Jump to content
over-poulover

Χ.κ. Καιμακτσαλάν 2013 - 2014

Recommended Posts

Ρε παιδιά. Είναι λογικό το Καϊμάκ να έχει χιόνι, αυτό και κανένα άλλο ΧΚ. Αφού αυτό πρόκειται να πουληθεί, από το ΤΑΙΠΕΔ σε ιδιώτη. Η τρόικα τελικά τα έχει γ...σει όλα.

  • Like 3

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά. Είναι λογικό το Καϊμάκ να έχει χιόνι, αυτό και κανένα άλλο ΧΚ. Αφού αυτό πρόκειται να πουληθεί, από το ΤΑΙΠΕΔ σε ιδιώτη. Η τρόικα τελικά τα έχει γ...σει όλα.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Λες το ΤΑΙΠΕΔ να έκανε "συμφωνία με το διάολο" για να ανεβάσει την αξία του και να χιονίζει μόνο εκεί! Στο πωλητήριο θα αναφέρουν ότι "ακόμα και με την υπερθέρμανση του πλανήτη το καιμακτσαλάν εγγυάται χιόνι !!! ΧΑΧΑΧΑ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=dYqUXT0-uSI

17-01-2014

λίγο παραμορφωμένο αλλά καλό.. για καλύτερη ανάλυση fb

 

αψογο, οπως μας εχετε συνηθισει!!!!

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για καταλυμα Παλαιο Αγιο αθανασιο η αξιζει πουθενα αλλου ?(πιο φθηνα?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω θα πηγαινα στην αριδαιαή στην ορμα...σκι τη μερα στο χκ και μετα λιωσιμο στα λουτρα!!!

  • Like 4

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για καταλυμα Παλαιο Αγιο αθανασιο η αξιζει πουθενα αλλου ?(πιο φθηνα?)

 

Ακριβώς όπως σου είπαν. Λουτράκι ή όρμα και μετά βουρ στα λουτρά ;)

Όπως το έκανα εγώ αυτό το σ/κ

 

Live αυτή την ώρα από το βουνό. Όχι τόσο πολύ κόσμο, μάλλον τα μαγαζιά που είναι σήμερα ανοιχτά άφησαν κόσμο πίσω.

 

Edited by fANis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Live αυτή την ώρα από το βουνό. Όχι τόσο πολύ κόσμο, μάλλον τα μαγαζιά που είναι σήμερα ανοιχτά άφησαν κόσμο πίσω.

Από καιρό, κατάσταση βουνού/χιονιού κτλ τι λέει?

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από καιρό, κατάσταση βουνού/χιονιού κτλ τι λέει?

 

Ο καιρός ήταν μ'εναλλαγές. Πότε συννεφιά, πότε ήλιο. Δυστυχώς εγώ δεν ανέβηκα προς τα πάνω επειδή μάθαινε το έτερον ήμισυ αλλά το φιλαράκι μου μου είπε ότι πάνω ξύριζε κανονικά και η Κρέμαση είχε λάσπες. Αυτά τα ολίγα.

 

Sent from my SM-T310 using Tapatalk 4

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς όπως σου είπαν. Λουτράκι ή όρμα και μετά βουρ στα λουτρά ;)

Όπως το έκανα εγώ αυτό το σ/κ

 

Live αυτή την ώρα από το βουνό. Όχι τόσο πολύ κόσμο, μάλλον τα μαγαζιά που είναι σήμερα ανοιχτά άφησαν κόσμο πίσω.

Απλά, είναι κοντά μία ώρα από Όρμα για επάνω, μέσω Κερασιάς, που τον δρόμο δεν τον φροντίζουν καθόλου. Τραγικό, Να έχεις φυσικό σπα, κάτω από ΧΚ και να μην έχει απευθείας οδική σύνδεση!!!! ¨Αρε ξύλο που θέλουμε όλοι μας


carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά - ποιες λάσπες;;;

Μια χαρα ήταν η Κρεμαση και την τιμήσαμε δεόντως μετα απο 3 ολόκληρα χρονια ...

Αντίθετα , στις υπόλοιπες μετα τις 11.30 μαλάκωσε αρκετά.

Την τελευταία κατέβασια γύρω στις 14.00 την έκανα με την ψυχή στο στόμα

 

Πάντως, overall μια πολύ καλή ημέρα σήμερα στο καιμακ - μετάνιωσα που δεν πήγα και τις προηγούμενες μέρες

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν λες και τίποτα Γιωργάκι. Ανεβαίνεις και μας ξεχνάς! Πάντως όντως, Παρασκευή και Σάββατο, ειδικά Παρασκευή ήταν ΜΑΓΙΚΑ!


carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά, είναι κοντά μία ώρα από Όρμα για επάνω, μέσω Κερασιάς, που τον δρόμο δεν τον φροντίζουν καθόλου. Τραγικό, Να έχεις φυσικό σπα, κάτω από ΧΚ και να μην έχει απευθείας οδική σύνδεση!!!! ¨Αρε ξύλο που θέλουμε όλοι μας

 

45 λεπτά έκανα. Το θέμα είναι μην μπερδευτεί κανείς και πάει μέσω Όρμας. Την πάτησε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία ηλιόλουστη ημέρα χθες με πολύ καλό σκι

Όταν φύγαμε. Κατά τις 1 00 μου φαίνεται ότι έκλεισε ο Καιρός

  • Like 1

o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα λειτουργούσε με Μετερίζικαι Σ2. Μπορεί να μου πει κάποιος για τι πίστες πρόκειται; αν και αύριο που σκέφτομαι ν'ανέβω θα λειτουργούν περισσότερες. Σήμερα φυσούσε αρκετά.

 

Sent from my SM-T310 using Tapatalk 4

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία που είχαμε με το Χ.Κ.Βόρα, ενημερώνουμε τα μέλη και τους φίλους του Snowclub ότι:

 

Το ΧΚ προσφέρει έκπτωση 20% στην ημερήσια κάρτα, με την επίδειξη της κάρτας μέλους του συλλόγου μας.

Τα μέλη του συλλόγου μπορούν από την προηγούμενη ημέρα (αφορά κυρίως για τα Σ/Κ ) να έρχονται σε επαφή με το ΧΚ, μεμονομένα ή σε συντονισμό με την ΟΕ Β. Ελλάδος, για την έκδοση των εκπτωτικών ημερήσιων καρτών ξεχωριστά, προς αποφυγή της αναμονής στην ουρά των εκδοτηρίων.

 

Ευχαριστούμε το χιονοδρομικό κέντρο Βόρα για την ενημέρωση και την προσφορά και ευχόμαστε καλή συνέχεια στη σεζόν

Edited by ΣΤΧ
  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειχαμε την καρτα του χιονορεπορτ..... :shuriken:

 

ειχαμε τους ντοπιους.... :pirate:

 

ειχαμε τους κολλητους (φιλος μου ειπε οτι αγορασε δεκα επισκεψεις με σαραντα ευρω).... :pirate:

 

εχουμε και το χιονοκλαμπ τωρα..... :pirate:

 

δηλαδη ο μονος κακομοιρης που θα πληρωσει τις ζημιες του ΧΚ ειμαι εγω :goodjob:

 

 

Ευχαριστούμε το ΧΚ του Καιμακτσαλαν που μοιραζει τα λεφτα μας απλοχερα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειχαμε την καρτα του χιονορεπορτ..... :shuriken:

 

ειχαμε τους ντοπιους.... :pirate:

 

ειχαμε τους κολλητους (φιλος μου ειπε οτι αγορασε δεκα επισκεψεις με σαραντα ευρω).... :pirate:

 

εχουμε και το χιονοκλαμπ τωρα..... :pirate:

 

δηλαδη ο μονος κακομοιρης που θα πληρωσει τις ζημιες του ΧΚ ειμαι εγω :goodjob:

 

 

Ευχαριστούμε το ΧΚ του Καιμακτσαλαν που μοιραζει τα λεφτα μας απλοχερα

 

Συγγνώμη ποιο είναι το πρόβλημα να κάνει εκπτώσεις ένα Χ/Κ σε οργανωμένους συλλόγους;

Και εσύ γιατί θα την πληρώσεις;Μήπως ακρίβυνε το εισητήριο σου για να είνια πιο φτηνό των άλλων;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.....

Και αφού θες κι εσύ έκπτωση γιατί δεν γίνεσαι μέλος του συλλόγου;Να μην νιώθεις και ότι πληρώνεις τα σπασμένα!

Και πώς μοιράζει τα λεφτά σου απλόχερα δηλαδή;Είχες συνεισφέρει στη κατασκευή του Χ/Κ;

Edited by Vanzel
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκέψη ελληναρας εντελώς όμως...

