Jump to content
Nickel

Τιμοκατάλογος χ.κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ

Recommended Posts

Έχω διαβάσει το μήνυμα του κου. Δρίβα πάνω απο 10 φορές και πέρασαν 3 ώρες μέχρι να αποφασίσω να κάνω ένα μικρό σχόλιο για το υστερογραφο του πριν ασχοληθώ αναλυτικά με το κυρίως θέμα του μηνυματός του. Πρώτα απ'ολα φαίνεται ότι είτε δεν διαβάσατε τις προηγούμενες 12 σελίδες ή επιλεκτικά αποφύγατε να ασχοληθείτε ισως γιατί δεν έχετε τις απαραίτητες απαντήσεις.

εδώ λοιπόν είναι το υστερογραφο του μηνυματος σας, που το λιγότερο που μπορώ να πω σας αδικεί κατάφωρα και σαν ανθρωπο και σαν ιδιότητα και δυστυχώς δεν μπορώ παρα να απαντήσω περιπου στο ιδιο υφος.

Α. Παρακαλώ όταν προσπαθείτε να συγκρίνετε τα ελληνικά Χ.Κ με τα του εξωτερικού μην ξεχνάτε ότι τα ΧΚ Αυστρίας , Γαλλίας κ.λπ

1. βρίσκονται σε μια άλλη χώρα

Ευτυχώς για αυτά δυστυχώς για εμάς.

2. δεν βρίσκονται σε κορφές βουνών αλλά λίγο χαμηλότερα προφυλαγμένα από ανέμους και παγοποιήσεις και έχουν λιγότερο απρόβλεπτη χιονοδρομική περίοδο.

Το μόνο πράγμα που μπορώ να πώ είναι οτι μάλλον δεν έχετε επισκεφτεί κανένα χιονοδρομικό στις Άλπεις αλλα και πουθενα αλλου στο κόσμο αλλά ούτε πρέπει να έχετε δει και κάποιο απο φωτογραφίες προσεκτικά.

Ειναι προφυλαγμένα μας λέτε χαμηλότερα, αναβατήρες που βρίσκονται σε παγετωνικά πεδία αρκετά πάνω απο 3000μέτρα υψόμετρο με θερμοκρασίες για μέρες κάτω απο -20,-30°C με απίστευτα μέτρα χιονόπτωσης ετησιως.

Ξέρετε υπάρχουν περιοχές που αντιμετωπίζουν παγοποιήσεις απο 0 υψόμετρο οπως της Νεας Ζηλανδίας και οι απιστευτες παγοποιησεις δεν ηταν ποτέ δικαιολογία να μην δουλεψουν τα λιφτ τους. Δέχομαι ομως οτι οι εξοπλισμοί σας είναι "πρωτογονοι".

3.δεν διακρίνουν τους πελάτες σε χιονοδρόμους και μη χιονοδρόμους

αυτό είναι κάτι που το καλλιεργήσατε πρώτοι εσείς γιατί θέλετε να κονομάτε τυφλά λεφτά απο το εισητηριο της τηλεκαμπινας αλλά και απο τα καφεδάκια. Επισκέπτες έχουν αλλά δεν τους βάζουν να χρησιμοποιουν τους αναβατηρες τους οπως πχ το 7 στην Φτερολακκα για να πάρουν το ταληράκι, αντ'αυτου θα καθάριζαν το δρόμο για να πηγαινουν με το αυτοκινητό τους στο πάνω πάρκινγκ. Αλλά βλέπεις η μιζεριά του τάληρου "αφήνει" το δρόμο κλειστό.

4.δεν διακρίνουν τις ημέρες σε αργίες και καθημερινές

Ναι γιατί έχουν καταφέρει το χιονοδρομικό τους προιον να αξίζει να το επισκεπτεσαι με τουρισμό εβδομάδας, κάθε χρόνο επενδύουν σε εξοπλισμό και κρατουν τις τιμές σε λογικά πλαίσια. Εδώ στο λοφάκι των 13 απαρχαιωμένων λιφτ και τις λιγοστές πίστες το πρώτο μέλημα είναι η αυξηση τιμής πριν την ανάπτυξη του χιονοδρομικού πεδίου.

Έχουμε φτάσει σε σημείο να παίζουμε στοίχημα αν μπει κανα λιφτ πόσο τοις % θα είναι η αυξηση παραπάνω απο το συνηθισμένο.

Β. Επιθυμείτε οικονομικότερο εισιτήριο ΧΚΠ ?

Ελάτε καθημερινή ή κάντε πολλά παιδιά !

