Jump to content
snowholic

Ιανουάριος 2015

Recommended Posts

Ετοιμασου για πυροφανι!


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:harhar: Τίποτα δε χρωστάω... Μια χαρά υπερμέρες χάρισα στις γιορτές. Βασιλίτσα μάλιστα μπερδεύτηκαν, νομίζανε ότι είναι στο Hokkaido! :P

27 του μηνα χιονισε...ακομα ειναι 15, εχω ελπιδες ... :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ψηλε ασε τα σαπια, οταν χιονισε το Δεκεμβρη ηταν 27 28 και οχι αρχες Ιανουαριου, βιαστηκες, θα υποστεις τις συνεπειες, θα σε κρεμασουμε στο συρματοσχοινο της Στυγας που ειναι και "τα ζωα μου αργα"με τα κ@λομερια εξω και οπως θα περνας απο τους πηλωνες, θα ειμαστε αραδιασμενοι οσοι εχουμε φαρδια σκι, φαρδια για να εχουμε και αποτελεσμα και να φυσαει βαρδαρης 5,5 μποφωρ με ελαφρια νυφαδοπτωση....να σου πω εγω θα ξαναβιαστεις? :D

  • Like 2

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

ποια στυγα ρε σταθη....στη κοκκινη καρεκλα απ το πισοδερι θελει κρεμασμα...και να κανει και 2-3 πανω κατω...και μπαπ και μπαπ (kebab)

πεα απ τη πλακα εγω γεναρη τετοιο δεν ξαναθυμαμαι....πολλες φορες αργησε να χιονησει αλλα οχι κ ετσι...εστω 20 γεναρη καναμε σε 2 μετρα χιονι...οχι σε πασπαλες ενος μηνα

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί πέρυσι το Γενάρη είχε χιόνι;;;Δε νομίζω Τάκη!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι ο χειμώνας θα είναι χειρότερος του περσυνού.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί πέρυσι το Γενάρη είχε χιόνι;;;Δε νομίζω Τάκη!

περισι κρεμασμενε εκανα σκι απο 7 δεκεβρη σερι μεχρι αρχες απριλη και τα σκι μου δεν πατησαν μια πετρα....ουτε μια....καμια σχεση με φετοστ

  • Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

περισι κρεμασμενε εκανα σκι απο 7 δεκεβρη σερι μεχρι αρχες απριλη και τα σκι μου δεν πατησαν μια πετρα....ουτε μια....καμια σχεση με φετοστ

Μιλάς για τη Βασιλίτσα να φανταστώ όμως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλα ποιος θα είναι ο τυχερός που θα ανοίξει το 15-30 Γενάρη να σπάσει η ρουτίνα...αργήσατε

 

Δεν ψήφισε το ΔΣ στην έκτακτη, η τιμωριά για τους γκαντέμηδες να είναι με ίσια πέδιλα και το μπουφαν του Σωτήρη μια μέρα σκι?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλάς για τη Βασιλίτσα να φανταστώ όμως...

παντα και μονο!!!


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

παντα και μονο!!!

Γι'αυτό, ήταν από τα προνομιούχα ;)

Είχε κάτσει καλά εκεί ο χειμώνας...

Edited by fANis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικ ψηνομαι για Σαββατο Καιμακ και Κυριακη Πισοδερι. Δεν εχω ξαναπαει και μιας και θα ειμαιστη Θεσ/νικη για δουλεια λεω νατα επισκεφθω. Να το επιχειρησω?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

επισης αποψεις για Σαββατο παρνασο, αξιζει? θα βρουμε κανα χιονι η μονο πετρες ? :P


ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

περισι κρεμασμενε εκανα σκι απο 7 δεκεβρη σερι μεχρι αρχες απριλη και τα σκι μου δεν πατησαν μια πετρα....ουτε μια....καμια σχεση με φετοστ

Ναι λες κι εγω ημουν αλλού και δεν ξέρω...Κι εγώ έκανα τον Δεκέμβριο...αλλά μάλλον ξέχασες την κοιλιά του Γενάρη....ακόμα πάνω στα σκι είναι οι πέτρες από τότε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα επόμενα τώρα...απλά και κατανοητά...

Κυριακή έτσι όπως έρχεται καλύτερα να μην ερχόταν.Βροχούλες στην αρχή μέχρι την στρατόσφαιρα,άντε και μια πασπάλα μετά...

