Jump to content
ΣΤΧ

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ χ/κ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ

Recommended Posts

πατας στη πρωτη σελιδα Photo gallery κανεις εγγραφη και δημιουργεις αλμπουμ.

Η φωτος πρεπει να ειναι μεγεθος 800χ600

Mil εκει που νομιζω οτι λες η πλαγια δε καταληγει στο δρομο αλλα μεσα σε μια ρεματια και φαινεται απαιτητικο κομματι οσο κατεβαινε... θα σε βγαλει καπου στο δρομο, πιο δρομο μη ρωτησεις... προς Λουσους, προς Καλαβρυτα? θα σε γελασω :rolleyes:

καλα εσυ δεν δουλευεις??

Σακη που εισαι να τον δεις 12¨00 και αυτος ποστ απανταει! :lol::lol:

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Μεσανυχτα αυτος, μεσανυχτα και συ... :rolleyes::lol::lol:

12:01 ΑΜ = 1 λεπτο μετα τα μεσανυχτα (οταν η Porsche Cayenne γινεται Hyundai Santa Fe στη μοντερνα εκδοση του μυθου...για να μην πω Lada Niva B):P )

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ: Τωρα ο adminiτετοιος μπορει να αλλαξε τα time zones αν εκοβε οτι ο Σακης ηταν σε μοβορικη διαθεση.. ;)

Mil εκει που νομιζω οτι λες η πλαγια δε καταληγει στο δρομο αλλα μεσα σε μια ρεματια και φαινεται απαιτητικο κομματι οσο κατεβαινε... θα σε βγαλει καπου στο δρομο, πιο δρομο μη ρωτησεις... προς Λουσους, προς Καλαβρυτα?

Όντως εκεί είναι μία ρεματιά που στον χάρτη φαίνεται καταπληκτική, μεγάλη, με καλό προσανατολισμό και με καλή εναλλαγή κλίσεων (βέβαια επί τόπου μπορεί να δεις και άλλα πράγματα). Όμως από την στιγμή που ο τερματικός σου σταθμός θα είναι γύρω στα 2.300 μέτρα υψόμετρο, έχεις δυνατότητα να κατευθυνθείς προς την άλλη πλευρά της πλαγιάς, προς το καταφύγιο που είναι στο διάσελο και από εκεί είναι εύκολο να βρεις τον δρόμο. Πιθανώς να έχεις και άλλες εναλλακτικές λύσεις αν δεις την περιοχή επί τόπου. Με κάποια επί πλέον χωματουργικά θα βγάλεις δρόμο εύκολο (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται).

Αλλά για να μην πολυλογούμε, όλα αυτά θα φανούν καλύτερα με κάποιες κατάλληλες φωτογραφίες και χάρτες, γιατί δεν περιγράφονται εύκολα σε λίγες αράδες. Το σίγουρο είναι ότι σαν περιοχή είναι πολλά υποσχώμενη, αρκεί να κάνεις τα κατάλληλα βήματα οριοθετώντας τον τελικό σου στόχο και τα ενδιάμεσα στάδια κατασκευής.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Ένα μεγάλο μπράβο στους ανθρώπους που άλλαξαν μια σχέση ¨μίσους¨ σε κάτι που μόνο καλό μπορεί να φέρει.

Κανένας δεν αμφιβάλλει για τις προθέσεις των ανθρώπων του βουνού όπως και για το γεγονός ότι έχουν μηχανολιγικό εξοπλισμό που μόνο προβλήματα προκαλεί στην δουλειά τους και στην απόλαυσή μας.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ιδιωτικά κεφάλαια υπάρχουν και ψάχνουν επενδύσεις.

Επίσης σίγουρο είναι ότι το κράτος δεν έχει την παραμικρή ιδέα πως να βοηθήσει αυτές τις επενδύσεις.

Στο χέρι του ΣΤΧ και του χιονοδρομικού κέντρου Καλαβρύτων, καθώς και όλων των άλλων Ελληνικών χκ, είναι να ανοίξουν τις πόρτες που χρειάζετε ώστε να δούμε σωστές επενδύσεις στα βουνά μας.

Καλή δύναμη και τύχη σε όλη την προσπάθεια

Η γνώμη μου και μόνο.

Προς τα κάτω μέσα στα δέντρα με τεχνητό θέλει επέκταση το χιονοδρομικά. Από τα 1600 μέχρι τις κορφές του Αυγού.

