Jump to content
jimakos

Dolomites - Val Gargena Christmas 2013-2014

Recommended Posts

Μπορεί η φετινή χρονιά να είναι η πέμπτη χρονιά κρίσης στην Ελλάδα αλλά οι απανταχού snowclubοφιλοι δεν το βάζουν κάτω και το μυαλό ταξιδεύει είτε νοητά είτε και έμπρακτα στις κατάλευκες πλαγιές των ορεινών όγκων της Ελλάδας αλλά και του εξωτερικού.

Έτσι και εγώ κάνοντας μεγάλη προσπάθεια κατάφερα να εξοικονομήσω τα απαραίτητα για την σχεδόν καθιερωμένη χειμερινή απόδραση…

Μετά από το Hintertux της Αυστρίας, το Davos – Klosters της Ελβετίας, την Sinaia και το Brasov της Ρουμανίας και το Bansko της Βουλγαρίας σειρά έχει φέτος ένας προορισμός που καιρό τώρα στριφογυρνούσε στο μυαλό μου…

Ήρθε η ώρα της Ιταλίας και πιο συγκεκριμένα των Δολομιτών!!!

Η χρονική περίοδος συγκεκριμένη, λόγω της συγκεκριμένης άδειας που μπορώ να πάρω από την δουλειά μου.

Τρίτη 24/12/2013 με πέμπτη 2/1/2014

Βήμα 1ο

Το πρώτο ερώτημα ήταν το πώς θα φτάσω ως την περιοχή των Δολομιτών.

Σενάριο 1 : Αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Μιλάνο και ενοικίαση αυτοκινήτου.

Σενάριο 2 : Αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Μόναχο και ενοικίαση αυτοκινήτου.

Σενάριο 3 : Οδικός από Θεσσαλονίκη μέσω Σκοπίων Σερβίας Κροατίας Σλοβενίας.

Σενάριο 4 : Οδικός από Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα - Ancona ή Venice

Τελικά μετά από μια σύντομη έρευνα αποφασίστηκε το τέταρτο σενάριο ήταν το επικρατέστερο με το οποίο χάναμε μεν 3 μέρες στο καράβι, αλλά τελικα θα έβγαινε ποιο οικονομικό.

2 άτομα + αυτοκίνητο = 377€ + βενζίνες και διόδια άλλα 250 περίπου, σύνολο 650€ και έτσι μπορούμε να κουβαλήσουμε και ότι θέλουμε μαζί μας!

Βήμα 2ο

Έπρεπε να αποφασίσουμε πως θα κατανέμουμε τον χρόνο μας, ποια μέρη θα επισκεφθούμε, που θα κάνουμε σκι και που θα μας βρει το 2014.

Αν ήταν στο χέρι μου θα κανόνιζα το πρόγραμμα έτσι ώστε να κάνω όσες περισσότερες μέρες σκι, αλλά η καλοκαιρινή υπόσχεση που έδωσα στην γυναίκα μου όταν φτάσαμε με την μηχανή μέχρι την Τεργέστη, δίπλα στην Βενετιά, ότι το χειμώνα θα σε πάω να κάνεις βόλτα με τις γόνδολες, με ανάγκασε να χωρίσω το ταξίδι στα δυο.

24/12 Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα

25/12 Ancona – Dolomites

26 – 27 – 28/12 Σκι

29 – 30 – 31/12 Βενετία

1/1 Βενετία - Ancona

2/1 Ηγουμενίτσα - Θεσσαλονίκη

Βήμα 3ο

Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα κυρίως στο forum αποφασίστηκε πως το ορμητήριο μας θα είναι η περιοχή γύρω από την θρυλική Sella Ronda.

Έπρεπε να επιλέξουμε ανάμεσα στα τέσσερα χιονοδρομικά που την περιστοιχίζουν (Val Gardena – Alta Badia – Arabba – Val di Fassa)

Το κριτήριο μου για τον τόπο διαμονής μας ήταν κυρίως ένα οικονομικό κατάλυμα bed and breakfast χωρίς πολλά comfort ώστε να κρατήσω το κόστος χαμηλά.

Ξεκίνησα ψάχνοντας στο booking και εντόπισα ένα B&B στο χωριό Vigo di Fassa στην περιοχη Val di Fassa με 60€ την βραδιά αλλά δυστυχώς είχε δωμάτιο μονό για τρία βράδια ενώ εγώ ήθελα για τέσσερα. Όλα τα άλλα δωμάτια στην ευρύτερη περιοχή ήταν πανάκριβα. Οπότε έκλεισα και ένα βράδυ στο χωριό Castelrotto στην περιοχή Alpe di Suissi δίπλα στην Val Gardena σκεπτόμενος ότι έτσι θα μου δινόταν η ευκαιρία να γνωρίσω δυο χωριά και δυο ski areas. Μετά όμως, που άρχισα να διαβάζω για την περιοχή μέσω του forum κατάλαβα πως αυτή η κίνηση πρώτων θα μας ταλαιπωρούσε και δεύτερον θα χάναμε αρκετό πολύτιμο χρόνο από το σκι.

Διαβάζοντας έμαθα πως αν κάνεις request σε καταλύματα της περιοχής μέσω του επίσημου site των δολομιτών (www.dolomitisuperski.com/en) μπορείς να βρεις ακόμα πιο οικονομικά δωμάτια.

Ξεκίνησα κάνοντας request σε b&b στο χωριό Ortisei στην Val Gardena όπου έβρισκα δωμάτια από 24€ το βράδυ/το άτομο και τελικά μετά από 2 μέρες μου ήρθε θετική απάντηση από ένα πολύ ωραίο (από τις φωτογραφίες) μικρό ξενοδοχείο κοντά στο lif Ortisei / Furnes που θα μου στοίχιζε για 4 μέρες με πρωινό 288€ για δύο άτομα.

Βρήκα και ένα φτηνό ξενοδοχείο για τα υπόλοιπα 4 βράδια στην περιοχή Margera της Βενετίας, όπου και θα κάναμε την αλλαγή της χρονιάς στην πλατεία του San Marco και έτσι ολοκληρώθηκε και το θέμα της διαμονής!

Βήμα 4ο

Ουσιαστικά θα έχω 3 μέρες για σκι.

Σκέφτομαι την πρώτη μέρα να την αφιερώσω στην Val gardena ώστε να γνωρίσω τις πίστες του Ortisei και της St Christina!

Την δεύτερη μέρα λέω να μπω στο αυτοκίνητο και να πάω μέχρι την Selva (10klm). Από εκεί ξεκινάει και ο γύρος της Sella Ronda. Όλη η μέρα θα είναι αφιερωμένη κάνοντας σκι και γνωρίζοντας πίστες από τα 4 χιονοδρομικά της περιοχής.

Ερώτηση. Αν έχεις χρόνο ώστε να κάνεις τον γύρο μόνο μια φορά, είναι καλύτερα να τον κάνεις αριστερόστροφα από Selva προς Corvara ή δεξιόστροφα από Selva προς Canazei ???

Και την τρίτη μέρα σκέφτομαι να πάω με το αυτοκίνητο στην Arabba με σκοπό να ανέβουμε για σκι στην ψηλότερη κορυφή των Δολομιτών, την Marmolada 3342m!!!

Το άγχος μου και η προσμονή μου για το τι θα συναντήσουμε στα βουνά της περιοχής δεν περιγράφονται.

Ελπίζω να έχει καλό καιρό και πολύ χιόνι ώστε να πραγματοποιηθεί το όνειρο που έχω δημιουργήσει στο μυαλό μου διαβάζοντας για το σκι στους Δολομίτες.

………………………

Μείνανε άλλες 2 βδομάδες μέχρι να πάρω το γυναικάκι μου, να βάλω τα σκι στο αυτοκίνητο και βουρρρρρρρρρ για κάτασπρες πλαγιές!

Υστ. Αν κάποιος βρίσκεται στην περιοχή την ίδια περίοδο ας μου στείλει μήπως και βρεθούμε!

• Like 14

πολλη γραψιμο ρε τσιμακο!! :shock:

μπραβο :thumbup:

κρατα ομως και κανα ευρο στην ακρη για να ερθεις και μαζι μας στο κοπαονικ :yes

• Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

πολλη γραψιμο ρε τσιμακο!! :shock:

μπραβο :thumbup:

κρατα ομως και κανα ευρο στην ακρη για να ερθεις και μαζι μας στο κοπαονικ :yes

Προεδρε πολυ θα το ηθελα αλλα με την δουλεια που κανω εχω παντα 10 μερες αδεια τα χριστουγεννα και 15 το καλοκαιρι. Δεν μπορω να παρω αδεια καμια αλλη μερα.....

Ας ελπισουμε οτι θα σκιαρουμε μαζι καποιο σκ ειτε καπου στην ελλαδα ειτε bansko που παω αρκετα συχνα.

Το άγχος μου και η προσμονή μου για το τι θα συναντήσουμε στα βουνά της περιοχής δεν περιγράφονται.

Ελπίζω να έχει καλό καιρό και πολύ χιόνι ώστε να πραγματοποιηθεί το όνειρο που έχω δημιουργήσει στο μυαλό μου διαβάζοντας για το σκι στους Δολομίτες

:thumbup:

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας το παραπάνω!

Σίγουρα θα φανεί χρήσιμο σε πολλούς!

Εύχομαι να περάσεις τέλεια και να επιστρέψεις πίσω με τις καλύτερες εντυπώσεις

και πολλές πολλές φωτογραφίες! :D

• Like 1

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Αγαπητέ μπράβο για την μεθοδικότητα σου.

Φέτος προβλέπονται Χριστούγεννα με μεγάλα χιονοδρομικά ερωτηματικά για τις Άλπεις. Και δυστυχώς η περιοχή που θα πας έχει αρκετές ευαισθησίες. Σε 10 μέρες θα ξέρουμε περισσότερα. Θα τα λέμε πάντως.

Με τις καλύτερες ευχές.

• Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Προεδρε πολυ θα το ηθελα αλλα με την δουλεια που κανω εχω παντα 10 μερες αδεια τα χριστουγεννα και 15 το καλοκαιρι. Δεν μπορω να παρω αδεια καμια αλλη μερα.....

Ας ελπισουμε οτι θα σκιαρουμε μαζι καποιο σκ ειτε καπου στην ελλαδα ειτε bansko που παω αρκετα συχνα.

Τότε θα τα λέμε Σουκου. Όρεξη να έχεις και μαζί μας θα ξεσκιστείς στο σκι!!!! :yes :yes

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΔΗΜΗΤΡΗ!!! Βγάλε και καμιά φώτο και για μας. (Έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά!!!)

Edited by Koumparos
  • Like 1

Τότε θα τα λέμε Σουκου. Όρεξη να έχεις και μαζί μας θα ξεσκιστείς στο σκι!!!! :yes :yes

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΔΗΜΗΤΡΗ!!! Βγάλε και καμιά φώτο και για μας. (Έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά!!!)

Ας παω μια και θα βαλω πολλες φωτος, οχι μονο μια!

Θα κατεβεις την τριτη?

ελπιζω να τα πουμε.

Στειλε επισημη ανακοινωση...

Φέτος προβλέπονται Χριστούγεννα με μεγάλα χιονοδρομικά ερωτηματικά για τις Άλπεις. Και δυστυχώς η περιοχή που θα πας έχει αρκετές ευαισθησίες. Σε 10 μέρες θα ξέρουμε περισσότερα. Θα τα λέμε πάντως.

Με τις καλύτερες ευχές.

Ελα............

Μην με στεναχωρεις.....

Βλεπω τις ηλιοφανιες των τελευτεων ημερων και στεναχωριεμαι, μην μου το κανεις χειροτερο.........

Θετικη ενεργεια! Πιστευω πως κατι θα γινει!!!! :flower::santa:

Θα περάσεις τέλεια! Ίσως ο ωραιότερος χιονοδρομικός προορισμός της Ευρώπης! Τέλεια! Θα ξαναπας σίγουρα! Προτείνω δεξιόστροφα!

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

• Like 1

Ελα............

Μην με στεναχωρεις.....

Βλεπω τις ηλιοφανιες των τελευτεων ημερων και στεναχωριεμαι, μην μου το κανεις χειροτερο.........

Θετικη ενεργεια! Πιστευω πως κατι θα γινει!!!! :flower::santa:

Η θετική ενέργεια είναι καλή. Η αισιοδοξία ευχάριστη. Αυτό είναι το moto της τύχης.

Η γνώση και οι εναλλακτικές είναι αυτές που θα σε "σώσουν" και θα κάνουν μία χιονοδρομική εκδρομή καλύτερη. Και το θέμα είναι να γνωρίζεις από πριν τις ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ για μία καλή, μέτρια ή κακή εξέλιξη.

Έχω γράψει στο παρελθόν αρκετά για την περιοχή. Σίγουρα πανέμορφη. Σίγουρα από τα μέρη που πρέπει κάποιος να κάνει σκι τουλάχιστον μία φορά στην ζωή του.

Το πρόβλημα δεν είναι η ηλιοφάνεια, αλλά οι θερμοκρασίες που θα είναι θετικές μέχρι την κορυφή. Έχουμε ακόμα λίγες ημέρες μέχρι να πας......

Edited by mil
  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Αν ήταν στο χέρι μου θα κανόνιζα το πρόγραμμα έτσι ώστε να κάνω όσες περισσότερες μέρες σκι, αλλά η καλοκαιρινή υπόσχεση που έδωσα στην γυναίκα μου όταν φτάσαμε με την μηχανή μέχρι την Τεργέστη, δίπλα στην Βενετιά, ότι το χειμώνα θα σε πάω να κάνεις βόλτα με τις γόνδολες, με ανάγκασε να χωρίσω το ταξίδι στα δυο.

Γιατί;;;;;;;

Το καλοκαίρι πήγατε για σκι για να πάτε τον χειμώνα σε γόνδολες;;;;;;;;;;; Εκτός και αν εκείνη υποσχέθηκε ότι θα σε πάει το καλοκαίρι για σκι!!!!!! Να τι θα ζητήσεις πριν την επιβίβαση στην γόνδολα.

• Like 1

Βρήκα και ένα φτηνό ξενοδοχείο για τα υπόλοιπα 4 βράδια στην περιοχή Margera της Βενετίας, όπου και θα κάναμε την αλλαγή της χρονιάς στην πλατεία του San Marco και έτσι ολοκληρώθηκε και το θέμα της διαμονής!

Δεν το κόβω και για πολύ ski in/out. Μάλλον γόνδολα in/out. Εκείνες τις ημέρες σε βλέπω να οδηγείς αρκετά μέχρι τις πίστες!!

• Like 1

Ερώτηση. Αν έχεις χρόνο ώστε να κάνεις τον γύρο μόνο μια φορά, είναι καλύτερα να τον κάνεις αριστερόστροφα από Selva προς Corvara ή δεξιόστροφα από Selva προς Canazei ???

Θεωρητικά ο ωρολογιακός κύκλος είναι δυσκολότερος. Κανένας δεν είναι δύσκολος. Εξαρτάται κυρίως από το επίπεδο σας. Ένας μέτριος χιονοδρόμος, αν δεν έχει ουρές, σε μία ημέρα κάνει άνετα 1,5 κύκλο. Άρα ένας καλός χιονοδρόμος, αν πιεστεί και ξεκινήσει νωρίς (με αντοχές), τον 2ο κύκλο τον βγάζει άνετα.

Να προσέξεις στην επιλογή των ημερών. Αν έρχεται κακοκαιρία την μία ημέρα, η Sella Ronda θα είναι δύσκολη, ίσως να κλείσει και κάποιο λιφτ. Και όταν πηγαίνεις σε ένα μέρος την πρώτη φορά, θέλεις να έχεις ορατότητα. Άρα την ημέρα του γύρου θα την επιλέξεις πρωτίστως με βάση την πρόβλεψη του καιρού.

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ: Σκι δεν κάνεις όταν θέλεις εσύ, αλλά όταν οι καιρικές+χιονοδρομικές συνθήκες το επιτρέπουν. Και η κρεβατομουρμούρα, μπορεί να είναι δίκοπο μαχαίρι!!!!

Edited by mil
  • Like 1

Αν έχεις χρόνο ώστε να κάνεις τον γύρο μόνο μια φορά, είναι καλύτερα να τον κάνεις αριστερόστροφα από Selva προς Corvara ή δεξιόστροφα από Selva προς Canazei ???

καλα να περασεις!

την Sella Ronda την κανεις ανετα και σε χαλαρο ρυθμό σε μια μερα με αρκετες στασεις. η συνηθισμένη φορα είναι η green route (counter clockwise).

αφου επελεξες να μεινεις στο Ortisei θα ξεκινησεις από Val Gardena (από εκει ξεκινησαμε και εμεις) , μετα Alta Badia-Arabba - Passo Sella και εφτασες πισω

• Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Ας παω μια και θα βαλω πολλες φωτος, οχι μονο μια!

Θα κατεβεις την τριτη?

ελπιζω να τα πουμε.

Στειλε επισημη ανακοινωση...

Αύριο δεν θα έρθω Δημήτρη, δυστυχώς. Να περάσετε καλά και να μάθω νεότερες αποφάσεις για εκδρομές.!!

Γιατί;;;;;;;

Το καλοκαίρι πήγατε για σκι για να πάτε τον χειμώνα σε γόνδολες;;;;;;;;;;; Εκτός και αν εκείνη υποσχέθηκε ότι θα σε πάει το καλοκαίρι για σκι!!!!!! Να τι θα ζητήσεις πριν την επιβίβαση στην γόνδολα.

Θα συνεχίσεις σκι όλες τις μέρες και δεν θα μπορεί να σου πει τίποτε! Ξέρεις πόσες γόνδολες έχουν οι Δολομίτες?? Άπειρες

• Like 3

Θα συνεχίσεις σκι όλες τις μέρες και δεν θα μπορεί να σου πει τίποτε! Ξέρεις πόσες γόνδολες έχουν οι Δολομίτες?? Άπειρες

Ζωγράφισες μεγάλε!!!!!!!

Αυτή τελικά είναι η καλύτερη υπόσχεση που θα δώσεις στη σύζηγο, αυτή θα έρθει τρέχοντας και θα την τηρήσεις με ευλάβεια!!!!!!

Μπορεί η φετινή χρονιά να είναι η πέμπτη χρονιά κρίσης στην Ελλάδα αλλά οι απανταχού snowclubοφιλοι δεν το βάζουν κάτω και το μυαλό ταξιδεύει είτε νοητά είτε και έμπρακτα στις κατάλευκες πλαγιές των ορεινών όγκων της Ελλάδας αλλά και του εξωτερικού.

Έτσι και εγώ κάνοντας μεγάλη προσπάθεια κατάφερα να εξοικονομήσω τα απαραίτητα για την σχεδόν καθιερωμένη χειμερινή απόδραση…

Μετά από το Hintertux της Αυστρίας, το Davos – Klosters της Ελβετίας, την Sinaia και το Brasov της Ρουμανίας και το Bansko της Βουλγαρίας σειρά έχει φέτος ένας προορισμός που καιρό τώρα στριφογυρνούσε στο μυαλό μου…

Ήρθε η ώρα της Ιταλίας και πιο συγκεκριμένα των Δολομιτών!!!

Η χρονική περίοδος συγκεκριμένη, λόγω της συγκεκριμένης άδειας που μπορώ να πάρω από την δουλειά μου.

Τρίτη 24/12/2013 με πέμπτη 2/1/2014

Βήμα 1ο

Το πρώτο ερώτημα ήταν το πώς θα φτάσω ως την περιοχή των Δολομιτών.

Σενάριο 1 : Αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Μιλάνο και ενοικίαση αυτοκινήτου.

Σενάριο 2 : Αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Μόναχο και ενοικίαση αυτοκινήτου.

Σενάριο 3 : Οδικός από Θεσσαλονίκη μέσω Σκοπίων Σερβίας Κροατίας Σλοβενίας.

Σενάριο 4 : Οδικός από Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα - Ancona ή Venice

Τελικά μετά από μια σύντομη έρευνα αποφασίστηκε το τέταρτο σενάριο ήταν το επικρατέστερο με το οποίο χάναμε μεν 3 μέρες στο καράβι, αλλά τελικα θα έβγαινε ποιο οικονομικό.

2 άτομα + αυτοκίνητο = 377€ + βενζίνες και διόδια άλλα 250 περίπου, σύνολο 650€ και έτσι μπορούμε να κουβαλήσουμε και ότι θέλουμε μαζί μας!

Για το θέμα της μεταφοράς, επειδή έκανα ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο πέρσι (Τρίκαλα-Colfosco), θα σου πω, πως το φθηνότερο είναι το να πας οδικώς μέσω της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Πέρα από το οικονομικό, θα κέρδιζες τουλάχιστον 1 μέρα σκι ακόμη. Αρκεί βέβαια να είστε 2 οδηγοί.

Εμείς το κάναμε λίγο extreme βέβαια (γιατί οι μέρες μας ήταν περιορισμένες), καθώς ταξιδέψαμε όλη νύχτα και έτσι οι μέρες σκι ήταν ν+1 (όπου ν ο αριθμός των διανυκτερευσεων) δηλαδή με 4 διανυκτερευσεις κάναμε 5 μέρες σκι.

• Like 3

Για το θέμα της μεταφοράς, επειδή έκανα ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο πέρσι (Τρίκαλα-Colfosco), θα σου πω, πως το φθηνότερο είναι το να πας οδικώς μέσω της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Πέρα από το οικονομικό, θα κέρδιζες τουλάχιστον 1 μέρα σκι ακόμη. Αρκεί βέβαια να είστε 2 οδηγοί.

Εμείς το κάναμε λίγο extreme βέβαια (γιατί οι μέρες μας ήταν περιορισμένες), καθώς ταξιδέψαμε όλη νύχτα και έτσι οι μέρες σκι ήταν ν+1 (όπου ν ο αριθμός των διανυκτερευσεων) δηλαδή με 4 διανυκτερευσεις κάναμε 5 μέρες σκι.

Το σκευτηκα και αυτο που λες...

ΕΙναι αληθεια οτι οπως το υπολογισα κερδιζεις καπου στα 120$ αν πας απο Σερβια.

Με το καραβι θες 400$ για τα ναυλα δυο ατομων χωρις καμπινα και το αυτοκινητο + 320$ για πετρελαιο και διοδια. Συνολο 720$

Απο Σερβια θες περιπου 400$ περτελαιο (εχω diesel) απο θεσσαλονικη και αλλα 200$ διοδια. Συνολο 600$

Πρεπει ομως να υπολογισεις οτι θα πρεπει να οδηγας περιπου 17 ωρες για να πας και αλλες τοσες για να γυρησεις με το ανχος οτι οι συνθηκες στον δρομο θα ειναι φυσιολογικες.

Τον εκανα τον δρομο το καλοκαιρι με την μηχανη. Δεν υπαρχει καποιο κοματι που πρεπει να σε φοβιζει αλλα θα ειναι χειμωνας και μπορει να συμβει το οτιδηποτε απο πλευρας καιρου...

Οποτε... αποφασισα να επιλεξω το καραβι που το θεωρω καπως πιο ασφαλη.

Τωρα φυσικα αν ειμασταν παραπανω απο δυο ατομα.... πιστευω πως η επιλογη της προτασης σου, δηλαδη να πας απο Σερβια θα ηταν σχεδον μονοδρομος αν παρουμε βεβαια υποψιν μας καθαρα και μονο το κοστος!

• Like 1

Εμείς όντως, είμασταν 4 άτομα-οδηγοί οπότε βγαίνει πιο εύκολα. Εμείς επιλέξαμε αυτόν τον τρόπο, όχι μόνο για λόγους κόστους όπως είπες, αλλά γιατί κερδίζεις και χρόνο.

Ο καιρός πάντα είναι ένα θέμα το χειμώνα, αν και πριν 3-4 χρόνια τον έκανα και με χιονόπτωση αυτόν το δρόμο, όπου χιόνιζε και ο δρόμος είχε χιόνι για 300 χλμ μέσα στη Σερβία, χωρίς όμως πολλά προβλήματα, απλά πηγαίναμε με μικρότερες ταχύτητες και καθυστερήσαμε 1-1:30 ώρα.

Αν έχετε καλές συνθήκες καιρού-πιστών στους Δολομίτες θα το απολαύσετε σίγουρα. Είναι φοβερό μέρος.

Καλά να περάσετε και φέρτε μας καμιά φωτο να δούμε!

• Like 1

Με τις καλύτερες ευχές.

Ειχα σχεδον απογοητευτει με τον καιρο τους δολομιτες.... και ξαφνου κατι εμφανιστηκε στο snowforecast για πεμτη βραδυ και παρασκευη...

Ας ελπισουμε πως οι προγνωσεις θα επαληθευτουν...

Αν εχεις απο καπου πιο αναλητικες προγνωσεις για την περιοχη... ενημερωσε με σε παρακαλω!

http://www.bergfex.com/groeden-wolkenstein/wetter/prognose/

Mέχρι τότε προβλέπουν θετικές θερμοκρασίες ακόμα και για την κορυφή και Πέμπτη και Παρασκευή (που είναι ακόμα μακρυά για καλή πρόβλεψη - αυτό έχει και τα θετικά και τα αρνητικά), προβλέπουν 5-10 εκατοστά.

Με σημερινό μέγιστο ύψος χιονιού τα 40 εκατοστά.

Το καλό είναι ότι η περιοχή έχει τεχνητό χιόνι. Το κακό είναι ότι θα κάνετε σε παγωνμενο πεδίο, εκτός και αν ρίξει κάτι παραπάνω.

• Like 1

Οντως ο καιρος δεν μας τα λεει καλα....και περσυ τα Χριστουγεννα ειχε ψηλες θερμοκρασιες.

το κερατο μου....

Snow is on my D.N.A.

Οντως ο καιρος δεν μας τα λεει καλα....και περσυ τα Χριστουγεννα ειχε ψηλες θερμοκρασιες.

το κερατο μου....

Τα Χριστούγεννα είναι στην αρχή της σεζόν. Επομένως είναι πολύ πιο επίφοβα σε κάποια καιρική αναποδιά. Όταν λοιπόν πας σε περιοχή που δεν διαθέτει εναλλακτικές μεγάλων υψομέτρων, αναλαμβάνεις ένα ρίσκο. Κάποια χρονιά σου κάθεται, κάποια άλλη δεν σου κάθεται. Έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Δεν είναι μονά/ζυγά δικά μας. Ελπίδες για κάτι ικανοποιητικό υπάρχουν για ανήμερα τα Χριστούγεννα.

Το ΣΚ που είναι το παγκόσμιο κύπελο, θα πάρουμε μία εικόνα του τι χιόνι έχει.