Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους σας!Ειμαι κι εγω ακομη μια ''ατυχη''...Ρηξη προσθιου χιαστου και εξω πλαγιου συνδεσμου στο αριστερο γονατο.

...Νιωθω οτι ειχα ραντεβου ακριβειας με την γκαντεμια μου εκεινη τη μερα...και οπως παντα συνεπης...Ειπα:''αντε μια τελευταια και φευγω''........Σορυ αν κουρασα.

Καλώς ήρθες Κωνσταντίνα στην παρέα μας! Και δεν εννοώ των γκαντέμιδων που έπαθαν ρήξη χιαστού στο σκι :) , αλλά των χιονοτρελαμένων!!

Ατυχήματα συμβαίνουν πάντα και μπορούν να προκύψουν ακόμη και με το που σηκώνεται κανείς από το κρεβάτι του! Βασικά ατυχήματα παθαίνει κανείς από δραστηριότητες που δίνουν νόημα κι ενδιαφέρον στη ζωή μας, οπότε, έτσι πρέπει να τα αποδεχτούμε...

Αυτό που είναι σημαντικό είναι να τα αντιμετωπίζουμε όσο το δυνατόν πιό θετικά και να μαθαίνουμε από αυτά! Όλα τα σπορ μπορούν να γίνουν με ασφάλεια. Μετά από λίγο καιρό θα νιώθεις πολύ διαφορετικά και σου εύχομαι του χρόνου με το καλό να σε δούμε στος πίστες και να τσουλάμε παρέα!

Πολλά περαστικά σου, να μη διστάσεις να γράψεις για την εμπειρία σου!

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

,5 λεπτα πριν κλεισει το χιονοδρομικο...:''αντε μια τελευταια και φευγω''........Σορυ αν κουρασα.

Σαφώς και δεν κούρασες. Σου εύχομαι γρήγορη και όσο το δυνατών ξεκούραστη ανάρωση και σύντομα να κάνεις όλα όσα αγαπάς.

Η τελευταία (και η πρώτη) κατάβαση είναι οι πιο επικίνδυνες. Κάπου είχαμε μαζέψει τέτοιες συμβουλές αν δεν κάνω λάθος.

Είναι απίστευτο το πόσος κόσμος έχει χτυπήσει στο "άντε μια τελευταία και φεύγω"

Περαστικά

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

;;;;;; Καλή σου μέρα niki1 και καλώς ήρθες στο φόρουμ του snowclub!

Μπορείς εσύ να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένη;

Στα εν λόγω ποστς μου περιγράφω όσο μπορώ καλύτερα τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ εμπειρία από το περιστατικό μου. Δεν είμαι γιατρός, ούτε έχω κάποια σχετική ειδικότητα. Αν μπορείς να διευκρινήσεις εσύ κάποια πράγματα βάσει της εξειδικευσής σου ή/και της δικής σου εμπειρίας, τα γραφόμενά σου είναι ευπρόσδεκτα!

Ένα ποστ που αναφέρεται σε ποστς άλλου, αναφέροντας μόνον ότι λέει ανακρίβειες, δεν νομίζω ότι βοηθάει σε κάτι....

Αναμένουμε λοιπόν τη συμβολή σου στο θέμα,

φιλικά

Γιώτα

καλημέρα γιώτα και ευχαριστώ για το μήνυμα!

Πρώτα απο όλα δεν έχεις ιδέα απο μοσχεύματα και λοιπά και δεύτερο αυτό που λες για το τεχνητό μόσχευμα (κόστος κ.τ.λ) είναι τρελό!!!

Ακου λοιπόν:

Το κόστος τον υλικών και των συστημάτων καθήλωσης ενός "φυσικού" μοσχεύματος είναι μεγαλύτερο απο το τεχνητό μόσχευμα!!!!!! τι λες τώρα???

Όσο για το "φυσικό" μόσχευμα θα πρέπει πιθανότατα να σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου, οτι πρόκειται για ενα τένοντα ο οποίος βγαίνει απο ενα σημείο του σώματος που ο καλός θεούλης το "έβαλε" για κάποιο λόγο!

Όλα τα μοσχεύματα έχουν ενδείξεις και αντενδείξεις!!! και φυσικά όλα έχουν θέση στην αποκατάσταση του προσθίου χιαστού!!

Και να ξέρεις οτι ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να αντικαταστήσει κάτι το πρόσθιο χιαστό εφ'όρου ζωής...

ολα ειναι ανταλακτικα με ημερομηνια ληξης...διαλεγεις και παιρνεις...απλα!

Το κόστος τον υλικών και των συστημάτων καθήλωσης ενός "φυσικού" μοσχεύματος είναι μεγαλύτερο απο το τεχνητό μόσχευμα!!!!!! τι λες τώρα???

Όσο για το "φυσικό" μόσχευμα θα πρέπει πιθανότατα να σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου, οτι πρόκειται για ενα τένοντα ο οποίος βγαίνει απο ενα σημείο του σώματος που ο καλός θεούλης το "έβαλε" για κάποιο λόγο!

Όλα τα μοσχεύματα έχουν ενδείξεις και αντενδείξεις!!! και φυσικά όλα έχουν θέση στην αποκατάσταση του προσθίου χιαστού!!

Και να ξέρεις οτι ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να αντικαταστήσει κάτι το πρόσθιο χιαστό εφ'όρου ζωής...

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους κάνεις ένα τέτοιο post,παρ'ότι το διάβασα 20 φορές.

1)Το κόστος τεχνητού μοσχεύματος είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3000E παραπάνω.

