Jump to content
bujinkan

Κριτική Σε Ταβέρνες, Εστιατόρια, Καφετέριες Κλπ

Recommended Posts

...

Στα Καλάβρυτα φάγαμε στα "Τα 5 αδέρφια"

και μείναμε υπέρ ευχαριστημένοι και από τη ποιότητα,

άλλα και από τις τιμές του! (ίσως και φτηνότερα από Καλαμάτα)

...

Ίσως τα καλύτερα τυλιχτά στο Καλάβρυτο.

Την επόμενη που θα πας δοκίμασε, αν τους έχει μείνει,

πίτα με κοντοσούβλι. Εγγύηση.

Και το "κοτοπουλίσιο" τους δύναμη.

Υ.Γ.: Στο περίμενε, μπορείς και να μάθεις κάποιο νέο του χιονοδρομικού

από πρώτο χέρι... :thumbup:

Ασταδιάλα... πείνασα...

:stuff:

• Like 3

Ίσως τα καλύτερα τυλιχτά στο Καλάβρυτο.

Την επόμενη που θα πας δοκίμασε, αν τους έχει μείνει,

πίτα με κοντοσούβλι. Εγγύηση.

Και το "κοτοπουλίσιο" τους δύναμη.

Υ.Γ.: Στο περίμενε, μπορείς και να μάθεις κάποιο νέο του χιονοδρομικού

από πρώτο χέρι... :thumbup:

Ασταδιάλα... πείνασα...

:stuff:

Τα περιέγραψες όπως ακριβώς έγιναν όλα!

Και κεμπαπ είχε νόστιμο αλλα και κοτόπουλο που δοκιμάσαμε!

Τέλος πάντων εγώ εκεί θα ξανά φάω!

• Like 2

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Όπως και στη μακαρονάδα με τα λαζάνια στο κάτω σαλέ του ΧΚΚ.

Νόστιμο φαγητό με τσιμπημένη τιμή στα αναψυκτικά όμως...

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Τέλος πάντων εγώ εκεί θα ξανά φάω!

:thumbup:

Το καλύτερο σουβλάκι στα Καλάβρυτα....χρόνια τώρα.....!!!

Ωραίο φαγητό, καθαρό μαγαζί, άψογη εξυπηρέτηση!

Το κοντοσούβλι και το "κοτοπουλίσιο" απλώς τα σπάνε.....!

• Like 2

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Τεσσερα ατομα στην ταβερνα του Χρηστου και φιλικη τιμη. Πληρωσαμε το ποσο που αναφερεται κατω κατω +1 κιλο κρασι

post-3697-0-86040600-1364995558.jpg

Edited by Δεν Ξενερωνω
  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Ταβέρνα Χρήστου στο Λιβάδι Αράχωβας.

Επιβεβαιώνω την τιμή! Είμαι ένας από τους 4! :P:stuff:

• Like 1

sinox-0.jpeg

Είμαι ελαφρώς off topic, αλλά €12 για 3 μονούς Ελληνικούς καφέδες πριν από λίγο στις Αλκυωνίδες στην Βάρκιζα ήταν a little over the top! Και χρειάστηκε να ζητήσω την απόδειξη.

Wtf? u serious?

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

μηπως παραγγειλατε Τουρκικο και οχι Ελληνικο? και σας τον φερανε με τζετ απο την Πολη?

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

Σήμερα φάγαμε στο εστιατόριο "Φτερόλακα" στην Αράχοβα.

Το αρνάκι λεμονάτο καθώς και το κότσι ήταν πεντανόστιμα. Οι τιμές "λογικές" για τα κυρίως, αλλά με πολύ ακριβή σαλάτα (€10).

Μάλλον θα το ξανατιμήσουμε πάντως. :)

• Like 1

Νίφει!

αν βρεθείτε ποτε στις πρεσπες να πατε στον αγιο ΑΧΙΛΛΕΙΟ στην εκει ταβερνα

ολα σουπερ και τιμες μεσο όρο τα 11 ευρο

• Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

αν βρεθείτε ποτε στις πρεσπες να πατε στον αγιο ΑΧΙΛΛΕΙΟ στην εκει ταβερνα

ολα σουπερ και τιμες μεσο όρο τα 11 ευρο

Η φήμη της πάντως έχει φτάσει Αθήνα! ;)

sinox-0.jpeg

Η φήμη της πάντως έχει φτάσει Αθήνα! ;)

επίσης ωραίο και φτηνο μαγαζι ειναι στο χωριό ανταρτικο ,ο παλιος νερόμυλος με κοστος κατα κεφαλη 10 ευρο

βλέπεται μιας και δεν ειχε χιονι για σκι χτυπήσαμε :yes ολες τις ταβερνες ..

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Πρόσφατα μασαμπουκόσαμε στους Άνω Λουσούς,

το πιο κοντινό χωριό στο Χ.Κ. Καλαβρύτων.

Εκεί υπάρχει μια ταβέρνα, χρόνια γνωστή για τη ποιότητα των κρεάτων της,

ο Σπέρχος. Έχουμε αναφερθεί και παλιότερα για το συγκεκριμένο ταβερνείων.

Είχαμε να την επισκεφθούμε καιρό (2-3 χρόνια).

Μιας και ερχόμασταν από Λεβίδι, σταματήσαμε να φάμε εκεί.

Μεριδάρες για όλους (κόκορες, αγριογούρουνα, κοκινιστά κ.λπ.)

ορεκτικά, μπύρες, κρασί & αναψυκτικά

καθώς και τοπικά επιδόρπια για 4 άτομα

με τελική τιμή 11€ / άτομο!!!

Ευχάριστη & οικονομική έκπληξη!

Συνιστάται

:stuff::thumbsu:

• Like 1

Τη συγκεκριμένη ταβέρνα Σπέρχος τη γνώρισα μένοντας στο ομώνυμο κατάλυμμα (είναι ΚΑΙ ξενοδοχείο).

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε με τη ποικιλία των φαγητών, και ίσως φταίει ότι δεν είμαι φανατικός κρεοφάγος.

Πρόκειται για μια τυπική ταβέρνα κατά τη γνώμη μου χωρίς κάτι το ξεχωριστό σαν χρώμα και χώρος.

Οι τιμές είναι αυτό που θα λέγαμε τίμιες και λογικές, όπως και για τη ποιότητα του καταλύμματος που δεν προσφέρει σπα, αρχτεκτονική και μπλα μπλα..., αλλά αποτελεί μια οικονομική λύση κοντά στο ΧΚΚ (ίσως είναι το πιο κοντινό).

==================================================================================

Εμείς πάλι, τη Παρασκευή που είχαμε ανέβει, κάναμε μια στάση στο δρόμο της επιστροφής στο Σαλέ της Γεύσης, περίπου 14 χιλιόμετρα μετά τα Καλάβρυτα (πρός Αθήνα).

Το εστιατόριο βρίσκεται σε μια προνομιακή θέση στην άκρη του δρόμου απ' όπου προσφέρεται μια εκπληκτική θέα στον Κορινθιακό.

post-4275-0-80535200-1389024903.jpg

Έχει ένα ρουστίκ χρώμα με δύο τζάκια και ξύλινα τραπέζια.

post-4275-0-85587700-1389024917.jpg

Οι γεύσεις πολύ καλές, με σπεσιαλιτέ για μένα το Ζαρκάδι αλλά και το χοιρινό (και πού να ήμουν κρεοφάγος...)

Δυστυχώς την Παρασκευή δεν είχε ζαρκάδι οπότε περιοριστήκαμε σε μεζεδάκια για να μη βαρύνουμε πολύ για το γυρισμό. Την επόμενη φορά μάλλον θα καλέσουμε πρώτα να είμαστε σίγουροι (τηλ.: 2691097291,6981060069,6972886178)

Έτσι, για ένα μενού 2 ατόμων που περιείχε σαλάτα χόρτα, πατάτες τηγανητές, τζατζίκι, σαγανάκι φορμαέλα, χωριάτικο λουκάνικο, τυρόπιτα και μισό κιλό κρασί ο λογαριασμός ήταν 30€ - μια χαρά δλδ.

Αν το ψάχνετε ανεβαίνοντας από Αθήνα, θα το βρείτε στο χωριό Κερνίτσα αμέσως μετά το χωριό Καλυβίτη σε αριστερή ελαφρώς ανηφορική στροφή να βρίσκεται στα δεξιά του δρόμου.

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αυτό το νήμα δεν θα μπορούσε να αποτελέσει έναυσμα για ακόμα μεγαλύτερη προσέλκυση διαφημιζομένων στο φόρουμ?

