Jump to content

Recommended Posts

παιδια πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση σας περι pmr .. αυτο που θα ηθελα να μαθω αν πιανουν οταν

βρισκεται βουνο στη μεση πχ (βαση ΧΚΣελιου με βαση Αρσουμπασι, ή βαση Καιμακ με βαση Κρεμαση)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν γενικο κανονα δεν πιανουν αν δεν ειναι σε γραμμη οπτικης επαφης. Ομως συμβαινουν πολλα περιεργα με τις αντανακλασεις των ραδιοκυματων. Στο St.Johann μιλουσα με το γιο μου δυο χαραδρες (και δυο βουνα ) πιο κει... :lol: Στον Πορο, μιλουσαμε και παρεμβαλλοταν ολος ο λοφος που ειναι χτισμενη η πολη. 300 μετρα πιο κοντα, δεν ακουγα τιποτα.

 

Αν δεν δοκιμασεις την συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα ξερεις. Οποιος εχει επμειρια, ας την καταθεσει.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σαν γενικο κανονα δεν πιανουν αν δεν ειναι σε γραμμη οπτικης επαφης.
....στο Καπρούν μιλούσαμε απο το χωριό στον παγετώνα :lol::lol: ...έτερος ακούει??

The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites
...στο Καπρούν μιλούσαμε απο το χωριό στον παγετώνα :angry::lol: ...έτερος ακούει??
φανταζομαι πως η επικοινωνια απο ενα υψομετρο 1200-1400 μετρα ως τα 3000 μετρα που ειναι ο παγετωνας

ειναι πιο ευκολη διοτι δεν υπαρχει καποιος ογκος τεραστιος ενδιαμεσα που να εμποδιζει τα ραδιοκυματα...

 

Οταν ομως υπαρχει μεγαλος ογκος στη μεση τοτε μαλλον τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
makis

και το vhf ακουει αλλα θελει να μπει χερι για να εχει βημα ανα κυκλο η υποδιαιρεση του κυκλου hz

Κώστα ή όποιος άλλος γνωρίζει το δικο μου vhf μπορούμε να τι ρυθμήσουμε έτσι ώστε να μιλάει με pmr;

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κανάλι στο οποίο ακούν τα PMR των μελών του snowclub είναι το 8 με υπότονο 20. Όσοι έχετε ασύρματο όπου επιλέγεις συχνότητα και όχι κανάλια θα πρέπει να συντονιστείτε στην συχνότητα 446.093 και να ενεργοποιήσετε το CTSS στο 131.8.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα τα ειπε ο κ Λαππας

 

αλλα αν το μηχανακι σου δεν παει σε αυτη τη συχνοτητα(την πηδαει) λολ

θελει χερι και πρεπει να το δουμε γιατι εχει βημα ανα 5 κυκλους ητοι 5 10 15 απο τη μαμα του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E τότε πρέπει να μου το φτιάξεις γιατί αυτό το μηχανάκι το έχω πληρώσει πάνω απο 600 μεταχειρισμένο :lol:


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

θα δω ποιο μοντελο ειναι και θα σου πω

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτη τη παρασκευη οχι γιατι θα ειμαι καρπενησι η βασιλιτσα οπου κατσει

 

τη μεγαλη εβδομαδα ειμαι διαθεσιμος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μην πας πουθενά δεν σου φταίει ο υπόλοιπος κόσμος σε τίποτα.Οπου πας θα λιώσει το χιόνι :P


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites
Το κανάλι στο οποίο ακούν τα PMR των μελών του snowclub είναι το 8 με υπότονο 20. Όσοι έχετε ασύρματο όπου επιλέγεις συχνότητα και όχι κανάλια θα πρέπει να συντονιστείτε στην συχνότητα 446.093 και να ενεργοποιήσετε το CTSS στο 131.8.

Η συχνότητα του καναλιού 8 είναι 446,09375 οπότε για να είμαστε ακριβώς πάνω στην συχνότητα θα πρέπει ο ασύρματος να έχει βήμα (step) 6.25 KHz. Βέβαια δεν είναι πολλά τα φορητά που έχουν step και 6,25.

Τα περισσότερα έχουν 5,10,15,25,50. Οσο για τον υπότονο 20 στα PMR αντιστοιχεί όντως στα 131,8 Hz.

Μπορείς όμως εαν δεν έχεις step 6,25 να βάλεις συχνότητα 446,095 και στις περισσότερες περιπτώσεις η επικοινωνία είναι εφικτή.:angry:

Όσο για αυτές τις συχνότητες 446,000 έως 446,100 που βρίσκονται τα κανάλια των PMR είναι UHF και όχι

VHF όπως οι περισσότεροι λένε :angry: οπότε θέλουμε ασύρματο V+U.

 

Βασίλης

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Ξερω οτι εχει ξαναγραφτει θεμα γι αυτο το μαραφετι αλλα το search δε δουλευει για να το βρω και να ποσταρω εκει (μου βγαζει error page) ....μονη μου δε μπορω να το ψαξω αυτη τη στιγμη Δεν εχω τη δυναμη λογω πυρετου (αχ βρε καλαβρυτα τι μου κανατε...χαλαλι ομως δε πειραζει) (Μεταφέρθηκε στο σωστό topic. Χ.Λ.)

Εκανα ενα search στο google και βρηκα διαφορα μαραφετια με διαφορα τεχνικα χαρακτηρηστικα (που εγω ιδεα δεν εχω) και διαφορες τιμες....Επειδη η συχνοτητα του snowclub απο οτι θυμαμαι ειναι 8.20 οτι μαραφετι και να αγορασω θα πιανει αυτη τη συχνοτητα??

 

Αν δε καταλαβατε τιποτα απο οσα λεω συγχωρεστε με αλλα φταιει ο πυρετος... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

To PMR να κοιτάξεις να έχει υποκαναλα/subchannels.

8 ειναι το καναλι

20 το υποκαναλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που θα ζητήσεις θα είναι pmr που θα διαθέτει και υποκάναλα. Εγώ παραλίγο να την πατήσω, όταν αγόρασα κάποια πανέμορφα και μικρούλια pmrακια και όταν άνοιξα την συσκευασία είδα ότι είχε μόνο τα κύρια κανάλια και δεν είχε υποκάναλα (πάλι καλά που δέχθηκε και τα πήρε πίσω). Από εκεί και πέρα θα είναι δικιά σου επιλογή το αν θα πάρεις αδιάβροχα, αν έχει φορτιστές με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, αν θα είναι σετ τον 2 και όχι 1 κ.λ.π., κ.λ.π.


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίο παράδειγμα !!! ΑΥΤΑ π.χ. μην τα πάρεις, γιατί δεν έχουν υποκάναλα ! <_<


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν όψη της εκδρομής στη Γαλλία, προσανατολίζομαι και εγώ στην αγορά ενός PMR.

 

Αυτό φαίνεται καλό κομμάτι, αλλά είναι καινούργιο στην αγορά και δεν το βρίσκω πουθενά ετοιμοπαράδοτο. <_>


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτα χρησιμοποιω εγω:

 

Ειναι και weather resistant και τα εχω 3 τουλαχιστον χρονια.

 

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?pr...09&cat=0&page=1

 

Απ'αυτον εχω παρει τα 2 απο τα 4 που εχω, αλλα απο το μαγαζι στη Λιβαδεια. Δεν τον εχω χρησιμοποιησει σαν e-shop. Σαν μαγαζατορας καλος μου φανηκε.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aρκετά μέλη έχουμε πάρει αυτό. Σε πρόσφατη εκδρομή μιλουσε ο pkapsala με τον SakisP ο ένας απο Hintertux και ο αλλος απο Stubai <_< και ειναι PMR....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γραφει ισχυροτατο!... :angry: Κατι τετοια με συγχιζουν! ΟΛΑ τα PMR εχουν ισχυ 0.5W (500mW)! <_<

 

Αυτο απλως εκπεμπει σε δυο μπαντες συχνοτητων (PMR & LPD) H LPD δεν ξερω αν ειναι νομιμη στην Ελλαδα, αλλα με μας σ'αυτην την μπαντα δεν θα μπορεις να μιλας. Δεν πιστευω οτι αξιζει να το πληρωσει διπλο.

 

Σταθη το ποσο μακρυα μπορει να εχεις συνομιλια παιζει με πολλους παραγοντες (ατμοσφαιρικες συνθηκες, τερραιν) παιζει να ειχαν οι Αυστριακοι και καποιον αναμεταδοτη...

 

Χαρακτηριστικα και τα δικα μου επαιξαν 2 βουνα πιο περα στο St. Johann im Tirol. Στον Παρνασσο, εχω μιλησει απο την κορυφη του Ηρακλη στο παρκινγκ και 5 λεπτα αργοτερα συνομιλια μεταξυ σαλε και παρκινγκ ηταν αδυνατη...Αλλες φορες εχω μιλησει με παρκινγκ απο το σαλε...

 

Επισης, το Marine VHF (Handheld) που εχω, ενω ακουει το Λιμεναρχειο στα 12 μιλια, το Λιμεναρχειο δεν με ακουει. Εδω παιζει ρολο η ισχυς (5W). Με το σταθερο 25W και την κεραια στο καταρτι (11μ) με ακουνε καμπανα!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. arismpots
      arismpots
      (41 years old)
    2. blades
      blades
      (47 years old)
    3. johni41
      johni41
      (40 years old)
    4. loopman321
      loopman321
      (55 years old)
    5. than
      than
      (55 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,749
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Dennissebroky
    Joined
×
×
  • Create New...