Jump to content
porfirio

Μάρτης 2012

Recommended Posts

91af3cec.jpg

Μιας και είχα ανοίξει πάλι εγώ το τόπικ "Φλεβάρης 2012", και φάγαμε 2 μέτρα χιόνι, κάνω το ίδιο με τον Μάρτη για να φάμε άλλα τόσα )))))).

Φιλικά

Σπύρος :pirate:

• Like 7

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Μιας και είχα ανοίξει πάλι εγώ το τόπικ "Φλεβάρης 2012", και φάγαμε 2 μέτρα χιόνι, κάνω το ίδιο με τον Μάρτη για να φάμε άλλα τόσα )))))).

Φιλικά

Σπύρος :pirate:

Εγώ σκέφτομαι να ανοίξεις και τον Απρίλιο.

• Like 1

Ευτυχως που δεν εφαγα τη φολα σημερα..... τσαμπα θα πηγαινε η μερα.... αυριο ομως...... :skiing::skiing-4075::skiing-4073:

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Όντως σήμερα χάλια ο καιρός σε Αράχωβα & ΧΚΠ. Το μόνο καλό είναι ότι έβαλε φρέσκο χιόνι. Μακάρι να επιβεβαιωθεί η αυριανή λιακάδα!

My Mind Is Drifting...

Live to Ride

H αίσθηση μου είναι ότι Παρνασσό αύριο θα είναι μια καλή μέρα με μπόλικα λιφτ ανοιχτά (και βαριέμαι να γράφω 40 σειρές για να μη με λιντσάρετε αν πέσω έξω)

Χωρίς να θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου, η εικόνα μέχρι τώρα είναι ότι αύριο μιλάμε για καλό φρέσκο χιόνι και κάποια στιγμή (με τα τωρινά δεδομένα πολύ πρωί)να φτιάξει ό καιρός. Έχει ένα πολύ μικρό ρίσκο. Βόρεια Ελλάδα θα φυσάει στα γνστά χκ αλλά πάει για λιακάδες από το πρωί.

Τι λιφτ θα δουλέψουν δεν φέρουμε ευθύνη πχ σήμερα το 1/7 στα Καλάβρυτα ήταν απογοητευτικό, ενώ ο Παρνασσός δούλευε σχεδόν κανονικά.

Για ακόμα μια φορά δεν έχει σχέση ο καιρός αλλά τι μπορούν και έχουν όρεξη να δουλέψουν.

Για πουδρομανείς θα έλεγα αύριο για όσους θέλουν σίγουρες λιακάδες και πίστα μάλλον μεθαύριο και το σκ.

Βέβαια είναι και το σερί των πουδροΠαρασκευών, οπο΄τε ίσως δεν ανοίξει ΣτυγοΑρτεμι αύριο.

Λογικά φτιάχνει πολύ ο καιρός. Αλλά αύριο μυρίζει πουδρομέρα

Σημερα στο χκΠ τουλαχιστον, ο αερας σε πηγαινε με την οπισθεν.

Όντως σήμερα χάλια ο καιρός σε Αράχωβα & ΧΚΠ. Το μόνο καλό είναι ότι έβαλε φρέσκο χιόνι. Μακάρι να επιβεβαιωθεί η αυριανή λιακάδα!

To νου σας αν μυρίσει πολύ... θα έχει ψοφήσει.... :dizzy:

Αυριο θα είναι μια powdy μέρα... Και cloudy... και windy μαζί...

Να βάλω και σως για να γλιστράει....?

Mιχάλη μίλησα σήμερα με Καλάβρυτα και σε έπερνε ο δι@ολος... Πραγματικά είχε πολύ αέρα... και δεν μου το είπε το κέντρο...

Σε άλλα νεότερα επειδή έχουμε και δουλειές...

Υπάρχει μεγάλη διχογνωμία δλδ τριχογνωμία για την αυριανή μέρα όσον αφορά τις λεπτομερειες...

Για βόρεια Ελλάδα δεν έχω χρόνο (και εμπειρία) να δω αλλά για τα Νότια ΧΚ η εικόνα έχει ως εξής

Ενώ ακόμα και χτες γνωστά προγνωστικά σαιτ (ονοματα δεν λέμε δουλειές δεν κλείνουμε) επέμεναν σε ελαφρύ βοριαδάκι τελικά ξαναεπαληθεφθηκε η επικράτηση ισχυρών ανέμων τουλάχιστον στο ΧΚΚ απαγορευτικοί για λειτουργία... Και στο ΧΚΠ απ'ότι κατάλαβα μπορεί να δούλευε αλλά σε έπερνε και σε σήκωνε...

Μια αντίστοιχη φάση επικρατεί και σήμερα... για αυριο... Αναμένονται ισχυροί Β-ΒΔ λέει το GFS ισχυροι B-BA λέει ο skyron και η ΕΜΥ (με χτεσινή πρόβλεψη ακόμα...?) ... Το EURO δεν μας δίνει ανέμους αλλά τις τελευταίες ώρες συγχρονίστηκε και το GFS που άλλαξε και αυτό την αυριανή πρόβλεψη και στα φαινόμενα* Το gfs και euro επιμένουν σε κλειστό καιρό με αρκετά καλό χιονάκι (πολύ κρύο) σε κάτι που διαφωνούν τα 2 προηγούμενα...(ΕΜΥ-Σκυρον) Γενικά από την κίνηση των συστημάτων και μιας και το ρευμα που έρχεται μπαίνει από ΒΔ κοινώς από Αδριατική συνήθως δίνει φαινόμενα... και ισχυρούς ανέμους... ΒΔ συνιστώσας... Το ΧΚΠ μάλλον επιρρεάζεται λίγοτερο από τέτους ανέμους αλλά καλοκαιρία μην περιμένετε... Για το ΧΚΚ πάλι χλωμό το κόβω... Τα 2 μεγάλα ιντερνασιοναλ σαιτ επιμένουν για ύφεση από το απόγευμα και μετά.. και για καθάρια Παρασκευή... Τα δυο εγχώρια επιμένουν σε καθαρό ανατολικών προσηνέμων καιρό... και δείχνουν να αγνοούν την ύπαρξη του Αδριατικού ρεύματος...

Πάντως όπως και να έχει όλα συμφωνούν σε ισχυρούς ...ανέμους και στο Αιγαίο και στο Ιόνιο...(αυτό πως γίνεται δεν ξέρω...) Και στη Βόρεια Ελλάδα όντως θα φυσάει αλλά μάλλον θα έχει ξαστεριά...

Κατά την προσωπική μου άποψη υπάρχει ρίσκο μικρό για ΧΚΠ μεγάλο για ΧΚΚ ... και μιας και η Παρασκευή δείχνει να καθαρίζει ο καιρός,,, και να πέφτουν οι άνεμοι...(όσο περνάει η ώρα τόσο και πιο καθυστερημένα δίνουν την πτώση των ανέμων...) εγώ θα κανόνιζα για Παρασκευή...

Φυσικά όσοι πιστοί... take your chances and go...

Το video του Πάνου shall bring peace to the forum...

Φιλικα

Τρελό Γελάδι...

* Το GFS δεν καθόλου φαινόμενα για την Αθήνα και κάθε 6ωρο το αλλάζει και δίνει ότι και το euro... όπως π.χ. τώρα που γράφω και μπομπουνίζει έξω... Finger crossed...

γαμώ το

αποφασίστε επιτέλους ....

έχω κολλήσει κι εγώ και δεν ξέρω ποιο βίντεο να φτιάξω ...

το καλό ή το κακό ;;;;; :P

:hehe:

Tελικά η σώς βοήθησε στο γλύστριμα ή όχι....?

6/17 ΧΚΠ και Στύγα Άγκυρα κλειστή για το ΧΚΚ...

Πάνο... ανέλαβε...

Θα επανέλθω για αυριο και μάλλον ΣΚ...

Φιλικά

ΤεοΚουβάς...(ε...?)

Edited by TEOXALANDRI
  • Like 1

O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς

1956280u02tpdods5.gif

Να πω κάτι για σήμερα: Δεν έχω ξαναδεί ορατότητα στο Καρπενήσι όλη μέρα και στον Παρνασσό ομίχλη. Σόρυ έλεγα ότι ήταν ρίσκο σε κάθε περίπτωση (αν και Φτερόλακα φαινόταν γενικά μέχρι πάνω)

Για αύριο ε δε μπορεί λιακάδα θα είναι. Καλή διασκέδαση μάγκες για ακόμα μια φορά την έφαγα τη μούτζα μου.

Σκ μια χαρά καιρός αλλά με αύξηση της θερμοκρασίας.

Από Δευτέρα το μαντέψατε. Πολλά νέα χιόνια, αρχίζουμε και έχουμε άγχος για τις θερμοκρασίες αλλά με τα σημερινά στοιχεία μόνο τα "χαμηλά" χκ θα δουν βροχή

Porfirio ασε ρε φιλαράκι να δούμε καμιά πουδρομέρα και άλλη μέρα εκτός Παρασκευής, δε μας λυπάσαι?

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

...

ΤεοΚουβάς...(ε...?)

...

Τιιι εεεε ρεεεε???

Εθνικός. Θες και ε...

Για γράψε σύντομα τον χρησμό σου για το Π Σ Κ Δ...

Και μια μακροπρόθεσμη για την παραπάνω βδομάδα στο 3 παρακαλώ...

Σκέφτομαι να πάρω μια βδομάδα άδεια,

να ξεκουραστω απ΄ τις σκοτούρες της πόλης...

:innocent::innocent::innocent:

Ο καιρός ανοίγει σιγά-σιγά. Σταμάτησε ο δυνατός αέρας και η χιονόπτωση, παραμένει το τσουχτερό κρύο. Κατά τις 22:00 θα επανέλθω με νεότερα από Λιβάδι. ΜΙΚ εσύ καλά τα έλεγες. "Πιθανά ανοίγματα". Εμείς ποντάραμε, αλλά η μπίλια έκατσε στην ομίχλη. Χιονισμένους χαιτετισμούς από Αράχωβα!!!

My Mind Is Drifting...

Live to Ride

Να πω κάτι για σήμερα: Δεν έχω ξαναδεί ορατότητα στο Καρπενήσι όλη μέρα και στον Παρνασσό ομίχλη. Σόρυ έλεγα ότι ήταν ρίσκο σε κάθε περίπτωση (αν και Φτερόλακα φαινόταν γενικά μέχρι πάνω)

την έφαγα τη μούτζα μου.

Join the Looooosers Club....

Σκέφτομαι να πάρω μια βδομάδα άδεια,

να ξεκουραστω απ΄ τις σκοατούρες της πόλης...

:innocent::innocent::innocent:

Λοιπόν επειδή σας βλέπω ψημένους για αυριο Παρασκευή... δεν θα σας την χαλάσω... ανεβείτε...

ΧΚΠ και ΧΚΚ όλα μια χαρά... αφού βλέπεται λιακαδούρες και άπνοιες... ώρα καλή...

Μην μου πείτε ότι δεν σας προειδοποίησα...:

Δεν φαίνεται να έχουμε αυτό που λέμε ... super power powder day αυριο...

Γενικά υπάρχει πάλι διχο-τριχο-τετραχογνωμία αλλά όλα συμφωνούν σε μια αυξητική τάση των ανέμων από το πρωί και μετά... Δλδ θα ξεκινήσουμε ΜΑΛΛΟΝ με μέτριους ανέμους και μπορεί στην συνέχεια να αρχίζουν να κλείνουν λιφτ στη Νότια Ελλάδα... Γενικότερα αυτή η ψυχρή εισβολή-χαμηλό που δέρνει και θα δέρνει την Τουρκία... μας αφήνει κάποια κατάλοιπα... Ενα πολύ βασικό που δεν ξέρω αν υπολογιζει ο σύντροφος Μικάλης...(τουλάχιστον χτες δεν το υπολόγισε μάλλον) είναι ο αεροχείμαρος των ανώτατων στρωμάτων της ατμόσφαιρας... Δεν μπορεί στα ανώτατα να έχεις π.χ. αυριο 180 km/h και στα μεσαία-κατώτατα (που κάνουμε εμείς σκι) 5... km/h... Το τελείωμα του χαμηλού (1020-1025 hPa) της Τουρκίας μένει ουσιαστικά εντός Ελλαδικού χώρου και το ΣΚ που πιθανόν να μας ταλαιπωρήσει... Αν και η τάση είναι να εισβάλουν υψηλές πιέσεις από την Δυτική Ευρώπη και φυσικά να αυξηθούν οι θερμοκρασίες αυτόματα δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρξουν κάποιες νεφώσεις... ή ότι δεν θα φυσάει... Για να μην υπολογίσω τους καταβάτες από την αλλαγή της θερμοκρασίας... ή κάποιες κολλημένες νεφώσεις... Υπολογίστε επίσης ότι την ύφεση των ανέμων την βλέπαμε *(χτες) για το μεσημέρι της Παρασκευής... και σήμερα την δίνει από το πρωί (με αυξηση από το μεσημεράκι) αλλά ήδη έχει γίνει... δλδ ο καιρός τρέχει κανα 6-8ωρο πιο γρήγορα από τα μοντέλα...

Εγω αν μπορούσα να λείψω από την δουλειά αυριο... θα ΑΝΕΒΑΙΝΑ αλλά όχι με 1000...

Ξαναλέω ότι υπάρχει μεγάλη ασάφεια... δεν θα το παλέψω άλλο... πιθανόν να είναι μια χαρά... αλλά υπάρχει και μια πιθανότητα (καλή) να έχουμε κλεισίματα... και αεράκι... Βουνό είναι... και είναι δύσκολο να είσαι μέσα...

Για το ΣΚ από αυριο... μόνο και μόνο για την σπάσω στον Αϊνσταϊνολέμονο....

Φιλικά

Τεο...

Edited by TEOXALANDRI

1956280u02tpdods5.gif

Δεν ξέρω τι λένε τα μοντέλα, αλλά αυτή τη στιγμή οι κάμερες του ΧΚΠ δείχνουν ότι εκεί χιονίζει.

Είναι που καθαρίζει ο καιρός.... και δεν φυσαει καθόλου....

Φτερόλακα...

post-2001-0-86631300-1330626733_thumb.jpg

1956280u02tpdods5.gif

Μας έβαλες σε σκέψεις ρε ΤΕΟ .. (πάλι καλά βέβαια γιατί ήμουν έτοιμος για άδεια κ πάνω αύριο). one more fola αύριο λοιπόν;

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Φυσάει πολύ απ' το σπασμένο μου το τζάμι... Δεν βγαίνει άκρη. Ο καιρός έχει κέφια και κάνει τα δικά του. Το μόνο στανταράκι, είναι ότι αύριο θα φάμε κρύο (ΧΚΠ). Το 'βλεπες? Το 'παιξες? Μυρίζει αλλόκοτη μέρα η αυριανή... Όσοι ανέβουν, ας ανέβουν νωρίς να προλάβουν τα όποια ανοίγματα. Αύριο κολλητά από ΧΚΠ, θα τσουλήσω για ΧΚΚ για το ΣΚ. Ακούς liapos????

My Mind Is Drifting...

Live to Ride

Μας έβαλες σε σκέψεις ρε ΤΕΟ .. (πάλι καλά βέβαια γιατί ήμουν έτοιμος για άδεια κ πάνω αύριο). one more fola αύριο λοιπόν;

Το θέμα δεν είναι να σας βάλω σε σκέψεις ...

Είναι πολύ αλλόκοτος ο καιρός και είναι σχεδόν απίθανο να πέσουμε έστω και 30% μέσα στο τι θα γίνει ακριβώς στο βουνό... Πάντως το "στανταράκι λιακαδούρα" δεν είναι... Μπορεί και να βγει... Μπορεί όμως και να μην βγει... Δεν περρισευούν τα λεφτά...για risky powder...

Εχω πει επίσης ότι θα κρατάω την απαισιόδοξη-οικονομική στάση...

Ο καιρός κλείνει για ανοικτός... με τους ανέμους κολλάω...

1956280u02tpdods5.gif

Κλάπς ... ήττα! Το ρίσκο θα έβγαινε για σήμερα. Ας καμαρώσουμε τις ηλιόλουστες πούδρες από τις κάμερες δουλεύοντας :-(

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πολυ βιάζεσαι... Είναι 9 ακόμα η ώρα... Το ΧΚΠ είναι με 7/17 και το ΧΚΚ με Στυγα ακόμα κλειστή... λόγω προετοιμασίας. Ανέμενε αναγνώριση.

1956280u02tpdods5.gif

Μα έλα .. σε περιμένει η παρέα για καφέ ...

2.jpg

:detective::shysterical:

• Like 5

---7--1.jpg

:shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical:

Edited by agavalas

Δε ξέρω τίποτα εγώ είχα δώσει λιακάδες για σήμερα και "καλή διασκέδαση μάγκες" (ας την έχω μια περούκα μαζί βέβαια να κρυφτώ για χτες)

Για το Σαββατοκύριακο ίσως λίγο ενοχλήσει ο αέρας αύριο, τη Κυριακή το μεσημέρι ίσως έχει λίγα χαζοσυνεφάκια αλλά γενικά μια χαρά θα είναι, καλό σκι σε όλους.

Από Δευτέρα είπαμε ότι έχουμε νέα χιόνια? Έχουμε και μπόλικα μάλιστα.

ΤΕΟ άστους να λένε, ξέρω κάτι πλαγιές με φρέσκο χιόνι, σε κάτι νέα βουνά. Δίρφη, Κιθαιρώνας, Ελικώνας, Πάρνωνας ούτε θα μας κυνηγάει κανείς και θα απολαύσουμε και σκι. Δε μας χρειάζονται τα χιονοδρομικά πια, θα πηγαίνουμε και από παρακαμπτήριους μη μας περιμένουν στα διόδια...Σε 2-3 χρόνια θα τα έχουν ξεχάσει.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εαν ερθετε Κρήτη κερνάω εγώ !!! 64081101505957481749587.jpg</noscript>

• Like 4

Μα έλα .. σε περιμένει η παρέα για καφέ ...

2.jpg

:detective::shysterical:

---7--1.jpg

Έλιωσα λέμε.......

:rofl::shysterical::hehe:

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif