Jump to content

Recommended Posts

Κύριοι και κυρίες (γιατί υπάρχουν αρκετές κυρίες που βλέπουν το συγκεκριμένο άθλημα) σε 4 μερούλες αρχίζει η καινούργια σαιζόν της F1!!

Ανοίγω αυτό το τόπικ, για μας τους φανατικούς του αθλήματος ώστε να συζητάμε/σχολιάζουμε/κριτικάρουμε να κάνουμε το κέφι μας βρε αδερφέ!!!

Προσωπικά με θεωρώ φανατικό της F1, γιατί από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου κυριολεκτικά βλέπω αγώνες στην τηλεόραση. Αλλά μόνο F1!!! Δεν ξέρω, αλλά δεν έχω πάρει με καλό μάτι ούτε το motogp, ούτε το WRC. Χωρίς παρεξήγηση προς τους φίλους των συγκεκριμένων αθλημάτων.

Έχω παρατήσει πάμπολες φορές την παρέα μου καλοκαίρι μήνα στην παραλία το μεσημέρι για να είμαι σε ένα μπαράκι που έδειχνε έναν ευρωπαικό αγώνα, έχω ξυπνήσει πάρα πολλές φορές στις 6 το πρωί για να δω τον αγώνα της Αυστραλίας όταν παιζόταν εκεί στις 2 το μεσημέρι τοπική ώρα και έχω πάει σε 3 μέχρι σήμερα αγώνες: στο ναό της ταχύτητας ;):respect: , την πρώτη φορά που έγινε στην Πόλη :) και στην Ουγγαρία.

Από υλικό έχω πάρα πολύ, αλλά δεν είμαι από αυτούς που ξέρουν καλά την τεχνολογία για να ανεβάζουν βίντεο και φωτογραφίες. Θα προσπαθήσω όμως!!!

Δέν ξέρω παιδιά, αλλά ο ήχος των κινητήρων στην ευθεία δεν παίζεται με τίποτα!!!!!!!!ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!

• Like 1

Να ενημερωσω οτι τα τηλεοπτικα δικαιωματα για Ελλαδα τα πηρε ο ALPHA. :yes

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Τριετης η συμφωνια του OTEtv για τα δικαιωματα. Ο Αλφα θα δειξει ζωντανα ολους τους αγωνες, εκτος απο τους 4 πρωινους, με πρωτη την Αυστραλια, που θα μεταδοθει το μεσημερι κονσερβα.

http://www.sport-fm.gr/article/539911

Life consists of only two things: skiing and waiting to go skiing.

Ακριβώς. Η ίδια διαδικασία με πέρσι. Τους πρώτους αγώνες θα τους δούμε στον Alpha σε μαγνητοσκόπηση.

Αρχή αυτήν την Κυριακή στις από τις 3 το απόγευμα

www.alphatv.gr

Ας δούμε την επιστροφή του Kimi!!!!

Ψιλοαπογοήτευση σήμερα.. δεν υποστηρίζω κάποια ομάδα, απλά χαζεύω τους οδηγούς κ το άθλημα. Με στεναχωρεί όμως να ξεκινάει η χρονιά κ να'χει η merc τέτοιο προβάδισμα. Αν πάει έτσι η χρονιά, τη βάψαμε!

εκκίνηση σε λιγότερο από 8 ώρες

• Like 5

οταν ξεκινησε η φορμουλα δεν υπηρχε ουτε κοκκινο ουτε ασημι

ρενω και ματρα οι πρωτοποροι στη φορμουλα

η ματρα χαθηκε αλλα η ρενω επανερχεται.......αλλα οι ασημι εχουν βρει συνταγες και κοκκινοι τις εχασαν

• Like 3

Πολύ εύκολα το πήραν σήμερα ρε συ.

Αλλά όπως είπες είναι πολύ νωρίς ακόμα.

• Like 1

Στα θετικά για εμάς και το άθλημα:

α) ο κινητήρα της Honda δυνατός και σε καλό μονοθέσιο

β) Νέος Bottas που τουλάχιστον θα υπάρχει εσωτερικός ανταγωνισμός

Η Μελβούρνη σχεδόν ποτέ δεν δίνει εντυπωσιακούς αγώνες με προσπεράσματα και ανατροπές. Η Ferrari μοιάζει κοιμισμένη. Ο lecler γιατί δεν έκανε pit να πάρει τον γρηγορότερο γύρο;

• Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Μακάρι να αλλάξουν λίγο οι ισορροπίες, να δούμε και καμιά μάχη. Ο Bottas θαρρώ ότι αυτό ήταν.. δεν θα καταφέρει τίποτα παραπάνω. Άντε καμιά νίκη ακόμα, δεν παίζει να τον αφήσουν. Και ο Hamilton είχε πρόβλημα είπαν.

Για τη Red Bull χαίρομαι που πάει πολύ καλύτερα, για να δούμε. Βλέπω να γίνει ανταλλαγή Gasly και Kvyat μέσα στη χρονιά.

Η Ferrari ελπίζω μετά το Bahrain να φέρει βελτιώσεις. Πολλές εταιρείες δεν φέρνουν όλο το πακέτο στους πρώτους αγώνες επειδή είναι μακριά.

• Like 2

οταν ξεκινησε η φορμουλα δεν υπηρχε ουτε κοκκινο ουτε ασημι

ρενω και ματρα οι πρωτοποροι στη φορμουλα

η ματρα χαθηκε αλλα η ρενω επανερχεται.......αλλα οι ασημι εχουν βρει συνταγες και κοκκινοι τις εχασαν

Οταν ξεκινησε η Formula 1 δεν υπηρχε η Matra. Οταν γυριστικηε η ταινια Grand Prix που την ειδα στο Cinerama δεν υπηρχε η Matra.... H Formula 1 παει πολυ πιο πισω απο τον Bernie Ecclestone και το τσιρκο του.

Οσο για την φετινη συνταγη, νομιζω οτι ειναι νωρις για να δειξει. Αλλα ο Seb γερναει σιγα σιγα και ο πιτσιρικος δειχνει γρηγορος, αλλα οχι Verstappen γρηγορος! O Max μαλλον εχει καλυτερο μοτερ απο περσι, για να δουμε τι θα κανει σε σιρκουι που επιτερεπεται το προσπερασμα...

• Like 2

Το Photobucket τελικα τσακισε και αφησε τους ομηρους...

Για ακόμα μια χρονιά μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα. Η Αυστραλία είναι πολύ περίεργη πίστα με πολλές ανωμαλίες και πάντα ότι βλέπουμε Αυστραλία μπορεί μέχρι να γυρίσουν Ευρώπη ή να πάνε Bahrain να είναι πολύ αλλιώς τα πράγματα. Ελάχιστες πίστες έχουν ανωμαλίες τέτοιες.

Και πάλι οι πρώτοι 6 είναι σε μισό δευτερόλεπτο μέσα και κάθε πίστα πιθανότατα κάποιους θα τους βολεύει και κάποιους όχι. Η Ferrari ήταν σαφές ότι ποτέ δεν πέτυχε το setup και ποτέ δεν μπόρεσε να δουλέψει στις ανωμαλίες. Αυτή τη στιγμή καμιά 200ρια από τους καλύτερους μηχανικούς του κόσμου ψάχνουν να βρουν γιατί. Θα το βρουν.

Συγκλονιστικό και το midfield που προσωπικά μου αρέσει πολύ ο χαβαλές που έχει.

Νομίζω πάμε για μια πολύ καλή σεζόν με 6 αμάξια να διεκδικούν νίκη. Και πράγματι μάλλον έχουμε λίγο καλύτερες ελπίδες για προσπεράσματα φέτος, κάπως καλύτερα τα πράγματα όταν ακολουθείς άλλο αμάξι και μόλις ανοίξει το DRS είναι πολύ η διαφορά φέτος.

Έχουμε δει και σεζόν με 1,5 δευτερόλεπτο μπροστά κάποιον οπότε για αρχή καλά είναι...

• Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

...

Έχουμε δει και σεζόν με 1,5 δευτερόλεπτο μπροστά κάποιον οπότε για αρχή καλά είναι...

Αρκεί η Shifrin... όχι άλλο.

• Like 2

Practice makes perfect

Δεύτερη στάση σήμερα!! Τα κόκκινα μονοθέσια ήταν γρήγορα και έχουν κάνει το 1-2 (1 Leclerc) για την σημερινή εκκίνηση, με τις Mercedes να έχει μάλλον καλύτερο ρυθμό αγώνα, όποτε προβλέπεται εντυπωσιακός άγονες!!

Γουστάρω πολύ McLaren που είναι ψιλά. Αυτός ο Gasly δεν έχει καταφέρει να προσαρμοστεί όποτε η Red Bull ότι κάνει είναι με τον Verstappen.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 2

Για κάποιους ο αγώνας ήταν σκέτη γκαντεμιά, για άλλους σκέτη τύχη.

Κρίμα για την Ferrari.

• Like 2

Ωραίος αγώνας ο σημερινός!

Κρίμα για τον Λεκλέρκ, αλλά μέσα από τέτοιες ατυχίες πιστεύω θα βγει δυνατότερος. Οι δηλώσεις του δείχνουν άτομο αρκετά συγκροτημένο, ενώ έχει και την ταχύτητα για να κάνει πράγματα στο μέλλον. Παράλληλα, στάθηκε τυχερός στην ατυχία του με την παρουσία του safety car στο τέλος, κρατώντας έστω την 3η θέση.

Ο Χάμιλτον πήρε μία τυχερή νίκη μεν όχι άδικη δε. Μαζί με την ομάδα του έχτισαν σωστά τον αγώνα τους και άρπαξαν την ευκαιρία για νίκη όταν τους παρουσιάστηκε. Η τύχη ευνοεί τους ικανούς! Εξαιρετικές δηλώσεις για τον Λεκλερκ στο τέλος του αγώνα.

Ο Φέττελ πραγματικά πρέπει να συνέλθει. Αν θέλει όντως να είναι νο. 1 στη Ferrari θα πρέπει να το αποδείξει κιόλας. Σίγουρα ήταν και άτυχος σήμερα αλλά δεν φταίει αυτό...

Από το υπόλοιπο grid σίγουρα η παρουσία του Norris και της Mclaren πολύ θετική, ο Raikkonen επίσης θετικός. Οι δύο Renault ανεβασμένες, αλλά double DNF στην ίδια στροφή? WOW

Θα ήθελα να δω και τον Russel με ανταγωνιστικό μονοθέσιο γιατί πραγματικά χαραμίζεται με την τραγική -για άλλη μία σεζόν- Williams.

• Like 4

Βιάζεστε πολύ για όλα, όπως βιαζόσασταν και για το ότι η ferrari είναι αργές.

Όλα είναι θέμα setup, δεν είναι δύσκολο κάποιος να το πετύχει δυο δέκατα καλύτερα από τον Vettel ούτε να φάει ο Russel ένα κλύσμα από τον Kubica σε όλα τα επόμενα γκραν πρι. Ο Νόρις το έφαγε το κλύσμα του βασικά από τον sainth αλλά για 2ο γκραν πρι μια χαρά. Δώστε και λίγο χρόνο στον Γκασλυ, αυτός και αν αξίζει πιστωση χρόνου.

Γκρανπράρα πάντως, οι ομάδες πολύ κοντά και ψηλά και στη μέση και επιτέλους τα προσπεράσματα μοιάζουν εφικτά

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Τσάμπα το update!!!!

• Like 1

Ακόμα νωρίς είναι πιστεύω.

Ο πρώτος αγώνας εντός Ευρώπης.

• Like 2

Μακάρι αλλά δύσκολα γυρνάει πλέον.

• Like 1

Βαρετός -σχετικά- αγώνας. Άλλωστε η Βαρκελώνη δε φημίζεται για κάτι διαφορετικό...

Το συγκεκριμένο grand prix ευνοεί σταθερά τα μονοθέσια που παρουσιάζουν ένα πολύ καλό συνδυασμό δύναμης/αεροδυναμικής απόδοσης. Σε αυτό προφανώς υπερτερούσε η Mercedes ενώ η Ferrari υστερούσε σε σημαντικό βαθμό στην αεροδυναμική απόδοση με αποτέλεσμα να υποστρέφει στα κλειστά κομμάτια (ειδικά στο sector 3). Χαρακτηριστικό το βίντεο απ' τα δοκιμαστικά:

Πάντως, η στρατηγική της Ferrari μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα!

Η Red Bull σταθέρα έχει πολύ καλή αεροδυναμική απόδοση(δάσκαλος Adrian Newey) και καταγράφει θεωρώ ανοδική πορεία. Να δούμε τι θα κάνει και η Honda βέβαια...

Πολύ ενδιαφέρουσα η μάχη στο midfield με Haas, Mclaren και Torro Rosso! Δυστυχώς η Alfa Romeo δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, ενώ η Renault έχει πολύ δρόμο μπροστά της για να πιάσει τους μεγαλόπνοους στόχους που έχει θέσει.

Edited by ashbury
  • Like 4