Jump to content
over-poulover

χ.κ. Παρνασσού 2012-2013

Recommended Posts

Νομίζω πάντως ότι οι χιονοδρόμοι δεν ενδιαφέρονται για το αν τα χιονοδρομικά τα έχουν καλά με τους Δήμους και τις μεταξύ τους συμβάσεις, αλλά αν οι δρόμοι είναι ανοιχτοί για απρόσκοπτη πρόσβαση. Ε, και δεν είναι :dizzy:

:shuriken:

• Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

αυτά δεν είναι εισητήρια, είναι συμβόλαια :veryangry:

παραμυθι προσφορα.

κοροιδια.

να προπληρωσεις εισητηριο με ρισκο αν δεν ανεβεις να το πεταξεις στο τζακι.

α, ρε Ελληνες παμπονηροι...

• Like 2

παντως στις αντιστοιχες προσφορες του ΧΚΚ μεσω κουπονιου δεν νομιζω ισχυαν τετοιοι οροι. ουτε ειχαν και περιορισμο για το ποσα εισιτηρια ανα ημερα δινουν μεσω κουπονιου. και φυσικα οι τιμες ηταν με σοβαρη εκπτωση και οχι 33%...

γενικα ο Παρνασσος οσο αφορα το εμπορικο κομματι παραμενει σε αλλο πλανητη...

Edited by clouseau
  • Like 3

Στην περσινή προσφορά του ΧΚΠ στο cheapis.gr πάλι, η τιμή ήταν 17€ για Σ/Κ και αργίες με ανοιχτή ημερομηνία (μόλις το τσέκαρα).

Ελπίζω μετά την αποτυχία της τρέχουσας προσφοράς (αυτή τη στιγμή λέει 121 αγορές κι η προσφορά τρέχει τουλάχιστον 5-6 μέρες ήδη) να επενδύσουν σε κάποια καλύτερη...

• Like 6

Αγαπητοί φίλοι, ....νεώτερα απο το μέτωπο ?

οι ισχυροί νοτιάδες μέχρι τωρα ώρα 17.00 δεν έχουν κοπάσει (απολαύστε χειμωνιάτικο Παρνασσό...)

Οί πίστες έχουν γεμίσει"ανεμοσούρια",

τα διαστρωτικά αγωνίζονται να "σπάσουν" φρύδια υψους 3 μέτρων εντός των πιστών,

να ξεχώσουν χειριστήρια και να μεταφέρουν το πρωσωπικό στους αναβατήρες.

Απο αναβατήρες ... γίνεται προσπάθεια να διατηρηθούν σε κίνηση τα συρματόσχοινα Αφροδίτη, Αίολος, Ηρα, Πάν.

Μόλις το επιτρεψει ο αέρας (υπολογίζουμε πριν το ξημέρωμα του σαββατου) να γίνει η αποπάγωση των Βακχου, Ηρακλη, Ερμη, Ηνίοχου .

τα εκχιονιστικά πασχίζουν να κρατησουν ανοικτούς τους δρόμους .

αυριο προβλεπεται (προσωπική εκτίμηση ) ....

λιακάδα με αέρα στις κορυφές .

λειτουργία αφροδίτη, αιολου. ηρα, παν ( με καθυστερηση Περικλης , Βακχος, Ηρακλης, Ερμής, Ηνίοχος)

έκπτωση 50%

στόχος παραμένει η 12ωρη λειτουργία , καιρού επιτρέποντος...

καλο Σ,Κ

• Like 11

Απ'ό,τι καταλαβαίνω, το πρόβλημα αύριο θα είναι με τον αέρα κυρίως, έτσι? Στα πόσα Bf σταματάτε τα lift τελικά?

εγώ κατάλαβα πως είναι η παγοποίηση πάντως και το θάψιμο .

Απ'ό,τι καταλαβαίνω, το πρόβλημα αύριο θα είναι με τον αέρα κυρίως, έτσι? Στα πόσα Bf σταματάτε τα lift τελικά?

Παλιά με Τσαπλαρή στα 50(ακόμα και στα 30 και με άπνοια μη σου πω). Τώρα με Δρίβα και με 100 ο Ηρακλής είχε μείνει ανοιχτός. Εξαρτάται πολύ αν είναι καθημερινή ή Σαββατοκύριακο. Πρόπερσι ο Βάκχος είχε μείνει κλειστός λόγω αέρα και ίσα ίσα φούσκωνε το πανί μου στη κορφή του ενώ κάτι σπουργιτάκια πετάριζαν ανέμελα. Βέβαια ήταν το ρεπό του Δρίβα.

Ευχαριστούμε Παναγιώτη πράγματι τίμια ενημέρωση και αυτό θέλουμε.

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

ΧΚΠ 18/1/13, 20:00

ΝΕΩΤΕΡΑ ΑΠ¨Ο ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΡΙΑΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Λόγω της συνεχιζόμενης κακοκαιρίας και της παγοποίησης σας ενημερώνουμε σχετικά με την αυριανή λειτουργία του ΧΚΠ.

Θα ξεκινήσουμε το πρωί με τους αναβατήρες Αφροδίτη και Αίολο. Εν συνεχεία θα γίνει προσπάθεια να δοθούν και οι Βάκχος, Περικλής και Ηρακλής. Για τον Ηρακλή οι πιθανότητες είναι λιγότερες ενώ αντίθετα για το Βάκχο και τον Περικλή τα πράγματα πρέπει να θεωρούνται σίγουρα. Η Φτερόλακα θα παραμείνει κλειστή.

Λόγω της μερικής λειτουργίας του ΧΚΠ το εισιτήριο χιονοδρομίας θα κοστίζει 15ευρώ (50% έκπτωση).

Εφόσον ο καιρός το επιτρέψει θα διεξαχθεί κανονικά το Non Stop Ski, δηλ. 12ωρη συνεχής λειτουργία των αναβατήρων Αίολος και Περικλής (08:00-20:00).

• Like 7

Thanks Σωτήρη για την σωστή, έγκαιρη και τίμια ενημέρωση. Αφού Φτερόλακα δεν παίζει μάλλον θα χαρώ τον πρωινό μου ύπνο. Καλή επιτυχία με την μάχη που δίνετε εκεί πάνω.

Φιλικά

Σπύρος

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Αυτή τη στιγμή μόνο Αιολος . Τα υπόλοιπα παγωμένα , με όχι πολυ πάγο, αλλα δεν τα έχουν αγγίξει ακόμη . Περικλή ξεπαγωνουν τώρα.

• Like 1

Για σημερα τα ξεραμε.........Για να δουμε τι θα δωθει αυριο........ :hope:

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Όντως, για σήμερα τίποτα. Για αύριο αναμένουμε ανταπόκριση/εκτίμηση από τους... μάγους της φυλής

Καλό κουράγιο στους εργαζομένους του ΧΚΠ

Υ.Γ. Παραλία Ιτέας ισχυρός Ν-ΝΔ άνεμος (5Bf στη ακτή σίγουρα), φαντάζομαι στην κορυφή

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Μετά από ενημέρωση που είχαμε από το χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού

μέσω e - mail, σας παραθέτουμε σημερινή φωτοενημέρωση.

19.1.2013

Σταδιακή ανάταξη χ.κ.Παρνασσού μετά από σφοδρή χιονοθύελλα

post-75-0-57580400-1358592882_thumb.jpg

post-75-0-56405200-1358592890_thumb.jpg

post-75-0-41632600-1358592897_thumb.jpg

post-75-0-97657800-1358592904_thumb.jpg

post-75-0-15448600-1358592923_thumb.jpg

post-75-0-66280900-1358592930_thumb.jpg

post-75-0-70560300-1358592937_thumb.jpg

post-75-0-59309300-1358592945_thumb.jpg

post-75-0-17911300-1358592983_thumb.jpg

Ευχαριστούμε τον κ.Δρίβα για την φωτοενημέρωση.

• Like 6

Υπέροχες χιονισμένες εικόνες!!

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Το στέγαστρο του Ηρακλή έχει μαζέψει ένα τόνο χιόνι. Δεν υπήρχε η δυνατότητα να το κλείσουν το βράδυ και να τσουλάει μόνο το συρματόσχοινο για να μην παγώσει;

Νίφει!

Το στέγαστρο του Ηρακλή έχει μαζέψει ένα τόνο χιόνι. Δεν υπήρχε η δυνατότητα να το κλείσουν το βράδυ και να τσουλάει μόνο το συρματόσχοινο για να μην παγώσει;

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ μόλις είδα τις φωτογραφίες!

