα σποτάκια για kite.

- Το πρώτο βρίσκεται ακριβώς πριν απο το χωριό Κρεμαστή, καμία 10αριά 15αριά λεπτα απο την πόλη, με πολύ χαλαρή οδήγηση, στον συγκεκριμένο δρόμο άλλωστε δεν έχεις και άλλη επιλογή :P .

Λόγω απόστασης εκεί πηγαίνω συνήθως. Τα παιδιά φέρνουνε αετους και σανίδια της Νorth Sails.

- Το δεύτερο βρίσκεται καμιά 15αριά λεπτά απο την Κρεμαστή στο χωριό Φάνες. Πολύ ωραίο σποτάκι, με αμμουδιά. Εχω πάει λίγες φορές γιατί ήταν κουραστικό να τρέχω εκεί πέρα καθημερινά μετά την δουλειά την στιγμή άλλωστε που η παρέα μου έκανε στην Κρεμαστή.

- Το τρίτο είναι φυσικά στο Πρασονήσι, το οποίο ήδη γνωρίζεις και δεν έχω να σου πω και πολλά.

Καλύτερη περίοδος θεωρείται ο Αύγουστος μιάς και το μελτεμάκι είναι στο ραντεβού κάθε μέρα. Η Ρόδος γενικότερα θεωρείται απο τα πολύ ωραία μέρη για Kite αφού πέρα απο τις πολύ καλές συνθήκες για το συγκεκριμένο άθλημα σου προσφέρει σαν νησί ένα σωρό άλλα πράγματα να κάνεις.

Ταπεινή μου γνώμη ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Ενα απο τα πλεονεκτήματα του αθλήματος είναι ότι ο εξοπλισμός δεν πιάνει ιδιαίτερο χώρο. Εδώ έρχονται απο το εξωτερικό riders με 3 και 4 αετούς πακεταρισμένους, εσύ με τον 12άρη δεν πρέπει να το σκέφτεσαι καν. Και άμα γουστάρεις νοικιάζεις και καμιά μέρα κανά πανί έτσι για να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.

[size=3]ΠΡΟΣΟΧΗ: - ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ :P:P .........ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ :(:( . ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΜΟΡΓΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ :P:lol:

- ΠΑΡΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΑ ENERGY DRINKS, METAΞΥ ΚΙΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟΝΥΚΤΙΟΥ ΑΧΑΛΙΝΩΤΟΥ CLUBING ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ......[/size]

Φιλικά

Σπύρος ;)

Καλησπερα μιας και σιγα σιγα δυστηχως θα αρχισουμε να κρυβουμε τα σανιδια γιατι τελειωνει ο χειμωνας να κανω κατι ερωτησεις για κιτε μιας και με τρωει τα τελεφταια 2 χρονια να κανω κιτε και να μην καθομαι στην ξαπλωστρα ολη μερα.Ειμαι σκωτια και βρηκα ενα σχολιο για κιτε που ειναι μαθηματα για να εισαι 2 στανταρντ ικο κιτε μπορντερ.ειναι 240 λιρια περιπου 360 ευρω.πιστευετε οτι αξιζει να τα κανω αυτα τα μαθηματα η' ειναι καλυτερα να παρω καλητερο εξοπλισμο και αποκει και περα να μαθω στην παραλια?η΄μηπως ειναι καλυτερα να μαθω στην ελλαδα σε καποιον που δινει μαθηματα?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΜΕ ΔΕΧΘΗΚΑΤΕ ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ!

ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΠΑΛΑΒΑΚΟΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΙΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΕΡΜΑ ΤΟ SNOWBOARD.

ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΦΛΕΡΤΑΡΩ ΜΕ ΤΟ ΚΙΤΕ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ , ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΔΥΝΑΜΙΚΑ!

ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΩΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!

ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ;

C U @ THE BEACH!!!!!!!!!!!!!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ

Καλώς μας ήρθες DonK .Το kite ταιριάζει στην Ελλάδα μπορώ να πω περισσότερο από τα χιονοαθλήματα λόγω καιρικών συνθηκών,αλλά και ότι παραλίες και θάλασσες κατάλληλες για kite έχουμε σε αφθονία.

Για αυτό που πρέπει να ρωτήσεις και να σκεφτείς προσεκτικά είναι ο εξοπλισμός και τα μαθήματα.Υπάρχουν μαγαζιά που μπορείς να νοικιάσεις και να δοκιμάσεις εξοπλισμό,υπάρχουν άλλα που εφόσον αγοράσεις σου κάνουν δωρεάν τα μαθήματα (προσοχή όμως τα πρώτα μαθήματα να γίνονται με εξοπλισμό όχι αυτόν που αγόρασες,αλλά με εκπαιδευτικούς αετούς και για λόγους ασφαλείας,αλλά και του ότι ενδεχομένως τις πρώτες φορές θα ρίξεις τον αετό,οπότε καλύτερα να μην είναι ο τσίλικος που μόλις αγόρασες :angry::blink: ),μπορείς να απευθυνθείς φυσικά και σε ανεξάρτητους δασκάλους που θα σε μάθουν αρχικά να χειρίζεσαι τον αετό στη στεριά,μετά θα σε βάλουν για bodydrag και στη συνέχεια φυσικά με σανίδα,όπου από εκεί και πέρα με υπομονή θα μάθεις να την πας.

Ενδεχομένως ίσως θα πρέπει να πας και εκτός Αττικής,ίσως σε κάποιο νησί π.χ.Πάντως ρώτα,μάθε και σύγκρινε...

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!