Ξηλώστε όλα τα λιφτ που έχετε και βάλτε τα εκεί με τεχνητό.

Και πάρτε σύχρονα συρόμενα από 1800 μέχρι 2300. Οτι άλλο και να βάλετε θα κλείνει συνέχεια.

Μόνο αν σας περισέψουν μερικά εκατομύρια ευρώ βάλτε ψηλά καρέκλες.

Φαντάζομαι ο δήμαρχος τότε ονειρευόταν να έχει φωτογραφίες ενώ ανέβαινε με καρεκλάκι στην κορφή της Στύγας ενώ δεν του άρεσε και πολύ η ιδέα να ανεβαίνει με συρόμενα. Το αποτέλεσμα είναι η Στύγα να είναι έκπληξη να είναι ανοιχτή. Αν είχε συρόμενα όμως δεν θα είχα πάει μόνο Παρνασσό φέτος.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Προς τα κάτω μέσα στα δέντρα με τεχνητό θέλει επέκταση το χιονοδρομικά. Από τα 1600 μέχρι τις κορφές του Αυγού.

Ξηλώστε όλα τα λιφτ που έχετε και βάλτε τα εκεί με τεχνητό.

Μιχάλη, πολλά για το τεχνητό χιόνι δεν κατέχω για να έχω προσωπική άποψη. Θυμάμαι όμως ότι ο κ. Τσεκούρας που σίγουρα γνωρίζει καλά το θέμα, δεν πιστεύει ότι μπορεί να προσφέρει πολλά. Το συμπέρασμα που έβγαλα από τα λεγόμενά του, είναι ότι το θεωρεί πολυτέλεια, καλό μόνον αν περισσεύουν χρήματα κι ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει πίστα μόνο με τεχνητό, εάν η φυσική χιονοκάλυψη είναι ανεπαρκής..

Ας με διορθώσουν τα παιδιά αν θυμούνται καλύτερα, ή κάποιος που γνωρίζει θετικά καλύτερα το θέμα..

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Αναμφίβολα η δυνατότητα τεχνητής χιόνωσης δεν χαλάει κανένα.Το θέμα είναι ότι πακτωλός χρημάτων δεν υπάρχει και τελικά όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων.

Καταρχήν δεν δύναμαι να γνωρίζω με τεκμήρια αν ο Χελμός έχει το γεωλογικό υπόβαθρο που απαιτείται για συσσώρευση νερού.Ναι,όλοι έχουμε ακουστά τα ύδατα της Στυγός,αλλά από εκεί μέχρι την τεχνητή χιόνωση είναι...ταξίδι.(Και δεν λέω να ρίξουμε τα άπειρα χρήματα για να αποκτήσει το χ/κ τεχνητή χιόνωση,διότι με αυτή τη λογική και στη Σαχάρα πάω νερό).Στα 3-5 πηγάδια π.χ που λειτουργεί η τεχνητή χιόνωση οι γεωλογικές συνθήκες βολεύουν.Στον Παρνασσό από την άλλη π.χ θέλει τέτοια επένδυση (από ότι λέγεται) που είτε καταντά ασύμφορο ή τέλοπάντων πέφτει χαμηλά στην ιεράρχηση.Ο Χελμός δεν ξέρω που εντάσσεται,αν ξέρει κάποιος με τεκμήρια ας μας πει.

Πάντως αν το θέμα είναι η περίοδος επαρκούς χιονοκάλυψης στις πίστες,ένας άλλος τρόπος για να αυξηθεί είναι η συστηματική φροντίδα των πιστών το καλοκαίρι.Δεν ξέρω αν είναι σχετικά μεγάλο το έξοδο να πάνε μερικά σπαστήρια να περιποιηθούν κάπως τις πίστες,αλλά ίσως,λέω ίσως,αυτό να συνέβαλε κάπως και στην διατήρηση χιονιού για ασφαλή χρήση πιστών για περισσότερο διάστημα ειδικά στα χαμηλά.Άλλο να έχεις ένα σχετικά ομαλό terrain και άλλο να υπάρχουν κοτρώνια φυτεμένα και νεροφαγώματα half-pipe.

Πάντως ο Χελμός μέχρι τώρα δεν έπασχε τόσο από μικρή χιονοκάλυψη,όσο από...υπερβολική.Οπότε το θέμα μακραίνει κι άλλο και ανάγεται στην αποτελεσματικότερη διαχείρηση του χιονιου.

