Jump to content
Sign in to follow this  
Velissarios

Σακίδιο ortovox haute route 35 η osprey kode 30

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για ένα από τα ακόλουθα σακίδια.osprey kode 30 και

ortovox haute route 35

Ποιο θα παίρνατε και ποιο θεωρείτε πιο λειτουργικό;Είναι μεγάλο ένα σακίδιο 30-35 λίτρα για καθημερινές εξορμήσεις;Από την άλλη έχω ένα 20λιτρο της vaude και δείχνει ενοχλητικά μικρό!

Για ορειβατικό ή πεζοπορία μου φαίνονται καλά.Oποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Edited by Velissarios

εγω εχω το respect της mammut 22-23λιτρα κουβαλαω δευτερα γαντια,μασκα ομιχλης,σκουφι,windstopper,φτυαρι,probe,arva,νερο, ειμαι οκ οχι τρελα ανετα αλλα δε θελω να κουβαλαω και μια γκουμουτσα 30-35lt στη πλατη μου...

στανταρ οτι σακιδιο παρεις θα το γεμισεις, ειναι οπως τα λεφτα, ποτε δεν ειναι αρκετα :P

είναι αυτό που λεμε ένα καλο σακιδιο κορυφής. για καθημερινές εξορμήσεις είναι καλο (οποιο από τα 2 και να διαλεξεις), αρκει να χωράει ολος ο εξοπλισμός σου μεσα (δεν εννοώ τον σκιεραδικο αλλα κραμπον, σχοινιά, να έχει δεσίματα για πιολε και μπατον στην πλάτη, θεση για νερο κλπ). βασικα, σκεψου σε τι ειδους καθημερινές εξορμήσεις θελεις να τον χρησιμοποιήσεις..μια και εχεις ηδη ένα 20-ρι για το σκι κλπ, γιατι δεν παιρνεις κατι μεγαλύτερο (40 – 50 l) να σε καλύψει και σε ορειβασία, χειμερινό βουνο κλπ?

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα που έχεις επιλέξει, αλλά νομίζω ότι για ημερίσια χρήση δεν χρειάζεσαι πάνω από 25 lt. Οτιδήποτε μεγαλύτερο έχει σημαντικά αυξημένο όγκο κι αν χρειαστεί (?) να το γεμίσεις το βάρος θα είναι σίγουρα μεγάλο και πολύ γρήγορα κουραστικό.

Εγώ έχω πάρει πρόσφατα ένα Daikin PRO II (26lt - στα όρια όγκου), το οποίο είναι εξαιρετικά λειτουργικό με πολλές σχεδιαστικές λεπτομέρειες εδικά για ski ή snowboard. Σου δίνει τη δυνατότητα να μεταφέρεις στην πλάτη είτε πέδιλα σκι, σε Α frame ή διαγώνια, είτε snowboard οριζόντια. Η κύρια θέση αποθήκευσης έχει πρόσβαση είτε από επάνω είτε από την πίσω πλευρά (εξαιρετικά χρήσιμο όταν μεταφέρεις πέδιλα για να μην χρειάζεται να τα βγάλεις για ν'ανοίξεις το σακίδιο. Διαθέτει ειδική τσέπη για googles και θέση για εξοπλισμό ασφαλείας (φτυάρι, arva, zonta). Επίσης έχει δυνατότητα μεταφοράς υδρο-ασκού περνώντας το σωληνάκι μέσα από τον ιμάντα του σακιδίου, εξασφαλιζοντας μόνωση.

εγω εχω το respect της mammut 22-23λιτρα κουβαλαω δευτερα γαντια,μασκα ομιχλης,σκουφι,windstopper,φτυαρι,probe,arva,νερο, ειμαι οκ οχι τρελα ανετα αλλα δε θελω να κουβαλαω και μια γκουμουτσα 30-35lt στη πλατη μου...

στανταρ οτι σακιδιο παρεις θα το γεμισεις, ειναι οπως τα λεφτα, ποτε δεν ειναι αρκετα :D

+1

Εγώ έχω τη freerider 16L της ortovox και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Κουβαλάω νερό,κράνος,δεύτερο buff,μάλλινη fullface,σπαστό φτυάρι και δυο τρία σάντουιτς.Και όταν η κατάσταση απαιτεί περπάτημα, κουβαλάει και πέδιλα και μπατόν. :D

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Code 30...

Υπάρχει και 38άρι, που για μένα αφού έχεις μικρό, είναι η καλύτερη επιλογή.

Ένα από τα καλύτερα σακίδια για σκι-ορειβατικό σκι της αγοράς...

Πολύ καλή εφαρμογή στην πλάτη, τρεις δυνατότητες φορτώματος σκι, πολύ καλή οργάνωση των πραγμάτων, σακούλα νερού σε ανεξάρτητη θέση και μονωμένη και ένα σωρό άλλα κόλπα και έξυπνες ιδέες...

Τα σακίδια μέχρι 25 λίτρα είναι καλά για σκι στο χιονοδρομικό, όταν θέλεις να πας λίγο πιο πέρα είναι εντελώς οριακά και υποφέρουν και στο φόρτωμα...

Το σημαντικότερο είναι να σου κάνει καλή εφαρμογή στην λεκάνη γιατί με τα σκι το βάρος είναι αρκετό. Τα μικρά συνήθως υστερούν σε αυτό. Το 38 που προτείνει ο λούις είναι βολικό και για αυθημερόν αλλά θα σε εξυπηρετήσει και σε μία διανυκτέρευση σε καταφύγιο. Εγώ έχω ένα 18αρι για το χιονοδρομικό και ένα τεχνικό 70άρι με αποσπώμενο καπάκι(στο μάτι σαν 40άρι γίνεται) για όλα τα άλλα.