Απο αυτό διακρίνω οτι κάτι έχει αλλάξει προς το χειρότερο, αν αυτή είναι η πρόταση που θα μου κάνει ο διευθυντής του μεγαλύτερου και κρατικού χιονοδρομικού κέντρου που μάλιστα εδω μέσα έχει εκθειαστεί επι σειρά ετών σε χκΠηλίου και χκΠαρνασσού τότε να αλλάξω χόμπυ ή τουλάχιστον να το πάρω απόφαση ότι είμαστε τροπική χώρα.

Αν θέλετε να έρθω καθημερινή να πείτε στην διοικηση σας να καθιερώσει χειμερινές διακοπές οπως οι καλοκαιρινές.

τώρα κατάλαβα οτι ο φετινος τιμοκατάλογος έχει και κοινωνικό πρόσωπο... προσπαθείτε να λύσετε το πρόβλημα της περιορισμένης τεκνοποιησης στην Ελλάδα ε... ευχαριστούμε καλέ.

Γ. Ο αγώνας ΧΚΠ vs ΜΙΖΕΡΙΑ συνεχίζεται...

Aυτό πριν το απαντήσω για να μην σας αδικήσω, να σας δώσω μια ευκαιρία να μας το επεξηγήσετε? Εννοείται ότι όλοι εμείς εδω μέσα είμαστε μίζεροι και σας κάνουμε σαματά και μερικά ψωροευρώ? ενω είναι ολα εκπτωσεις? Γιατί αν είναι έτσι να σας απαντήσω στο ίδιο χαμηλό επίπεδο.

αν και ειπα οτι δεν θα μπω στο κύριο θέμα σε αυτό το μήνυμα...

αυτο που γράψατε δεν ισχυει και το ξέρετε καλύτερα απο εμάς και το έχετε δηλώσει και εσείς ο ίδιος.

Καλό είναι να μην ξεχνάμε και την ΒΙΩΣΙΜΗ λειτουργία του .

όσο και να το πάτε το εισητήριο μέσα θα μπαίνει γιατι το έλλειμα δεν είναι πρόβλημα της τιμολογησης των υπηρεσιών σας.

Παντως σε τοπικο επιπεδο, αναμενονται πρωτοβουλιες και κινησεις. Επερωτησεις, διαμαρτυριες προς φορεις κλπ.

Εκδηλη οργη, το λιγοτερο, επικρατει .

http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos

Επί της ουσίας (βλ. νέος τιμοκατάλογος) δεν έχω άποψη γιατί λόγω τόπου διαμονής εκ των πραγμάτων ο Παρνασσός δεν είναι καν μέσα στη λίστα επιλογών.

Θέλω όμως να εκφράσω κι εγώ την έκπληξή μου για ορισμένους χαρακτηρισμούς που παρατέθηκαν. Το παρόν φόρουμ εδώ και αρκετά χρόνια δίνει "φωνή" σε πολλές και διαφορετικές απόψεις. Όταν αρχίζουμε να θεωρούμε πως ορισμένες κατηγορίες επισκεπτών δεν χρήζουν του ίδιου σεβασμού που αρμόζει στους υπόλοιπους τότε βαδίζουμε σε λάθος και επικίνδυνα μονοπάτια.

Οι περισσότεροι επισκέπτες της παρούσας ιστοσελίδας, αν όχι όλοι, δεν είναι "επισκέπτες" του χιονοδρομικού. Είναι άνθρωποι με δεδομένες οικονομικές δυνατότητες, άλλοι μικρότερες άλλοι μεγαλύτερες. Όλοι όμως έχουμε ένα κοινό παρονομαστή. ΑΓΑΠΑΜΕ τη χιονοδρομία. Η επιχείρηση που εκμεταλλεύεται το ΧΚΠ προφανώς κινείται με γνώμονα τα κέρδη της. Όμως με τοποθετήσεις όπως αυτές φτάνουμε στην ασυδοσία και στο "αν είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Λίγος περισσότερος σεβασμός ίσως θα ήταν πρέπων.

white fluffy stuff

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΝΤΟΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

:lol: :LOL: :lol:

ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ

ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΟΠΩΣ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ 8) 8) :o

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ

ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΜΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΡΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ !!??? :o :o :blink:

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Τι να πω... διαβαζω και ξαναδιαβαζω το κειμενο του κ. Δριβα μηπως τυχον εχω χασει κατι...

Μου ειναι πρωτογνωρο, να γραφει καποιος 8 σελιδες τυπωμενες (ναι, τις εκτυπωσα γιατι καναν πουλακια τα ματια μου ανεβασε-κατεβασε την οθονη)...8 σελιδες τυπωμενες λοιπον, προσφεροντας επιχειρηματα τα οποια εχουν ηδη απαντηθει στις προηγουμενες 12 σελιδες του φορουμ. Τις οποιες, απο τα συμφραζομενα καταλαβαινουμε οτι ο Δ/ΧΚΠ τις εχει διαβασει!

Θα μπορουσα να απαντησω με quotes ολα τα επιχειρηματα περι τιμων, οιασδηποτε ταξης. Οπως θα μπορουσατε και ολοι οσοι διαβαζετε το φορουμ. Εκτος φυσικα απο τα ΥΣ... τα οποια λυπαμαι και που τα ξαναδιαβαζω!

Επισης μου ειναι πρωτογνωρο να με καλει καποιος σε διαλογο, και να με καλει να βγαλω συμπερασματα, δινοντας μου αυτος εκ των προτερων το πλαισιο των επιχειρηματων μου και το πλαισιο με το οποιο θα βγαλω ΕΓΩ συμπερασματα.

Λεω να παω για υπνο. Ελπιζω να ξυπνησω και ολο αυτο να ηταν ενα κακο ονειρο.

Καληνυχτα

ΜακηςΜ

Εγώ όπως προείπα, δεν έχω πρόβλημα διότι θα ανεβαίνω μόνο καθημερινές, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω. Λοιπόν, αυτές τις τακτικές τις συναντάς μόνο μεταξύ εμπόρων ναρκωτικών και ναρκωμανών, δεν θέλει φιλοσοφία και αναλύση αν η απάντηση αυτή λέει εμμέσως ότι "αυτό είναι το τιμολόγιο μας, αν θέλετε καλώς, αν δεν θέλετε εδώ θα έλθετε πάλι", εκ του ασφαλούς δηλαδή, ξέροντας την "αρρώστια" που κουβαλάμε όλοι μας.

Ντροπή! Ντροπή 2 φορές, τουλάχιστον ο έμπορος θα κάνει τα πάντα να φέρει ένα νέο ναρκωτικό στην πιάτσα, το χκπ μας λιβανίζει 15 και πλέον χρόνια τάχα μου για... τις μεγάλες αλλαγές!

ΥΓ1 Και "όποιος" δεν "κατάλαβε" ας κάνει κλικ στον καλό μας καραφλό φίλο που φιλοξενώ στην υπογραφή μου, πρώτη γραμμή, τρίτο link.

ΥΓ2 Αίσχος, θα κάνω εμετό πια, βαρέθηκα με αυτά τα μεγάλα ιδιοφυή ΕΛΛΗΝΙΚΑ μυαλά!

Προσοχή, ο ήλιος και τα σκι βαράνε στο κεφάλι!

Κύριες, δεσποινίδες και κύριοι, το θέμα πέρα από λυπηρό, είναι αρκετά απλό.

'Ολα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Ευτυχώς το ski δεν είναι απαραίτητο για την επιβίωσή μας, ούτε το ΧΚΠ είναι μονοπώλιο για να υπάρχει λόγος να είναι ανελαστική η ζήτηση προς αυτό. Ευτυχώς υπάρχουν και άλλα όμορφα ΧΚ, όχι μόνο της Ελλάδας αλλά και του εξωτερικού που μπορούν άνετα να υποκαταστήσουν το ΧΚΠ και που ίσως εκεί το ευρώ μας να έχει μεγαλύτερη αξία. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε σε προηγούμενα post, αν υπάρχει πρόθεση για ΟΜΑΔΙΚΟ και ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ τότε όλοι θα πρέπει να συμμετέχουμε και να μην πούμε "έλα μωρε..σιγά...το ένα άτομο ή τα δύο θα κάνουν τη διαφορά;" ΚΑΝΕΝΑΣ λοιπόν στον Παρνασσό μέχρι να βρεθεί μια λύση. Όλοι προσβλέπουμε στο win - win και όχι win - lose! Εμάς τα όπλα μας είναι ο σύλλογος και η επιλογή του που θα δώσουμε τα λεφτά μας. Σκοπός είναι να τα χρησιμοποιήσουμε όσο πιο σοφά γίνεται. Τόσο απλό. Σίγουρα υπάρχει χρυσή τομή, ας βρεθεί και η καλή διάθεση. Μέχρι τότε....ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ-ΚΑΪΜΑΚ HERE WE COME!!!

Φιλικά,

Evan

14721.jpg

Δεν έχω παρέμβει στο θέμα από την αρχή του...θέλω όμως να σημειώσω κάποια πράγματα.

Μήν ξεχνάτε οτι ο κ.Δρίβας ήταν και είναι συνεργάτης μας. Μας έχει και τον έχουμε βοηθήσει επανειλημμένα και τον έχουμε στηρίξει όποτε χρειάστηκε. Συνεπώς δεν μπορούμε να μηδενίζουμε αυτή τη σχέση που έχουμε εδώ και πέντε χρόνια.

Εάν και όπου έχουμε απορίες μπορούμε με ωραίο ύφος να ζητήσουμε διευκρινήσεις. Εάν δε μας καλύψουν, ας πάμε παραπάνω στους προϊσταμένους του. Όχι όμως να αντιπαρατεθούμε σε προσωπικό επίπεδο. Δεν τον γνωρίσαμε χθες βράδυ παιδιά. Επίσης δεν ξέρουμε αν τον φέρνουμε σε δύσκολη θέση απέναντι στην υπηρεσία του, που στο κάτω κάτω αυτή φέρει την τελική ευθύνη.

Είμαι σίγουρος οτι σε κάποια σημεία του μηνύματός του κάνει χιούμορ, όπως έκανε πάντα. Και είμαι επίσης σίγουρος οτι βλέπει τα λάθη/αδικίες του τιμοκαταλόγου και θα κάνει το πάν να τα διορθώσει.

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση των θιγομένων. Κι εγώ απογοητεύτηκα αν και νομίζω οτι στο τέλος θα γίνει έγκυρος απολογισμός. Ήλπιζα οτι το σύστημα τιμολόγησης και οι τιμές θα παραμείνουν στα περυσινά επίπεδα, αφού όχι μόνο δεν έχει αλλάξει κάτι (ουσιώδες) στο χ/κ, αλλά και η γενικότερη οικονομική κατάσταση δεν είναι καλή.

Γι' αυτό λοιπόν παρακαλώ όχι αντιπαράθεση σε προσωπικό επίπεδο. Μπορούμε και έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε δυναμικές παρεμβάσεις που να αποφέρουν τα επιθυμητά αποτελέσματα. Μήν ξεχνάτε ποτέ οτι τα χ/κ μας έχουν ανάγκη, δεν τα έχουμε.

Δεν έχω παρέμβει στο θέμα από την αρχή του...θέλω όμως να σημειώσω κάποια πράγματα.

Μήν ξεχνάτε οτι ο κ.Δρίβας ήταν και είναι συνεργάτης μας. Μας έχει και τον έχουμε βοηθήσει επανειλημμένα και τον έχουμε στηρίξει όποτε χρειάστηκε. Συνεπώς δεν μπορούμε να μηδενίζουμε αυτή τη σχέση που έχουμε εδώ και πέντε χρόνια.

Εάν και όπου έχουμε απορίες μπορούμε με ωραίο ύφος να ζητήσουμε διευκρινήσεις. Εάν δε μας καλύψουν, ας πάμε παραπάνω στους προϊσταμένους του. Όχι όμως να αντιπαρατεθούμε σε προσωπικό επίπεδο. Δεν τον γνωρίσαμε χθες βράδυ παιδιά. Επίσης δεν ξέρουμε αν τον φέρνουμε σε δύσκολη θέση απέναντι στην υπηρεσία του, που στο κάτω κάτω αυτή φέρει την τελική ευθύνη.

Είμαι σίγουρος οτι σε κάποια σημεία του μηνύματός του κάνει χιούμορ, όπως έκανε πάντα. Και είμαι επίσης σίγουρος οτι βλέπει τα λάθη/αδικίες του τιμοκαταλόγου και θα κάνει το πάν να τα διορθώσει.

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση των θιγομένων. Κι εγώ απογοητεύτηκα αν και νομίζω οτι στο τέλος θα γίνει έγκυρος απολογισμός. Ήλπιζα οτι το σύστημα τιμολόγησης και οι τιμές θα παραμείνουν στα περυσινά επίπεδα, αφού όχι μόνο δεν έχει αλλάξει κάτι (ουσιώδες) στο χ/κ, αλλά και η γενικότερη οικονομική κατάσταση δεν είναι καλή.

Γι' αυτό λοιπόν παρακαλώ όχι αντιπαράθεση σε προσωπικό επίπεδο. Μπορούμε και έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε δυναμικές παρεμβάσεις που να αποφέρουν τα επιθυμητά αποτελέσματα. Μήν ξεχνάτε ποτέ οτι τα χ/κ μας έχουν ανάγκη, δεν τα έχουμε.

Φίλε Αλέξη,

Θα συμφωνούσα μαζί σου εάν δεν είχε στείλει την 8σέλιδη επιστολή ως "Πάνος Δρίβας" αλλά ως χιονοδρομικό.

Εάν προσέξεις εγώ είμουν που λίγο πιό πάνω στο forum είχα πεί:

...αν και δεν νομίζω οτι ο κ. Δρίβας "γελάει" διότι από όσο τον ξέρω πονάει το χιονοδρομικό κέντρο.

Δυστυχώς διακρίνω μια υπέρμετρη ειρωνία διότι μπορεί το σκι να μην μας είναι απαραίτητο για να ζήσουμε αλλά στους περισσότερους απο εμάς είναι το αγαπημένο μας χόμπι και επειδή μένουμε στη Νότια Ελλάδα δεν έχουμε εναλλακτικές, και "ορισμένοι" προσπαθούν να μας κόψουν αυτό το χόμπι, προφανώς για να κονομήσουν ποιός ξέρει με τι τρόπους !!!