Αν προσεχθούν αυτά,που νομίζω είναι εφικτό,ίσως η τεχνητή χιόνωση αν όχι πολυτέλεια,να μην αποτελεί επιτακτική ανάγκη.

Για τα συρόμενα στα ψηλά έχω ανάμικτες σκέψεις.Ναι,έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορούν να λειτουργούν όταν ο άερας είναι τόσος που δεν επιτρέπει την ασφαλή λειτουργία εναέριων.Αυτό φυσικά ισχύει σε όλα χ/κ του κόσμου.Παρόλα αυτά έχουν κι αυτά τους περιορισμούς τους.

1) Π.χ η πλαγιά της Στύγας ως η δημοφιλέστερη από πίστες,αλλά και η μεγαλύτερη σε χιονοδρομικό πεδίο εκ των πραγμάτων προσελκύει ΛΑΟ,άρα απαιτεί δυναμικότητα και δεν ξέρω αν ένα σύστημα συρόμενων μπορεί να ανταπεξέλθει.Επιμένω ότι ένα γερό αποσυμπλεκόμενο χρειάζεται μόνο και μόνο για λόγους δυναμικότητας.

2) Συρόμενο ή καλύτερα σύστημα συρόμενων που να σε φτάνει στα 2.314m μπορώ να φανταστώ να ξεκινά από κάποιο σημείο της Στύγας 2...ίσως από εκεί που καταλήγει η πίστα Αρτεμις 1,δηλαδή γύρω στα 2.000m.Οπότε έχω ένα vertical 300+μ.Όμως το θέμα είναι τι πορεία θα ακολουθήσει...και ξεχάστε να ανεβαίνει ντουγρού πάνω....έχει α) απαγορευτική κλίση για συρόμενο ,β) θα θάβεται όλη την ώρα.Οπότε αν υποθέσουμε ότι θα ακολουθεί μια πιο περιφεριακή πορεία,παράλληλα με το ρέμα (aka Στύγα 2) δεν ξέρω...αλλά υποψιάζομαι ότι ένα λιφτ δεν φτάνει.Αυτό που ξέρω είναι,ότι θα απαιτήσει χωματουργικά.

Συνολικά λοιπόν νομίζω ότι η Στύγα,όσο και το Αυγό στο μέλλον ίσως,ας προσεγγίζονται με εναέρια και γιατί όχι επικουρικά και κυρίως για τις ανεμοδαρμένες μέρες καλοδεχούμενο και το συρόμενο από κάποια πονηρή μεριά.

Anyway η διεύθυνση του ΧΚΚ τα γνώρίζει καλύτερα από εμάς (ειδικά τις κλιματολογικές συνθήκες),μελέτες άπό ειδικούς έχουν γίνει,ο παράς μας απομένει λοιπόν.Είδωμεν...

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Το χ/κ Καλαβρύτων δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για τεχνητή χιόνωση. Δυστυχώς όσο κι αν το έχουν ψάξει ο κ.Τσεκούρας και οι συνεργάτες του δεν βγαίνει...

Και καλό είναι να θυμόμαστε και την περίπτωση των 3-5 Πηγαδιών, όπου όπως αντιλαμβάνεστε, άλλαξε κάτι ;

Και είναι προφανές πως τη στιγμή αυτή οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές. Αν σε 10 χρόνια έχουν γίνει οι απαιτούμενες επενδύσεις και έχει δημιουργηθεί ένα σωστά οργανωμένο χιονοδρομικό που προσελκύει έλληνες και ξένους χιονοδρόμους σε εβδομαδιαία βάση, τότε ίσως και να είχε νόημα η πολυτέλεια της τεχνητής χιόνωσης (ή ακόμη και η τηλεκαμπίνα απο το χωρίο στο χιονοδρομικό). Μέχρι τότε όμως μένουν να γίνουν πολλά. One step at a time που λέμε και στο χωριό μου B)

papadakn-portes2_3.jpg

Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Κηφισιάς

Nea Kifisia Weather Station

Locus-delicti.com Blog

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια που γινεται απο κοινου. Το Δ.Σ. και η διευθυνση του χ/κ εκτος των αλλων δινουν και σε εμας τα απλα μελη την ευκαιρια να μαθουμε περισσοτερα για τη λειτουργεια του χ/κ, τα προβληματα που αντιμετοπιζει, αλλα και για τα μελλοντικα τους σχεδια.

Προσωπικα πιστευω πως ειναι μια πολυ εξυπνη κινηση η επεκταση της Αρτεμις μιας και το κοστος υλοποιησης του εργου αυτου ειναι μικρο και δεδομενου οτι δεν υπαρχουν επενδυτικα κεφαλαια.

Ελπιζω αυτη η συνεργασια να συνεχιστει και η απο κοινου προσπαθεια να επιφερει θετικα αποτελεσματα για το χ/κ αλλα και για εμας τους χιονοδρομους.

Guest noni

ΒΡΕ, ΒΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ.......

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΕ, ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ???

"ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΧΚΚ", "ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ κ. ΤΣΕΚΟΥΡΑ"???? ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ κ. ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΣΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ????

ΠΑΘΑΤΕ ΚΑΤΙ, Ή ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ???

SORRY ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΥΛΑΚΙ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ!

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑΤΕ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑΤΕ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΙ?

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣΑΠΤΑΤΕ ΣΤΟ κ. ΤΣΕΚΟΥΡΑ?

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΠΕΙ ΤΑ ΕΞ ΑΜΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ κ. ΤΣΕΚΟΥΡΑ?????

ΒΡΕ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ........

ΒΡΕ, ΒΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

"ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΧΚΚ", "ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ κ. ΤΣΕΚΟΥΡΑ"???? ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ κ. ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΣΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ????

SORRY ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΥΛΑΚΙ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ!

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑΤΕ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑΤΕ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΙ?

ΒΡΕ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

Ιωαννα επεσε συρμα και θυμηθηκες το forum ;; Δεν εχεις χασει επεισοδια, τα ξερεις καλα. Ο συλλογος δεν εχει προβλημα συνειδησης. Την πραγματικοτητα ποτε δεν την ειχε χασει. Μηπως την βρηκαν αυτοι που δεν ηθελαν να την δουν ;

Σε συγχωρουμε για το ειρωνικο στυλακι, δεν πειραζει. Εμεις κοιταζουμε μπροστα. Εδω πάντως εισαι καλοδεχουμενη.

Ο συλλογος δε θυμαμαι να ειχε ποτε στραφει εναντιον του κ.Τσεκουρα. Καποιοι επισκεπτες του forum ναι. Αλλα μηπως θυμασαι τι επιθεση του ειχαν κανει, σε προσωπικο επιπεδο η για θεματα του χιονοδρομικου ;

Και δεν αλλαζουν οι καιροι απο μονοι τους, τα μυαλα αλλαζουν πρωτα.

Κέρκυρα, Κέρκυρα με το ποντικονήσι...

Ελπιζω αυτη η συνεργασια να συνεχιστει και η απο κοινου προσπαθεια να επιφερει θετικα αποτελεσματα για το χ/κ αλλα και για εμας τους χιονοδρομους.
Ειρήνη ο Σύλλογος δεν έχει λόγο να μή συνεχίσει τη συνεργασία. Έχουμε χαράξει την πορεία που θα ακολουθήσουμε το προσεχές διάστημα, με συνεχείς παρεμβάσεις προς όσους εμπλέκονται στην Ελληνική Χιονοδρομία. Επιδιώκουμε τη συνεργασία με όλους, χωρίς να τρέφουμε αυταπάτες για το τι μπορούμε να αλλάξουμε. Την προσπάθειά μας όμως θα την κάνουμε.

Το χ/κ Καλαβρύτων προσπαθεί να ανέβει ένα σκαλί παραπάνω. Είναι αυτονόητο οτι είμαστε δίπλα σ' συτή την προσπάθεια και θα σας ενημερώνουμε για ότι συμβαίνει.

ΒΡΕ, ΒΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΒΡΕ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Ο Σύλλογός μας Noni, δεν διακατέχεται από εμπάθεια και προκαταλήψεις. Κοινώς δεν τραβάει ζόρι με κανέναν. Όπως και δεν υιοθετεί όλα τα μηνύματα που γράφονται στο forum. Προστατεύουμε όσο μπορούμε και τον κ.Τσεκούρα και μερικούς άλλους ανθρώπους των χ/κ που δέχονται προσωπικές επιθέσεις οι οποίες δεν αφορούν το σύλλογο τη χιονοδρομία και αυτόν τον διαδικτυακό τόπο. Αυτή τη διαφορά κάποια στιγμή θα την αντιληφθούν οι λίγοι εναπομείναντες γραφικοί...