2)ΜΠΟΡΕΙ να το αντικαταστήσει ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ.Δεν σημαίνει ότι επειδή κόπηκε μια φορά και μπήκε το χψ μόσχευμα αυτό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα ξανακοπεί,μπορεί ναι μπορεί και όχι ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να ξέρει.Το μόσχευμα προσομοιάζει κατά ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ τον πρόσθιο χιαστό σίγουρα δεν είναι όπως το φυσικό ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο.

Eκανα επεμβαση ΠΧΣ πριν απο 3 μερες στο Ιασω General και επιλεχθηκε απο το γιατρο μου τενοντας τετρακεφαλου, επειδη οπως μου ειπε ειναι δυνατο σαν μοσχευμα και μακροπροθεσμα παρεχει λιγοτερο αλγος στην επιγονατιδα και δεν χαλαρωνει. Επειδη ασχολουμαι ενεργα με μπασκετ μου απεκλεισε τα hamstrings γιατι οπως μου ειπε δεν ειναι τοσο δυνατο μοσχευμα και υπαρχει περιπτωση να επιμηκυνθει το μοσχευμα και να χαλαρωσει. Οποτε ημασταν αναμεσα σε επιγονατιδικο και τετρακεφαλο. Δεν επελεξε επιγονατιδικο αν και ειναι και αυτο πολυ δυνατο σαν μοσχευμα αλλα μπορει να αφησει ευαισθησια στην επιγονατιδα. Απο οτι ειπε με τον τετρακεφαλο μακροπροθεσμα αποκτα και καλυτερη καμψη το ποδι. Ηταν πολυ ευχαριστημενος γιατι το ποδι ηταν πολυ καλο μυικα αλλα και εσωτερικα δεν ειχε καμια αλλη βλαβη, μηνισκος χονδρος ολα ηταν σε ψογη κατασταση. Καλη αναρρωση σε ολους. Σε 2 εβδομαδες βγαζω τα ραμματα και ξεκιναω φυσικοθεραπειες. Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Εγω σημερα ειμαι απογοητευμενη...Σε περιπου 1 εβδομαδα θα ξαναπαω στον γιατρο μου να με δει και μαλλον θα ορισει και την μερα του χειρουργειου.Πανε 12 μερες απο το ατυχημα και ξαναγυριζουν στο μυαλο μου τα ''γιατι'' και τα ''αν''...Γιωτα μου ευχηθηκες του χρονου να συναντηθουμε στις πιστες,αλλα νομιζω οτι πια δεν θα μπορω να ξαναασχοληθω με το σκι...Οι περισσοτεροι ειστε εμπειροι,εγω την επαθα οντας αρχαρια...πως θα ξανα τσουλησω στο χιονι..?Ειναι δυνατον να ξανανιωσω σιγουρη και ασφαλης με αυτο το γονατο?? 3 φορες περισσοτερες πιθανοτητες απο εναν υγιη στατιστικα για να ξανασυμβει,συν του οτι ειμαι αρχαρια και γυναικα....Οι γιατροι που ρωτησα απεφυγαν να απαντησουν ευθεως.Δεν μου απεκλεισαν καμμια δραστηριοτητα μετα το χειρουργειο,αλλα μου τονισαν οτι θα ξεκιναω με ενα ηδη χειρουργημενο γονατο και οτι ειδικα το σκι ειναι αθλημα που προκαλει συχνα τετοιους τραυματισμους.Αρχικα ηλπιζα οτι με αυτους τους ναρθηκες 4 σημειων θα ειμαι καπως εξασφαλισμενη οταν ξαναδοκιμασω αλλα διαβασα και συμπερανα οτι δεν μειωνουν τα ποσοστα πιθανου νεου τραυματισμου.Μετα σκεφτηκα θα παρω δασκαλο μεχρι να νιωθω εντελως ασφαλης,αλλα επισης διαβασα οτι περιπου 23% των ατυχηματων γινονται παρουσια δασκαλου...Τι να πω...Και εχω μπροστα μου πολυ ''δρομο'' (χειρουργειο,φ/θ κλπ) και βρισκομαι ηδη σε μια πολυ σημαντικη στιγμη της καριερας μου που παει πισω.....

Καλή ανάρωση!

Πω καλά...τελικά υπάρχουν πάρα πολλές τεχνικές για ΠΧΣ!

Γιωτα μου ευχηθηκες του χρονου να συναντηθουμε στις πιστες,αλλα νομιζω οτι πια δεν θα μπορω να ξαναασχοληθω με το σκι...Οι περισσοτεροι ειστε εμπειροι,εγω την επαθα οντας αρχαρια...πως θα ξανα τσουλησω στο χιονι..?Ειναι δυνατον να ξανανιωσω σιγουρη και ασφαλης με αυτο το γονατο??

Κάποια μέρα το πιο πιθανό ειναι να νιώσεις σίγουρη και ασφαλής.

Μάλλον θα ξανατσουλήσεις γερή και δυνατή και αν σκεφτείς θετικά θα δεις οτι μπορεί να είναι και έτσι. Πολλοί το έχουν καταφέρει να ξανακάνουν μια χαρά σκι έχοντας τα ίδια με σένα ακόμα και αρχάριοι. Κάνε όσο καλύτερα μπορείς τον αγώνα σου και όλα θα γίνουν. Από χιαστό εδώ μέσα όλοι γύρισαν στις πίστες αργά ή γρήγορα. Για δυο χρόνια και εγώ είχα πείσει τον εαυτό μου ότι δεν θα ξανακάνει σκι αλλά έκανα λάθος.