Γτ ο γείτονας μου σήκωσε τριώροφο και εγω μια γκαρσονιέρα...

 

 

Βρεεεεεεε ξυπνάμε πια και δείτε τις ευκαιρίες που μας κάνουν τα κέντρα για να κάνουμε εμείς την τάβλα μας....

 

Τάβλα δεν ειναι κορεκτορας...χαχαχαχαχαχα

Edited by dust
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειχαμε την καρτα του χιονορεπορτ..... :shuriken:

 

ειχαμε τους ντοπιους.... :pirate:

 

ειχαμε τους κολλητους (φιλος μου ειπε οτι αγορασε δεκα επισκεψεις με σαραντα ευρω).... :pirate:

 

εχουμε και το χιονοκλαμπ τωρα..... :pirate:

 

δηλαδη ο μονος κακομοιρης που θα πληρωσει τις ζημιες του ΧΚ ειμαι εγω :goodjob:

 

 

Ευχαριστούμε το ΧΚ του Καιμακτσαλαν που μοιραζει τα λεφτα μας απλοχερα

 

Θαρρω οτι αστειευεσε φιλτατε με τα αναγραφωμενα σου, για ξανασκεψου το, αλλιως σηκωσε το χερι... <_<

  • Like 2

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς, εννοείς φίλε μου, πως εσύ ως Έλληνας φορολογούμενος, στηρίζεις την οικονομική πολιτική παροχών μίας ιδωτικού δικαίου επιχείρησης ιδιοκτησίας του δημοσίου. Με μία απλή ανάγνωση, μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά η οπτική σου είναι μονόπλευρή, καθώς οι πολιτικές στήριξεις συλλογικών ή επιχειρηματικών προσπαθειών, δημιουργούν προστιθέμενη αξία σε άριθμό πελατών, σε επίπεδο τοπικής και περιφερειακής οικονομίας, με αποτέλεσμα την ενίσχυση αντίστοιχα αυτών των οικονομιών, Με άλλα λόγια, το κράτος σε στηρίζει ως πελάτη και η δική σου κατανάλωση σε τοπικό επίπεδο επιστρέφει μέσω φορολογίας και ΦΠΑ τα "διαφυγόντα" έσοδα και με μεγαλύτρο συχνά ποσοστό!

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς, εννοείς φίλε μου, πως εσύ ως Έλληνας φορολογούμενος, στηρίζεις την οικονομική πολιτική παροχών μίας ιδωτικού δικαίου επιχείρησης ιδιοκτησίας του δημοσίου. Με μία απλή ανάγνωση, μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά η οπτική σου είναι μονόπλευρή, καθώς οι πολιτικές στήριξεις συλλογικών ή επιχειρηματικών προσπαθειών, δημιουργούν προστιθέμενη αξία σε άριθμό πελατών, σε επίπεδο τοπικής και περιφερειακής οικονομίας, με αποτέλεσμα την ενίσχυση αντίστοιχα αυτών των οικονομιών, Με άλλα λόγια, το κράτος σε στηρίζει ως πελάτη και η δική σου κατανάλωση σε τοπικό επίπεδο επιστρέφει μέσω φορολογίας και ΦΠΑ τα "διαφυγόντα" έσοδα και με μεγαλύτρο συχνά ποσοστό!

 

Μίπως σε έχω καθηγητή σε κάνα οικονομικό μάθημα;;; :respect:

  • Like 4

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια που το Σέλι δε μας θέλει φέτος το έχουμε ρίξει στο Καιμάκ

σημερινή ανταπόκριση λοιπόν από πάνω για όποιον το σκέφτεται για αύριο

έχει βάλει περίπου 30 πόντους ακόμα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ίχνος καφέ χρωματικής παραλλαγής

σήμερα μέχρι τις 11 πυκνή ομίχλη αλλά μετά άνοιξε και προέκυψε (ανέλπιστα) σουπερ μέρα

για να είμαι δίκαιος, να πω ότι μέχρι τις 11 πμ πήγα 3 φορές στα εκδοτήρια αλλά η κοπελιά επέμενε ότι έχει οδηγία να μην κόβει κάρτες (παρά το ότι το μετερίζι δούλευε) - κατά τη γνωμη μου σωστή κίνηση αφού ήταν αβέβαιο το αν ο καιρός θα άφηνε να γίνει μια σωστή χιονομέρα -> δείγμα ότι την έχει δει πολύ σοβαρά η διοίκηση του χιονοδρομικού

τελικά άνοιξε ο καιρός και μας βγήκε και μια χαρά με 12 ευρωπουλάκια λόγω της έκπτωσης ;) (ο καφές στο σαλέ στα 3,50 όμως έτσουξε :angry:)

 

οι πίστες πολύ καλά πατημένες δεν ήτανε αλλά προσωπικά δε με χάλασε καθόλου (φάνηκε να είχαν πατηθεί το βράδυ αλλά τη νύχτα έριξε κι άλλο) - για τα πεδιλάκια μου είναι πραγματικά το κατάλληλο πεδίο (μπετό κάτω και λίγα πονταλάκια φρεσκο από πάνω)

παίξαμε και λίγο εκτός (όπου θέλουμε όμως πολύ δουλειά), πονέσαν τα πόδια μας και γυρίσαμε ευτυχισμένοι

στις 14.30 που φεύγαμε άρχισε να χιονίζει και νομίζω ότι θα χιονίζει όλη νύχτα οπότε ευελπιστούμε σε μια παρόμοια μέρα αύριο

με λίγα λόγια, αν είχε μια κόκκινη ακόμα και το καρεκλάκι δεν ήταν τόοοοσο αργό θα το είχα κάνει στέκι

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η σημερινή μέρα ήταν η 2η καλύτερα μέρα για μένα φέτος. Εκεί που ήπιαμε το καφεδάκι μας και ετοιμαζόμασταν να φύγουμε λόγο ομίχλης, βρεθήκαμε 11 η ώρα στην κρέμαση με ήλιο, μηδέν αέρα και σούπερ απατητάκι !!!

 

ο δικός μου καφές 4, σε πλαστικό και self service...

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Η ταινία από την πρώτη κατάβαση του K2 με σκι: https://www.redbull.com/gr-el/films/k2-i-adynati-katavasi
    • Δεν είναι «καιρικό φαινόμενο, αλλά σίγουρα ήταν εντυπωσιακό: In pictures: Northern Lights dazzle around the world  
    • https://oslomylove.blogspot.com/2024/05/blog-post.html Στην προηγουμενη αναρτηση μου ανεφερα πως σπουδάζω. Ειναι δυο ετη φοιτησης πανω σε παιδια με ειδικες αναγκες. Το οποιο περιλαμβανει και παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης. Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο οχι γιατι θελω να εργαστω αποκληστικα με αυτα τα παιδια, αλλα για να τα καταλαβω. Εχουμε παρα πολλα παιδια με προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης στο σχολειο, ιδιαιτερα μετα το τελος της πανδημιας. Σκεφτητε πως σχεδον για ενα χρονο (μπορει και περισσοτερο, δεν θυμαμαι) αυτα τα παιδια ειτε κλειστηκαν σπιτι για 2 μηνες (τοτε που τα χολεια εκλεισαν) αλλα και οταν ανοιξαμε η κατασταση θυμιζε φυλακή. Καμια επαφη μεταξυ των παιδιων διαφορετικων ταξεων (ακομα και αν ηταν αδερφια ή ξαδερφια), προαυλιασμος σε ξεχωριστους χωρους σε  συγκεκριμενα ωραρια. Καθε ταξη ξεχωριστα. Ασε μη τα αναφερω τωρα, δεν ηταν και πολυ ευκολη περιοδος. Ευτυχως τελειωσε αλλα αφησε πολλα τραυματα. Δεν ξερω πως ηταν στην Ελλαδα, εννωω στο σχολειο. Γενικα  το πως περασατε ξερω απο την μητερα μου. Ακομα κυκλοφορειτε με μασκες σε νοσοκομεια και κλειστους χωρους τουλαχιστον. Εδω τις εχουμε πεταξει εδω και παρα πολυ καιρο.    Ετσι λοιπον αποφασησα να ασχοληθω λιγο πιο πολυ πανω σε αυτα τα παιδια, κυριως για να τα καταλαβω και για να τα βοηθησω οσο μπορω και εαν μπορω. Μου κανουν που μου κανουν τη ζωη δυσκολη, ε ας την κανω λιγο ευκολοτερη. Τελειωνω τον Ιουνιο. Πρεπει να παραδωσω μια τελικη εργασια 5000 λεξεων. Φυσικα στα Νορβηγικα. Παλουκι. Στα δυο αυτα χρονια εγραψα 4 εργασιες της ταξεως 2500 λεξεων, και καθε φορα ζοριζομουν να βρω αυτες τις λεξεις. Και τωρα επρεπε να ειναι 5000!! Ευτυχως το θεμα το διαλεξα μονη μου και φυσικα ειπα να γραψω για την κοινωνικοποιηση των παιδων και πως το σχολειο μπορει να βοηθησει σε αυτο. I played  it smart που λενε και στο χουριο μου. Το θεμα αυτο ειναι τεραστιο απο μονο του οποτε σιγουρακι θα βρω αυτες τις 5000 λεξεις. Εχω αρχησει και τη γραφω απο τον Μαρτιο. Δουλευω μαζι της μονο σαββατοκυριακα και αργιες. Δευτερα με Παρασκευη γυριζω πτωμα απο την δουλεια ουτε μηνυμα στο κινητο δεν μπορω να γραψω, σιγα μη γραψω για την εργασια. Ευτυχως υπηρχε ενδιαμεσα ενα Πασχα, κατι Σαββατοκυριακα με μπιχλα καιρο που δεν ηθελα να βγω εξω, αλλα θυσιασα και μερικα ηλιολουστα Σαββατα γιατι θελω να τελειωνω με αυτο. Σημερα την ολοκληρωσα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο. Μενει να την δει η καθηγητρια μου και να μου πει αν ειναι οκ ή αν χρειαζεται να σβησω κατι και να γραψω κατι αλλο. Συνεβει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα. Αναγκαστικα να σβησω 1000 λεξεις και να τις ξανααναπληρωσω γραφοντας κατι αλλο (αλλιως θα ειχα τελειωσει απο την προηγουμενη εβδομαδα). Ελπζω να μην ξανασυμβει Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ και αν θα με βαθμολογουσα θα μου εβαζα  αυστηρα Α. Το οτι στα γεραματα μου θα εγραφα εκθεση (διπλωματικη οπως θελετε πεστε το) ακαδημαικου τυπου (ναι, ναι δεν ειναι παιξε γελασε) ΣΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ουτε που το περιμενα να μου συμβει. Μεχρι τωρα ολες μου οι εργασιες εχουν βαθμολογηθει με Β  (με πολυ καλα σχολια απο κατω) που κατα την καθηγητρια μου σημαινει πολυ καλη βαθμολογια γιατι δεν εχει δωσει ποτε Α. Βεβαια δεν την ρωτησαμε αν ειναι τοσο αυστηρη και στην τελικη εργασια. Προφανως θα ειναι γιατι αυτη θα κρινει το πτυχιο. Παντως μεχρι τωρα εχω ακολουθησει ολους τους τεχνικους κανονες της. Το ποσες λεξεις θα εχει η καθε παραγραφος,  τις αποστασεις, την αναπτυξη της και το argumentation. Δεν το κανω για τον βαθμο, αλλα γιατι ειμαι τελειομανης. Και γιατι θελω να ειναι ωραια. Πεσαμε στην περιπτωση.  Αλλωστε μετα την παραδωση της εργασιας θα ακολουθησει προφορικη εξεταση πανω στην εργασια μου και αυτη θα κρινει τον βαθμο που θα παρω. Και Β πχ να μου δωσει  (λεμε τωρα) μπορει η προφορικη εξεταση να μου ανεβασει τον βαθμο. Το προφορικο το θεωρω πιο δυσκολο παντως (γραφω καλυτερα απο οτι μιλαω), αλλα για αυτο θα αγχωθω μετα τις 2 Ιουνιου.  Και για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι εχω κανει σας βαζω μια φωτογραφια απο τα βιβλια που χρησιμοποιησα για να την γραψω. 12 ττον αριθμο
    • Κάτι έχει πάρει το αυτί μας! 😝
    • Θελει γερο στομαχι να εισαι δασκαλος.  (Εγω δεν βαζω τόνους )
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. frozen_petros
      frozen_petros
      (50 years old)
    2. Georgios_Elena
      Georgios_Elena
      (43 years old)
    3. giannhs aspra spitia
      giannhs aspra spitia
      (39 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,857
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,734
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    collectandship
    Joined
×
×
  • Create New...