Να υπήρχε κίνδυνος βλάβης από τον αέρα άραγε?

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Ξέρω πόσο δραματικό είναι να προσπαθεί το ΧΚΠ να αντιμετωπίσει αυτές τις συνθήκες... Αλλά δεν περιγράφεται το πόσο τρελλαίνομαι να βλέπω τέτοιες εικόνες... :innocent:

Κάποια στιγμή σκεφτόμουν πόσο διασκεδαστικό θα ήταν να περνούσαμε κανένα βράδυ με τέτοιο καιρό σε ένα από τα σπιτάκια στην κορυφή των λιφτ... :animier:

Υ.Γ. Σανίδα επέστρεψε από επισκευή κι είναι έτοιμη για δοκιμή... Καλώς εχόντων, αύριο ΟΛΟΙ πάνω κι ας γίνεται χαμός...

• Like 1

Εγω αυριο ειμαι για πανω....... εξαρταται βεβαια την ανακοινωση το βραδυ για το ΤΙ θα ειναι εν λειτουργια......... Θα ειναι κανεις αλλος???

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

Κατα 80% και εγω μεσα

Ok! Nα πουμε στις 10 ραντεβου στην βαση Ηρακλη και για οποιον αλλο θελει. Θα εχω PMR 8.20.

Edited by kaps

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Καλαβρυτα 1943
    • Ευχαριστω παντως ολους για τις αποψεις σας και συμβουλες σας. Απλα ρωτησα μηπως καποιος εχει δοκιμασει τα ελαστικα της Nokian καποια απο αυτα που ανεφερα να μου πει την εμπειρια του. Τις υπολοιπες μαρκες λιγο πολυ τις γνωριζω κι εχω δοκιμασει ελαστικα τους μονο Nokian δεν εχω δοκιμασει.
    • Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα μολις 11mm φαρδυτερο, ουτε με το ματι δεν το καταλαβαινεις. Πιο στενο απο 225  μπορω να βαλω 215  ειναι μεγαλο σε ογκο το αμαξι και βαρυ, με ενα calculator που βρηκα για τις διαστασεις ελαστικων και τις διαφορες τους αυτες οι διαστασεις ειναι μεσα στο οριο ασφαλειας σε 18αρα ζαντα....μετα πρεπει να αλλαξω ζαντα και δεν μπαινω σε τετοια διαδιακασια.
    • Με 18αρα ζαντα δεν κανεις off road σοβαρο.....αντε κανεναν χωματοδρομο σε καμια παραλια και αρκετα βατο οχι extreme καταστασεις. Τα Bridgestone ειναι καλα ελαστικα αλλα λιγο σκληρα, ειχα παλιοτερα σε αλλο αμαξι. ΅Ειναι πιο summer λαστιχο για πιο σπορ οδηγηση αλλα διαβασα σε reviews οτι χανουν στο χιονι. Τα Goodyear ειναι οντως πολυ καλα στο χιονι  και για την χρηση που θελω απλα με προβληματιζει επειδη ειναι μετριας ελαστικοτητας λαστιχα γενικως το ποσο καλα ειναι σε μεγαλες ταχυτητες στην εθνικη σε κρατημα αλλα και ανεση και  θορυβο. και μιλαω για πανω απο 160, 180 χλμ...!!! Δεν θελω ελαστικο off road αλλοστε κι αυτα που εχω δεν ειναι, αλλο αν λεγονται cross contact ειναι θερινο λαστιχο με αναλογια 90 ασφαλτο και 10 χωμα. Και επειδη ειναι θερινο γι αυτο και στο χιονι δεν ειναι καλα.  Οταν τα  δοκιμασα στο χιονι την πρωτη φορα ηταν καινουργια και δεν γλιστρουσαν τοσο λογω και του grip control που εχει το αμαξι για χιονι mode αλλα μετα τον ενα χρονο γλιστραγανε. Θελω λαστιχο με μαλακη γομα επειδη χρησιμοποιω πολυ εθνικη και επαρχιακους δρομους να εχω καλο κρατημα σε μεγαλες ταχυτητες και σε στροφες. Δε με νοιαζει αν φαγωθει πιο γρηγορα απλα η Nokian ειναι πιο εξιδικευμενη εταιρια σε χειμερινα ελαστικα κι εχει πολυ καλα μοντελα για χιονι και βρεγμενο απο τις αλλες. Η δευτερη μου επιλογη ειναι τα Continental All season Contact που ειναι πολυ ισσοροπημενα λαστιχα σε καθε καιρο κι ειναι τα μονα με δεικτη οικονομιας Β στις διαστασεις μου που με ενδιαφερει κι αυτο αφου κανω αρκετα χιλιομετρα (πανω απο 20.000) τον χρονο. Nokian στην ελλαδα εφερνε τα weatherproof που ειναι κι αυτα εξ ισου καλα στο χιονι αλλα τα αντικατεστησε με τα seasonproof. Τα πρωτα τα εχω βρει σε εναν στην Αθηνα στην τιμη των 126 το ενα. Βασικα κι αυτα που φοραω τωρα δεν τα λες και φτηνα εχουν 550 ευρω η τετραδα. Επειδη ομως θα δωσω τοσα λεφτα για λαστιχα θελω οσο γινεται ενα ισορροπημενο λαστιχο για ολο τον χρονο γι αυτο και επιλεγω all season. Επειδη ομως κανουμε και το σκι μας οσο συχνα μπορουμε θελω να εχει και μια καλη οσο γινεται προσφυση στο χιονι.
    • Ο λογος που θελω να βαλω λιγο φαρδυτερο ελαστικο ειναι οτι θελω να εχω λιγο περισσοτερο κρατημα στο πισω μερος του αυτοκινητου διοτι με μηκος 4.70 το 225 το θεωρω λιγο πιο ασαφες στις στροφες και το εχω παρατηρησει οτι λογω του οτι οδηγω λιγακι πιο γρηγορα απο το κανονικο αναγκαζω τα λαστιχα πισω να φτανουν στο οριο τους στην προσφυση ,βεβαια το ESP μου διορθωνει την κατασταση  αμεσως μολις αφησω το γκαζι αλλα με την πειρα των 40 + χρονων οδηγησης καταλαβαινω οτι θελει λιγο μεγαλυτερη επιφανεια ελαστικου στον δρομο λογω μηκους και βαρους. Αλλοστε μην νομιζεις οτι η διαφορα απο το 225 στο 235  ειναι μεγαλη, μολις 11mm. Ουτε με το ματι δεν φαινεται και η ανωτατη διαφορα ταχυτητας ειναι  2 χλμ περισσοτερο στα 140....!!! Οσο πεφτει η ταχυτητα μειωνεται στο 1 χλμ η διαφορα.Απλα προβληματιζομαι αν τα συγκεκριμενα ελαστικα που εχω επιλεξει κανουν και για πιο light off road. Δλδ να μην σκεφτομαι να παρω εναν χωματοδρομο  βατο για το αμαξι αυτο και να αρχισει να τραυματιστει  το λαστιχο απο τις μικρες πετρες και τα χαλικια.Δεν λεω να παω σε δυσβατους δρομους με  κοτρωνες. Φυσικα τα περισσοτερα λαστιχα για SUV εχουν ενισχυμενα πλαινα για να στηριζουν το βαρος τους. Ρωτησα παντως κι εναν λαστιχα εδω που εχω και μου ειπε οτι μπορω να βαλω 235 η διαφορα τιμης ειναι μικρη απλα μου ειπε οτι ειναι πολυ καλα λαστιχα αυτα που φοραω εχουν 550 ευρω η τετραδα αλλα αφου θα δωσω τοσα χρηματα και δεν ειμαι ικανοπιημενος προσωπικα ηθελα να βαλω κατι για light χιονι και βροχη κι οχι για λασπη και αμμο. Εψαξα και για all terrain με το σημα της νιφαδας αλλα ειναι θορυβωδης στην ασφαλτο και ειδικα εγω που τρεχω στην εθνικη με 180 και 190 δεν ειναι για μενα. Δινω προταιραιοτητα πρωτα στο κρατημα σε βρεγμενο γιατι εδω που ειμαι(Ευβοια) εχει αρκετες βροχες και λιγοτερα χιονια.
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. baker1
      baker1
      (54 years old)
    2. stefi
      stefi
      (37 years old)