Jump to content
eolos

χ/κ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2010-2011

Recommended Posts

Ανέβασέ τον τζάμπα είναι. Κάτι θα έχει ειδικά αύριο το πρωί απλά έχω γάμο και δεν έχω χέρι :lol:

 

Επίσης θα σου έλεγα να λιώσεις στο σκι και προσοχή στους δρόμους. Μου είπαν ότι υπάρχει θέμα ακόμα με τους δρόμους.

 

Ok checked.....

Οσο για τους δρόμους θα κανουμε κανά μαγικό και θα βγούμε πάνω :rolleyes::P:lol: .....

Μακάρι να άκουσε όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος τον τύπο από το βίντεο....

Μην ανεβείτε.....θα σας φάνε οι λύκοι.....δεν θα σας βγάλει το Cayenne....πλακωσαν και αρκούδες...οι πολικές :P:P:P

 

Φιλικά

Σπύρος :lol:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ok checked.....

Οσο για τους δρόμους θα κανουμε κανά μαγικό και θα βγούμε πάνω :rolleyes::lol::lol: .....

Μακάρι να άκουσε όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος τον τύπο από το βίντεο....

Μην ανεβείτε.....θα σας φάνε οι λύκοι.....δεν θα σας βγάλει το Cayenne....πλακωσαν και αρκούδες...οι πολικές :P:P:P

 

Φιλικά

Σπύρος :lol:

 

100% εξακριβωμένο ότι αναφέρει ο φίλος Σπύρος. :P


My Mind Is Drifting...

 

Live to Ride

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oμίχλη, συνεχής χιονόπτωση, θερμοκρασία -38 και έχει χαλάσει το αυγό. Ανάλογες συνθήκες και στα Καλάβρυτα όλο το Σαββατοκύριακο που να τρέχεις για σκι. Άστο από το επόμενο.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ, 5/2/2011

 

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG118

 

Καθαρή χιονοδρομική ημέρα με φρέσκο χιόνι ως 100cm,

ηλιοφάνεια και πρόσβαση σε όλες τις πίστες (Κελλάρια-Φτερόλακα) μέσω της Τηλεκαμπίνας Αφροδίτης και του Ερμή.

Οι απότομες πίστες Ηρακλής, Βάκχος και Νο6 θα δοθούν με απάτητη πούδρα για την αποφυγή κατεβάσματος του χιονιού απο τα διαστρωτικά.

Η Νο14 στην Φτερόλακα θα παραμείνει κλειστή λόγω αυξημένου κινδύνου χιονοστιβάδων.

 

Δρόμοι ανοικτοί απο Αράχωβα και Επτάλοφο με αλυσίδες.

 

Δρόμος Κελλάρια - Φτερόλακα κλειστός λόγω χιονοστοιβάδας στη θέση Μπαλαλούκα .

ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΧΙΟΝΟΣΤΙΒΑΔΩΝ Νο4.

 

Η πρόσβαση στο ΧΚΠ είναι δυνατή μόνο απο κελλάρια 1750.

Χώροι στάθμευσης μόνο στα κελλάρια 1750.

 

Ισχύει έκπτωση 20%

Edited by Χ.Κ.Π.

Τηλ. 22340 22700

Website: http://www.parnassos-ski.gr/

e-mail: pdrivas@etasa.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανέβηκε κανείς σήμερα?

Προβλέπεται κανονική λειτουργία αύριο (6/2)? (για να βγάλουμε τα εισιτήρια μέσω internet).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ συνοπτικά (επειδή αφενός βιάζομαι και αφετέρου θ' ακολουθήσει post-σεντόνι του κ. Λάππα :) ), ήταν μια σχεδόν τέλεια μέρα. Άψογες καιρικές συνθήκες, πολύ καλή ποιότητα χιονιού, όχι πολύ μεγάλες ουρές. Απλά όσοι δεν πρόλαβαν τις πρωινές πούδρες σε Ηρακλή και 6, έπρεπε να αγκομαχήσουν στα χωράφια. Αύριο όμως θα έχουν στρωθεί.

Edited by Master Chief

Rossignol-ZENITH-Z10-MUTIX.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα η μερα ηταν γενικα χαλια απο το πρωι !!!!!!

2ωρες απο λιβαδι πρως χ.κ.

