Jump to content
ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Μετακομίζοντας στο εξωτερικό...

Recommended Posts

Να μας πεις ποτε θα επισκεφτεις την Ελλαδα να σε περιμενουμε στη γωνια, στο ΕλΒελ...?

• Like 2

11 hours ago, MakisM said:

Να μας πεις ποτε θα επισκεφτεις την Ελλαδα να σε περιμενουμε στη γωνια, στο ΕλΒελ...?

Ελπίζω όχι σύντομα...?

• Like 2

WORK FOR IT!

Χριστόφορε νας ξες ότι είσαι για μένα το «ότι πιο κοντά έχω κάνει σε ski» φέτος...

(μαζί με το να μοντάρω κάτι δέστρες...)

Συνέχιζε να μοιράζεσαι μαζί μας τις στιγμές σου.

Σε ζηλεύουμε & σε χαιρόμαστε, ταυτόχρονα.

Keep posting

OcUMsPf.gif

• Like 2
  • Love 3

2 hours ago, ALCATRAZ said:

Χριστόφορε νας ξες ότι είσαι για μένα το «ότι πιο κοντά έχω κάνει σε ski» φέτος...

(μαζί με το να μοντάρω κάτι δέστρες...)

Συνέχιζε να μοιράζεσαι μαζί μας τις στιγμές σου.

Σε ζηλεύουμε & σε χαιρόμαστε, ταυτόχρονα.

Keep posting

OcUMsPf.gif

Σε ευχαριστώ πολύ .... Απλά είμαι τυχερός  μέσα στην "ατυχία" μου. Αυτήν την χρονιά σίγουρα θα την θυμόμαστε. Καθένας για τους λόγους του... Ξέρετε για ποιον λόγο θα την θυμάμαι εγώ έτσι?  Πέρα από την πλάκα εύχομαι να ανοίξουν και εκεί μήπως και τσουλισετε , αλλά δυστυχώς με αυτούς που μπλέξαμε ..... Δύσκολα το βλέπω...

Τώρα τι να γράψω για σήμερα... Φοβάμαι ότι θα είναι ίδιο με την υπόλοιπη εβδομάδα και από πλευράς βουνού αλλά και παρέας. Ski,eat ,sleep, repeat. Θα γράψω μόνο ότι μετά από 6 συνεχόμενες μέρες τα πόδια μου σήμερα παρέδωσαν και ευτυχώς που θα  δουλέψουμε λίγο αύριο να ξεκουραστούν τα ποδαράκια μου. Το ξενοδοχείο θα άνοιξει ξανά για τον Φεβρουάριο και προφανώς χαίρομαι γιατί πραγματικά είμαι εδώ για να δουλέψω και γθα να πάρω εμπειρίες επαγγελματικές. Στο βουνό σήμερα δώσανε ακόμα δύο λιφτ και προφανώς ετοιμάζονται για το γιουρουσι των επόμενων εβδομάδων. Ο κόσμος έχει αρχίσει να γίνεται υπερβολικά πολύς , σε επικίνδυνο σημείο..(περνάνε από δίπλα σου με χίλια) και στην ουσία κάνεις σκι ανεμπόδιστος μέχρι τις 10 το πολύ.... Μετα συνήθως κάνουμε τουρισμό στα διπλανά χωριά... Καλή συνέχεια σε όλους...

• Like 12

WORK FOR IT!

Παλια λεγαμε:

Κοιτα δυστυχια...?

Το κρασι παλιο!...?

Το χαβιαρι μαυρο!...?

Το τυρι μουχλιασμενο!...?

Τωρα θα λεμε:

Αμαν! Ελβετια!...?

Αναδουλειες!...?

Αργιες!....?

Σκι ολη μερα!...?

Ελεος πχια!?

• Like 2
  • Haha 3

41 minutes ago, MakisM said:

Παλια λεγαμε:

Κοιτα δυστυχια...?

Το κρασι παλιο!...?

Το χαβιαρι μαυρο!...?

Τωρα θα λεμε:

Αμαν! Ελβετια!...?

Αναδουλειες!...?

Αργιες!....?

Σκι ολη μερα!...?

Ελεος πχια!?

Παλιοζωηηη σου λέγω.....?

• Like 2

WORK FOR IT!

19 hours ago, MakisM said:

Παλια λεγαμε:

Κοιτα δυστυχια...?