Ετσι συμπληρωματικά να αναφέρω οτι λίγο καιρό πριν ανεβαίνοντας προς Κελλάρια από Αράχωβα, έσπασα την αριστερή μπροστινή μου ανάρτηση... βλέπεις δεν ανέβαινα με τζιπάκι!

Edited by arvii

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

αλλά και η γενικότερη οικονομική κατάσταση δεν είναι καλή.

Ας σταματήσουμε πια να "ανακαλύπτουμε" αιτίες.Πέρσι η αυξημένη τιμή του πετρελαίου,φέτος η "κρίση"...Πριν λίγα χρόνια που οι οικονομίες διεθνώς πήγαιναν πολύ καλά,είδαμε καμία αλλαγή στον Παρνασσό;Ακριβός και αρχαίος ήταν και παραμένει.Τις μεγαλύτερες ευθύνες τις έχει ο ιδιοκτήτης του η ΕΤΑ.Νομίζουν ότι έχουν βρει την κότα με το χρυσό αυγό...Φέτος ίσως τη γλυτώσουν,αλλά την επόμενη σεζόν 2009-10 θα μετράνε τους πελάτες.Τότε ο κόσμος δε θα έχει λεφτά για τα απαραίτητα και θα κόβει απ'όπου μπορεί.Και ο ακριβός Παρνασσός θα είναι πρώτος στην λίστα.Εγώ δεν "πλήττομαι" άμεσα διότι δεν πάω πολλές φορές (γνωστός ο λόγος) και μερικές καθημερινές που θα πάω,15€ δεν είναι υπερβολικό ποσό.Αλλά βλέπω ότι και σε αυτούς που ξυπνάνε από τις 05:00 για να πάνε 40-50 φορές στο βουνό,τους αντιμετωπίζουν ως πρόβλημα...Αντί να παρακαλάνε να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερους πελάτες πράττουν το αντίθετο.Ίσως επειδή ξέρουν ότι τους περισσότερους δε θα μπορέσουν να τους εξυπηρετήσουν οι απαρχαιωμένες εγκαταστάσεις....

Xίλια συγνώμη που ανήκω στην κατηγορία των μ@λ@κων που δουλεύουν τις καθημερινές, και μπορούν να πάνε για σκί μόνο τα ΣΚ......

Χίλια συγνώμη που δεν είμαι φοιτητής αλλά ολόκληρος εργαζόμενος γαιδαρος 32 ετών, και μπορώ να ανέβω μόνο τα ΣΚ......

Χίλια συγνώμη που είμαι ανύπαντρος και δεν έχω κουτσούβελα..........

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εάν τυχόν μπορέσω να πάρω έστω και μία καθημερινή off, θα προτιμήσω να την κολλήσω με ένα ΣΚ και να πάω να δώσω τα λεφτά μου στους Βούλγαρους, ή σε ένα από τα πανέμορφα χ/κ της Βορείου Ελλάδος......

Φιλικά

Σπυρίδων Σπύρος

ΥΓ: Τι ξέρουν τώρα οι Αλπεις απο κακοκαιρίες........αφού έμαθα τώρα τελευταία ότι θα αρχίσουν Γάλλοι, Αυστριακοί και Ελβετοί να στέλνουν τα σωστικά τους συνεργεία για εκπαίδευση εδώ στις δύσκολες καιρικές συνθήκες του Παρνασσού, μιάς και στα δικά τους τα λοφάκια κυκλοφορούνε με κοντομάνικα.......

Edited by porfirio

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Θα αναφερθώ μόνο στη φράση "Ο αγώνας ΧΚΠ vs ΜΙΖΕΡΙΑ συνεχίζεται..." γιατί μάλλον έχει παρεξηγηθεί.

Αν ανατρέξετε στις προηγούμενες ενημερώσεις του κ. Δρίβα θα δείτε οτι η φράση αυτή αναφέρεται στις περισσότερες από αυτές και προφανώς αναφέρεται στον αγώνα ενάντια στη μιζέρια του παρελθόντος.

Για την υπόλοιπη επιστολή επιφυλάσσομαι. Περιμένω και την επίσημη απάντηση σαν ΧΚΠ.

Μια ιδέα που μου ήρθε διαβάζοντας αυτό, ειναι να προσφέρεται και μια υπηρεσία αναπαραγωγής στις single δεσποινίδες απο το ΧΚΠ. Έτσι στο μέλλον θα μπορουν να έχουν το προνόμιο του οικονομικότερου εισητηρίου.

Μάλιστα θα μπορουσε να συνδιαστεί μια αναπαραγωγή δωρεάν, κάθε Τετάρτη μαζί με το LADY pass.

