Jump to content
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ενοικίαση αυτοκινήτου από Μόναχο

Recommended Posts

Ερώτηση ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ: Για ενοίκιαση αυτοκινήτου στο Μόναχο χρειάζεται δίπλωμα νέου τύπου (σαν πιστωτική) ;; Νοίκιασε κανείς πρόσφατα στο Μόναχο;;

 

Νοίκιασα εγώ πριν 15 μέρες στο Μόναχο, χωρίς κανένα πρόβλημα (έχω το ροζ διαβατήριο που δεν είναι τύπου πιστωτικής, και με όλα τα στοιχεία μου γραμμένα μόνο στα Ελληνικά). Άρα μην αγχώνεσαι για αυτό.

 

Και κάτι άλλο, να θυμίσω πως αν την κάνεις για Αυστρία, πρέπει να αγοράσεις βινιέτα (από ένα βενζινάδικο στη γερμανία, πουλάνε κάργα, και έχει κάπου μεταξύ 7 και 8 ευρώ), την οποία πρέπει να κολλήσεις στο παρμπρίζ. Με σταμάτησαν στο Σάλτσμπουργκ αποκλειστικά και μόνο για έλεγχο βινιέτας (δεν μου ζήτησαν τίποτε άλλο), την είδαν στο παρμπριζ κολημμένη και έφυγα αμέσως.

 

Καλά να περάσεις!


Και όταν όλο το χιόνι λιώσω, μπορεί να παλαβώσω!

metronm10cu5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks φίλε. Ναι έχω ξαναπάει Αυστρία πριν 3 χρόνια και θυμάμαι τη βινιέτα (βέβαια δε με είχαν σταματήσει ποτέ)... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους ειδικούς περί Τυρόλου:

Το Σάββατο θα παραλάβω αμάξι από το αεροδρόμιο του Μονάχου και θα πάω Serfaus. Λέω να πάω μέσω Garmisch. Παρ'ολο που το αμάξι θα έχει χιονολάστιχα, πρέπει να ζητήσω ΚΑΙ αλυσίδες;

Ομολογώ ότι πέρσι που πήγα Ischgl δεν το σκέφτηκα καν γιατί πήγα από Innsbruck (autobahn). Ισως και να ήταν χαζομάρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο χιονολάστιχα και στο μόναχο έχω πληρώσει για αυτοκίνητο με winter tires πως θα καταλάβω οτι όντως φοράει τέτοια λάστιχα και δεν μου την έχουν φέρει? Υπάρχει κάποιο διακριτικό πάνω στο λάστιχο?Ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. δεν πρεπει να ζητησεις αλυσιδες...αλυσιδες θα χρειαστεις σε σπανιες περιπτωσεις οταν πχ σε υποχρεωνει η αστυνομια...εχω παει 6-7 φορες αυστρια ποτε δεν ετυχε...στην αναγκη αν χρειαστεις πανε κ παρε απο ενα βενζιναδικο...τα ιδια λεφτα θα δωσεις με το να νοικιασεις...

 

2. αν πας απο Garmisch περνας απο ενα pass...αν πας Garmisch εχεις δυο επιλογες...ή πας απο Μittenwald - Seefeld οποτε βγαινεις κοντα στο Insrbruck (οποτε καλυτερα να πας απο αυτοκινητοδρομο εξ αρχης) ή θα πας απο το Ehrwald και περνας το Fernpass...δεν εχω κανει ποτε αυτον τον δρομο....προτιμω τον αυτοκινητοδρομο για να ειμαι ειλικρινης για πιο γρηγορα...δεν ξερω...εγω παντως που θα παω Soelden μαλλον προτιμω τον αυτοκινητοδρομο

 

3. θα καταλαβεις οτι εχεις χιονολαστιχα τοσο απο το σηματακι οσο κ απο το πελμα του χιονολαστιχου...βαλε στο google να δεις για χιονολαστιχα κ θα καταλαβεις...παντα το τσεκαρω κ εγω, αλλα ΠΟΤΕ δεν μου ετυχε να μην εχει....