Το κρασι παλιο!...?

Το χαβιαρι μαυρο!...?

Τωρα θα λεμε:

Αμαν! Ελβετια!...?

Αναδουλειες!...?

Αργιες!....?

Σκι ολη μερα!...?

Ελεος πχια!?

Εχμ... ξέχασες τον ψόφιο αστακό  ?

?

• Like 2

Λοιπονννν, Πούδρες, πούδρες, πούδρες και ξανά πούδρες. Εδώ χιόνιζε εχτέσ σχεδόν όλη μέρα και ΄σημερα το πρώι έδινε λιακάδα. Παρόλα αυτά μέχρι και τις 10 η ορατότητα ήταν χάλια. Και ξαφνικά σε 5 λεπτά τα σύνεφα έφυγαν και έιχαμε μία τέλεια πουδρομέρα. Βέβαια το χιόνι είχε κάπως επηρεαστεί από την συνεφιά , αλλά ο φίλος μέγας πουδροφάγος και συνάδελφος Jesus από την Ισπανία, ποθ συναντήσαμε εντελλως τύχαια  μόλις καθάρισε η μέρα και ξέρει το μέρος απ έξω και ανακατωτά μας έδειξε κρυμένα spotακια με ωραίο χιόνι αλλά και ωραίες διαδρόμες κυρίως προς το Klosters  μέσα στα δέντρα με εικόνες μαγικές. Η μέρα μεγάλη και τα πόδια κουρασμένα καθώς είχε 8-4 χωρίς σταματημό.                          Βέβαια τη έκανα την βλακεία μου .Κατά το μεσημέρι και αφού τα εκτόσ γύρω από τις πίστες τελείωναν ο Jesus  πρότεινε να πάμε στο Klosters  σε μια διαδρομή που θα ήταν σίγουρα απέραστη .Αμέσως  σκέφτηκα οτί για να έιναι απέραστη ή που θα είναι επικίνδυνη ή που θα θέλει περπάτημα. Έτσι τον ρώτησα άμα ήταν ασφαλές. Και με διαβεβάιωσε  ο΄τι είναι τέρμα ασφαλές. Αυτο που δέν υπολόγισα βέβαια ήταν ο΄τι ο Jesus έιναι ένας πύρκ---λος 25αρης με αδρεναλίνη που τρέχει από τα αυτία του.   Και έτσι βρεθηκα σε  μια πολύ επικίνδυνη κατάσταση με φορτωμένες πλαγίες από πάνω μου που τις κοίταγα και έτρεμε  το φιλοκάρδη μου, σκεπτόμενος οτί αν συμβεί το παραμικρρό δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα, δεδομένου οτί   κάνεις δεν είχε πομπό, φτύαρι μα και οποιαδήποτε εκπαιίδευση  σε τέτοια θέματα. Και μόνο για να μάθω φτάνοντας ξανά στο λίφτ (α΄πο τον Jesus) oτί στην ίδια πλάγια στην προηγούμενη μεγάλη χιονόπτωση ένας άνθρωπος είχε χάσει την ζωή του από χιονοστιβάδα. Μόνο τότε κατάλαβα το μέγεθος τις βλακείας που είχα κάνει. Δυστηχώς παρασύρθηκα. Καιόταν άρχισα να καταλαβάινω τον κίνδυνο γύρω μου ο μόνος δρόμος ήταν μπροστά βάζοντας τον εαυτό μου σε ακόμα περισσότερο κίνδυνο. Εύτηχως όλα πήγαν καλά , όμως είμαι σίγουρος πως κάπως έτσι γίνονται τα ατυχήματα. Σε ανέμελες σούπερ μερές που απλά δεν μπορείς να συγκρατηθεις από την κ----α σου . Νομίζοντας οτί όλα θα πάνε καλά. Όπως νά χει πάντως , ένα μάθημα το πήρα.....    

• Like 10

WORK FOR IT!

Αλήθεια, έχετε δει ποίο όμορφη και συμμετρική χιονονιφάδα? Νομίζω έχω ξαναδεί παρόμοιες άνοιξη στον Παρνασσό....

IMG-20210208-WA0007.jpg

• Like 4
  • Love 3

WORK FOR IT!

Τα ειπες ολα στο τελος Χριστοφορε! σε μια ιδια επιπολαιοτητα που ειχα κανει και εγω καποτε....μολις την εφερνα στο μυαλο μου ιδρωνε η καραφλα μου για μηνες!!

• Like 5

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

βασικα...δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι στις Αλπεις κανει ΠΟΛΥΥΣΣ κοσμος σκι σε σχεση με την Ελλαδα, η απλα ευνοει  η ολη τοπογραφια, καιρος κλπ ...σιγουρα αλλο Chamonix αλλο Σελι, αλλα ισως οτι οπου πιο πολυς κοσμος , πιο πολλοι οι κινδυνοι, πιο πολλα τα ατυχηματα..αλλα εχω διαβασει για τοσα ατυχηματα, ακομα κ σε περιπτωσεις που πχ ο πατερας εκανε με τον γιο σκι, βγηκε λιγο εκτος πιστας αλλα διπλα σε πιστα οπως κανουμε σχεδον ολοι μας, δημιουργησε μια μικρη χιονοστιβαδα κ αντε γεια....δεν ξερω που οφειλεται αυτο κ δεν εχει σημασια....

αλλα τα εκοψα αυτα....

χρονο (και χρηματα) για την απαραιτητη εκπαιδευση κ εξοπλισμο δεν εχω να διαθεσω, ουτε παρεα (πολυ σημαντικο) οποτε οι χαζομαρες που εκανα παλια στην Βασιλιτσα , εκτος οπου ν ναι κ οπως να ναι , πλεον στις Αλπεις τα εκοψα....

αν τυχει καμια υπερμερα κ βολεψει το κυνηγαω αλλα μονο σε ski routes δηλαδη διαδρομες που ελεγχονται μεν για χιονοστιβαδες, αλλα δεν τις πατανε κ ειναι προσβασιμες με λιφτ...φυσικα γινεται κολαση κ ειναι οποιος προλαβει...αλλα οι Ταρζανιες κομμενες πλεον...

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

βασικα...δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι στις Αλπεις κανει ΠΟΛΥΥΣΣ κοσμος σκι σε σχεση με την Ελλαδα, η απλα ευνοει  η ολη τοπογραφια, καιρος κλπ ...σιγουρα αλλο Chamonix αλλο Σελι, αλλα ισως οτι οπου πιο πολυς κοσμος , πιο πολλοι οι κινδυνοι, πιο πολλα τα ατυχηματα..αλλα εχω διαβασει για τοσα ατυχηματα, ακομα κ σε περιπτωσεις που πχ ο πατερας εκανε με τον γιο σκι, βγηκε λιγο εκτος πιστας αλλα διπλα σε πιστα οπως κανουμε σχεδον ολοι μας, δημιουργησε μια μικρη χιονοστιβαδα κ αντε γεια....δεν ξερω που οφειλεται αυτο κ δεν εχει σημασια....
αλλα τα εκοψα αυτα....
χρονο (και χρηματα) για την απαραιτητη εκπαιδευση κ εξοπλισμο δεν εχω να διαθεσω, ουτε παρεα (πολυ σημαντικο) οποτε οι χαζομαρες που εκανα παλια στην Βασιλιτσα , εκτος οπου ν ναι κ οπως να ναι , πλεον στις Αλπεις τα εκοψα....
αν τυχει καμια υπερμερα κ βολεψει το κυνηγαω αλλα μονο σε ski routes δηλαδη διαδρομες που ελεγχονται μεν για χιονοστιβαδες, αλλα δεν τις πατανε κ ειναι προσβασιμες με λιφτ...φυσικα γινεται κολαση κ ειναι οποιος προλαβει...αλλα οι Ταρζανιες κομμενες πλεον...
Κώστα με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να χαρώ που κάνω σκι στην Ελλάδα και όχι στις..... Άλπεις:-)

Σοβαρά τώρα το μυστικό για να κάνεις όσο πιο ασφαλές σκι σε πούδρα, είναι να παρακολουθήσεις κανένα σεμινάριο μερικών ωρών , και στη συνέχεια και πιο σημαντικό να μην παρασύρεσαι από το φρέσκο χιόνι και να θυμάσαι αυτά που έμαθες. Καλό είναι βέβαια να παρακολουθείς τον καιρό γενικά, ώστε να ξέρεις αν προηγήθηκε ζεστή κρύο βροχή πριν μια μεγάλη χιονοπτωση και να σκιαρεις σε βουνό που ξέρεις πολύ καλά τις πλαγιές του και το ιστορικό τους, αν και αυτό δεν σου εγγυάται κάτι.

Με όλα τα παραπάνω σχεδόν μηδενιζεις τον κίνδυνο, 100% σίγουρος δεν θα είσαι ποτέ όμως.....
  • Like 3

δεν ξερω ρε συ...κ εγω πχ στο Σελι πιο ανετα θα αισθανομουνα απο καποια μερη στις Αλπεις...το ανεφερα κιολας...

απο αυτα που διαβαζω οπως ειπα μιλαμε για σχεδον ολες τις Αλπεις , κ σιγουρα για πολυ μεγαλυτερο αριθμο ατομων που βγαινουν εκτος απο παντελως ασχετους στον χωρο ως οδηγους Βουνου. Συνεπως αν καποιος κατσει κ το αναλυσει στατιστικα μπορει να μην ειναι οπως τα αναφερω αλλα απλα να μου φαινεται ετσι

μην ξεχνας ομως οτι οταν σε μια πλαγια εισαι εσυ με εναν φιλο σου, ειναι πιο ασφαλες απο το να εισαι εσυ ο φιλος σου κ αλλα 10 ατομα διασπαρτα εδω κ εκει...

υστερα εκει που παει ο κοσμος για εκτος στις Αλπεις ισως οι ποσοτητες χιονιου ειναι πολυ μεγαλυτερες απο τις αντιστοιχες στα ελλ. χιονοδρομικα, ισως οι κλισεις, ισως ο καιρος, ισως ο κοσμος δνε ξερει καλα το βουνο γιατι ειναι κ πολλοι τουριστες, ισως ολα απο λιγο...δεν ξερω γιατι δεν το εχω ψαξει...απλα οπως ειπα εχω διαβασει για περιστατικα που ουτε φανταζομουνα οτι μπορουν να συμβουν

δεν ξεκινησα γιατι θελει λεφτα κ χρονο.... κ δεν τα εχω....επισης δεν μενω κ τοσο κοντα για να μπορω να τα εκμεταλλευτω οποτε κ οπως θελω κ με οικογενεια ειναι ακομα πιο δυσκολα ....

απο την αλλη με ενα σεμιναριο δεν νομιζω οτι εισαι καλυμενος....τουλαχιστον εδω...θελει να κανεις τουλαχιστον τα δυο camp , κ καποιες φορες στην αρχη να πας με οδηγο κλπ κ σιγουρα καθε βουνο ειναι διαφορετικο κλπ κλπ

Επιπλεον (κατι που δεν γνωριζα), επειδη εχω αδεια εκπαιδευτη χιονοσανιδας (snowboard δηλαδη αλλα Μπαμπινιωτης κ ετσι) απο την Γερμανικη Ομοσμποδνια, αν βρεθω εκτος πιστας κ προκαλεσω χιονοστιβαδα αθελα μου με θυματα, μπλεκομαι ακομα περισσοτερο νομικα-ποινικα γιατι ως μελος της Ομοσπονδιας οφειλα να εχω καλυτερες γνωσεις κλπ κ να αποφυγω κατι τετοιο κλπ κλπ....τωρα θα μου πεις πως να το αποφυγεις κ 100% σιγουρος κανεις δεν ειναι...τι να σου πω....οπως ειπα δεν το εψαξα παραπανω αλλα για προσωπικους λογους

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

Μερικές από το χτεσινό παραπιστιννγκ που παρόλο που το κοματι ήταν εξαιρετικό από πλευράς θεάς, υστερούσε λίγο σε ποιότητα καθώς πήγαμε πολύ αργά και το χιόνι σε έκανε να αισθάνεσαι ότι είσαι σε ράγες. 

IMG_20210209_143052.jpg

IMG_20210209_143431.jpg

IMG_20210209_143433.jpg

• Like 10

WORK FOR IT!

Καλησπέρα σε όλους.... Εδώ τα πράγματα κυλάνε ομαλά. Δεν έχω γράψει γιατί δουλεύω ολημερίς ( και μερικές μέρες  ολυνυχτης.) λόγω έλλειψη προσωπικού.  Μαζι με τους Ελβετούς γελάμε με τα όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα με 30 πόντους χιόνι. (Τουλάχιστον λυπηρό)  Εδώ τουλάχιστον που είμαι οι δρόμοι είναι είτε χιονισμενοι ,είτε με πάγο από τον Δεκέμβρη που ήρθα και τα πεζοδρόμια είναι πάγος από την τελευταία χιονόπτωση. Κάθε λίγο βέβαια περνάει ειδικό μηχάνημα που σπάει τον πάγο στα πεζοδρόμια ,αλλά μην νομίζετε ότι κάνει και τρελή δουλεια. Άμα είναι να πέσεις θα πέσεις... (Έχω μετρήσει μερικές). Η ζωή γενικότερα συχεχιζεται κανονικά. Όσο χιόνι μα και όσο κρύο και να κάνει. Βλέπεις συνεχώς  κόσμο να βγαίνει για τρέξιμο ή ποδήλατο εκεί που εσύ κάνεις περπατημα πατινάζ (μόνο για τα απαραίτητα έτσι.?) με -20 και απορεις τι δυαολο συμβαίνει με σένα . Τι γονίδια έχουν αυτοί οι άνθρωποι εδώ.....? Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις γεροντακια να κάνουν σκι αντοχής και εσύ να θέλεις να τρέξεις να αγκαλιάσεις το καλοριφέρ ή να εύχεσαι να ήταν  ο παππούς σου...❤️.. τέλος πάντων... Λίγες μέρες δουλειας μας έμειναν και κοιτάζω να τις ευχαριστηθω και σχεδιάσω τις επόμενες κινήσεις μου...

• Like 9

WORK FOR IT!

Αυτό τό πράγμα ... Που κάθε πρωί που πάω για δουλειά κοιτάζω τα βουνά γύρω μου.. και προσπαθώ να βρω γραμμές για την επόμενη φορά που θα ανέβω .. είναι κάτι βπου δεν  θα το συνηθίσω ποτέ μάλλον....... Το βράδυ δε , που σχολαω και βλέπω τα φώτα από τα ρατρακ που πατάνε πάνω στο βουνο ... Συναίσθημα απίστευτο ... Ειδικά αμα έχω και ρεπό την επομένη? Οχοχοχχχχ

• Like 8

WORK FOR IT!

Αυτό πίσω μου είναι το Parsenn... Και το βλέπω πηγαίνοντας για δουλειά. Όπως επίσης και από όλα τα εστιατόρια, (δλδ χώρους εργασίας μου) αλλά και από την καντίνα που κάνουμε διάλειμμα  και από μεγάλο μέρος τις κεντρικής κουζίνας που περναωυ το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μου... Πώς να σωθώ ο κακομοιρος ο σανίδας? Πείτε μου.....

IMG_20210219_083812.jpg

• Like 14

WORK FOR IT!

Σήμερα την έκανα την ταρζανια μου.... Αφού δούλευα από νωρίς το ξημέρωμα σχολασα κατά τις 11 και είχα σκοπό να πάω να την πέσω.... Αλλά οι πολυεθνική παρέα μου είχε αλλά σχέδια... Και μετά από το τρελό μπριζομα που μου έκαναν.. φόρεσα τα χιονοδρομικά μου και βουρ στο πατσά...και τελικά βγήκε μια καταπληκτική μέρα. Με όμορφα ανοιξιάτικα χιόνια που ήταν έτοιμα αφού η ώρα ήταν ήδη 12... και τρελή ζέστη. Το ωραίο ήταν ότι δεν είχα το άγχος να προλάβω να κάνω σκι...( Μην χάσω την κορντουρα και άλλα τέτοια χαζά που κάνουμε) και ανέβηκα καθαρά για την παρέα ,που  μαζί με το apre που ακολούθησε με μπύρες στον ήλιο... είναι νομίζω η ουσία του σκι... Τα πόδια μου βέβαια έχουν παραδοθεί ... Αλλά είναι η πιο γλυκιά κούραση που ξέρω... Και έχει και αύριο συνέχεια...

• Like 9
  • Love 1

WORK FOR IT!

Έναν διαφορετικό χειμώνα ίσως να μην σε ζήλευαν αφόρητα, όπως αυτόν :-)

Για πες, το ότι δεν σας κλειδωσανε, τελικά τι συνέπειες είχε οσο αφορά τον κοροναιο; Βουλγαρία ,που την κατηγορούμε, με μέτρα όπως περίπου η Ελβετία, πάει λίγο χειρότερα 'η όπως εμείς. Φυσικά και η ψυχολογία των ανθρώπων είναι πολύ καλύτερα από δω, που μας έχουν κλειδωμένους κοντα 5μηνο! Ρεκόρ παγκοσμίως πρέπει να έχουμε κάνει :-( Σε εσάς άνοιξαν όλα τα ξενοδοχεία και πάλι;

Η Βουλγαρία έχει 1425 νεκρους ανα 1 εκ , ενω η Ελλάδα 606 νεκρους ανα 1 εκ. Δηλαδή 2,35 φορές παραπάνω. Δε θα το έλεγα ότι είναι λίγο χειρότερα αλλά πολύ χειρότερα. Και για να το δούμε πιο ανθρώπινα, αν είχαμε την επίδοση της Βουλγαρίας θα είχαν πεθάνει στην Ελλάδα ακόμα 8500 συνάνθρωποι μας. 

Πηγή : https://www.worldometers.info/coronavirus/

ΥΓ. Βλέπω τις φωτογραφίες του Χριστόφορου και ζηλεύω όσο δεν πάει.

• Like 2

Η Βουλγαρία έχει 1425 νεκρους ανα 1 εκ , ενω η Ελλάδα 606 νεκρους ανα 1 εκ. Δηλαδή 2,35 φορές παραπάνω. Δε θα το έλεγα ότι είναι λίγο χειρότερα αλλά πολύ χειρότερα. Και για να το δούμε πιο ανθρώπινα, αν είχαμε την επίδοση της Βουλγαρίας θα είχαν πεθάνει στην Ελλάδα ακόμα 8500 συνάνθρωποι μας. 
Πηγή : https://www.worldometers.info/coronavirus/
ΥΓ. Βλέπω τις φωτογραφίες του Χριστόφορου και ζηλεύω όσο δεν πάει.
Καλά κάνεις και το αναφέρεις γιατί πολλές φορές η παραπληροφόρηση σε οδηγεί να βγάλεις λάθος συμπεράσματα...
Καλύτερα λιγότερους νεκρούς αν είναι να το ανταλλάξω κάνοντας σκι.... :-)
Καλοπροαίρετα πάντα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 2

13 hours ago, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

,που  μαζί με το apre που ακολούθησε με μπύρες στον ήλιο... 

Μπράβο ρε φίλε! Σα να ήπια και εγώ μία

• Like 1
  • Haha 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

7 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Έναν διαφορετικό χειμώνα ίσως να μην σε ζήλευαν αφόρητα, όπως αυτόν ?

Για πες, το ότι δεν σας κλειδωσανε, τελικά τι συνέπειες είχε οσο αφορά τον κοροναιο; Βουλγαρία ,που την κατηγορούμε, με μέτρα όπως περίπου η Ελβετία, πάει λίγο χειρότερα 'η όπως εμείς. Φυσικά και η ψυχολογία των ανθρώπων είναι πολύ καλύτερα από δω, που μας έχουν κλειδωμένους κοντα 5μηνο! Ρεκόρ παγκοσμίως πρέπει να έχουμε κάνει ? Σε εσάς άνοιξαν όλα τα ξενοδοχεία και πάλι;

Καταρχήν δεν το κάνω για να σας κάνω να ζηλεψετε. (Εντάξει , ίσως λίγο να το κάνω ?) Αλλά για να μοιραστώ την εμπειρία και την χαρά μου. Για μενα έτσι μεγαλωνει η χαρά...

Δεν είμαι σίγουρα ο κατάλληλος να αναλύσω τις επιπτώσεις του lockdown. Εδώ είναι τα πάντα όλα κλειστά. Μόνο ξενοδοχεία, σούπερ μάρκετ, χιονοδρομικά. Ξέρω σίγουρα το ότι έκλεισαν όλα απέτρεψε πολύ κόσμο να κλείσει διακοπές εδώ . Και για αυτό κλείσαμε και εμείς και θα ξανακλεισουμε ξανά την επόμενη εβδομάδα. Αυτή την φορά χωρίς την ελπίδα να ξανάανοιξουμε. (Φέτος τουλάχιστον) Παρόλο που οι κρατήσεις μας μέσα στο Φεβρουάριο ήταν σχεδόν στο 80 τοις εκατό. Ενδεικτικά θελω να σας πω ότι το Σάββατο ,για την επόμενο σκ είχαμε 180 άτομα κράτησεις και μέχρι την Κυριακή το απόγευμα έφτασαν στα 340 άτομα. Τα εστιατόρια μας έχουν αρκετή δουλειά καθώς οι επισκέπτες δεν έχουν που άλλου να φάνε. Τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι ανοιχτά. Και το σκ εδώ γίνεται το αδιαχώρητο. Μετά το σκι μαζεύεται ο κόσμος γύρω στις καντίνες και αράζει. 

Τώρα για τα μέτρα δεν είμαι σίγουρος αν τελικά είναι καλύτερο το ελβετικό σχέδιο η το ελληνικό. ( Η Ελβετία είναι τώρα στα ίδια πάνω κάτω κρούσματα με την Ελλάδα) Το να στέλνεις μηνύματα για να βγείς έξω είναι σίγουρα χαζό και ανούσιο και είναι κάτι που εδώ δεν έχουμε. Στο δρόμο έξω από όσο έχω καταλάβει δεν σου κόβουν κλήση αν δεν φορας μάσκα απλά σου κάνουν σύσταση. (Έχουν κάνει δύο φορές στον συγκάτοικο μου)  Δεν ξέρω τι γίνεται στις πιο μεγάλες πόλεις..βέβαια δύσκολα να δεις άνθρωπο χωρίς. Στα λιφτ και γόνδολες είναι πολύ αυστηρά. Οι λιφτιεριδες σε υποχρεώνουν να βάλεις σωστά την μάσκα σου. Όχι στο στόμα με την μύτη έξω. Βέβαια μέσα στο τρένο (στο Parsenn) και στις μεγάλες γόνδολες μπαίνουμε ο ένας πάνω στον άλλο.  Στην Ελλάδα που δεν έχουμε μεγάλες γόνδολες νομίζω ότι θα μπορούσε άνετα να λειτουργήσουν τα χιονοδρομικά. Γνώμη μου. Είναι περισσότερο θέμα κοινής γνώμης παρά ουσίας. Κάτι αντίστοιχο με το να κλείσουν τα χιονοδρομικά εδώ θα ήταν να κλείσουν όλες οι παραλίες την καλοκαιρινή σεζόν στην Ελλάδα.

Τώρα αν συμβάλουν τα χιονοδρομικά ,με τα υπάρχοντα μέτρα στην εξάπλωση του Κορωναίου? (νεκρούς , νοσηλείες κτλ). Θα ήταν χαζό και αφελές να πιστεύουμε  πως όχι.   Έχει την ίδια  συμβολή με τον συνωστισμό σε τρένα, λεωφορεία, σούπερ Ερμού.  Προφανώς και το ψυχολογικό κόστος των πολιτών του lockdown τύπου Ελβετίας  είναι μικρότερο  από αυτό της Ελλάδας. Ασυζητητί....

• Like 4
  • Thanks 1

WORK FOR IT!

Και στην συνέχεια της χθεσινής ημέρας, σήμερα είχε Parsenn   με ένα μικρό πέρασμα από το Madrisa μαζί με την φίλη Lara από την Αυστρία. Αφού κατεβήκαμε μέχρι το klosters και το λίφτ ήταν απέναντι μας , είπαμε γιατί όχι και έτσι κάναμε 4-5 κατεβάσεις.  Το χιόνι ωραίο, σφιχτό από  αυτό που όταν καρβαρεις ξύνεις αφτί. Ο κόσμος πολύ λιγότερος από εχτές . Κάναμε  non stop από τις 8 έως τις 2 και δεδομένου ότι η φίλη Lara είναι 25 χρόνων αθλήτρια από τα 6 της, δασκάλα snowboard για αρκετά χρόνια και πόδια από ατσάλι, καταλαβαίνετε τι τράβηξαν τα φλωρικα ποδαράκια μου... Εντυπωσιακές αντοχές.... τρομερή τεχνική. Όλη την μέρα προσπαθούσα να την προφτάσω. Μπλέ , κόκκινες , μαύρες πίστες για αυτήν είναι όλα ίδια. Οι στροφές της ίδιες και απαραλαχτες λες και της έβγαλε μηχάνημα. Είτε με 5 χιλιόμετρα είτε με 80. Νομίζω ότι ερωτεύτηκα...?

• Like 6
  • Haha 2
  • Love 2

WORK FOR IT!