Ενδεχομένως σε ξεχωριστό νήμα κατηγοριοποιημένο ανά Χ/Κ ώστε κάθε ένας που επισκέπτεται κάποιο Χ/Κ να βλέπει άμεσα τα εστιατόρια της περιοχής.

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Έτσι, για ένα μενού 2 ατόμων που περιείχε σαλάτα χόρτα, πατάτες τηγανητές, τζατζίκι, σαγανάκι φορμαέλα, χωριάτικο λουκάνικο, τυρόπιτα και μισό κιλό κρασί ο λογαριασμός ήταν 30€ - μια χαρά δλδ.

δεν τα λες και λιγα...με 15 ευρω το ατομο τρως αρνι στη σουβλα...οχι πατατες με λουκανικο

• Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

δεν τα λες και λιγα...με 15 ευρω το ατομο τρως αρνι στη σουβλα...οχι πατατες με λουκανικο

πληρωσε θεα ο Παναης :yes :yes :yes

Εφτασα τα 30 για να ανακαλυψω οτι μια ανασα απ το σπιτι μου στο αιγαλεω εχει ενα πεζοδρομο με ρακαδικα.καθε μερα πιτα απο κοσμο κ με ζωντανη μουσικη.τιμες φοιτητικες.8ατομα με φαγητο και ρακι,κρασι του σκασμου μεχρι τελικης πτωσης 96ευρω

• Like 2

Στα Καλαβρυτα σαν "Το Σπιτικο" δεν υπαρχει......

• Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

συμφωνω!

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

για το σπιτικο θα συμφωνησω αλλα οι πληροφοριες μου λενε οτι αλλαξε η διευθυνση και πλεον ειναι τσιμπημενες οι τιμες

Εφτασα τα 30 για να ανακαλυψω οτι μια ανασα απ το σπιτι μου στο αιγαλεω εχει ενα πεζοδρομο με ρακαδικα.καθε μερα πιτα απο κοσμο κ με ζωντανη μουσικη.τιμες φοιτητικες.8ατομα με φαγητο και ρακι,κρασι του σκασμου μεχρι τελικης πτωσης 96ευρω

Θυμάμαι πριν 3-4 χρόνια να πηγαίνω...αλλά δεν θυμάμαι να φεύγω... :shuriken::innocent: :innocent: :innocent:

• Like 5

sinox-0.jpeg

Με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα ότι στο δρόμο από ΧΚ για Καλάβρυτα έχει εγκατασταθεί μια πολύ όμορφη ξύλινη καντίνα ''Μικρό Σαλέ'' νομίζω λέγεται, δίπλα απο τις ενοικιάσεις altitude και απέναντι από το γνωστό μελορακάδικο του Πραξιτέλη με το εξαιρετικό μέλι.

Λοιπόν, η συγκεκριμένη καντίνα φτιάχνει σαντουιτσάκια με σπιτικό ζυμωτό ψωμάκι με επιλογή σουβλάκι ή πανσετακι και με φοβερές σπιτικές χειροποίητες σαλάτες.

Δοκίμασα σαντουιτσακι με πανσέτα και σάλτσα μανιταριού και μου έφυγε το κεφάλι. Επίσης υπάρχει μεγάλη επιλογή από Ελληνικές μπύρες και για επιδόρπιο τραγανιστοί λουκουμάδες και ζεστό κρασί

Οι τιμές είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικές και προτείνω ανεπιφύλακτα να δοκιμάσετε με μια στάση στην συγκεκριμένη καντίνα.

Επιτέλους ένα γρήγορο μεν αλλά αληθινό φαγητό στο δρόμο με όμορφη αισθητική και ποιότητα γιατί πήξαμε με τις τυρόπιτες και τις υπόλοιπες σαβούρες.

• Like 8

για το σπιτικο θα συμφωνησω αλλα οι πληροφοριες μου λενε οτι αλλαξε η διευθυνση και πλεον ειναι τσιμπημενες οι τιμες

Η διευθυνση παραμενει η ιδια απο οτι ειδα, αλλα και εγω νομιζω οτι πηραν λιγο επανω οι τιμες

Το προηγουμενο σκ πηγαμε 6 ατομα και βγηκε 16 ευρω ανα ατομο

Περσυ αποτιι θυμαμαι επαιζε κατα κεφαλην κανα 11αρι

• Like 2

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png