Jump to content
Sign in to follow this  
mikriloulou

μερικη ρηξη μηνσικου

Recommended Posts

γεια σας!

ειμαι καινουργια στο φορουμ, δεν ειμαι σκιερ αλλα βρηκα οτι συζηταγατε περι γονατο ιδιαιτερα ενδιαφερον....

δεν ξερω αν καποιος απο εσας εχει αποψη για το εξης¨

τελος μαιου 2007 κανοντας γυμναστικη leg extension τραυματισα το γονατο μου. ειχα ξανα παλι προβληματα με εντονους πονους πριν 3 χρονια τοτε η διαγνωση ηταν χονδροπαθεια, ειχα σταματησει γυμναστικη εκανα υστερα απο 1 χρονο πιλατες και διαδρομο και φετος οταν σταματησα το πιλατες και ξεκινησα βαρη το προβλημα εμφανιστηκε ξανα!!!! Πηγα σε 4 ορθοπαιδικους και κανω φυσικοθεραπειες και περνα και τα περιβοητα σκονακια γλουκοζαμινης ( αν το λεω σωστα) η διαγνοση απο τον τελευταιο γιατρο αφου εκανα μαγνητικη ηταν και στα 2 γονατα μερικη ρηξη μηνισκου, χονδροπαθεια, τενοντιτιδα, χαλαροι συνδεσμοι, και νομιζω χωρις να μαι σιγουρη θεματακι με τον χιαστο οχι ομως σοβαρο (!!!!!).

Εχω κανει 15 φυσικοθεραπειες και ολο το καλοκαιρι απλα εκανα ισομετρικες για να δυναμωσω τον τετρακεφαλο που ειχαν αποτελεσμα αλλα ελεος ακομα κανει κρακ κρουκ το γονατο ανα διαστηματα ποναω, φοραω αθλητικα στην δουλεια μου οι απαισιες ανατομικες σαγιοναρες, δεν φοραω τα υπεροχα τακουνια μου και τελος δεν γυμναζομαι οπως θελω γιατι γιατροι και φυσικοθεραπευτης μου ειπαν οτι δεν μπορω να τρεχω ,δεν μπορω να κανω στροφικη κινηση, δεν μπορω να κανω αερομπικ, δεν χρησιμοποιω για περπατημα το διαδρομο του γυμναστηριου και μπορω μονο να γυμναζω πανω μερος σωματος, να κολυμπαω κανοντας ΜΗ κυκλικες κινησεις.

Οι γιατροι και ο φυσικοθεραπυτης μου ειπαν οτι εαν μπω στη διαδικασια να κανω εγχειρηση μπορει να γινει παραπλευρη ζημια κι οτι ετσι κι αλλιως δεν θα επιτρεπεται και μετα να κανω τρελη γυμναστικη που μου αρεσε να κανω κι οτιι επισης μπορει να μου δημιουργηθει προωρη αρθριτιδα.

Οσοι εγχειριστικατε με αντιστοιχο προβλημα υστερα απο ποσο καιρο πηγατε δουλεια και κανετε πλεον κανονικα αθλητικες δραστηριοτητες εντονες και επισης ανεβοκατεβαινετε σκαλια χωρις πρόβλημα?

Ευχαριστω !

¨.....και στα 2 γονατα μερικη ρηξη μηνισκου, χονδροπαθεια, τενοντιτιδα, χαλαροι συνδεσμοι, και νομιζω χωρις να μαι σιγουρη θεματακι με τον χιαστο οχι ομως σοβαρο (!!!!!).

Ευχαριστω !

Mα δεν έχεις αφήσει και κάτι που δεν το έχεις πάθει.

Τέλος πάντων,θα σου περιγράψω εν ολίγοις την περίπτωσή μου που έχει να κάνει με μερική ρήξη έσω μηνίσκου και ρηξη χόνδρου. Στην περίπτωση του μηνίσκου τα πράγματα είναι πιό απλά και σε κανα 2μηνο τρίμηνο το πολύ θα είσαι όπως πρίν, χωρίς προβλήματα.Βέβαια επισπεύδεται η αρθρίτιδα.Προυπόθεση είναι η σωστη φυσικοθεραπεία,ειδάλως κακό θα κάνεις παρά καλό.Το πέρασα γιατί έπεσα σε άσχετο φυσ/ευτή στην αρχή.

Η περίπτωση του χόνδρου είναι πιό δυσκολο πράγμα και ένας τρόπος αντιμετώπισης, είναι οι ενδοαρθρικές ενέσεις κάθε 2 χρόνια περίπου.

Στην περίπτωσή μου,δεν πρόκειται ποτέ να επανέλθω στην αρχική κατάσταση γιατί έχει κοπεί ένα κομμάτι χόνδρου.Και πάντα θα μ΄ενοχλεί στο κατέβασμα της σκάλας ....Τη τύχη μου μέσα!

Υ.Γ. Για οτιδήποτε λεπτομέρειες χρειασθείς επικοινώνησε με pm.

Σου εύχομαι,ό,τι καλύτερο.

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Σαν φυσικοθεραπεύτρια και pilates instructor, σε συμβουλεύω να αφήσεις όλα τ άλλα και να πας να κάνεις πιλάτες σε στούντιο (αλήθεια γιατί το σταμάτησες?) να δυναμώσεις με ισορροπία, να σταθεροποιήσεις τις αρθρώσεις σου και να αποφορτίσεις τα γόνατα σου.

:rolleyes:

Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

kalh evdomada kai kalhmera!!! :rolleyes::wub:

efxaristo kai tous duo sas poly gia thn apadhsh!

Firefly stamathsa giati ekana mono mat kai eixa arxisei na variemai apo ena shmeio ki epeita kai h8ela edash.......8a h8ela na sou kano 3 erotisis... 1)epitrepetai na kaneis reformer kai na askeis afthn piezontas me ta podia ta elathria? 2) epishsh stos hundrent den kremas ta gonata kai afto einai ligo provlhma?3) to kolumpi den einai pio anodyno? kai 4) me to pilates mono sfiggeis kai endynamoneis to soma sou den kais 8ermides opote den einai "sunodeftikh" askhsh ?

efxaristo polu kai pali!!!!

Παιδια μαλλον απαντουσα σε αλλο φορουμ δεν ξερω τι εγινε παντως σας ευχαριστω και τους 2 πολυ!

Mα δεν έχεις αφήσει και κάτι που δεν το έχεις πάθει.

Τέλος πάντων,θα σου περιγράψω εν ολίγοις την περίπτωσή μου που έχει να κάνει με μερική ρήξη έσω μηνίσκου και ρηξη χόνδρου. Στην περίπτωση του μηνίσκου τα πράγματα είναι πιό απλά και σε κανα 2μηνο τρίμηνο το πολύ θα είσαι όπως πρίν, χωρίς προβλήματα.Βέβαια επισπεύδεται η αρθρίτιδα.Προυπόθεση είναι η σωστη φυσικοθεραπεία,ειδάλως κακό θα κάνεις παρά καλό.Το πέρασα γιατί έπεσα σε άσχετο φυσ/ευτή στην αρχή.

Η περίπτωση του χόνδρου είναι πιό δυσκολο πράγμα και ένας τρόπος αντιμετώπισης, είναι οι ενδοαρθρικές ενέσεις κάθε 2 χρόνια περίπου.

Στην περίπτωσή μου,δεν πρόκειται ποτέ να επανέλθω στην αρχική κατάσταση γιατί έχει κοπεί ένα κομμάτι χόνδρου.Και πάντα θα μ΄ενοχλεί στο κατέβασμα της σκάλας ....Τη τύχη μου μέσα!

Υ.Γ. Για οτιδήποτε λεπτομέρειες χρειασθείς επικοινώνησε με pm.

Σου εύχομαι,ό,τι καλύτερο.

Firefly se efxaristo polu gia tis symvoules.....8elo na se rotiso to eksis

sto pilates den kremas sto hundred kai se kapoies alles askhseis ta gonata opote afto einai epikindyno/kourastiko?Kai akomh me to pilates den kais 8ermides alla tononeis to soma sou opote gia na kapso 8ermides ( antikatastash aerovias askhshs afou den epitrepetai diadromos sto gymnasthrio) ti prepei na kano? kolumpi ;h den kaiei telika toso..exo stroggylepsei ligo kai me exei piasei panikos giati to soma mou prepei na einai elafrh...

epishs esy eisai fysiko8erapeftria kai kaneis pilates pragma pou shmainei oti gnorizeis to an8ropino soma kala...pos apofevgei kaneis olous tous asxetous pou kukloforoun triguro? Prepei kapoia stigmh kapoios na valei xeri se aftous tous typous pou to paizoun idimones tou eidous kai to mono pou kanoun einai zhmia se an8ropous pou exoun zhlo me to soma tous kai thn pnevmatikh ektonosh pou sou prosferei h askhsh........

efxaristo kai pali

Σαν φυσικοθεραπεύτρια και pilates instructor, σε συμβουλεύω να αφήσεις όλα τ άλλα και να πας να κάνεις πιλάτες σε στούντιο (αλήθεια γιατί το σταμάτησες?) να δυναμώσεις με ισορροπία, να σταθεροποιήσεις τις αρθρώσεις σου και να αποφορτίσεις τα γόνατα σου.

