Jump to content

Recommended Posts

Αυτα ειναι! Το καλο ειναι οτι ειναι weatherproof! Τα χρησιμοποιω και στο σκαφος. Hands free πηρα της Cobra με δυο βυσματακια/πριζα. Ειναι πολυ καλα με κρανος, γιατι εχουν boom mike και με το Vox δουλευουν καλα. :blink:

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος (οπως ειπα) απο την εμβελεια τους.

 

Κρανος δεν βρισκω... :blink:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιά είναι η τυπική εμβέλεια walkie talkie σε συνθήκες πόλης ή εξοχής?


Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hands free πηρα της Cobra με δυο βυσματακια/πριζα. Ειναι πολυ καλα με κρανος, γιατι εχουν boom mike και με το Vox δουλευουν καλα. :blink:

 

Ουτε την αδιαβροχοτητα εχω τσεκαρει. Γενικα το μονο τεστ που εκανα ειναι της εμβελειας (χωρις εμποδια αναμεσα) και ενω λεει στο manual 3 χιλιομετρα εγω εφτασα να ακουω καλα σχεδον στα 2,5. Μετα δεν ακουγα τιποτα. Οποτε ειναι μια χαρα για τα λεφτα τους.

 

Οσο για το handsfree απο που το αγορασες και ποσο (περιπου) ?


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συνθηκες πολης (πολυκατοικιες) δεν κανει ουτε 200μ, εκτος αν εχεις οπτικη επαφη.

 

Στην εξοχη 1-2 χλμ καμμια φορα και παραπανω.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρσι στην εκδρομή του Hintertux αρκετοί είχαμε PMR για τις μεταξύ μας συνομιλίες. Την τρίτη ή τέταρτη μέρα κάποια στιγμή άκουσα επικοινωνία μεταξύ των παιδιών ενώ ήμουν στο lift (Gefrorene Wand Lifte) στον παγετώνα. Αφού τους ρώτησα πού ήταν μπας και κάναμε καμιά βόλτα μαζί, μου είπαν στο χιονοδρομικό ...Eggalm.

 

Σας παραθέτω το χάρτη για να κρίνετε μόνοι σας :blink: . Το lift που ήμουν είναι πάνω αριστερά στις πίστες του Hintertux, και το Eggalm στη μέση δεξιά. Να σημιώσω οτι εκείνη την ημέρα ήμαστε πάνω από τα σύννεφα οπότε υποθέτω αυτό βοήθησε σημαντικά στην επικοινωνία (λιγότερη υγρασία--> λιγότερο εμπόδιο για το σήμα), όπως επίσης οτι ήμαστε σε οπτική επαφή (με κυάλια :blink: ).

 

Ski map Tux in Zillertal

Share this post


Link to post
Share on other sites

..... ιδανικες συνθήκες...

walkie talkie - PMR είναι απλά παιχνίδια. Καλύτερα ένα φορητό CB. Μπαίνει στο auto, μηχανή, και στο βουνό δεν χάνεται η συχότητα με τιποτα, τεράστια εμβέλια. Αδεια ένα παραβολο μόνο.


Status : Χειμώνας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτοκινητα και μηχανες ειναι απλα παιχνιδια..... Καλύτερα ενα Unimog η ενα Ρατρακ... δε σταματανε πουθενα.

 

Οπως καταλαβαινεις το κοστος ειναι στη μεση με το CB :blink:


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΣΤΧ εχουμε καμμια 30αρια PMR. Με το CB με ποιον θα μιλας; :blink:

 

Θα εχει ομως πλακα να κουβαλας και 60 ποντους κεραια στο σακκιδιο :blink:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα κινητα η λειτουργεια PTT (..η καπως ετσι..) ειναι κατι αναλογο?Γιατι δεν λειτουργει?


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να το υποστηρίζει ο πάροχος. Στην Ελλάδα νομίζω δεν πάιζει κάτι τέτοιο

Share this post


Link to post
Share on other sites

βρε ροses το χειμωνα κατεβαινουμε με τα σκι την 6 και οχι με το jeep :(

 

Θα εχουμε και ασυρματιστη ανα γκρουπακι μακη? :P

 

Οταν εγραψα για τα Ρινο σκεφτηκα μηπως να περναμε κατι πιο "σπεσιαλ"

Αλλα και τα PMR κανουν τη δουλεια τους τις περισσοτερες φορες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οσο για το handsfree απο που το αγορασες και ποσο (περιπου) ?

 

Sorry τωρα ειδα την ερωτηση σου. Απο τον Μιχο στην Αγ. Παρασκευη, αν θυμαμαι καλα γυρω στα 20+ το ζευγαρι.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στα κινητα η λειτουργεια PTT (..η καπως ετσι..) ειναι κατι αναλογο?Γιατι δεν λειτουργει?

 

Ειναι το push to talk και θελει 3G δικτυο (ειναι υπηρεσία φωνής αλλα μέσω δικτυου πακέτων) και φυσικα εγγραφη στην υπηρεσια. Στην Ελλαδα ομως δεν υποστηρίζεται απο τους παροχους.

 

Το handsfree λεει θα το τσεκαρω.


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωριστε και μια φωτο απο το Cobra με το hands free του:

 

Cobra.jpg

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωριστε και μια φωτο απο το Cobra με το hands free του.

Μάκη μου είμαι ένας..."δυστυχισμένος" άνθρωπος!!! Ακούγοντας μουσική, το αυτί μου εντοπίζει αμέσως το φάλτσο και γενικά την κακή ερμηνεία. Διαβάζοντας ένα κείμενο, το μάτι μου πάει κατ΄ευθείαν στην ανορθογραφία!! Δε μπορώ να χαλαρώσω γιατρέ μου. Ευτυχώς πού και πού, "πιάνω" τη Γιώτα και της "αλλάζω τα φώτα" με τις παρατηρήσεις μου!! :lol::angry::angry:


Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα! Νομίζω τα PMR είναι τα μόνα αυτή τη στιγμή που θεωρούνται νόμιμα στην Ελλάδα! Αυτό συμβαίνει λόγω του γεγονότος ότι έχουν όριο τα 0,5 w και 8-10 συγκεκριμένες συχνότητες ανεξαρτήτου μάρκας (θεσπισμένά όλα αυτά από οργανισμούς του εξωτερικού ώστε να προστατεύονται οι επικοινωνίες της αστυνομίας, πυροσβεστικής κλπ) . Δεν γνωρίζω το νομικό καθεστώς για τα cb τα οποία χρησιμοποιούν άλλο εύρος συχνοτήτων αλλά τα VHF τα οποία είναι στο ίδιο μήκος συχνοτήτων με τα RPM αλλά με πολύ πιο ισχυρούς πομπούς, ελευθερία να επιλέξεις εσύ την συχνότητα (με ακρίβεια - όπως τα ψηφιακά ραδιόφωνα) και σχεδόν απεριόριστη εμβέλεια (σε επίπεδα πλαγιών 1-2 βουνών βέβαια πάντα) μιας και το μικρότερο από αυτά - φορητό ξεκινάει από τα 5 w - δηλαδή 10πλάσια από αυτή των RPM, θεωρητικά τουλάχιστον στην Ελλάδα απαγορεύονται και κυνηγιούνται αρκετά από την αστυνομία λόγω συνακρόασης των συνομιλιών τους. Ωστόσο, σε ειδικές περιπτώσεις, συλλόγων, ομάδων διάσωσης, εθελοντών κλπ αλλά γιατί όχι και του ΣΤΧ μετά από ειδική αίτηση παρέχεται ομαδική άδεια για συγκεκριμένες συχνότητες. Η χρήση αυτών κάνει την κίνηση στο βουνό αρκετά ασφαλή μιας και δεν επηρεάζονται από μία απλή πλαγιά ή συνακροάσεις και ¨πάτημα" άλλων χρηστών στην ίδια συχνότητα.

Τέλος, δεν είμαι 100% σίγουρος για όλα τα παραπάνω - ελπίζω να βοήθησα - αλλά εάν υπάρχει κάποιος που να το ξέρει πιο καλά το θέμα τον παρακαλώ να με διορθώσει. Ένας άνθρωπος από σύλλογο cb θα μπορούσε να μας το απαντήσει εύκολα.

Φιλικά,

Πάνος


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο cobra,δεν ειναι λιγο μεγαλο το μικροφωνο???Οταν θα κανεις σκι,δεν θα ενοχλει??


"Να ζεις την καθε στιγμη πριν γινει αναμνηση"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο cobra,δεν ειναι λιγο μεγαλο το μικροφωνο???Οταν θα κανεις σκι,δεν θα ενοχλει??

 

Λες να φας και καμια τουμπα και να το καταπιεις κατα λαθος??? :D

Εμενα καλο μου φαινεται, θα ειναι λιγο σα να σαι DJ το βουνο βεβαια αλλα τι πειραζει...

 

@mountain εχω την εντηυπωση οτι τα PMR σηκωνουν καποιο πειραγμα που σταματαει να περιοριζει το ευρος συχνοτητων. Το ειχα διαβασει παλια, δεν θυμαμαι αν ελεγε για PMR ή για VFH


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mountain εχω την εντηυπωση οτι τα PMR σηκωνουν καποιο πειραγμα που σταματαει να περιοριζει το ευρος συχνοτητων. Το ειχα διαβασει παλια, δεν θυμαμαι αν ελεγε για PMR ή για VFH

 

Μήπως θυμάσαι που το έχεις διαβάσει να ρίξω μία ματιά; Θα με ενδιέφερε.

Νομίζω τα VHF - τα PMR θα μου φαινόταν δύσκολο λόγω έλλειψης και αντίστοιχου press button. Αν κάποιος ξέρει όμως το τρόπο να το κάνουμε ευπρόσδεκτο μπας και δεν χάνεται το σήμα μόλις "στρίβεις πλαγιά"

Ευχαριστώ ούτως ή άλλως πάντως.


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πειραγματα ειτε στις συχνοτητες ειτε στην ισχυ του πομπου ειναι παρανομα και δεν θα φιλοξενηθουν σ'αυτο το φορουμ :D

 

Το VHF ειναι line of sight, αν στριψεις στην πλαγια θα το χασεις οσο τουμπανο και να το'χεις κανει στην εξοδο. Εκτος αν κουβαλας μπαταρια αυτοκινητου και διμετρη αντεννα και υπολογιζεις να ανακλασθει το σημα απ'τα Βαρδουσια.

 

Τελος παντων

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

, αν στριψεις στην πλαγια θα το χασεις οσο τουμπανο και να το'χεις κανει στην εξοδο. Εκτος αν κουβαλας μπαταρια αυτοκινητου και διμετρη αντεννα και υπολογιζεις να ανακλασθει το σημα απ'τα Βαρδουσια.

 

Τελος παντων

 

ΜακηςΜ

 

...και στο τέλος τούμπανο θα γίνει το κεφάλι μας... :D

 

Φιλικά, KonstantinosV

Share this post


Link to post
Share on other sites

να βαλουμε μια κεραια στο Παρνασσο πχ για να πιανουν τα PMR μας παντου γινεται? Ποσο μπορει να κοστιζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
να βαλουμε μια κεραια στο Παρνασσο πχ για να πιανουν τα PMR μας παντου γινεται? Ποσο μπορει να κοστιζει.

....και μια στο Σέλι, ώστε να καλύψουμε το 90% της χώρας Πάνο! :rolleyes:


Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρειαζόμαστε έναν επαναλήπτη (repeater) σαν το R1 της Πάρνηθας που χρησιμοποιούν οι ραδιοερασιτέχνες, αν και αμφιβάλλω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με PMR.

 

 

Εννοείται ότι αν επιχειρήσουμε να στήσουμε τέτοιο μηχάνημα στο βουνό, θα μας πάνε δεμένους στο γκισντάνι.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιδιο repeater με των Vhf?

σιγα μη μας δουν :D και σιγα μην ερθουν στη κορυφη να μας πιασουν :D καλο και αυτο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...