1 περιπολικο με 2 αστυνομικους που οταν τους ρωτησαμε γιατι αφηνουν αυτοκινητα χωρις αλυσιδες η απαντηση ηταν

2 ατομα ημαστε τι να κανουμε ποσους να σταματησουμε !!!!!!!

Μετα την διασταυρωση του βαρκου 10 ποντους χιονι λες και δεν ηξερε το χ.κ οτι θα ενεβει ολη η αθηνα !!!!!!

Και το κερασακι στην τουρτα ολες η πιστες χωραφια και το 1,50 μετρο που λενε ....σε μερικα σημεια που δεν το επερνε ο αερας.

Οπου το επερνε απλα πετρες !!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε παιδιά στο ίδιο χιονοδρομικό πήγατε?έπος ο ένας χάλι μαύρο ο άλλος..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με ΧΚΠ με ενημέρωσαν πως τώρα ο δρόμος από Αραχωβα είναι καθαρός, δεν χρειάζονται αλυσίδες. ΠΑΝΤΑ έχουμε μαζί μας αλυσίδες. (2 ζευγάρια έχω στο αυτοκίνητο, την προηγούμενη βδομάδα μου έσπασε η μια αν δεν είχα τις δεύτερες μαζί πίκρα.....)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ρε παιδιά στο ίδιο χιονοδρομικό πήγατε?έπος ο ένας χάλι μαύρο ο άλλος..

 

Νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με το perspective που τα βλέπεις. Εμείς φύγαμε από Αθήνα στις 6 και με κάποιες ομολογουμένως αναποδιές τελικά ήμασταν πάνω γύρω στις 9+. Ναι γεγονός είναι ότι είχε κάποια κίνηση όπως ανεβαίναμε και γεγονός είναι ότι για μια ακόμα φορά έβλεπες τους κάφρους τους Ελληνάρες, να αγνοούν την αστυνομία, να μην βάζουν αλυσίδες και να κολλάνε σε διάφορα σημεία δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την πρόσβαση.

 

Και εμάς μας ενόχλησε, και έτυχε να βρεθούμε μπροστά σε φάση όπου παλικαράς έκανε τον νταη στην αστυνομία και προσπαθούσε να περάσει εμάς που είμασταν κολλημένοι στην ουρά από το αντίθετο ρεύμα.

 

Παρόλα αυτά. Οι πίστες ειδικά το πρωί ήταν βούτηρο, ακόμα και στην τελευταία κατεβασιά μου στις 4:00 πήγα ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Οδυσεά και παρόλο που πλέον δεν ήταν όπως το πρωί, το χίονι κράταγε ακόμα μαλακό. Ο Βάκχος είχε και αυτός ωραία πατήματα όλη τη μέρα παρόλο που τον ρήμαξε ο αέρας. Αντίθετα η 6 στις 12 που βρεθήκαμε εκεί ήταν οργωμένη. Και εκεί κοντέψαμε να φάμε τα μούτρα μας στο αφύλακτο lift για να επιστρέψουμε Κελλάρια.

 

Οι ουρές ήταν βατές και ο κόσμος, ειδικά στα κόκκινα, και ανάμεσα στις πίστες ήταν ελάχιστος. Εντάξει το κλασσικό αίολος-περικλής-τηλέμαχος-δηιάνειρα ήταν πιο crowded.

 

Αν τελικά όμως σε ενδιαφέρουν πατημένες πίστες, τότε ναι οκ η σημερινή μέρα δεν ήταν για εσένα.

 

Θέλω να πώ ότι στραβά βλέπεις κάθε φορά. Το θέμα είναι με τι διάθεση πας.

 

PS Σήμερα στο σαλέ δεν κάπνιζαν. (τουλάχιστον όταν βρέθηκα εγώ εκεί)

Edited by mobius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανέβηκα στις 8.15, οι αλυσίδες ήταν απαραίτητες (το μεσημέρι δεν χρειαζόταν καν να το σκεφτείς, οι δρόμοι είχαν καθαρίσει βοηθούμενοι από τον ήλιο).

Καταπληκτική ημέρα για εντός και εκτός (κυρίως). Ουρές λίγο στον Ηρακλή. Φτερόλακα για εκλεπτυσμένα γούστα και γενικότερα μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια από πλευράς χιονοδρομικού.

 

Τώρα όσον αφορά την αφέλεια αστυνόμων, οδηγών δεν είναι η πρώτη φορά και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι θέμα του χιονδρομικού. Είναι και ο λόγος που ποτέ δεν ανεβαίνω από Αράχωβα καθώς οι πιθανότητες να βρεις ηλίθιους αυξάνουν δραματικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα ... ενημέρωση από χθες 5/2. Γενικότερα θετικές εντυπώσεις αν και θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερα:

 

Ιδανικές συνθήκες σήμερα με φρέσκο μπόλικο χιονάκι, λιακάδα και απίστευτη διαύγεια ... Λόγω ανέμων βέβαια υπάρχουν και σημεία (λίγα και κυρίως off piste) που το χίόνι έχει ξυριστεί.

 

Θετικά

1) Μηδενικές ουρές στην Φτερόλακκα, μικρές στα Κελάρια (~ 10 λεπτά max κατά τις 12:30, για πιο πρίν δεν γνωρίζω, ήμουν Φτερόλακκα)

2) Απολαυστικό, παιχνιδιάρικο πουδρί με λιακάδα

3) Λειτουργία Φτερόλακκας ... μούρλια!!

 

Αρνητικά

1) Δρόμος από Αμφίκλεια ήταν κλειστός το πρωί, το ίδιο και Φτερόλακκα-Κελάρια .. βέβαια είχε βγει σχετική ανακοίνωση απο το ΧΚΠ. Πάντως αυτό είχε σαν συνέπεια να υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση ακόμα και στα εξωτερικά εκδοτήρια στα Κελάρια το πρωί (~9:40) περίπου 25 λεπτών, αφού υποχρεωτικά ο κόσμος συνωστίζοταν εκεί.

2) Περίπου για 2-3 χιλιόμετρα μετά το Λιβάδι, ο δρόμος ήταν άθλια αποχιονισμένος (εννοείται ότι είχα και χρησιμοποίησα αλυσίδες ... δεν έχω την ψευδαίσθηση οτι θα ανεβαίνω χαλαρός και light στο βουνό μετά από τέτοια κακοκαιρία). Αλλά πολλά αυτοκίνητα αντιμετώπισαν πρόβλημα και κόλαγαν ακόμα και με αλυσίδες ή shocks ... είχε γύρω στους 10 πόντους χιόνι στο δρόμο. Ως δια μαγείας μετά από αυτά τα χιλιόμετρα ... ο δρόμος ήταν άψογα αποχιονισμένος. Και αναρωτιέμαι ... μπας και είναι θέμα δικαιοδοσίας δήμων/ΧΚΠ; Δεν δικαιολογείται αλλιώς τέτοια μεγάλη διαφορά στον αποχιονισμό ...

3) Τρίτο και βασικότερο ... και "παράπονο" προς τον κ.Δρίβα. Χθες το βράδυ δίνατε "Κανονική Λειτουργία" για το Δία. Λόγω της σχέσης εμπιστοσύνης που έχετε καθιερώσει μέσα από τη συνεχή ενημέρωση που μας δίνετε, ωθήθηκα στο να επιλέξω το ΧΚΠ με την απολαυστική Σαχάρα του σε τέτοιο powder day από την αβεβαιότητα λειτουργίας της Στύγας-Άρτεμις στο ΧΚΚ απέναντι. Όμως ο Δίας ποτέ δεν δούλεψε. Κάποιος pisteur μου είπε οτι δε θα δουλέψει λόγω έλλειψης χιονιού στην κορυφή ... δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω ... εμένα τα ματάκια μου όμως δεν είδαν κάτι τέτοιο από τη βάση του Ερμή αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα υποθέτω.

 

Το θέμα μου είναι ότι οκ εγώ προσωπικά έκανα μια επιλογή έχοντας ως κύριο γνώμονα τη λειτουργία του Δία και στηριζόμενος στην έγκυρη και αξιόπιστη ενημέρωση του ΧΚΠ αντί για την "υπό αμφισβήτηση - προσωπικά για μένα" ενημέρωση του ΧΚΚ που έκανε λόγο χτες βράδυ για λειτουργία Στύγας εφόσον οι καιρικές συνθήκες το επιτρέψουν. Η κόντρα ήταν Σαχάρα-Στύγα και νίκησε η Σαχάρα. Τα γεγονότα δείχνουν οτι θα έπρεπε να είχε νικήσει η Στύγα. Bottom line: μας έχει κερδίσει η αξιοπιστία και η εγκυρότητα της ενημέρωσης όλα αυτά τα χρόνια ... μην την αφήσετε να κλονιστεί! Εγώ πάλι μια χαρά πέρασα ... αλλά θα μπορούσα να είχα περάσει και τέλεια αν είχαν εκπληρωθεί οι προσδοκίες μου.

 

Υ.Γ: Η πίστα Σαχάρα στο επίσημο site του ΧΚΠ παραμένει και για αύριο σε "Κανονική Λειτουργία¨ όπως ήταν και σήμερα. Πως θα μπορέσει κάποιος χριστιανούλης να πάει εκεί αν δε λειτουργεί Δίας και Οδυσσέας (και οι δύο αναβατήρες για αύριο δίνονται "Κλειστό";

 

 

Enough with words ... photos!! Enjoy as we did today

 

522011317290028resize.jpg

 

522011315060011resize.jpg

 

522011315130012resize.jpg

 

522011316060018resize.jpg

 

522011316380021resize.jpg

 

522011317070025resize.jpg


Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αύριο λέω να ανέβω για το πρώτο σκι της σεζόν.Πώς βλέπετε να είναι το χιόνι;Μισώ το παγωμένο,γι'αυτό ρωτάω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλεια ημέρα για χιονοδρομία σήμερα...

 

πίστες γεμάτες χιόνι,κοσμος αρκετός αλλά οι ουρές δεν περνούσαν τα 10 λεπτά σε ώρες αιχμής στα Κελάρια και στην Φτερόλακκα όσο άντεχες .

 

Η 6 απάτητη και ιδανική για μάθημα . Ο Δίας έβαζε τα δυνατά του και μας ανέβαζε...

 

Σαχάρα ... μόνο καμήλες είδα πούδρα πουθενά το βουνό από πίσω και στα λούκια είναι απίστευτα ξυρισμένο ...

 

οπότε κάναμε λίγα πράγματα στο εκτός..

 

μια χαρά ημέρα δεν γκρίνιαξα ούτε για τα 30 ευρώ τις κάρτας

 

ένα μπράβο σε όλους για την προσπάθεια !


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

νέα της ημέρας

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG176

 

Αγαπητοί φίλοι,

1. όταν παρασκευή απόγευμα ολοκληρώνεται η χιονοθύελλα αφήνοντας 1 μέτρο φρέσκο χιόνι - πούδρα , μην περιμενετε 36 ώρες μετα οι πίστες να είναι σιδερωμένες .

Πρέπει να κάνουμε υπομονή να υγρανθεί - βαρύνει το χιόνι για να διαστρωθεί. Προσπαθησαμε χτες απόγευμα να διαστρώσουμε τα απότομα του Ηνίοχου και είχαμε τεχνικό πρόβλημα.

 

2.Λυπούμαστε για την ουρά στα ταμεία που σήμερα ώρες αιχμής έφτανε τα 40 min. Προτιμείστε webticket(έκπτωση10%) , ή ημερήσια ανοικτών ημερομηνιών ,ή πολυήμερα εισιτήρια (έκπτωση ανάλογη με την ποσότητα των ημερών) . Ημέρες με έκπτωση θα αποφεύγονται .

 

3.Λυπούμαστε για την ταλαιπωρία στον δρόμο της Αμφίκλειας αλλά ...Τουλαχιστον ο δρόμος απο διασταύρωση Επταλόφου -Αράχωβας δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Προβλημα παρατηρήθηκε κατα τις 14.00 στη θεση "γερμανο" λόγω λεωφορείων ΚΑΠΗ που δυσκολεύονταν να στριμωχθούν λόγω έλλειψης χώρων στάθμευσης.

 

4.Δίας άργησε να ξεκινήσει αλλά λειτούργησε κανονικά μετα τις 11.00. Ετοιμος προς λειτουργία είναι και ο Οδυσσέας , διαμορφώθηκε η διαδρομή του.

 

5.Αυριο μενει κλειστη η φτερολακα λόγω εργασιών .

 

6.ελπίζουμε σήμερα κανείς σε κανένα αναβατήρα να μην περίμενε πάνω απο 8 min, παρόλη την μεγάλη προσέλευση

 

7.ελπίζουμε οι οικογενειάρχες να απόλαυσαν το παιδότοπο 1950 που θαλειτουργεί καθε ημέρα Υψηλής περιόδου

 

8.ελπίζουμε η 1 ώρα παράτασης λειτουργίας όλου του ΧΚ να αποζημίωσε όσους ταλαιπωρήθηκαν

 

Προβλέπεται μια καλή χιονοδρομική εβδομάδα

καλή εβδομάδα


Τηλ. 22340 22700

Website: http://www.parnassos-ski.gr/

e-mail: pdrivas@etasa.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αύριο τι ώρα ανοίγει το Χ.Κ.Π;Στις 08:00 ή στις 09:00;

 

Απ΄ότι αναφέρει στο site καθημερινές λειτουργία 09:00 - 4:00


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απ΄ότι αναφέρει στο site καθημερινές λειτουργία 09:00 - 4:00

 

Το έχω δει,αλλά ήθελα επιβεβαίωση διότι είναι σύνηθες φαινόμενο σε πολλές ιστοσελίδες,κυρίως Ελληνικές,να μην ανανεώνεται όλο το περιεχόμενο τους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενημέρωση 6/2......

 

Από τις 8 έως 11 .30 όλα μια χαρά χωρίς ουρές, άψογο χιόνι και τέλειες καιρικές συνθήκες. Ο δρόμος και το πάρκινγκ καθαρά, χωρίς προβλήματα. Μετά τις 11.30 πλάκωσε κόσμος και είχε τις σχετικές ουρές χωρίς υπερβολές όμως. (κανα 10λεπτο ισως και λιγο παραπάνω)

Κατα τις 2 που έφυγα άρχισαν τα προβλήματα..... η ουρά απο αυτοκίνητα που προσπαθούσαν να ανέβουν στο ΧΚΠ είχε φθάσει 2-3km πριν το τελευταίο πάρκινγκ. Εννοείτε ότι ήταν σταματημένοι και απλά περίμεναν (βασικά είχαν παρκάρει και δεν το είχαν καταλάβει!!!! LOL). Το προσωπικό έκανε ότι μπορούσε αλλα ο νεο-Έλληνας δεν καταλαβαίνει και πολλά....

Κόσμος είχε πάρει στα χέρια σκι και μπότες και προσπαθούσε να φτάσει στα 1750 με τα πόδια, τραγικά πράγματα!!! (Αλήθεια η αστυνομία γιατι δεν βοηθούσε το ΧΚΠ?)

Επίσης πρόβλημα υπήρχε με άσχετο κόσμο στη βάση του Βάκχου. Παιδάκια έπαιζαν, κόσμος έβγαζε φώτο ή περιφερόταν .....με αποτέλεσμα για να πάρεις το lift έπρεπε να είσαι αρκετά προσεκτικός για ατυχήματα. Μεσα σε ολα αυτα και κάτι κυρίες απο τα ΚΑΠΗ που ρωτούσαν τον λιφτιερη εαν μπορούνε να ανέβουν για βόλτα!!!

Το συμπέρασμα είναι πως το ΧΚΠ δεν αντέχει τόσους επισκέπτες, τα παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν αλλά ο δρομος, τα πάρκινγκ και και η βάση 1950 και 1750 ήταν υπέρ-κορεσμένα. Μπράβο στα παιδιά του ΧΚΠ για την υπομονή τους.

Α και κάτι τελευταίο το σαλέ είχε γίνει τεκές, κάπνιζαν οι πάντες. Με τον Παπαργυροπουλο να κυκλοφορεί χωρίς να κάνει το παραμικρό. (Δεν είναι υποχρεωμένος από το νόμο?)Γιατι συνεχίζουν να του δίνουν το σαλέ? πότε τελειώνει η σύμβαση? (πετάξτε τον έξω...ΕΛΕΟΣ)

Share this post


Link to post
Share on other sites
.... Με τον Παπαργυροπουλο να κυκλοφορεί χωρίς να κάνει το παραμικρό. (Δεν είναι υποχρεωμένος από το νόμο?)Γιατι συνεχίζουν να του δίνουν το σαλέ? πότε τελειώνει η σύμβαση? (πετάξτε τον έξω...ΕΛΕΟΣ)

 

Ο κ. Παπαργυρόπουλος κυκλοφορεί και σε κανάλια ξιφουλκώντας κατά της απαγορεύσεως καπνίσματος στα "μαγαζιά". Περιμένεις να τηρήσει το νόμο στο σαλέ;


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο δρόμος από ποιο σημείο θέλει αλυσίδες;Επίσης,ο καφές στο σαλέ πόσο κοστίζει;Να κάνω τους υπολογισμούς μου!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...