Jump to content
ALCATRAZ

Aς βάλουμε τις μάσκες μας!

Recommended Posts

το βασικο ειναι να εχεις μαζι το κρανος που φορας και μετα επιλεγεις τη μασκα που θελεις .

• Like 1

καλημέρα! :) :)

αυτή την ωραιότατη μάσκα

να την καθαρίσω μ' αυτό το μαντηλάκι;

(είναι υποτίθεται ειδικό για γυαλιά)

ή αλλιώς πως;

:)

(να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα στο forum...)

post-2366-0-87083600-1360054725.jpg

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Παντα με τα χνωτα (σου) και με καθαρο πανακι γυαλιων (microfiber).

• Like 2

101277.jpg

¨όπου και αν ρώτησα στήν Αυστρία ( οπτικό και σκι Shop ) για πώς καθαρίζεις το εσωτερικό της μάσκας( μου) η απάντηση που έλαβα ήταν ,,,,ότι δεν το ακουμπάς γατί μετά χάνει την αντιθαμπωτική του ιδιότητα ...

άντε τώρα βγάλε άκρια :dizzy: !!!!!!

• Like 2

ναι! ;) για το εσωτερικό ούτε λόγος να το ακουμπήσω!!

αυτή η μάσκα ΔΕΝ θαμπώνει ποτέ :) :)

για το εξωτερικό έλεγα... αν ήταν να χρησιμοποιούσα

αυτό το μαντηλάκι αλλά το φοβήθηκα

και καθάρισα τις δακτυλιές :P

με χαρτομάντηλο και σαπούνι για τα πιάτα (οικολογικό)

ότι πιο "απαλό" δηλαδή :)

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Συνηθως το πανινο "σακουλακι" που ειναι μεσα η μασκα χρησιμευει και για τον καθαρισμο της μασκας.

2 μασκες spy που εχω ετσι την κανω τη δουλεια!

Και δεν νομιζω οτι χρειαζονται σαπουνια κτλ.. Με το χνωτο και με ενα μαντηλακι σαν αυτο που καθαριζουν τα γυαλια μια χαρα γινεται!

• Like 1

Καλημέρα σε όλους!

Ακολουθώ και εγώ τις γνωστές οδηγίες σχετικά με τον καθαρισμό και πάντα αφήνω τη μάσκα να στεγνώσει τελείως πριν την καθαρίσω. Ωστόσο, τώρα έγινε αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Μόλις την καθάρισα με το πανάκι εμφανίστηκαν αυτά τα spots. Κάποια γνώμη; Υπάρχει πιθανότητα να φύγει ή αναγκαστικά πάω για καινούργιο φακό; Πάντως πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο... Η μάσκα είναι η Ashbury Warlock LNP και την έχω ένα χρόνο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

post-5069-0-56106700-1360232905.jpg

Edited by ashbury

Τη μασκα τη χνωτιζουμε και κατευθειαν τη καθαριζουμε με καθαρο πανακι γυαλιων.

Ξαναχνωτιζουμε και ξανακαθαριζουμε.Αν ειναι δυσκολη βρωμια επαναλαμβανουμε παλι τη διαδικασια με πιο εντονο χνωτο.

Αυτη ειναι η καλυτερη λυση χωρις να γρατζουνισουμε την επιφανεια.

Αν δεν βγουν τα σποτς με αυτον τον τροπο τοτε εχεις προβλημα με τον καθρεφτη.

Ολες οι μασκες με καθρεπτες ειναι πολυ ευαισθητες και γρατζουνιουνται για πλακα.

Οσο αφορα το αντιθαμβωτικο μερος, εχω την εντυπωση οτι το αντιθαμβωτικο συστημα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο δυο ζελατινες σε πολυ μικρη αποσταση μεταξη τους και κολημενες μεταξυ τους με λεπτο στρωμα αφρολεξ.Δεν ξερω κατα ποσο εγινα αντιληπτος.Οποτε το μεσα μερος της μασκας το καθαριζεις με τον ιδιο τροπο οπως το εξωτερικο.

