Jump to content
ΜΙΚ

Οκτώβριος 2011

Recommended Posts

Καλό Φθινόπωρο μετεωρολογικά και ας αρχίσουν οι χοροί που θα μας οδηγήσουν σε ένα χειμώνα. Μη ρωτάτε πως θα είναι ο χειμώνας δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα

Καταρχάς αυτός ο Σεπτέμβρης που πέρασε ήταν εντελώς άσχετος με τους Σεπτέμβρηδες των 50 τελευταίων ετών. Όσο και να έψαξα η συνεχής επιμονή των μελτεμιών Σεπτέμβρη δεν έχει ξαναυπάρξει.

Γενικά τους τελευταίους 12 μήνες το κύριο χαρακτηριστικό ήταν ότι ο καιρός πήγε πίσω. Άργησε να μπει πέρσι το Νοέμβρη ο χειμώνας, ο Δεκέμβρης έμοιαζε με Οκτώβρη, ο Γενάρης με Νοέμβρη, τον Φεβρουάριο είχαμε ένα κανονικό Δεκέμβρη, το Μάρτιο είχαμε χειμώνα Ιανουαρίου σχεδόν με Αλκυονίδες κομπλέ και μέχρι τα τέλη Απρίλη έριξε χιόνια σαν έναν καλό Φεβρουάρη. Στη συνέχεια είχαμε όλο το καλοκαίρι μια επιμονή περίεργους καιρούς σαν άνοιξη, πρώιμα και κομπλέ δυνατά μελτέμια τον Αύγουστο, χαμηλές θερμοκρασίες τον Ιούνιο, με αποκορύφωμα τον Σεπτέμβρη που ουσιαστικά ήταν καρμπόν με τυπικό Ελληνικό Αύγουστο με μελτέμια.

Δεν έχουμε τη παραμικρή ιδέα αν θα συνεχιστεί αυτό.

Ξεκινάει όμως ο Οκτώβρης με μια σημαντικότατη διαταραχή από διαμόρφωση χειμωνιάτικης διάταξης με καλό Αζορικό και σημαντικά συστήματα χαμηλών πιέσεων στην Σκανδιναβία. Το σύστημα και η διάταξη αυτή είναι τυπική καλού Ελληνικού χειμώνα με Νοτιάδες απλά λόγω εποχής έχουμε περίπου 10 βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία από αυτή που θέλουμε για να θάψει στο χιόνι τα χιονοδρομικά μας. :P

Περιμένουμε στασιμότητα του Αζορικού για τουλάχιστον 5-6 μέρες Δυτικά της Ισπανίας και αργή κίνηση Βορειοδυτικά με αποτέλεσμα την συνεχή δημιουργία χαμηλών αρχικά στη μπότα της Ιταλίας και στη συνέχεια στο Νότιο Ιόνιο.

Λόγω εποχής περιμένουμε εκρηκτικά φαινόμενα αστάθειας στα ψυχρά μέτωπα και πλημμυρικά φαινόμενα κυρίως στη Δυτική Ελλάδα αλλά και σε άλλες περιοχές που θα φανούν τις επόμενες μέρες.

Έναρξη κακοκαιρίας το απόγευμα του Σαββάτου με δεύτερη δόση από Δευτέρα. Τρίτη δόση από την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου και μετά κατά πάσα πιθανότητα στο πέρασμα του χαμηλού θα έχουμε κάθοδο αρκετά ψυχρών μαζών που θα επιτρέψουν το πασπάλισμα των χιονοδρομικών μας.

Μακροπρόθεσμα περιμένουμε τουλάχιστον άλλες δύο σοβαρές κακοκαιρίες την περίοδο 18-20 Οκτώβρη και 24-26 του μήνα πιθανότατα όμως με οριακές θερμοκρασίες για πασπάλισμα των βουνών μας τις οποίες θα δούμε μετά από αυτή τη σημαντική διαταραχή που θα μας καταβρέξει.

Προσοχή για πλημμύρες και στους δρόμους

Ενημέρωση της επόμενες μέρες γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον το όλο σύστημα

Μη ρωτάτε πως θα είναι ο χειμώνας δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εναρξη μετεωρολογικης περιοδου!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Ελπιζουμε ολοι σε μια καλη σεζον!!!!!!!! Κρεμομαστε απο το στομα σου :P

Δεν φανταζομαι αυτος ο..... Αζορ να μας τρελανει φετος ..... :P

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

καλη αρχη Μικάλη! ευχομαι καλες προβλέψεις

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Καλό Φθινόπωρο μετεωρολογικά και ας αρχίσουν οι χοροί που θα μας οδηγήσουν σε ένα χειμώνα. Μη ρωτάτε πως θα είναι ο χειμώνας δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα.........

...........................................

.......................................................

Μη ρωτάτε πως θα είναι ο χειμώνας δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα

Μας καταϋποχρέωσες!! :P

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Μας καταϋποχρέωσες!! :P

Θα χιονίσει στα βουνά φέτος

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Αυτό που θέλει να μάθει ο λαός είναι αν θα πετάει το ΣΚ. ο Κιθαιρώνας.

Από μόνος σου δεν μπορείς να καταλάβεις ότι ΟΧΙ?

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

ευχομαι καλες προβλέψεις
Πλάκα κάνετε κυρία Πρόεδρε ;

Σε ποιόν εύχεστε καλές προβλέψεις ;

Στον άρχοντα της αποτυχίας...

Mιχαλη μην ακους γερους και μαλλιαδες

εμεις για εκει που θελουμε τον καιρο τον εχουμε

μην ξεχασεις να βγαλεις τις αργειες του αγιου ονουφριου (μεγαλη η χαρη του) :P

εχω την αισθηση οτι φετος το ημερολογιο θα εχει πολλες

DALTONS POW ROBBERY.....

Αυτό που θέλει να μάθει ο λαός είναι αν θα πετάει το ΣΚ. ο Κιθαιρώνας.

Λάππα,έχεις αρχίσει και κολλάς πολύ μου φαίνεται με το άθλημα! :P

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Χωρίς να σημαίνει κάτι σημαντικό αυτό μάλλον τη Δευτέρα περνάμε σε θερμοκρασίες που επιτρέπουν το πασπάλισμα των ψηλών χιονοδρομικών μας. Ας κρυώνει το έδαφος και έχουμε καιρό μπροστά μας.

Δεν έχεις καμία ελπίδα να πετάξεις Χρήστο. Αν θέλετε να χαλάσει ο καιρός για κάνα δεκαμεθήμερο παραγγείλετε καινούργιο αλεξίπτωτο. Πάω μάλλον για την τελευταία του Ε. Καλή δουλειά Χρήστο χαιρετίσματα στις μαθήτριες.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Καλή δουλειά Χρήστο χαιρετίσματα στις μαθήτριες.

Γιατί μόνο στις μαθήτριες... υπάρχουν ακόμα στις μέρες μας θηλέων! :D

Καλό χιονοπόλεμο λοιπόν στα χκ ΒασιλιτσοΠισοδέροΚαιμάκ και άντε και κάνας τολμηρός να τσουλήσει να σπάσει και κάνα πέδιλο.

Για 24 ώρες με ψυχρό μέτωπο (ψιλομπόμπα) ότι πέφτει θα είναι χιόνι

Πάμε για kite Xρήστο το Σάββατο, ίσως βαλουμε και κάνα κοντρολάκι

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Εβλεπα το Alpenpanorama στο 3sat.Εχει χιονισει σε ολα τα χ/κ της Αυστριας με υψομετρο πανω απο 1600m.Ας γυρισει καποιος τον ¨διακοπτη " να ερθει και εδω χειμωνας ,αντε λυσαξαμε....

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Εβλεπα το Alpenpanorama στο 3sat.Εχει χιονισει σε ολα τα χ/κ της Αυστριας με υψομετρο πανω απο 1600m.Ας γυρισει καποιος τον ¨διακοπτη " να ερθει και εδω χειμωνας ,αντε λυσαξαμε....

+1000000 :unsure::):lol:

Δεν ξερω γιατι αλλα φετος εχω την αισθηση οτι θα μας παει καλα...... :rolleyes:

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Εγω γιατι εχω την αισθηση οτι οταν χιονιζει τοσο νωρις στα βορεια ,εμεις στο Ελλαντα βλεπουμε χιονια μετα το γεναρη????Μακαρι να διαψευστω...

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Εγω γιατι εχω την αισθηση οτι οταν χιονιζει τοσο νωρις στα βορεια ,εμεις στο Ελλαντα βλεπουμε χιονια μετα το γεναρη????Μακαρι να διαψευστω...

Δαγκωσε την γλωσσα σου.Θα διαψευστεις θα διαψευστεις.!

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Λιανα να αφησεις αυτες τις αισθησεις γιατι οταν χιονισει θα τιμωρηθεις.θα σου απαγορευτει η εισοδος στα χιονοδρομικα για μια εβδομαδα αφου ανοιξουν :rolleyes::unsure:

DALTONS POW ROBBERY.....

Πιθανότατα Πισοδέρι και Βασιλίτσα να έχουν αξιοπρεπέστατα ύψη χιονιού όπως και το Καιμάκ αλλά το snowreport έχει απεργία όπως πάντα

Καλά πήγε αυτή η κακοκαιρία με εκρηκτικά φαινόμενα ψυχρού μετώπου. Η τρίτη δόση που αναφέρω στη προηγούμενη πρόγνωση έχει μετατοπιστεί 2 μέρες και θα έρθει σαν οργανωμένη κακοκαιρία με υψηλές Τ την Παρασκευή. Και πάλι όμως περιμένουμε πασπάλισμα των "ψηλών" χιονοδρομικών. Ας μπουν εδώ οι τωρινές εικόνες να τις θυμόμαστε γιατί πιθανότατα δεν θα μείνει τίποτα.

Λαιλιάς κούκλος

post-6-1318234331_thumb.jpg

Παρνασσός έχασε αρκετό χιόνι νωρίς αλλά η χιονοκαταιγίδα τώρα έβαλε πράμα

post-6-1318234342_thumb.jpg

Καλάβρυτα υπέφεραν από θερμοκρασίες

post-6-1318234371_thumb.jpg

Φαλακρό

post-6-1318234988_thumb.jpg

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Πιθανότατα Πισοδέρι και Βασιλίτσα να έχουν αξιοπρεπέστατα ύψη χιονιού όπως και το Καιμάκ αλλά το snowreport έχει απεργία όπως πάντα

Καλά πήγε αυτή η κακοκαιρία με εκρηκτικά φαινόμενα ψυχρού μετώπου. Η τρίτη δόση που αναφέρω στη προηγούμενη πρόγνωση έχει μετατοπιστεί 2 μέρες και θα έρθει σαν οργανωμένη κακοκαιρία με υψηλές Τ την Παρασκευή. Και πάλι όμως περιμένουμε πασπάλισμα των "ψηλών" χιονοδρομικών. Ας μπουν εδώ οι τωρινές εικόνες να τις θυμόμαστε γιατί πιθανότατα δεν θα μείνει τίποτα.

Λαιλιάς κούκλος

post-6-1318234331_thumb.jpg

Παρνασσός έχασε αρκετό χιόνι νωρίς αλλά η χιονοκαταιγίδα τώρα έβαλε πράμα

post-6-1318234342_thumb.jpg

Καλάβρυτα υπέφεραν από θερμοκρασίες

post-6-1318234371_thumb.jpg

Φαλακρό

post-6-1318234988_thumb.jpg

Δωσε θεμα στο λαο σου ρε πετουμενο, αιντε ντε.... :lol:

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Ε ρε ομορφιές...!Αυτά είναι....!

Καλό και λευκό χειμώνα σε όλα τα βουνά! :lol:

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Με τον πρώτο ήλιο τα χιόνια έλιωσαν αλλά δεν μασάμε. Πολύ θα ήθελα να έχχουμε και καμιά εικόνα από καιμάκ, Βασιλίτσα και Πισοδέρι αλλά δεν...

Δεύτερη σημαντική κακοκαιρία λοιπόν του "χειμώνα" το Σαββατοκύριακο (Λάππα δεν θα πετάξουμε ποτέ) με την επέκταση του Ηπειρωτικού Αντικυκλώνα σε ιδανικό σημείο για εμάς και νέα ισχυροποίηση του Αζορικού στα ανοιχτά της Ισπανίας. Αν είχαμε αυτές τις διατάξεις Ιανουάριο θα μετράγαμε μέτρα στα βουνά με την προηγούμενη και αυτή τη κακοκαιρία. :(

Πολύ προκλητική προγνωστικά να μπορέσει να την εκτιμήσει κανείς από σήμερα μιας και το θηρίο αντικυκλώνας μπορεί να επεκταθεί λίγο προς τα εμάς και την κάνει express με ξερόκρυο ή να την κάνει ανατολικά προσήνεμα ή καθαρά Βορειοδυτική.

Θα τολμήσω να κάνω μια εκτίμηση ότι περιμένουμε από τα ξημερώματα του Σαββάτου έντονες βροχές και καταιγίδες σε όλο το κορμό της Ηπειρωτικής Ελλάδας και χιονοπτώσεις ειδικότερα στην ΒορειοΔυτική Ελλάδα (Πισοδέρι Βασιλίτσα Καιμάκ) σε υψόμετρα χιονοδρομικών κέντρων. Παρόλα αυτά μόνο το Καιμάκ έχει πολλές ελπίδες για καλή χιονόστρωση μιας και θα έχουμε μεγάλες αυξομειώσεις στη θερμοκρασία και τα άλλα δύο βουνά θα έχουν αρκετές ώρες χιονόνερο. Δεν αποκλείετε στο τέλος καμιά καταιγίδα να μας κάνει ευχάριστη έκπληξη αλλά από Παρασκευή μπορεί να εκτιμηθεί αυτό.

Τα χκ της Νότιας Ελλάδας και τα "χαμηλά χκ" θα πλύνουν με μπόρες τα λιφτ τους το Σάββατο και θα εξαφανιστεί ότι χιόνι έχει μείνει από την προηγούμενη.

Την Κυριακή έχουμε σίγουρη την ραγδαία πτώση της θερμοκρασίας σε χειμωνιάτικες τιμές που θα κρατήσει και την Δευτέρα ενώ από βδομάδα ανεβαίνει η θερμοκρασία. Το μεγάλο ερώτημα είναι τι φαινόμενα θα έχουμε την Κυριακή και την Δευτέρα για να δούμε ωραιότατες χιονοστρώσεις στα χιονοδρομικά αλλά με τα σημερινά δεδομένα όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά. Αυτό όμως που θα γίνει :rolleyes: είναι να πάει προσύνεμα και να έχουμε ωραιότατο χιονάκι στον Παρνασσό αλλά από σήμερα είναι δύσκολο να το πεις.

Ότι χιόνι και να πέσει όμως θα λιώσει μιας και από βδομάδα περνάμε σε χαμηλές προς φυσιολογικές για την εποχή θερμοκρασίες με λιακάδες μέχρι που "μακροπρόθεσμα περιμένουμε τουλάχιστον άλλες δύο σοβαρές κακοκαιρίες την περίοδο 18-20 Οκτώβρη και 24-26 του μήνα πιθανότατα όμως με οριακές θερμοκρασίες για πασπάλισμα των βουνών μας τις οποίες θα δούμε μετά από και αυτή τη σημαντική διαταραχή που θα μας καταβρέξει"

Ευθεία μη φοβάσαι βρε