Δευτέρα πρωί διάλειμμα για διαφημίσεις και πάλι από το βράδυ μέχρι Τετάρτη...κλασσικά τα Δυτικά έτσι...Βασιλίτσα,Καρπενήσι,Μέτσοβο+ μπόνους Σέλι,Πηγάδια...και τα υπόλοιπα κάτι ελάχιστα θα πάρουν....ότι περισσέψει....

Η επόμενη στις εκλογές,αλλά είναι νωρίς ακόμη....

Πέμπτη Βασιλίτσα μοιάζει μούρλια....λες;;;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν. Μπα last year.

 

H τέλεια λιακάδα σήμερα, τώρα πουλιά δεν πετάνε, δυο τσαλαπετεινούς είδα, κρύο και απθανη υγρασία. Άπνοια, είμαστε μέσα στην υψηλή πίεση. Βγήκε ο ήλιος θα ζεστάνει, θα πετάξουν πουλιά και θα βγάλει λίγα κουμουλάκια. Το πρώτο κούμουλο βγήκε Πελοπόνησσο 09.00. Mόλις βγήκαν τα πρώτα κούμουλα Υμηττό, Πεντέλη και Πάρνηθα (ώρα 9.20) και ταυτόχρονα όπως σχεδόν πάντα δεκαοχτούρες, σπίνοι και σπουργίτια ξεκίνησαν να πετάνε.

 

Ανέβα για σκι αύριο με τα παλιά πέδιλα Καλάβρυτα, αλλιώς Παρνασσό, αλλιώς Καιμάκ, θα έλεγα σε όποιο είναι πιο κοντά σου και από Αθήνα Καλάβρυτα. Προσοχή τσιμέντα το πρωί, σούπες το απόγευμα, πέτρες όλη μέρα. Ωραίες συνθήκες για παραπέντε.

 

Η επόμενη βδομάδα μοιάζει με τρισάθλιες συνθήκες για σκι στην Ελλάδα και πολύ καλές στην Ελβετία.

 

Επόμενη κακοκαιρία 18 του μήνα μόνο Βασιλίτσα και πάλι λίγο χιόνι και ζέστη, επόμενη σοβαρή κακοκαιρία 21 του μήνα ψάχνουμε τα χαρακτηριστικά της αλλά θα ρίξει χιόνι, αύριο θα ξέρουμε τι και που. Mεθεπόμενη και μάλλον καλή στις εκλογές. Χιονοπόλεμος Αθήνα 4 Φεβρουαρίου.

 

 

 

 

Μήπως λέω μήπως να γράφουμε και να ανοίγουμε κάνα άλλα thread για τον καιρό, όχι ότι πιστεύω στα γούρια, αλλά το ένα το μήνα δεν μας πάει και πολύ καλά...Στάθη έπλυνα το σεντόνι είναι σαν καινούργιο δες

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

καλές καιρικά συνθήκες το Σάββατο, επιδείνωση την Κυριακή και από τα δυτικά.

ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ 17/18-01-2015
http://www.youweather.com/el-gr/article/%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%B1%CE%B2%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF-17-18-01-2015.html


www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φορτώνει με χιόνι για αρχή την Τρίτη το βράδυ ότι ορεινό υπάρχει από Στερεά και πάνω και το επόμενο Σ/Κ μάλλον τα καλά νέα.

  • Like 2

www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

χμμ, θα διαφωνήσω με τον Δημήτρη σε πρώτη φάση αλλά θα συνεργαστώ προεκλογικά.

 

Eκτός από τη Βασιλίτσα δεν θα φορτώσει κανένα χιονοδρομικό με την κακοκαιρία της Τρίτης, είναι Αδριατική και είναι τζούφιο, δεν έχει ενέργεια. Μην ξεχνάμε ότι ψάχνουμε να μας ξαναανοίξει τα χιονοδρομικά δυστυχώς. Bαγγέλη μούρλια μπορεί να είναι, φτάνει μόνη της η κακοκαιρία να μετρατρέψει χώμα σε χιονοδρομική μούρλια?

 

Ανέβηκε το 12Ζ παιχνιδάκι εδώ http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=2

 

Αυτό που θα μας ξανανοίξει τα χιονοδρομικά όμως είναι λίγο πριν εκλογές που με κάθε επισφάλεια από σήμερα μπορείς να εκτιμήσεις ότι είναι καλής ενέργειας 3-4 χαμηλό με Νοτιά και κρύο. Και το επόμενό του στις 28 καλό θα είναι.

 

Weekend: Soleil, Tre Bien, Bon ski, Bon Frappe, Avoid Kotron,

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι λες κι εγω ημουν αλλού και δεν ξέρω...Κι εγώ έκανα τον Δεκέμβριο...αλλά μάλλον ξέχασες την κοιλιά του Γενάρη....ακόμα πάνω στα σκι είναι οι πέτρες από τότε!

οπως τα λεει ο βαγγελης!!απο 7 δεκεμβρη χιονι και βορια μετα μεχρι πριν τις γιορτες!μεσα στις γιορτες φουλ υγρασια βροχη χιονονερο και νοτιαδες μεχρι μεσα γεναρη λιγο χιονι!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τις επόμενες ώρες έχουμε ανεβασμένα ταυτόχρονα τα 12Ζ των euro και gfs και τα ensemble των και μπορούμε να κάνουμε μια μικρή προσπάθεια να δούμε πως θα έρθει η μεθεπόμεη κακοκαιρία 23 του μήνα. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα δύο μοντέλα αλλά αν τα δείτε με την μέθοδο του τριημέρου θα δείτε ότι υπάρχει μια σαφέστατη τάση. Δυστυχώς σήμερα το βράδυ οποιαδήποτε παραπάνω εκτίμηση από την φράση "πάμε για γερή κακοκαιρία 23 του μήνα" δεν μπορεί να ειπωθεί. Ο λόγος είναι σαφέστατος στα ensemble.

 

Δευτέρα έχει επίθεση η Αφρική κλάφτα...ούτε που θέλω να το δω σαν πρόγνωση

 

Επειδή το κρίσιμο είναι τι θα κάνει ο γερός τυφώνας 980 στην Ισλανδία που θα σβήσει και θα κατέβει σιγά σιγά προς τα εμάς, η εμπειρία έχει δείξει ότι μια τέτοια κατάσταση μπορεί να έρθει τούμπα και για αυτό δυστυχώς μέχρι αύριο το απόγευμα δεν μπορούμε να εγγυθούμε σκι με ένα μέτρο πούδρα στις εκλογές.

 

Και το επόμενό του στις 28 καλό θα είναι.

 

Λεπτομέρειες στο καθαρό νέο σεντόνι δυο κλικ από δω.

 

Weekend: Soleil, Tre Bien, Bon ski, Bon Frappe, Avoid Kotron,

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, πάω τα σκι στην αποθήκη, πάω στο νησί να ψηφίσω και όταν επιστρέψω, βλέπουμε... :)

[Εχμμμ, επειδή το νησί είναι η Τήνος, μήπως να πάρω μαζί και τα πέδιλα καλού κακού; Ειδατε τι έγινε εκειπέρα στην προηγούμενη κακοκαιρία! :lol: ]

Edited by Lili
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπα Άνδρο και Τήνο πολλοι το ρώταγαν αλλά δεν εφτανε το χιόνι εκτος δρόμου. Αν σε ένα κατηφορικό δρομάκι είχε πιάσει καλό χιόνι το έκανες λίγο σκιάκι.

 

Το χιόνι είναι Κρήτη!!!

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως γνωστόν, οι προβλέψεις αλλάζουν ώρα με την ώρα... ας ελπίσουμε όλα τα παιδιά που καταλαβαίνουν από καιρό να πέσουν μέσα και να υπάρξουν επαρκείς χιονοπτώσεις στην περίοδο των εκλογών. Στην αντίθετη περίπτωση που συνεχιστεί η αχιονία θα αρχίσουν να επιβεβαιώνονται όλοι εκείνοι που λένε ότι ίσως αυτή η σεζόν να μας πάει χειρότερα από τον περσινή. Με τον Παρνασσό να σβήνει σιγά-σιγά και τα Καλάβρυτα να αντέχουν οριακά (αλλά για πόσο ακόμα; ) αρχίζω να τους πιστεύω και εγώ.. Μακάρι να πέσουν έξω και η κατάσταση να αλλάξει σύντομα!!!

Edited by Theodoros Kafasis

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...