• Like 3

101277.jpg

Μηπως εχει αγορασει καποιος απο εδω? :hope:

http://www.oakstore....CFchc3godWHEAOA

Ευχαριστω.

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Μηπως εχει αγορασει καποιος απο εδω? :hope:

http://www.oakstore....CFchc3godWHEAOA

Ευχαριστω.

Τελικα ειναι αξιοπιστο. Εκανα παραγγελια ενα φακο. To mail της μαμας OAKLEY:

Thank you for your email.

I inform you that this website is an authorized dealer.

You can purchase from them, products listed are genuine.

If you have more questions, please do not hesitate to ask.

Kind regards,

;)

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

Καλημέρα! Επειδή Κυριακή θα ανέβουμε, ψάχνω για μάσκα. Μάλλον στην von zipper θα καταλήξω, και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις τρεις με διαφορά τιμής τις 1 και των 2-3 αρκετά μεγάλη, οπότε θέλω την άποψή σας....

1) http://www.frozenwave.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_ic.tpl&product_id=31807&category_id=59&option=com_virtuemart&lang=el

2)http://www.frozenwave.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_ic.tpl&product_id=31813&category_id=59&option=com_virtuemart&lang=el

3)http://www.frozenwave.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_ic.tpl&product_id=15582&category_id=59&option=com_virtuemart&lang=el

Τις δοκίμασες και τις 3 αν σου κάθονται καλά (και σαν θέμα άνεσης και εμφανισιακά);

Βάλε και αυτό σαν κριτήριο + το πόσα σου περισσεύουν να δώσεις.

Και οι 3 μια χαρά φαίνονται, οι 2 πιο ακριβές με καλύτερα συστήματα εξαερισμού, συν τα καλύμματα για τα αυτάκια σου.

sinox-0.jpeg

Την πέμπτη θα πάω να τις δοκιμάσω. Κυρίως με ενδιαφέρει να μην θολώνει γιατί διάβασα αρκετές οτι θολώνουν. Και άλλη μια ερώτηση. Ο φακός τους κάνει για την συννςφια και για τον ήλιο;

Όλοι οι φακοί σε προστατεύουν από ακτινοβολία UVA και UVB.

Ταξινομούνται (κατ' αναλογίαν με τα γυαλία ηλίου) σε κατηγορίες από 0 έως 5.

0 : είναι σχεδόν άχρωμος ο φακός και κάνει μόνο για συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού (ομίχλη, σκοτάδι κλπ)

...

...

...

5: είναι πολύ σκούρος ο φακός και κάνει μόνο για έντονο ήλιο.

Οι περισσότερες (σοβαρές) εταιρίες δίνουν, πέραν (ή αντί) του παραπάνω αριθμού, το ποσοστό διέλευσης του φωτός που επιτρέπει ο φακός.

Στο 0 το ποσοστό είναι άνω του 90% και στο 5 κάτω από 25-30%.

Αν πάρεις φακό με ποσοστό διέλευσης 50-60% (συνήθως σε αριθμό ταξινόμησης 1 ή 2) τότε θα είσαι τζετ στην ομίχλη και απλώς ΟΚ στον ήλιο.

Αν πάρεις φακό με ποσοστό διέλευσης 30-50% (συνήθως σε αριθμό ταξινόμησης 3) τότε θα είσαι τζετ στον ήλιο και απλώς ΟΚ στην ομίχλη.

Φιλικά

7ψυχος

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Η συμβουλη μου ειναι να μη τα λυπηθεις τα χρηματα οταν προκειται για μασκα. Γνωμη μου επισης να την παρεις με μεγαλο φακο για καλυτερη ορατοτητα. Απο τις 3 δηλαδη που αναφερεις εγω θα απεφευγα την φτηνη απλα επειδη ειναι μικρη. Αλλους παλι τους βολευει μικρη.

Οσο για τον φακο, φετος που πηρα μασκα εδωσα εξτρα ενα 30αρι και πηρα και δευτερο φακο. Ο ενας με 6%, μαυρος, καταλληλος για ηλιοφανεια, και ο δευτερος με 55%, πορτοκαλι, για μερες χωρις ηλιο. Ενας φιλος μου που τον ενοχλει το πορτοκαλι πηρε διαφανες. Απεφυγα τους φακους με καθρεφτη γιατι καπου ειχα διαβασει καποια αρνητικα σε σχεση με τους χωρις.

Έχεις δίκιο type Dan οπότε θα το ψάξω λίγο ακόμα για την μάσκα. Δεν παίζουμε με τα ματάκια μας... :respect:

Την Κυριακή μας την χάλασε ο καιρός. Παρόλα αυτά ανεβήκαμε (αν θέλανε ας μην ανεβαίναμε :innocent: ). Αέρας πάααααρα πολύ και βροχή. Το μόνο καλό ήταν ότι ο κόσμος ήταν απειροελάχιστος. Με το που ξεκίνησαν να λειτουργούν τα lift (12 και κάτι) το πήρα απόφαση και πήγα για μάθημα. Είχατε δίκιο παιδιά. Δεν υπάρχει! τρελή διαφορά. Καταρχάς με έβαλε με το ζόρι να κατέβω από το lift με την σανίδα στα πόδια (μέχρι τότε την έπαιρνα αγκαλιά, είπαμε αρχάριος..).Τελικά δεν ήταν τίποτα!Κάναμε μία μόνο κατάβαση γιατί μου διόρθωσε κάποια πράγματα και μου δούλεψε πολύ τις μύτες με αποτέλεσμα να μπορώ να στρίψω!!!!!!! :animier: Στο δευτερο γύρο με τα lift κατέβηκα μόνη μου με την σανίδα στο ένα πόδι (yeahhhh!!!!) και έκανα στροφούλες και αυτά τα απότομα στοπ (που δεν θυμάμαι πως τα λένε). Χοροπήδαγα από την χαρά μου!!! Τόσο που μετά που κλείσανε τα lift λόγω αέρα και βροχής, το έκοβα με τα πόδια και την σανίδα αγκαλιά και ανέβαινα μέχρι την μεγάλη κατηφόρα και ξανά κάτω... Μην σας τα πολυλογώ με το ζόρι με μαζέψαν από την βροχή 4 και για να φύγουμε...

Κοινώς είχατε δίκιο που λέγατε για το μάθημα και το πόσο θα το ευχαριστηθώ μετά!! (προσπαθώ να τους πείσω να κάνουν κοπάνα την άλλη βδομάδα να ανεβουμε καθημερινή...χιχιχιχι)

• Like 5

Για επιλογή μάσκας φακού προτείνω

http://www.julbousa.com/goggles/lens-selector/

Εγώ πέρασα αρκετά αρκετό χρόνο εκεί μέσα για να καταλάβω τι ακριβώς θελω, λόγω ευαισθησίας στο μπλε φως.

Κατέληξα ότι χρειάζομαι πολωτικο

Κατέληξα ότι χρειάζομαι πολωτικο

Θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω πριν καταλήξεις σε polarized φακό για ski/snowboard:

Some opticians advise against wearing polarized lenses when skiing, however, because you may be unable to see the icy patches on slopes that you'll want to avoid.

On the other hand, polarized lenses can reduce the "bounce-back" of sunshine off snow and ice that skiers might find bothersome.

Polarized lenses are an excellent choice for boating and fishing, because they reduce glare from sunlight reflecting off flat surfaces.

But as a skier, you'll need to consider the safety aspects of using polarized lenses. They are available in traditional sun shades such as gray and brown, as well as in the yellow or rose tones that combine better contrast with glare reduction.

• Like 2

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Καλημέρα παιδιά!!!

Χτες πήγαμε και πήραμε μάσκες από την Spy τελικά και θέλω την γνώμη σας:

1. http://www.optik24pl...snx12wh10v.html (εδώ λέει S1, αλλά στο κουτί μου λέει S1+S2)

2. Την Spy Soldier αλλά επειδή ήταν δείγμα δεν είχε το κουτί της οπότε δεν έχω τον κωδικό. Είναι αυτή http://www.spyoptic.com/soldier/d/1045 αλλά ο φακός της είναι καθρεφτίζει ελάχιστα και είναι λίγο χρυσό - μπρονζε.

Η πρώτη είχε δώρο τον πορτοκαλί φακό. Το κυριότερο θέμα μας είναι για την δεύτερη, αν θα τον καλύπτει στον ήλιο ή χρειάζεται να πάρει και τον καθρέφτη. Ρωτάω γιατί το βράδυ αναχωρούμε για Bansko και καίγεται λίγο....

Edited by Emma

2. Την Spy Soldier αλλά επειδή ήταν δείγμα δεν είχε το κουτί της οπότε δεν έχω τον κωδικό. Είναι αυτή http://www.spyoptic.com/soldier/d/1045 αλλά ο φακός της είναι καθρεφτίζει ελάχιστα και είναι λίγο χρυσό - μπρονζε.

Η πρώτη είχε δώρο τον πορτοκαλί φακό. Το κυριότερο θέμα μας είναι για την δεύτερη, αν θα τον καλύπτει στον ήλιο ή χρειάζεται να πάρει και τον καθρέφτη. Ρωτάω γιατί το βράδυ αναχωρούμε για Bansko και καίγεται λίγο....

Για την 1η δεν νομιζω οτι εχεις θεμα. Βαζεις τον πορτοκαλι σε χαμηλη ορατοτητα-ομιχλη (S1) και τον αλλο φακο για πιο φωτεινες καταστασεις (S2)

Η δευτερη πιον φακο φοραει ακριβως?????

Ευχαριστώ powda,

Έχεις δίκιο εντελώς άστοχη επιλογή...

Τη τελευταία βδομάδα έκανα διατριβή επι του θέματος.

Το μπλε φως δημιουργείται λόγω αποροφησης του κόκκινου φωτός απτό χιόνι, οπότε μένει μόνο το μπλε, οπότε καμία περίπτωση αντηλιας, οπότε άχρηστος ο πολωτικος...

• Like 1

ανακαινίζω το θέμα, θέλω να αγοράσω και εγώ μία μάσκα και περιμένω συμβουλές , έχω αυτήν υπ'όψην καθώς έχει δύο φακούς αλλά το πρόσωπο μου είναι μέτριο προς το μικρό και δεν ξέρω αν με το κράνος θα έχω θέμα ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by jefferson

Φίλε jefferson, δύο τα τινά:

α) Παίρνεις κράνος μαζί και πας στα μαγαζιά της περιοχής σου και δοκιμάζεις μέχρι να βρεις αυτή που σου ταιριάζει περισσότερο και στο πρόσωπο και στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

β) Δες εδώ (δηλαδή το μήνυμα παραπάνω του 7ψυχου) για τα οπτικά χαρακτηριστικά μιας μάσκας.

Δεν έβαλες link όμως για τη μάσκα να τη δούμε! :)

sinox-0.jpeg

Φίλε jefferson, δύο τα τινά:

α) Παίρνεις κράνος μαζί και πας στα μαγαζιά της περιοχής σου και δοκιμάζεις μέχρι να βρεις αυτή που σου ταιριάζει περισσότερο και στο πρόσωπο και στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

β) Δες εδώ (δηλαδή το μήνυμα παραπάνω του 7ψυχου) για τα οπτικά χαρακτηριστικά μιας μάσκας.

Δεν έβαλες link όμως για τη μάσκα να τη δούμε! :)

συγνώμη :crybaby: εδώ είμαστε