Jump to content
vro

Τροχαία Ατυχήματα

Recommended Posts

Σεβασμος στους νεκρους , εχουμε πει πολλα για πολλους, και βγαζουμε την ουρα μας απεξω Ολοι εχουμε καποιο ειδος παιδειας αλλα πολλες φορες ωθουμαστε να το προσπερασουμε.

Οσο αφορα το εξωτερικο , απλα δε κανουμε μαγκιες γιατι δεν θελουμε να μπλεξουμε.

Και οχι για να το παιξουμε ευρωπαιοι.

• Like 2

101277.jpg

Μόλις είδα στο YouTube έναν εμπειρογνώμονα να λέει ότι με βάσει το βίντεο το αυτοκίνητο τα τελευταία 60 μέτρα τα διανύει με 257χλμ. μεχρι τη σύγκρουση!!!

257??? Ταχύτητα F1!!!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποια Φ1, αυτοι πανε λιγοτερο ..μονο στις ευθειες....

Απογειωση Φ16 ειναι αυτη η ταχυτητα...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

...

Εχουμε εναν απο τους μεγαλυτερους αριθμους αποφοιτων ανωτατης εκπαιδευσης και ο αναλφαβητησμΟς ειναι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ.

για αυτους τους λογους αλλα και αλλους το ατυχηματα επρεπε να εχουν μειωθει. Αντιθετως εχουν αυξηθει.

Αυτο απλα αποδικνυει οτι ο ιαβερης και ο καθε ιαβερης λεει βλακειες.

Ειναι μια μεγαλη κουβεντα το τι προκαλει τα τροχαια αλλα αυτο δεν ειναι το κακο μας το κεφαλι.

Το ότι ένας άνθρωπος είναι μορφωμένος δε σημαίνει ότι έχει και παιδεία. Απλά έχεις μεγαλύτερες απαιτήσεις από αυτούς τους ανθρώπους. Κι εγώ πανεπιστημιακή μόρφωση έχω αλλά χτες στο ίδιο νήμα έβριζα θεούς και δαίμονες ακόμα κι ανθρώπους που έχουν φύγει από τη ζωή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δε νομίζω αυτό να είναι δείγμα καλής παιδείας από μέρους μου.

Τωρα στην οδηγική παιδεία δε βλέπω που κάνει λάθος ο Ιαβέρης. Όταν δε σέβεσαι τον διπλανό σου, θέτεις πέρα από την ατομική σου ακεραιότητα σε κίνδυνο την ακεραιότητα του ευρύτερου συνόλου, πετάς τον καφέ από το παράθυρο ή τη γόπα του τσιγάρου και προπαντώς δε σε νοιάζει ποιος θα πληρώσει τις μπάρες που έσπασες ή το κράσπεδο που κατέστρεψες όταν καβάλισες το πεζοδρόμιο για να παρκάρεις εκεί που γουστάρισες, είναι έλειψη παιδείας.

Άλλο μόρφωση - άλλο παιδεία.

Την ανάγκη των υψηλών προστίμων και της επιβολής τους την είδα όταν πέρασα τα σύνορα από Ελβετία προς Ιταλία. Μέχρι τα σύνορα όλοι μα όλοι κινούνταν 5-10km/h κάτω από το όριο. Με το που τα περάσαμε με πέρναγαν από πάνω. Απλά η κατάσταση στην Ιταλία είναι η ίδια με εδώ.

• Like 2

Ο Ιαβέρης λεει ότι λέει και έχει και ένα στυλ το οποίο δεν θα αρέσει σε όλους. Το βασικότερο ειναι οτι προσαρμοζει το στυλ του στην ...στατιστική, ενώ άλλοι της αγοράς που φωνασκούν στα μέσα ενημέρωσης, στην ...μπουρδολογική.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Το επιλεγμένο σημείο που έγινε πάρκιν και κατασκευάσθηκαν τουαλέτες ήταν το ενδεδειγμένο σε ένα τέτοιο δρόμο, με τέτοια είσοδο στο παρκιν? Όμως ότι και να λέμε η ταχύτητα σκοτώνει....

