Jump to content

Recommended Posts

"Διάχυτη προβολή δίσκου αυχένα με συνοδά ήπια πιεστικά φαινόμενα" δλδ κήλη. Το αριστερό μου χέρι είχε χάσει κατα πολύ σε αίσθηση και δύναμη. Θέλει λίγο προσοχή,οι ειδικοί όμως είναι ενθαρυντικοί! Περισσότερο προβληματίζει το κρύο που έχουμε στο σπορ μας,παρά η καταπόνηση,ιδιαίτερα στην παρούσα φάση. Προσέξτε τους αυχένες σας παίδες. Στάση ύπνου,γραφείου και η έκθεση σε παγωμένα ρεύματα αέρα!!

Περαστικά σου.

Πόσο δίκιο έχεις για την στάση, κυρίως του γραφείου. Την έχω πατήσει αρκετές φορές.

• Like 2

Ο αυχενας από το γραφειο δυσκολα...μηπως ξαπλωνες πολυ σε καναπε κλπ;;; η απο καμια αποτομη κινηση;;; 

Το γραφειο ειναι νουμερο ενα εχθρος για την μεση...ευτυχως εκει που είμαι τωρα το πηρανε χαμπαρι κ φερανε γραφεια που σηκωνονται κ δούλευες κ όρθιος 

Κ γενικα πολύ γυμνστικη για την μεση κλπ

Περαστικα παντως

• Like 2

Snow is on my D.N.A.

Δυστυχως, και τα δυο αρχηγε μου!...

Ενα-δυο χρονια απο τοτε που επιασα δουλεια στην Exxon Production Research, ο ενας απο τους δυο μεγαλους μυες παραλληλους με την σπονδυλικη στηλη απεκτησε μια μονιμη συσπαση. Τοτε, ουτε βαρυς ημουν, και γυμναστηριο και τρεξιμο εκανα. Η συσπαση, συσπαση.

Το 91 μετατεθηκα στην Exxon Research and Engineering. Τοτε ειχαμε αρχισει να παιρνουμε χαμπαρι για εργονομια στο γραφειο. Μου εκαναν καποιες μεταβολες στο υψος της οθονης και του πληκτρολογιου και αισθανομουν πιο χαλαρος και ξεκουραστος, αλλα... η συσπαση, συσπαση.

Το 96 με μεταθεσαν Νορβηγια. Την δευτερη μερα ηρθε τεχνικος και μου ρυθμισε ολο το γραφειο. Υψος πολυθρονας, υψος γραφειου για γραψιμο, υψος (και γωνια) πληκτρολογιου, υψος (βαθος καλυτερα γιατι βαλαν το μονιτορ CRT ε... σε μια γουβα) και γωνια μονιτορ, υψος σχεδιαστηριου. Μετα απο 4-5 μηνες η συσπαση... ποια συσπαση? Ειχε εξαφανιστει!

Οταν γυρισα Χιουστον, γυρισε και η συσπαση, σε δυο βδομαδες. Λαπτοπ πλεον, χωρις ρυθμισεις...

Τωρα εχω μονιμα αυχενικα προβληματα λογω τηλεορασης. Ουτε ο καναπες βολευει, ουτε μια ψευτο-εργονομικη πολυθρονα απο την ΙΚΕΑ. Στο γραφειο στο σπιτι, εχω μια εργονομικη πολυθρονα (Haworth ZODY) που ειναι καταπληκτικη, καθως και εργονομικο πληκτρολογιο που ρυθμιζεται καθ'υψος απο ορθιος μεχρι καθιστος χωρις στηριξη για τους αγκωνες. Ολα καλα, αρκει να μην παω να δω τηλεοραση. Ψαχνω για εργονομικη πολυθρονα τηλεορασης, η Ekornes Stressless ειναι εξαιρετικη, αλλα εχει $4 χιλιαρικα! Ιδωμεν!

Παρμπιπτονως, τα καλυτερα εργονομικα καθισματα τα εχει η Πορσε!. Οταν φεραμε το αμαξι απο Νεα Υορκη, καναμε 700 χλμ/μερα και βγαιναμε απο το αμαξι φρεσκοι φρεσκοι. Μας εκανε φοβερη εντυπωση! Δυστυχως δεν χωραει 40 ιντσες τηλεοραση, ουτε μπορω να βαλω την Πορσε στο σαλονι...

• Like 3

Το Photobucket τελικα τσακισε και αφησε τους ομηρους...

20 hours ago, MakisM said:

Δυστυχως δεν χωραει 40 ιντσες τηλεοραση, ουτε μπορω να βαλω την Πορσε στο σαλονι...

Μπορείς όμως να βγάλεις το ένα κάθισμα (ή να ψωνίσεις μεταχείρω) και να το μοντάρεις στο σαλόνι σου 😄😄

• Haha 2

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Κάποιες ασκησούλες καθημερινά βοηθούν ..... διαφορετικά δεν κάνει να αγνοούμε τους φυσικοθεραπευτές 

• Like 1

Έχω αυχενικό κυρίως λόγω ορθοστασίας και έπειδη όλη μέρα κοιτάζω κάτω λόγω επαγγέλματος. (Ζαχαροπλάστης)  Έκανα κάθε χρόνο πολλές φυσιοθεραπείες  χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα μέχρι που ένας φυσιοθεραπευτής που είχε βαρεθεί να με βλέπει μου εξήγησε ότι όσο θεραπείες και να έκανα το πρόβλημα θα παρέμενε κυρίως λόγο αγυμνασιας των συγκεκριμένων μυών.μου έδειξε μερικά σετ ενδυνάμωσης και στρετσινκγ των μυων και τα τελευταία χρόνια έχει σχεδόν φύγει η ενόχληση. Τις κάνω αν όχι καθημερινά τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα. Κάθε φυσιοθεραπευτής που σέβεται τον εαυτό του μπορεί να σου δείξει τέτοιες ασκήσεις.....

• Like 1

WORK FOR IT!

On 2/23/2020 at 2:23 PM, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Έχω αυχενικό κυρίως λόγω ορθοστασίας και έπειδη όλη μέρα κοιτάζω κάτω λόγω επαγγέλματος. (Ζαχαροπλάστης)  Έκανα κάθε χρόνο πολλές φυσιοθεραπείες  χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα μέχρι που ένας φυσιοθεραπευτής που είχε βαρεθεί να με βλέπει μου εξήγησε ότι όσο θεραπείες και να έκανα το πρόβλημα θα παρέμενε κυρίως λόγο αγυμνασιας των συγκεκριμένων μυών.μου έδειξε μερικά σετ ενδυνάμωσης και στρετσινκγ των μυων και τα τελευταία χρόνια έχει σχεδόν φύγει η ενόχληση. Τις κάνω αν όχι καθημερινά τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα. Κάθε φυσιοθεραπευτής που σέβεται τον εαυτό του μπορεί να σου δείξει τέτοιες ασκήσεις.....

δεν μπορεις να σηκωσεις τον παγκο η να καθεσαι σε σκαμπω??

για κανα δυο χρονια δουλευα κ εγω σε τετοια σταση...ο παγκος ηταν πολυ χαμηλος (πριν ητνα μια γυναικα στην θεση μου) και ημουνα συνεχεια σκυμμενος...οταν περασε ο γιατρος εργασιας επαθε σοκ...την αλλη μερα φερανε παγκο που ανεβοκατεβαινε (δεν σου λεω να αγορασεις αυτο..ισως ειναι ακριβο) αλλα φερανε  κ ενα σκαμπω για να καθομαι με ροδιτσες το οποιο ηταν σαν να καθεσαι σε σελα αλογου...ομως αναμεσα στα ποδια ηταν κενο για να μην πιεζεται ο προστατης....φαινοταν πολυ ανοητο υποθετω αλλα προφανως εκανε δουλεια

Snow is on my D.N.A.

27 minutes ago, Turms said:

δεν μπορεις να σηκωσεις τον παγκο η να καθεσαι σε σκαμπω??

για κανα δυο χρονια δουλευα κ εγω σε τετοια σταση...ο παγκος ηταν πολυ χαμηλος (πριν ητνα μια γυναικα στην θεση μου) και ημουνα συνεχεια σκυμμενος...οταν περασε ο γιατρος εργασιας επαθε σοκ...την αλλη μερα φερανε παγκο που ανεβοκατεβαινε (δεν σου λεω να αγορασεις αυτο..ισως ειναι ακριβο) αλλα φερανε  κ ενα σκαμπω για να καθομαι με ροδιτσες το οποιο ηταν σαν να καθεσαι σε σελα αλογου...ομως αναμεσα στα ποδια ηταν κενο για να μην πιεζεται ο προστατης....φαινοταν πολυ ανοητο υποθετω αλλα προφανως εκανε δουλεια

Ναι ο πάγκος μου είναι πολύ ψηλά. Και κάπως γίνεται πιο βολικό αλλά το να κάθεσαι σε σκαμπό είναι σχεδόν αδύνατο γιατί πρέπει να κάνω συνεχώς κινήσεις αριστερά και δεξιά για να παίρνω είτε υλικά είτε κάποιο εργαλείο. Μόνο στην περίπτωση που φτιάχνω κάτι πχ μια φιγούρα από ζάχαρη και όλα είναι πολύ κοντά μου μπορώ να κάθομαι σε σκαμπό και το κάνω. Επίσης οι κάλτσες διαβαθμισμενης συμπίεσης κάνουν τεράστια διαφορά ειδικά σε περιόδους γιορτών που δουλεύω συνήθως χωρίς ρεπό και 12ωρα...

WORK FOR IT!

On 2/23/2020 at 3:23 PM, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

..ένας φυσιοθεραπευτής που είχε βαρεθεί να με βλέπει μου εξήγησε ότι όσο θεραπείες και να έκανα το πρόβλημα θα παρέμενε κυρίως λόγο αγυμνασιας των συγκεκριμένων μυών.μου έδειξε μερικά σετ ενδυνάμωσης και στρετσινκγ των μυων και τα τελευταία χρόνια έχει σχεδόν φύγει η ενόχληση. Τις κάνω αν όχι καθημερινά τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα. Κάθε φυσιοθεραπευτής που σέβεται τον εαυτό του μπορεί να σου δείξει τέτοιες ασκήσεις.....

Ζητήστε να σας δείξουν κινήσεις και ασκήσεις μηχανικής ανακούφισης και θεραπείας (McKenzie πχ). Τα αποτελέσματα είναι άμεσα και θεαματικά. Προφανώς οι ασκήσεις ενδυνάμωσης-συντήρησης είναι απαραίτητες.

• Like 1

Practice makes perfect