Jump to content

Recommended Posts

Ναι αυτο σου ειπα και εγω,!!!

Ποτε θα εισαι εκει,εγω απο την προτο χρωνια με βρίσκεις αν θες και εισαι εκει θα σου δόσω τηλ

αμε, εννοειται, θα ανεβω 27/12 - 6/1.

Addicted to snow...

1582272881328.png

Ρε σεις να κανονισουμε καμια συνάντηση αν ειναι να γνωριστουμε. Θα ειναι αρκετα ατομα αυτες τις ημερομηνιες.

send from mob with tapatalk

• Like 3

1162895.jpg

Ωραία, να φτιάξουμε ομαδα και να κάνουμε πανικό!

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Addicted to snow...

1582272881328.png

Έχω πολλά χρόνια να πάω στη Βουλγαρία, οπότε θα παρακαλούσα για κάποιες τεχνικές πληροφορίες από τους έμπειρους-συχνούς επισκέπτες της χώρας.

1. Τι γίνεται με το πέρασμα των συνόρων; Μια φορά πέρασα χωρίς να σταματήσω το αυτοκίνητο, και μια άλλη με είχαν μια ώρα και κοίταγαν ταυτότητες και διαβατήρια. Και τις δύο φορές τα σκι φαίνονταν στο αμάξι.

2. Πως περνάει τα σύνορα ένα ανήλικο (9 ετών); Χρειάζεται διαβατήριο;

3. Για τους ενήλικους χρειάζεται διαβατήριο ή αρκεί η ταυτότητα; Σε περίπτωση που η (δίγλωσση) ταυτότητα έχει τα γνωστά ξεφτίσματα, υπάρχει περίπτωση προβλήματος;

4. Τι γίνεται με τα διόδια; Πριν χρόνια έπρεπε να ψάξω μόνος μου και να πληρώσω ένα ποσό στα σύνορα. Δεν υπήρχε καμία ταμπέλα και κανείς δεν μου ζήτησε να πληρώσω. Δεν υπήρχε κανένα γκισέ, μόνο ένας άνθρωπος που καθόταν σε μια καρέκλα έξω από ένα κτίριο. Όταν τυχαία τον ρώτησα για διόδια, έβγαλε μπλοκάκι και μου έκοψε χειρόγραφη απόδειξη. Ποτέ δεν κατάλαβα αν τελικά έπρεπε ή δεν έπρεπε να πληρώσω κάτι. Και αν τα πλήρωσα στο σωστό άνθρωπο. Τη δεύτερη φορά που πήγα, πέρασα και δεν πλήρωσα τίποτα.

Καλημέρα ,μαλον εχεις παει βουλγαρια πριν απο ποοοολα χρωνια :)

1- το πέρασμα γινετε γρηγορα ,αν δεν εχει ουρά περνας στο λεπτο,τα διαβατήρια τα κοιτανε οπος εσει εισαι στο αμάξι ,συνιτος δεν ψάχνουν κανεναν!!

2- το παιδι χριεζεται διαβατήριο !!!!!!! Χορις,ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!!!

3-εσεις περνατε με διαβατήριο ι με καινούργια ταυτότητα !!!!

4-τα διόδια -(vinetka) στα βουλγαρικά τα περνεις απο το προτο βενζινάδικο που θα σταματησεις,καλώ ειναι να το κανεις μολις περασεις τα συνορα ,θα ζητήσεις βενιετα γα 1 ευδμαδα ,εχει 10 λεβα (μαλον απο 1/1 θα ακριβαίνουν ,αλλα λιγο) θα την κωλισεις στο παρμπρίζ και εισαι οκ!!!

Καλα να περασεις!!!

• Like 3

Να συμπληρώσω κι εγω οτι αν ταξιδευει ένας γονιός με το παιδί,χρειάζεται έγγραφη αδεια(υπευθυνη δήλωση) επικυρωμενη στα ΚΕΠ πχ, απο τον άλλο γονέα οτι μπορει να ταξιδεψει το παιδί!Μπορει να το ζητήσει ο Ελληναςαστυνομικός,ειδικα οταν τυχαίνει γονέας και παιδί να εχουν διαφορετικο επίθετο π.χ. μητέρα και παιδί.Συμβαίνει συχνα στα Ελληνοβουλγαρικα συνορα!

• Like 2

Καλημέρα ,μαλον εχεις παει βουλγαρια πριν απο ποοοολα χρωνια :)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Πράγματι είναι 6-7 χρόνια από την τελευταία φορά που πήγα στη Βουλγαρία.

Η πλάκα όμως είναι ότι στην πιο πρόσφατη επίσκεψη με τρέλαναν στον έλεγχο, ενώ ένα χρόνο πριν δεν σταμάτησα καν το αυτοκίνητο. Μου έκανε νόημα και πέρασα.

Θα πάω με ταυτότητα. Ελπίζω να μη μου πουν τίποτα που είναι ξεφτισμένη.

Οχι,το ελενχουν μαζι ι ο ελλινας ι ο βουλγαρος,οταν ειναι ελληνικό αυτοκινητο,συνιτος παει στον ελλινα

Ο δρομος γνωριζει κανεις αν εχει γινει, μιλαω απο συνορα μεχρι Σαντανσκι, ή παμε μεσω Πετριτς. Εσυ Pepe μαλλον θα ξερεις.

Ο δρομος γνωριζει κανεις αν εχει γινει, μιλαω απο συνορα μεχρι Σαντανσκι, ή παμε μεσω Πετριτς. Εσυ Pepe μαλλον θα ξερεις.

Σε αλλό Post o peppe αναφέρει ότι δεν υπάρχει η παράκμψη στο Πετρίτσι.

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=13299&page=15&do=findComment&comment=366900

Edited by kosaitis

Ναι από σύνορα μέχρι Σαντάνσκι έχει δωθεί σε κυκλοφορία

1162895.jpg

Ναι από σύνορα μέχρι Σαντάνσκι έχει δωθεί σε κυκλοφορία

Ούτε αναπνοή δεν πήρα και με έφαγες.Είναι ταχείας κυκλοφορίας ή η παλία που υπήρχε;

Edited by kosaitis

χαχαχαχαχααχ ναι ρε συ το έψαχνα και εγώ κάπου το είχε γράψει ο πέπε. Τον έχω περπατήσει πρόσφατα αυτόν τον δρόμο μέχρι Σόφια, μετά το σιμιτλί έχουν δώσει κ άλλα κομμάτια

1162895.jpg

Παιδιά, ευχαριστώ πολυ για την πληροφορια. Κατι ειναι και αυτο, γιατι ειχε μεγαλη ταλαιπωρια απο Πετριτς και πηγαιναμε απο Εξοχη.

καλησπερα και χαιρομαι που εχουμε μαζευτει πολυ ! Pmr Μην ξεχασουμε :)

εγω παω 22-28 μαλλον!

απο χιονια ξερουμε καμια προβλεψη?

ski vs sb? (for now)

i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Προβλεπω χιόνι γενικά κάποιους ποντους τριγύρω ώστε να βλέπεις άσπρο και πρασινο! Στις πίστες να ναι καλά τα κανόνια! ☺

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Addicted to snow...

1582272881328.png

καλησπέρα και με το καλό να ανταμώσουμε !!!!! ! Pmr σταθερά ανοιχτο :)

εγώ πάω 13-30/12

• Like 1

salomon-mans-board-graphic-inpost.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...