:D:lol::lol: Ρε τι πλάκα...Μπά σε καλό σου, γελάσαμε.

Αντε και εις ανώτερα. :lol:

Συγχαρητήρια να δώσω και εγω με την σειρά μου για την επαφή του συλλόγου με την διοικηση του ΧΚ Καλαβρύτων. Αυτοι οι δίαυλοι επικοινωνίας που στήνονται μεταξύ του συλλόγου και των εμπλεκομένων στην ελληνική χιονοδρομία είναι η μεγαλύτερη επιτυχία που έχουμε καταφέρει.

Μπράβο στα παιδιά που κατάφεραν με επιμονή, υπομονή και πάνω απ' όλα χαμηλούς τόνους να έρθουν σε επαφή με ένα απο τα σημαντικότερα ΧΚ της χώρας.

Προχωρήστε σταθερά και να ξέρετε ότι οι αληθινοί φίλοι της χιονοδρομίας είναι μαζί στην προσπάθεια που γίνεται.

Και μην στενοχωριέστε απο τους γραφικούς που κατα καιρούς μπαινοβγαίνουν στο φόρουμ...

Καποια στιγμη θα πρεπει να μαθουμε να καταλαβαινουμε την διαφορά μεταξύ του φόρουμ του Snowclub.gr και του Ελληνικου Συλλογου Τουριστικης Χιονοδρομιας.

Τις επισημες θεσεις του συλλογου τις εκφραζει ο ΣΤΧ μεσα απο επισημες ανακοινωσεις που βγαζει με ευθυνη του το αιρετο Δ.Σ. Στο φορουμ μπορει να μπει και να γραψει ο καθενας.Αυτο ομως δεν ειναι και θεση του συλλογου αλλα προσωπικη αυτου που το εγραψε.

Ο Συλλογος ανεκαθεν επιθυμουσε καλες σχεσεις και συνεργασια με τις διευθυνσεις των ΧΚ μας κεντρων κατι για το οποιο προσπαθει και τωρα και μαλιστα με επιτυχια.Πολυ απλα ,καποια γραφομενα στο φορουμ παλιοτερα ,ειχαν γινει αιτια για να υπαρξει μια ενταση στις σχεσεις με το συγκεκριμενο ΧΚ των Καλαβρυτων.

Ομως με αμφιδρομη προσπαθεια η ενταση αυτη εκτονωθηκε προς το συμφερον και του ΧΚ και του συλλογου.

Και ναι,συμφωνω με την Νινα..Τα μυαλα αλλαζουν πρωτα...Ευτυχως....

Noni καλωσήρθες στην παρέα μας, θα χαρούμε να διαβάζουμε τις απόψεις σου.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπαν τα παιδιά (Αλέξης, Στάθης) παραπάνω.

Προχωράμε μπροστά..και θέλουμε τους φίλους της χιονοδρομίας μαζί μας.

Φιλικά

Γιώτα

Sorry, δεν είχα δεί τη Νίνα και τον Άρη..Με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη και οι δύο.

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Καλώς τη ΝΟΝΙ...

"...Σε ιδιαίτερα φιλική ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε συνάντηση γνωριμίας του Προέδρου Αλέξη Λυγγίτσου και μελών του νέου Δ.Σ του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας με τον Διευθυντή του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων Γιώργο Τσεκούρα την Τετάρτη 24 Μαΐου 2006 και ώρα 17:30 στα γραφεία του κέντρου στο Χελμό.Στη συνάντηση έγινε ξενάγηση των μελών του Συλλόγου στις εγκαταστάσεις του χιονοδρομικού κέντρου για ενημέρωση και ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση πάνω σε θέματα λειτουργίας του κέντρου αλλά και σε γενικότερα θέματα της Τουριστικής Χιονοδρομίας.Το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων προσβλέπει σε μία ουσιαστική συνεργασία με τον Ελληνικό Σύλλογο Τουριστικής Χιονοδρομίας για την επίλυση προβλημάτων αλλά και την ανάπτυξη της Τουριστικής Χιονοδρομίας στη χώρα μας.Ανάλογες συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν και μελλοντικά για την καλύτερη και άμεση ενημέρωση του νέου Δ.Σ. αλλά και όλων των μελών του Συλλόγου...."