• Like 1

Παιδιά , ο άνθρωπος με την πορσε δεν ήρθε από τον δρόμο, ήρθε από το διάστημα σε ελεύθερη πτώση... 200 και βάλε χιλιομετρα ΠΡΙΝ την υπερστροφή του......

Edited by Χρήστος Μ.

Εδώ παμε 100 με τα πεδιλα, τα 200 με Πόρσε μας κάνουν εντύπωση?

• Like 3

101277.jpg

Εδώ παμε 100 με τα πεδιλα, τα 200 με Πόρσε μας κάνουν εντύπωση?

Εικόνα από το μέλλον: πιστέρ με ραντάρ στη βάση του κόκκινου Ηρακλή.

:shuriken:

• Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Με τα παπαράκια-γκατζετάκια που κουβαλάνε πλεον οι χιονοδρόμοι για να πιστοποιήσουν μέγιστη ταχύτητα, πολύ το φοβάμαι..... :P

• Like 2

Την προηγούμενη βδομάδα είδα ένα παλικάρι να κατεβαίνει την Αντιγόνη όλο ευθεία........Ήξερε το άθλημα δεν λέω , αλλά μόνο στην σκέψη να την κατέβω και να έρχεται από πίσω μου με έκανα να τραβήξω για άλλες πολιτείες.....

Το παλικάρι αυτο δεν ήξερε την τύφλα του ! (... σαν να ήμουν μπροστά, είναι βλάκας και δολοφόνος)

Αθλημα δεν κάνει κανένας τουρίστας χιονοδρόμος, ΑΘΛΗΜΑ κάνουν οι ΑΘΛΗΤΕΣ σε οργανωμένες πιστες! Οι υπόλοιποι είμαστε ..ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ...

Πιάσιμο απο το σβέρκο και σουτάρισμα απο το χιονοδρομικό κανα δυό ΣΚυριακα να συνέλθει....

• Like 5

Εικόνα από το μέλλον: πιστέρ με ραντάρ στη βάση του κόκκινου Ηρακλή.

Sort of...

Με χαρά θα λάμβανα κλήση από τη Lindsey....

Edited by panchristo
  • Like 4

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

...

Αυτο απλα αποδικνυει οτι ο ιαβερης και ο καθε ιαβερης λεει βλακειες.

...

Ενταξει, τωρα τα "ειδαμε" ολα...ελεος ρε Βασιλη, λυπησου μας...

Edited by snowholic

Καμμια λυπηση.

Το δυστυχημα ειχε σαφεστατες αιτιες και προσωπικες ευθηνες ((οχι μονο απο τον νεκρο οδηγο) .

Απο κει και περα το τι παπαριες ακουσα για φονικα σαξο και ζασταβα, για μνημονια και ξυλο που θελουμε οι κολωελληνες, για ελειψη παιδειας και τρελες σφαιρες....

Συγγνωμη δεν ειμαστε ολοι μαλακες.

Διπλα στο καθε μαλακα που μετρα την ταχυτητα του στο προγραμματακι για να πει οτι εφτασε τα 70 στον βακχο υπαρχουν τουλαχιστον αλλοι τοσοι σοβαροι σκληρα εργαζωμενοι μορφωμενοι και πολιτισμενοι συμπατριωτες μου.

• Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Τι να σου πω ρε Βασίλη, εγώ όταν οδηγώ βλέπω παντου γύρω μου τρολς πισω απο τιμονια...δεν βλέπω συμπατριώτες...

• Like 2

Διπλα στο καθε μαλακα που μετρα την ταχυτητα του στο προγραμματακι για να πει οτι εφτασε τα 70 στον βακχο υπαρχουν τουλαχιστον αλλοι τοσοι σοβαροι σκληρα εργαζωμενοι μορφωμενοι και πολιτισμενοι συμπατριωτες μου.

Επική ανάβαση στην καμπίνα του Βάκχου... Επιβάτης σχολίαζε για τα χιλιόμετρα που μπορείς να μαζέψεις στον Βάκχο, λέγοντας πως γνωστός "ταχύτατος" ντόπιος έφτανε τα 150km/h. Συνεπιβάτης ιδιοκτήτης σχολής σκι, τον προσγείωσε ανώμαλα για το τι είναι εφικτό και τι όχι στη συγκεκριμένη πλαγιά (κλίση-απόσταση).

• Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Με λυπεί περισσότερο που βγάζει ανακοίνωση ο Ιαβέρης (και καλά κάνει) πάρα η αρμόδια υπηρεσία του κράτους

• Like 2

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Τραγικο αλλα υπαρχουν πολυ σημαντικοτερα προβληματα για να ασχολουμαστε.......

• Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Τελικά μάλλον φταίνε τα χιονολάστιχα.......ήταν του 2006, και οι "ειδικοί " είπανε ότι είναι για χαμηλές ταχύτητες.....

Ευτυχώς που έχουμε και τους "ειδικούς" να μας ανοίγουν τα μάτια......

Γιατί εάν φορούσε καλοκαιρινά της ίδιας χρονολογίας τώρα θα ζούσαν όλοι.....Βέβαια οι γνώμες είναι σαν τις κ........τρυπίδες. Ολοι έχουν από μία.....

• Like 5

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Όπως αναφέρει και ο Σπύρος πιο πάνω είδα και εγώ πριν λίγο στην τηλεόραση ότι τα λάστιχα ήταν χειμερινά με DOT 4806 και δείκτη ταχύτητας V. Ελαστικά 10ετίας ούτε για τις βάρκες στον Πειραιά δεν κάνουν.

Φίλε Σπύρο καλοκαιρινό 10ετίας, έστω και σκληρή γομά Bridge, Pirelli κτλ, και ακόμα περισσότερο σε super cars όπως Porsche κτλ είναι εγκληματικό, για να μην πω τίποτε άλλο, να φοράς.

Πείτε μου πόσες φορές όποτε σας έχουν σταματήσει τροχαίοι για έλεγχο έχουν τσεκάρει τα ελαστικά σας. Δύο πράγματα να ελέγξουν μόνο: DOT και αν το καλοκαίρι φοράς χειμερινά, γιατί εδώ στην Ελλάδα μερικοί το κάνουν αυτό (το αντίστροφο, δηλαδή, το χειμώνα να φοράς χειμερινά το έχουμε αναλύσει και ξέρουμε τι παίζει οπότε ας το αφήσουμε στην άκρη).

Edited by Ελα Αλεκο

Μηδέν άγαν.

Κι ένα επίκαιρο video, με ψύχραιμο οδηγό και αίσιο τέλος.

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Τα λαστιχα της πορσε ηταν οπως η οικονομια μας..φουσκα...

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Κάνουμε ανάλυση στα λάστιχα , ενώ μπορεί να είχε πατήσει και τα 300σια.....

Ντάξει, πάμε για 15ο μνημόνιο....

• Like 1

Ο καθένας γράφει ότι του κατέβει. Στο μεταξύ αν δεν υπήρχε το βίντεο...... Μάλλον πρέπει να γίνουμε σαν τη Ρωσία υποχρεωτικά κάμερουλες σε όλα τα αυτοκίνητα για να βάλουμε και λίγο μυαλό. Ασε που όλοι οσοι γράφουμε εδώ μέσα κανένας μας δεν τρέχει με πάνω απο 120 και κανένας δεν έχει κάνει μαλακίες εκτός απο εμάς. Είναι αυτό που λέει εγώ δεν έχω κάνει τίποτα τα κάνουν όλα οι άλλοι.

• Like 3

9-2-05020.jpg