Jump to content
Petrinio

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΕΣ 2021

Recommended Posts

17 hours ago, mil said:

850 με ημιδιατροφη και όλα τα μεταφορικά

Μοιάζει με ληστεία εκκλησίας!!!! Πραγματικά Μπράβο σας!

Edited by Velissarios

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Velissarios said:

Μοιάζει με ληστεία εκκλησίας!!!! Πραγματικά Μπράβο σας!

Προφανώς και αεροπορικά χωρίς χρέωση εξοπλισμού και μεταφορά από αεροδρομιο και το ξενοδοχείο *** σιγουρα καλύτερο των αντιστοιχων σε Ιταλια και Γαλλια. Θα το συνέκρινα με τα **** σε Ιταλία και Γαλλία που έχει πάει ο σύλλογος και από αυτά που έχω δει, θα το θεωρούσα αρκετά καλύτερο εκτός πισίνας (πραγμα απολύτως αδιάφορο για εμενα).

και να φανταστείς υπήρξε αρκετός κόπος για να πείσεις αρκετούς ότι αυτή η τιμή ήταν καλή. Ακομα και τωρα γράφτηκε ότι αρέσκομαστε να ανεβάζουμε φωτογραφιες από τις ελιτίστικες και πολυτελείς διακοπές μας...... και προκαλούμε «λέει» κιόλας....

Edited by mil
  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 Αυτό που παραξενεύει δεν είναι η επιλογή αλλά το ύφος μας σαν σύλλογος που είναι ακατανόητο Πχ 

# Όταν πας σε χιονοδρομικά κέντρα επιπέδου St moritz -zermatt-courchevel δεν πας  στα γύρω χωριά 

η πας η δεν πας ! #  

να που η αλήθεια είναι άλλη και η διαμονή στο Τες αποδεικνύει ότι σημασία έχει να γνωρίζουμε τα βουνά (φυσικά για τους νεαρούς χιονοδρόμος στο τσερματ υπάρχουν και πολύ φτηνότερα ) 
Να προσθέσω ότι το να προτείνουμε χιονοδρομικά κέντρα εκτός των γνώριμων δεν τα κάνει ανέφικτα ,αρκετοί είναι οι σύλλογοι που τα εξερευνούν 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακατανόητο είναι το ότι ενώ υπάρχει δυνατότητα επιλογής για κάθε επιθυμία, εξακολουθούμε να συζητάμε για τα αυτονόητα.

Και να γκρινιάζουμε ενώ δεν έχουμε καμία πρόθεση συμμετοχής.

  • Like 1
  • Love 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/27/2020 at 2:06 AM, mil said:
1 hour ago, vaggelis said:

 Να προσθέσω ότι το να προτείνουμε χιονοδρομικά κέντρα εκτός των γνώριμων δεν τα κάνει ανέφικτα ,αρκετοί είναι οι σύλλογοι που τα εξερευνούν 

Έχεις απόλυτα δίκιο με την διαφορά ότι για να γίνει αυτό πρέπει μέλη όπως εσυ που έχουν ιδέες για κάτι διαφορετικό να είναι πιο ενεργοί στις ΟΕ του συλλόγου και να κάνουν προτασεις για χιονοδρομικά η αφού το έχουν ψάξει μόνοι τους η το έχουν ψάξει μέσω τουριστικού γραφείου 

η ουσία είναι ότι πρέπει όλοι που ενδιαφέρονται να συνδράμουν με συγκεκριμένες προτασεις 

προσωπικα κάνω προτασεις για χιονοδρομικά  που με ενδιαφέρουν και κυρίως με διαμονή όσο γίνεται πιο κοντά στις πίστες ( αυτή είναι επιλογή δίκη μου και μιας παρέας μου) τις περισσ´οτερες φορές ο σύλλογος την αποδέχεται . 
ειμαι σίγουρος ότι το ΔΣ θα αποδεχθεί οποιαδήποτε ολοκληρωμένη πρόταση που θα φέρουν μέλη του !

με ενοχλεί άτομα που δεν ασχολούνται καθόλου και δεν αντιπροτείνουν να κριτικάρουν επιλογές χιονοδρομικών και κόστους ξενοδοχείων 

Edited by gatz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, mil said:

Ακατανόητο είναι το ότι ενώ υπάρχει δυνατότητα επιλογής για κάθε επιθυμία, εξακολουθούμε να συζητάμε για τα αυτονόητα.

Και να γκρινιάζουμε ενώ δεν έχουμε καμία πρόθεση συμμετοχής.

Το ότι κάνουμε συζήτηση δεν γκρινιάζουμε .. και υπάρχει πάντοτε πρόθεση συμμετοχής όταν και όποτε είναι ενδιαφέρουσα η προσφερόμενη δυνατότητα 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, gatz said:

 

Φίλτατε ,δεν θα μπορέσω να οργανώσω 

απο μέρους μου τη μόνη κριτική που έχω κάνει είναι ότι με ενόχλησε ότι λέγετε και υπέρ τονίζετε η προτίμηση μας σε 4στερα  .... και ενόχλησε το ότι αναφερθήκατε #στα γύρω χωριά # δεν κατάλαβα ότι  αστειευόσουν  όποτε σου οφείλω συγνώμη ...???

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, vaggelis said:

Το ότι κάνουμε συζήτηση δεν γκρινιάζουμε .. και υπάρχει πάντοτε πρόθεση συμμετοχής όταν και όποτε είναι ενδιαφέρουσα η προσφερόμενη δυνατότητα 

 

Το ύφος που αποπνέει από τα σχόλια σου, βγάζει μια διάχυτη μορφή γκρίνιας. Ίσως να την εκλαμβάνω λανθασμένα. Όμως αυτό εισπράττω.

Πάντα σε κάθε εκδρομή, είτε έχω ασχοληθεί ενεργά είτε όχι, είτε πολύ, είτε λίγο, αναζητείται φόρμουλα για να ταιριάξουν οι συνθήκες για να διευκολύνουν όσο το δυνατόν περισσότερες συμμετοχές. Οχι γιατί έχουμε κάποια υποχρέωση με την στενή ερμηνεία της λέξης, αλλά διότι αυτή αυτός είναι ο πραγματικός λόγος των εκδρομών, να έρχονται και να προσεγγίζονται και νέα άτομα πέραν όσων γνωρίζουμε και να διευρύνουμε τις συμμετοχές. Ακομα και πριν λίγα ποστ, έγραψες ότι δεν έχεις σκοπό να ακολουθήσεις σε οποιονδήποτε προορισμό. 
Οι εκδρομές που κανουμε είναι σε top προορισμούς που κάθε χιονοδρόμος θα έπρεπε να ονειρευόταν να επισκεφθεί. Η ποικιλία τιμών επίσης μεγάλη με σημαντική δυνατότητα συμμετοχής σε κόστος φτηνό. Άρα αδυνατώ να κατανοήσω το πως μεταφράζεται το «να είναι ενδιαφέρουσα η προσφερόμενη δυνατότητα». Διότι αυτό ισχύει εξ’ορισμου.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, vaggelis said:

Φίλτατε ,δεν θα μπορέσω να οργανώσω 

απο μέρους μου τη μόνη κριτική που έχω κάνει είναι ότι με ενόχλησε ότι λέγετε και υπέρ τονίζετε η προτίμηση μας σε 4στερα  .... και ενόχλησε το ότι αναφερθήκατε #στα γύρω χωριά # δεν κατάλαβα ότι  αστειευόσουν  όποτε σου οφείλω συγνώμη ...???

Η προτίμηση μου έχει να κάνει με την φιλοσοφία της εκδρομης που θέλω να οργανωσω

Τα άτομα που ξεκινάμε την προσπάθεια κάθε χρόνο θελουμε να πάμε μια εβδομάδα διακοπών που θα κάνουμε και σκι άρα για τις διακοπές του ο καθένας προτιμάει το καλύτερο που αντέχει οικονομικά . 
αλλά επειδή δεν σκέφτονται όλοι έτσι και πολλοί πάνε αποκλειστικά για σκι και δεν ενδιαφέρονται για ανέσεις προτείνω πάντα δυο ξενοδοχεία με διαφορετικές τιμές και φυσικά υπηρεσίες και σε σχετικά κοντινή απόσταση 

τωρα το ότι πάντα γεμίζει το ακριβό είναι μια άλλη συζήτηση !!!

 Το ότι φυσικά κανείς δεν θέλει να ασχοληθεί να οργανώσει κάτι και απλά κάνουν κριτική στα έτοιμα των άλλων με ξεπερνά και φυσικά δεν με ενδιαφέρουν οι κριτικές περί ελίτ vip diamonds και όλα τα σχετικά 

 

Edited by gatz
  • Like 1
  • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, mil said:

Το ύφος που αποπνέει από τα σχόλια σου, βγάζει μια διάχυτη μορφή γκρίνιας. Ίσως να την εκλαμβάνω λανθασμένα. Όμως αυτό εισπράττω.

Πάντα σε κάθε εκδρομή, είτε έχω ασχοληθεί ενεργά είτε όχι, είτε πολύ, είτε λίγο, αναζητείται φόρμουλα για να ταιριάξουν οι συνθήκες για να διευκολύνουν όσο το δυνατόν περισσότερες συμμετοχές. Οχι γιατί έχουμε κάποια υποχρέωση με την στενή ερμηνεία της λέξης, αλλά διότι αυτή αυτός είναι ο πραγματικός λόγος των εκδρομών, να έρχονται και να προσεγγίζονται και νέα άτομα πέραν όσων γνωρίζουμε και να διευρύνουμε τις συμμετοχές. Ακομα και πριν λίγα ποστ, έγραψες ότι δεν έχεις σκοπό να ακολουθήσεις σε οποιονδήποτε προορισμό. 
Οι εκδρομές που κανουμε είναι σε top προορισμούς που κάθε χιονοδρόμος θα έπρεπε να ονειρευόταν να επισκεφθεί. Η ποικιλία τιμών επίσης μεγάλη με σημαντική δυνατότητα συμμετοχής σε κόστος φτηνό. Άρα αδυνατώ να κατανοήσω το πως μεταφράζεται το «να είναι ενδιαφέρουσα η προσφερόμενη δυνατότητα». Διότι αυτό ισχύει εξ’ορισμου.

Δεν επιθυμώ να μετατρέψω το forum σε προσωπική αντιπαράθεση ,ο κάθε ένας από εμάς έχει την άποψη του για τον άλλον και δεν θα πρέπει αυτό να εκφράζεται  δημόσια. δεν έχω την ανάγκη προσωπικής προβολής και βρίσκομε εδώ για τον σκοπό του συλλόγου που θέλω να πιστεύω δεν είναι η οργάνωση εκδρομών. 
Θα έχω υπόψη μου την κριτική σας για το πρόσωπο μου για συμμόρφωση .

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, gatz said:

Η προτίμηση μου έχει να κάνει με την φιλοσοφία της εκδρομης που θέλω να οργανωσω

Τα άτομα που ξεκινάμε την προσπάθεια κάθε χρόνο θελουμε να πάμε μια εβδομάδα διακοπών που θα κάνουμε και σκι άρα για τις διακοπές του ο καθένας προτιμάει το καλύτερο που αντέχει οικονομικά . 
αλλά επειδή δεν σκέφτονται όλοι έτσι και πολλοί πάνε αποκλειστικά για σκι και δεν ενδιαφέρονται για ανέσεις προτείνω πάντα δυο ξενοδοχεία με διαφορετικές τιμές και φυσικά υπηρεσίες και σε σχετικά κοντινή απόσταση 

τωρα το ότι πάντα γεμίζει το ακριβό είναι μια άλλη συζήτηση !!!

 Το ότι φυσικά κανείς δεν θέλει να ασχοληθεί να οργανώσει κάτι και απλά κάνουν κριτική στα έτοιμα των άλλων με ξεπερνά και φυσικά δεν με ενδιαφέρουν οι κριτικές περί ελίτ vip diamonds και όλα τα σχετικά 

 

Δεν αναφέρομαι στο ότι προτιμητέα είναι η πολυτελή διαμονή , αυτό που ενοχλεί είναι ότι η αναφορά σε αυτό το γεγονός που απομακρύνει νεαρούς χιονοδρόμος ,πιστεύοντας ότι ο σύλλογος εστιάζει σε αυτό. Ο σύλλογος δεν είναι Αθηναϊκή λέσχη .είναι ;  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σύλλογος εστιάζει για ότι ενδιαφέρεται η πλειοψηφία που πάει στις εκδρομές 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, vaggelis said:

Δεν αναφέρομαι στο ότι προτιμητέα είναι η πολυτελή διαμονή , αυτό που ενοχλεί είναι ότι η αναφορά σε αυτό το γεγονός που απομακρύνει νεαρούς χιονοδρόμος ,πιστεύοντας ότι ο σύλλογος εστιάζει σε αυτό. Ο σύλλογος δεν είναι Αθηναϊκή λέσχη .είναι ;  

Δύο γραμμές, 10 λάθη νοοτροπίας.

1)Ποιον ενοχλεί;;;;;;

2)Ποιος πιστεύει ότι ο σύλλογος εστιάζει σε πολυτελή διαμονή. Ο σύλλογος εστιάζει σε αυτό που του ζητούν τα μέλη του.

3)Γιατί η αξιοπρεπής διαμονή πρέπει να ονομάζεται "πολυτελής"; 

4)Γιατί η "πολυτελής" διαμονή απομακρύνει νεαρούς χιονοδρόμους; Δηλαδή οι νεαροί χιονοδρόμοι προτιμούν τις ακριβές στάνες από τις φτηνές πολυτέλειες;

5)Όταν τονίζεται η οικονομική διαμονή σε όλα τα χιονοδρομικά ταξίδια, ποιος μπορεί να την αγνοεί;

6)Τι σχέση έχει και ανακατεύεται ως θέμα "η Αθηναϊκή λέσχη" με το ταξίδι στις Άλπεις.

7)Ποιος μίλησε για Αθηναϊκή λέσχη;

8)Ο σύλλογος δεν ονομάζεται "Αθηναϊκή λέσχη". Πιθανώς να έχεις μπερδέψει τα forums.

9)Πως ένα ταξίδι στο εξωτερικό απομακρύνει νεαρούς χιονοδρόμους από τον σύλλογο:

10)Γιατί ένα χιονοδρομικό ταξίδι στο εξωτερικό θα πρέπει να απευθύνεται σε νεαρούς χιονοδρόμους;

 

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια άποψη για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τυχόν αρνητικές κριτικές ,

η εκδρομή στο εξωτερικό δεν είναι καταστατική υποχρέωση του συλλόγου ,αλλά είναι μια προσφορά προς όλους μας και είναι από τα πλέον προβεβλημένα γεγονότα  με της περισσότερες φορές να ακούμε θετικά σχόλια 

το θέμα , να προσελκύσουμε νέους έχει τεθεί πόλεις φορές και θα πρέπει να το συνεχίσουμε ... θέτοντας ερωτήματα στους εαυτούς μας όπως πχ γιατί δεν έχουμε νέους στον σύλλογο και έχουν άλλοι σύλλογοι .

κανένα  μας δεν  απομακρύνει η πολυτέλεια αν μπορούμε να τη έχουμε και εάν μπορούμε να την πληρώσουμε 

αλλα να καταλάβουμε ένα πράγμα δεν λέμε  και δεν τονίζουμε ότι #τα μέλη του συλλόγου μένουν και γεμίζουν τα ακριβά ....# αφορά προσωπικά   αυτούς που κάνουν την επιλογή και όχι το σύλλογο 

αυτα ολa  τα αλλά ελπίζω διά ζώσης στη ΓΣ η όπου άλλου βρεθούμε εάν βρεθούμε 

καλώ καλοκαίρι σας περιμένουμε Χαλκιδική 

 

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συζήτηση για χιονοδρομική εκδρομή αποκτά άλλη διάσταση πλέον: διακοπές μόνο καλοκαίρι!

(Υπάρχει και Νότιο Ημισφαίριο χιχι)

  • Like 1

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά τα λες πρόεδρε στο νότιο ημισφαίριο αρχίζει το καλοκαίρι !!!! ΒΟΥΡ λοιπόν για θάλασσα !!!!!

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ξεφύγουμε από την πλάκα και θελουμε να μιλήσουμε σοβαρά το μόνο ενδεχόμενο που υπάρχει είναι να προτείνει ο σύλλογος ένα χιονοδρομικο και οσα μέλη αποφασίσουν να πάρουν το ρίσκο να κλείσουν μόνοι τους τρόπο μεταφοράς όπως και όρους διαμονής 

Κανένα γραφείο δεν αναλαμβάνει με το ενδεχόμενο να κλείσουν αεροδρόμια να χρειάζεται τεστ , να χρειάζεται καραντίνα η ξαφνικά να κλείσει το χιονοδρομικο η ακόμα και το ξενοδοχείο 

ακομα και για Ελλάδα τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα αν υποθέσουμε ότι θα λειτουργήσουν ( πολύ απίθανο το βλέπω) 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποια είναι  η σοβαρότητα στο να προταθεί από το σύλλογο ένα χιονοδρομικό κέντρο στο εξωτερικό , με ποια κριτήρια θα το επιλέξει και θα το προτείνει και πως θα αντιμετώπιση το ενδεχόμενο # ακολούθησα την πρόταση του συλλόγου και αρρώστησα #

κατα την άποψη μου το μόνο που μπορεί να κάνει ο σύλλογος είναι να ανακοινώσει  ότι  οποίος αποφασίσει να ταξιδέψει θα πρέπει να είναι προσεκτικός και ότι ο κίνδυνος είναι πραγματικός

φέτος ας κάνουμε το αγαπημένο μας σκι με προσοχή αποφεύγοντας την πολυκοσμία και τα κοσμικά χιονοδρομικά , τα δικά μας βουνά μας περιμένουν επιλέγοντας τα .. η  Ζήρεια .... η οιτη.....το φαλακρό .....είναι ίσος μια καλή λύση για καθημερινές εξορμήσεις ..ελπίζοντας ότι θα έχουμε χιόνια και θα λειτουργούν 

εγω θα παρακολουθώ αναρτήσεις στο πάμε παρέα για όποιον φίλο ψάχνετε μιας και εγώ θα ψάχνομαι 

καλό χειμώνα και μένουμε ασφαλείς περιμένοντας το καλοκαίρι

(μετά το εμβόλιο )να σκιαρουμε σε κάποιο παγετώνα η εάν το αντέχουμε στο Ν ημισφαίριο ❄️

 

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Krits
      Krits
      (56 years old)
    2. samick
      samick
      (42 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,312
    • Total Posts
      460,811
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,617
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Kevinmus
    Joined
×
×
  • Create New...