 

 

 

ΥΓ τσεκαρε καλα το αμαξι για γρατζουνιες ΠΑΝΤΟΥ...αν βρεις καποια που δεν την εχει σημειωμενη το συμβολαιο που θα σου δωσουν παντε κ πες τους το....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ και πάλι!Απο τον αυτοκινητόδρομο θα πάω σίγουρα.Ίσως κάνω και μία στάση Kitzbuhel.Την βινιέτα απο ότι έχω καταλάβει δε θα δυσκολευτώ να τη βρω κάπου κοντά στα σύνορα. Ελπίζω και να είμαι τυχερός και με τον καιρό όχι τόσο στο δρόμο όσο στο χιονοδρομικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά ζήτησα αλυσίδες και δεν μου χρειάστηκαν (τις πλήρωσα όμως μόνο 20 ευρώ) ...

Πέρασα από Garmisch (ευχαριστώ τον Γιάννη50 για τη συμβουλή του) και δεν το μετάνοιωσα καθόλου:

1) ήταν ένα Σάββατο με πολλή κίνηση και έκανα μόνο 3,5 ώρες μέχρι το Imst ενώ πέρυσι (Σάββατο πάλι) είχα κάνει 6 ώρες (!!!) πηγαίνοντας από το αυτοκινητόδρομο,

2) ο δρόμος είναι μια χαρά και τα τοπία εκπληκτικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά ζήτησα αλυσίδες και δεν μου χρειάστηκαν (τις πλήρωσα όμως μόνο 20 ευρώ) ...

Πέρασα από Garmisch (ευχαριστώ τον Γιάννη50 για τη συμβουλή του) και δεν το μετάνοιωσα καθόλου:

1) ήταν ένα Σάββατο με πολλή κίνηση και έκανα μόνο 3,5 ώρες μέχρι το Imst ενώ πέρυσι (Σάββατο πάλι) είχα κάνει 6 ώρες (!!!) πηγαίνοντας από το αυτοκινητόδρομο,

2) ο δρόμος είναι μια χαρά και τα τοπία εκπληκτικά.

 

 

απο Μοναχο ως Imst εκανες 3.5 ωρες??

καλουτσικα πιστευω...

βασικα θα παω απο αυτοκινητοδρομο αν κ το σκεφτομουν απο Garmisch

 

εγω θα ειμαι παρασκευη με τεταρτη...τις ωρες κ μερες αυτες δεν εχει κινηση στους αυτοκινητοδρομους

αλλα δεν ξερω...ισως στο πηγαινε να παω απο Garmisch


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σ΄ευχαριστώ και πάλι!Απο τον αυτοκινητόδρομο θα πάω σίγουρα.Ίσως κάνω και μία στάση Kitzbuhel.Την βινιέτα απο ότι έχω καταλάβει δε θα δυσκολευτώ να τη βρω κάπου κοντά στα σύνορα. Ελπίζω και να είμαι τυχερός και με τον καιρό όχι τόσο στο δρόμο όσο στο χιονοδρομικό.

 

βασικα μην σε παρω στον λαιμο μου....

ο φιλος απο κατω λεει οτι απο Garmisch ειναι καλυτερα γιατι δεν εχει κινηση...δεν ξερω...

 

παντως την vignete θα την βρεις κ σε πολλα βενζιναδικα...εχουν το σηματακι κιολας στις ταμπελες τους

 

αν κανεις σταση Kitzbuhel προσεξε που θα παρκαρεις..οχι οπου ν ναι...εγω παντα το αφηνα στο παρκινγκ της γονδολας...δινεις κατι σε μηχανημα, αλλα ειναι κοντα στον πεζοδρομο...

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
βασικα μην σε παρω στον λαιμο μου....

ο φιλος απο κατω λεει οτι απο Garmisch ειναι καλυτερα γιατι δεν εχει κινηση...δεν ξερω...

 

παντως την vignete θα την βρεις κ σε πολλα βενζιναδικα...εχουν το σηματακι κιολας στις ταμπελες τους

 

αν κανεις σταση Kitzbuhel προσεξε που θα παρκαρεις..οχι οπου ν ναι...εγω παντα το αφηνα στο παρκινγκ της γονδολας...δινεις κατι σε μηχανημα, αλλα ειναι κοντα στον πεζοδρομο...

 

Ααν δε χιονίζει πολύ ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις αυτοκινητόδρομο...μια χαρά πας από Ehrwald και Fernpass (και πολύ όμορφο τοπίο) χωρίς ιδιαίτερη κίνηση. Υπάρχει και ένα άλλο επαρχιακό δίκτυο που περνάς από μια λίμνη, μάλλον από Mittenwald που λέει ο φίλος και Seefeld (αυτό το θυμάμαι), αλλά πέτυχα ένα κομμάτι 12 χμ σε πολύ επαρχιακό δρόμο που τον έκανα μέσα στα χιόνια και τον πάγο χωρίς ευτυχώς να κολλήσω. Κατά τα άλλα πολύ καλό το υπόλοιπο κομμάτι του δρόμου). Στο πήγαινε χρησιμοποίησα την 1η επιλογή και στην επιστροφή τη 2η.

Πριν 3 χρόνια είχα πάει Τετάρτη προς Τετάρτη και φέτος Σάββατο προς Σάββατο και τέτοια ΚΙΝΗΣΗ δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου...ούτε χαλκιδική μεσημέρι Σαββάτου!

Turms κι εγώ Soelden πήγα (1-8/3).

Share this post


Link to post
Share on other sites

πως σου φανηκε;;; (πες μου μονο τα θετικα)

 

βασικα στο πγαινε κ εγω ισως παω απο Fernpass

για επιστροφη δεν ξερω...

ουτως ή αλλως 6 το πρωι πρεπει να ειμαι αεροδρομιο...

δηλαδη θα φυγω απο Soelden καπου 2.30 με 3.00 τα ξημερωματα...τετοια ωρα δεν εχει κινηση στον αυτοκινητοδρομο...

 

γενικα επειδη παντα τυχαινε οι πτησεις μου να ειναι περιεργες ωρες, και ειδικα η επιστροφη να ειναι πχ 6.00 το πρωι, δεν πετυχαινα ποτε κινηση...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
πως σου φανηκε;;; (πες μου μονο τα θετικα)

 

βασικα στο πγαινε κ εγω ισως παω απο Fernpass

για επιστροφη δεν ξερω...

ουτως ή αλλως 6 το πρωι πρεπει να ειμαι αεροδρομιο...

δηλαδη θα φυγω απο Soelden καπου 2.30 με 3.00 τα ξημερωματα...τετοια ωρα δεν εχει κινηση στον αυτοκινητοδρομο...

 

γενικα επειδη παντα τυχαινε οι πτησεις μου να ειναι περιεργες ωρες, και ειδικα η επιστροφη να ειναι πχ 6.00 το πρωι, δεν πετυχαινα ποτε κινηση...

 

Εγώ επέστρεφα 8 το βράδυ για αυτό και απέφυγα τον αυτοκινητόδρομο. Γενικά το βουνό πολύ καλό, αρκετό χιόνι (τώρα έριξε κι άλλο), αρκετά χιλιόμετρα πιστών, λίγες ουρές (δεν προβληματίζουν σε καμιά περίπτωση) διάφορες πίστες, μεγάλα πλατώ. Έχει και μια πίστα - διαδρομή 15 χμ από κορυφή μέχρι το χωριό! Γενικά..χορταίνεις σκι :rolleyes:

Με χάλασε λίγο ότι στον παγετώνα είχε πολλές γόνδολες (και άρα έπρεπε να βγάζεις τα πέδιλά σου) και για αυτό δε σπατάλησα πολύ χρόνο εκεί. Στα συν επίσης το ότι έχει 4-5 περίπου διαδρομές για να κατέβεις στο χωριό.

Υ.Γ. Το πρωί ξεκίνα νωρίς (8:15 να είσαι στη βάση) για να γλυτώνεις την ουρά στη γόνδολα. Τα skibus ξεκινούν 8:30..

Share this post


Link to post
Share on other sites

η πιστα που γυρνας απο τον παγετωνα στο κατω μερος του ΧΚ πως ειναι;;;

ειναι πολυ flat?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
η πιστα που γυρνας απο τον παγετωνα στο κατω μερος του ΧΚ πως ειναι;;;

ειναι πολυ flat?

 

Σε κάποια σημεία είναι flat, σε κάποια σημεία κοκκινίζει...ούτως ή άλλως δεν υπάρχει περίπτωση να μην τις δοκιμάσεις όλες :Ρ

Γενικότερα έχουν ένα θεματάκι με τους χαρακτηρισμούς των πιστών...οι μαύρες είναι κόκκινες, οι κόκκινες μπλε, οι μπλε μπορεί και λίγο κόκκινες :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ασε...μεγαλη ηττα εφαγα...

4 μερες ημουνα εκει...

τις πρωτες 2 μερες ο καιρος τελειος....ο κοσμος ηταν μοιρασμενος στο ΧΚ...

εκανα πολυ στον παγετωνα..τελειες φαρδιες πιστες

 

αλλα τις αλλες 2....

ομιχλη, ελαφρια χιονοπτωση, κ ΟΛΟΣ ο κοσμος στην μια περιοχη (εκει που θελαμε κ εμεις) επειδη ο παγετωνας ο ενας ηταν κλειστος κ στον αλλον δεν εβλεπες ουτε την μυτη σου....

η κατασταση στις πιστες θυμιζε Μπανσκο στις αργιες χριστουγεννων....ΧΑΜΟΣ ! ! !

αναμονη στην γονδολα, λιγοτερη αναμονη πανω, αλλα ΤΡΕΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ στις πιστες...πολυ αγγλοι, πολωνοι κλπ που πηγαιναν οπως ν ναι....πολλοι τραυματιες....τελικα τις τελευταιες δυο μερες θυσιασα καποια λεφτα παραπανω κ πηγαμε εκδρομη-σκι σε αλλα ΧΚ...κ ευτυχως μας αποζημιωσε....κριμα....

 

soelden ξανα μονο Of-season...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ασε...μεγαλη ηττα εφαγα...

4 μερες ημουνα εκει...

τις πρωτες 2 μερες ο καιρος τελειος....ο κοσμος ηταν μοιρασμενος στο ΧΚ...

εκανα πολυ στον παγετωνα..τελειες φαρδιες πιστες

 

αλλα τις αλλες 2....

ομιχλη, ελαφρια χιονοπτωση, κ ΟΛΟΣ ο κοσμος στην μια περιοχη (εκει που θελαμε κ εμεις) επειδη ο παγετωνας ο ενας ηταν κλειστος κ στον αλλον δεν εβλεπες ουτε την μυτη σου....

η κατασταση στις πιστες θυμιζε Μπανσκο στις αργιες χριστουγεννων....ΧΑΜΟΣ ! ! !

αναμονη στην γονδολα, λιγοτερη αναμονη πανω, αλλα ΤΡΕΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ στις πιστες...πολυ αγγλοι, πολωνοι κλπ που πηγαιναν οπως ν ναι....πολλοι τραυματιες....τελικα τις τελευταιες δυο μερες θυσιασα καποια λεφτα παραπανω κ πηγαμε εκδρομη-σκι σε αλλα ΧΚ...κ ευτυχως μας αποζημιωσε....κριμα....

 

soelden ξανα μονο Of-season...

 

Μάλιστα...τι να σου πω γκαντεμιά. Εγώ σε πιο "χειμερινή" περίοδο (20-27/2) πέτυχα 6 μέρες με λιακάδα και 1 μέρα με χιονόπτωση (κλειστός ο παγετώνας, αλλά σχετικά καλή ορατότητα). Εμένα ο παγετώνας δε με ενθουσίασε γιατί είχε πολλές γόνδολες και βαρίομουν να βάζω-βγάζω πέδιλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο παγετωνας μου αρεσε γιατι ειχε πιστες αεροδρομια...για τις γονδολες εχεις εν μερει δικιο

 

αλλα πολυ κοσμος...παρα πολυς....μονο Σαββατο ηταν καλα γιατι ηταν η μερα που αλλοι φευγαν αλλοι ερχοταν οποτε δεν εκανε σκι πολυς κοσμος

 

γενικα αν δεν εχει κοσμο ειναι σουπερ...

αλλα...ασε που απο τον πολυ κοσμο οι πιστες γιναν λιγο παγοδρομια....

 

anyway...γενικα ηταν ωραια....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα

Θα παω Αυστρια 20-25 γεναρη και λεω να νοικιασω αμαξι απο Μοναχο.

Παρουσιαστηκε εμποδιο ομως το οποιο δεν ξερω κατα ποσο μπορω να παρακαμψω.

Δεν εχω πιστωτικη καρτα.Μια εταιρεια ενοικιασης που επικοινωνησα μεσω μειλ μου ειπε πως δεν μπορω να παραλαβω αμαξι αν δεν εχω καρτα.Η κρατηση μπορει να γινει με μια πιστωτικη καποιου φιλου-συγγενη πχ αλλα για παραλαβη θελει καρτα στο ονομα του οδηγου.

Η λυση ειναι προφανης,να παω να βγαλω μια πιστωτικη,αλλα δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα της πιστωτικης την αποφευγω παση θυσια.

 

 

Ξερει καποιος κατι παραπανω?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλημερα

Θα παω Αυστρια 20-25 γεναρη και λεω να νοικιασω αμαξι απο Μοναχο.

Παρουσιαστηκε εμποδιο ομως το οποιο δεν ξερω κατα ποσο μπορω να παρακαμψω.

Δεν εχω πιστωτικη καρτα.Μια εταιρεια ενοικιασης που επικοινωνησα μεσω μειλ μου ειπε πως δεν μπορω να παραλαβω αμαξι αν δεν εχω καρτα.Η κρατηση μπορει να γινει με μια πιστωτικη καποιου φιλου-συγγενη πχ αλλα για παραλαβη θελει καρτα στο ονομα του οδηγου.

Η λυση ειναι προφανης,να παω να βγαλω μια πιστωτικη,αλλα δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα της πιστωτικης την αποφευγω παση θυσια.

 

 

Ξερει καποιος κατι παραπανω?

Βγαλε μια χρεωστικη καρτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχήν ψυχραιμία.

Σου προτείνω να βγάλεις μια προπληρωμένη κάρτα. Πρόκειται για κάρτα στην οποία "φορτώνεις" όσα χρήματα θέλεις όποτε θέλεις και δε συνδέεται με κάποιο λογαριασμό. Είναι η ασφαλέστερη κάρτα καθώς δεν μπορεί καποιος να "τραβήξει" χρήματα πέρα από αυτά που υπάρχουν μέσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καταρχήν ψυχραιμία.

Σου προτείνω να βγάλεις μια προπληρωμένη κάρτα. Πρόκειται για κάρτα στην οποία "φορτώνεις" όσα χρήματα θέλεις όποτε θέλεις και δε συνδέεται με κάποιο λογαριασμό. Είναι η ασφαλέστερη κάρτα καθώς δεν μπορεί καποιος να "τραβήξει" χρήματα πέρα από αυτά που υπάρχουν μέσα.

 

Εχω ηδη προπληρωμενη καρτα.Τους κανει ομως?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εχω ηδη προπληρωμενη καρτα.Τους κανει ομως?

 

Αν δέχονται πιστωτικές, θα δεχτούν και την προπληρωμένη κάρτα.(Εμείς έτσι πληρώσαμε την προκαταβολή για το ξενοδοχείο στο Μπάνσκο.Ελεγε ή πιστωτική ή κατάθεση σε αρ.λογαριασμού.Οπότε ,βάλαμε την προπληρωμένη,πήραν αυτοί τα λεφτά που έπρεπε και τελείωσε η ιστορία.)


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά και κάνει. Οπως κάνει και η κάρτα ανάληψης απο ΑΤΜ που λέει πάνω VISA.

Με την προπληρωμένη απλώς κοιμάσαι πιο ήσυχος. Βάζεις όσα χρήματα απαιτούνται κάθε φορά. Πρόσεξε μόνο στην περίπτωση της ενοικίασης του αυτοκινήτου γιατί χρεώνεται επιπλέον κάποια εγγύηση η οποία επιστρέφεται με την επιστρφοή του αυτοκινήτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

 

Πραγματικα μου εφυγε ενα βαρος.....

Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ παιδια

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ

αν το κοστος ενοικιασης ειναι πχ 400 ευρω, μην εχεις μεσα μονο 410

γιατι σου κρατανε και ενω ποσο (απο 400 ως 700) κατι σαν εγγυηση.

και δεν ξερω τι γινεται εαν η καρτα σου δεν εχω επιπλεον οριο για αυτη την δεσμευση.

δηλαδη θελει να εχεις 1.200 το λιγοτερο διαθεσιμα.

 

το τονιζω ομως: δεν ξερω με την προπληρωμένη...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...