(βλέπε επίσημο site ΧΚΚ)

Ο σύλλογος και τα μέλη του ανέκαθεν προσδοκούσαν την ενημέρωση και τη συνεργασία για την ανέλιξη της τουριστικής χιονοδρομίας.

Φέτος το καλοκαίρι είναι προεκλογικό...οπότε ξέρεις...στη βράση κολλάει το σίδερο.Οπότε με συντονισμένες προσπάθειες ίσως καταφέρουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ κάτι.Εσύ αλήθεια πως το βλέπεις ως Καλαβρυτινή κιόλας ????

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Βρε καλώς τη noni ακόμα περιμένουμε την φιλοξενεία σου .Eλπίζω μόνο να είναι σαν των ανθρώπων του Χελμού.

ΒΡΕ, ΒΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΒΡΕ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ........

Είναι κρίμα να εκτίθεσαι με τέτοια σχόλια. Πρωτίστως δεν τιμούν τον εαυτούλη σου. Ελπίζω να τιμήσεις έστω το βήμα που σου δίνει ο σύλλογος έστω και για να αρθρώσεις τέτοιο λόγο και να τον παρακολουθείς στενότερα στο μέλλον. Η άγνοια που δείχνεις στα του συλλόγου μας, δικαιολογεί το ύφος σου. Αν μας γνωρίσεις καλύτερα, ίσως συνειδητοποιήσεις το πόσο άστοχα και ανάξια σχολιασμού είναι όλα όσα λες. Εμείς, πάντα είμαστε φιλόξενοι και χωρίς σκοπιμότητες. Καλώς ήρθες λοιπόν και ελπίζω να μείνεις.

"ΒΡΕ, ΒΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!"

................Και δεν είμαστε παιδάκια. Μάλλον με άλλους μας μπέρδεψες.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Για τα τεχνικά θέματα τώρα, μην ξεχνάτε οτι θέλουμε το δάσος που υπάρχειστο αυγό.... ελπίζω όλοι σας να έχετε πάει στο χιονοδρομικό και να έχετε δει πόσο έχει καταστραφεί το περιβάλλον

Επειδή δεν επισκέπτομαι τακτικά το ΧΚ, δεν ξέρω το πόσο καταστράφηκε το περιβάλλον. Μπορείς να είσαι σαφέστερος;

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι το "ελεγχόμενο" δάσος είναι καλύτερο και ασφαλέστερο. Για παράδειγμα φαίνονται οι γραμμές από κάποιες χιονοστιβάδες που κατέστρεψαν τμήμα δάσους. Εκεί έχουν φυτρώσει μικρά έλατα, τα οποία αν μεταφυτευόντουσαν σε άλλη τοποθεσία σίγουρα θα βοηθούσαν στην ανάπτυξη του δάσους. Ταυτόχρονα αν γινόταν κάποια πίστα ή δρόμος μέσα στο δάσος, σίγουρα βοηθάει στην αντιπυρική προστασία. Αν είσαι από την περιοχή, θα θυμάσαι πόσες φωτιές στο πρόσφατο παρελθόν ταλαιπώρησαν την Αχαϊα και την Κορινθία. Η ανάπτυξη ενός χιονοδρομικού, δεν σημαίνει αναγκαστικά και καταστροφή του δάσους.

φίλε mil,

έχω επισκευτεί το χιονοδρομικό όλες τις εποχές...

δεν καταλογίζω ευθύνες σε κανέναν σε κάποιον για την κατάσταση...

σίγουρα όμως θα μπορούσαν να υπήρχαν δέντρα.

Για παράδειγμα σε μερικές διαδρομές αριστερά του Αχιλλέα που με τίποτα δεν πάει σκιέρ θα μπορούσαν να υπάρχουν δέντρα, αντιθέτως δεν υπάρχει τίποτα...

είναι σε όλους γνωστό οτι τα δέντρα με τις ρίζες τους συγκρατούν το χώμα και επομένως πλαγιές ολόκληρες...

άλλο παράδειγμα στο χώρο στάθμευσης , μια αξιόλοφα μεγάλη έκταση, υπήρχαν δέντρα αφού το σημείο είναι ένα μικρό οροπέδιο.

Η στύγα ούτε ίχνος δέντρου έχει... το βουνό είναι φαλακρό

Και το σκεπτικό μου είναι το εξής... αφού δεν μπορούμε να φυτέψουμε, τότε να μην καταστρέψουμε άλλο δήθεν προστατευμένο δάσος.

Οι καταστροφές για τις οποίες μιλάς πιο πάνω είναι φυσικές καταστροφές θα μπορούσα να πω.

Μπορούμε να αρκεστούμε ''εις αυτά που έχουμε'' και να προσπαθήσουμε να τα βελτιώσουμε/ανανεώσουμε/εκσυγχρονίσουμε/εξυγιάνουμε όπως θέλεις πές το , παρά να κοιτάμε πως θα επεκταθούμε καταστρέφοντας έστω και 5 δένδρα...

αρκετά δεν έχουμε κάνει στη φύση?

φιλικά,

Λάμπρος Ν.

Προς Noni :

Είσαι ευπρόσδεκτη στην παρέα μας κι ας γράφεις όποτε θέλεις, κι ας λέμε και κάνα καλαμπούρι παραπάνω. Μια παρέα είμαστε έτσι κι αλλιώς.

Προς τους υπόλοιπους :

Καταλαβαίνω οτι το ύφος του αρχικού μηνύματος της Noni τους περισσότερους σας ενόχλησε. Πιθανόν κάτι να έχει ενοχλήσει και τη Noni. Μην κάνετε όμως κι εσείς αυτό που δεν θέλετε να σας κάνουν.

Προς όλους :

Παρακαλώ να αποφεύγουμε μηνύματα με υποννοούμενα σε προσωπικό επίπεδο. Το ποιός είναι και τί κάνει ο καθένας δεν αφορά το forum. Όπως επίσης δεν αφορά τον σύλλογο καμία προσωπική διαφορά των χρηστών αυτής της ιστοσελίδας.

Ο Ε.Σ.ΤΟΥ.Χ. δεν έχει «ξύλινη» πολιτική ή τακτική επικοινωνίας. Η εφαρμογή τους διαμορφώνεται από τις επικρατούσες, στον χιονοδρομικό ορίζοντα, συνθήκες.

Από τον Οκτώβριο του 2005 προσπαθήσαμε να αποκαταστήσουμε την επικοινωνία μας με το χ/κ Καλαβρύτων και το πετύχαμε. Ο διάλογος που διεξήχθη ήταν ουσιώδης και επικοδομητικός. Οι εξηγήσεις που μας δόθηκαν ήταν βάσιμες και διαπιστώσαμε πως μπορούσαμε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια του παρελθόντος. Το πρόβλημα εστιαζόταν κυρίως στο forum και στις προσωπικές επιθέσεις κατά των δύο δ/ντών χιονοδρομικών κέντρων. Αποφασίσαμε να προστατεύσουμε στο forum μας, όσους δέχονται επιθέσεις σε προσωπικό επίπεδο και όχι να αποκλείσουμε τον Έλληνα χιονοδρόμο από το να γράφει ελεύθερα και επώνυμα την άποψή του γύρω από τα προβλήματα των χ/κ.

Η αλλαγή στάσης λοιπόν αυτή δεν είναι κακή, ούτε υποβαθμίζει την προσπάθεια του συλλόγου μας. Εάν αυτή η αλλαγή συμπεριφοράς εκλαμβάνεται ως πισωγύρισμα τότε προφανώς πρόκειται περί λάθους εκτίμησης αυτών που την έκαναν. Αλλάζουμε προς το καλύτερο και αυτό θέλουν όλα τα μέλη του συλλόγου. Τα μόνα που δεν διαπραγματευόμαστε με κανέναν είναι οι αρχές και ο σκοπός ύπαρξης του Ε.Σ.ΤΟΥ.Χ.

Δεν ξεχνάμε το παρελθόν, αλλά δεν κολλάμε σε αυτό. Κρατάμε μόνο στη σκέψη μας τα όποια λάθη, πιθανόν, έχουν γίνει έτσι ώστε να μαθαίνουμε από αυτά πορευόμενοι στη συνέχεια.

Θα παρακαλέσουμε μόνο αυτή η ανταλλαγή «φιλοφρονήσεων» να παραμένει σε επίπεδο χιούμορ (διαθέτουμε αρκετό εδώ μέσα άλλωστε) και όχι να αναλώνουμε το βήμα της ιστοσελίδας μας σε προσωπικές αντιπαραθέσεις με ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε προσωπικά και δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι μαζί τους.

Επίσης μην ξεχνάτε ότι δεν πρέπει να φέρνετε σε δύσκολη θέση ούτε τους συντονιστές του forum αλλά ούτε και τον ίδιο το Σύλλογο.

Και μια ακομη παρακληση απο το moderating team...

Παρακαλω μην σηκωνετε επιμαχα ποστ μετα την Παρασκευη το απογευμα και μεχρι Δευτερα πρωι :P:P

Να φαμε και κανενα ψαρονεφρι με την ησυχια μας χωρις να γυριζουμε και να τα βρισκουμε μπαχαλο. Μας προκαλει δυσπεψια...(Μια φορα ειπα να βγω με τους φιλους μου ο φουκαρας... :D )

Σε σοβαροτερο επιπεδο τωρα, προσωπικες ανταλλαγες, απο ενα σημειο και περα ειναι off topic και θα μετακινουνται (ξερετε που...). Σας παρακαλω να διατηρειτε το επιπεδο για να μην γινομασται "κακοι".

Για το moderation team

Φιλικα

ΜακηςΜ

φίλε mil,

έχω επισκευτεί το χιονοδρομικό όλες τις εποχές...αρκετά δεν έχουμε κάνει στη φύση?

φιλικά,

Λάμπρος Ν

για να μην παρεξηγηθώ, επειδή όπως σου εξήγησα δεν ξέρω το βουνό από παλιά και δεν το επισκέπτομαι συχνά τον τελευταίο καιρό, δεν είμαι σε θέση να διαπιστώσω την όποια καταστροφή που πιθανώς έγινε (και γι'αυτό ρώτησα).

Θα μου φαινόταν τρομερό να κόπηκαν δέντρα για να γίνει ...πάρκιγκ στο βουνό και πραγματικά δεν πιστεύω να έγινε κάτι τέτοιο. Όπως αντίστοιχα στην Στύγα και αριστερά του Αχιλλέα, δεν νομίζω ότι υπήρχαν δέντρα που κόπηκαν, μάλλον είναι αφιλόξενο το μέρος εκεί.

Στην ουσία συμφωνώ με όσα λες, μόνο που εγώ θα επέμενα στο να γίνει προσπάθεια επέκτασης του δάσους, η οποία δεν είναι αναγκαστικό να γίνει στην μέση των πιστών.

Όπως επίσης καλό θα ήταν να γίνει προσπάθεια να προβλεφθούν οι φυσικές καταστροφές και να προστατευτεί το δάσος. Και κατά την γνώμη μου αυτό μπορεί να γίνει με ταυτόχρονη ανάπτυξη του χιονοδρομικού. Κακό δεν είναι να κόβεις 5 δέντρα για κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα, αλλά να μην τα αντικαθιστάς.

Τέλος καλό είναι να υπάρχουν ανάλογες ευαισθησίες (αν και δεν ταυτίζομαι με ορισμένες υπερβολές οικολόγων) και καλό είναι όταν διαπιστώνονται τέτοιου είδους κακές παρεμβάσεις να τονίζονται.

To περιβαλλον δε θα καταστραφει επειδη το χιονοδρομικο θα κοψει 100 δεντρα. Γιατι ειναι σιγουρο οτι θα τα αντικαταστησει.

Το περιβαλλον "πληγωνεται" απο ολους οσους ανεβαινουν βουνο χιονοδρομια,ορειβασια,πεζοπορια και πισω τους αφηνουν τονους σκουπιδια.

Αν θελεις Λαμπρο να εχεις περιβαλλοντικη ευαισθησια ξεκινα απο αυτο :

Οταν κανονιστει καλοκαιρινη επισκεψη σε βουνο να μαζεψουμε σκουπιδια να μην παμε 10 ατομα.

Καλως ηρθες Νονι... η αληθεια ειναι οτι εχεις χασει επεισοδια..τι επεισοδια.. εργα ολοκληρα εχεις χασει... give us a break καλοκαιριατικα. Αν θες να μαθεις τι αλλαξε και πως να ρωτησεις, αν θες να ειρωνευτεις εκτιθεσαι γιατι δε γνωριζεις...

Καλο Σ/Κ