Για να μην τραβάει την προσοχή όμως στους ανήλικους χιονοδρόμους, θα πρέπει να το ζητάνε με μια κωδική ονομασία. Πχ "ενα κέρωμα" με κλείσιμο του ματιου.

no friends on a powder day

Μια ιδέα που μου ήρθε διαβάζοντας αυτό, ειναι να προσφέρεται και μια υπηρεσία αναπαραγωγής στις single δεσποινίδες απο το ΧΚΠ. Έτσι στο μέλλον θα μπορουν να έχουν το προνόμιο του οικονομικότερου εισητηρίου.

Μάλιστα θα μπορουσε να συνδιαστεί μια αναπαραγωγή δωρεάν, κάθε Τετάρτη μαζί με το LADY pass.

Για να μην τραβάει την προσοχή όμως στους ανήλικους χιονοδρόμους, θα πρέπει να το ζητάνε με μια κωδική ονομασία. Πχ "ενα κέρωμα" με κλείσιμο του ματιου.

Ωραίος......

ΝΑ ΚΑΘΙΕΡΩΘΕΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΑΝ ΗΜΕΡΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΧΚΠ.....ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ.......

Rendez-vous όλοι και όλες στο ΧΚΠ κάθε Τετάρτη, για να "καρβάρουμε το πέδιλο", να "χτυπήσουμε το μπατόν", να "ρουφήξουμε το camel bag", να "κερώσουμε το σανίδι" και άλλα πολλά...... :lol::P:lol: .......

Να ρε που παραπονιόμασταν όλοι για τα 30 ευρώ που πληρώναμε και θα πληρώνουμε και φέτος.....ποιο άλλο Χ/Κ στον κόσμο προσφέρει τόσο "υψηλές" ;) υπηρεσίες????????????

Φιλικά και με άπλετη δόση χιούμορ......

Σπύρος B)

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Προσωπικά θεωρώ ως απαράδεκτο όλο τον τιμοκατάλογο του ΧΚΠ.

Μου θυμίζει τις εκπτώσεις που κάνουνε Σούπερ Μαρκετ με κράχτες προιόντα και όταν μπεις σου αλλάζουν τα φώτα!!!!

Γνωρίζοντας επίσης τον κ.Δρίβα από την συμμετοχή του στις συζητήσεις στο φόρουμ , μου είναι αδιανόητο να μην έχουν δόση χιούμορ και ειρωνίας τα γραφόμενά του στην επιστολή του.

Ωστόσο επειδή είμαστε στην ελεύθερη αγορά -η οποία βέβαια στη Νότια Ελλάδα λειτουργεί με συνθήκες μονοπωλίου ...... γίνονται και αυτά στο Ελλαντα- Η ΑΓΟΡΑ ΤΙΜΩΡΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΧΚΠ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.

ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΧΚ ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΙΦΤ , ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ , ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΗΔΗ.

Καφαντάρης Στέφανος

Οικονομολόγος

Μέλος ΔΣ

Οι τελευταίες ιδέες είναι πολύ καλές!Μάλιστα,στα πλαίσια της ασφάλισης με τον όμιλο που έχουν συνάψει συμφωνία,θα μπορούσαν να δίνουν και προγεννητικό έλεγχο σε μειωμένη τιμή!Άντε να λυθεί το δημογραφικό πρόβλημα από τα χιονοδρομικά!

Συγγνώμη που επιμένω σε αυτό, αλλά φοιτητής ων, και γνωρίζοντας ότι οι φοιτητές αποτελούν μεγάλο μέρος των πελατών των ΧΚ, το ξαναγράφω μπας και το διαβάσει κανένας "υπεύθυνος", και μπας και το διαβάσει και κανένας φοιτητής και γλυτώσει κανένα 2€....:

Φοιτητής (ηλικία<23 ετών) έκπτωση10% (καθημ.)—17%(αργ.)

Χωρίς έκπτωση: 3*Αργίες=75€, αντ'αυτού 77€, αύξηση 2.3%, ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ,ΠΡΟ-πληρώνεις για πολλές μέρες, και πληρώνεις παραπάνω.....

Σε περίπτωση μη κανονικής λειτουργίας ΧΚΠ π.χ αδυναμία λειτουργίας ΕΡΜΗ ή Ηρακλή λόγω ισχυρών ανέμου προβλέπεται μείωση τιμών 20%.

Ελαφρώς περιορισμένη λειτουργία: 25€*-20%=20€, αντ'αυτού 22€, αύξηση 10%

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός που επαναλαμβάνομαι, απλά επειδή είμαι σίγουρος ότι έτσι θα τσιμπήσουν μερικά 2εύρα από κάποιους που θα δουν βιαστικά τον κατάλογο....

αυτα περι μιζεριας και περι τεκνοποιησης ειναι απλα απαραδεκτα και αστοχα. ακομα και αν ειναι χιουμορ, με την κατασταση που επικρατει απλα δεν το κανεις...

οσο αφορα την τιμολογιακη πολιτικη εχετε κανει ενα τραγικο λαθος (ειτε σκοπιμα ειτε οχι...). λετε οτι λαβατε υποψη τα στοιχεια του skidata. μπραβο και καλα κανατε και βαλατε αυτο το συστημα. ειναι σιγουρα ενα εργαλειο που δινει σημαντικα στοιχεια για την λειτουργια του κεντρου. ομως, τα στοιχεια αυτα ειναι ποσοτικα και σε καμια περιπτωση ποιοτικα. για να παρθει μια σωστη επιχειρηματικη αποφαση αναλυονται τα ποσοτικα στοιχεια μαζι με τα ποιοτικα. εδω κανατε αυτο που σας βολεψε. χρησιμοποιησατε μονο τα ποσοτικα στοιχεια (υπο την δικαιολογια του αλανθαστου συστηματος ski data), βαλατε ολους στο ιδιο καζανι και καταληξατε σε μια τιμολογιακη πολιτικη που ειναι λαθος κατα το ημιση τουλαχιστον. δηλαδη: τα πολυημερα πακετα ημερων και μαλιστα με ανοικτες ημερομηνιες σαν concept ειναι πολυ καλα. ομως αυτα αφορουν τον μεσο ορο των πελατων σας. ολες οι υπολοιπες κατηγοριες και ειδικα οι loyal πελατες σας θιγονται απο αυτη την πολιτικη.

την σημερον ημερα στο δυσκολο επιχειρηματικο περιβαλλον οι εταιριες κοιταζουν να ικανοποιησουν οσο το δυνατο ενα προς ενα τους πελατες τους ακριβως για να τους κανουν πιστους πελατες και αρα επαναλαμβανομενους. εσεις εδω τους βαζετε ολους στον "μεσο ορο"... για δειτε λιγακι την διαφημιση περι "μεσου ανθρωπου". ο μεσος ανθρωπος δεν υπαρχει. το ιδιο και ο μεσος πελατης. κοιταξτε να ικανοποιησετε τις αναγκες οσο περισσοτερων ομαδων πελατων υπαρχουν αντι να πηγαινετε αρκετα χρονια πισω σε μια τελειως ΜΗ πελατοκεντρικη πολιτικη....

http://www.youtube.com/watch?v=8Exd_onuoNg

http://www.youtube.com/watch?v=zWoPf4x0IdE

http://www.youtube.com/watch?v=sYkVzdnylos

αλλα τι λεμε τωρα. αυτα κανει το μονοπωλιο...

Γ. Ο αγώνας ΧΚΠ vs ΜΙΖΕΡΙΑ συνεχίζεται...

περα απο την νεα τιμολογιακη πολιτικη που εχουν αναλυσει και σχολιασει τοσα μελη και επισκεπτες του φορουμ του συλλογου,

τα υστερογραφα σας τα θεωρω

Ε Π Ι Ε Ι Κ Ω Σ Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Α - Π Ρ Ο Σ Β Λ Η Τ Ι Κ Α

Κ Α Ι Α Ν Ε Π Ι Τ Ρ Ε Π Τ Α (ακομα και αν προκειται για χιουμορ)

και σας παρακαλω πολυ να ανακαλεσετε

Το σημαντικότερο φίλοι μου δεν είναι τόσο η τιμολογιακή πολιτική του ΧΚΠ και ποίοι είναι οι λόγοι αυτών των αυξήσεων. Εμένα προσωπικά δεν με αφορά και τόσο, μιας και το ετήσιο σκι που κάνω είναι 4-5 ΣΚ και κάνα δυο καθημερινές. Οπότε, οι διαφορές για μένα, είναι μικρές. Το θέμα είναι αν και κατά πόσο θα αφυπνισθούμε από το λήθαργο στο οποίο βρισκόμαστε ως καταναλωτές γενικά.

Τα δύο αυτά χιονοδρομικά (Παρνασσού και Καλαβρύτων) δυστυχώς, είναι τα μοναδικά χιονοδρομικά δίπλα στην Αθήνα. Δεν είναι εύκολο για κάποιον να οδηγεί 4 και 5 ώρες για να πάει στα βόρεια ΧΚ κάθε ΣΚ μιας και με την βενζίνη που θα κάψει ισοσκελίζει το κόστος της κάρτας....συν την ταλαιπωρία και την κούραση απ την οδήγηση.

Υπάρχει καρτέλ αυτή τη στιγμή μιας και τα δύο ΧΚ έχουν «σχεδόν» την ίδια τιμολογιακή πολιτική. Το να φύγουμε από το ένα και να πάμε στο άλλο....κατά την γνώμη μου, λίγη σημασία έχει. Και τα δύο είναι ακριβά για αυτά που προσφέρουν, ειδικά, αν τα συγκρίνουμε με τα βόρεια. Δεν λέω για τα ΧΚ του εξωτερικού. Μιλάω μόνο για τα ελληνικά.

Το ερώτημα λοιπόν, είναι.

Είμαστε έτοιμοι ως σύλλογος, ως μέλη, ως απλοί πολίτες να αντιδράσουμε στο γενικό ξεβράκωμα που μας επιβάλουν οι πάντες ??

Είμαστε έτοιμοι να απαρνηθούμε τις ακριβές υπηρεσίες που μας προσφέρουν οι κύριοι των χιονοδρομικών και ας κάνουμε λιγότερο σκι φέτος σε αυτά τα δύο ΧΚ??? (υπάρχει και το ορειβατικό...για όσους μπορούν).

Είμαστε έτοιμοι να αντιδράσουμε, πέρα από λόγια, και με πράξεις??? ... γιατί κακά τα ψέματα...... αν στο τέλος...όλοι εκεί πάμε και στηνόμαστε στις ουρές και βγάζουμε φωτογραφίες και βιντεάκια στο youtube του χρόνου.....αν γίνει και κανα έργο, θα είναι χειρότερα τα πράγματα από τιμές.

Κάποια στιγμή.... πρέπει αυτός ο φουκαράς ο Έλληνας, να αντιδράσει. Φυσικά δεν μιλάω με τον τρόπο των κουκουλοφόρων, αλλά με την δύναμη που έχει η θέλησή και ο αυτοέλεγχός μας....και να μην δώσουμε δεκάρα τσακιστή σε κανέναν από τους δύο( Παλιά, κοροϊδεύαμε τους ξένους, που έρχονταν στην Ελλάδα και ζούσαν με καρπούζι και χωριάτικη. Δυστυχώς...προς τα εκεί πηγαίνουμε κι εμείς).

Αυτό κατά την γνώμη μου είναι το βασικότερο, παρά το ΧΚΠ vs ΧΚΚ. Το πρόβλημα είναι ηθικό.

Υ.Γ. Όσο για το αν πρέπει να κάνουμε πολλά παιδιά, όπως μας προτείνει το ΧΚΠ.....πικρή ιστορία και μεγάλη ευθύνη, για τον κόσμο στον οποίο θα τα παραδώσουμε και θα τους επιβάλουμε να επιζήσουν παλεύοντας με τα θηρία, τα οποία ούτε εμείς κατορθώσαμε να νικήσουμε.

ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔOΠΟΥΛΟΣ fire3zc6.jpg

http://www.e-achaia.gr/

Εγώ θα περιμένω την ημέρα των μελαχρινών ανδρών 30 - 40, 75 - 95 κιλά, 1.80 - 1.90 ύψος και τότε θα πάρω τις φίλες μου και θα ανέβουμε στο ΧΚΠ για.....πολύ σκι φυσικά !!!! :)

Ε, άμα είναι να αποκτήσουμε απογόνους μέσω του ΧΚΠ, να έχουν προδιαγραφές!!!! ;)

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Α!, επίσης, όποιος θέλει του νοικιάζω τα ανιψάκια μου για τα ΣΚς σε πολύ φιλική τιμή, είναι πολύ συνεργάσιμα και θα λατρέψουν να ανεβαίνουν ως οικογένειά σας στο ΧΚΠ!!!! :)

Πληροφορίες με ΡΜ!!! ;)

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Α!, επίσης, όποιος θέλει του νοικιάζω τα ανιψάκια μου για τα ΣΚς σε πολύ φιλική τιμή, είναι πολύ συνεργάσιμα και θα λατρέψουν να ανεβαίνουν ως οικογένειά σας στο ΧΚΠ!!!! :)

Πληροφορίες με ΡΜ!!! ;)

;) 80 :D :D

και εγω δινω τα δικα μου ! (τζαμπαουα ;) )

Εγώ θα περιμένω την ημέρα των μελαχρινών ανδρών 30 - 40, 75 - 95 κιλά, 1.;) - 1.90 ύψος και τότε θα πάρω τις φίλες μου και θα ανέβουμε στο ΧΚΠ για.....πολύ σκι φυσικά !!!!

Φτου ρε γμτ μου .... έχασα ..... :)

dropdown.gif

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Εγώ θα περιμένω την ημέρα των μελαχρινών ανδρών 30 - 40, 75 - 95 κιλά, 1.80 - 1.90 ύψος και τότε θα πάρω τις φίλες μου και θα ανέβουμε στο ΧΚΠ για.....πολύ σκι φυσικά !!!! ;)

Χμμμμμ....... νομίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά....φωτογραφίζουν τον ........................"Χαμομήλια" :)

ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔOΠΟΥΛΟΣ fire3zc6.jpg

http://www.e-achaia.gr/

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...