Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Νε αλλά δεν βοηθάμε ... δεν είναι και τόσο δύσκολο να τα πάρουμε μαζί μας μέχρι Αραχωβα ....

Και από ότι παρατηρω οι κάδοι είνα κενοί .......

Edited by vaggelis
  • Like 1

Νε αλλά δεν βοηθάμε ... δεν είναι και τόσο δύσκολο να τα πάρουμε μαζί μας μέχρι Αραχωβα ....

Και από ότι παρατηρω οι κάδοι είνα κενοί .......

Φέτος υπάρχουν αρκετοί κάδοι και σε πιο οργανωμένες ομάδες σε σχέση με πέρυσι. Μάλιστα, έχει και μπλε κάδους ανακύκλωσης (δεν ξέρω αν συλλέγονται σαν ανακύκλωσης, αλλά είναι μαζεμένοι και ξεχωριστά από τους ασημένιους).

Εμένα δε με βολεύει εκεί που μπήκανε φέτος, αλλά τα κουβαλάω στο αμάξι στον δρόμο για χιονοδρομικό ή για Αθήνα. (Έξω από Κωρύκειο και κοντά στον Ζάχο.)

Οι κάδοι ήταν γεμάτοι για πολύ καιρό. Ήρθε και το χιόνι και σκεπάστηκαν. Πολλοί ελεεινοί τύποι άφηναν σακκούλες σε άσχετα σημεία κοντά στον κεντρικό δρόμο και σε 2 μέρες τις είχαν σκίσει τα σκυλιά.

• Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Στο ΧΚΠ (καιρού επιτρέποντος) θα λειτουργήσουν:

ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ

Αφροδίτη, Βάκχος, Αίολος, Περικλής, Ηρακλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Παν και baby 1

Εντάξει σήμερα φυσαγε το πρωι, φυσικα βαριοντουσαν να περιμενουν που θα κοψει, αλλά και να μη φυσαγε το παραπάνω είναι ψευδές. Δεν ήταν σε θέση να λειτουργήσουν και το ήξεραν από πολύ νωρίς αλλά που να σεβαστείς τον πελάτη. Κρίμα για όσους ανεβηκαν

Σαν Καλή επικίνδυνη καφετέρια με αναβατηρες σαββατοκύριακου το παράτησαν τις καθημερινές και θα παλέψουν να δουλέψουν αύριο. Φοβάμαι ότι πάει για πολύ λιγότερα λίφτ από αυτά που αναφέρει παραπανω

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

δεν μαζευονται τα παγωμενα.

προτασεις να ακουω για διαφορετικο τροπο.

εδω δεν μπορουσατε να περασετε για πανου, θελετε να γινει και αποκομιδη?

τον χειμωνα δεν πρεπει να υπαρχουν σκορπιοι καδοι, αλλα συγκεντρωμενες εγκαταστασεις κλειστου τυπου.

γνώμη μου.

ομως αυτα που βλεπω ειναι αυτα που ηταν εκτος καδων, προφανως γιατι ηταν γεματοι.

εδω τα τσομπανοσκυλα δαγκωνουν τις ροδες, τα σκουπιδια θα αφηναν?

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

εγω πια δεν πιστευω καμμια ανακοινωση, παντού, οχι μονο παρνασσο.

τις διαβαζω μονο...αρνητικα.

πχ αν δεν εχει δια δεν παν ναχει λιακαδα, ναναι τελειως ξεπαγωτος ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ

για τον ηρακλη αν δεν τον εχει και δεν ειναι κανα σελεμπριτη πανου να παρει τηλ, να βρισει θεους και δαιμονες , να πεφτει ξυλο στον περικλοαιολο, πάλι τα ιδια.

Πραγματικά ελεεινοί ........

Αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το να επισημάνουμε στους σχετικούς δήμους το πρόβλημα και δεν βλάπτει να το κοινοποιήσουμε στην εισαγγελείς (ατυχώς τα σκουπίδια τρώγονται μαζί με τα πλάστηκα , όχι μόνο από τα αδέσποτα αλά και απ πρόβατα και κατσίκια ) δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο από μεριάς Αμφίκλειας η Σουβάλας ,θα πρέπει νομίζω σαν σύλλογος σε αυτό το θέμα να γίνουμε αυστηροί .

Sent from my iPad using Tapatalk

• Like 1

αναρωτιέμαι ....

πόσο ισχυροί είναι οι άνεμοι (χώρια την χιονόπτωση ή την ομίχλη) που κρατούν σήμερα ΟΛΗ την μέρα (μέχρι 12.30 τουλάχιστον), ΟΛΟ το βουνό σε αναστολή? (http://www.snowreport.gr/parnassos/)

Είναι σημαντική η ειλικρινή (και με αξιόπιστα-αντικειμενικά στοιχεία), αμφίδρομη επικοινωνία ΧΚΠ με τους φίλους του....προκειμένου να "κτίζεται" διαχρονικά μια ΣΧΕΣΗ εμπιστοσύνης και αλληλοκατανόησης αλληλοσεβασμού....

Νομίζω πρέπει να υπάρχει πληρέστερη (όχι μόνο άπαξ ημερησίως, "απολογιστικά" μόνο αλλά και "προβλεπτικά") και εγκαιρότερη (νωρίς το πρωί και κατά την διάρκεια της μέρας....) ενημέρωση- τεκμηρίωση από ΧΚΠ...(δόξα τω θεώ......υπάρχει το internet..κλπ..κλπ....)

Ελπίζω το Σάββατο πρωί (αναμένεται ύφεση ανέμων από σήμερα-Παρασκευή μεσημέρι...) να είναι έτοιμοι προς λειτουργία οι 2 άξονες (αφροδίτη-βάκχος και ηρα-ηνίοχος-ερμής) και στην συνέχεια να δοθούν προοδευτικά και οι υπόλοιποι αναβατήρες και πίστες.....

Κυριακή προβλέπεται ωραία χιονοδρομιο-μέρα με βοριαδάκι-λιακάδα...

Είναι αξιοσημείωτες τέτοιες μέρες στην "Ελλαδίτσα μας"..φρέσκο χιόνι+λιακάδα+πλήρη λειτουργία ΧΚΠ...

http://www.meteo.gr/cf.cfm?city_id=197

https://gr.snow-forecast.com/resorts/Mount-Parnassos/6day/mid

http://www.poseidon.hcmr.gr/weather_forecast_gr.php?area_id=gr

https://freemeteo.gr/kairos/parnassos/o-kairos-tora/simeio/?gid=9032030&language=greek&country=greece

Είδωμεν...

Edited by PanosDrivas
  • Like 2

post-911-0-62137900-1548413012_thumb.jpg

Σωτήρη για...εξωτερικευσε...λιγο το χιονι...

γιατι αυριο το πρωι θα ειναι αργα.

• Like 2

Παιδιά ερώτηση αν και το έχουμε πει σε πολύ παλιό ποστ. Επειδή έχω πάρει κουβέρτες είμαι καλυμμένος η χρειάζονται οπωσδήποτε αλυσίδες? Πχ για τέταρτη!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

attachicon.gif50895601_296655337705755_3450538985728770048_o.jpg

Σωτήρη για...εξωτερικευσε...λιγο το χιονι...

γιατι αυριο το πρωι θα ειναι αργα.

ελπίζω ο "αδύνατος κρίκος"¨της όλης αλυσίδας (ενημέρωση-πρόσβαση-πάρκιγκ-έκδοση εισιτηρίων-αναβατήρες-πίστες-κτίρια κλπ) να μην είναι και πάλι οι "εκχιονιστικές ανέμες"...

• Like 1

Παιδιά ερώτηση αν και το έχουμε πει σε πολύ παλιό ποστ. Επειδή έχω πάρει κουβέρτες είμαι καλυμμένος η χρειάζονται οπωσδήποτε αλυσίδες? Πχ για τέταρτη!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

θα σου πρότεινα να μην ανέβεις χωρίς αλυσίδες....μην εμπιστεύεσαι τις "κάλτσες"

• Like 3

Για να μας πουν οι ειδικοί ...

Αύριο Σάββατο το ΧΚΠ είναι για τους πολύ τολμηρούς μόνο ?

C?

Το αραχωβα μετεο μολις ποσταρε οτι θα ξαναεχουμε φαινομενα αργα το βραδυ.

Συνηθως παρνασσο πεφτουν μεσα.

Οτι λοιπον πληροφορηση υπαρχει μπορει να μεταβληθει την νυχτα.

Προσοχη στο χιονι γιατι πεφτει αρκετο σε κλειστο βουνο και δεν εχουμε ιδεα πως καθετε.

Οι χιονοπτώσεις συνεχίζονται και αύριο.

Χιονοπτώσεις και θυελλώδεις νότιοι άνεμοι σήμερα στο ΧΚΠ. Μετά από τρεις συνεχόμενες αναστολές λειτουργίας, υπήρξε οριστικό κλείσιμο στις 12:00.

Αύριο συνεχίζονται οι χιονοπτώσεις αλλά εξασθενούν οι άνεμοι οπότε δεν θα υπάρχει και πρόβλημα στην λειτουργία των αναβατήρων.

ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ

Αφροδίτη, Βάκχος, Αίολος, Περικλής, Ηρακλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Παν, Παν και baby 1

ΠΙΣΤΕΣ

Αφροδίτη (1, 1α), Βάκχος (2, 2α, 2β, 15 α), Περικλής (5), Ηρακλής (8, 15), Τηλέμαχος (3), Αίολος (4), Διηάνειρα (12), Ήρα (7 & 7α), Ηνίοχος (6), Παν (10),

Ερμής (11), snowpark και baby 1.

ΚΑΙΡΟΣ

Αύριο αναμένουμε χιονοπτώσεις. Οι άνεμοι θα πνέουν ΒΔ μέτριοι

και η θερμοκρασία θα κυμανθεί μεταξύ -4C έως -2C.

ΔΡΟΜΟΙ

Όλοι οι δρόμοι που οδηγούν στο ΧΚΠ είναι ανοιχτοί αλλά χρειάζονται αλυσίδες.

Για τη δική σας ασφάλεια όταν οδηγείτε στο βουνό να έχετε πάντοτε μαζί σας αντιολισθητικές αλυσίδες.

ΩΡΑΡΙΟ

Το ωράριο του ΧΚΠ αύριο θα είναι 08:00-16:00 (τελευταία κάθοδος Αφροδίτης 16:30).

Αυτος ο παν παν πρωτου γινει λιφτ δημοσιογραφος δεν ητανε;

Αυτα εγραψε και οτι θελετε πιστευετε.

Απο αερα δεν θαχει προβλημα.

Απο παγοποιηση, θαψιμο κλπ δεν ξερω.

Και 8 το πρωι;

Προφανως σοβαροι ανθρωποι ειναι κατι παραπανω απο εμενα ξερουν..

Και οι δρομοι ανοιχτοι και ο μπαλαλουκας δαμασμενος....

Βρε μηπως δεν εριξε τοσο χιονι;

Λες;

Απο αραχωβα μετεο, μια ωρα πριν μπαλαλουκας και δρομος για δαδι ανοιχτος με αλυσιδες.

Φίλε C,

νομίζω αύριο Σάββατο θα ναι καλά στο χκπ ....όχι μόνο για τους πολύ τολμηρούς!

"Βλέπω" δρόμους ανοικτούς,αναβατήρες να "τσουλάνε", καιρό να κοπάζει ... άρα καιρού επιτρέποντος ελπίζω αύριο να τσουλήσει "όμορφα" το σύστημα...

Edited by PanosDrivas

Φίλε C,

"Βλέπω" δρόμους ανοικτούς,αναβατήρες να "τσουλάνε", καιρό να κοπάζει ... άρα καιρού επιτρέποντος ελπίζω αύριο να τσουλήσει "όμορφα" το σύστημα...

Φίλε Πάνο πήρα τα ρίσκα μου , φόρτωσα και το σκύλο μου και ειμαι πάνω ήδη ... Και ένα καφέ να πιω είμαι οκ xD

Ψ!

Edited by C
  • Like 6

ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ

Αφροδίτη, Βάκχος, Αίολος, Περικλής, Ηρακλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Παν, Παν και baby 1

Φίλε C,

Σε δυο post το φετινό πρόβλημα του Παρνασσού (δεδομένου ότι τα ΕΤΑΔ τον έχουν παρατήσει με πενιχρά μέσα και ανύπαρκτο προσωπικό, ενώ έχουν αποφασίσει καθημερινές να είναι παρατημένος)

Κάθε μέρα ο Σωτ εεεεε ο υπέυθυνος επικοινωνίας την τυπική ολόιδια ενημέρωση που έχουμε ακόμα και αν είναι όλοι βέβαιοι ότι θα είναι όλο κλειστό και σε δυο γραμμές μια τόσο απλή πληροφορία του Δρίβα που ενημερώνει τον κόσμο.

Εγώ δεν τους εμπιστεύτηκα, έκατσα σπιτι, μάλλον ανοίγουν όλα αλλά θα το δούμε όσο περνάει η μέρα. Και πάλι έλεγε ανοιχτά από το πρωί ενώ ήξεραν ότι δεν θα είναι έτσι.

Φυσικά με πολύ πιο έυκολες συνθήκες καθημερινή όλο κλειστό.

Σε αυτό το σημείο να πούμε ότι βάση των προδιαγραφών του level 4 απλά δεν πρέπει να ανοίξει η Φτερόλλακα (παντού φυσικές χιονοστιβάδες χωρίς πρόκληση, η 6 ή έχει 5-6 πιστερ και παντού δίχτυα ή είναι κλειστή, πχ η Καλλιόπη και τα πρώτα λούκια Δια σίγουρα σκάνε με 4). Το Ελληνικό Level 4 είναι κάτι διαφορετικό. Δυστυχώς ένα σημαντικό κομμάτι ασφαλείας του σκι παγκοσμίως το καταστρέψαμε.

Τον κατέστρεψε τον Παρνασσούλη μας η νέα διεύθυνση κρίμα και τον αγαπάμε τόσο. Επικίνδυνη καφετέρια Σαββατοκύριακου με ψευδή ενημέρωση τον έκανε.

Αποτελέσματα σε μέρες: 12 ψευδή ενημέρωση, 35 κλειστός Διας, 24 ψευδές Level

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Έχει πάει 12 Φτερό δε βλέπω να κουνιέται κάτι και λένε για παγοποίηση. Συμπερασματικά απλά είναι ψευδής η χτεσινή ενημέρωση.

Από την άλλη και Καλάβρυτα η άγκυρα κλειστή.

Σκι στη Νότια Ελλάδα. Τζόγος και άγχος, να ανέβω κι αν κάτσει, αν δεν ανέβω και τους κάτσει?

Τόσο δύσκολο είναι να μας λένε την αλήθεια όταν η βενζίνη κάνει 2 και 3 φορές το κόστος της κάρτας? Δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο ζημιά κάνουν στα Χιονοδρομικά?

• Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Έχει πάει 12 Φτερό δε βλέπω να κουνιέται κάτι και λένε για παγοποίηση. Συμπερασματικά απλά είναι ψευδής η χτεσινή ενημέρωση.

Από την άλλη και Καλάβρυτα η άγκυρα κλειστή.

Σκι στη Νότια Ελλάδα. Τζόγος και άγχος, να ανέβω κι αν κάτσει, αν δεν ανέβω και τους κάτσει?

Τόσο δύσκολο είναι να μας λένε την αλήθεια όταν η βενζίνη κάνει 2 και 3 φορές το κόστος της κάρτας? Δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο ζημιά κάνουν στα Χιονοδρομικά?

Βρε συ Μιχάλη, αφού δεν τους ενδιαφέρει (και δεν τους ενδιαφέρεις κιόλας σαν πελάτης από ότι φαίνεται) γιατί να το κάνουν;

Τελοσπάντων ελπίζω αύριο κάτι συννεφιές που είδα στον Παρνασσό να μην είναι τόσο χαμηλά! Πως το βλέπεις;

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Μια χαρά θα είναι αύριο. Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον μας τα έφαγαν όλα. Ας μας πουν όσοι πήγαν σήμερα (και εύγε τους, και εύγε και στο προσωπικό του χκπ που κατάφερε και το ανοιξε)

Αν τα έφαγαν καλαβρυτα

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Της Φτερόλακκας είναι αφάγωτα ... Η μέρα γαμ***** μέχρι τις 13.00 που ήρθε το πούσι.

C.

Μια χαρά θα είναι αύριο. Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον μας τα έφαγαν όλα. Ας μας πουν όσοι πήγαν σήμερα (και εύγε τους, και εύγε και στο προσωπικό του χκπ που κατάφερε και το ανοιξε)

Αν τα έφαγαν καλαβρυτα

• Like 3

Της Φτερόλακκας είναι αφάγωτα ... Η μέρα γαμ***** μέχρι τις 13.00 που ήρθε το πούσι.

C.

Αν μπορείς εξήγησέ τι συνέβη γιατί υποτίθεται και συνδετικό και Φτερόλλακα δουλεύουν αλλά στις κάμερες δε βλέπω σκιερ να κατεβαίνει καθόλου. Αν δε βαριέσαι πες και αν ρίξει κάνα ψιλό.

Σκι στην Νότια Ελλάδα: Ρίσκο μυστήριο και πάθος...

Με τον καιρό δε θέλω ου, δεν είχα υποσχεθεί λιακάδα όλη μέρα.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Φτερό δεν άνοιξε το συνδετικό μέχρι που έφυγα (2 παρά) , υποθέτω και 6-7 γι αυτό και είπα αφάγωτα τα διάφορα. Ο Ηρακλής άνοιξε κατά τις 11 παρά αν θυμάμαι καλά. Κόσμος ελάχιστος.

Αν βρέξει σπίτι μου θα ρίξει σίγουρα πάνω - θα ενημερώσω.

C.

Αν μπορείς εξήγησέ τι συνέβη γιατί υποτίθεται και συνδετικό και Φτερόλλακα δουλεύουν αλλά στις κάμερες δε βλέπω σκιερ να κατεβαίνει καθόλου. Αν δε βαριέσαι πες και αν ρίξει κάνα ψιλό.

• Like 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Υπομονή έως ότου το δουν οι διαχειριστές και ανοίξουν την πρόσβαση. 🙂
    • γιατι δεν μου βγαζει Μελος ΕΣΤΟΥΧ? θα επρεπε...
    • Πουλήθηκαν, ευχαριστώ!
    • Ambition +1 και από εμένα. Στο μεταξύ τις δέστρες τις έχω δώσει και έχω ξεχάσει να το γράψω.. 🙄   Α οκ, κομπλέ για τη μπότα γιατί στο δικό μου πρώτο "tour" που ήταν μια σύντομη ανάβαση απ΄τη βάση του φαλακρού στη κορυφή του παππού, θυμάμαι με τις alpine μπότες το είχα ψιλομετανιώσει. 😅 Όσον αφορά το setup, καλά το σκέφτεσαι. Εννοείται πως μπορείς να κάνεις θυσίες στο uphill εφόσον δεν κυνηγάς το performance εκεί και να ευχαριστιέσαι τη κατάβαση. Kαι αν έχεις πόδια και πνευμόνια να ξέρεις πως δεν περιορίζεσαι στο sidecountry και στις βόλτες μικρής διάρκειας. 😎 Πάνω σε τι πέδιλα τις προορίζεις; Μπότες έχεις βρει; 
    • Τις ambition της έχω και εγώ. Όσο τις έχω χρησιμοποιήσει και με αλπική μπότα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στο ανέβασμα. Στο κατέβασμα επίσης μια χαρά με την εξαίρεση ότι το πόδι είναι λίγο πιο ψηλά από μία normal δέστρα. Οπότε μια αλλαγή δέστρας χωρίς αλλαγή μπότας θεωρώ πως θα ήταν οκ τουλάχιστον για αρχή!
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Thomas Christopoulos
      Thomas Christopoulos
      (28 years old)
    2. ThozeR_
      ThozeR_
      (28 years old)