Την ανάρρωση σου όσο καλύτερα μπορείς και ότι είναι να γίνει θα γίνει

Think positive όλα μέσα στη ζωή είναι.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Κάποια μέρα το πιο πιθανό ειναι να νιώσεις σίγουρη και ασφαλής.

Μάλλον θα ξανατσουλήσεις γερή και δυνατή και αν σκεφτείς θετικά θα δεις οτι μπορεί να είναι και έτσι. Πολλοί το έχουν καταφέρει να ξανακάνουν μια χαρά σκι έχοντας τα ίδια με σένα ακόμα και αρχάριοι. Κάνε όσο καλύτερα μπορείς τον αγώνα σου και όλα θα γίνουν. Από χιαστό εδώ μέσα όλοι γύρισαν στις πίστες αργά ή γρήγορα. Για δυο χρόνια και εγώ είχα πείσει τον εαυτό μου ότι δεν θα ξανακάνει σκι αλλά έκανα λάθος.

Την ανάρρωση σου όσο καλύτερα μπορείς και ότι είναι να γίνει θα γίνει

Think positive όλα μέσα στη ζωή είναι.

Ευχαριστω ΜΙΚ για το κουραγιο που μου δινεις...το χρειαζομαι....Ειναι μερες που με παιρνει πολυ απο κατω.Ανθρωπινο κι αυτο..Θυμαμαι που πριν το ατυχημα παρακαλουσα να χαλασει ο καιρος για να μην λιωσουν τα χιονια και να προλαβω να παω πολλες φορες ακομα στα χιονοδρομικα...γαμωτο!

Η ζωή δε σταματά σε έναν τραυματισμό. Αν η πάθηση είναι θεραπεύσιμη τότε είναι στο χέρι μας να το ξεπεράσουμε. Είναι πολύ σημαντικό να σκέφτεσαι θετικά και να μην το βάζεις κάτω.

Δεν έχω γνώση για το συγκεκριμένο τραυματισμό αλλά έχω παρόμοια και μάλλον χειρότερη εμπειρία με κάταγμα στο γόνατο. Όταν πήγα στο στρατό 2 χρόνια μετά την ανάρρωση ο γιατρός σε ερώτησή μου, μου απάντησε "ξέχνα τον αθλητισμό... κανά τάβλι και κανά μπιλιάρδο μόνο..."....

Εγώ όμως δε μπόρεσα να πιστέψω κάτι τέτοιο. Κι έτσι τώρα κάνω σνόουμπορντ σε καλό επίπεδο και παίζω ποδόσφαιρο κάθε βδομάδα. Και όχι μόνο αυτά, χορεύω, παίζω μπάσκετ, κάνω ορειβασία, ποδηλασία και πολλά άλλα.... Στην αρχή ασφαλώς υπάρχει φόβος και ανασφάλεια αλλά όσο περνούν οι πόνοι και το πόδι δυναμώνει νιώθεις όλο και μεγαλύτερη σιγουριά. Σκέψου ότι τώρα πια με ενοχλούν περισσότερο άλλοι μικροτραυματισμοί παρά το γόνατο. Θέλει θέληση, υπομονή και θετική σκέψη. Και πάνω από όλα καλή φυσιοθεραπεία και πολλή ασκηση μετά το χειρουργείο. Είναι σημαντικό να γυμνάσεις πολύ καλά τους μύες.

Μη φοβάσαι για τίποτα. Ούτε για την καριέρα... Δες το σαν πρόκληση. Σαν ένα επιπλέον εμπόδιο που πρέπει να ξεπεράσεις για να πετύχεις τους στόχους σου. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλη θα είναι η ικανοποίηση όταν θα τα καταφέρεις. Θα είσαι δυνατότερη και σοφότερη....

Καλό κουράγιο και καλή ανάρρωση!!! Όλα θα πάνε καλά!!!

Edited by KSpecial

εκανα την εγχειρηση πχ , μηνισκο οστεονεκρωση και καταγμα λιγω χιλιοστων χονδρου αρκετα δυσκολη δηλαδη επεμβαση [1η μαρτη].

τα πραγματα εχουν ως εξης : πολυ δυσκολες οι πρωτες 2 μερες πονος & ταλαιπωρια περνανε ομως

προβληματακια στο σπιτι για να γινει λειτουργικό για ατομο με πατερίτσες & για πραγματοποιηση ασκησης σε υπερυψωμενο τραπέζι .

δυσκολια στις 4εις πρωτες μερες για φυσικες αναγκες συνολο υπνου 7 ωρες ζητημα

τωρα στην 7η μερα ποσαρμοστηκα , ειμαι σε εκταση για ακομα 8 μερες & κανω υπομονη

πιστευω οτι αν ακολουθησεις το προγραμμα αποκαταστασης ευλαβικα & τις ασκησεις που θα σου πει ο γιατρος σου γα το σπιτι θα ξαναγινεις οπως πρωτα

ετσι νιωθω

Η ζωή δε σταματά σε έναν τραυματισμό. Αν η πάθηση είναι θεραπεύσιμη τότε είναι στο χέρι μας να το ξεπεράσουμε. Είναι πολύ σημαντικό να σκέφτεσαι θετικά και να μην το βάζεις κάτω.

Δεν έχω γνώση για το συγκεκριμένο τραυματισμό αλλά έχω παρόμοια και μάλλον χειρότερη εμπειρία με κάταγμα στο γόνατο. Όταν πήγα στο στρατό 2 χρόνια μετά την ανάρρωση ο γιατρός σε ερώτησή μου, μου απάντησε "ξέχνα τον αθλητισμό... κανά τάβλι και κανά μπιλιάρδο μόνο..."....

Εγώ όμως δε μπόρεσα να πιστέψω κάτι τέτοιο. Κι έτσι τώρα κάνω σνόουμπορντ σε καλό επίπεδο και παίζω ποδόσφαιρο κάθε βδομάδα. Και όχι μόνο αυτά, χορεύω, παίζω μπάσκετ, κάνω ορειβασία, ποδηλασία και πολλά άλλα.... Στην αρχή ασφαλώς υπάρχει φόβος και ανασφάλεια αλλά όσο περνούν οι πόνοι και το πόδι δυναμώνει νιώθεις όλο και μεγαλύτερη σιγουριά. Σκέψου ότι τώρα πια με ενοχλούν περισσότερο άλλοι μικροτραυματισμοί παρά το γόνατο. Θέλει θέληση, υπομονή και θετική σκέψη. Και πάνω από όλα καλή φυσιοθεραπεία και πολλή ασκηση μετά το χειρουργείο. Είναι σημαντικό να γυμνάσεις πολύ καλά τους μύες.

Μη φοβάσαι για τίποτα. Ούτε για την καριέρα... Δες το σαν πρόκληση. Σαν ένα επιπλέον εμπόδιο που πρέπει να ξεπεράσεις για να πετύχεις τους στόχους σου. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλη θα είναι η ικανοποίηση όταν θα τα καταφέρεις. Θα είσαι δυνατότερη και σοφότερη....

Καλό κουράγιο και καλή ανάρρωση!!! Όλα θα πάνε καλά!!!

Μου φτιαχνετε την διαθεση και μου τονωνετε το ηθικο.Ολοι σας!...Ευχαριστω,ευχαριστω,ευχαριστω...

Kαταρχην περαστικα σε ολους τους παθοντες. Ολα θα πανε καλα, υπομονη και δυναμη θελει. Στην περίπτωση μου να επισημανω οτι 3 μερες μετα την επεμβαση και μπορω να σταθω ορθιος με το ποδι να παταει κανονικα κατω χωρις πονο. Αυτο να θεωρησω οτι ειναι καλο; Kαι απο οτι βλεπω μου εχει ρυθμισει τον κηδεμονα 20 απο τη μια μερια και 60 απο την αλλη. Τι ακριβως σημαινει αυτο , 60 καμψη και 20 για πληρη εκταση;

πηγα στο γιατρο αυτην την βδομαδα οπου και με τη μαγνητικη διαγνωστηκε ριξη χιαστου

κοιτωντας το ποδι μου του εκανε εντυπωση που δεν ειχε πρηστει καθολου μετα το περιστατικο .μου ειπε ¨"παιζει" σε σχεση με το καλο οχι ομως σε σημειο που παρουσιαζουν αλλοι με ριξη χιαστου.(εγω δεν το νιωθω βεβαια να παιζει τελοςπαντων)

του ειπα πως δεν εχω χρονο για εγχειρηση τωρα λογω σχολης και δεν υπαρχει δυνατοτητα να κατσω 1,5-2 μηνες που χρεαζεταιγια να επανελθω στην καθημερινοτητα μου. Μου απαντησε πως σε ενα 20μερο θα ειμαι οκ να περπαταω να πηγαινω στη σχολη κλπ.

καταληξαμε να το γυμνασω και να ξαναπαω σε κανα 2μηνο και να του πω αν εχω επισοδεια ασταθειας και το καλοκαιρι αν ειναι να την κανω

το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι

το ποδι το νιωθω πολυ καλα δεν με ενοχλει καθολου ουτε το νιωθω ασταθες ,ανεβοκατεβαινω σκαλες,τρεχω επιτιδες για να το τεσταρω και δεν νιωθω τπτ

δεν βλεπω προς το παρον το λογο να κανω επεμβαση

αν το νιωσω καποια στιγμη να φευγει και να ειναι ασταθες τοτε οκ

αλλα τωρα...

Εγω σημερα ειμαι απογοητευμενη...Σε περιπου 1 εβδομαδα θα ξαναπαω στον γιατρο μου να με δει και μαλλον θα ορισει και την μερα του χειρουργειου.Πανε 12 μερες απο το ατυχημα και ξαναγυριζουν στο μυαλο μου τα ''γιατι'' και τα ''αν''...Γιωτα μου ευχηθηκες του χρονου να συναντηθουμε στις πιστες,αλλα νομιζω οτι πια δεν θα μπορω να ξαναασχοληθω με το σκι...Οι περισσοτεροι ειστε εμπειροι,εγω την επαθα οντας αρχαρια...πως θα ξανα τσουλησω στο χιονι..?Ειναι δυνατον να ξανανιωσω σιγουρη και ασφαλης με αυτο το γονατο?? 3 φορες περισσοτερες πιθανοτητες απο εναν υγιη στατιστικα για να ξανασυμβει,συν του οτι ειμαι αρχαρια και γυναικα....Οι γιατροι που ρωτησα απεφυγαν να απαντησουν ευθεως.Δεν μου απεκλεισαν καμμια δραστηριοτητα μετα το χειρουργειο,αλλα μου τονισαν οτι θα ξεκιναω με ενα ηδη χειρουργημενο γονατο και οτι ειδικα το σκι ειναι αθλημα που προκαλει συχνα τετοιους τραυματισμους.Αρχικα ηλπιζα οτι με αυτους τους ναρθηκες 4 σημειων θα ειμαι καπως εξασφαλισμενη οταν ξαναδοκιμασω αλλα διαβασα και συμπερανα οτι δεν μειωνουν τα ποσοστα πιθανου νεου τραυματισμου.Μετα σκεφτηκα θα παρω δασκαλο μεχρι να νιωθω εντελως ασφαλης,αλλα επισης διαβασα οτι περιπου 23% των ατυχηματων γινονται παρουσια δασκαλου...Τι να πω...Και εχω μπροστα μου πολυ ''δρομο'' (χειρουργειο,φ/θ κλπ) και βρισκομαι ηδη σε μια πολυ σημαντικη στιγμη της καριερας μου που παει πισω.....

Κωνσταντινα περαστικά και καλη δυναμη σε όλη τη διαδικασία της αποκατάστασης! :(

Από όλο το κειμενάκι σου μου έκανε εντυπωση η πρόταση που εχω "μαυρισει", και αυτό διότι το πρώτο που γράφεις δεν ισχυει, ενας χιαστός σύνδεσμος που εχει αποκατασταθει χειρουργικα με μοσχευμα περιπου στους 10 με 12 μήνες μετα την εγχείρηση εχει ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες να ξανακοπει με αυτες που έχει το αλλο γονατο! Και φυσικά νομίζω λιγοτερες απο ότι πριν πάθει κάποιος το ατύχημα αφου στη διάρκεια των 12 μηνών η γυμναστικη στα ποδια και ειδικά στους τετρακέφαλους θα τα (τα πόδια) εχει κανει σαφως πιο γερα και δυνατα απο οτι πριν που ίσως να μην ειχε γυμναστει ποτε..στο δεύτερο που έχει να κάνει με το ότι είσαι αρχάρια, νομίζω πως η ρήξη χιαστου δεν κοιτάει επίπεδα σκι..μπορεί να συμβεί σε όλους είτε ειναι αρχάριοι είτε ειναι σε προχωρημένο επιπεδο...το βασικότερο μαλιστα είναι πως δεν κοιταει το ποσο δύσκολη ειναι η πλαγια, εδω μέσα υπάρχουν ανθρωποι, εξαιρετικοι σκιερ που έχουν τραυματιστει σε κυριολεκτικα σχεδόν μηδενική κλίση..αρα όπως βλέπω εμενα ένα χρόνο μετα απο αρθροσκόπηση βγαίνεις στις πίστες σαφως πιο γυμνασμένος/η και σαφέστατα πιο συνειδοποιημένος/η για το τι κάνεις στο βουνο. Είναι απολύτως λογικό τωρα να εισαι απογοητευμένη αλλα νομίζω πως μολις ξεμπερδέψεις με την εγχειρηση και μπεις σε ρυθμο εκγύμνασης θα αποκτήσεις το χαμένο σου ηθικο!! :P Τώρα για το τρίτο "είμαι γυναίκα"........(τελίτσες τελίτσες) :lol:

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Κωνσταντινα περαστικά και καλη δυναμη σε όλη τη διαδικασία της αποκατάστασης! :(

Από όλο το κειμενάκι σου μου έκανε εντυπωση η πρόταση που εχω "μαυρισει", και αυτό διότι το πρώτο που γράφεις δεν ισχυει, ενας χιαστός σύνδεσμος που εχει αποκατασταθει χειρουργικα με μοσχευμα περιπου στους 10 με 12 μήνες μετα την εγχείρηση εχει ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες να ξανακοπει με αυτες που έχει το αλλο γονατο! Και φυσικά νομίζω λιγοτερες απο ότι πριν πάθει κάποιος το ατύχημα αφου στη διάρκεια των 12 μηνών η γυμναστικη στα ποδια και ειδικά στους τετρακέφαλους θα τα (τα πόδια) εχει κανει σαφως πιο γερα και δυνατα απο οτι πριν που ίσως να μην ειχε γυμναστει ποτε..στο δεύτερο που έχει να κάνει με το ότι είσαι αρχάρια, νομίζω πως η ρήξη χιαστου δεν κοιτάει επίπεδα σκι..μπορεί να συμβεί σε όλους είτε ειναι αρχάριοι είτε ειναι σε προχωρημένο επιπεδο...το βασικότερο μαλιστα είναι πως δεν κοιταει το ποσο δύσκολη ειναι η πλαγια, εδω μέσα υπάρχουν ανθρωποι, εξαιρετικοι σκιερ που έχουν τραυματιστει σε κυριολεκτικα σχεδόν μηδενική κλίση..αρα όπως βλέπω εμενα ένα χρόνο μετα απο αρθροσκόπηση βγαίνεις στις πίστες σαφως πιο γυμνασμένος/η και σαφέστατα πιο συνειδοποιημένος/η για το τι κάνεις στο βουνο. Είναι απολύτως λογικό τωρα να εισαι απογοητευμένη αλλα νομίζω πως μολις ξεμπερδέψεις με την εγχειρηση και μπεις σε ρυθμο εκγύμνασης θα αποκτήσεις το χαμένο σου ηθικο!! :P Τώρα για το τρίτο "είμαι γυναίκα"........(τελίτσες τελίτσες) :lol:

Al Foutzin,αυτα που γραφω τα διαβασα στο forum.Ειναι στατιστικα στοιχεια που προεκυψαν απο επηδιμιολογικη μελετη που εγινε σε περιπου 1000 τραυματιες στο ΧΚΠ.Πριν μου συμβει αυτο,ποτε δεν ειχα ασχοληθει με τραυματισμους παροτι ειμαι γιατρος(παθολογικης ειδικοτητας).Τωρα εχω πολυ χρονο για να διαβασω και να ενημερωθω.Ευχομαι να εχεις δικιο.Οι δικες σας εμπειριες αλλωστε ειναι ισως πιο ρεαλιστικες απο οσα γραφουν τα βιβλια

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους κάνεις ένα τέτοιο post,παρ'ότι το διάβασα 20 φορές.

1)Το κόστος τεχνητού μοσχεύματος είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3000E παραπάνω.

2)ΜΠΟΡΕΙ να το αντικαταστήσει ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ.Δεν σημαίνει ότι επειδή κόπηκε μια φορά και μπήκε το χψ μόσχευμα αυτό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα ξανακοπεί,μπορεί ναι μπορεί και όχι ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να ξέρει.Το μόσχευμα προσομοιάζει κατά ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ τον πρόσθιο χιαστό σίγουρα δεν είναι όπως το φυσικό ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο.

φιλε Μ9

το κοστος για το τεχνητο μοσχευμα ειναι σιγουρα γυρω στα 1500 ευρω!!!μπορεις να το ψαξεις αλλωστε...

πηγα στο γιατρο αυτην την βδομαδα οπου και με τη μαγνητικη διαγνωστηκε ριξη χιαστου

κοιτωντας το ποδι μου του εκανε εντυπωση που δεν ειχε πρηστει καθολου μετα το περιστατικο .μου ειπε ¨"παιζει" σε σχεση με το καλο οχι ομως σε σημειο που παρουσιαζουν αλλοι με ριξη χιαστου.(εγω δεν το νιωθω βεβαια να παιζει τελοςπαντων)

του ειπα πως δεν εχω χρονο για εγχειρηση τωρα λογω σχολης και δεν υπαρχει δυνατοτητα να κατσω 1,5-2 μηνες που χρεαζεταιγια να επανελθω στην καθημερινοτητα μου. Μου απαντησε πως σε ενα 20μερο θα ειμαι οκ να περπαταω να πηγαινω στη σχολη κλπ.

καταληξαμε να το γυμνασω και να ξαναπαω σε κανα 2μηνο και να του πω αν εχω επισοδεια ασταθειας και το καλοκαιρι αν ειναι να την κανω

το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι

το ποδι το νιωθω πολυ καλα δεν με ενοχλει καθολου ουτε το νιωθω ασταθες ,ανεβοκατεβαινω σκαλες,τρεχω επιτιδες για να το τεσταρω και δεν νιωθω τπτ

δεν βλεπω προς το παρον το λογο να κανω επεμβαση

αν το νιωσω καποια στιγμη να φευγει και να ειναι ασταθες τοτε οκ

αλλα τωρα...

και εγω το ενιωθα σιδερο επαιζα μπαλα εκανα σκι αλλα ............. εκανα φθορα στον χονδρο. ασχημο πολυ ασχημο αυτο για ενα ενεργο νεανικο ατομο

σκεψου & κατι ισως το πιο σοβαρο αν χτυπησεις στο καλο σου ποδι σοβαρα τι γινεται ? οι πρωτες μερες δε παλευονται με ενα ποδι γερο , φαντασου χωρις κανενα

βρες χρονο και καντη γιατι εισαι πιτσρικας & εχεις την ζωη μπροστα σου

1) Πανε 12 μερες απο το ατυχημα και ξαναγυριζουν στο μυαλο μου τα ''γιατι'' και τα ''αν''...

2) Γιωτα μου ευχηθηκες του χρονου να συναντηθουμε στις πιστες,αλλα νομιζω οτι πια δεν θα μπορω να ξαναασχοληθω με το σκι...Οι περισσοτεροι ειστε εμπειροι,εγω την επαθα οντας αρχαρια...πως θα ξανα τσουλησω στο χιονι..?Ειναι δυνατον να ξανανιωσω σιγουρη και ασφαλης με αυτο το γονατο??

3) 3 φορες περισσοτερες πιθανοτητες απο εναν υγιη στατιστικα για να ξανασυμβει,συν του οτι ειμαι αρχαρια και γυναικα....

4) Οι γιατροι που ρωτησα απεφυγαν να απαντησουν ευθεως.Δεν μου απεκλεισαν καμμια δραστηριοτητα μετα το χειρουργειο,αλλα μου τονισαν οτι θα ξεκιναω με ενα ηδη χειρουργημενο γονατο και οτι ειδικα το σκι ειναι αθλημα που προκαλει συχνα τετοιους τραυματισμους.

5) Αρχικα ηλπιζα οτι με αυτους τους ναρθηκες 4 σημειων θα ειμαι καπως εξασφαλισμενη οταν ξαναδοκιμασω αλλα διαβασα και συμπερανα οτι δεν μειωνουν τα ποσοστα πιθανου νεου τραυματισμου.

6) Μετα σκεφτηκα θα παρω δασκαλο μεχρι να νιωθω εντελως ασφαλης,αλλα επισης διαβασα οτι περιπου 23% των ατυχηματων γινονται παρουσια δασκαλου...Τι να πω...

7) Και εχω μπροστα μου πολυ ''δρομο'' (χειρουργειο,φ/θ κλπ) και βρισκομαι ηδη σε μια πολυ σημαντικη στιγμη της καριερας μου που παει πισω.....

Γειά σου και πάλι Κωνσταντίνα, έχω δει το ποστ σου από την πρώτη στιγμή (μοντ γαρ, οφείλω να διαβάζω τα πάντα... ;) ), αλλά δεν ήθελα να σου απαντήσω κάτι σύντομο κι επιπόλαιο, αλλά να δώσω λίγο χρόνο σε αυτό, έτσι νά μαι:

1) Όλοι μας σε παρόμοιες περιπτώσεις το ίδιο θα νιώθαμε. Θυμάμαι κι εμένα να περνάει ξανά και ξανά το ίδιο σκηνικό από το μυαλό μου και να προσπαθώ να καταλάβω τί και πως έγινε, όπως και τί θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά! Όμως, δεν έχει κανένα νόημα γιατί όλα τα ατυχήματα συμβαίνουν σε ανύποπτο χρόνο - σε δευτερόλεπτα! Τις συνθήκες που συνέβαλλαν στο ατύχημα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις για να τις αποφύγεις μελλοντικά.

2) Αν σου αρέσει το χιονισμένο βουνό, είναι σίγουρο ότι θα ξανα- ασχοληθείς κάποια στιγμή που θα είναι κατάλληλη για σένα είτε με το σκι, είτε με snowboard. Χωρίς να θέλω να σε σπρώξω στο σανίδι, πολλά παιδιά που είχαν ατύχημα με ρήξη πρόσθιου χιαστού στα πρώτα τους βήματα στο σκι, συνέχισαν την "καριέρα" τους στη χιονοδρομία με snowboard που είναι πιό "φιλικό" για τα γόνατα (είναι πιό συχνά άλλα ατυχήματα στο snowboard - δεν λέω ότι είναι πιό ασφαλές από το σκι, αλλά, επειδή τα 2 πόδια κινούνται μαζί, γενικά, δεν κινδυνεύει ο αθλητής από ρήξη χιαστού). Ωστόσο, όταν ξαναρχίσεις κανονικά τις δραστηριότητές σου, ακόμη και σκι αν κάνεις, σιγά - σιγά θα ξαναχτίσεις την αυτοπεποίθησή σου και ουσιαστικά, αυτό το ατύχημα θα το ξεχάσεις! Είναι απίστευτο τί κάνει ο χρόνος! Φτάνει να κάνεις ό,τι χρειάζεται για να έχεις μία όσο το δυνατόν καλύτερη αποκατάσταση.

3) ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ότι μετά την επέμβαση θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να σου ξανασυμβεί! Αντίθετα, το μόσχευμα που σου βάζουν, ως αντοχή, είναι πιό δυνατό από τον αρχικό σύνδεσμο. Το ότι είσαι γυναίκα πάλι τί σημασία έχει ως προς τη ρήξη / το ατύχημα / το σκι;;; Μην αφήνεις τέτοιες σκέψεις να σε αποδυναμώνουν! Ο κάθε ένας, ανάλογα με το σωματότυπό του, αναλογικά ασκούνται και οι δυνάμεις που πρέπει να χειριστεί καθώς κινείται, ασκείται, κλπ....Επίσης αρχάριοι όλοι ήταν κάποτε, ακόμη κι οι πρωταθλητές! Να προσέχεις πάντα να έχεις καλή φυσική κατάσταση κι όλα θα πάνε μιά χαρά!

4) Τί περιμένεις να σου πουν οι γιατροί για το σκι; Ή για το ποδόσφαιρο ή για οποιαδήποτε δραστηριότητα εγκυμονεί κάποιους κινδύνους;; Δεν περιμέναμε τους γιατρούς να μας πουν ότι το σκι είναι πιό επικίνδυνο...από το τάβλι!! Το χειρουργημένο γόνατο είναι 95% - 99% το ίδιο με ένα γερό γόνατο. Κι ένα γυμνασμένο χειρουργημένο γόνατο, είναι 150% πιό δυνατό από ένα μή χειρουργημένο αλλά αγύμναστο (τυχαία τα ποσοστά - ποιοτικά καταλαβαίνεις τί εννοώ!!). Επίσης το 5x5, 8x8, κλπ, ευθύνονται για πολύ περισσότερα περιστατικά ρήξης πρόσθιου χιαστού.

5) Μειώνουν τα ποσοστά, απλά, κάνοντας το χειρουργείο δεν θα το χρειάζεσαι! Υπάρχουν όμως αθλητές που χρησιμοποιούν τον ειδικό νάρθηκα.

6) Να πάρεις δάσκαλο, ό,τι κι αν ξεκινήσεις για να μάθεις σωστά!

7) Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και να δεις τις θετικές πλευρές της περιπέτειάς σου! Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις πολλές γιατί κι εγώ το ίδιο ένιωθα και πραγματικά, το διάστημα που ήμουν σπίτι μετεγχειρητικά και όλη η ψυχολογία που ανέπτυξα, μόνο καλό μου έκαναν στη ζωή μου μετέπειτα. Η καριέρα θα σε περιμένει...άλλωστε, είμαστε σε τέτοιο σημείο ως οικονομία που γενικά, όλα έχουν μπει στο ψυγείο...Αν είσαι σε οποιαδήποτε ιδωτική εταιρία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, αυτές οι καταστάσεις είναι ανθρώπινες και όλοι δείχνουν κατανόηση. Θα μπορούσες να είχες χτυπήσει οπουδήποτε (χτύπα ξύλο...αλλά...), με αυτοκίνητο, με μηχανή, ακόμη και κατεβαίνοντας τη σκάλα του σπιτιού σου!

1) Πρώτα απο όλα δεν έχεις ιδέα απο μοσχεύματα και λοιπά και δεύτερο αυτό που λες για το τεχνητό μόσχευμα (κόστος κ.τ.λ) είναι τρελό!!!

Ακου λοιπόν:

2) Όσο για το "φυσικό" μόσχευμα θα πρέπει πιθανότατα να σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου, οτι πρόκειται για ενα τένοντα ο οποίος βγαίνει απο ενα σημείο του σώματος που ο καλός θεούλης το "έβαλε" για κάποιο λόγο!

3) Και να ξέρεις οτι ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να αντικαταστήσει κάτι το πρόσθιο χιαστό εφ'όρου ζωής...

niki1 δεν μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τί ακριβώς υποστηρίζεις; Ότι το τεχνητό μόσχευμα είναι καλύτερο από το φυσικό και πιό φθηνό και να το προτιμούμε; Σου απαντώ σε ό,τι μπορώ:

1) λέω ότι μου είπαν 3 γιατροί που επισκέφτηκα σχετικά πριν αποφασίσω πού θα κάνω την επέμβαση.

2) Δεν λέω πουθενά κάτι διαφορετικό...

3) Ελπίζω όχι! Κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι το φυσικό μόσχευμα καλά και σώνει, αν δεν έχω νέο τραυματισμό, θα διαλυθεί πριν από μένα!!!!! ;););):D

Εσύ πώς τα ξέρεις αυτά; Είσαι γιατρός, κάτι σχετικό ή είχες η ίδια κάποιο ατύχημα;; Εδώ ο καθένας γράφει τις εμπειρίες του ή / και ό,τι γνωρίζει ως επαγγελματίας ή χομπίστας...Εσύ τί είσαι; Τί βαρύτητα πρέπει να δώσουμε στα όσα λες;

εκανα την εγχειρηση πχ , μηνισκο οστεονεκρωση και καταγμα λιγω χιλιοστων χονδρου αρκετα δυσκολη δηλαδη επεμβαση [1η μαρτη].

τα πραγματα εχουν ως εξης : πολυ δυσκολες οι πρωτες 2 μερες πονος & ταλαιπωρια περνανε ομως

προβληματακια στο σπιτι για να γινει λειτουργικό για ατομο με πατερίτσες & για πραγματοποιηση ασκησης σε υπερυψωμενο τραπέζι .

δυσκολια στις 4εις πρωτες μερες για φυσικες αναγκες συνολο υπνου 7 ωρες ζητημα

τωρα στην 7η μερα ποσαρμοστηκα , ειμαι σε εκταση για ακομα 8 μερες & κανω υπομονη

πιστευω οτι αν ακολουθησεις το προγραμμα αποκαταστασης ευλαβικα & τις ασκησεις που θα σου πει ο γιατρος σου γα το σπιτι θα ξαναγινεις οπως πρωτα

ετσι νιωθω

φιλε μου θα μπω στο Ιατρικο στις 16 του μηνα για την επεμβαση.Για πες μου ποσο εμεινες μεσα και πως εισαι τωρα?

niki1 δεν μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τί ακριβώς υποστηρίζεις; Ότι το τεχνητό μόσχευμα είναι καλύτερο από το φυσικό και πιό φθηνό και να το προτιμούμε; Σου απαντώ σε ό,τι μπορώ:

1) λέω ότι μου είπαν 3 γιατροί που επισκέφτηκα σχετικά πριν αποφασίσω πού θα κάνω την επέμβαση.

2) Δεν λέω πουθενά κάτι διαφορετικό...

3) Ελπίζω όχι! Κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι το φυσικό μόσχευμα καλά και σώνει, αν δεν έχω νέο τραυματισμό, θα διαλυθεί πριν από μένα!!!!! :rolleyes:;):lol::lol:

Εσύ πώς τα ξέρεις αυτά; Είσαι γιατρός, κάτι σχετικό ή είχες η ίδια κάποιο ατύχημα;; Εδώ ο καθένας γράφει τις εμπειρίες του ή / και ό,τι γνωρίζει ως επαγγελματίας ή χομπίστας...Εσύ τί είσαι; Τί βαρύτητα πρέπει να δώσουμε στα όσα λες;

γιωτα καλησπερα,

Πρωτα απολα να ξεκαθαρισω οτι μιλαω ως επαγγελματιας και με μεγαλη εμπειρια ....

Δευτερον δεν ειπα ποτε οτι το τεχνητο ειναι καλυτερο, οπως επισης αναφερθηκα στο κοστος γιατι αυτο που εγραψες δεν ισχυει!!

Επισης τα τεχνητα μοσχευματα αλλαζουν απο "γενια" σε "γενια" και ειναι καλο να ψαξεις στη βιβλιογραφια (αφου ανεφερες οτι διαβαζεις) τις ιδιαιτεροτητες του καθενος.

Τελος ο καθε γιατρος εχει τη δικη του φιλοσοφια και αποψη οποτε δεν μπορει να λες οτι ισχυουν αυτα που σου ειπαν οι 3 δικοι σου γιατι στην ελλαδιτσα μας υπαρχουν περι τις 5.000!!!!!!!!!!!!!

Τωρα εαν θες την προσωπικη μου αποψη θα επρεπε να γραφω με τις ωρες και δεν εχω τοσο πολυ χρονο.

Απλα καταθετω την αποψη μου ,οτι ολα τα μοσχευματα εχουν θεση στην αποκατασταση του προσθιου χιαστου μηπως και καποιος ενδιαφερθει και ψαξει....

Απλα καταθετω την αποψη μου ,οτι ολα τα μοσχευματα εχουν θεση στην αποκατασταση του προσθιου χιαστου μηπως και καποιος ενδιαφερθει και ψαξει....

+1000 :rolleyes: