Jump to content
vro

Χ.κ. Μαινάλου 2016-17

Recommended Posts

Αύριο και μεθαύριο θα είναι κλειστό για εξοικονόμηση χρημάτων

 

Συγνώμη αλλά και εκεί μετατράπηκαν σε χιονοδρομικό Σαββατικύριακου και χάνουν χρυσή ευκαιρία να γίνουν χιονοδρομικό

 

Ντροπή ξεφτίλα και τι είναι το σωστό, εεε εδώ είναι Ελλάδα ας κάνουμε το ανάποδο

 

Κρίμα και είχε φέτος το Μαίναλο την ευκαιρία να δώσει ρέστα και να χτίσει αξιοπιστία.

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΚΙ ΣΤΗ ΝΟΤΙΑ ΕΛΛΆΔΑ

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

<10 μερες τον χρόνο (και αν) που το...λοφακι εχει φρεσκο,>

 

πολλές εγραψα...

 

 

μόλις αυτοκτόνησε το γκουρμέ χιονοδρομικο....

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε να μην πάτε για σκι έτσι που "καταντήσατε" τις προσδοκίες σας, ΚΑΘΙΣΤΕ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ να γκρινιάζετε ....

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

που να πάμε?

 

 

 

για ύπνο :santa:

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πουθενά να μην πάμε, δεν κάνουμε για τίποτα πλεόν .... :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

ετσι για να μπορεσουμε να κανουμε σκι ποιο ανετα..... στραβα κουτσα το χιονοδρομικο ειναι παντα ανοικτο...μπορει να ειναι αστρωτο αλλα δε παγωνει ....και ο δρομος ειναι παντα

 

ανοικτος.....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αυτο το βουνό έκανα για πρώτη φορά σκι περίπου το 1986-87, υπάρχουν και ελαφρώς παλιότεροι που κυκλοφορούν εδώ γύρω , δεν θα τους πουμε γέρους για να μην παρέμβουν και εκτεθουν χοχο.

 

Αυτή εδώ ειναι η πιστα , η λεγόμενη Βορινή - Μετά την ονομασαν καπως αλλιως εγώ αρνουμαι τα συγχρονα ονόματα. ΒΟ-ΡΙ-ΝΗ , έτσι λέγεται , τέλος. Αυτή λοιπον η πιστα είναι άγρια ,σας αρέσουν , δεν σας αρέσουν 300-400 μέτρα , ειναι ΑΓΡΙΑ , πάνω κάτω μέχρι την "τρισήμηση" για όσους ξέρουν την αργκό, 100αδες φορές όλη μέρα , κάθε χρόνο , για χρόνια. Το ρατράκ αντε και πέρασε ΟΤΑΝ οι συνθήκες το επιτρέπουν και δεν κινδυνεύει η ζωή του οδηγού, οι πυλώνες, το ίδιο το μηχανήμα. Ηρθαν και απο Παρνασσό να πατήσουν "ειδικοί" και τα βρικανε τα σκουρα..... ΑΦΟΥ πατήσει λοιπον , μεσα σε μια ώρα η πιστα έχει γίνει ΧΩΡΑΦΙ , γιατι ειναι στενή , γιατί ειναι ΑΠΟΤΟΜΗ γιατι έχει περίεργη κλίση ( ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΓΕΝΙΚΩΣ ) και πάνε όλοι με χειρόφρενο και τις πάντες προς την βάση. Σε μια ώρα - και πολύ βάζω- έχει γινει τουρλουμπουκι , πιστα μπαμς που μέσα σε αυτή όσοι είχαν το πάθος και την ορεξη έκανα ακόμα και προπονηση γιαγαντιαίου , άλλοι πάλι έκαναν παιχνίδι ελευθερο όσοι γελάγανε με τους "αθλητές" , οσοι δεν μπορούσαν έκαναν χάζη στο καλυβάκι απο κάτω, πινωντας σοκολάτα, καφέ, τρώγοντας κεφτεδάκια απο το σπιτι τους whatever....

 

Αυτή ειναι η πιστα και δεν προκειται να αλλαξει - ΠΟΤΕ ~ πάρτε το χαμπάρι. Τραβάτε εσεις τώρα να ψαξετε βαλντιζερ και σανμονί στους παρνασσους και το καλάβρυτο. Σφυρίξετε μου κλέφτηκα....φςςσσσστ , αμα εσείς φχαριστηθείτε χιονοδρομία στην ΝΟΤΙΑ ....ελλάδα με τα μυαλά που κουβαλάτε....

 

post-193-0-72841800-1484642936_thumb.jpg

  • Like 8

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν ημαστε μικροι ολα μας φαινονται μεγαλα.

Αυτο το επιχειρημα, περιεργως, δεν εχει μεγαλη περαση σε βενζιναδικα,ταμεια, διοδια, εστιατορια, εφορια και λοιπα ευαγη ιδρυματα...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως το έλεγε ο Panpanou? Ο ΝΟΜΟΣ ΔΥΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΕΚΟΣ!

 

Θα συμπορεφτώ με λαφαζάνη ....δρόμο όλοι οι αλη-πασάδες απο την μπανανία μας , επιστροφή στην δραχμή..... :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ο δρομος ειναι παντα ανοικτος.....

Άμα σου ανοίξω το κεφάλι στα δύο θα στρώσεις... γέρος άνθρωπος...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιος με είπε γέρο; Κόπιασε κατά κάτω ρε και θα δεις τι θα πάθεις. Πέρα από την πλάκα το βουνό έχει πολύ χιόνι.

Λάθος τους κατ εμε που το έκλεισαν δυο μέρες όμως όλοι πρέπει να καταλάβουμε ότι το χκ δεν είναι κρατικό , το έχει ιδιώτης και μετά το περσυνο η τσέπη πονάει πολύ . Χθες που το είχαν ανοίξει είχε μόλις 10 άτομα . Μπήκε μέσα. Θα δούμε για τη συνέχεια

  • Like 6

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρηστο

 

επειδη και γω παλιογερος ειμαι αυτη η φωτο μου ειναι γνωριμη

 

θυμαμαι μια Εθνικη ομαδα που ειχε ερθει καποτε και ησαν στο σαλε και γελαγαν με την ανατολικη

 

ενας παλιος αθλητης τους λεει καθηστε καλα γιατι αλλιως ειναι απο κατω και αλλιως φαινεται απο πανω

 

τελικα 3 κατεβαιναν αξιοπρεπως

 

για την ιστορια εχει βιντσι το ραττρακ τα τελευται χρονια και πατιεται ποιο ανετα και η βορινη και η ανατολικη

 

για την ιστορια Σαλονικιος εισαι??

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και στην γερουσία είμαι μέλος, μην αρπάζεστε! :P :p και επισημα πλεον στους Παράξενους κλαμπ! - Paraxenus Ski Club - :happy2:

 

...μωρέ και με βιντσι ακομα το ρατρακ κινειται σαν γιο-γιο στην βορινη , θελει προσοχή, καλύτερα να υπάρχει το μηχάνημα να πατάει όταν το χιονι ειναι κατάλληλο - βασικά ΟΤΑΝ ειναι πάρα πολύ το χιονι έχω την εντύπωση οτι έχει περισσότερο πρόβλημα στο υψος της 4ης, ΟΤΑΝ ειναι παγωμένο κλαύτα....τέλος πάντων , εγώ θυμάμαι το παλιό ρατρακ που ανεβαινε στα ανάποδα με το ζόρι έφτανε στην 3η - και με το ζόρι κατεβαιναν οι σκιερ επισης απο κει πανω.... μιλάω για τους ξένους, τους αθηναίους φλώρους , μπλιαχ χαχα

 

Λοιπον τριπολιτσιωτης ειμαι , σαλονικη ειμαι προσφατα - παω τωρα , εχω τις πατάτες στο φουρνο και θα καούν...

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σά δε ντρέπεστε λίγο γέροι άνθρωποι. Με βάλατε στη μέση μικρό παιδί και με δουλεύετε.

 

Ήθελα νά 'ξερα, στην ηλικία σας έτσι θα καταντήσω κι εγώ;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άμα σου ανοίξω το κεφάλι στα δύο θα στρώσεις... γέρος άνθρωπος...

άστο ρε ΑΛΕΞΗ δεν το έχεις ποια ... σουπίτσα !!???

  • Like 1

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meterε, μπορείς να μήν πετάγεσαι; Φάε κάνα λουκουμά στο σταθμό και τα λέμε...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλέξη να σου στείλω λίγο τραχανά για τα λαιμά σου;


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοτόσουπα και φιδέ μου είπε ο παιδίατρος.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως μυριζε τριπολιτσιωτικη κλανια το μπαμπ στην αρχη της βορινης...

Σιγα σιγα και αποδιπλα περναγαν τα εξπερια του..σλαλομ...

Κανουμε την ....μιζερια...αρετη και γελαν και οι πετρες μαζι μας...

Το ρατρακ με το βιντσι ο συλλογος ή ο πεθαμενος το εφερε;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α μπραβο

 

Ολοι οι αλλοι λογια...

Φυσικα δεν λεω οτι ηταν καλοπληρωτης...

Αμα μαθουν να ακουνε και καμμια γνωμη η τροπολιτσιωτες εχει καποια ελπιδα το...λοφακι.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vro , δεν έχεις ιδέα τι γινεται στο Μαιναλο , ουτε με τους επιχειρηματίες που πέρασαν , ουτε με τους φίλους του συγκεκριμένου βουνού.

 

Φυσικά μην περιμένεις να τσιμπήσουμε και να γράψουμε φόρα παρτίδα εδώ έτσι;

 

Το μέλλον το Μαινάλου άστο καλύτερα , σε οποιον δεν αρέσει , ξύδι.

 

Την αγάπη μου.

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη πετάς τις ωραίες μπηχτές και το αφήνεις. Να ξέρεις ότι τα αυτιά τα έχουμε ανοιχτά, πες λοιπόν.

 

 

Η διοίκηση του χκ οι ιδιοκτήτες δηλαδή όταν πήραν το χκ δεν είχαν ξαναδεί χιόνι και ακόμα προσπαθούν να μάθουν. Προσωπικό έμπειρο στο χκ υπάρχει, εξοπλισμός υπάρχει ε όταν θα μάθουν να ακούνε θα είναι καλύτερα.

Ακόμα μου καθετε άσχημα το ότι εκλεισε το χκ δυο μέρες καθημερινές. Είναι πολύ κρίμα να ανεβαίνει κόσμος επάνω και να το βρίσκει κλειστό.

  • Like 3

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικα εχουμε νεωτερο για αυριο μεθαυριο τι θα κανει??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον θα το ανοίξουν. Πιστεύω να το ανακοινώσουν. Ξέρω ότι μετά τις 21:00 θα πατάνε πίστες.

 

Γιατί γεροντά μου θέλεις να κάνεις σκι; Πρόσεχε γιατί στην ηλικία που είσαι τα κόκκαλα δεν κολάνε εύκολα :)

Edited by mainalo
  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
    • Η ταινία από την πρώτη κατάβαση του K2 με σκι: https://www.redbull.com/gr-el/films/k2-i-adynati-katavasi
    • Δεν είναι «καιρικό φαινόμενο, αλλά σίγουρα ήταν εντυπωσιακό: In pictures: Northern Lights dazzle around the world  
    • https://oslomylove.blogspot.com/2024/05/blog-post.html Στην προηγουμενη αναρτηση μου ανεφερα πως σπουδάζω. Ειναι δυο ετη φοιτησης πανω σε παιδια με ειδικες αναγκες. Το οποιο περιλαμβανει και παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης. Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο οχι γιατι θελω να εργαστω αποκληστικα με αυτα τα παιδια, αλλα για να τα καταλαβω. Εχουμε παρα πολλα παιδια με προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης στο σχολειο, ιδιαιτερα μετα το τελος της πανδημιας. Σκεφτητε πως σχεδον για ενα χρονο (μπορει και περισσοτερο, δεν θυμαμαι) αυτα τα παιδια ειτε κλειστηκαν σπιτι για 2 μηνες (τοτε που τα χολεια εκλεισαν) αλλα και οταν ανοιξαμε η κατασταση θυμιζε φυλακή. Καμια επαφη μεταξυ των παιδιων διαφορετικων ταξεων (ακομα και αν ηταν αδερφια ή ξαδερφια), προαυλιασμος σε ξεχωριστους χωρους σε  συγκεκριμενα ωραρια. Καθε ταξη ξεχωριστα. Ασε μη τα αναφερω τωρα, δεν ηταν και πολυ ευκολη περιοδος. Ευτυχως τελειωσε αλλα αφησε πολλα τραυματα. Δεν ξερω πως ηταν στην Ελλαδα, εννωω στο σχολειο. Γενικα  το πως περασατε ξερω απο την μητερα μου. Ακομα κυκλοφορειτε με μασκες σε νοσοκομεια και κλειστους χωρους τουλαχιστον. Εδω τις εχουμε πεταξει εδω και παρα πολυ καιρο.    Ετσι λοιπον αποφασησα να ασχοληθω λιγο πιο πολυ πανω σε αυτα τα παιδια, κυριως για να τα καταλαβω και για να τα βοηθησω οσο μπορω και εαν μπορω. Μου κανουν που μου κανουν τη ζωη δυσκολη, ε ας την κανω λιγο ευκολοτερη. Τελειωνω τον Ιουνιο. Πρεπει να παραδωσω μια τελικη εργασια 5000 λεξεων. Φυσικα στα Νορβηγικα. Παλουκι. Στα δυο αυτα χρονια εγραψα 4 εργασιες της ταξεως 2500 λεξεων, και καθε φορα ζοριζομουν να βρω αυτες τις λεξεις. Και τωρα επρεπε να ειναι 5000!! Ευτυχως το θεμα το διαλεξα μονη μου και φυσικα ειπα να γραψω για την κοινωνικοποιηση των παιδων και πως το σχολειο μπορει να βοηθησει σε αυτο. I played  it smart που λενε και στο χουριο μου. Το θεμα αυτο ειναι τεραστιο απο μονο του οποτε σιγουρακι θα βρω αυτες τις 5000 λεξεις. Εχω αρχησει και τη γραφω απο τον Μαρτιο. Δουλευω μαζι της μονο σαββατοκυριακα και αργιες. Δευτερα με Παρασκευη γυριζω πτωμα απο την δουλεια ουτε μηνυμα στο κινητο δεν μπορω να γραψω, σιγα μη γραψω για την εργασια. Ευτυχως υπηρχε ενδιαμεσα ενα Πασχα, κατι Σαββατοκυριακα με μπιχλα καιρο που δεν ηθελα να βγω εξω, αλλα θυσιασα και μερικα ηλιολουστα Σαββατα γιατι θελω να τελειωνω με αυτο. Σημερα την ολοκληρωσα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο. Μενει να την δει η καθηγητρια μου και να μου πει αν ειναι οκ ή αν χρειαζεται να σβησω κατι και να γραψω κατι αλλο. Συνεβει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα. Αναγκαστικα να σβησω 1000 λεξεις και να τις ξανααναπληρωσω γραφοντας κατι αλλο (αλλιως θα ειχα τελειωσει απο την προηγουμενη εβδομαδα). Ελπζω να μην ξανασυμβει Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ και αν θα με βαθμολογουσα θα μου εβαζα  αυστηρα Α. Το οτι στα γεραματα μου θα εγραφα εκθεση (διπλωματικη οπως θελετε πεστε το) ακαδημαικου τυπου (ναι, ναι δεν ειναι παιξε γελασε) ΣΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ουτε που το περιμενα να μου συμβει. Μεχρι τωρα ολες μου οι εργασιες εχουν βαθμολογηθει με Β  (με πολυ καλα σχολια απο κατω) που κατα την καθηγητρια μου σημαινει πολυ καλη βαθμολογια γιατι δεν εχει δωσει ποτε Α. Βεβαια δεν την ρωτησαμε αν ειναι τοσο αυστηρη και στην τελικη εργασια. Προφανως θα ειναι γιατι αυτη θα κρινει το πτυχιο. Παντως μεχρι τωρα εχω ακολουθησει ολους τους τεχνικους κανονες της. Το ποσες λεξεις θα εχει η καθε παραγραφος,  τις αποστασεις, την αναπτυξη της και το argumentation. Δεν το κανω για τον βαθμο, αλλα γιατι ειμαι τελειομανης. Και γιατι θελω να ειναι ωραια. Πεσαμε στην περιπτωση.  Αλλωστε μετα την παραδωση της εργασιας θα ακολουθησει προφορικη εξεταση πανω στην εργασια μου και αυτη θα κρινει τον βαθμο που θα παρω. Και Β πχ να μου δωσει  (λεμε τωρα) μπορει η προφορικη εξεταση να μου ανεβασει τον βαθμο. Το προφορικο το θεωρω πιο δυσκολο παντως (γραφω καλυτερα απο οτι μιλαω), αλλα για αυτο θα αγχωθω μετα τις 2 Ιουνιου.  Και για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι εχω κανει σας βαζω μια φωτογραφια απο τα βιβλια που χρησιμοποιησα για να την γραψω. 12 ττον αριθμο
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. frozen_petros
      frozen_petros
      (50 years old)
    2. Georgios_Elena
      Georgios_Elena
      (43 years old)
    3. giannhs aspra spitia
      giannhs aspra spitia
      (39 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,864
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,738
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Panos90
    Joined
×
×
  • Create New...