Jump to content
Loof

Χ.κ. 3-5 Πηγάδια 2016-2017

Recommended Posts

Οντως ειχε παρα πολυ κοσμο! Αξιοσημειωτο το ποσο χιονι εχουν βαλει με τα κανονια και μπορεσαν και λειτουργησαν το πλατο την μιση κατω κεντρικη και τον παραδεισο.

Στις ενημερωσεις τους οι ανθρωποι ενημερωνουν καθε μερα τι δουλευει ,ηταν και ειναι παντα ξεκαθαροι!

Το θεμα ειναι πως χιονοδρομια με τοσο κοσμο και τοσο μικρο πεδιο ,τελικα οση καλη διαθεση και να εχεις απλα δεν γινεται.

Τι να πουμε πως εκανα τρεις καταβασεις μονον .Ε ναι διοτι αφου κατεβαινεις μια φορα ,αναρωτιεσαι καλα θα περιμενω τοση ωρα ξανα ? Οποτε αποφασιζεις να πας για καφε .Το ξανασκεφτεσαι και λες κριμα τα λεφτα που εδωσα ! Οποτε ξαναστηνεσαι και κανεις αλλες δυο καταβασεις και λες...Αστο παμε για μπυρες ,ηδη πιασαμε τις 13:00.

Αφου λοιπον εχεις αποφασισει να πας για μπυρες και αφου περιμενεις στην ουρα στην καντινα καμποση ωρα -μη μεινει παραπονεμενη αυτη η ουρα- σου λενε οτι τελειωσε το σουβλακι το λουκανικο ,το οτιδηποτε δεν εχει σημασια.Τοτε λες δε παει να γ@μηθει φερε μια πατατες ! Αφου τις περνεις τις πατατες και βαζεις και κετσαπ για να πνιξεις τον καυμο σου ,ανακαλυπτεις οτι πρεπει να τις φας στην καλυτερη με μια οδοντογλυφιδα ,αφου κεντραρεις την πατατα στο κεντρο για να μην παριστανει την προπελα σε cessna cardinal 177 .Ε οχι ρε παιδια νησαφι ενα πλαστικο πηρουνακι ,που σιγουρα ειχανε οι ανθρωποι ,αλλα τελειωσε !Το θεμα ειναι πως περιμενεις κοσμο και ετοιμαζεσαι αναλογα με 1000 πηρουνακια οχι 100.

Ολος ο κοσμος ειχε παραπανο. Ειχε παραπονο που ενω ηταν τοσος κοσμος με τοσο μικρο πεδιο η τιμη της καρτας ηταν αυτη που ηταν ενω θα μπορουσαν να την εχουν τιμη καθημερινης και ακομα πιο φθηνα ,για να δειξουν οτι καταλαβαινουν τον κοσμο!

Για να παρεις δε αυτη την πανακριβη καρτα για τα σημερινα δεδομενα ,επρεπε να περιμενεις τουλαχιστον μιση ωρα σε ΕΝΑ μονον ταμειο.

Μ αυτα και με κεινα περασε μια σχετικα ηλιολουστη μερα στο χ/κ πηγαδιων.

Edited by leonidastria
  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Καπως ετσι κ... χειρότερα πιστεύω θα είναι αυριο. Δεν θα πήγαινα αλλά ο μικρός θα με κρεμάσει αν δεν.. Βρε μήπως να τραβήξω προς Ελατοχώρι αύριο; Όλα αυτά έχοντας στο μυαλό ότι η χειρότερη μέρα σε ΧΚ είναι καλύτερη από μία μέρα στην πόλη!

Να σχολιάσω για την τιμή κάτι. Πήρα τηλ πριν 3 ώρες. Δεν απάντησε κανένας. Αλλά μετά από λίγο με πήραν πίσω. Ρώτησα τα σχετικά κ η ενημέρωση ήταν πολύ καλή. Όταν πήγα να γκρινιαξω για την μη έκπτωση, μου είπαν ότι έχουν 40 μέρες τώρα με τα κανόνια το παλεύουν. Τίμια απάντηση και η απόφαση είναι πλεον του πελάτη.

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Dolomites
  • Like 3

Όλοι το ξέρουμε οτι τα πηγάδια τραβάνε πολύ κόσμο, λογικό για δύο λόγους.

Είναι κοντά στη Θεσσαλονίκη και είναι πολύ ωραίο χ/κ.

Για σκί πάτε, ξυπνήστε λίγο πιο νωρίς και δεν θα βρείτε ουρές πουθενά (σε κανονική λειτουργία).

Μέχρι να μαζευτεί κόσμος έχεις ήδη κουραστεί...

• Like 2

Μία πολύ παράξενη ημέρα η σημερινή, απλά δεν με ήθελε το βουνό και όσο και αν τα σημάδια το έλεγαν από την εκκίνηση, εγώ επέμενα. Και δεν αναφέρομαι στην πολυκοσμία και αφάνταστη ταλαιπωρία στις ουρές, αυτά ήταν γνωστά και αναμενόμενα δεδομένης της κατάστασης στα υπόλοιπα βουνά. Η ενημέρωση για το τι λειτουργεί και τι όχι, υπήρχε. Το απροσδόκητο ήταν η μεγάλη καθυστέρηση το πρωΐ λόγω πάγου και ενός ατυχήματος, και επειδή το είχα ήδη αντιμετωπίσει στα πεδινά ερχόμενος ήμουν πολύ επιφυλακτικός. Εντυπωσιακό δε ότι η αλατιέρα πέρασε πολύ αργά και επιτέλους ανεβήκαμε με ασφάλεια. Φτάνοντας μπροστά στο σαλέ και αφού ετοιμάστηκα με έκπληξη διαπίστωσα ότι κάποιος μου είχε πάρει το ένα από τα δύο μου μπατόν και μου είχε αφήσει το δικό του, το κερασάκι στην τούρτα, τώρα έχω δύο μπατόν άσχετα μεταξύ τους, βασικά δεν έχω καθόλου μπατόν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by xmen
  • Like 1

Άσχετο: Ο Βάγγος με σκι;;;;;;;;;; Το είχα ακούσει, αλλά δεν το πίστευα!!!! :thumbup:

Edited by Koumparos
  • Like 1

Άσχετο: Ο Βάγγος με σκι;;;;;;;;;; Το είχα ακούσει, αλλά δεν το πίστευα!!!! :thumbup:

οντως ρε φιλε κοιταω κ εγω τη φωτο και κατι δεν μου καθεται καλα χαχαχχααχ

υγ στα σημερινα ποστ μου δεν φαινεται το αβαταρ μου....γιατι???

Edited by miscelano

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

οντως ρε φιλε κοιταω κ εγω τη φωτο και κατι δεν μου καθεται καλα χαχαχχααχ

υγ στα σημερινα ποστ μου δεν φαινεται το αβαταρ μου....γιατι???

Χρήστο έκανες κάποια αλλαγή στο προφίλ τελευταία?

Στάλθηκε από το κινητό μου...

1162895.jpg

Χρήστο έκανες κάποια αλλαγή στο προφίλ τελευταία?

Στάλθηκε από το κινητό μου...

Όχι Κυριάκο...

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Τελικά προέκυψε καλούτσικη μέρα σήμερα στα πηγαδια.

Πολύς κόσμος και για χιονοδρομια και για βολτα.

Αναμονή υπήρχε (max 20λεπτο στην ώρα αιχμής 11-13) . Μετά άρχισαν να τα μαζεύουν οι ακαδημίες και μειώθηκαν αισθητά οι χρόνοι. Επίσης βοήθησε ότι δούλεψε και η καρέκλα για χιονοδρομους, απλά ήθελε λίγα μέτρα περπάτημα στην κορυφή (υπήρχε σχετική ενημέρωση )

Η κεντρική πολύ καλή κυρίως μέχρι τη 1, μετά σταμάτησε να τη βλέπει ο ήλιος και έγινε ολίγον παγοδρόμιο.

Τηρουμενων των δυσκολιων με την ποσότητα νομίζω γράψαμε μια ικανοποιητικη μέρα

Edited by jorge_ver
  • Like 3

Όχι Κυριάκο...

Χρήστο εμείς δεν σου πειράξαμε τίποτα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είχες βάλει προφίλ με link και όχι ανεβάζοντας το στο forum και για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί πια.

• Like 1

Νίφει!

Σε πλήρη λειτουργία το χ/κ 3-5 Πηγάδια

Με σύμμαχο την συνεχόμενη χιονόπτωση των τελευταίων 3 ημερών η διεύθυνση του χ/κ δουλεύοντας με εντατικούς ρυθμούς έδωσε από σήμερα τέταρτη 18/1 όλο το χιονοδρομικό πεδίο στην διάθεση των χιονοδρόμων .

ratrack.jpgpigadiaratrak2017181.jpg

pigadia2017181.jpg

Το τοπίο άλλαξε και οι φίλοι του βουνού μπορούν να απολαύουν αυτό που λαχταρούσαν μετά την μεγάλη αναμονή της περσινής χρονιάς

2016251.jpg

16145857_1224804864273553_870958954_o.jp

οι τόσο γνώριμες μαγικές εικόνες του βουνού επανήλθαν και όλοι ευχόμαστε να έχουν την μεγαλύτερη δυνατή διάρκεια .

Η ώρα που λαχταρούσαμε ήρθε λοιπόν.

Η ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

16122285_1224804827606890_632089790_o.jp

Ραντεβού στις πλάγιες !

Edited by SIRIOS36
  • Like 7

Να είσαι αληθινός στη δουλειά σου, στο λόγο σου και στο φίλο σου.

Μία μέρα από τα παλιά σήμερα στα Πηγάδια. Διαρκής χιονόπτωση με εξάρσεις, ικανοποιητική ορατότητα και φανταστικό χιόνι. Στα ψηλά θέλει λίγο χιόνι ακόμη, αλλά από τις 4 που φύγαμε ήδη παραδυνάμωσε η χιονόπτωση και προβλέπεται χαμός μέχρι αύριο το μεσημέρι, οπότε ουσιαστικά λύνεται οριστικά το θέμα της χιονοκάλυψης.

Συνέβησαν μερικά ευτράπελα στην επιστροφή με εντυπωσιακές εξόδους δύο ΙΧ και ενός λεωφορείου. Πρέπει όλοι να είδαν τον Χριστό φαντάρο! Οι συνθήκες ήταν δύσκολες και προφανώς κάποιοι υπερεκτίμησαν τις ικανότητές τους.

• Like 2

5dcd14a9-a154-4860-a4c3-11dfc614523d_zpsf410110f.jpg

ΥΠΕΡΜΕΡΑ σήμερα στα Πηγάδια, λιώσαμε τετρακέφαλους και σκάσαμε από πούδρες! Ορατότητα άψογη, ψιλό έριχνε χωρίς να ενοχλεί και γενικά το χιόνι παντού άψογο. Τώρα να σχολιάσω κι εγώ λίγο για το δρόμο, απαράδεκτη οδήγηση από πολλούς με προσπεράσεις σε στροφές και διάφορα παλαβά πράγματα άνευ ουσίας. Λίγη προσοχή ρε παιδιά, ο άλλος που ανεβαίνει "κύριος" δεν φταίει σε τίποτα.

Edited by fANis
  • Like 8

Αύριο συν γυναιξί και τέκνοις θα είμαστε επάνω.

Θεού θέλοντος και τέκνων επιτρέποντος 9:00 στο parking :)

• Like 2

This was FUCKING EPIC. (Πιπέρι στο στόμα!)

• Like 6

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Και στο ΧΚ (καφενείο) πηγαδιών δεν έγινε χθες Παρασκευή διεθνής αγώνας λόγω διακοπής ρεύματος.

Ανέβηκα την Κυριακή καλά ήταν, απάτητα δεν υπήρχαν, τα έφαγαν όλα. Η μέρα πέρασε στην πιστά, τρεις φόρες την μαύρη (χωράφι, με πέθανε). Αλλά το καλύτερο για το τέλος.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

20170122_134050.jpg

Πούδρες υπάρχουν !!! Αλλά θέλουν περπάτημα, μια κατάβαση αλλά άξιζε. Η απόλυτη ησυχία ... (edit: με φώκιες)

20170122_142517.jpg

20170122_142725.jpg

20170122_142934.jpg

20170122_142941.jpg

20170122_143103.jpg

Τελείωσε, αλλά άξιζε

20170122_143232.jpg

Ανάμεσα στα δέντρα (πολύ πυκνά) και έφτασα στον δρόμο

20170122_145149.jpg

20170122_145207.jpg

Που είχε τουλάχιστον 70εκ χιόνι
20170122_145942.jpg

Λίγο πιο πάνω ήταν το λούκι. Πολύ γρήγορα μεγαλώνουν οι οξιές.

20170122_150742.jpg

Edited by herman
  • Like 18

Πολυ παγος ρε παιδια. Το πρωι ειχε κοτρονες παγου στον αριστοτελη. Επισης πολλες πετρες σε λουκι!(μακριααα) και καποιες σε αλλες πιστες. Το χιονι ειναι οριακο

• Like 1

Μετα απο καιρό ηθελα να κανω μια βολτα στα παλια λημερια χωρις να μπορω να κανω σκι λογο του μικρου που ειχα μαζι μου. Πραγματικα απελπησια. Ξενοδοχειο κλειστο. Το μπαρακι κλειστό και ο ξενωνας να προσπαθει να εξυπηρετησει. Ντροπη μονο αυτο εχω να πω. Αφηνουν να ερημωσει ενα απο τα καλυτερα χιονοδρομικα της χωρας. Κριμα και παλι κριμα....

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 2

"Ανοιξιάτικο" χιόνι σήμερα στο βουνό. Πολύ αέρα, στην κορυφή όμως μόνο.

Λόγω νοτιοδυτικού αέρα τις προηγούμενες μέρες και αυξημένων θερμοκρασιών (το μεσημέρι το αμάξι έδειχνε +4) το χιόνι δεν ήταν ότι καλύτερο.

Τουλάχιστον ήπια καφέ με καλή παρέα.

Από βδομάδα έρχονται καλύτερα πράγματα.

Edited by Koumparos
  • Like 1

Δεν εχω να προσθεσσω κατι στα λεγομενα του Γιωργου ,εκτος του οτι ευχαρισστηθηκα σκι μεχρι τις 13:30 γιατι παραπερα δεν πηγαινε.Μετα τσιπουρακι και καλαμπουρι.Ερχονται ομως καλυτερες χιονομερες.

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Και επειδη μαλλον παρεξηγηθηκα εννοω ολους αυτους που τοσα χρονια δεν εχουν δωσει σε εναν ανθρωπο να εκμεταλλευτει οπως πρεπει το χιονοδρομικο. Να ριξει λεφτα και να περιμενει να τα παρει. Και αυτο γινετε μονο με δημοπράτηση για αρκετα χρονια. Τα περισσοτερα ελληνικα χιονοδρομικα υποφερουν σχεδον απο τον ιδιο λογο

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 2

Και αυτο γινετε μονο με δημοπράτηση για αρκετα χρονια.

καλομελέτα κι έρχεται

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Όταν θα έρθει η ώρα, θα τα πούμε από κοντά για το αν υπάρχει δυνατότητα να φτάσει κάποιος και μέχρι που. Η πρόταση μου αν κάποιος θέλει να πάει Sestriere, να πάει με ταξί όχι με σκι. Επίσης από το 6ήμερο πάσο, έχουμε δυνατότητα μιας εκ των 6 ημερών για Montgenevre, ή Les Deux Alpes (νομίζω). Υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος και στο ένα και στο άλλο;  
    • Επίσης πρέπει να γνωρίζουν ότι στην εβδομαδιαία καρτα υπάρχει και μια ημέρα free ski στην montgenevre από όπου θεωρητικά κάποιος γρήγορος μπορεί να φθάσει sistriere  στην montgenevre μπορεις να πας με ταξί από το serre κόστος περίπου 50 ευρώ 
    • Αντιθετως, επειδη εχουμε πια για τα καλα το 5g μεσα μας, σε πληροφορω ασχετε,οτι παρακαμπτει ΟΛΑ τα ηλεκτρονικα συστηματα και θα θεωρουν οτι εχουμε πασο και θα μας περναει.Στο Περτουλι ανιθετως με τις χαρτινες και στο Πηλιο που σου δινουν και ενα συρμα για να τις στερεωνεις (και να σου βγαλει και τα ματια αν δεν προσεχεις!!!!) εκει ειναι που δεν θα περναμε με τιποτα.Οποτε,για λογους οικονομιας και μονο θα παμε στις Αλπεις του χρονου για να γλυωσουμε το πασο,σαν γνησιοι τζαμπατιδες 🙂   
    • (ουτε εγω...αλλα θα τρολαρω λιγο) εσεις που κανατε τα εμβολια και σας βαλανε το chipaki μεσα , να δουμε πως θα πaiρνετε τα λιφτ που απο την ακτινοβολια που βγαζει το εμβολιο + chip ουτε να περασετε απο το ηλεκτρονικο συστημα εισητηριων δεν θα μπορειτε... μονο σε κανα περτουλι σας βλεπω με τις καρτες εκεινες απο χαρτι.... παρνασσο αλπεις κλπ ξεχαστε το....   και αυτο αν εχει χιονι...
    • καλααααααααα.....   εγω εκανα και τις τρεις δοσεις απο το FSME της Pfizer ...μετραει?? 
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. christinelimni
      christinelimni
      (44 years old)
    2. fileasfog
      fileasfog
      (45 years old)
    3. greg
      greg
      (46 years old)