8)

Καλημέρα και σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω κι ενώ ήδη έχω επιχειρήσει να απαντήσω δύο φορές βλέπω ότι η απάντηση μου δεν καταχωρείται.......

θελω να κάνω μια ερωτηση FIREFLY στο πιλατες τα γονατα σε κάποιες ασκήσειςδεν κρεμιούνται ο΄πως στο χανδρεντ κι αυτό είναι επίπονο? Με τισ ασκήσεις του ρεφορμερ τι γίνεται? Γιατί νομίζω ότι εκει ασκείται πίεση..Μηπως το μόνο που ενδικνυταιι ε'ιναι το ματ στο πιλατες με περιορισμο ασκήσεων?

Επισης το κολυμπι δεν είναι το μονο αεροβιο αθλημα που μπορεις να κανεις για να καψεις θερμιδες εχοντας τραυματισμους? γιατι νομιζω οτι με το πιλατες μονο τονωμαι και σφιγγω αρκετα...

Και κάτι ακομα ....Εσυ γνωρίζεις πολυ καλα το ανθρωπινο σωμα οντας και φυσικοθεραπεύτρια...... οι διαφοροι τυχαίοι ομως που το παίζουν ειδημονες και σου πλασάρουν τον εαυτό τους για γνωστη πιλατες , ή οι διαφοροι συλλογοι πολεμικων τεχνων που καταστρεφουν τα παιδια με το ξυλο που τους ριχνουν ενω δεν ξερουν που πρεπει να κλωτσισουν ή πως πρεπει να χειριστουν καποιον που δεν είναι γυμνασμενος αρκετα...όλους αυτούς τους απαραδεκτους πως μπορω να τους ξεχωρίσω?

ελεος πια ..βάλτε τους χερι σταματηστε τους.....εκτος του ότι σας τρώνε την δουλειά...σκατεύουν κι όλους εμας που απλά αγαπάμε το σωμα μας θέλουμε να εκτονωθούμε και μας αρέσει η αρμονία....

Αυτά! Ελπίζω να μην σας κουρασα και αν επαναλαμβάνομαι είναι γιατί κατι έχει γινει με τις προηγούμενες απαντήσεις και δεν τις βλέπω ...

Ευχαριστώ πολύ!

να μου επιτραπει μια διορθωση ...σακατευουν εγραφα κι εφαγα γραμμα....

Guest Moderating Team
δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω κι ενώ ήδη έχω επιχειρήσει να απαντήσω δύο φορές βλέπω ότι η απάντηση μου δεν καταχωρείται
Προσπαθείστε να γράφετε στα ελληνικά και όχι σε greeklish.

Κοίτα, σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί. Το πως ξεχωρίζεις τον καλό από τον κακό, έχει να κάνει με πολλά. Στο πιλάτες πχ ένας γνώστης του σώματος (πχ φυσιοθεραπευτής) είναι σαφώς καλύτερος από τον κάθε χορευτή που έκανε ένα σεμινάριο. Επίσης, τι εκπαίδευση έχει κάνει, πάνω σε ποιο σύστημα, που κλπ. Κι έχει να κάνει και το που θα πας. Αν πας σε κάποιο γυμναστήριο για να κάνεις πιλάτες μη περιμένεις το καλύτερο. Πρέπει να πας σε στούντιο με εξειδικευμένους εκπαιδευτές κι εφόσον έχεις και πρόβλημα καλύτερα να είναι και φ/θ. Και βασικά το άτομο αυτό να σου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Αν σε ενδιαφέρει η αερόβια άσκηση πιο πολύ, το κολύμπι είναι πολύ καλό όμως πρόσεξε καλά να δουλεύει όλο το γόνατο και να είναι ευθυγραμμίσμενο, γιατί ακόμα και στο κολύμπι εμφανίζονται προβλήματα στο γόνατο παρόλο που δεν έχει βάρος.

Σχετικά με το πιλάτες τώρα, όχι δεν ενδείκνυνται μόνο οι ασκήσεις εδάφους. Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα αν κρατάς πάντα τα γόνατα σου ενεργοποιημένα κι ευθυγραμμισμένα. Δηλαδή στο κατοστάρι τα γόνατα δεν κρέμονται αλλά είναι σφιχτά και δυνατά. Στο ριφόρμερ, κανονικά αν βάλεις λίγα ελατήρια και κλείνεις μέχρι τη μέση το καρότσι αργά και με προσοχή εφόσον φυσικά δεν πονάς (ο καθένας είναι δαιφορετικός μη ξεχνιόμαστε!) μπορεί να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα. Και μη ξεχνάς ότι το πιλάτες είναι από τις ελάχιστες μεθόδους άσκησης που θα σε βοηθήσει να ευθυγραμμίσεις τα γόνατα σου και να τα δυναμώσεις περιμετρικά κι ισορροπημένα.

Το πέλμα σου πως είναι? Έχεις μήπως πλατυποδία?

Taste with your eyes

Feel with your head

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!

Στο πελμα δεν έχω πλατυποδια είχα βλασοποδια( βλασογωνια?) οταν ημουν μικρουλα όπου φόρεσα ειδικα παπουτσια οχι τα απλα πελματα από το γνωστο φαρμακειο της αθηνας αλλα παπουτσια με σιδερα μέσα που μου εφτιαξαν τα πέλματα. Η φυσικοθεραπευτρια μου είδε τα πελματα μου κα μου είπε ότι ειναι πολυ καλα και δεν έχουν προβλημα( η καμαρα είναι πολυ καλή) το μόνο που βλέπω εγώ είναι ίσως ότι έχω λίγο μικρές φτέρνες.

Επίσης τι εννοεις να ευθυγραμμίσεις το γόνατο?

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Η βλαισογωνία είναι στο γόνατο (πρακτικά τα Χ πόδια). Συνήθως συνδυάζεται με πλατυποδία και διάφορες εκφυλίσεις στο γόνατο όπως η χονδροπάθεια πχ.

Με την ευθυγράμμιση εννοώ ότι κατ αρχήν πρέπει να δουλεύει όλο το γόνατο περιμετρικά όταν τετνώνεις και λυγίζεις, κι όχι μόνο οι πάνω ή κάτω μυς αλλά κι οι έσω κι έξω (κυρίως έσω κι έξω πλατύς μυς που συνήθως κοιμούνται λιγάκι, ειδικά ο έσω πλατύς βοηθά πολύ σε προβλήματα επιγονατίδας). Και δεύτερον ότι το γόνατο όταν τεντώνει, δεν υπερεκτείνεται δλδ δεν τεντώνει πέρα από τισ 180 (φαίνεται σαν να φεύγει προς τα πίσω) και δεν καμπυλώνει προς τα μέσα ή προς τα έξω. Επίσης, πρέπει να διατηρείται μια ευθεία μεταξύ ισχίου- γόνατος-πέλματος. Όλα αυτά βέβαια δε μπορείς να τα διακρίνεις μόνη σου και φυσικά όχι μέσα στο νερό, αλλά ένας καλός εκπαιδευτής πιλάτες πχ πρέπει να μπορεί να σε διορθώνει.

Taste with your eyes

Feel with your head

Mikriloulou εγώ έχω κάνει εγχείρηση ΠΧΣ και μινίσκο στο ίδιο πόδι και επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα νομίζω πως τα πάντα είναι θέμα ενδυνάναμωσης του τετρακεφάλου(και των παρεμφερων μυων) στις μερικές ρήξεις όπως και οι φυσικοθεραπείες, το θέμα της ισορροπίας νομίζω έχει να κάνει με την έλειψη της δλδ η παραμονή στο κρεβάτι μετά από επέμβαση ή μετά από εκτεταμένη αποχή από τις δραστηριοτητες σου(οπότε πρέπει να της ξανααποκτήσεις=>ΙΔΙΟΔΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ κα)...

Μα καλά πως τα έπαθες όλα αυτά:rolleyes: ??

Περαστικά σου...

Γνώμη μου επειδή είχα φίλο που είχε σχεδόν όλα τα προβλήματά σου είναι ΑΝ δεν έχεις πρόβλημα ένα δίμηνο να το περάσεις χωρίς αθλητισμό, να κάνεις εγχείρηση. Ο λόγος είναι ότι γενικά στο γόνατο το ένα μικροπρόβλημα επιτρέπει στα άλλα προβλήματα να γίνουν μεγάλα. Επίσης μια υποθετική μερική ρήξη χιαστού/συνδέσμου/μηνίσου πχ στραβοπάτημα από άλμα στην περίπτωση σου ίσως είναι ολική.

Υ.Σ. Ο μικρός κούτσαβλος στα γράφει που κάπου βάρεσε το γόνατο την Κυριακή και σήμερα μπόρεσε να κατέβει τη σκάλα. Τον τένοντα μπροστά βάρεσα κάπου (δεν θυμάμαι καν που) και χτες το πρωί γέλασαν πολύ με τα χάλια μου να μη μπορώ να σηκωθώ από το γραφείο.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε